NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, Wo. 9014 Verschijnt dagelijks, bahafcra op Zon- en Feestdagen. donderdag 7 november tsia a ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 i Haarlem van. 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 V/ ^^sa»35^s»?^V\. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. cSSSSaSblak/ïoirWarlem I I I I ".WH Redacfle en Administratie: Groota Houtstraat 53. de omstreken en franco per pos! ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directenr J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot da plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMfe.lt BES 1 AAI' UIT TIEN BLADZIJDEN. Kh.lta I E Hl AD. AGENDA VRIJDAG 8 NOVEMBER. Schouwburg: Optreden van Yvette Gu lberl, 8 uur. De Kroon: Concert Joh. Steenman, 8 uur. Soc. Vereeniging: Weldadigheids- concert, 7 1/2 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Bioscoop Modern: Voorstelling. itadsnicaws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel: „Nabetrachting van den Gemeente raad", in de rubriek Om Ons Heen. Gcheelonthoud ing. Woensdagavond had in Het Blau we Kruis een vergadering plaats van de afd. Haarlem der Ned. Vereen, lui afsch. van alcoholh. dranken. Dc voorzitter, de heer Reinalda, opende de vergadering met een woord van welkom aan de vele op- gekomenen en gaf vervolgens het woord aan den spreker voor dezen avond, den heer L. J. C. Poppe, van hier, die zou behandelen hel onder werp: „Het bereiden van alcohol houdende dranken". Spreker zette allereerst uiteen de productie van de dranken, zooals bier, kefir, mumis enz. bij de oor spronkelijke volken. Bier is een zeer oude drank, de oude Egyptenaren kenden bier al in den vorm van ger- etewijn. In het jaar 1106 wordt voor het eerst melding gemaakt door een arts van het bestaan van brandewijn. Aan het einde van de 11de eeuw, waren de ecnige genotmiddelen wijn en bier. Vervolgens zette spreker uiteen de productie van wijn, kunstwijn, bier en overige alcoholische dranken, en toonde tevens door cijfers aan het verlies van voedingsstoffen van de vruchten en voedingsstoffen aleer zij tot drank bereid zijn. Ook deelde spr. iets mede over de productie van cognac, brandewijn, likeur enz. In 1900 waren er 109 branderijen, welk aantal in 1909 gedaald was tot 113. Melasse branderijen waren erin 1900 in aantal 113 en in 1909 nog maar 2 over. De productie van graanbranderïjen bedroeg in 1900 513 972 H.L., in 1909 bedroeg tiit 440.003 H.L. De bierbrouwerijen bedroegen in 1900 in aantal 503, welk aantal in 1909 bedroeg 444. De uitgaven aan sterken drank wijn, bier, enz., bedroegen in 1900 de «mi van 117.709.000, in 1909 bedroeg dit de som van 111-256.000. De uitgaven per gezin bedroegen In 1900 aan sterken drank f 66.06, in 1909 f 55 71, aan bier, in 1900 25.96, in 190'J 21.18, aan wijn, in 1900 10.64, in 1909 8.55, of een totual van deze dranken in 1900 ƒ102.66, en in 1909 het bedrag van ƒ85.41. De uitgaven per hoofd bedroegen in 1900 aan sterken drank 14.68, aan wijn 1.00, aan bier ƒ5.77, of totaal ƒ22.81. In 1909 bedroeg dit in totaal ƒ18.98. In 1909 werd aan alcoholische dranken uitgegeven per gezin onge veer 10 van bet weekloon van de overgroote meerderheid der men- echen. Van 18971909 bedroegen de ont vangsten aan alcoholische dranken ƒ1515 035.000, of gemiddeld 116.000.000 gulden per jaar, of evenveel als de uitgaven voor Marine, Oorlog, Wa terstaat en Nat. Schuld in 1908, of nog 30 millioen minder dan de op brengst van grond-, personeele-, be- driifs- en provinciale belasting en gem. directe belastingen, Dc spreker oogstte een welverdiend apla-us. In de pauze werd thee rondge diend door enkele dames-leden, waar na Mej. M. llabermehl eenige gedicn- ten voordroeg, o.a. Het lied .der Zee, St. Nicolaas, enz. Zij had een zeer aandaentig gehoor en bet applaus dat haar ten deel viel, was dan ook ten volle verdiend. De voorziUer bracht namens de aanwezigen een woord van dank aan de verschillende medewerkers van de zen avond, en sloot daarna de vergade ring. R.-K, Post- en Telegraafbe- ambten. Zondag a.s. zal door de afdeeling van R.-K. post- en telegraafboambten „St. Jozef', onder-afdeelLng van de afdeeling Haarlem van den Nederl. R.-K. Volksbond, des middags te vier uur een vergadering in het lokaal St. Bavo worden o-ehouden. DE WEG AMSTERDAM-HAARLEM- ZANDVOORT. In de afdeelingen dor Tweede Ka mer is weer aangedrongen op ver breed ing van eenige Rijkswegen. Een goede verbindingsweg Amster damZandvoort werd zoer urgent ge acht en op verbreeding van den Haar lemmerweg aangedrongen. Ned R.-K. Volksbond. Gisteravond had de 4de feestavond plaats in de afdeeling Haarlem van den N'ed. R.-K. Volksbond. Na opening door den voorzitter werd weder door de Rederijkerska mer met opgewektheid het reeds drie keeren gespeelde tooneelspel „Gods wegen, of het spel der bergen" gege ven, en door de zangvereeniging we der met veel animo gezongen. A.s. Zondag zal de 5de feestavond plaats hebben. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 30 October tot en Het zal dan juist 20 jaar geleden zijn, dat deze beer en zich voor het eerst als kwartet-spgiera lieten hooren. KUNSTBESCHOUWING „KROM HOUT". Op Woensdag o November hield de dit voorjaar opgelichte „afdeeling Haarlem" van de Vereeniguig icx be vordering van Vakopleiding naar eer ste tenioonstelling „Reisschetsen' v an den bekenden architect W. Kromhout te Rotterdam, was het onderwerp der expositie, wel ke schetsen, c rca een 100-lal, langs de wanden der beule conversatieza len van het Brongebouw waren opge steld. Zoodra men gewend was aan den ietwat warrelenden indruk, die een verzameling van, voor een groot deel, kleinere werken noodwendig moet maken en men zich afzonderlijk kon met 5 Nov. zijn te Haarlem voorga- bezighouden met en verdiepen in do vonk, te Sloten 5 gevallen van rood-' m®" getroifen door het orunis- vonk, te Velsen 1 geval van typhus kenbaar tulent van den fantasievollen en febjris typhoidea. teekenaar-bouwrneester. Een hand- j teekentalent dat vermoedelijk zeer Aanbesteding. 'wenigen onzer vaderlandsche archi- Aan het geoouw van het Pro vinei-1 v aal bestuur dezer provincie, is heden «*cteu in <*l« raate zuJlen bezi.en! aanbesteed: Vermoed el ijk velen is de heer Krom le. liet onderhouden van de buiten- hout, als architect., niet onbekend, duinen op lcrscheiiing,^ gedurende betzij als de ontwerper van het gezel- j de jaren 1913, 1914 en 1915. lige „Oud-Holland" op de tentoonstel- l£S Lffey'Tc. Swart, te 1S? Amenta™, o! van da Terschelling, voor ƒ4920 per jaar. iraaie stadsversienngen bij de ïn'hul- 2e. Het uitvoeren van onderhouds- digirigsfecsten in 1898, als bouwmees- ..duim tot uiephouüing van van bet Hotel „American" in de de haven nabij de Haukes op het ei-hoofdstad of vam het Nederl and sche land Wieringen en van de kom voor I D„ de aanlegplaats nabij don Clover, op ^avaljoen op do tentoonstelling j het eiland Wieringen. Raming /2000. Laagste inschrijver J. Schuurman, te Medcmblik, voor f 1687. 25-Jarig Jubileum. Heden herdenkt de heer Knape Brussel in 1910. Hij is een van het vijftal uitgenoo- digde deelnemers aan de prijsvraag voor een stadhuis te Rotterdam. Maar keeren we terug tot zijn reis schetsen. De stof verzamelde Kroai- werkzaain op de afdeeling zio^offra- hout op zijn studieieizen dcor Italië, phie, bij de firma Joh. Enschedé en' Frankrijk en België, waar hij blijk- Zonen, den dag waarop hij vóór 25 baar vooral getroffen werd door de jaren bij de firma in dienst trad. aspecten en trapportalen, den détail- taaio"Jteelk',?ngSÓde"er<1 '"0 «-*» Mn**»*-, W**. Door de firma worden alleen 50-ja-dakbekroningen, enz. der paleizen, rige jubileums herdacht Heden herdacht de heer A. Bralcel, wagenmaker aan de Centrale Werk- plaats der H. IJ. S. M. den dag i waarop hij vóór 25 jaar bij de maat- i schappij in dienst trud. Bij monde van den heer W. de Geest werd den jubilaris namens de kameraden met een toepasselijk woord een fraaie vul penhouder aangeboden. Van maatschappij ontving hij een loppe met inhoud en diploma. kasteelen, kerken en andere monu mentale gebouwen, waaraan die lan den zoo rijk zijn. Inderdaad meesterlijk is voorai de wijze waarop Kromhout met weinige hulpmiddelen als potlod, krijt, pen, wat tint of kleur, een voorstelling weet vast te leggen en zonder veron achtzaming van het vorinbegrip tot een aantrekkelijke en doeltreffende teekening komt. Do oh ook voor uitvoerigheid deinst Afschaffing van stuk-! hij allerminst terug, getu ge vooral w e r k. vele zijner penleekeningen, die in Naar wij vernemen zijn de groep-hunne weergeving van groote figura- vertegen woordigors van de Centrale amende Renaissance-weel- Werkplaats der H. S. M. door de di-611 ori.a.i«m.ee.e Kenaissa. ce weei rectie der maatschappij uitgenoodigd 1 te van een verrassend zuivere tech- 1 nielt, van een arüstieken en praent- lievenden geest spreken. Er ia geen aanleiding tot afzonder lijk memoreeren van eeng bepaald werk. Er loopt te veel een zelfde be kwame draad door al den tentoonge- stelden arbeid des bee ren Kromhout. Een en ander beeft natuurlijk tot gevolg een zekere eenvormigheid, die bij een exporeeren aan den wand ook tot iets vermoeiends voert. Het kan dunkt ons een volgend maal overweging verdienen. een kunstbeschouwing van dergelijke tee- kenarheid in de hand eai om de tafel ■te deen plaats vinden. De afdeeling Haaxiem van Valkop leiding heeft voor het verdere van d t jaar goede plannen en mag zij den noodigeu steun hij haar voornemens ondervinden, dan wacht den leden en belangstellenden een drietal le zingen door professor Sluytcnnan te Delft over de versiering van heit inte rieur, door Professor Lichtenlbelt te Delft over Stoomturbines; door Huib Luns te Rotterdam, over Floremtijn- sehe schilder-, eier- en beeldhouw kunst. Voorwaar een heeLe lijst. G. KERKHOFF. Uit de Rechtszaal De zitting van hedenmorgen was tot een onderhoud, naar aanleiding van het verzoek gedaan door de groe pen om afschaffing van stukwerk of verbetering in het bestaande stelsel aan de Centrale Werkplaats. „Algemeen b e 1 a n g". De Staatscourant bevat de koninkl. goedgekeurde statuten van de veree- niging „Algemeen belang" te Haar lem. Deze vereeniging bestaat uit depot houders der HaarL Broed- en Meel fabriek. DE INVOER VAN ARGEN- TIJNSCH VLEESCH Naar aanleiding van het in de laat ste Raadszitting gehouden debat be treffende den invoer van Argentijnsch vleesch, waarbij door den voorzitter werd medegedeeld dat sinds eenigen tijd voor dien invoer in Haarlem ge legenheid bestaat, hebben we ter be- voegder plaatse om inlichtingen ge vraagd. Daaruit bleek ons, dat een Haarlemsche slager momenteel het vleesch verkoopt. Men verwacht, dat wel meerderen zullen volgen. De keu ring van het vleesch aan het slacht huis geschiedt, en is mogelijk gewor den sinds het vleesch met de inge wanden wordt ingevoerd. Volksweerbaarheid. A. s. Zaterdagavond zullen de afdee lingen Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort van Volksweerbaarheid te zamen een velddienstoefening houden tusschen station Santpoort en halte Driehuizen, waartoe te half negen bijna geheel gewijd aan kinderzaak uur nam. wordt verzameld aan het jes en derhalve: gesloten, station Overveen. Bij deze oefening worden losse pa tronen gebruikt. De Bohemers. Vrijdagavond zal het Boheemsch strijkkwartet zich doen hooren op de séance van dei hear Joh. Steenman. UITSPRAKEN: A. J. S., meesterknecht, te Haar lem, f 20 boete of 10 dagen hechtenis. J. O., wijnhandelaar te Haarlem, 3 maanden gevangenisstraf met af trek der prev. hechten ia P. J. S., zonder beroep te Hillegom, diefstal, teruggegeven aan zijn voogd. W. J. van der M., te Haarlem, dief stal, f 5 boete of 1 week tuchtschool. Th. O zonder bexx-p te Haarlem, verduistering, 1 jaar tuchtschool. i M. V., bloemistarbeider te Hille gom, verd' ister-ng, f 6 boe'.e of 1 week tuchtschool. A. P. V., schildersbnecfht. te Scho ten, vernieling. 10 dagen gevangenis straf. N. K. en C. K., visctoventers te Haar lem, strooperij met behulp van een wagen, leder f 3 boete of 6 dagen hechtenis. P. C. S,, los werkman, te Zaandam, beleed, ambtenaar, f 10 boete of 6 da gen 'hechtenis. P S., koopman te Haarlemmer meer, vernielingen beleed, ambtenaar een weak gevangenisstraf. G. van N., arbeider te Hillegom, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der prev. hechten s. B. D., pakhuisknecht, H. D., stei germaker. M. C. F. huususuru.uuuu der beroep, allen te Haarlem, weder- spannigheid de le zes weken gevan genisstraf, de 2e en 3e ieder 5 dagen gevangenisstraf. J., J. en M. W., arbeiders to Hil legom, stooperij, de le f 5 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e en ie vrijge sproken. MIJ. VAN NIJVERHEID. Woensdagavond vergadert 'het de partement Haarlem ter behandeling van het ontwerp-VeilLgheidsbesluit. Inleider is Mr. J. C. L. Vlaanderen. Gevallen. Naar het SL Elisabeth's Gasthuis is overgebracht een vrouw V. uit te Lange Annastraat, die in haar wo ning door een zolderluik was geval len. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. v. d. Berg, Tulpenstraat 26, een rijzweep. Mej. P. Loevenstein, Tul- peristraat 17 e, een kruisbeeldje. Mej. B. Wolf, Johan van Vlietslraat 94, een damesportemonnaie met in- houu. .T. Bierenbroodspot, viscllhal Groote Markt, een bril in etui. P. Bogaard, Spaarnwouderstraat 9 c rd, een cape. D. Jonkers, Ged. Oude Gracht 138, een stukje satinet Mej. A. Duiveman, Jacobijnestraat 11 rd, een kinderportemonnaie. Mej. C. Beljaarts. Ooslerstr. 24, een broche. A. Hartendorp, Breestraat 5, een broche. H. v. d. Steur, Kruisstraat 7, een zakmesje. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichteu). INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatsi, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhnnd dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Uit de Omstreken SCHOTEN. Afd. Schoten Vrijz.-Dem. Bond. Gisteren .heeït bovengenoemde afd. van den V. D. B. hare jaarvergade ring gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de af deeling zich in een steeds toenemen- den bloei mag verheugen. De penningmeester kon de verga dering verblijden met de mededeeling dal een flink batig saldo in kas is. Bij Ue gehouden bestuursvet kiezing werden de heeren F. A. Groen en A. J. Baaeveldt, resp. 2e voorz. en 1c secr. bij acclamatie herkozen, in plaats van den heer Hagebout, die ziCh niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen de heer B. v. d. Wal. Tot afgevaardigden naar de alge- meene vergadering van den V. D. B. op 16 Nov. to houden in den Haag werden benoemd de 'h.h- C. Klok en A. F. Groen, en tot diens plaatsver vangers de heeren J. van Rcon en A v. Rigteren. De 'heeren H. v. Leeuwen, P. C. Wezel en C. H. Mentjox, zullen de afd. vertegenwoordigen op de verga dering van de Vrijz. Centrale te Be verwijk. HEEMSTEDE De Staatscourant bevat do koninlc. goedgekeurde statuten van de Ver eeniging van Werklieden, in dienst der gemeente Heemstede, onder de zinspreuk: „Door Eendracht Sterk", te Heemstede. VELSEN. De Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde statuten van de geheel-onthoudersvereeniging „Vel sen en omstreken", Geachte Redactie, Er zijn in Zandvoort enkele geval len van „trichinose" voorgekemeo- De burgemeester heeft zulks den volke publiekelijk medegedeeld, met het ad vies, geen ander dan goel-gekookt varkensvleesch le eten. Maar sedert is er in t openbaar niet meer van ge- rept. De oude doofpot, waarin vroe ger de diphlherie-bacillen werden ge stopt, is uit het buiten gebruik ge stelde laboratorium weer voor den dag gehaald, geopend en nu gevuld met trichinen. Intusschen, daarmede is Zandvoort niet gebaat. Wij vc-rkeeren nog altoos in onzekerheid of het .gevaar nog be staat, ja, dan neen. Volgens een be richt in de Zandvoortsche Courant, officieel orgaan der gemeente, van Zaterdag 2 November, is „gebleken, dat het besmette varkensvleesch van eiders was betrokken, dus niet af komstig van alhier gemeste varkens". D eze mededeel ing is kennelijk be doeld als een geruststelling voor de Zandvoorters. Of zij ook die uitwer king hebben zalIs het genoeg als ik weet dat de inbrekers, die zoo duchtig bij mij hebben huisgehouden van „elders" zijn gekomen Of dat het ratten kruid, dat ik in mijn eten heb ontdekt en mij hijna het leven gekost heeft, „elders" is gekocht en dus niet bij een Zandvoortschen drogist of ajjotheker 7 Om nu bij de trichinose te blijven, waar is dat „elders", van waar het besmette varkens- vlaesch kwam 7 Dan wie had 't van „elders" be trokken 7 Voorts: wanneer is het var „elders" ingevoerd 7 Ookwaar is het gebleven? Eindelijkwelke waarbor gen hebben wij, dat „elders" ons dorp niet nóg eens vergiftigt? Dat zijn vragen, op eene afdoende beant woording waarvan de Zandvoorters recht hebben. Nauwelijks van bacil- 1 én-vrees bekomen, zijn we hier weer door trichinen-vrees bevangen, mede tot geen geringe schade der varkens- slagers, die nu, dank zij 't van „el ders" betrokken vleesch, worden ge boycot. Nu zal 't u meteen duidelijk wezen wat mij tot het schrijven van dit stuk je bewoog. Men kan niet zeggen „Schoenmaker, houd je hij je leest", hetwelk, overgezet zijnde, aan mijn adres gericht zou bel eekenen „her der, houd je bij je schapen Juist die varken s-ellende raakt inijne schapen! In uen Bijbel is sprake van een dief en moordenaar, dLe van „elders den stal der schapen inklimt. Als die moordenaar cie schapen bedreigt in den vorm van een van „elders" be trokken varken, dat de schapen dcor zijn trichinen ziek maakt, zou «tan de herder dat kalm moeten aan zien 7 ln de laatste raadsvergadering is, te oordeeleu naar liet verslag daar van, over de tnclujien-kweslio niet gerept. De deksel is op den doofpot gebleven. Wel hebben de vroede vaderen druk gesproken over nieuwe machines om de Zandvoortsche schapen te scheren en liuu de wol af te neinen. Maar geen der scheerders heeft er blij le baar aan gedacht, dat ook het scha- pen-v oe d s e I van belang is en dat tegen van „elders geïmporteerd tri- chineus vleesch ernstige maatregelen dienen genomen te worden. Hoe wreed, zich daarvan af te makente wreeder, als wij aan al die Zandvoor ters denken, die op het gebruik van varkens-vleesch aangewezen zijn, om dat ander vleesch hun te duur is! Met bekwamen spoed heeft de Raad des tijds alle krulstaartjes uit ons dor-p weggejaagd. Ter wille van het vieze luchtje. En dit weer icr wille van de neuzen der badgasten. Nu komt iemand met vurkens-vieesch van „el ders". Dat vleesch blijkt besmet. Een 15-tal gevallen vun trichinose zijn be kend. En nu wordt den Zandvoorter medegedeeld, dat alruer gemeste var kens onschuldig zijn gebleken. De schuldigen zitten „elders". En van „elders' is het betrokken. Groote ontsteltenis. Niemand eet meer var kens-vleesch, ornaat niemand kan ccntroieeren of 1 van „elders" komt, dan wel uit Zandvoort. Het trichineu- se vleesch is natuurlijk al lang, na tuurlijk ock door iemand van „el ders', op allerlei wijze verwerkt. En nu is er niet één Raadslid, die aan dringt op onderzoek en publicatie der resultaten. Gauw, gauw, waar is de doofpot? Alles daar maar in ge stopt I Ook ter wille van den stonk, dien 't wroeten in dit trichinen-zaakje zou kunnen veroorzaken in der bad- I gasten neuzen 1 Zieaoo, nu de deksel I er op 1 Klaar is Kees we zijn bacii- en triohine-vrij l Dat vrije volk, dat vrije volk" zijn wij I Maar als er nu een Zandvoorter, wien 't niet convenieert een ossen haas te koopen, er stillekens op uit trekt om een duin-haasje te vangen als hij, lichtbak en strik hanteerend, een konijntje zoekt machtig te wor den. omdat hij zich de weelde van 'n biefstukje niet kan penniiteeren, wie is dan feitelijk de schuldige? Is die doofpot-taktiok niet een premie op het stroopen Alles samengenomen ik protesteer tegen dat verdonkeremanen van de raarheid in deze trichinen-kwestie. Waarom zwijgen onze gemeente-go neesheeren Is er bier voor de ge zondheidscommissie geen werk 7 Zijn alle gevallen van trichinose, die hier voorkwamen, bekend? Is het ge vaar geweken Hebben de varkens weer crediet Iloe heet de leveran cier, „elders" woonachtig, die ons zoo'n leel'ijke kool gestoofd heeft, een kool. die er nog gevaarlijker op is ge worden nu zij (luks in den doofpot ia gestopt? Levert „elders" nog meer zulke smakelijke kostjes? Soms óók water-en-melk. inplaats volle melk I Worden in Zandvoort alleen bacil len geïmporteerd (daarvan zei mep immers ook bij dc dïphtherie-gevallen dat ze van „elders" kwamen en trichinen? Maar geen bacle- rieë n? Hoogachtend Uw dw., G. P. M. Zandvoort, 6 Nov. 1912. B ij schrift. We hebben naar aanleiding van hot stuk des heeren G. P. M. de zaak te Zandvoort onderzocht. Met de auto riteiten de-quaestie besprekend, ver namen wij, dat onmiddellijk na hel uitbreken der ziek ie de noodige maat regelen zijn genomen. De inspecteur der Volksgezondheid en de districts veearts zijn ter plaatse verschenen, en de laatste heeft geconstateerd, dat de trichinose-haard n:et in Zandvoort te vinden was. Later sprak hij hef vermoeden uit, dat het vleesch van Twelio afkomstig zou zijn. Welke Zandvoortsche slager het vleesch geleverd had Dat is niet voor mededeeling vatbaar, ook al niet omdat de man (en eventueel ook een of meer zijner collega's) toch niet ver antwoordelijk zouden kunnen worden gesteld. Hun schuld is het niet, als zij trichineus vleesch, „van elders" ge komen, verhandelen. Want alléén in het Amsterdamschc abattoir be staat een volledige keuring der varkens op trichinose. „Volledig" wil dan zeggen, dat ieder aangevoerd varken in dit opzicht onderzocht wordt. In het Haarlemsche abattoir bijv. worden alleen die varkens op trichinose onderzocht, waarbij uiter lijke verschijnselen doen vermoeden, dat ze aan do ziekte lijden. Zandvoortsche gomeentebestuul heeft onmiddellijk den houders van varkens verwittigd, dat van het slach ten van een varken ten raad huize aangifte moet worden gedaan. Vóór dat de verkoop plaats heeft, dient hel vleesch dan eerst te zijn gekeurd en goed-bevonden in het Haarlemsche abattoir. Deze maatregel, die dezer dagen steeds is toegepast, zal nog worden voortgezet zoo lang dat' ge- wenscht mocht blijken. Verder is, zooals de geachte inzen der ook memoreert, door den burge meester in een officieele bekendma king den menschen aangeraden, al leen goed gekookt varkens vleesch te eten. Wij rijn het dan ook volkomen eens met den deskundige, die ons vanmorgen deed opmerken: „Van een „verdonkeremanen van de waarheid" of ..in den doofpot stoppen'" is in deze trichinen-kwestie geen sprake". Het gemeentebestuur heeft voor het oogenblik gedaan wat het kon. Maar om een maatregel le nemen, die oolc in de toekomst zijn nut zou kunnen hebben en zeer zeker preventief wer ken, zou het groote aanbeveling ver dienen, om van gemeentewege de sla gers te adviseeren, om allo vleesch, van elders geko men. aan het Haarlemse li e abattoir ledoen keuren» In een plaats met een vreemdelingenver keer als Zandvoort zou zooiets zokor geen overbodige luxe zijn. De geachte inzender zou willen we ten. waar het besmette vleesch is ge bleven. Dat is onmogelijk na te gaan, want het besmette vleesch was. toen de ziekte eenige dagen na hel gebruik geconstateerd werd, na tuurlijk al lang bij gedeelten verkocht en in consumptie gebracht. De lijders aan trichinose zijn -* zooals ons vanmorgen door een der Zandvoortsche medici werd bevestigd allen hersteld. Genoemd medical was eveneens van meening, dat de in dit geval noodwendige maatregel®! naar behooren waren genomen. We hopen, hiermede voldoende to» lichting inzake deze „trichinen", auaestie" te hebben gegeven. j

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1