SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem*© I$agblad< Voetbal. J=ÉCoe3l£.<e>3r S-C-cwrttostX Msdsrlandsefaa VaatbalSsad. NEDERLANDSCH XI-TAL—ZWALU- WEN, 3—1. Op 't zeer effectvolle I-I. B. S.-ter- reiu nam bovengenoemde wedstrijd, oiider leiding van scheidsrechter Tromp om 2.15 een aanvang. De Zwaluwen waren gekleed in witte broek en rood jersey, 't Ned. XI-tal in Witte broek en oranje trui. De samenstelling der elftallen was als volgt: (jubel, (doel), Wijnveldt en Bouman (achter), Bosschart, De Korver en Lotsy (midden). Van Breda Kolff, llaak. Francken, Vos en Bouvy (voor). De Zwaluwen met. v. Ilemert (doel), „van Ilouthem", Holtus (achter), Bout- my, Von Heyden, v. d. Nagel(midden), Rappard, Houlkooper, Buitenweg, De Serrière en Kuntze (voor). Daar De Korver den toss verloren heeft, mag Francken aftrappen. Da delijk vallen de Oranjemannen aan, doch Boutmy onderbreekt den aan val en passeert naar De Serrière. Bosschart mist daarentegen een voor zet en Buitenweg zoekt een listig hoekje bij Gobel's heiligdom, maar Gobel redt schitterend. Dan volgt er c-en periode van vlug spel, met het Ned. XI-tal iets in de meerderheid. Haak en Francken komen na samen- spul bij 't Zwaluwen-duel, doch laatst genoemde trapt huizen hoog over. Het Ned. XI-tal blijft flink doorwer ken, maar kan toch nog niet scoren, alhoewel Francken eens een lastig schot inzendt, dat v. Ilemert al val lende corner slaat. De Zwaluwen voorhoede begint zich meer eu meer te roeren, temeer daar de oranje-half- backs nog steeds niet op dreef kun nen komen. Vooral de wing Houtkoo- per-v. Rappard is bijzonder snel en Lotsy staat soms hulpbehoevend rond te spartelen. Toch komt 't eerste suc ces voor 't Ned. XI-tal. Als Haak eens een bal goed geplaatst krijgt, gaat bij handig drie spelers voorbij en met een zeer hard schot geeft hij tenslotte v. Ilemert het nakijken, 10. De Zwa luwen beginnen nu steeds fanatieker te spelen, hetgeen van 't Ned. Xl-tal niet gezegd kan worden Vooral De Serrière en Buitenweg komen dik wijls onheilspellend dicht bij Göbel, maar toch kunnen ze niet scoren. De half-backs der Zwaluwen zijn den oranje-voormannen de baas, wat 't tegendeel is bij 't Ncd. XI-tal. Het voeden van De Korver, Bosschart en Lotsy laat dikwijls te wenschen over. Halftime nadert met nog steeds den stand 1—0 in *t voordeel der interna tionalen. Onmiddellijk na de hervatting ko men de oranjeklanten in actie. De Zwaluwen-achterhoede wordt over rompeld, maar v. Ilemert laat zich met verschalken en telkens weet hij de weinig goed gerichte schoten met forsche trappen onschadelijk te ma ken. De Zwaluwen kunnen deze pres sie eenigen tijd volhouden om daar na zelf tot den aanval over te gaan. Buitenweg is een buitengewoon tac tisch speler en door zijn toedoen is er cenigo combinatie in de Zwaluwen- voorhoede, terwijl de snelle v. Rap pard voor de vlugge verplaatsing van het spel zorgt. De oranjemannen doen sporadische uitvallen, dank zij 't goede halfback-spel van een v. d. Nagel en Von Heyden. Toch kunnen de Zwaluwen niet scoren, hoewel ze eens bepaald pech hebben als Hout- kooper hard onder tegen de lat schiet en Göbel nog net bijtijds weet le redden. Het spel wordt nu hoofd zakelijk in 't midden van 't veld ge speeld. Eindelijk komt Jur Haak weer in actie, en brengt snel op. Op het laatste moment centert hij naar Fran cken, die maar voor 't intrappen heeft Er zijn nog een 10-tal minuten te spe len. Er komt meer vuur bij de spe lers. De Zwaluwen trachten te scoren en zien juist 't tegenovergestelde ge beuren. Als Francken den bal in z'n bereik beeft, passeert hij alleen Van Houlheui en maakt met een hoog schot no. 3. Dit is den Zwaluwen te bar en na een pracht-rush van De Serrière weet laatstgenoemde met n magnifiek schot Göbel te passeeren. Onmiddellijk daarop is 't tijd en heeft 't Ned. XI-tal gelukkig gewon nen. In Leipzig iuag door 't NetLXI- tal zeer zeker veel enthousiaster ge speeld worden, wil liet succes tegen Duitschland hebben. DE UITSLAGEN. In een lauwen wedstrijd tegen 't Zwaluwen-team heeft het nationale team z'n eerste succesje behaald. Met 3—1 werd de match gewonnen, en de beide Haarlemmers in het vertegen woordigend elftal scoorden samen de drie goals, 't ls te hopen, dat ze 't de volgende week in Leipzig wéér doen. In 't Oosten won G. V. C. einde lijk, en met 'n royale meerderheid nog wel, van P. W., dat er niet veel van terecht brengt. Een II. F. C.-combinatïe, voor helft uit invallers beslaande, had dé- veine in Deventer door een gelijk spel te spelen, waarbij U. D. eerst in de laatste seconde haar eerste doelpunt maakte. Haarlem II won met 3—2 in Den Haag, en gaat nu flink aan 't hoofd in de reserve eerste klasse. Verder valt er van de uitslagen wei nig te zeggen. Alleen mag E.D.O. wel 't pluimpje hebben voor haar gelijk spel tegen Allen Weerbaar. De E.D.O.-menschen hebben met het al lerzonderlingste doelgemiddelde 2—11 toch in zes wedstrijden al vijf punten welen te veroveren. Twee goals, en vijf punten I 'n Record. We ontvangen de volgende uitsla gen: Den Haag: Nederlandsch Elftal- De Zwaluwen, 3—1 (rust 10). Oostelijke le klasse. Wageningen: G. V. C.P, W„ 52. De stand in deze afdeeling is nu: S.1 11 U. D. Wilhelmina 4 3 0 1 Vitesse 4 2 11 Tubantia 5 3 0 2 Go-ahead 5 2 12 Quick 4 2 0 2 G. V. C. 5 10 4 P. W. 6 10 5 West. res. le klasse: Haarlem: H. F. C. II—Veloc. II, 5-0. w. n. o. 2 Ben Haag: Quick II—Haarlem II, Westelijke 2e klasse: Haarlem: E.D.O.Allen Weerbaar, Westelijke 3e klasse: Alkmaar: HollandBloemendaal, Haarlem: II. S. V.—Z. V. V., 4—0. Vriendschappelijke wedstrijden:' Deventer: U. D.—H. F. C., 1—1. Amsterdam: Ajax—Wilhelmina, RESERVE le KLAS. QUICK II—HAARLEM II. 2—3. Daar het voetbalrad der 1ste klas competitie Zondag stil stond, konden de 2de elftallen met hun beste combi naties in het veld verschijnen. Met eon invaller voo Serné stelden de roodbroeken zich als volgt op J. Scholte, K. Heim. A. Maas, P. Agenent. J. Muller, J. Smit, P. Krayenbrinck, K. Schravendijk, J. Bijleveld, F. Tekelenburg, P. v. Dapperen. Quick had hiertegen haar volledige elftal. Als scheidsrechter Haazeu het begin- signaal geeft, gaat Haarlem dadelijk, met den sterken wind in het voordeel op het Quick-doel af. Zij ondervindt echter een sterken tegenstand Voor al keeper Ferzenaar schijnt in uitste kende conditie, De blauw-witte voor hoede met Tyxr-stra als beste probeert het ook eens en binnen 10 minnen heeft zij al succes, als Ilolwerda een tam schot irzendt. Scholte laat zich te vroeg valle;. en het gevolg is een goal. 10. Byleveld vuurt de zijnen extra aan en na heel wat pech, kon.: de gelijk maker via den paal 1—1. Nu is het met het overwicht van Quick gedaan. De voorhoede combi neert keurig en d halfbacks en backs zijn op hun plaats Voor rust doelpun ten dan nog Schravendijk en Krayen brinck, zoodat met 3—1 in het voordeel van Haarlem gedraaid wordt. Men verwacht nu een opdringen van Quick, maar door inderdaad goed ver dedigen, is tegen-scoren uitgesloten. Jan Smit is zijn vleugel volkomen de baas, terwijl Maas door goed inloo- pen, zijn tegenstandera geen kans geeft. De voorhoede heeft ontzettend te kampen met den wind, zoodat vele schoten nog juist van richting veran deren. Schravendijk is er vooral de man. Men denkt geen verandering in den stand mee' le krijgen, als 5 mi nuten vóór tijd de linksuiterst Ange- nent passeert en mooi overgeeft aan den geheel ongedekten Tyinstra. De ze bedenkt zich geen oogenblik, en jaagt den bal met een schuiver in het net. 32. De tijd is echter te kort om nog verder op te halen, zoodat, als tijd gefloten wordt, Haarlem II de zen zwaren wedstrijd met 32 zeer verdiend wint. 2e KLASSE N. V. B. E. D. O. I—ALLEN WEERBAAR 0—0. De heer v. d. Lee heefi de leiding van dezen wedstrijd en als tegen twee uur het aanvangssignaal ge klonken heeft, zien we E. D. O. met het volgende team in 't veld: Frenegoor, G. v. d. Berg, I. Luyken, Hoogerbects, IL Luyken, C. v. leuven E. Vermeer, H. Philipse. C. Zand- stra, R v. I^euven, P. de Groot. Nadat uitgetrapt is worden in de eerste instantie de be de achterlioedes aan den tand gevoeld, doch zijn goed opgewassen tegen haar taak en met verre, zuivere trappen stellen zij herhaaldelijk haar voorhoede in de gelegenheid aanvallend op te treden. Bij E. D. O. speelde de rechtervleu gel werkelijk goed samen. Het spel van den E. D. O -doelman viel in dezen wedstrijd te roemen. Het gelukt geen der partijen voor de rust het net te vinden. Na de hervat ting is E. D. O. voortdurend in de meerderheid en zien we haar een 4- tal werkelijk makkelijke kansen ver- kuoeien; haar linksbuiten gevoelt zich blijkbaar heelemaal niet op z'n plaats Het A. W.-elftal geeft geen kamp en hard wordt er door haar om een doel punt gewerkt, doch verschillende schoten gaan over of naast het doel en zoo verloopt de tijd zonder dat een der partijen het net heeft gevon den. Met twee groote nullen ein digt doze spannende wedstrijd, die met een beetje tactischer spel voor .het deel, gemakkelijk in een E. D. O.- overwinning had kunnen eindigen. De beer v. d. Lee fungeerde tot ie ders genoegen. 3e KLASSE N. V. B. HOLLAND—BLOEMENDAAL. 1—2. Precies 2 uur stellen de elftallen zich op. Weer kunnen we slechts 10 witten ontdekken. Hartog verkiest eerst tegen wind in te spelen. Ondanks deze feiten ziel het witte quartet dade lijk vóór het Alkmaarsche doel en een keihard schot van Ilartog scheert de bovenlateven later een dito (van Fris) den paal. Lang duurt dit over wicht echter niet. want de blauw-wit te voorhoede begint in actie te komen en keurig samenspelend nadert, ze tel kens het Bloen endaalsche heiligdom. Na een half uur komt Bloemendaal's elfde man. Nauwelijks is hii binnen de lijnen of d-j Alkmaarsche rechtsbui ten lost een mooi schot, waaruit via Spaan de bal in doel gaai, en aldus leidt Holland. Dan moet de Vilder uit vallen en speelt B V. V. opnieuw met 10 man. Onvermoeid blijft ze evenwel doorwerken en tot half-time blijft het dan ook 10. Na de pauze verschijnt B. V. V. we der met 11 man en met een vaartje gaat het dadelijk op liet Alkmaarsche doel af. Fris centert naar Stuurman en met een magr.ifiek onhoudbaar schot is de stand gelijk (1—1). Dan ontwikkelt zich een levendige strijd om de leiding. De witte achter hoede weert zich enorm, zoodat Hol land weinig kans krijgt om de leiding te nemen. Telkens valt de B. V. V.- voorhoede dan ook aan en na fraai passeeren van Hartog ziet de Vilder kans met een liard schot den blauw- witteu doelverdediger het nakijken te geven. Dus leidt B. V. V. (1—2). Hol land geeft echter niet gewonnen. Uit een vrijen schop denken we haar dan ook te zion gelijkmaken, maar Spaan redt uitstekend- Tot het einde blijft het spannen, maar de witte verdedi ging weet over de Alkmaarsche voor hoede te zegevieren en dus wint Bloe mendaal welverdiend. H. S. V.— ZAAND. V. V., 4-0. Voor 't eerst sedert eeni ge weken is de H. S. V. weer eens volledig, het geen aan het ;pel der roodwit een zeer goed is te zien. Z. V. V. heeft 1 in valler. Met den wind in den ru.g zijn de gastheeixm terstond sterker en liet Z V. V. doel beleeft eenige benauwde oogenblikken. Scoren blijft voorloopig uit. De aanvallen van de Z. V. V.- voorhoede mislukken, hoe goed ook geleid, herhaaldelijk door de lang zaamheid van eenige spelers. Na een 10 minuten spelens krijgt II. S. V. een vrijen schop. Deze, door den rechtshalf goed voor het doel geplaatst, wordt slechts ten duole door den Z. V. V.-keeper weggewerkt en de Haarlemmers krijgen de leiding De leiders Mij ven aanvallen en uit een goed genomen corner scoort U. S. V. ten tweeden male. Dit is Z. V, V. te bar, hard wordt er door haar voorhoede gewerkt, doch zij mist een schutter. Rust komt dan met 20 voor de thuisclub, Na een vrij lange rust wordt weder om begonnen. H. S. V. loopt hard van staoel, doch daarna verslapt het spel en de strijd vindt hij voorkeur in het midden plaats. De Z. V. V.-voorhoede combineert uitstekend en in deze pe riode had zij stellig een tegeupunt verdiend. Maar de H. S. V.-achter hoede speelt te vurig en herhaaldelijk is zij den gasten de baas. Wat de backs passeert, komt in de veilige handen \an den keeper en verhuist naar het midden. Het laatste kwartier wordt II. S. V. weer sterker. Uit een mistcap van den keeper scoort H. S. V. ten derden ma le, spoedig gevolgd door een zeer mooi doelpunt van den ex-B. V. V.- speler J. Roskam. Kort daarop is hot tijd. A.s. Zondag H. S. V.—Wilhelmina Vooruit. Vriendschappelijke Wedstrijden U. D.—H. F. C. 6—1. Toen de H. F. C. ers in Deventer aankwamen, werden ze door 't U. D.- bestuur afgehaald. Daarna werd hun een lunch aangeboden. Na deze zeer' gezellige bijeenkomst gingen de spe lers naar 't terrein. 't Is ongeveer kwart over twee als scheidsrechter Visser beginnen laat. We zien dan de twee volgende elftal len in 't veld U. D. Houwink, v. Groningen, Hulscher, Pluim, Ten Hove, Blok van Scheltinga, Honing, Van den Berg, Woerdman, Pluim, Hübner. II. F. 'C. Gravelaar, Van Delden, Bremer, Seig- nette, La Bastide, G. Sypestcyr. B. Verwey, Wackwïtz, Oei. De Wijs, Steup. Direct ontwikkelt zich een vlug spel met II. F. C. steeds in de meei-derheid. Niet lang na den aftrap reeds ontstaan er een paar heftige worstelingen voor U. D.'s goal uit één hiervan weet Bremer met een goed schot te doel punten (10). Na eenige goede voor zetten van Gravelaar, die thans veel beter is dan de vorige week, weet eindelijk Bremer weer te scoren de ze goal wordt helaas niet toegekend, want de heer Visser meent off-side te moeten gever. (O. i. onjuist). Bij de verschillende rushes, die nu nog vol gen, is vooral Van Delden steeds de man. Hij werkt zich telkens door alles heen, maar z'n scholen gaan over of achter, of de verschillende kansen, die hij aan Bremer en Seignette geeft, worden niet goed benut. Niet lang hierna is 't half-time. Na de rust valt vooral U. D.'s harde werken op. Ze is nu beslist sterker, en doelpunten kunnen dan ook haast niet uitblijven. Maar de 11. F. C.-ach terhoede is in uitstekende conditie. Vooral op De Wijs, B. Verwey en Oei stuiten de tulrijke aanvallen. H. F. C. begint nu spoedig U. D. 's sj>elmethode ie begrijpen en wordt hoe langer hoe sterker. Gravelaar. die linksbinnen is gaan spelen, doet ettelijke solorennen, maar heeft keer op keer pech met z'n schoten. Het U. D.-doel ont- komt steeds op de zonderlingste wijze aan bijna zekere gcals. Niet lang is er meer te spelen en ieder denkt ook wel, dat de stand zoo zal blijveu, maar plotseling breekt U. D.'s voor hoede door. De rechtsbinnen geeft een tam schot en Steup mist den draaien- den bal (11). Geen seconde later fluit de heer Visser tijd. Dit gelijk spel geeft nu niet de juiste verhouding. Een 1—3 had die beter aangegeven. Bij U. D. waren de keeper, Pluim en v. Groningen de besten, terwijl bij H. F. C. Van Delden, De Wijs, B. Ver wey en Sypesteyn uitblonken. SCHOOL WEDSTR IJiBEN. H. B. S.—GYMNASIUM 13—0. De H. B. S. beschikt over een uit stekend elftal, terwijl bij de Gymna siasten ter nauwemood 11 voetballers gevonden worden. Daarom werd toe gestaan, dat eenige niet gerechtigde spelers in het Gymnasium-elftal wa ren opgenomen. Omstreeks 2 uur blaast scheidsrech ter Boisaevain Sr., de volgende elf tallen in het veld. De H. B. S. met: Gwan, Ten Bruggen Cate, Oei, Kervel, Angenent, de Vlder, Mestiman, Reydon, Oostenbroek, Hartog, Laneman. Het Gymnasium met: Boon, Bijleveld. Kamp, N. N., de Vilder. Brandsma, Bo'ssevain, Barbas, Broere, Koper. Heisterkamp. Nauwelijks is afgetrapt of het doel der Gymnasiasten wordt bestormd. Geen der spelers blijken trapvast te zijn en keeper Heisterkamp weitkt slecht. De gemakkei ijkst-houdbare ballen treffen doel, zoodat de II. B., S. binnen het half uur ai con voor- sprong heeft, van 70, resp. door La neman, Reydon 2, Hartog 4. Sypestein gaat in de goal staan en al dadelijk kan hij zijn keeperstalen ten toonen. Aan hem is liet dan ook ten deele te danken, dat de H. B. S. niet met nog meer wint. Voor half-time brengen Oosten broek en Laneman den stand op 9—0. Hoewel er van spanning geen spra ke was, werd toch met de meeste ambit de tweede helft begonnen. I-Iet Gymnasium komt meer en meer opzetten. Ten Bruggen Cate trapt nog al eens naast, zoodat Gwan ook eens aan het werk wordt gezet. Niet ge heel van geluk vrij, ontsnapt het H. B. S.-doel dikwijls aan een bijna ze ker doelpunt. De witte voorhoede laat het er ech ter niet bij. Een kwartier voor tijd is de stand al 110. De achterhoede gaat vóórspelen en het gelukt haar waarlijk nog twee goals te maken door Angenent en Oei, zoodat met 130 voor de H. B. S. tijd wordt aangekondigd. Bij het Gymnasium wedkte Boósse- vaiin hard, maar hij kon het niet al leen. Bij de II. B. S. kunnen vrij wel allen genoemd worden. V. V. C.-COMBM'ATIE—VEREENI- G1NG VAN AMBTENAREN, 3-5. Des morgens 10 uur ree nut boven genoemde friedly-game een aan vang. V. V. C., die meer geroutineer de spelers in hare gelederen heeft, begint eerst de achterhoede der Amb tenaren eens op de proef te stellen. Dezen voelt zich blijkbaar nog niet best thuis, want binnen acht minu ten weet V. V. C. reeds de leiding te nemen. De ambtenaren spelen echter zonder uitzondering een heftig spel, waardoor zij V.V.C. dikwijls in het nauw 'brengen, terwijl nu ook hunne achterhoede beter werk verricht. De rechts-back is telkenmale een groot struikelblok voor de V.V.C.'ers, ter wijl de rechtsbuiten herhaaldelijk vlug langs het lijntje rent. Boven dien vindt de V. V. C.-achterhoede het zeker niet noodig zich uitsluitend op verdedigen toe te loggen, zoodat zij dikwijls met acht man een aanval onderneemt. Dit pittige uitvallen der ambtenaren hebben dan ook 5 maal verdiend succes, terwijl V. V. C. 8- maal den V. V. A. keeper het nakij- ken geeft Aldus e ndigde deze wedstrijd mei een overwinning der V. V. C.'ers (8-5). J. V. V.—WILHELMINA. Op het terreiin van J. V. V speelde gisteren Wilhelmina van Haarlem haar eersten wedstrijd tegen .T V. V. Daar J. V. V. den toss wint, trapt -Wilhelmina tegen wind in af. Wil helmina is steeds sterker en uit een voorzot van G. Rolvers, -nnnkt van Daaien Wilhelmina'^ „.steil g. Voor do rust doelpunt de e:ide srWer nog tweemaal, waarvan een uit een penal ty. J. V. V. doelpunt voor rust niet. Na de rust weer is hel spel op de .T. V. V.-helft. Wilhelmina doelpunt echter nog driemaal door Oomen en Van Daalen 12). J. V. V. is li'erdoor niet ontmoedigd en op heit laatste oogenblik probeert zij nög de eer te redden door een tegen.punt te maken. Het wordt echter belet d.oor do ver dediging. Het einde komt zoodoende met 6 -0 voor Wilhelmina. Haarlemseho Voetbalbond. Eerste Klasse. HAARLEM III—E. D. O. II, 4—1. De roodbroeken verschijnen met een vrij sterke combinatie en hebben o.a. Heim en Hordijk weer in de gelede- E. D. O. wint den opgooi en verkiest niet wind mee te spelen. In den be ginne wegen beide partijen goed te gen elkaar op, maai- voor doel is de roodbroeken-voorhoede veel gevaarlij ker dan die der gasten. Al spoedig doelpunt Heim twee keer achter el kaar, waarna E. O. II een vrij ge lukkig tegeupunt weet te maken. Rust 21 voor Haarlem HL Tegen wind in spelend is E. D. O. II voortdurend ingesloten, maar liet duurt nog geruimen tijd, alvorens Hordijk op keurige wijze No. 3 in het net trapt. Paal en lat holpen den E. D. O.- doehnan nog flink, even voor tijd ech. ter zwicht hij ton vierden male. 2e KL. H. V. B. II F. C. IV—HAARLEM IV. 3—1. Om 10 uur stellen de spelers zich op het matchveld van II. F. C. op. Beide elftallen zijn au grand complet. Direct na den aftrap neemt H. F. C. het spel geheel in handen. De blauw witte voorhoede combineert goed en voor goal is zij ook zeer gevaarlijk. Kort na elkaar maken zij 3 mooie doelpunten. Steeds zijn zij bij het Haarlem-doel, maar de Schoterweg- sche achterhoede is in uitstekende con ditie. Rust 3—0. Na de hervatting is het spel van H. F. C., vooral van haar voorhoede en halfbacklinie het tegengestelde van vóór de rust. Haarlem maakt uit een mooi schuin schot haar eenigste goal. Nu komt H. F. C. weer een beetje los. Beide werken hard om een goaltje, maar dit gelukt niet, Einde komt met een welverdiende 31-overwiuniny van II. F. C. V. V. C. II—IJ. F. C. I, 2—1 Beide partijen zetten er dadelijk a les op om alvast een voorsprong op hun tegenstanders te behalen, doch voorloopig blijven de achterhoedes de baas. Wel beleven beide doelen zeer gevaarlijke momenten, maar tot doei punten kan bet nog niet komen. H. F. C. is ten slotte de gelukkige mooi samenspelend nadert de voor hoede liet V. V. C.-doei en Luntz zoigi voor de „finishing touchDe vreugd is echter van ikorteu duur, want even later maakt V. V. C. een even fraai doelpunt door Reinalda. Na de rust is V. V. C. de meerdere en nadat zij vele malen vruchtelooza pogingen heeft gedaan, ziet Rustman plotseling kans zijn dub met een on verwacht schot de loding te geven. In dezen stand komt geen \eran- dering meer, zoodat V. V. C. mei 2—1 de meerdere blijft. op aardbeien met room. Dat was mis schien doodeenvoudig het doel van de vroege wandeling van het meisje en in dat geval wilde haar vader haar niets van zijn beleedigende vermoe dens laten blijken. Om zeker te zijn van liet feit, en uit vrees dat hij door haar te dicht te naderen, toch ten slotte nog gezien zou worden, ging hij op een heuveltje zitten vanwaar hij de splitsing in den weg kon zien; een weg leidde naar de boerenwoning, de andere naar het huis van Bouvet. Maar toen Victoire bij het kruispunt was aangekomen, dra aid-; zij plotse ling de boerenwoning den rug toe, en liep het landelijke bruggetje over. dat wij kennen en zette haar weg voort naar het afgelegen huis aan den oe ver van de Loire. Wat drommel! zei de brigadier, op zijn knevel bijtend, men heeft mij niet bedrogen, zij gaat naar die ver- wenschte Kraan I Zoo'n gekkinne tje, om mij zoo te compromitteerenl... Maar ik zal haar betrappen en ten minste voor va. daag verhinderen,dat zij oen onvoorriehtighcid begaat En hij vertrok met haastigen stap niet het r.u vaststaande plan om zich bij z n dochter te voegen, maar te laat. Marin had er niet op gerekend dat z in dochter, zich nu niet meer ge hinderd voelend door de blikken der voorbijgangers, op haar beurt haar pas zou versnellen. Toen hij nu hij gend en blazend op de rustieke brug aankwam, had zijn dochter het smal le pad al afgelegd dat naar het huis leidde. Het stond den eerlijken briga dier te veel legen om tot een weer spannige door te dringen, anders dan in de uitoefening van zijn beroep; maar toch, overtuigd als hij was, dat zijn dochter daar alleen kon zijn, ging hij snel den kant van het huis op- Maar het moet gezegd worden, dat zijn activiteit hem in deze omstandig heden tot niets diende. Toen hij vlak voor de Kraan stond, was Victoire daar al niet meer. Zij had niets an ders gedaan dan het huis doorloopen en verwijderde zich nu aan den an deren kant met een vrouw in een schoudermantel gehuld. Samen gin gen zij het grasveld en den akker over en kwamen zoo vlug in het bosch dat zich op dit punt tot aan de rivier uitstrekt, waarna zij weldra achter hazelaars en bosfihjes kreupelhout verdwenen. Tevergeefs begon Marin, teleur gesteld, uit alle macht te roepen. Het zij dat hij niet gehoord werd, hetzij dat de wandelaarsters afgeleid wer den, zij keerden niet terug. Wat nu te doen? De brigadier kon aan de Krasn inlichtingen gaan inwinnen, iM3ar op dit uur van den morgen was hij zeker daar niet anders dan kinde ren te zullen vinden, van wier mede deelzaamheid hij reeds eenige erva ring had opgedaan. Bovendien zou het verloren lijd geweest zijn, en da twee vrouwen liepen zoo snel door, dat men zich moest haasten, als men haar wilde inhalen. Zoo, zool zei de brigadier, wij moeten dus den strijd aanbindenIk moet daar het mijne van hebben; ein delijk zal ik dan weten wat dat on beschaamde meisje hierheen dreef. Laten wij haar volgenen als ik het hol van den leeuw ontdek, wat drommel! des te erger voor den leeuw; waarom laat hii zich vangen? Na deze overpeinzing begaf Marin zich met vuur op weg, om de wande- laarsters in te halen, die hij zoo nu en dan op de hoogten zag voortloo- pen. Wij zullen hem een oogenblik aan zichzelf overlaten en ons bij Victoire en Marguerite voegen. Zij liepen vriendschappelijk gearmd en praatten fluisterend samen, alsof men uit het kreupelhout, dat langs het pad groeide, hun geheimen had kunnen afluisteren. Maar, Marguerite, zei het jonge meisje vol belangstelling, is dat wel waar? Voelt hij niets meer van zijn wond? Is hij eindelijk geheel her steld? 01 als u eens wist welk een onrust, welk een angst ik de laatste twee maanden heb uitgestaan I Arme Leonard I En dan te weten, dat dit alles om mij is, om mij, dat hij dit alles heeft moeten doormaken I Je zult hem nu zien, Victoire, antwoordde moeder Bouvet; zonder twijfel zul je hem wel veran derd vinden I maar zijn wond is ge sloten, goddank, en nu neemt hij voortdurend in beterschap toe. Het is een mooie genezing van M. Charles Girard, den jongen dokter van Fleuryl O, wat een vriende lijke rnan is dat toch, Victoire! en moedig, en verstandig en zoo beschei den als een vischl Toen onze Leo nard verplicht was onophoudelijk van het eene plekje naar het andere te trekken, om aan de klopjachten en vervolgingen te ontkomen, hoeft die goede dokter dikwijls 's morgens en 's avonds twee mijl le voet afgelegd, om zijn schouder te verbinden. Hij kan wel zeggen, dat er op de wereld een familie is, w aarvan allen tot den laatsten toe, voor hem door het vuur zouden loopenlO, Victoire I wat een droevige nacht was dat, waarop mijn man en ik ons arm kind zagen terugkomen, met bloed bedekt en zich met moeite voortsleependl Bouvet greep zijn geweer en wilde iedereen in Fleury gaan vermoordenGe lukkig wist ik hem een beetje te kal- raeeren, waarop ik vlug dokter Gi rard ging balen, die dadelijk met zijn instrumenten kwam en er in slaagde den kwaadaardïgen kogel er uit te halen. Wat een angstige nachten heb ben wij sinds dat oogenblik doorge maakt! Maar in ons ongeluk blijft ons toch nog één troost oven onze zoon is niet vertrokken; wij zien hem alle dagenzoo nu en dan kan ik hem een beetje soep en een fleech wijn brengen om op krachten te bi"- 1 ven, en nu alle levensgevaar voorbij is, verheug ik mij toch te weten, dat hij zoo dichtbij is. Ju, juffrouw, maar als hij eens gepakt wordt? U kent mijn vader niethij is ijverig, slim, onver moeid Weinul laat hem zijn gang gaan, Victoire, zei de goede vrouw op ee- nigszins spottenden toon; als men on zen dierbaren jongen niet heeft kun nen pakken, toen hij gewond en onbekwaam was om zichzelf te hel- :i, dan zal men niet beter dat doel bereiken, nu hij gezond en geheel ge disponeerd isKom, koml wij hebben listen en bergplaatsen waar mee wij de geheele gendarmerie van Fleury en die van het departement er nog bij, uit kunnen dagenJe zult het zien I de politie zal er geen raad meer mee weten. Hoop daar toch niet te veel op, moeder Bouvet, antwoordde Victoire, terwijl zij het hoofd schudde, ik weet beter dan u, hoe valsch en gevaarlijk de toestand van uw ongelukkigen zoon is; daarom wil ik hem juist spreken, in weerwil van de groote moeilijkheden, waarmee een dergelij ke stap van mijn kant gepaard gaat. Ja, ik heb lang geaarzeld; ik heb te lang naar de raadgevingen van mijn verkeerde trots en van mijn egoisme geluisterd. Maar het oogenblik is nu gekomen, waarop ik mij op mijn beurt edelmoedig zal betoonen; het zal niet aan mij liggen als Leonard niet gauw zijn rust terugkrijgt, al moet ik mij dan om tot dat resultaat te komen de toom van mijn vader en de verachting van allen, die mij ken nen, op den hals halen. Wat is dat dan, Victoire? vroeg Marguerite, met iets onrustigs in haar stern; wil je hem den raad geven, zich gevangen te geven? het zou een groote dwaasheid zijn .wanneer hij dat deedt, want U zult hooren, wat ik hem te zeggen heb. Misschien liggen er in hetgeen ik hem te raden heb, opoffe ringen voor allenvoor u zoowel als voor mijmoeder Bouvet, wij moeten een besluit nemen. De moeder boog met ontevreden ge laat het hoofd, en zij liepen een poosje zwijgend voort. lloe verder zij liepen, hoe somber der en dichter het bosch werd. Al ee nigen tijd hadden zij het gebaande pad verlaten, zij liepen nu over brein eu door kreupelhout. De helling was steil; groote rotsblokken lagen hier en daar in ravijnen en dalen, telkens waren de wandelaarsters verplicht takken van elkaar te buigen om er door te kunnen; dit alles maakte bei stijgen heel moeilijk op dezen wal men dag. Ook Victoire was, mfujei dan Marguerite, aan zulke wandelin gen gewoon, geheel buiten adem. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6