Weerbericht MEDEDEÈLINGEM VAN HET ÊONINKL. NED -MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 11 November 1912. Hoogste barometerstand 769.6 m.M. te Horta (Azoren); laagste 735.9 m.M. te SylL YerwaohtLng tot den avoaid van 12 November Wind: meest stormachtige tot krachtigen Noord-Westelijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van do lucht: zwaar bewolkt, bulïg weer. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vur 740 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 747 m.M OPGAVE VAN i JOH Hl. SGHKUDT-Opticien SB BIJLSTRAAT - HAARLEM. Thermometerstand 10 November Hoogste giatsrsa ff. 53 LaftfsU kaden naoht 7. 45 Hedenmiddag IS ao7. 51 11 November Hoogste gisteren 9 uur ff. 51 Laagst* hedeniiecht F. 4O Hoogste heden tot 19 uur F. 45 HtfOQ* en LAAQWATCH9TANOEN 12 November. Hoogwater. tJmuld«n T.m. 4u. o9m.)n.in. 4u. 58m Katwijk v.m. 4 a. 14m.; n.m. 4 u. 88m Petten v.rn. 4 a.69 m. ;n.in. 18 se Laag water. iJmuidenn.m. Lïu. 39m.; v.m.llu. 58m Katwijk n.ou l3u.l9m.j v.m.lSu. 3b m Petten n.m. 2a. 9m.;v.m. 2a. 2b iu Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen, moet te 4 u. 13 min. geschieden. Andere voorstellen. De agenda vera el dt o. a. nog de volgende voorstellen, die nog niet in druk verschenen zijn voorstel ten aanzien van een aanvrage om subsidie ten behoeve van het kinders vnntoriurn te Blaricum, voorstel ten aanzien van ten aanvrage oni subsidie ten behoe ve van drankbestrijding, voorstel ten aanzien van een aanvrage om subsi die ten behoeve van den proeftuin te Aalsmeer, en vccrstel tot regeling van do bezoldiging en pensioneering van dc beambten var. liet provinciaal land goed Castricum. De Roode Kruis-Transportcolonne. Tot regeling van de les- en oefen avonden in den a.a. winter houdt de ze vereeniging Vrijdagavond te 8 uur DCiio algemeene vergadering in de Militaire Ziekeninrichting alhier. Er zal geen nieuwe sectie in dezen winter worden opgericht. Evenwel kunnen cnuele adspirant-leden, na geneeskundig onderzoek, worden toe gelaten tot het aanvullen van openge- komen plaatsen bij de le en 2e sectie. i\. K. VEREENIGING TOT VERBE TERING VAN DEN VOLKSZANG. De afdeeling Haarlem dezer veree nig ifcg vergadert Woensdag 13 No vember. De agenda vermeldt o. a.: Verslagen van secretaris en penningineesteres- se. Verkiezing van twee aftredende bestuursleden (on der-voorzitter en penninigmeesteresse); verkiezing voor de vacature van 2e secretaris; verkie zing van twee afgevaardigden voor de algemeene vergadering te 's-Graven- hago; vaststelling van den datum van een liederenavcnd alhier. Ter afwisseling zal mevr. Berghuis enkele solo-nummere uitvoeren, ter wijl de R. K. Propegandaclub even eens hare medewerking verleemt. Ongeval. Bij de oefeningen van de Infanterie Zaterdag in den Aerdenhout gehou den, viel een korporaal met een kuit been in een bajonet. Hevig bloedend werd hij binnengedragen in de wo oing van den tuinbaas van de villa Koningshof, alwaar hij werd verbon den. Later is hij naar het hospitaal gebracht. Concordia. Door de Gymrastiek- en Schermver- eeniging „Concordia" zal a. 3. Zater dagavond ondei leiding van haren di recteur, den heer J. Hop, een uitvoe ring worclen gegeven. Een bal, onder leiding van den heer De Lange, besluit den avond. Tentoonstelling, Door de Eerste Huarlemsche Veree niging van Ka 1 larioliefhehbe r s en Vo gelvrienden zal ter gelegenheid van de Kerstdagen een tentoonstelling worden georganiseerd van kanarie vogels en andere vogels. Daaraan zal tevens worden varbonden een zang wedstrijd voor kanarievogels, waar voor do jury nog moet worden samen gesteld. Gev. Voorworpen. Terug te bekomen bij Mej. J. Fernia, Meester Joostenlaan 13, oen oorbelletje, J. J. Vieselman, Dubbele buurt 26. een potloodhouder. Mej. A. J. Wever, Nassaulann 34 J, een' broche, S. van Bragt, Leidschestraat 7 een gedeelte var een horlogeketting met medaillon. Mej Jb. Mulder, Zuid- Polderstraat 47, eer ijsmuts, M. Koster Meester Joostenlaan 31 rood, een hor- logs met ketting. J. Bremer, Brou wersstraat 8 rood, een sabelscheede, H. B. Harren, Linschotenstraat 40, een hondenmuilkorf, Bur. van politie, een geit, W. C. van Dulleman, L. Hee renstraat 8, oen zwarte pantalon en een paar schoenen, L. van Grondeole, Nussaulaau 13 rood, osnbrilin étui, H. Drentii, Teylerplein 11, een katoenen handschoen, W. J. Bosman, Barcnd- sestraat 40, ee 1 zilveren broche, N. H. de Vries, Bukenessergracht 46a, een rozenkrans, J. W. Turfboer, Zijlweg 98 een lorgnet in étui, H. Boelen, Kruis straat 15, een goudcï» armband. L. Treffers, Teyelrplein 11, een katoe nen handschoen. Uit de Orastreken BLOEMENDAAL. ERNSTIG ONGELUK. Zaterdagmorgen even na negen uur had hier een ernstig ongeluk plaats. De 23-jarige schil dersknecht W. IIo- rick, uit de Leidsche Zijstraat te Haarlem, in dienst bij Stals en Wit kamp alhier, was bezig villa „Sand- wijck" aan den Btoemendaalschen weg te schilderen. Toen hij zich na schafttijd naar boven begaf om zijn werkzaamheden te hervatten, gleed hij ia de dakgoot, 10 M. hoog. uit eu stortte naar beneden. Bloedend uit neus en mond werd de ongelukki ge opgenomen en in de villa gebracht. Dr. Bornwater, die inmiddels was ge waarschuwd, oordeelde overbrenging naar de Maria-Stiehling noodzakelijk, Nadat Horick de H. Sacramenten waren toegediend, bracht dé politie hem per brancard derwaarts. Horick is ongehuwd en woont bij zijn ouders in. Bij nadere informatie naar Horick's toestand vernamen wc, dut doze voor uitgaande i3. SCHOTEN. R.-K. Propaganda. In dit seizoen zul door de R.-Katb. Kiesvereeriiging weder, evenals vori ge winters, een cursus worden gehou den, waartoe zij bereids de toezeg ging van verschillend© sprekers heeft gekregen, 0. a. van den eerw. Rector L. van den Berg, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, den eerw. hoer Janus, kapelaan te Schoten, den heer Schiphorst, hoofdredacteur van do „Nieuwe Haarlemsche Courant", den heer Hooij, gemeenteraadslid van Schoten, en den heer De Lobel. Waarschijnlijk op Vrijdag a.s. zul de eerste cursus-avond gehouden wor den door Air. Heerkens Thijssen. SANTPOORT. Als leden van het college van Nota belen bij de Ned. Herv. gemeente zijn herkozen de heeren Kruyff en Van Bon zei. HEEMSTEDE. AMBTENAREN EN BEAMBTEN VAN DE GASFABRIEK, enz. B. en W. stellen voor een nieuw© „verordening tot regeling der in dee ling. bezoldiging en wijze van benoe ming van de ambtenaren en beamb ten bij de gasfabriek en du nwaterlei- ding. Bij aanneming van dit concept zou de op 3 April van dat jaar vastge stelde verordening vervallen. In toet concept is niet de directeurs- jaarwedde opgenomen. Die wordt bij afzonderlijk Raadsbesluit geregeld. De Jaarlijksctoe bezoldiging toedraagt voor den Assistent: f 1000f 1200: voor den boekhouder: f 900f 1100; voor den eersten klerk f 600—f 800; voor den tweeden klerk: f 3C0f 500; voor de'i kantoorbediende: f 200 f 300; voor den hcofdfittor-magazijn- meester: f 832f 936. De laatste geniet vrij gebruik van een verplichte dienstwoning en vrij gebruik van gas, cokes en duinwater tot een maximum van resp. 600 M3., 40 HL. en 30 kub. M. De vier eerstgoii/oernde aamvangv jaarwedden worden tweejaarlijks met f 50 venhoogd; de vijfde jaarlijks met f 50; de zesde tweejaarlijks met f 26. In art 7 van 'het concept ia bepaald, dat alle door deze verordening gere gelde bezoldigingen zullen worden herzien vóór 3 April 1914. Naar wij vernemen bestaat bij de Woningvereeniging „Berkenrode" al hier het plan naast het bestaande nog een woningcomplex te bouwen op een stuk grond aan den Binnenweg, vroe ger blocmkweekerij van den heer II. Roozen. HOUTRIJK EN POLANEN. De heer J. Fortgens, zendeling- leeraar, nu te Haarlem, zal deze week, vanwege de afdeeling van den Ned. Meisjesbond, alhier een voordracht met lichtbeelden houden over het zendingswerk op Ilolmaheira, HILT.EGOM. Aan de Christelijke school alhier is tot onderwijzeres benoemd mejuf frouw J. M. Ptnlippo, van Haarlem mermeer. De voetbalwedstrijd tusschen L. F. C. 1 (Liss© )en Excelsior I (Hillégoin) Zondag alhier aan den Loosterweg I gespeeld, is door de Lissers na een mooi spel gewonnen met 42. Bij rust was de stand 10 voor L. F. C. 1. HAARLEMMERMEER. Mishandeling. De 22-jarige W. v. N. te Hoofddorp kreeg woordenwisseling met zekeren P. S., met wien hij werkte, op het onverwachtst werd v. N. door laatst genoemde aangevallen, die hem niet een stok zoodanig toetakelde, dat hij zijn arbeid niet verder kon verrich ten. Proces-verbaal is hiervan tegen P. S. met wien hij werkte. Op liet zijn verraderlijke" aanval wel zal ont vangen- HALFWEG, De welbekende zaak van den lieer Coppée alhier zal voortaan worden ge ëxploiteerd door den heer Van Andel uit Rotterdm, schoonzoon van den eigenaar. Aan het terrein van de suikerfa briek is een gedeelte der ruim 2 M. hooge schooling in de Ringvaart uit gezakt, ter lengte van een 25 M., waardoor oen deel der buitenste bie- tengoot en twee vijzels onbruikbaar werden onmiddellijk, Zondag nog, is men met de herstelling begonnen, IJ MUIDEN. GESTRAND. In den stormnacht van Zcy.idng op Maandag is tusschen den Noordpier en den tioorderstrekdam te IJmniden op het strand geworpen een Noorsch kr.ttertje, genaamd Johanna, waarop zich bevonden de heeren J. Brester. eet» Hollander, en C. Toklie, een Noor, die het onderstaan hadden in dit jaar getijde met zoo'n notendop dc Noord zee over te gaan met bestemming naar Rotterdam. Gelukkig werd het scheep je door de hooggaande zeeën 7,00 hoog op het strand geworpen, dat de twee schipbreukelingen met een lijn van den wal gered konden worden, en huil lijfgoed mede geborgen kon worden, ZANDVOORT. In de 2de helft der maand October 1912 zijn de navolgende ter post be zorgde brievei en briefkaarten we gens onbekendheid van de geadres seerden niet uitgereikt kunnen wor den Binnenland. Brieven Fairt. H. L Konpage, Pittsburg (U. S. A.), Miss M. O. Coma Toronto (Canada), Fam. J. Guttman Bozen (Tirol). Briefkaarten Jeman, New-York (U. S. A.), Mrs. D. Groen (2 st.), New- York (U. S. A.), T. II. Thomas (idem), Dayton, Schulz, Berlijn, P. Versehuyl, Dresden, Wolf, Gutersloh, W, Waiter Westerman, Keswick. Binnenland DE ACTIE DER SIGAREN MAKERS. Wij lezon in de ,,'s-Hert. Ct." De werklieden in de sigaren-indus trie te 's-Hertogentoosch zijn heslist niet tevreden met het besluit van het hoofdbestuur der werklieden-organi saties, dat buiten hun voorkennis is genomen. Allen legden het werk Zaterdag neer, op de oene fabriek wat vroeger dan op de andere. Men meldt ons uit Den Bosch Hedenmorgen is in de verschillende fabrieken liet werk niet hervat. Bij de fabrieken wordt gepost. Eenige onbe- toekenende rolletjes hadden plaats. EEN WANHOOPSDAAD. Men schrijft aan de „Tel." Vrijdag heeft te Tilburg een 20-jarig meisje van don weduwnaar Jansen ©en wanhoopsdaad bedreven. Terwijl zij alleen als huishoudster in haar woning was, bond zij zich handen en voeten met touwen bijeen en knoopte zich een zakdoek voor den mond, zoo vast, dat zij onmogelijk ge luid kon geven. In dien toestand vond haar vader haar dos middags, toen hij van zijn werk thuis kwam om het middagmaal te gebruiken. Hoogst zenuwachtig vertelde het meisje, dat zij door twee ontekende bandieten in liet huis overvallen was, die haar zoo hadden geknoopt en ver volgens een bedrag van 40 gulden en gouden voorwerpen uit do kast had den gestolen. Bij toet door de politie gehouden streng onderzoek lieeft Kot meisje be kend, dat zij zich zelf zoo vast gebon den en liet verhaal gefingeerd had. Zij zou, naar men ons vertelde, dat gedaan hebben, omdat zij, buiten me deweten van haar vader, sohuld ge maakt had. VERDRONKEN. Te Zutphen is Zaterdag bij hot hou den van oefeningen in het oversteken van de Nieuwstadsgracht door mili taire wielrijders, een matras, waarop drio manschappen zaten, omgekan teld, waardoor allen te water geraak ten en onmiddellijk in de diepte ver dwenen. Twee hunucr werden gered, doch de korporaal Piets, uit Arnhem, ver dronk. Zijn lijk is later opgedregd. UITGETREDEN. Naar het „U. D." verneemt, heeft prof. dr. S. D. van Veen zijn lidmaat schap van de Christelijk-Historische Unie en van het Nationaal Comité dezer partij opgezegd. NOSOKóMOS. Deze maand viert Nosokómos, Ne derland schc Vereeniging tot beharti ging der belangen vau Verpleegsters en Verplegers, haar koperen feest. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Het hoofdcomité van het Nederland se hc Roode Kruis heeft besloten,, een kleine ambulance, daar de middelen voorloopig geen grootere toelaten, uit te zenden naar Turkije. Als hoofd daarvan is benoemd dr. G. W. S. Lingbeek, lid van het hoofdcomité. De bedoeling is de ambulance zoo spoe dig mogelijk uit te zenden. Vanwege het Roode Kruis wordt de volgende oproep gedaan: Het hoofdcomité van hef Nederland-, sche Roode Kruis, door Hr. Ms. ge zant te Itonstantinopel ingelicht om trent de groots behoefte aan genees kundige hulp aldaar, richt zich tot het Nederlandse!)© volk met het drin gend verzoek steun te willen verlee- Behalve aan geld is er behoefte aan leeftocht, verplegingsmiddelen enz., enz. Uit Ned.-Tndië is op eersten oproep een belangrijk bedrag ontvangen. I-et Hoofdcomité heeft echter 'n veel groo- ter bedrag noodig om op eenigszins voldoende schaal de hulp te kunnen bi©den, waaraan de behoefte zich el- ken dag in sterkere mate doet gevoe len,. Veel leed valt er te verzachten. Het hoofdcomité hoopt, dat bet Ne- derlaudsche volk niet in gebreke mo ge blijven om het Nederl. Roode Kruis' in staat te stellen daartoe hot zijne te doen. Men meldt ons uit Amsterdam: Tot nu toe zijn bij den penning meester van het Balkan-comité voor het Noderlandsche Roode Kruis inge komen negen giften van 1000, twee van ƒ500 en verschillende oudere tot een gezamenlijk bedrag van ƒ12816 50 Deze gelden worden besteed voor al le oorlogvoerenden, n.l. Turken, Grieken, Bulgaren, Serviërs en Mon- teregrijnen. De circulaires gaan in zee en het comité hoopt op ruime in- teekening. DE VROUW 1813-1913. Voor deze tentoonstelling is een koloniale afdeeling gevormd, de be doeling is inzendingen uit Oost- en West-Indië te vragen. EEN GRAPPENMAKER Nijmegen heeft, naar de „Nijtra. Ct." meedeelt, Donderdag bezoek gehad van een pseudo-KöpenickerHet was een als heer gekleed persoon, die zich bij de eigenaars van verschillende groote dames-atoliers aldaar aan meldde, voorgevend van de Amster damse h© recherche te zijn. Hij deed zeer geheimzinnig, toonde een soort poli tie-penning en deelde mee, een onderzoek te moeten instellen bij de jonge dames op bet atelier, aangezien j.l. Dinsdag een Amsterdamsch inge zetene, die met oen der meisjes was uit geweest, daarbij van ƒ200 beroofd zou zijn. Het heerschap wekte zoo veel vertrouwen, dat hem op een twee tal ateliers werd toegestaan, de meis jes ©en „verhoor" af te nemen, waar bij enkelen, die inderdaad Dinsdag •waren „uit geweest", eenige angstige oogentoiikken doormaakten. Een later bij de politie ingesteld on derzoek heeft uitgewezendat hét ge- heele verhaal verzonnen was, en dat de Amsterdamsche recherche van niets wist. Aangezien de zoogenaam de detective liet bij zijn verhooren ge laten heeft, en van poging tot oplich ting als anderszins niet gebleken is, heeft men hier vermoedelijk met een grappenmaker te deen gehad, al zul len de betrokkenen de zaak wel niet erg grappig gevonden hebben. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Prinses Juliana 11V. V. H. II. 14. (Morgen volgt een verslagje.) VOETBAL IN ENGELAND. De verscliillende uitslagen van Za terdag zijn: le divisie, Blackburn Rovers v. Newcastle U, 2—0. Derby County v. Sheffield United, 5—1. E verton v. Chelsea, 1—0. Manchester City v. Bradford City, 1—3. Middlesbrough v. Liverpool, 34. Notts County v. Aston Villa, 1—1. Sheffield Wed. v. Oldha mAthletic, 5-0. Sunderland v. Manchester United, ,3—1. Tottenham H. v. Bolton Wanderers, 0—1. West Bromwich A. v. Woolwich A.. 2—1. ENGELAND—BELGIë. De internationale amateurs-voet balwedstrijd tusschen Engeland en België is. naar de N. R. Ct. meldt, door Engeland met 40 gewonnen. WINTERSPORT. De Nederlandsche Schaatsenrijders- bond hield gisterenmiddag te Gronin gen, onder voorzitterschap van den beer mr. M. Mz. van Heioma, de jaar- lijksche algemeene vergadering. Vertegenwoordigd waren de afclee- lingen Leeuwarden, Arnhem, Am sterdam, Zoutkamp. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer H. W. Kehrer. aanwijzende in ontvangst ƒ1922,93, en uitgaaf ƒ78328 1/2, batig saldo ƒ1139.64 1/2, werd goedgekeurd. De IJsclubs Amsterdam, Den Haag en Purmerend werden aangewezen voor het nazien der rekening over 1913. Amsterdum werd aangewezen ais de plaats voor de volgende algemeene vergadering. Tot leden van het bestuur werden herbenoemd de heeren F. J. Backer, J. A. Schutter en W. J. van Vollenho ven, met wie waren voorgedragen de heeren H. J. Hofstede, II. Knol Bruins en J. Staab. Het voorstel van het bestuur om ƒ450 beschikbaar te stellen voor wed strijden en 400 tot het verstrekken van subsidie indien door het particu lier initiatief hardrijders naar het buitenland worden gezonden, werd aangenomen. Medegedeeld werd, dat het kampi- CFenstmai) van Nederland in het hard rijden zal worden verreden te Zwolle; het provinciaal kampioenschap te Groningen. Andere provinciale kam pioenschappen zijn niet aangevraagd. Te Veen dam,' Amsterdam cn Leeu warden zullen proefwedstrijden ge houden worden; de eind wedstrijd zal plaats hebben te Wildervank. Het kampioenschap in het schoon- rijden voor heeren zal te 's-Gravenha- ge, dat voor dames to Rotterdam wor den verreden. Te Nieuwe-Niedorp, Schagen, Den Haag en Vlaardingen zullen propa- ganda-wedstrijden iu het kunstrijden worden gehouden. letteren en Knnst P. SLAGER. Men meldt ons uit Den Bosoh: - De kunstschilder P. Slager Sr. is gisteren overleden in den ouderdom van 71 jaar. W. MENGELBERG. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen zullen de heer en mevr. W. Mengelberg op 5 Janu ari a.s. hun 12 12-parige Echt veree niging berdenken. Bij toet koor der afd. Amsterdam van de Maatschappij tot bevordering dar Toonkunst bestaat hét voorne men om het echtpaar Mengelberg op warme wijze te huldigen. O.a. zal een huldeblijk worden aan geboden, terwijl tevens bet koor op een feest-repeiitie den lieer en me vrouw Mengelberg een voor dit doel vervaardigde cantate zullen toezin gen. Pers-Overzicht OMMEN. De Standaard schrijft nog Naar Ommen zond de heer Mackay een kennisgeving van zijn bedanken. Lees dien brief, en heel «iit politiek bedrijf gaat dansen voor uw oogen. Op 21 October stond het op Mr. Van der Vegte 344U en op den heer Mackay 1888, en toen heeft de man, die eerst pertinent verklaard had, niet te wil len, en bij dit niet willen te volhaz-den, op eens verklaard gaarne tc willen; en dit expliceert hij nu zóó, dat hij 't wel goed vond „de getalsterkte der partij en eens te meten" We zeggen 'hier geen woord meer van. Wie dien onzin van dit zeggen aiiet op «taanden voet grijpt, mist elk recht van meespreken, en wie 't voelt, 'Wan iiiiot anders d'an zich over zulk een wanhoopspoging, om zwart wit te noemen, ergeren. Meeting van par tijen is denkbaar bij eerste stem ming. Natuurlijk nooit bij her stemming. De Verklaring, die de heer Mackay aan de Pers zond, is alleen in zooverre belangrijk, nis er uit blijkt, dat hij breekt met de Coalitie. Begrijpt nu iemand ter wereld, dat hij, 11a wat hij deed, dit nog behoefde tte zeggen Het omgekeerde alleen zou een ver rassing zijn geweest. Gemengd Nieuws DE NEGER JACK JOHNSON, te Chicago, de welbekende wereld- kampioen-bokser, die wegens een avontuur met een blank meisje den toorn van zijn siadgenooteu bad opge wekt, en nu maar vast in voorloopige hechtenis was gesteld, is door de zoo genaamde groote jury in slaat van beschuldiging gesteld. Tevens is be paald, dut Johnson slechts tegen Imo gen borgtocht, 75.000 gulden, in vrij heid kan worden gelaten. De beschul diging is, dat Johnson zich in vier ge vallen heeft schuldig gemaakt aan overtreding der wet tegen den han del in blanke slavinnen, zoo meldt de „N. R. CL". Telegrammen D: oorlog in don Balkan. Da algemeene toestand. PARIJS, 10 November. (Reuter.) Men meldt uit Berlijn aan de „Echo de Paris", dat naar uit goede bron wordt verzekerd de internationale toe stand aanmerkelijk verbeterd is, en dat het gevaar voor oorlog op verre niet zo ogroot ds, als men zeide. BELGRADO, 10 Nov. (Reuter.) Men ontveinst zich hier niet de ernst van de militaire maatregelen die Oostenrijk-Hongarije neemt. Het be richt hieromtrent wekte in hooge kringen eenige sensatie, maar niette min blijft men vastbesloten elke in timidatie te weerstaan en zich door geen buitenlaudsche invloeden te doen beheerschen. De bemiddeling. KONSTANTINOPEL, 10 Nov. (Reu ter.) De Porie ontving bericht dat de aanvraag om bemiddeling door de "mogendheden aen de vier Balkansta- ten is meegedeeld. Volgens een telegram uit Sofia aan de bladen, zou Oostenrijk zjcli ont- houda rivan medewerking bij het ver zoek der mogendheden om bemidde ling aan de Balkanstaten. Volgens de „Matin" is die stap nog niet gedaan. Dc toestand in Konstantinopel. KONSTANTINOPEL. 9 Nov. (Reu ter.) De „Tanin" en de „Jeni Ga- zette" zijn geschorst wegens het pu- bliceeren van artikelen, die de gemoe deren in beroering hebben gebracht. Een groot aantal gewonden en 3000 zieken zijn hier aangekomen. De Turken. KONSTANTINOPEL, 10 Nov. (Reu ter.) Men bevestigt dat de jongste gevechten tusschen Turken en Bulga ren zeer moorddadig waren voor bei de partijen. Men schat het aantal bui ten gevecht gestelden, sedert het be gin van den oorlog op 150.000 man, zoowel van Turksclie zijde als van de zijde der bondgenooten. KONSTANTINOPEL, 10 Nov. (Reu ter.), (2 u. nam.). Het Turkscho le ger te Tsjorloe is opgerukt lot Loele Boergas en daar in een gevecht ge wikkeld, in den loop waarvan, het groote verliezen leed. Het schijnt dat het leger te Tsjorloe zich niet bepalen zal tot de verdediging, maar tot den aanval zal overgaan. De Grieken. ATIIENE, 11 Nov. (Reuter.) 25 duizend Turksche gevangenen werden opgesloten in het fort Kara Boeuuo. Men gelooft dat ook de koning Sa lonika zul binnen rukken, zoo het weer den tocht van Gkila naar Sa- loniki toelaat. De Hontenegrijnen. CETTINJE, 11 Nov. (Reuter.) Vol gens berichten uit Skoetari lijdt de christelijke bevolking ontzettend door gebrek aan levensmiddelen, en schijnt zij zichm te willen verzetten. Dc beschieting van Tarabosj wordt voortgezet, oidauks liet slechte weder. RJEKA, 10 Nov. (Reuter.) De Montenogrijnen slaagden or in eeni ge forten te vernietigen in het zuide lijk deel van Tarabosj. Besmettelijke ziekte. KONSTANTINOPEL, 10 Nov. (Reu ter.) Twee nieuwe gevallen van cholera zijn voorgekomen onder de vluchtelingen. („Hbld."). Burgerlijke Stand HAARLEM. GETROUWD Nov. 11. B. Buis en A. Buisman. BEVALLEN Nov. 8. C. J. G. Vos vau Zalinge— Beverloo, d., 9. J Vrij—Vun Duin, d.. M. E. BoersmaUmans, z., 10. II. lf. liosies—De Vries, d. OVERLEDEN Nov. 9. F. Pelser—Seders, 69 Om- valspoort, 10. A. C. van Stade, 50 j.J Oosterstraat. ZANDVOORT. Ondertrouwd C. A. ter Poorten en C. M. Nobels, D, Zijlstra en J. Drayer, Getrouwd P. Rolvers en M. van'dor Valk, H. van der Schinkel en M. M. Marktnieuws Graan-en Zaadmarkt. Op de heden gehouden graan- en zaadmarkt was geen aanvoer. INGEZONDEN Van ingezonden «lukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den lnliond dezer rnbriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. BEDENKELIJKE TEEKENEN. Bedenkelijke teelt©non, doen zich voor. Niet alleen overdag doch ook des avonds loopen en fietsen tallooze jon ge, dikwijls zeer jonge meisje door Haarlem en omstreken rond, kenne lijk om aan de romantische gevoe lens hunner ontluikende bloei den vrijen teugel te vieren. Dat klinkt niet zoo verschrikkelijk. Maar de ware naam voor deze din gen is: teugelloosheid en de gevolgen van deze dingen is: onheil. Dat klintot wél verschrikkelijk. Men zoekt naiir middelen om te beletten de voortwoekering van het geen in Schiedam die nieuwe uiling van onzen, politiestaat, de beruchte verordening tegen liggen van paartjes langs den weg, in het leven heeft go- roepen, en dat helaas ook hier in Haarlem wortel heeft geschoten en tiert, zooals degenen die in de buurt van 't Haarlemmrhoutpark 's a-vonds wandelen zouden kunnen getuigen. Men zoekt naar middelen om in het algemeen de misdaad tegen te gaan. Niet in wetten of verordeningen met zedepolitie, noch in de gevangenis straf zijn die middelen te vinden, maar door te begrijpen dat de oor zaken hiervan gelegen zijn in die veelal onopgemerkte feiten, in die be denkelijke tedkeucn, welke men door de straten gaande kan waarnomen, om de muziektent in den Hout, op de bankjes overal. De droeve misdadigers z:jn de kin deren van die teugellooze meisjes en jongens, die „niet thuis te houden zijn"; niet thuis to houden, omdat vader en moeder geen liefde genoeg heblon om eens ernstig en waarachtig ledenken, of omdait Bij geen rug- gegraat genoeg hebben om zich te doen gehoorzamen waar bet noodig is. Zij die thans hunne kinders laten zwalken op straat en hen. daardoor „vrij" hun ongeluk en verderf tege moet laten gaan, zullen of niet doof deze waarschuwing bereikt worden of misschien toch nie<t aan het euvel perk kunnen stellen. Do bedoeling van dit schrijven is echter vooral om ïn alle bescheidenheid er op te wij- zon hoe de oplettende en vooral lief hebbende Haarlemmer of Haarlem sehe kan opmerken teekenen eener losbandigheid, waaruit zullen voort spruiten onheil, verdiiet, misdaad en heillooae wegstopping in srv-ng?: is- sen. Haarlem's bevolking in haar geheel is verantwoordelijk voor het vote- ie der zichtbaar kwaad dat zonder kracht'g ingrijpen zeker tot erger lei den zal. Het is naar mijne meaning slechts Haarlem's naastenliefde die hier heir l>en kan, doe in staat zal stellen oni 'het euvel in zijn ware grootte te ontr dekken en de middelen, te zéker lang zaam werkende middelen te vinden het te bestrijden. Er wordt reeds ©ene niet genoeg te prijzen poging gedaan, doch de strijd worcle aangebonden door allen, persoonlijk, met de volle nimmer falende krooht der liefde. B. Amsteröamielis Ssars. Openingskoersen van 11 November 1912. LABOUCHERE OVENS Co.'s BANK TABAKSAANDEELEN. Iels lager. Dcli Batavia 510, Deli Mij. 549, Mo dan 248, Rotterdam Deli 360, Seneni- bah 523. RUBBER-AANDEELEN. Prijshoudend. Amsterdam Rubber 220, Bandar 90, DcLi Batavia 125, Koloniale 85, Neder landsche 78, Oost-Java 132. PETROLEÜM-AANDEELEN. Flauw. Dordtsche Petroleum 1551/2, Gec. Huil. Petr. 225 1/2—7 1/4, Int. Rum. Petr. 140—2, K011. Nod. Petr. 510—13, Sumatra Palembang 1831/2, Oriou 1013/4—11/4, Sclühaieff gow. 27, ld. pref. 25. CULTUREN. Cultuur Mij. Vorstenlanden 157. MIJNAANDEELEN. Singkeptin 261, Great Cobar 811/4— 1/2, Pittsburg Coal 23. De AMERIIC MARKT opende flauw: Sporen: Denver 22 1/8, Erie 37, Kansas 28 3/8—1/2, Pref. idem 62, Missouri 27 5/8—7/8, Ontario 35 1/2, Rock Island 26 1/16, South Rail 29, Union Pacilic 170 3/4. Industrieel©: Amalgamated 84 1/3, Am. Can. 39 7/8, Am. Car. en Foundry 58 1/4, Asa Hide en Leather 29, Stand Milling gew. 28 5/8, Cm. Cigar 54, Cm. Steel 74 7/8, Cm. Marine 5 1/4, Pref. id- 20 1/8.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2