ten Maandag- geen melk te betrokken, zoolang de prijs 10 cent per liter was en de vrouwen hebben het dan ook een dag zonder melk klaar gespeeld. Toen de melkbar delaars inzagen, dat jhet den vrouwtjes ernst was, leverden ze. de melk weder voor den ouden J prijs. TWEEDE KAMER. Na do verdaging der vergadering wegens onvoltaüigheid, werd te 1 uur de zitting hervat. Toen trok de heer Troelslra zijn motie tot verda ging, die reeds doel had getroffen, in. Hij kreeg dus nu 't woord voor zijn repliek over de Invalidileits- en Ou-i derdoms-verzekering en verdedigde vooral zijn ondersteuning van de i Staatspensionneering tegenover de z. i. mislukte aanvallen van den heer Treuh. die builen gevecht is gesteld, nu zelfs de vrijzinnige groepen het beginsel hebben aanvaard. De heer Treub bleef als bourgeois ter linker zijde alleen staan, al vindt hij ook steun bij enkele socialisten in den wat nog geenszins bewijst dat deze gelijk hebben; de heer Treub heeft zelfs het tegenovergestelde prin cipieel toegegeven. Al zijn citaten wa ren schijn, litteratuur, geen werke lijkheid. En uitvoerig bestreed spr. al do citaten van den heer Treub. Zelfs tegenover do bezwaren van Viviani hield spr. vol dal de nadeelen der ver plichte verzekering grooter zijn dan van de Staatspensionneering. Hij zet- te nader de bedenkingen tegen (le j verplichte verzekering uiteen: liet be- talen van de minder gelukkigen voor de gelukkigen, het ontbreken van de noodige elementen voor deze ver zekering, de druk der premie-be taling. het onrecht der bijdragen van de werkgevers en het gemis der dringende noodzakelijkheid van de ouderdoms- in tegenstelling van an dere arbeiders-verzekeringen. Spr. bleef op grond van 't socialistisch beginsel het Staatspensioen verdedi gen, niet als aalmoes, maar als recht van 't proletariaat op een deel van hetgeen het kapitalisme aan den ar beider heeft onthouden. De heer Treub was 't slachtoffer van zijn ei gen overwinning geworden. Hij: heeft politieke zelfmoord gepleegd. Ter verduidelijking van hetgeen hij in zijn eerste rede had gezegd over het onderscheid in do arbeidersklas sen, deed spr. uitkomen dat de dia- manl-bcwcrkers, die f3000, f4000 en f5000 verdienen en geen pensioen- verzekering noodig hebben, tot de groote zeldzaamheden belmoren; de meerderheid van hen valt ook onder de klasse voor wie deze wet geldt. Over de vrijzinnige concentratie zcido spr. dat de voorstanders der Staatspensionneering wel niet alles verwachten wat zij verlangen als die concentratie slaagt; de socialisten vangt men met "t program niet. Zij vragen geen belofte. Het was intusschen naar do uitin gen van. de heereu Treub en Tydenmn nog niet duidelijk hoe men do geldon voor de vrijwillige verzekering naast Staatspensioen zou vinden. Spr. was er niet gerust op. Hij bleef ijveren .voor do Staatspensiomnceriiig. Vólgens spr. was 't ontwerp voor ons volk onaannemelijk. Men zou daarom wèl doen, door schorsing der 'behandeling na 't algemeen debat, het volk nog eens gelegen'reid te ge ven zich er over ie uiten. Spr. zou geen motie daartoe voorstellen; de coalitie-politiek maakt het onmoge lijk. Klaar de tijd aan deze en al de andere sociale wetten van Mm. 1 al ma voorgesteld is weggeworpen. Er komt niets van, door de te verwach ten politieke veranderingen, die ech- ter aan de vrijzinnigen groote ver antwoordelijkheid op de schouders zullen leggen. De heer Duys repliceerde. De spr. herhaalde slechts kort wal hij in zijn eerste rede aanvoerde en waarop de Minister niet hnd geantwoord, of schoon spr. 't ontwerp in de techniek vooral had an; gevallen. I-Tij herhaalde zijn bedenkingen legen de ncta-Kluy- ver, tegen 't niet vast stellen van in valid iteits-ge\ aren-kansen en tegen de beperking van de welstaudgrens. Voorts betoogde hij, dat een regeling der beroepsziekten aan deze wet had moeten voorafgaan. Volgens spr. kwam de Minister met al zijn voorstellen te laat en bleef er van zijn grootschen opzet niets over, dank zij de dwang van.... den man in de Kanaalstraat, den grooten „spulle- Lans". Do Voorzitler kwam legen deze on parlementaire qualificatie op en de heer Duys veranderde haar in the manager of the troop. Daarna brak hij zijn redevoering ar en zette die heden te 10.30 uur voort. POKKEN TE SEMARANG. j De Tel.-correspondent te Batavia seint: Semarang is besmet verklaard, we gens het heerschen der pokken. KORTE VREUGDE. Do kantoorbediende J. N. S., in be trekking bij de HollandAincrika- lijn te Amsterdam, die sedert Zater dag vermist werd met een aanzien lijk bedrag, a rt hij veordc maatschap pij ontvangen en nog mei afgedra gen had. is Dinsdagavond in zijn wo ning te Rotterdam teruggekeerd. Hij is daar aangehouden en naar het po- litiebureau gebracht. Nagenoeg al het geld werd nog in zijn bezit gevonden. Sedert Zaterdag had hij in Amsleiv dam en Antwerpen rondgezworven, zoo meldt de N. R. Ct. NEDERLAND EN AMERIKA. Er heeft zicfi een commissie van. invloedrijke mannen gevormd om de gelegenheid te openen aan de Colum bia University te New-York een Ne derland soli lectoraat iu te stellen, in de hoop, dat dan spoedig ook aan an dere Aroorikaaiische hoogeseholen onz,© taal, letterkunde en geschiedenis zuilen worden onderwezen. Wanneer van Nederlandsche zijde *le helft der kosten voor 10 jaar (on geveer f 35.000) beschikbaar gesteld wordt, is de andere helft van Ameri- kaanaehc zijde verzekerd. Er zou dan een lector benoemd kunnen worden op een jaarwedde van 3500 dollar. In do commissie hebben zitting de heeren C. J. K. van Aalst, Mr. W. 11. de Beaufort, .1. H. Broekman Jr., J. T. Crem.er, S. P. van Eeghen, J. Hel dring, F. A. Hoefer, dr. 11. J. Kiewit ds Jong, prof. dr. G. Kal ff, W. Ny- •hoff, mr. R, van Rees, Jhr. mr. .1. Rofell, dr. D. F. Scheurleer, J. B. Ver- hey, prof. mr. C. van Volleiihoven cu J. W. IJzerman. Nader meldt 't Hbld. Aan de Universiteit van Chicago wordt sinds October 1911 ceu Neder landsche leerstoel vervuld door dr. Tijmeh de Vries. Aan de wenschelijkheid en de betee- kenis van een vertegenwoordiging van het N'ederlniidscli aan de Nevv-York- sche Universiteit doet dit natuurlijk niet het geringste af, en het slagen van dit plan zat zeker menigeen ver heugen. SCHIPBREUK. Maandagavond is bij de familie M., le Groningen, telegrafisch bericht ont vangen, dat het Groningsche schip „Geertje'', kapitein H. Kramer, op weg van Nykjöping naar Aalborg, den 4den November bij Laegstoer is omgeslagen. Het schil) was leeg. Aan boord waren behalve de kapitein, diens vrouw, G. Slungenberg, en liun 5-jarig zoontje, een viertal manschap pen. Van hen werd de kapitein gered, de vrouw en het kind hebben helaas den dood in de golven gevonden. Men kon aan de „N. Gr. Ct waar aan we dit bericht ontleenen, niet mededcelon, of de bemanning gered is. Eenigc zekerheid omtrent de oor zaak van het ongeluk kon men ook nog niet geven. „Geertje" was een nieuw schip. Het is verleden jaar van de helling gegaan. Het schip was aanvankelijk geladen met hout. Vermoedt wordt intusschen, dal het schip wegens te hoogen deklast, gekanteld is. DROEVIG. Toen het huis, bewoond door den arbeider L. Quint, staande te Veenen- daal, den geheelen dag gesloten bleef, verschaften zich een paar huur lieden toegang tot de woning. Daar vonden ze den bewoner levenloos in een plas bloed. Het bleek, dat hij, toen hij de aardappelen op het vuur wilde zetten, door een bloedspuwing overvallen werd en ten gevolge daar van overleed. Aan misdaad behoeft •niet te worden gedacht, zoo meldt de Tijd. VERDRONKEN. In de BuitensingeJgrachl te Amster dam sloeg een met cokes beladen schuit om, waardoor een der schuite voerders te water geraakte en ver dronk. Het lijk is opgehaald. 25 KINDEREN! -Een echtpaar heeft,.naar het U. D. meldt, in de Jacobiekerk te Utrecht hét 25sto kind ten doop gehouden. DE S. D. A. P.-CANDIDAAT VOOR ALKMAAR. Thans is officieel door de districts federatie Alkmaar candidaat gesteld voor de Kamerverkiezing in 1913 de heer A. H. Gerhard, van Amsterdam, zoo-meldt ITet Volk. AANGEHOUDEN. Wgens verduistering van ongeveer 1000, ten nadeelc van zijn patroon, is te Nijmegen aangehouden en naar het huis van bewaring te Arnhem over gebracht, de 29-jarige reiziger C. G. de G., wonende te Amsterdam. (A. Cl EEN STEKER. Te Maastricht is op de Maasbrug laat in den avond de bakkersknecht A. H. Dupont, nud 19 jaar, van het station komendo, onverwachts aan gevallen door een onbekende, die hem een steek in den buik toebracht. De getroffene werd opgenomen in het gesticht Calvarienbcrg; de verwon ding is levensgevaarlijk. De politie is er in geslaagd den da- dér óp te sporen. Het is zekere Van H„ een werkman, die'eenige weken geleden nog iemand gestoken heeft. De aangehoudene heeft bekend, zoo meldt T „N. v. d. D.". ZONDAGSRUST. De burgemeester van Ede heeft, vol gens het ..Arr.hemsch Dagbl." bekend gemaakt, dat hij voortaan geen ver gunning meer z»l verlcenen voor uit voeringen op Zaterdagavond, zulks met het oog op den Zondag. EEN AMBULANCE VOOR MON TENEGRO. Er is ook een com:té samengesteld met het doel, een ambulance naar Montenegro uit te zenden, onder de auspiciën van het Nederlan.dsc.ho Roode Kruis. Vele geneesheeren en verpleegsters stelden zich reeds beschikbaar. Ech ter ontbreekt -het geld. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN f, Sb Cis. per veeer. Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede: A. dai zijn gesteld in handen van B. en W. om ud\ ies: le. een verzoekschrift vaji het kerk bestuur dor R. K. Paiociiie van den H. Antonius van Padua, om ontslag uit de huur van eene strook grond aan den Zijisingel; 2e. een verzoekschrift van D. H. Prins Jr., om hem met ingang van 1 ■Jan. 1913 eervol ontslag te verleen en als onderwijzer aan school no. 9. 3e. Een verzoekschrift vun Mej. J. G. van den Ucrgli, om baar miet in gang van 1 Februari 1913 eervol ont slag te vcrleenen als directrice aan het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. •4e. een verzoekschrift van de ufd. Haarlem der Vereeniging ter bevor dering van Pluimveehouderij en tam me konijnenteelt in Nederland, om eenen eereprijs beschikbaar te stellen voor eene te houden pluimvee- en ko- nijnenientooristelling. B. dat zijn ingekomen: le. verzoekschriften van verschil lende vereenigingen, betreffende ver vroegde winkelsluiting; 2e. een verzoekschrift van F,. Scihulp- zaud, eervol ontslagen voorman- kaaswerker, om hem eenigon onder stand ie verleenen. Te stellen in banden van B. en W. ter afdoening). 3e. een schrijven van den heer Mr. M. Slingenberg inzake bet inhouden van pensioenkorting van den bijslag op liet loon der gemeente-werklieden; •te. een amendement van den heer Mr. P. Tjeenk Willink op het voor stel betreffende de zekerheidsstelling van den Ontvanger der gemeente. (Te behandelen hij punt 5 van den oproepingsbrief). C. dat B. en W. voorstellen om 1n hunne handen te stellen ter afdoening een verzoekschrift van B. Groenewe- gen, om uitspraak te willen doen in zake bij den bouw van een machine- gebouw voor hot gemeente-electrici- teitsbsdrijf gerezen geschillen; D. dat de Architect voor den Ilout en de plantsoenen en de Controleur der gemeente-belastingen dank heb ben betuigd voor de verhooging hun ner jaarwedden. E. dat zijn ingekomen: te. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 1(1 October j.l. no. 5 tot onderhandsche aan)>63te- ding van machinerieën voor bet go- n ïeente-electri ci teótsbed rijf 2e. Een schrijven van dezeUden, ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit van 16 Octo ber j.l. no. 10, tot In gebruik geving van een lokaal; 3e. een schrijven van dezelfden ten geleide van bet door hen goedgekeur de raadsbesluit van 16 October j.l. ao. 12 tot verkoop van grond. (Vervolg discussie punt 3.) De heer P.INKEMA deelt mee, dat een aantal ingezetenen reeds f 20Ü0 voor deze vereeniging hebben toege zegd. In Arnhem contribueer en de le-. den der qrkeslvereeniging 14.000. In het muzikale Haarlem zal men dus ook wel genoeg kunnen krijgen, om in de toekomst het. Gemeentesubsidie te ver lagen. Het Brongebouw heeft in den goeden tijd 1000 leden van f12.50 ge had. Als de Orkestvereeniging die f 12.500 krijgt, is zij al een lieel eind op weg. Het ligt iu de bedoeling, om het Gemeentelijk subsidie te doen over schrijven op naam van de vereeniging. Deze stelt het orkest en den directeur aan. De vereeniging heeft dan contró- le op het gehalte van het korps. Met warmte beveelt spr. de aanneming van het voorstel van B. en W. aan. De heer TlllEL merkt op, dat hier voorgesteld wordt aan den lieer linens 5000 te geven, zonder verplich ting tot eeuige tegenprestatie. In dit voorstel behoort te woeden opgeno men, dat de heer Kriens gedurende den tijd van het subsidieeren het korps moet aanhouden. Spreker is niet legen dit subsidie, inaar wel liter tegen, dat het aan één man verleend wordt. Met den heer Nagtzaaiu wil spr. voorwaarden stel len, ook ten opzichte van do positie der orkestleden. Wanneer de Gemeen te voor f 15,000 deelneemt in dit korps, is 7,ij verplicht zich daarmee to be moeien. Tenslotte wijst de heer TlllEL er op, dat de zaak van het Uaarleiïisch Mu ziekkorps in nauw verband staat met het Brongebouw. Men kan de muziek korps-kwestie niet oplossen vóórdat de Bi ongebouvv-zaak is opgelost. De ze zaak moet in dezen geest opgelost worden, dat het muziekkorps aan het Bron gebouw verbonden worde. Dé lieer-SCHREUDFHS verklaart er zich voor, ont de rekenplichtigheid van don heer Kriens in dit Raadsbe sluit vast te leggen. De heer KLEYN'ENBERG legt er den nadruk op, dat op dit oogenblik raad geschaft moet woiden. Geeft men de f5900 niet, dan komt op 1 Januari, het behoud van het korps in gevaar. voorbereiding tot stichting van de Or kestvereeniging. Deze heeft al voor 5 jaar een garantiefonds van 2000 bij een, zonder dat de vereeniging nog op gericht is. Spr. voor zicfi vindt ook f 15.000 to hoog, maar dit is een zure appel, waar men moet doorheen bijten. Ge lukken de plannen der vereeniging niet, dan zal spr. het volgend ia ar stemmen tegen voortzetting der ver hooging van f 5000. Verplichting tot het geven van meer concerten Is gevaarlijk. Dat brengt de buiten-concerto misschien in gevaar. Do heer DE BRAAL dringt mede aan op de verplichting tot rekenplich tigheid van den heer Kriens ten op zichte van het Gemeentebestuur. Tot de heer Scbreuders erkent het heeft men nog nimmer cijfers on der de oogen gehad. De heer MODOO handhaaft zijn mee ning, dat bij het geven van een hoo- ger subsidie meer concerten moeten gegeven worden. De buiten-ccncexten zullen wel niet zoo druk loopen, dat deze oxtra-coi certen niet gegeven kun nen worden. De VOORZITTER merkt den lieer Spoor op, dat B. en W. niet meer con certen willen geven, daut de heer Kriens geeft. Den heer Scbreuders herinnert spr. er aan, dat aan den heer Sch. ook tie boekeu Van het Haarieinsoh Muziek korps gezonden zijn, maar hij heeft die ongeopend teruggezonden. (Ge lach). Spr., die ook lid der Comm. van Toezicht is. heeft de hoeken wel na gezien. De Voorzitter bepleit verder de sub- sïdieverhöóging op grond, dat bij het bestaan van d:t korps de minder bedeelde ingezetenen belang hebben. De meergegoeden kunnen profiteeren van de concerten van Mengelberg, 't Residentie-orkest, Zalsman en Steen- man, maar de minder-gegoeden kun nen alleen genieten van concerten als van het Muziekkorps. Laat men nu voor dezen noodtoe stand f 5000 geven, dan behoudt men ten minste het korps. De heer BREGONJE dankt den Voor zitter voor de aandoenlijke wijze, waarop hii heeft gesproken over de min der-bedeelden. Hij hoopt, dat de Voorzitter dit ook in de toekomst zal doen. Spr. zal stemmen vóór het voor stel vftfi R. en W. De VOORZITTER antwoordt den heer Modoo. dat B. en W. gaarne opmerking omtrent de extra-concerten zulten overwegen. De lieer NAGTZAAM stelt voor, om te bepalen, dat de heer Kriens is ge houden tot rekenplichtigheid. De an dere punten, hier te berde gebracht, heeft spr. nog buiten bespreking ge laten, omdat het hier een overgangs toestand geldt. ITet is nu geen lijd, om over de andere zaken te beraadslagen. De VOORZITTER deelt mee, dnt B, en W, het amendement-Nagtzaam overnemeu. De heer DE ERAAL verklaart vóór dit amendement te zulten stemmen. De heer MODOO stelt bij amende ment voor, dat het Haarl. Muziekkorps 20 cxtra-cor certen zal moeten geven voor die extrv f5000. De VOORZITTER vindt dit wel wat •kras. De heer MODOO meent, dat het niet te kras is, wanneer de heer Kriens 20 extra-concerten geen. Immers, de heer Krions was bij de aanvankelijke overeenkom?!, verplicht ook 7 rond gangen der Schutterij mee te maken. 'D;o zijn vervallen en er is dus tijd vrij gekomen. «De VOORZITTER zegt, dat hij niet •bet. aantal te kras vindt, maar wel hot feit, dat de heer Modoo liet amende- ment indiende, ofschoon B. en W. overweging hadden toegezegd. Do heer VAN STYRUM meent, dat het boter is, dat nu niet de amende menten. behandeld worden, maar thans volstaan wordt met het nemen van oen besluit, waarbij de f 5000 sub sidie den lieer Kriens worden gewaar borgd. onder deze beperking, dat de voorwaarden nader z.ullen worden vastgesteld. De lieer NAGTZAAM vreest, dat de •heer Kriens de f 5000, op een voor waarde. die hij niet kent, niet zal kunnen aanvaarden. Do Hoor TlllEL erkent dit bezwaar, maar het is toch niet van zulk een gewicht, dut het denkbeeld van den I worden. De lieer Kriens zal immers kennis nemen van de discussies en hij kan dus weten in welke lijn men gaan wil. Do heer VAN DE KAMP raadt den heer Nagtzaam toch maar aan, om zij ri amen dom ent in te trekken, daar dit voor den goeden gang van zaken belommerend zou werken. De heer MODOO trekt zijn voor stel in. De heer NAGTZAAM wil ©veneens zijn voorstel intrekken, wanneer de voorwaarden, waarop dit subsidie wordt verleend, spoedig zullen wor- ;ti vastgesteld. Het voorslcl-Van Styrum wordt thans met algemeene stemmen aange nomen. PUNT 5. B. en W. bieden thans een ontwerp-1 besluit aan, omtrent de wijziging in de zekerheïdsstelling van den Ge meente-ontvanger. Deze zaak is in de vergadering van 16 October aange houden ter resumtie van het geno men besluit. De heer TJEENK WILLINK stelt een wijziging voor in de 'bepaling van de beurswaarde. De VOORZITTER deelt mede, dat en W. dit amendement overne men. De heer VAN STYRUM dient een wijziging in ter verduidelijking van een alinea. Ook dit wordt door B. en W. over genomen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Hierna gaat de Band om drie uur in geheime zitting. De vergadering wordt te half 4 her opend. De hear SLINGENBERG is ter ver gadering gekomen. PUNT 6. B. en W. stellen voor, om bij het Openbaar Slachthuis een overdekte opladingsplaats voor het geslachte vee te maken overeenkomstig het verzoek der ITanrlemsch© Vleesch- houwersvereeniging en de. Haarlem- sche Varkenslagersvereeuiging. Tevens kan dan ©en overdekte ver bindingsgang worden gemaakt van 't Hoofdgebouw naar de groote Darm- wasscherij. Tot nu moeten de slagers, die bij 'hun werk gedeeltelijk ont kleed zijn, de ingewanden over het open terrein vervoeren. De kosten bedragen i 4000. Aldus wordt besloten. PUNT 7. B. en W. stellen voor f 12700 be schikbaar te stellen voor den bouw 'an twee leslokalen voor zevende klassen aan school no. 5 op het Leid- scheplein. Het Rijk vergoedt 25 pel. der kos ten. Meubelen en leermiddelen zul len f 1800 kosten. Wordt goedgekeurd. PUNT 8. B. en W. hebben voor de gemeente, aangekocht hel perceel Raaks No. 20 voor f3500 Zij vragen goedkeuring van dezen koop nan den Raad. Aldus word t besloten. PUNT 9. Toen aan de gemeente-werklieden loonsverhooging is toegekend, moest de pensioen-grondslag herzien wor den, ook voor den bijslag, dien de werklieden over 1 Januari 1910 tot 1 Juli 1911 ontvingen. B. en W. willen nu de gemoeniewerkliedc-n ook de pensioen-premie 3aten betalen voor dien bijslag, omdat die niet als gunst, doch als uitgesteld loon werd be schouwd. De lieer Slingenberg heeft voorge steld. dit niet te doen, maar dit ach ten B. en W. in strijd met de verorde ning. Verder is er nog een groep perso nen, die al een liooger loon ontvin gen, vóór het Raadsbesluit gevallen is. Dezen moeten van dit meerdere loon ook premie betalen. De heer Slingenberg heeft een motie inge diend. om niet meer dan 6 pCt. in te houden van liet ontvangen meerloon. Ook dit ontraden B. en als strij dig met de verordening. Bovendien zouden bij aanneming van de voor stellen der heeren Slingenberg en Tjeenk Willink sommige werklieden een financieel nadeel lijden. B. en W. geven de verzekering, dat de aanzuivering van de preiïüe-lekor- ten zal geschieden op c-en voor de werklieden gemakkelijkst© wijze. Wordt aai gehouden. PUNT 10. Wegens den ouderdom der bewoners van perceel Gierstraat 18 IJ, stellen B. en W. voor, hun te vergunnen nog zes maanden te blijven wonen in dit huisje, dat onbewoonbaar ver klaard te. Wordt goedgekeurd. PUNT 11. Be Gymnastiekvereeniging „Turn- lust", afdeeling der liaarlemsche Jongelingsvereenigiug Prod. 12 la, verzoekt een gymnastieklokaal, liefst de Doelen, te mogen gebruiken voor de oefeningen der vereeniging. B. en W. advise eren afwijzend, me de omdat aan do gymruis: ekvereeni ging Concordia" een dergelijk ver zoek geweigerd s. De heer MERENS erkent, dat het hier oen ander .geval betrof, dan on langs tor sprake kwam. Toch zou spreker zeer gaarne zien, dat, am dit goede doe! te steunen, het verzoe-k wordt toegestaan. I-Iet is iu liet belang van de lichamelijke opvoeding. De lieer Dumoiit beeft er geen bezwaar togen. De heer BREGONJE is voor dit voorstel van den hoer Merens. Op Woensdagavond is er in de Tuchl- 'huisslraat nog gelegenheid. De heer LOOSJES wijst er op, dat dit niet geldt gratis-les aan kinde ren. Het is ceu geconstitueerde veree niging. En deze vereenigingen moe ten maar zelf voor een lokaal zorgen. Want anders dool men aan particu liere gymnastiekzalen onaangename concurrentie aan. Bovendien, als men dit doet, dan moot men ook aan an dere nuttige voreeiiigingëu zalen ge- Spr. wijst in verband hiermee op de heer Van Styrum niet aanvaard kan ven. als die liet vragen. De heer MODOO zcu het toejuichen, auncer nil© .schoollokalen des avonds nuttig zouden kunnen wor den gebruikt, llij vindt het zonde, dat die kostbare lokalen zulk een groot deel van den dag leeg staan. Wa-t de concurrentie betreft, als dit argument ernst was, dan zouden B. W. niet hebben moeten voorstellen (bij punt 12), oin aan mej. Van Oort vergunning te verleenen, de H. B. S.- gymnasliekzaal te gebruiken voor een dames-gymnastickvereeniging. Want deze vereeniging turnt in hot Zander instituut. Geeft men aan deze veree- nigine de zaal, dan doet men liet Zan der-instituut concurrentie aan. D© heer SPOOR wil de vergunning alleen geven, wanneer de leden der vereeniging onbemiddeld zijn. De heer DE BRAAL deelt mede, dat de leden niet bemiddeld zijn. De heer LOOSJES merkt op, dat de directeur van Openbare Werken een vergoeding voorstelt van f30 per jaar. Ten opzichte van de daines- gymnasliok vereeniging wordt niet met een andere maat gemeten. Die vereeniging kan gedurende een halt jaar niet in het Zander-instituut te recht. Het voorstel-Merens wordt aange nomen met 23 tegen 9 stemmen. Tegen stemmen do heeren Van Styrum, Tjeenk Willink, Wilkens, De Breuk, Ivraseman, Krolage, I-Ieor- kens Thijssen, Loosjes en I-Iulsvvit. PUNT 12. Naar aanleiling van haar gedaan verzoek stellen B. en W. voor, om bij wijze van uitzondering aan mej. F. van Oort, gymnastiekleerares aan de Meisjes H. B. S., het gymnastieklo kaal dier school voor een half jaar in gebruik te geven, om builen school tijd les te geven aan de Dames-gym nastiekclub D. I. U. Dat een aan de school verbonden leerares leidster der oefeningen is, wordt door B. en W. als een waarborg tegen beschadi ging beschouwd, terwijl verder ge constateerd wordt, dat het gebruik van lokaal en toestellen slechts van zeer tijdelijken aard is. Voor zaalhuur zou f 10 moeten worden betaald. De heer MODOO neemt z'n opmer king. omtrent de inconsequentie van B. en W., terug. Het voorstel wordt aangenomen. PUNT 13. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Neder]ondsche Vroedvrouwen- vereeniging verzoekt om een lokaal in het Proveniershuis te mogen gebrui ken voor dé Mceder-cursussen der vereeniging. B. en \V'. adviseeren gunstig. Aldus wordt besloten. PUNT 14. B. on W. stellen den Raad voor, de exploitatie van 'I buffet in het slagers- gezellenlokaal van liet Openbaar Slachthuis opnieuw voor drie jaar ondershands te verpachten aan C. Kossen Pzn., voor f 110 per jaar. Aldus wordt besloten. PUNT 15. Naar aanleiding van een verzoek m de Vereen, van Hoofden van Scho len iu Nederland hebben B. en W. informaties ingewonnen en bericht ontvangen, van 14 der 18 schoolhoof den, dut geen hunner leeriingeu zich dermate slecht gedroeg, dat het oa derwijs ernstig werd verstomd. Aan de vier over ge scholen zijn slechts 14 z.g. tuclnelooze leerlingen. B. en W. vinden dit getal niet groot genoeg om de stichting van een spe ciale school voor deze leerlingen ie overwegen. Zij stellen voor in dezea geest aan ndicssante te schrijven. Aldus wordt besloten. PUNT 16. B. en W. bieden ter bekrachtiging an een staal van de tc vellen hoornen. Bedoelde boem en zijn voorzien van een hand en het nummer als in den staat vermeld, in witte verf. Haarlemmerhout (Beukenrond), 1— 3, 3 zware beukeu (1 is dood, 2 leveren gevaar op). Idem iFonteirlaan), 4, 1 zware beuk (Is dood). Idem (hoek Julianalaan en Emma- laan). 5, 1 dunne beuk, 6, 1 beuken struik. (Staan in der weg op dit punt moet een eikenbcsch komen.) Idem (langs den Wagenweg), 7, 1 dunne beuk. (Heeft geen toekomst; staal onder den druk van oudere boomen.) 8, 1 dunne beuk. (Hindert den groei van omstaande boomen heeft geen toekomst.) 9, 1 zware eik. (Heeft geen kroon 10—13, 4 beuken. (1 is dood 3 zijn ziek.) Idem (tusschen monument en Span jaardslaan). 14—16, 3 dunne beuken. tStaan te dicht op andere boomen. Op dit gedeelte moet een eikenbosch ko men.) 17. 1 zware beuk. (.Voor een geregel de vernieuwing van het bosch is liet noodig dezen boom weg te ruimen.) Idem (Julianalaan bij de Span jaardslaan). 18.1 zware beuk. (Is dool) 19, 1 zware eik- 'Is reeds gedeeiteiijk door storm onttakeld.) Idem (Spar jaardslaan bij Fontein- laan.) 20. 1 zw are iep. (Idem.) Hertenkamp (bij hertenluiis). 21, 1 zeer zware eik. (Is. reeds jaren achter- uitgegaan, thans bijna.geheel dood en hol van stam. Bovendien misvorrtid door afhakken van takken. Tuinlaaiitje, 22—32, 11 populieren. (Zijn vroeger door storm beschadigd; kunnen gevaar opleveren.) Parkluan, vóór nos. 10 en 12, 37—38, 2 beuken. (Door de eigenares der por; ceelen is wegruiming gevraagd. Zij maken die huizen onbewoonbaar.) Id. vóór nu. 1', 39, 1 kastanje. (Be lemmert toetreding van licht en lucht in het perceel.) Id. vóór no. 13, 39, 1 kastanje. (Be id. (verlengde va.; Phoenixvveg) 41— 45, 5 zware iepen. (Belemmeren toetre ding van licht en lucht in het nieuwe schoolgebouw aldaar.) Kennemerpleiii (Zuidzijde.). 46—a». 14 iepen. (Van deze rij boomen rijn

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6