NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD- 30e jaargang, no. 9019 Verschijnt dagelijks, batialve op Zon- en Feestdagen. woensdag 13 novemeeh isis a ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Alzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 X 3 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loureiis Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drnfckeifj: Zuider Bnltenspaarnc 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!: Advertentie-Bureau D. Y ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT N l JMM LUI BES IAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. AGENDA DONDERDAG li OCTOBER. Orgelbespeling in de Groote kerk, van 23 uur. Schouwburg: Carmen, 8 uur. De Kroon: Opvoering van Ko Donc- ker s Sch minerispel, S 1/2 u"r. De Kroon: Optreden van bet Ned. Operelte-Ensemble, 8 uur. Bron gebouw: Bioscoopvoorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstollingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. OM ONS HEEN No. 1616 Nahatrashting van den Gamaenteraad. Nabetrachten over een raadsverga dering zonder debatten is dat niet een onmogelijkheid 1 Ja. als de Nabetrochter in critïschen zin tracht uit te vinden, wie in den strijd der meeningen gelijk had, want er was geen verschil. Neen, wanneer hij toch nog kans ziet, om uit deze gelijlunatigste aller raadsbijeenkemsten kleine bijzonder heden naar voren ie brengen, waarop misschien anders ieders aandacht niet zou zijn gevallen. En de eerste daarvan is, dat onze tegenwoordige Raadszaal zich zoo weinig voor plechtige vergaderingen leent. Ze heeft niets deftigs, niets in drukwekkends, met haar vormiooze kachel in 'i midden, de ordinaire stoe len van de Raadsleden, de scheef staande tafels die ouder groen laken, hun geverfde poo ten uitsteken, de on beduidende schilderijen aan den wand en de lage zoldering. Daar huist de Raad nu al acht of negen jaar voor- 1 o o p i g had hij kunnen denken, dat het voor zoolang zou zijn (en w i e zal zeggen voor hoelang nog dan zou zeker althans het meubilair wel wat meer i-i overeenstemming zijn gebracht met de taak, die de Raad te vervullen heeft. Voor de handhaving van de orde was goed gezorgd een politiemacht onder den hc-cfdmspecteur van poli tie. den lieer Nolthenius, was gereed op te trede-, tegen ieder, die haar mocht willen verstoren en een vijftal hoofdambtenaren ter Secretarie ge leidde de gasten naai' hun plaatsen. Maar de hoofdambtenaren hadden het drukker dan de politie, die op deze plaats geen kwaadwilligen pleegt te ontmoeten en Dinsdagmiddag dan ook meer zal opgetreden zijn als eere garde van haar nieuwen onmiddellij ke n chef. Het eerste lid van den Raad dat de zaal binnenkomt is Mr. Thijssen.- hij gaat naar de groene tafel en teekent daar de presentielijst, onder de aan dachtige blikken van het talrijke pu bliek op de tribune en de enkele gas- teD, die ai ee i plaats hebben gevon den in den hoek, waar anders de com mies-redacteur zijn werk doet. Op Mr. Thijssen volgt Mr. SLingenberg, daar na komen de leden van den Raad in groepjes van twee en drie binnen me nigeen met de eigen aardige stijfheid van beweging van wie gevoelen, dat velen hen nieuwsgierig bekijken en daarom juist los willen doen. Hier en daar laat zoowaar .een arme tabaks- slaaf nog een rookw olkje omhoog krin kelen. De zaal loopt vól. De plaatsen van de peis werden dezen keer ingeno men door tal van dames en heeren uit Haarlem en omstreken en uit Abcou de de verdrevenen hebben plaats ge nomen in de eerste bank van de pu blieke tribune div keurig voor hen gereserveerd wordt tegen de eischen vau een nu overtalrijk publiek. De drie wethouders komen bijna onopge merkt binnen, do aandacht is geves tigd op mevrouw Snndberg, die her kend wordt aam haar aoontje. Dan 1 komt vlug door de deur van het lees museum Dr. Kruseman binnen, d© burgemeestersketen om den hals, zet zich en open' de vergadering. In de plechtige stemming maakt het voorlezen van de ingekomen stukken een zonderlir gen indruk. Ze hebben zoo niets met bet feit van den dag te maken en er wordt hier en daar in de zaal over geglimlacht. Totdat aan de orde komt punt 2 van de agenda, in stallatie van den burgemeester de heeren Van Styrum en De Jong wor den met den Secretaris aangewezen, om den burgemeester binnen te lei den. Inmiddels wordt de vergadering geschorst. Dan volgt eon periode van afwach ting. Op de publieke tribune wijzen de menschen half fluisterend elkaar be kende Raadsleder aan „daar heb je die, dat is die." De commissie schijnt lang weg te blijven, hoewel het in wer kelijkheid zoo lang niet zijn zal en de weg over het Museum naar 's burge meesters kame* en terug eenigen tijd vordei t. Dim op eens verschijnt Jhr. Van Styrum in de deuropening, ach-1 ter hem de nieuwe burgemeester, met nog jong figuur rechtop, in het weg gesneden zwarte jacquet, dat de ge- kleede jas als officieele kleedij totaal verdrongen heeft. Als Jhr. Sar.dberg op de verhooging komt en naast den waarnemend bur gemeester gaat staan, rijst deze van zijn zetel op. De wethouders, al de Raadsleden en de gasten in de zaal doen desgelijks, waardoor de stem ming van pltcbtigheid wordt ver hoogd. Dan begint Dr. Kruseman zijn rede, langzaam als iemand die weet, waar over hij spreken wil, maar de woor den op het ooger.blik zelf vinden moet niettemin in goed rondloopende vol zinnen en bij, ee klank van vriende lijke bedoeling in zijn manier van zeg gen, die goed doet. Nu en dun is hij moeilijk te volger., althans voor pers en publiek, die schuil zijn gegaan ach ter den groep der staande gasten vooral dan, warneer hij een volzin met krachtig geluid begint en die laat uitvloeien in fluistertoon. Maar als ge heel een goede installatierede, die dan ook met applaus wordt begroet. Dan de nieuwe burgemeester zelf, r u omhangen met het teeken zijner waardigheid, de keten des burge meesters, die Jhr. Boreel indertijd aan de gemeente vereerd heeft. Da stem is helder en klaar, de woorden zijn goed gekozen, de voordracht is van een man, die zich geeft in warme hartelijkheid en in dien toon staat ook het woord van hulde aan den ambts voorganger, dat een spontaan applaus je uitlokt. Geen aarzeling en geen on zekerheid de volzinnen, eenmaal be gonnen, gaan recht op hun doel af. Na tuurlijk is de inhoud traditioneeldie kan en mag niei anders wezen. Maar het geluid, dat er in doorklinkt, Is warm en oprecht. Hier staat een man, die niet de beste bedoelingen gekomen is en zich wendt tot de wethouders, tot den Raad, tot den Secretaris cm den steun en de medewerking, die hij waarlijk niet missen kan. Algemeen, vol en flink klinkt het applaus na deze eerste toespraak van den nieuwen burgemeester. Dan zet deze zich in zijn zetel, neemt den ha mer op en vraagt, of een van de leden van den Raad nog het woord wenscht in 't belang der gemeente. Maar zijn den kring rox dziend oog ontwaart geen half opgestoken vinger. „Zoo niet. dan sluit ik deze vergadering." De hamer valt en we gaan allen heen, de burgemeester naar de oude Raads zaal, om met de leden van den Raad en de hoofdambtenaren kennis te ma ken Een goed begin, deze eerste rede. Het schrikbeeld der afbrekende cri- tielc, dat Dr. Kruseman onzen burge meester voorhield, heeft hem niet ang stig gemankt het mag Jlir. Sandberg trouwens tot troost verstrekken, dat hij die soort van critiek, zooals uit pen volgenden volzin van Dr. Kruseman bleek, van geen der Raadsleden te wachten heeft. van wip dan wel vernamen we niet. En het doet er ook niet toe. Men moet niet al te veel de critiek in soor ten verdeelen. Het is mij dikwijls voor gekomen, dat afbr'e kende cri tiek genoemd werdt die de hoofdzaak niet wil en opbouwende, die al leen tegen een onderdeel bezwaar maakt. Dat zij die plannen maken aan de laatste de voorkeur geven is ver klaarbaar, maar zij doen wijs de eer ste niet, met één woord, verachtelijk op zijde te schuiven Ik hoop van harte, dat onze nieuwe burgemeester in het ambt de voldoe ning vinden zal, die hij er van ver wacht en hoopt, tot voordeel van Haar lem, de stad waaraan wij, die dage lijks over hare geschiedenis en lotge vallen schrijven, zoo bijzonder ge hecht zijn. Htt klinke niet onbeschei den. dat Jhr. Sandberg in zijn pogin gen om den bloei onzer gemeente te bevorderen, ons blad naast zich zal vinden. J. C. P. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. De medcdeelirgec en ingekomen stukken, gisteren in den Raad mede gedeeld, zijn de vclgende a. in handen van B. en W. zijn ge steld om advies le. het onlwerp-tarief van den on derstand voor 1913 2e. een voorstel van den heer Mr. J. H. Thiel e. a., betreffende de instruc tie voor de buitengewoon gemeente veldwachters b. dat zijn ingekomen le. een afschrift van het Koninklijk besluit, van 26 October j.l. no. 19, be treflende toekenning van ijkssubsi-lie over 1912 aan de gemeente Haarlem, van f 12.VHJ0 ten behoeve van de H. B. S. met 5-j. cursus en van 90UU ten be hoeve van de H. B. S. met 3-j. cursus: 2e. een nader schrijven van Mr. P. Tjeenk Willink, beurelfende de pen sioenskorting op den bijslag van het loon der gen-eente-werklieden 3e. een aanbeveling van de commis sie van toezicht op het Gemeentelijk Museum Ier benoeming van een lid dier Commissie 4e. een verzoekschrift van de Wed. J. M. W. Nooidhol te Schoten, om ver mindering van schoolgeld voor een leerling der Burgeravondschool (Te stellen in handen van B. en W. ter afdoening.) c. dat de directeur van het Bouw en W oningtoezicht dank heeft betuigd voor de verhooging zijner jaarwedde d. dat door B. en W. aan J. E. van der iViosi, upzicntcies der vrouwen- i tuueenng wi net üiaus-Aiuieu- en z.ie-; Jvétinuis, een peisioeu is verleend van 1&3 per jaar e. aai zij a ingekomen ie. een seiuijven van Ged. Staten der provincn: iNuurd-noilaud ten ge leide van een Uittreksel uit liet ho- niiikiijü besluit van z Nov. jL uo. 13, houdende goedkeuring van do Veror dening op ue helling van hel vergun ningsrecht Ze. een schrijven van dezelfden, hou dende bericht van ontvangst van de verordening tot aan vulling van de alg. politieverordening I. dat is ingekomen een schrijven van Uen Ccmmissans der Koningin in de provincie Noord-Holland, hou dende berient, dat de heer Jhr. Mr. W. B. Sandberg bij Koninklijk besluit van 9 October 1912 no. 14 benoemd is tot Burgemeester dezer gemeente, en op 11 dezer da vereisclue eeden (ver klaringen en beloften) heeft afgelegd. Begrafenis. Hedenmorgen werd op de begraaf plaats aan de" Schoterweg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Zondag jl. op zulk een noodlotti ge wijze omgekomen werkman A. van Stade. Onder de enkele belangstellen den was ook de persGon, met vvien Van Stade wandeld-. op het oogenblik, dat hij door de tram werd gegrepen en ge dood. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling, in het bij zonder den vertegenwoordiger der B. S. M., van welke maatschappij de fa milie in deze droeve dagen veel be langstelling en sieun had ondervon den. Serva fidem. In de rede van den burgemeester moet aan het einde niet E s t i s i d e- 1 i s (wees getrouw) als devies van het geslacht-Sandberg worden gelezen, maar Serva fidem. Ben oemir.g. Tot opzichter aan de Staatsspoorwe gen in Ncd.-Ji'dïè is benoemd onze stadgenoot de heer S. H. de Vries, ploegbaas in de afd. ketelmakerij aan de Centrale Werkplaats der H. S. M., alhier. EEN VEREENIGING, DIE WERKT. Men schrijft ons: Een zoouanig reieenigii.g is wel de afdeeling Haarlem van ue Nederland-1 sch© Oiiderwijzers-propugaudadüb voor Drankbestrijding. Zijn in andere vereenigir.gen ge woonlijk alMen do bestuursleden, ver meerderd met eeruge enthousiasten, de werkers, terwijl 80 der leden toekijkt, in de N. 0. P. C. kan men zeggen, dat 40 der leden week aan week werkt, om 'het doel der club, de jeugd te vrijwaren voor de alcohol- ellende, die hen in de toekomst be dreigt, te bereiken. Het aantal cur sussen bedraagt 14; het aantal cur sisten over de tweehonderd, terwijl dit jaar is opgericht naast de lessen over alcohol een zangkoor van bij de 150 cursisten. Zoo wordt de jeugd onder nuttige en aangename bezighe den in een alcoholvrije omgeving op geleid tot menscen, die de gevaren zullen kennen, welke hen bedreigen en daardoor sterker zullen s'aan dan de onwetenden. Een gewaarschuwde gelat voor twee. VRIJE- EN ORDE-OEFENINGEN. Te Amsterdam zijn geslaagd de heeren H L. Dirkse, van Haarlem, C. C. H. Swinkels, van Beverwijk, en L. Wierts, van Haarlemmermeer. Crescend o-C e c i 1 i a Door het marr.enkoor „Crescendo- Cecilia", dir. de heer Otto W. de Nobel, zal voor liet eerstvolgende con cert, in studie ger.omen worden het omvangrijke koorwerk „De Hollanders op Nova Zembla" voor koor en soli, van G- Budelman. GEMEENTE-AMBTENAREN EN BUITENGEWOON GEMEENTE VELDWACHTERSCHAP. Door Mr. J. H. Thiel e.a. is het na volgende voorstel aan den Raad ge daan: De Raad der gemeente Haarlem; Overwegende, dat de thans gelden de instructie voor de buitengewone gemeente-veldwac'.ters in Noord-Hol land, de vrijheid van deze personen in hunne deelneming aan het staat- kundig leven verkort; i Overwegende, dat personen in dienst der gemeente Haavlem, van gemeentewege, noch m ddellijk, noch onmiddellijk, bij algemeen voorschrift in die vrijheid behooren te worden beperkt; Beslist, voor zooveel den Raad aan gaat, dat. zoolang de vorenbedoelde in structie geldt, personen in dienst der Gemeente Haarlem staarde, niet zul- I len mosen worden genoopt, eene be noeming tot buitengewoon gemeente- j veldwachter aan te nemen, en, een- 1 maal een zoodanige benoeming aan- genomen hebbende, vrij zullen zijn, de verdere waarnem.ng van dat ambt te weigeren; I Draagt Burgemeester en Wethou- I ders op: le dit besluit ter kennis te brengen i van den Commissaris der Koningin i in de provincie Noord-Holland; j 2o. ten spoedigs'.e aan den Raad j voorstellen te doen, om gemeentelij ke verordeningen en reglementen, welke met dit besluit in strijd moch ten zijn, daarmede in ovei eenstem- i ming te brengen. Ontslag aangevraagd. Naar wij uil betrouwbare bron ver nemen, heeft de heer E. W. L. Wüp- perman, directeur van het postkan toor alhier, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, met mgang van 1 Febr. a.s. ontslag uit 's Rijks dienst aangevraagd. Van 't Kantongerecht Geen groote agenda, ditmaal. En weinig interessante zaken. 't Voornaamste was 't geval van een vruchtenhandelaar in Santpoort, die een paar jonge dochters en een ou dere vrouw in den drukken tijd een heelen nacht had laten doonverken, hoewel hij al eerder op de hocgle was gebracht van do desbetreffende wets bepalingen. Do Ambtenaar van het 0. M., vandaag mr. de V cq, eisclite 3 weken principale hechtenis tegen den delinquent, die beterschap beloofde, maar er over klaagde dat het zoo moeilijk was om in den drukken tijd alle wetsbepalingen na te komen. Een oude man, erg hardhoorend, zoodat mr. Van der Mersch hem met 'n stentorstem moest ondervragen, had over de spoorbaan geloopen, om- dat-ie zoo'n haast had ergens te ko men. De kantonrechter (gemütlich). Nou, ik zal 't niet te zwaar makenl De ambtenaar vroeg f 5 subs. 3 da gen. De kantonrechter: Meneer vraagt f 5 subs. 3 dagen. Dat 's wel een beet je veel, hè? Beklaagde was het er mee eens. En terwijl de Ambtenaar 'm lachend na keek, vertrok de oude in 't blijmoedig besef, dat bet niet veel zou wezen. M nder dan f 5. in ieder geval... Om kwart over elven was d© zit ting al afgeloopen. UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: A. S te Wijk aan Zee en Duin, en 2 anderen, overtreding Leerplicht wet. f 5 boete of 3 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, en f 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. H. J. M., te Amsterdam, overtre ding Spoorwet, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. P. de G.. en S. F., te Haarlem, overtreding Arbeidswet, f 1 boete of 1 dag hecuten;s. G. M., te Haarlem, nachtrumoer verwekken, f 3 boete of 3 dagen hech tenis. W. der K., te Haarlem en 3 ande ren, overtreding Politieverordening Haarlem, no. f 1 boete of 1 dag hech tenis, de anderen f 3 boete of 3 dagen hechtenis. D. J. S., te Heemskerk, overtreding Politieverordening Heemskerk, vrij gesproken. P. B-, te Assendelft en 4 onderen, overtreding Motorverordenïng Wijk aan Zee en Duin, no. 1 f 0.50 boete, of 1 dag hechtenis, de anderen f 1 boete of 1 da gliecliten.8. C. S., te Beverwijk, overtreding Po- ltiieverordening Beverwijk, f 1 boete of 1 dag hechtenis. H. D. S., te Rotterdam en 11 ande ren, overtreding Politieverordening Velsen, f 10 boete of 3 dagen hechte nis, f 5 bcete of 3 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, en 1 boete of 1 dag hechtenis. J. N. v. d. L.. te Haarlem, en 5 an deren. overtreding Motorverordening Bloemendaal, f 2 boete of 2 dagen hechten.s, en f 1 boete of 1 dag hech tenis. L. van G., te Haarlem, en 2 ande ren, overtreding Motorverordening Heemstede, no. 1 f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de anderen f 5 boete of 3 dagen hechtenis. C. F. G. R., te Zandvoort. en 15 anderen, overtreding, Motor- en Rij wiel Reglement, f 3 boete óf 1 dag hechtenis f 2 boete of 2 dagen hech tenis en f 1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 16 personen veroordeeld wegens o-penbare dron kenschap lot 7 dagen hechtenis, f 10 boete of 3 dagen hechtenis, f 5 boete of 3 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis en f 2 boete of 2 da gen hechtenis. Binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: De amendementen op art. 19 zijn alle verworpen, dat van den beer Duys betreffende Staatspensioen enz. met 60 tegen 5, dat van den heerTreub voor blijvende oploopende Siaatsbij- drage met 48 tegen 22, dat van den heer Duys voor subsidiair premiebe taling van arbeiders en werkgevers met aanvulling van den Staat, met 49 tegen 23, dat van den heer Patijn voor blijvende Staatsbijdrage met 49 tegen 23, dat van den heer Treub om verandering der premiën en bij dragen met 47 tegen 24. Het artikel is aangenomen met 47 tegen 24. Een nieuw artikel 19 A van den heer Pa tijn, om toeslag van het Rijk op elke verzekering is verworpen met 48 te gen 23. Art. 20 is goedgekeurd. Aan art. 21 over de werkzaamheid der Raden van Arbe.d, met amendemen ten, is men begonnen. KAMERVERKIEZINGEN 1913. De anti-rev. kiesvereeuiging te Axel heeft tot voorloopig candidaat gesteM in het district Oostburg. den heer mr. P. Dieleman, liu van Ged. Staten van Zeeland, te Middelburg. De Algemeene Kiesvereeniging te Meppel heeft voor het lidmaatschap der Tweede Kamer met algemeene stemmen candidaat gesteld den heer Mr. H. Smeen je. De S. D. A. P. heeft, zoo meldt „Het Volk", in het district Leeuwarden de finitief caudidaat gesteld mr. P. J. Troelstra. DE STORM. Te Gendringen is de arbeider W. S. door een neervallenden eikenboom Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen 'bij: A. Eikel, de Clercqstraat 86. een rozenkrans; Mej. J. C, Lingeman, Boterstraat 3, een vilten kinderheed. W. Nugte- ren, Voorzorgstraat 3, een paarden dek. Mej. A. Veaumont, L. Begij- nestraat 3 rood, een kinderportemon- i naie met inhoud. A. v. Hoek, Ken- j nemerstraat 21 rood, een oorring. I Mej. J. Ras. Koninginneweg 61. eene dames-portemonnaie met inhoud. Mej. G. Muoy. Brouwersstraat 45, een portefeuille waarn een abonnements kaart der E. S. M. B. Dernison, Eendrachtstraat 4, een dames porte- monnaie niet inhoud. M. Ronden, Spaarnwouderstraat 31A, een broche. H. Joren, Voorhelm plein 3, een hond. W. Ockeloen. Barendsestr. 31. een dnmes-liandschoen. W. Pe per, Lange Annastraat 11, een kaart met 'haarkammen. W. de Kijf, KI. Heiligland 48, een horloge. A. Ver laan, Bilderdijkstraat 21 rood, een rijwielpomp. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). („N. R. Ct."). Boven Wovdrichem is een schip ge zonken persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Numansdorp zijn van vijf wonin> gen aan den zeedijk de achtermuren geheel weggeslagen een pakhuis werd totaal vernield. Het lage deel Yan Marken is onder- I geloopen. VERVROEGDE WINKELSLUITING, j Uit een door de Goudsche Winke- keliersvereeniging gehouden enquête is, volgens de Tel., gebleken, dat het grootste deel der winkeliers te Gouda voorstander is van een wettelijk ver- vroegd sluitingsuur voor hunne win- kels en magazijnen. DE „KORTENAER". Het pantserschip „Kortenaer" is gis teren in Algiers aangekomen en zal vandaar via Malta naar Smyrna op- stoomen. MR. F. H. J. TAVENRAAT. Naar de „N. R. Ct." verneemt, za) mr. F. H. J. l'avenraat, griffier van de Provinciale Staten van Zuid-Ilol- land, in Augustus van het volgende jaar, bij het bereiken van den 65-jari gen leeftijd, zijn ambt neerleggen. DE SIGARENMAKERS-LOONACTIE. Dinsdagmiddag had te Utrecht eene biieenkumst plaats van het Verbond van Sigaren fabrikanten-Vereenigin- gen met de hoofdbesturen der siga- renmakersuonden ter bespreking van de loonactie. Ook thans is men weer tot geen besluit gekomen en zal nu as L/oiiderüag te Amsterdam eene vergadering worden gehouden van de hoofdbesturen der sigarenmakersvak bonden met de Amsterdamsche pa troons in het sigarenvak. Naar uit goede bron vernomen wordt, staat echter reeds vast. dat de hoofdbesturen der sigarenmakersvak bonden geen genoegen nemen met de voorgestelde iiiinimuniloorien. Men schrijft uit "s-Bosch: De staking in Den Bosch duurt voort, doch heeft een kalm verloop. Er wordt zonder eenige stoornis ge post. Dinsdagmiddag gaven de muzi kanten van Goulmy en Baar een con cert voor de werklooze sigarenma kers. Ue Bossche patroons zijn bereid tot het doen van concessies en zullen he den. Woensdag, te Venlo aan de zui delijke fabrikanten opnieuw voorstel len in legemoetkomenden zin doen. EEN ONTAARDE VADER. Maandagavond kwam een zekere H., wonende op don Vleutenschen weg te Utrecht, dronken thu'.s. De dronkaard mishandelde zijn vrouw, zoodat hun kinderen, een 6-jarig meisje en een kindje van 8 weken, bang werden en vreeselijk huilden. De man. werd daardoor nog woeste^

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1