Imsleïs Dagblad F a u 111 t o n DE WEERSPANNIGE TWEEDE BLAD Donderdag 7 Horember 1912 OM ONS HEEN Na. 1612 Nabetrachting van den gemeenteraad. Nog maar zelden heeft er in onze vroedschap zooveel eenstemmigheid geheerscht als dezen Woensdagmid dag. Het van tienduizend op vijftien duizend gulden verhoogd subsidie voor Haarlemsch Muziekkorps met al- gemeene stemmen aangenomen 't lijkt bijkans een wonder. Had het wel sprekend woord des hecren Rinkema zelfs de principiëele bezwaren van de heeren Spoor en Thijssen overwon nen, van wie de eerste de voorkeur gaf aan een garantio en de laatste hel publiek wou aanspreken voor het tekort? Hoe het zij, het benoodigde geld is toegestaan en ITaarlemsch Muziekkorps staat voor 1913 weer op pooten. 't Is waar: de voorwaarden moeten door den Raad nog nader wor den bepaald en ik kan mij voorstel len, dat de heer Kriens een eenigs- zins vreemd gezicht zal trekken, wan neer hij dat bedrag aanvaarden moet, zonder de voorwaarden le kennen. Daar toch loopt het vrij zeker op uit In de volgende week zal er moei lijk door den Raad over heslist kun nen worden: vóór de installatie van den nieuwen burgemeester, die te half drie plaats heeft, is er geen tijd voor en na de installatie is 't geen ge bruik, verdere zaken te behandelen. Dit wat Dinsdag betreft, Woensdag ontvangt do burgemeester commissies en particulieren. Donderdag dan of Vrijdag? Niet dan in hooge noodza kelijkheid vergadert de Raad op die dagen. Bovendien moeten vooraf de Commissie van toezicht en de heer Kriens worden gehoord. Als het voor stel van B. en W. vóór 1 December klaar is voor behandeling valt het te loven, want ook naar andere kanten zullen de voelhorens wel eens uitge strekt moeten worden. Inmiddels zullen de musici, die hun bestaan in de laatste weken in de lucht zagen hangen, aandringen op vernieuwing van hun contract, nu de benoodigde gelden zijn toegestaan. De lieer Kriens zal dus vertrouwen moeten stellen in den Raad, die ook wel niet zal vergen, dat hij in de pauze van de muziekuitvoeringen op zijn hoofd gaat staan, of op andere ongewone en onartistieke wijze de toehoorders amuseert. Voor het denkbeeld van den heer Modoo is zeker wat te zeggen. Meer subsidie, meer concerten. Waar voor geld. 'tMag wat lcoopmansach- tig klinken, maar onbillijk is het niet e i voor overlading met werk valt voorloopig niet te vreezen, zoolang de musici tweehonderd dagen van 't jaar niets te doen hebben. Wat een pacantiel Daar zijn de veelbenijde leeraren van middelbaar en liooger oi derwijs nog niets bij! 'tls waar, de tiaktementen in het muziekvak zijn niet hoog en er zijn nu al stemmen In den Raad opgegaan, nog vóórdat de subsidieverhooging was toege staan, om op verbetering aan te J dringen. Ik ontken niet, dat dit noo- dig wezen kan, daar ik buiten staat ben dat thans te beoordeclen. Maar daar volgt uit, dat aan een verlaging van het subsidie mettertijd niet be hoeft te worden gedacht. De vijfdui zend gulden zijn er op en gaan er nooit meer af. Goed. Als we daarvoor eei: nog versterkt en beter gesala rieerd muziekkorps kunnen krijgen, is het geld wel besteed. En wie weet, of Toonkunst dan nog niet eens ge bruik maakt van het eigen Ilaar- lemsch Muziekkorps! De heeren Dr. de Jong en Nagi- laam hebben gedebuteerd. Als om te (N aar het Franse h). Lieve help, Victoire! antwoordde de loteling met waren schrik, als ik het ongeluk gehad had daarvan een woord tegenover je vader los te la ten, dan zou je vader mij, in weerwil van zijn goedheid, dadelijk afgeran seld hebben Neen, neen, hij denkt alleen, dat wij elkaar zoo nu en dan spreken, zoo in 't voorbijgaan, bij dorpsfeesten of bij wederzijdsche kennissen. Dan is er nog niets verloren Och! Leonard, je weet niet wat een onaangenaamheden, verdriet en angst ik ter wille van jou uitsta! Dus je weet, hernam dc jonge man, na een oogenblilc van stilte, on der welke voorwaarde M. Marin in ons huwelijk zal toestemmenhij wil dat ilc je verlaat, dat ik vertrek, dat ik soldaat wordtHet staat dus aan jou om te beslissen. Als jij in je haat tegen de uniform blijft volhar den, als jij blijft gelooven, zooals je markecren hoe hunne denkbeelden uit elkaar loopen, is aan elk een plaats in een anderen hoek van de zaal aangewezen, zoover mogelijk van elkaar af. En de heer Naglzaam was nog geen kwartier in de zaal, of hij vroeg het woord, zich over dezen spoed verontschuldigende met de op merking, dat hij al zoo vaak de ver gaderingen-bijgewoond had aan den anderen kant van het hekje. Na deze bescheiden inleiding was zijn betoog uiterst kalm en bedaard en ik durf wel voorspellen, dat wanneer hij op deze manier voortgaat, hij zelfs bij principiëele verschillen, vrij wat zal kunnen bereiken. Dezen keer werd zijn voorstel zelfs al door B. en W. overgenomen, namelijk dat de heer Kriens rekening en verantwoording zal moeten doen. Na het muziekkorps-debat is er een beslissing genomen van principiëelen aard, die verder strekkende gevolgen hebben kan. Aan een gymnasliekver- eeniging is het gebruik van een gym- nastickscliool toegestaan tegen het advies van Burgemeester en Wethou ders in. Er zijn nu natuurlijk meer aanvragen te verwachten en ik ver meld dat opzettelijk, omdat ik c-r geen bezwaar in vinden kan, dat de gym nastiekzalen van de gemeente ge bruikt worden tot bevordering van de lichamelijke ontwikkeling der ge meentenaren. 't Is waar, ze slijten van 't gebruik en wie de dader is, wanneer er wat gebroken mocht we zen, zal gewoonlijk niet nagegaan kunnen worden, maar zelfs dat lijkt mij minder erg, dan dat nuttige in strumenten slijten van den tand des tijds, dat wil zeggen: stilstaand en orgebruikt. De lijst van te vellen hoornen ging er dozen keer gladder dan anders door. Een eenigszins georganiseerd •rietlifsch bezwaar, namelijk van de doktoren van den Berg en Merens, te gen den dood van de boomen aan Prinsen- en Statenbolwerk, stuitte af op de mededeeling van den heer De Breuk, dat de Commissie dit vonnis '.enparig gestreken had. De twee ge neeskundigen lieten, zij het misschien met een zucht, deze patiënten aan den bijl over. Soms lijkt de agenda van een raads vergadering als een druppel water op die van een andere raadsvergadering. Staat van te vellen boomen niet nieuw, een klinkerdebatje oud als de weg. Dank zij den heer Lasschuit krijgt de A. L. Dyserinckstraat nu geen keien, zooals B. en W. voorstel den, maar klinkers. De Rand wordt steeds minder kelig en voortdurend meer klinkorig. Maar in die debatten is niets boeiends te vinden. Een verrassing was de mededeeling van den voorzitter, dat het bevroren Ar- gentijnscho vleesch nu in Haarlem wordt gekeurd, en dus ook kan wor den verkocht en gekocht, omdat de Ingewanden uit Argentinië met de geslachte koe mee verscheept worden. Dat is toe te juichen, omdat men nu goedkoop vleesch krijgen kan, maar waarom moesten we het, half bij toe val. als gevolg van een opmerking van den heer Nagtzaam, in de Raads vergadering hooren, terwijl het al een week gebeurt? Had daar nu niet, na alles wat er over de zaak te doen is geweest, eerder bekendheid aan gegeven kunnen worden? De coui-an- ten zouden een communiqué daarover stellig met genoegen geplaatst heb ben. Bij zooiets haal je de schouders op envindt troost in komische oogen- blikken. De voorzitter had voorge steld, een punt van de agenda aan te houden omdat de voorsteller er niet was. De Raad vond het goed, maar toen het punt aan de beurt kwam, was de voorsteller present. „Mijnheer do voorzitter", begon Mr. Slingen- berg verwonderd. Maar de voorzitter wimpelde af: de zaak was nu eenmaal uitgesteld en er was nog heelwat te doen. Met een glimlach berustte de voorsteller. Midden in de vergadering kwam een geheime zitting, die een half uur duurde, 't Moet wel om een belangrij ke zaak geweest zijn, daar tot dusver mij zoo dikwijls gezegd hebt, dat men door het kazerne- en garnizoensle ven brutaal, ruw en een beschaafde vrouw onwaardig wordt, dan zal ik wel een middel vinden om aan de wet te ontsnappen, al zou ik daar voor de geheele wereld moeten trolseerenEn toch ben ik over tuigd, dat ik, waarheen ik ook ga, je altijd waardig zal blijven 1 Als je mij daarentegen aanraadt te vertrek ken, clan zou mij dat het hart ver scheuren, maar ik zou gehoorzamen zonder mij te beklagen. Deze onderworpenheid, deze volko men zelfverloochening, moest den ty- rannieken geest van het jonge meisje wel treffen. Leonard sprak met een eenvoud, een overtuiging die geen twijfel overliet aan de werkelijkheid van zijn absolute gehoorzaamheid, en een dergelijke onderwerping was ze ker op dit oogenblik van grooter ge wicht dan de vurigste betuigingen van een of anderen salonheld. Vic toire begreep hem ongetwijfeld, want haar stem, tot nu toe zoo koel en wei nig bewogen, was geheel veranderd, toen zij antwoordde: Ik dank je voor je vertrouwen, Leonard, je bemint mij oprecht, ik weet betIk van mijn kant zou heel bedroefd zijn over je vertrek, eerstens om de angsten die je kent, en dan Zij aarzelde, maar het gevoel won het 'ditmaal van haar kleine scrupu- de zittingen met gesloten deuren al-' tijd bij 't einde van do vergadering gehouden werden. Maar waar 't over liep vernamen we niet. Wel werd de opmerking gemaakt, dat voorbijgan gers, die op *t Prinsenhof bij een van de groote ventilatoren mochten willen luisteren, licht iets van de debatten kunnen opvangen. Misschien is 't raadzaam, die openingen bij geheime beraadslagingen af te sluiten. Aan 't einde van de vergadering, de laatste die Dr. Kruseman leiden zal, sprak Jhr. Van Styrum hem in waardeerende woorden toe. De heer Kruseman toonde zich dankbaar, 'maar niet voldaan, dat wil zeggen niet over zichzelf, hetgeen pleit voor zijn bescheidenheid. De talenten van or zen wethouder komen in het leiden van een groot college niet tot hun volkomenste uiting en gemakkelijk is bet hem niet steeds gemaakt. Maar iemand dio het weten kan heeft mij met grooten lof gesproken over de wijze, waarop hij de tallooze groote en kleine burgemeesterlijke plichten in die vier maanden heeft vervuld. Daarom ook dezerzijds een eeresaluut aan den eerlijken, ijverigen en trou wen bewindsman, die Dr. Kruseman isl J. C. P. Do oorlog op het Balkan- Schiereiland. IV. Aan iedere divisie zijn verder toe gevoegd 4 eskadrons, 20 batterijen van 4 stukken en 2 pioniercompag- nieén. Ten slotte zijn nog ter be schikking 3 regimenten bergartillerie a 4 batterijen., bruggetrein, spoorweg- afdeelingeu enz. De totale oorlogssterkte is ongeveer 300.000 man. De dienstplicht beg nt op 20-jcirigen leeftijd met een 2-jari- gen eersten oefentijd. Daarna gaat de milicien over bij de reserve geduren de 18 jaar, om ten slotte nog resp. 4 en 2 jaar te worden ingedeeld bij de le en 2e ban van de landweer. Er bestaat een soort weerbelasting voor degenen die zich uit den dienst wil len koopen; de Mohammedanen ma ken veelvuldig gebruik er van. Griekenland. De hervormin gen die den laatsten tijd het Grïek- sche leger heeft ondergaan, zijn voor een groot deel te danken aan eene Fransclie commissie, die het Grieksclie legerbestuur daarin ter zij de stond. De geest in het leger is ge zond en er heerscht vertrouwen. De sterkte wordt geraamd op ongeveer 100.000 man, welke verdeeld zijn in drie divisiën: le. Larissa; 2e. Athene; 3e. MlssolonghJ. Bij mobilisatie wor den nog 3 reserve divisiën gevormd. T u r k ij e heeft 2 krijgsmachten, één bestemd voor Europa en de ancter voor Azië. De Europeesche kr::gs- maclit wordt gevormd door bet le Le*- ger bestemd voor Thracië ver- deeM in 4 korpsen te Konslantinopel, Rodosio, Kirk Kilisse en Adrianooel. Ieder korps bestaat weer uit 3 divi sion. Het le leger heeft verder nog als strijdorganen 5 ca«.aler e brigades, 11 landweerdivisiën en 6 lundstorm- divisiën, totaal le Leger 217.000 geweren, 5800 man cavalerie en 450 s'tukken geschut. Het 2e Europeesche leger be stemd voor Macedonië heeft 15 di vision, 4 cavalerie-brigades, 17 land weer divisiën en 13 landstormd-.vi- siên totaal 330.000 man, 5800 man cavalerie en 500 stukken geschut. Het 3o eu 4e Leger hooren in Azië thuis. Het 3e leger in Koerdestan be staat uit 7 divisiën Infanterie. 3 Ca valeriebrigades en 8 landweerd vasten totaal plm. ÏOO OOO man, 2700 ruiters 350 stukken geschut. Hel te leger, in Mesopotarnië, wordt gevormd door 4 divisiën Infanterie, 2 Cavalerie-brigades en 4 Landweer divisiën. totaal 50.060 man, 2700 rui ters en 180 kanonnen. Verder in Azië nog een vrij sterke ongeregelde Koerdische ruiterij. De Europeesche legers te zamen kunnen dus ongeveer een sterkte be reiken van 547.000 man Infanterie, 11.600 ruiters en 950 stukken. Wanneer de Aziatische legers wor den bijgetrokken naar het heden daagse h oorlogsteoneel, dan kan die lus ten opzichte van waardigheid en coquetterie. En dan, voegde zij er smeltend in tranen aan toe, omdat ik je niet meer zou zien! Nooit had Victoire zich zoo vertee- derd getoond en zoo beslist haar voor keur voor hem uitgesproken. De ar me loteling wist van vreugde nauwe lijks wat hij deed en liet den tak,waar op hij zal, heftig heen en weer schud den. O, Victoire! hernam hij met groote moeite om zich bedaard te houden, je bent een engel om mij zulke dingen te zeggen! Stil! viel het jonge meisje hem schielijk in de rede. Zij had ouder zich duidelijk het voorzichtig wegschuiven van een es- pagnolet meenen te hooren. De twee jongelieden bleven onbeweeglijk en luisterden met gespitste ooren; maar het geluid herhaalde zich niet. Het is niets, hernam Victoire; maar praat vooral heel zacht, Leo nard die Lahourot bespiedt ons voortdurend, sedert ik verplicht ben geweest, hem een les in respect voor de vrouw te geven. Zij hadden mij ook tot het uiterste gebracht! Maar, arme Leonard, je zoudt ook niet kunnen gelooven, hoe ongelukkig een vrouw is temidden van zooveel mili tairen! Ik verlang er naar een huis te verlaten, waar mijn rust zoo onop houdelijk verstoord wordt. Die ondra- sterkte aanzienlijk verhoogd wor-' den. De Turksche soldaat wordt op zijn 20e jaar voor 2 jaren eerste oefen plicht ingelijfd; van zijn 23o tot en met zijn 28e jaar komt hij bij de re serve; van zijn 29e tot en mei zijn 37e Redif le klasse en van 3S tot en met 39 Reserve Redif. Waar ik het totaal der Europeesch- Turksche legers schatte op pl.m. 547.000 man Infanterie, moet k da delijk daaraan toevoegen, dat die schatting waarschijnlijk te hoog is aangeslagen. Men dient wel in het oog te houden de groote moeilijk lieden verbonden aan het recruteeren en vooral aan liet mobiliseeren van een leger, dat uit Turken en Christenen is samengesteld. Vroeger dienden uitsluitend Mohamedanen in het le ger, docli s.nds net Jong-l'urksche regime is de dienstplicht tot ue Christenen uitgebreid, ie versvonde- ren is het daarom niet, dat bij eene mobilisatie van het Turkse, e leger met het doel oorlog tegen Christenen te voeren, \ele Ciir.sten-soldaten zich aan de opkomst; onttrekken en veil ge sciiuilplaa/vsen zoeken in de onher bergzame oorden van den Balkan. Dat die desertiën niet sporadisch voorkomen, blijkt wel uit de drijf jachten die regelmatig gehouden worden om de deserteurs op l© spo ren. Zooals bekend, Is het Turksche le ger geschoold door Duitsehe officie ren en voor zoover na te gaan is, ge loof ik wel, dat het 'n de laatste ja ren hard vooruitgegaan is. De offen sieve geest die de Turken in vroegere eeuwen bezielde, schijnt vrijwel ge doofd, men kan hen evenwel geen moed ontzeggen en in 1877 is duide lijk gebleken, welk een taai weer standsvermogen zij aan den dag kun nen leggen. Daarom schijnt een spoe dige val van Konstantinopel, die al gemeen verwacht wordt, mij niet waarschijnlijk toe. Het geld, de ziel van den oorlog, Is het strijdmiddel, dat bij geen der oor logvoerende staten in bijster gunstige conditie verkeert, en vele pogingen om buitenslands oorlogsleeningen te plaatsen, zijn don ook mislukt. De ambtenaren in de Balkanslaten zijn niet erg verwend, waar bet de uitbe taling van hun traktementen betreft, vooral Turkije heeft veel slag er van, den dienst gaande te houden, zonder zijn dienaren naar behooren te be loon en. Bulgarije, Griekenland en Turkije bescliikken bovendien als strijdmiddel ieder over een oorlogsvloot, welke, zooals dadelijk zal blijken, van be trekkelijk geringe waarde zijn en absoluut geen overwegenden invloed kunnen uitoefenen op den loop der operatiën te land. Bulgarije met de kleinste kustlijn, heeft de kleinste vloot, bestaande uit één torpedo-aviso, 3 torpedobooten en enkele barkassen, met geringe ge- vechtswaarde. Griekenland's vloot bestaat uit drie pantserschepen van pl.m. 5000 ton, een pantserkruiser van 10.000 ton, 8 torpedojagers en 2 verouderde tor pedobooten. Verder nog eenige sche pen zonder gevechtswaarde en twee transportschepen. De Turksche vloot is sterker dan de vloten van Bulgarije en Griekenland samen. Zij beschikt over 2 slagsche pen van 10.000 ton, 5 gepantserde schepen van minder tonnen-inhoud, 2 torpédokraisers, 11 torpedojagers van verschillende grootte en 14 torpedo- booten, die in de jaren 1901—1907 zijn aangebouwd. Veel nieuws omtrent maritieme ope ratiën is er nog niet. hier en daar be schieten van havenplaatsen en het bericht omtrent het doen zinken van een Turksch oorlogsschip door een Grieksche torpedo is zoowat het eeni ge wat te vermelden valt. Indien de Turken in dezen oorlog offensief hadden kunnen optreden, dan hadden zij zeker veel profijt van hun vloot kunnen trekken. In de 1ste plaats hadden zij in de Zwarte Zee de veel zwakkere Bulgaarsoh© marine kunnen vernietigen, om zoodoende het overbrengen van hunne Aziatische korpsen over de Zwarte Zee naar Bul garije te kunnen bewerkstelligen en Indien de Turksche marine ook had kunnen afrekenen met de Grieksche vloot, dan zou de Aegeïsch© zee een veilig verkeer opgeleverd hebben voor transporten naar Salonika. Het zal wel duidelijk zijn, dat nu de Turken gedwongen zijn geworden door het snel offensief optreden der Bulgaren, zich tot het defensief te bepalen, die voordeelen bovengenoemd, niet aan hun creditzijde te boeken zijn en dat, al werden onder deze omstandighe den de Grieksche en Bulgaarsche zee- gelijke vervolgingen zijn de ware oor zaak van mijn onoverwinnelijke haat tegen alles wat soldaat is. Door voort durend zulke ontembare, wilde, ver metele mannen om mij heen te zien, heb ik pa§ de vreedzame menschen met beschaafde manieren leeren waardeeren en tot mijzelf gezegd dat ik alleen onder die laatsten een echt genoot zou kunnen vinden, die in staat was mij gelukkig te maken Maar, beste Leonard, ik ben niet zoo onverstandig om je rust aan mijn persoonlijke antipathieën te willen opofferen, ik vertrouw wel dat jij als soldaat vrij zult kunnen blijven van de ondeugden en eigenschappen, die ik verafschuw; dat je, zooals je mij zooeven beloofde, mijner altijd waar dig zal blijvenDus, beste vriend, ofschoon het mij diep bedroefd maakt, bedroefder misschien dan jij wel kunt gelooven, van je te moeten scheiden, doe je plicht, gehoorzaam de wetGa, het moet; ik smeek het je. Snikken verhinderde haar verder te spreken. Jij wilt het, Victore, zei de lote ling terneergeslagen, dat is voldoen deEu als ik niet meer Irug- kom Je zult terugkomen, daar ben ik zeker van! zei juffrouw Marin, met een bevende stem, ohl je zult terug komen. Och. ia! Dat zal ook weL maar machten door hun vijand vernietigd, die successen aan Turksche zijde toch absoluut geen invloed zouden doen gelden op het verloop der operatiën te land. Het is nog wel van belang, een oogenblik stil te staan bij de bewape ning van de infanterie en artillerie. De geweren, die in oen modernen oorlog het pleit in een slag beslissen, waarover de oorlogvoerenden be schikken, zijn bijna alle repeto-erwa- pens van de nieuwste constructie, en waar de Rus de oorlogsopvoeder van den Bulgaar is geweest, behoeft het geen verwondering te baren, dat 1ti de jongste gevechten de bajonet oen groote rol heeft gespeeld. Ook de enorme hoeveelheden artil lerie, die in de laatste jaren uit de voornaamste Europeesche geschlit- fabrieken zijn betrokken, zijn op de hoogte van hun tiid. Het zal daarom belangwekkend ziin, nadere détails na afloop van den oorlog te ver nemen omtrent de bruikbaarheid, be- weezliikheid en vnursneJheïd van dat nieuwe veschut. Proeven vóór aan schaffing in vredestijd genomen met nieuw aan te koopen geschut, zijn van betrekkelijke waarde; de oorlog alleen is in staat antwoord te geven c.p de vraag, of het geld, door de volksvertegenwoordiging toege staan voor aankoop van geschut, goed besteed is. Deze oorlog is van groot belang voor de fcanonnenfa-brikanten. C. .1. A. KRL'LJT. Binnenland VOOR ZUID-AFRIKA. De Nedeiiandscre Zuid-Afr. Ver- eenigirvg heeft besloten, op initiatief van eenige jongelieden, een verecni- ging op te richten van personen van 16—21 jaar, die zich ten doel zal stel len, de Hollandsche taal in Zuid- Afrika in stand te houden en verder te verbreiden en de leden mettertod in de gelegenheid te stellen naar Z. Afrika te emigreeren. DE ACTIE VAN DE SIGAREN MAKERS. We lezen in 'de N. R Ot: Het hoofdbestuur van den Sigaren makers- en Tobaksbewerkersbond verwacht met bijna volkomen zeker heid, dat de vereynizde patroons niet met zoodanige voorstallen zullen ko men. dat de staking op Maandag a.s. voorkomen zal kunnen worden. Tus- schen de vier organisaties, die den strijd gezamenlijk zullen voeren, be staat volkomen eensgezindheid; het zijn de Nederlandscbe Bond, de Chris telijke en de- R. K. Sigarenmakers- en Tabaksbeworkersbond en de Neder- landsche Federat'ë, Hot aantal dergenen, die Maandag a.s, betrokken zullen zijn bij den strijd, welke gevoerd zal worden om verb oog'ng van de loonen mei 15 pet,, een bevredigende regeling van de ver houding van de jeucdige werkkrach ten in het vak en hert, verstrekken van bereide tabak ter verwerking, zal omstreeks 1100 bedragen. Ongeveer 400 werklieden, aangesloten bij een van bovengenoemde organisaties, zul ten echter voorloopig aan den arbeid kunnen blijven, omdat zij bij onver- eenigde patroons werken, van. wie verscheidene hebben aangeboden de gestelde eischen in te willigen. Dit aanbod is echter voorloopig door de besturen afgewezen, die de zaak ge heel organisatorisch willen behande len. De actie zal door het geheele land op gelijke wijze gevoerd worden, hoe wel de verhoudingen niet overal ge heel dezelfde en de eisehen dus niet overal in verhouding tort den bestaan- den toestand even scherp zijn. Zoo zal het te Amsterdam niet, als elders, om den 10-urigen arbeidsdag gaan, die hier vrijwel is doorgevoerd; daar entegen is de actie hier wel zeer sterk gericht tegen het jongensstelsel, dat bier nog lang niet, als in andere plaatsen, nagenoeg verdwenen is, waardoor nog steeds een groot aantal nieuwe arbeidskrachten worden toe gevoerd, die, zijn zij eenmaal volsla gen krachten, in liet bedrijf niet kun nen worden geplaatst. Zestig percent van de arbeiders zijn hier z.g. zelfstandigen, d. i. dat zij 'het doen zonder jongens hulp; zij ma ken een weekloon van ongeveer f 9, "terwijl de „onzelfstandigen" ongeveer d 12 maken. Van vverkiiedenzijde werd ons ver zekerd, dat het moeilijk is aan te no men, dat inwilliging van de loon- eischen de prijzen van de sigaren on- over zeven lange jaren, en dan Je zult vóór zeven jaar terugko men, Leonard; ten minste, dat hoop ikLuister eens, mijn vader had in den tijd van het keizerrijk als ka meraad een zekere mijnheer Ldie nu generaal is, en zeer veel invloed heeft bij "het ministerie van oorlog. Toen wij onlangs in Parijs waren, hebben wij hem opgezocht; hij heeft ons ontvangen als leden van zijn ei gen familieMijn vader voelt zich door je goed gedrag en je flink wer ken zeer tot je aangetrokken en hij zal er gemakkelijk toe over te halen zijn om aan den generaal te vragen om je diensttijd te verkorten. Maar, Victoire, geloof je werke lijk, dat de brigadier zoon levendig belang zou kunnen stelten in mijn lot? In weerwil van de vriendschap die hij mij een oogenblik getoond heeft, zal hij zich zeker door de glad de tong van M. Labourot laten mee slepen, zoodra ik er niet meer ben... Labourot, dien ik vanavond ontmoet heb, twijfelde daaraan zelf heelemaal niet, en hij heeft mij over zijn atten ties voor jou gesproken, met een overtuiging en inbeelding De oogen van Victoire fonkelden van woede. Labourot is een leugenaar! viel zij hem verontwaardigd in de rede; heb ik je niet gezegd, dat ik hem haat, dat ik hem meer dan iemand ter wereld veracht? Weet ie niet hoe vermjjdclljk moet doen stijgen. In het algemeen zulten de exploitatie kosten van de fabrikanten natuurlijk opgevoerd worden, maar de stijging van de loonen mot 15 pet. staart niet' in verhouding tot de stijging van dé' prijzen van de grondstoffen met na-j me van het dekblad, welke de laatste" jaren is waargenomen. Het dekblad steeg in prijs wel 200 pet., de andere grondstoffen 75 4 100 pet. Als daardoor de sigaren nog niet' belangrijk duurder zijn geworden, behoeft men. zoo meende rnen, niet te vreezen, dat die 15 pet. loonsver- hooging de prijzen zoo zullen opj-a*' gen, of de qunliteit zullen doen daten. Van andere zijde werd ons meege deeld, dat zoodra liet antwoord van de vercenigde patroons bekend is, de houding ten aanzien van de on georganiseerde werklieden zal worden vastgesteld. 'T GEBEURDE TE OMMEN. De Nederlander bevat een uitvoerig rapport over d-> werkzaamheden van de centrale kiesvercer.iging der Chr. Hist.-Unie in 't district Ommen. Er wordt in uiteengezet, dat liet Ciiristelijk-Historisch districtscomité buiten de besprekingen over de candb daatstelling van rechts is gehouden, ,in de geheele zaak genegeerd", hoe wel het „niet waar is, dat men niet afwist van 't bestaan van dit comi té". Daarna wordt uiteengezet hoe een eii ander aaüciding gaf om baron Mackay candidaat te stelten. Er wordt ook meegedeeld van een conferentie die plaats had tusschen de heeren Baron Mackay, mr. Yer- kouteren en U. van Dorland, districts* secretaris. De districts--ecretaris legde den toe stand in het district bloot, die gunstig was voor de CLrisL Hist, als de sterk ste partij; na dez. mededeelingen was het algemeene oordeel „doorgaan"; mr. Verkouteren noemde aan den öis- trictssecr. eenige namen van sprekei-s o.a. mr. Van der Hoop van Slochteren, te Breuketen e.i deri heer Van Koets veld te Hintham b. d. Bosch; Baron Mackay trok echter zijn bedanken nog niet in en mr. V. zeide uitdrukkelijk, dat zijn advies natuurlijk neen advies van het Hoofdbestuur was; dat ad vies bleef, zooals het vastgesteld was op 26 Sept. '12. Baron Mackay, met den districts secretaris het kantoor van mr. Ver kouteren verletend, heeft op de aan drang van den districtssecretarïs ge zegd: „Kom ik in herstemming, dan kom ik spreken". Hieruit mocht besloten worden, dat bij flinke actie de zaak doorgaan kon; daar Baron Mackay bij herstemming wilde komen spreken, waaruit als van zelf volgde, dat Baron M., hoewel hij voor de candidatuur had bedankt, een eventuecle benoeming zou aan vaarden. Deze gedachten werden versterkt, doordat de heer Var. der Kolk, hoofd der Christ, school te Wierden, aan den districtssecretaris, meedeelde: Zoo juist heb ik eet. brief van Baron Mackay, geadresseerd aan den heer Bulten, Almelo, gelezen, waarin stond dat hij de candidatuur voor Ommen aanvaardt," Op 25 Oc*. '12 ontving de districts- secretaris dit telegram: „Na rijpe overweging verklaar ik thans, dat ik, gekozen wordende, de benoeming gaarne za! aanvaarden. 21 Oct. 1912 was de stemming met den bekenden uitslag; 't stemmenaan- lal zou nog grooter zijn geweest, in dien het iDgezcnden stuk van 18 Oct» de omstandigheden voor de Christ. - Hist, niet zoo ongunstig had gemaakt. Dc Kiesvereeingingen te Nijverduï en te Vroomshoop hebben direct na de stemming aa i Baron Mackay geschre ven om zijn houding te weten bij de herstemming en te vragen of hij nu kwam spreken. Voordat deze brieven Baron Mackay bereikten, ontving de districtssecre taris een schrijven van Baron Mackay. gedateerd 22 Oct. 1912, verzonden uit Zeist, waari'. o.a. deze zinsneden voorkomen: „Deze week ziet ge mij niet. Ik ben en blijf candidaat malgré moï. Er is te veel gebeurd, dat ik af keur om van gedragslijn te verande ren. Ik kan u niet voorschrijven wat gij doen en vooral laten moet; maar ik wil hoegenaamd geen invloed uit oefenen. Ik wil daarvan zelfs den schijn vermijden. Mocht ik een maal afgevaardigde van Om men worden, dan w e n s ch ik volkomen zuiver te staan tegenover wien ook". (De spatieering is van de Ned.) EEN GEWONNEN STAKING. Men meldt aan de Tel.: Met 1 Nov. jl werd de prijs der melk door de melkhandelaars te Gou da verhoogd van 9 op 10 et. per liter. De bewoners van de Snoystraat, een goed bevolkte werkmanswij k, besio- ik hem eens zijn onbeschaamdheid betaald heb gezet? Als ik door c-en laatste restje toegevendheid niet ge aarzeld had om mij bij mijn vader te beklagen, dan zou dat dwaze indivi du je vrees niet meer opwekken Onthoud dat goed, Leonard; het zal mijn vader vrij staan mijn hand te weigeren aan den man op wien ilc mijn zinnen heb gezet; maar op zijn beurt zal hij er nooit in slagen mij een echtgenoot op te dringen, dien ilc niet kan uitstaan. Het jonge meisje sprak op heili gen toon. Stilzei Leonard op verschrikten toon tot haar. Zij luisterden en zwegen nu geheel. Ditmaal deed zich duidelijk een ge luid van grendels en sloten binnen in het huis hooren, alsof men op het punt stond de deur te openen die op het grasveld uitkwam. Men bespiedt ons! fluisterde Vic toire, in weerwil van haar flinkheid verbleekend; maak dat je wegkomt, LeonardDenk er om. Wees maar niet bang, VictoirCi ik zal wel oppassen. Maar maak nu toch, dat je weg komt, toe dandaar zijn zij. (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5