NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30© JaaEg-ang, B3o. 9011 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 4 NOVEMBER 4913 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PEP DR'B maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem i.zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der ai Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 #VaT 50 cts. voor 3 plaatsingen contant A ^oneerlijke nummers0.02 H ~g r» Ueiilustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. b de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommonaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buifenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BI A"D. AGENDA DINSDAG 5 NOVEMBER. Orgelbespeling in <le Groote kerk, eau 12 uur. De Kroon: Liederenavond Gerard Zalsman, 8 uur. Bioscoop Modem: Voorstellingen. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- Stellingen. Stadsnieuws HANDELSSCHOOL. Naar wij vernemen heeft de heer Franco, leer aar in het Spaansch aan de Handelsschool alhier, voor die functie bedankt, zoodat een nieuwe voordracht noodig zijn zal. KO DONCKER'S NIEUWE SCHIM MENSPEL. Velen zullen zich 't schimmenspel „De geschiedenis der schilderkunst" herinneren, dat de heeren Ko Donc ker en Kruyder in elkaar hadden ge zet en uitvoerden, en waarmee ze zoo n succes behaalden. Wel, Ko Doncker nu alléén heeft •lets nieuws. Vanmorgen zijn we op z'n invitatie eens komen kijken bij 'm thuis, en hebben hem midden in 'bet materieel van zijn nieuwe schim menspel gevonden. 't Is een breed-opgevat historisch overzicht van de liefde, beginnend in de oudste oudheid en voortgezet tot den tegenwoord.gen tijd. Aan het praehistorische tijdvak is allereerst de noodige aandacht ge schonken, en allerlei geschiedkundi ge gebeurtenissen waarbij (zooals de heer Doncker zei) ,de liefde te pas kwam", volgen elkaar in behoorlijke tijdsorde op. Binnen 'n dag of veertien zal Ko loncker in de Kroon z'n première {even. We voorspellen een tweede lucces en kunnen dat wel met eenig recht doen na 't aanschouwen van de schmmenreeks en 't aanhooren van het gedeeltelijke libretto, dat kostelijke staaltjes >van Done Iter's gezonden humor bevat. Twee maan den heeft hij er aan gewerkt, om z'n geschiedenis „in schim te brengen". Met houtskool zijn de beelden op ge woon bruin carton geteekend, en daarna uitgeknipt. En er zijn aller aardigste voorstellingen bij. Zoo bv. de schimmen van Napoleon's leger, dat over de Alpen trekt (samen 6 1/2 M. lans) en de schoone stoet van Voorwereldlijke dieren! De riddertijd, de 80-jarige oorlog, de trlorïetijd der Romeinen, de uitvinding van de mi- oroscoop.,.. en nog meer van die ge beurtenissen komen in eenigen vorm in het schimmenspel voor. Do acker's originaliteit en fantasie hebben er een geheel van weten te maken. We hebben hem moeten beloven, om voor de eerste opvoering den in houd van 't schimmenspel nog niet te gaart beschrijven. Aangehouden. Als dader van den ijzerdiefstal aan de Centrale Werkplaats der llolland- sche Spoor, is aangehouden J. C. P., Ie Schoten. De dader, die niet werk zaam was aan de Centrale werkpl., hoeft het gestolene voor ƒ25.50 ver kocht aan vier opkoopers. WIENER OPERETTEN-ENSEMBLE Voor de tweede maal gaf, Zaterdag avond in „De Kroon", het Wiener Operetten-Ensemble een voorstelling van „Der Frauen Fresser", muziek van Edmund Eysler. Ook thans wa ren do toeschouwers telbaar maar de beste plaatsen waren naar ver houding het dichtst, d. w. z. het minst dun bezeit. Het is voor de di rectie van „De Kroon" niet erg be- mc-fd.gend, dat haar pogingen om 't publiek op elk gebied het beste aan te bicden niet meer waardeering vin den. Het Operette-ensemble onder ar tistieke directie van Miksa Préger levert inderdaad op zijn terrein uit stekend werk. Het telt onder zijn le den vele kranige acteurs en eenige zeer goede zangers waaronder na tuurlijk ook de dames te vinden. Zelfs In het koor hoorden wij stemmen die klonken als een klok. Bovendien geeft het een uitmuntend samenspel te zien en last not least de heele- ma.al nieit slaperige dirigent Her mann voert den staf over een orkest, zooals wij 't in Faust oi Carmen niet eens altijd te hooren kregen. „Der Frauen Fresser" ik kon er de vo rige maal maar een klein gedeelte van bijwonen is in zijn tweede acte muzikaal het belangrijkst. Daarin komt o.a. een karakteristiek „Renn"- kwartet voor en een vlot en vroolijk Polka-duel. Onder de medewerkenden maakte zich wel het allermeest ver dienstelijk Flora Hegner, als Tilly. Zij was den heelen avond door on vermoeid in actie. Zij vooral hield met haar aardig druk doen, er het leven en de vroolïjkbeid in; en ook in haar zang had zij heel gelukkige oo- geiïblikken. Zij was wat men noemt de draagster van het succes. Maar Mizzi Paria (Miary), Edmund Löwe (majoor Murner), Fritz Grtaer (Ca- •millo) Kurt W a liner (baron Damia- ger) waren prachtig in ihun rol. In 't 'kort, 't was een zeer geslaagde en voor de toeschouwers recht amusante operet te-voorstelling. PHILIP LOOTS. Do mogelijkheid bestaat, dal de heer Andre Michel, conservator aan het Louvre-Museum en professor aan de Ecole du Louvre, een der eerste Fransche kunsthistorici en schrijver op het gebied der bouwkunst en dei- beeldende kunsten, die te 's-Graven- hage een viertal voordrachten houden, bij genoegzame deelneming in de tweede helft van November ook te Haarlem één avond zal komen spreken over de Fransche kunst in de middeleeuwen. De heer Michel heeft het onderwerp ter plaatse met groote liefde bestu deerd en daaromtrent oorspronkelij ke inzichten ontwikkeld. Voor hen, die iri de cultuur van het tijdperk belang stellen,is 't zeker eene eenige gelegenheid, door den geest rijken conferencier te worden inge licht, die daarbij een schat van prachtige lichtbeelden laat zien, wel ke de meest merkwaardige monu menten uit genoemd tijdperk voor-< stellen. Nadere bijzonderheden zullen hier omtrent later worden bekend ge maakt. „HOSANNA". Do concertzaal der Soc. Vcreeniging was Donderdagavond wederom dicht bezet met belar gstellenden, die de uit voering van het kinderkoor „Hosan na" volgden. De voorzitter deelde mede, dat het koor thans 24 jaar bestaat en men bij het 25-jarig bestaan het jubilé daar van hoopt te vieren en drong aan cp aller steun. En na het gebruikelijke gebed klonk; uit vele kindtrmorden het mooie ko-: raai „Een vaste burg is onze God Zuiver en stijlvol werd deze muziek door de kleintjes gezongen. Ook werden het „Wilhelmina van Nassainve" en „Gelukkig is het land", van Valerius, frisch voorgedragen. Deze allereerste indrukken werden door do volgend- nummers gelukkig niet uitgewischt. integendeel gaf het koor later meer bewijzen van ernsti ge studie, doch hierover straks. De echtgenoot^ van den directeur, mevrouw VVesseliusVan Breemen, die als sopraan-soliste optrad, is geen onbekende voor ons. Reeds meerma len hebben wij haar muzikaliteit en juiste voordracht geprezen, doch wel wordt de mezzo-sopraan haar toe komst. Voornamelijk het lied „Moé- derke alleen" van Hnllebroeck, was, wat expressie en iraancecring aan gaat, zeer te loven. Zij wei d met hul debetuigingen terecht beloond. 1-Iet koor zong hierna „Lofzang", van A. Br. v. d. Bergh. Behoudens een weinig detoneeren kunnen wij ook hierover met lof spreken. Als een oud vriend begroetten wij den heer E. J Hoefman, den bariton zanger, te dezer stede. Eenig leuk droeg hij Hullebroek's lied „Hij dio geen liedje zingen kan" voor, ja floot zelfs den laatstea regel. Dit viel zóo in den geest, dat er aan het applaus zelfs geen einde scheen te komen. Hoefman blijft een gewild zanger Zij, die verzocht hebben door het koor nogmaals te doen voordragen „Vogelen-fee", van L. v. d. Laken, hebben den liefhebbers van kinder zang een dienst bewezen, üe solo zang toch in dit nogal omvangrijke werkje werd aardig vertolkt en dwong wederom bewondering af voor hem, die dit toch noot voor noot moet inslu- deeren, nl. den directeur. Het groote succes, dat Hosanna had met dit werk, heeft het dan ook aan hem te danken, doch ook aan de am bitieus® pianiste, mevrouw II. v. d. Burgt—Stoetzer die alles, ook de so listen, uitstekend begeleidde. liet is voor het kinderkoor Hosanna, zijn leider, solisten en bestuur weder om een ware succes-avond geweest. Na de pauze werd nog uitgevoerd „Leiden's ontzet en zegepraal", mu ziek van Lijsen. Dit werkje dat even als Vogelenfee" door koor en soli af gewisseld werd, was ook een groot succes voor de kleine zangers en zan geressen. De jongensstemmen konden wel wat versterkt geweest zijn. „C r e s c e n d o". De muziekvereenïging „Crescendo", beslaande uit H. IJ. S. M.-personeel en onder degelijke leiding des heeren W. II. Hofmeester, heeft Zaterdag avond, bij het door haar gegeven con cert in de sociëteit Vereeniging, we derom bewezen dat het haar ernst is de harmoniemuziek te beoefenen. Wij hebben dun ook een merkbaren voor uitgang bij „Crescendo" geconsta teerd. Bij de mooie bezetting van dit har monie-orkest, valt het wel wat op, dat de es-ciarinetpartij niet bezet is. Dit zou het geheel zeer ten goede ko men. Wij hoorden b.v. in de Ouver ture Lustspiel van Kèlcr Bela, een passage voor pïcoio en alt saxophoon, die, ware ze door een es-clarinet mee gespeeld, veel beter tot haai* recht zou zijn gekomen. Gelukkig verkeert „Crescendo"' toch in zoodanige flnan- tïèele omstandigheden dat onze wel gemeende opmerking wel ter harte kan worden genomen. De Ouverture werd overigens zeer goed en rhyt- misch uitgevoerd. Zeer in den smaak viel het Sweet Lunerinda (intermezzo) van Oord- Hunne dat gebisseerd moest worden. Doch na de pauze bereikte liet suc ces zijn hoogtepunt, toen „Crescen do" Koenemans' „De Fremersberg" uitvoerde. Zooals ieder wel weet heeft de heer Hofmeester destijds met de „Harmonie" dit nummer meerma len met succes uitgevoerd en komt hem de eer toe, dat hij den liefhebbers van z.g. effeclnummera eenige genot volle oogeublikken heeft verschaft. Hoewel velen <le Badensche Legende dus wel zullen kennen, zou het o. i. wei aanbeveling verdiend hebben, den tekst op het programma te plaat sen. En wanneer de Landgraaf even als de andere jagers nu eens op een werkelijken waldhoorn gaat blazen, zal het muzikale effect er mede ge baat zijn. Docli deze wensch zal wel nimmer vervuld worden, daar we wel weten dat slechts een enkel di lettanten orkest de waldhoorns bezet heeft omdat dit instrument het moei lijkste der koperen blaasinstrumen ten is door zijn moeilijk te treffen tuurtonen. Het echtpaar Van Musscher er weer om de noodige afwisseling te brengen. Nu dat is het wel toever trouwd. Mevrouw v. Musscher zag er als de verliefde Japansche in haar Japansch toilet werkelijk keurig uit. Haar uitspraak is beschaafd en over haar stem hebben wij al meermalen eer. gunstig oordeel kunnen geven. „Crescendo" heeft zijn begunstigers een aangenamen avond aangeboden, dank zij den goeden kijk, dien de heer Hofmeester op den smaak van zijn publiek heeft. Jubilea. Onder zeer vele blijken van belang stelling vierde de firma E. Franken haar 75-jarig jubileum. Talrijke bloemstukken, telegrammen vun bin nen- en buitenland, brieven en kaarten maakten dezen dag voor de firma on vergetelijk. De heer D. van der Heide werd door de firma met een fraai en degelijk geschenk vereerd. EEN TOESTEL VOOR INHALATIE. Een apparaat van nieuwe vinding j is in gebruik genomen door den heer H. Groenendijk, arts alhier, 't Toe stel wordt in een klein vertrekje op gesteld, en dient ervoor om de lucht daarin te verzadigen met een ra- dium-emanatie. De patiënt, lijder aan eenige chronisch-rheumatischa aandoening, zal als hij zich in 't kamertje bevindt de verzadigde lucht inademen en daardoor (naar door medici verondersteld is) dezelf de geneeskrachtige werking onder vinden die het drinken van bronwa teren i n de Kurorte op hem zou heb ben. 't Is meermalen gebleken, dat het bronwater bij verzending in fies- schen gedeeltelijk z'n eigenschappen verliest. Het bovengenoemde apparaat heelt nu ten doel die eigenschappen te ontwikkelen en den patiënt ervan te doen profileeren zonder dat hij een kostbare bad-reis behoeft te on dernemen. I Het toestel van dr. Groenendijk is in Nederland eerst het derde, dat bij praelisecrende artsen in gebruik komt. Doordat een beduidende hoe veelheid radium zich in 't apparaat bevindt, is het bijzonder duur. Een zuurstof-reservoir is er aan verhon den. RAADSSTUKKEN. Voordracht voor leeraar aan de H. B. S.-Handelsschool: 1. de heer S. J. van de Vliet te Am sterdam 2. de heer T. Hoogendoorn ie 'sGravenhage. Voordracht voor onderwijzer aan sohool no. 6 (vacature S. Prins): 1. de heer II. G. Scholten, onderwij zer ie Haarlem; 2. de heer L. E. Bak ker, idem te Loenen aan de Vecht; 3. de heer F. van Dam, id. te Haarlem. Voordra oh t voor gymnastiek-onder- wijzer aan school no. 6. A. 1. de heer J. W. G. Odink, Am sterdam; 2. de heer D. D. van der Bruggen te Haarlem, en 3 de heer S. Hooy, te Zaandam. B. Ter benoeming eener onderwij zeres in de gymnastiek: 1. Mej. A Zanstra, ie Haarlem; 2. Mej. M. B, Roozen, te Haarlem, en 3. Mej. J. Michels te IJmuiden. Voordracht voor onderwijzer aan Sohool no. 5 (vacature S. R. W. ten Cate): 1. de heer L. W. Rnmink, ie De Bilt 2. de heer J. Th. Kormeling, te Borne; en 3. de heer J. G. Stubbe, te Schoten. Voordracht voor onderwijzer aan school no. 6. 1. de heer W. Bh. van Munster, te Haarlem; 2. de heer F van Dam, ie Haarlem; 3. de heer J. G. Stuibbe, ie Schoten. Voordracht voor onderwijzeres in de Engelsche Taal aan de Avond school voor Handelsonderwijs: 1. Mej. A. M. Knottenbelt, te Bloe- mendaal; 2. Mej. M. van Thiel, te Amsterdam. Voordracht voor leeraar in de Spoanscne taal aan de H B. S.—Han delsschool (vacature B. AL Franco): 1. de heer W. Davids, te Amsterdam; 2. de heer W. H. Goebertus te 's-Gra- venhage. Werken Rijksstraatweg. De gemeente Amsterdam heeft de beschikking gekregen over een per ceel land bij Halfweg, om, in verband met de te verrichten werken, als op slagplaats in gebruik te worden ge nomen. Gezellige avond. Binnenkort zal de heer j. C. Pöppe, van hier, spreken over „het bereiden van alcoholhoudende dranken", daar toe uitgenoodigd door de afd. Haarlem van de Ned. Ver. tot afsch. van alcoh. dranken. In die bijeenkomst zal voorts mej. A. H. eenige voordrachten geven. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij Mej. A. Muhring, Ged. Oude Gracht 17, een overschoen A. Timmer, Ceci- liasteeg 7 rood een kerkboek W. v. d. Haven, Gaelstraai no. 6, een porte- monnaie met inhoudD. Groolen- dorst, Korte Begijnestraat 23, een armband J. S. Willemsen, Leidsche- vaartweg 201, een koperen gewicht Mej. J. C. v. d. Eijkhof, Klein Heilig land 9a, een oorknopjeMej. P. Schoot, Jan Steei straat 24, een ring en broche H. v. d. Pol, Lange Boo gaardstraat 22, een portemonnaie met inhoud E. Veuger, Oosterstraat 25, een rijwieltasch met inhoudC. v. d. i Steeg, Gen. Joi bertstraat 57, een paar j kinderpantoffels P. de Droog, Kleine j Houtstraat 113rood, een parapluïe en j een portemonnaie met inhoud P. v. Heerden, Beekstceg 21 reed, een schopD. Zijlstra, Burretstraat 16 j rood, een handschoen N. H. de Vries, Bakenessergracht 46a, een kerkboek; IJ. Machielse, Adriaan Loosjesstraat 36, een dasspeld J. Willems, KI. Ilei- I ligland 61, een hondschoen A. Korte- i kaas, Z. Poldei straat 9, een koralen halsketting G. Kracht, Z. Polderstr. 30, een kinderarmband R. v. M&ar- dam, v. Marim-straat 25, een hond schoen W. de Koter, Aelbertsbergslr. 36, een rozenkrans Bur. v. politie, een pakje ondergoderen en twee huis sleutels. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). ontgelden en kregen verscheidene klappen, waardoor beiden bloedend verwond weiden. Er weid met bier- fleschjes en biljart-queuën geslagen al wan. breekbaar en onder hun be reik was, waaronder enkele glasrui ten, werd stukgeslagen. Ook de voor deur werd stukgetrapt De politie maakte er een eind aan en drie belhamels, namelijk gebroe ders Jaspers, van Rucphen, en P. Braat, van Hoeven, werden opgebor gen en zullen de gevolgen van hun vechtlust wel ondervinden. Op last van den burgemeester word de herberg voör het verdere van dien dag gesloton. Typisch. In dezen drukken hietentijd nemen de landbouwers alle werkkrachten aan, die zich maar bij hen aanmel den, onverschillig of zij landarboid verstaan of niet. Als typisch staaltje daarvan kan vorden vermeld, dat Zaterdag hij een nabij Hoofddorp wonend landbouwer twee zwervers als werklieden werdén aangenomen, waarvan één in gewone tijden als „harölooper" en de ander als „liedjeszanger" fungeert. HEEMSTEDE. Bij Kon. besluit van 2 November 1912, no. 43, is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zutpben, ter standplaats de gemeente Gorssel, H. A. Schaafsma, canaidaat-notaris te Heemstede. HALFWEG. Vanwege de Christelijke Jonge- lings-Vereenig'Lnig alhier zullen de volgende sprekers dezen winter hier optreden Dr. A. Kuyper Jr., van Rotterdam, Ds. II. Schoonmaker van Alblasserdnm, en Dr. B. Wielen ga, in Amsterdam. IJMUIDEN. Verdronken. Van den logger Margaretha VL 17, alhier binnengekomen, is op zee de matroos Van Dorp overboord gesla gen en verdronken. Binnenland Git de Omstreken HAARLEMMERMEER. Ongeregeldheden. Te Hoofddorp hebben gisterenmid- da# de Brubunische bietenrooiers weer eens slag geleverd. In het café van Bosman, waar zich eon groot aantal verzameld had, ontstonden om een kleinigheid woorden, waarna men spoedig hamdgemeen werd. De kastelein en zijn vrouw moesten het OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is te Opeinde (Smal- lingerland), de 50-jarige liedjeszan ger J. van S. door de stoomtram overreden en gedood. Men seint ons uit Princenhage: De 8-jarige Roeien werd bij den Overweg door een spoortrein overre den. Het ventje was op slag dood. VERDRONKEN. Tusschen den Durgerdammer vuur toren en Marken is de Groninger tjalk „Oostermoer", schipper Salo mons, door een hevige sneeuwbui overvallen, waardoor de 23-jarige knecht, afkomstig uit Oude Pckela, overboord geslagen en verdronken is. Zijn lijk is nog niet gevonden. UIT DE DIAMANT-INDUSTRIE. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen zijn de groote diamantkooplieden Jiidels frères te Parijs failliet. Het passief bedraagt ruim twee millioen francs. Te Ant werpen en hier ter stede zijn schillende juweliers bij dit faillisse ment betrokken. Wij hoorden ver schillende namen noemen van juwe liers te Amsterdam, die door het be wuste faillissement aanzienlijke en minder belangrijke verliezen lijden. Een hunner is voor een bedrag van f33.000 daarbij betrokken. Dit is evenwel een der hoogste be dragen. In Antwerpen moeten de ver liezen aanmerkelijk grooter zijn. EEN TREURIG EINDE. Donderdagmorgen, aldus schrijft men uit üalfsen aan de „Zw. Ct.", be merkten de buren, dat vrouw W., een cud vrouwtje, dat met bedelen aan den kost komt, 's nachts niet in huis was geweest. De politie van een en ander in kennis gesteld, ging dadelijk op onderzoek uit en vernam, dat zij 't laatst gezien was in de buurtschap Ankum. Vrijdagmorgen vond de poli tie dan ook haar lijk in die buurt schap, liggende op den rug in een sloot. Bij haar vond men een zakje met aardappelen, dat zij van goed- gec-fsche boereu had gekregen. Zeer w aarschijnlijk is de stakkerd, die heel slecht ter been was en wier gezicht den laatsten tijd merkbaar slechter werd. door de duisternis van den weg ge raakt. NAT. VEREENIGING VOOR VROU WENARBEID. Zondag vergaderde de Nat. Vereen, voor Vrouwenarbeid, le Utrecht. Aan 't verslagder „Maandagoch tendcourant" oil.tleenen we: De voorzitster mej. Marie van Dijk, herdacht 't overlijden van mevi\ Th. B. Haver. De 38 leden hadden deze vergade ring aangevraagd, daar zij vernomen hadden: le. dat het bestuur 't goed" gekeurd heeft, dat het Bureau voor Vrouwenarbeid zijn medewerking ge weigerd heeft deel te nemen aan de tentoonstelling „De Vrouw 1313 1913", en 2e. dat de adjunct-directrice namens het Nationaal Comité voor Vrouwenarbeid geweigerd heeft ge volg te geven aan een verzoek om in lichtingen, door het bestuur van de tentoonstelling „De Vrouw 1913— 1913" aan het Bureau gericht. Er werd uitvoerig gediscussieerd, soms ging 't er warm toe. Met 52 tegen 42 stemmen werd aangenomen een motie van mevrouw Wynands Francken, waarin dringend de wensch werd uitgesproken, om medewerking te verleenen aan de tentoonstelling. Na de stemming, zei de presidente, dat het bestuur zijn plicht zou doen in het belang der vereeniging, niette genstaande de uitspraak der verga dering. Mej. Polak deelde mede, dat zij, niettegenstaande den uitgesproken wensch van de 52 leden, toch geen medewerking aan de tentoonstelling zal verleenen; bovendien verklaart spr., dat zij de twee jaren, die zij nog haar functie tc vervullen hec-ft, alvorens een nieuwe benoc-ming moet plaats hebben, als zoodanig haar plicht zal blijven doen in het belang van vrouwenarbeid, het dan aan de ledc-n overlatende, of zij die belangen in hare handen niet langer veilig achten. Daarna ging de vergadering uiteen, EEN AFSCHEID. Dr. J. Campert, die aftrad als in* spec leur van 't middelbaar en. 't zee vaartkundig onderwijs, is te Am sterdam gehuldigd. Namens directeu ren en leerarern bij dit onderwijs werd een stoffelijk blijk van belang stelling aangeboden, een portret ge schilderd door dr. J. Veth en een nl- bum. Verschillende sprekers huld'g- den de verdiensten van dr. Campert aan 't onderwijs bewezen. SOMBERE TOON. Aan dr. Kuyper is door den Prof. Groninger Bond van Ger. Jongel.- Ver. een telegram van hulde gezon den, waarop Dr. Kuyper dit ant woordde: „Vriendelijk dank voor sympathie, bereidt U ten strijde, donkere dagen zijn komende. Aan onze jongeling schap hangt de toekomst van het Va derland." (Ned.) TWEEDE KAMER. Uit de afdeelingen. Verschenen zijn enkele afdeelings- verslagen over de behandeling der* S taatsbegrooli n g. Bij de algemeen® beschouwingen werd het werk der regeering aan crl- tiek onderworpen, maar van andere zijde werd de regeering en haar po litiek verdedigd Ook weid over de werking der coalitie 'gesproken. In het (bijzonder werd gesproken over de sociale wetgeving, en over het rapport der grondwetscommissie. Al deze zaken zullen bij het alzö. meen openhaar debat in de Kamer wel weer herhaald worden. Bij de af deeling Justitie werden inlichtingen gevraaed omtrent de werking der «wetsbepalingen tol be strijding der zedeloosheid. Eenige lo den meenden dat de politie 7;ch reeds heeft laten verleiden tot handelingen die niet vrij te pleiten zijn van wille keur en overdrijving en op kwalijk ie rechtvaardigen wijze in de bedrijfs- vrijheid ingrijpen. Men herinnerde o.a. aan de bekende zaak van de Wa lgen ingsche briefkaarten. Wat de aangekondigde voorstellen betreft in zake woonwagens, bestrij ding van landlooperij enz., hoopte men dat het ditmaal niet zou blijven bij een toezegging, maar dat de be doelde wetsontwerpen de Kamer eer lang zullen bereiken. Verder vrceg men inlicht ngen aan gaande de plannen met betrekking tot een strafrechtelijke bestrijding der oneerlijke concurrentie en drong men aan op de spoedige indiening van een wetsontwerp strekkende tot inperking van de toepassing der pre ventieve hechtenis en tot vestiging van een aanspraak op schadeloos stelling voor die preventief gedeti neerden, van wie blijkt, dat (hunne inhechtenisneming ten onrechte, plaats vond. Van het dringende eener voorziening t.a. van dit laatste punt waren anderen intussohen niet overtuigd.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1