Onze trouwste Huisvrienden deel der kosten voor de invaliditeils verzekering door den werkgever, vloeide uit da meerwaarde-theorie voort. De administratiekosten moes ten blijvend door den Staat worden gedragen; ze zullen wel voor de ge- heele sociale wetgeving des Min. 5 a 6 mïllioen per jaar bedragen. Spreker stelde nader in 't licht dat het stelsel der socialisten het werkelijk-cliriste- lijke Is. Het subsidiair amend, werd daarna nog eens afzonderlijk door den heer Hugenholtz aanbevolen. Iii 't stelsel der Heg., maar met vrijstelling der lage lootten, wëduwenrenten enz. zal er een groot tekort zijn en de voorstel lers wilden dat door een blijvende Staatsbijdrage dekken. De beslissing d&arover kan echter pas aan het slot van 't ontwerp vallen: Waar verhoo- ging van premies en verlaging van renten onmoge.ijk waren en een we- duv. enrente onafwijsbaar noodig is, moest, volgens spr., de Staal het brekende aanvullen. Voordat in do ledenvergadering het debat werd voortgezet, veruedigde met goedvinden van den Voorzitter, den heer Van der Geer, de heer Pa- tijn nog een amendement, strekkende om, bij een nieuw artikel 19 r te bepa len dat het Rijk, onyenninderd van 't vorig artikel voor elke invaliditeils-, ouderdoms- en weduwenrente jaar lijks f 26 en voor iedere weezenrente 13 per jaar aan het Invaliditeits- fonds vergoedt; do Rijksbijdrage naar 't Duitsche stelsel, zonder hetwelk volgons den heer Patijn de geheelc re geling onvoldoende zou zijn en onte vredenheid wekken. De spr. bereken de dat bij 90 k 100 duizend renten na 20 jaren, 2.600.000 daarvoor noodig zai zijn. Dat is bij de stijging der mid delen niet zoo veel. En volge men dn weg, dan zou er van de premién c- groot deel vrijvallen, dat men dan voor weduwenrenten voor volgende geslachten kon bestemmen. De spr. verdedigde daarna nog kor- telijk zijn amendement op art. 19, om de Staatsbijdrage niet te beperken tot 75 proc. (10 millioen 's jaarsj maar blij vend te maken. Dit geeft een verschil in contante waarde van de bijdrage van 221 ƒ2 mtlioon en die sorn was juist noodig om de zaak goed te finun- ceeren voor 't tegenwoordig geslacht en dit niet te veel te laten betalen ten behoeve van hen. die na 75 jaren ouder de wet vallen. Spr. becijferde voorts, dat als men de 22 1/2 millioen voor weduwen-reuk bestemde, die voor 't tegei.- wooixlig ge slacht 70 nrillioen zou vorderen, door een verhooging der Rijksbijdrage niet 1.660.000 per jaar, in de geheelo duwenrente vare voorzien. Maa wil men de 22 1/2 millioen daarvoor niet bestemmen dan nog zou het goed zijn ze binnen te halen, bijv. tot dek king, als het tarief niet genoeg op brengt, van de kosten der ouderdoms renten van dè van 6ï tot 70-jari;. De lieer Rutgers bestreed de beido amend.-Treub (vooral het blijvend ma- ken van. de. Rijksbijdrage) en meende, dat er meer reden was voor een afloo- pciide, verminderende dan voor een blijvende en oploopende bijdrage tot dekking van een tekort. De ami Patijn keurde spr. evenzeer af, vc het tweede, omdat de voornaamste grond voor een Rijksbijdrage (uitkce- ring aan den verzekerde naar dien maatstaf/ daarbij is losgelaten. Maar daarin ligt d. eenige grond. Nadat de heer Treub zijn amend, no pens de verandering van „premie" in ..bijdrage" nader had verdedigd met een beroep op de noodzakelijke equiva lentie tussche-r premie en uitkeerïng bij gewone verzekering. en tevens zijn bijdrage-regeling tegenover de be schouwing van den heer Rutgers in bescherming genomen had, bestreed hij liet amend.-Patijn, dat afweek van liet juiste beginso' om de belangheb benden eerst te laten bijdragen, daur na eerst den Staat. De heer Teenstra bestreed 't amend Days c. s. Voorstander van Stfïhts- - pensiomieering, meende hij, amend, te ver gaat, omdat het ook voor invaliditeit-, ziekte- en weduwen- rente wil afwentelen van den arbei der. Daarvoor bestaat geen reden. Spr. vond de regeling van t ont iutusscheu ook la onzeker en de Jaipa lmgeii nopens de bijdrage liepc-n niet. Eindelijk kwam hij op tegen den aan genomen rentevoet van 3 1/2 pCt. Volgens den heer Nolens ontnam hot omend-,-Treub, ter zake van de pro- mies hét karakter var. verzekering aan' de wet. Om dit karakter te behou den tv as spr. ook tegen een Staatsbijdrage dus tegen aileun- der© amendementen. Want alleen bij. wijze van overgang is- een bijdrage: verdedigbaar hoe ook over een aantal jaren verdeeld, de bijdrage moet nf- loiipen. De verdetling, over alle jaren gelijk of verschillend, was een quaes- tie van .opportunisme. Men kon over de verlaging van premies on iiooging van bijdragen des Rijks spre ken de Regeering moest weten hoe ver zij kan gaan. De heer De Jóntt (Hocrn) was wel I brengen der premies voor dc ziekte-en' invaliditeitsverzekering ten laste van erkgevers en Stact. Daarvoor zag hij geen er.ond. Met den lieer Palijn verdedigde spr. •n vaste Staatsbijdrage. die ook in Duitschland en Oostenrijk mogelijk is gebleken. Bij een vereekerings-rege- ling kan men van c-en overgang spre ken, bij een sociale voorziening niet. Spr. was dus ook vóór het nieuw voor gedragen art. 19a van de heoren Patijn s., dat de wet veel zou verbeteren. Minister Tal ma verdedigde het arti kel, dal rekening hield met de verant woordelijkheid der Regeerïug, om m tue.do U-korten te voorzien, hetzij door verhooging van premies, hetzij door ruimer Staatsbijdragen. De He- geerïng nu had daartoe gerekend op de uit liet tarief te verkrijgen gelden, die in een funds a 3 1/2 pCt. belegd, in "5 jareri een voldoend bedrag zouden geven. De Min. bestreed daarna al de amend, liet. woord premie was ver kieslijk, waar bet geldt het koopen van een verzekering. Hel eerste amend. Duys c.s. om al- ouderdoins-, weduwen- en weezen- renten voor 't Rijk te nemen, wa9 on aannemelijk, wierp al 't werk omver. Wat nopens de invaliditeit wordt voorgesteld was niets anders dan de Min. wil. De Min. verdedigde daarna tegen- ver de voorgedragen vaste de tijde lijke staatsbijdrage. In 't 3telsel- Treuib zou dc Staat nog meer geven, want de bijdrage zou van 8 tot 23 niiilioen klimmen. Er moest, als men practised wilde handelen, equivalen tie. Zijn tusschen premién en uitlcee- ringen. Ook 't amend, der bijdragen voor elke verzekering (f 26 en f 13) achtte de Min. onmogelijk, want voor weduwenpensioeu alleen zou veel noodig zijn dan de heer Patijn becijferde. Ze zullen na 10 jaren een contante waarde van 180 rtnilioen be dragen. Hetgeen de heer P. wilde was onmogelijk. Ten slotte maakte de Min. zich en de Reg. los van alle citaten en pro gramma's, van wien ook, vo ral Kuyper van voor 10 jaren. ,i replieken van de heeren Patijn en Duys vroeg deze na cenigen tijd zijn rede te mogen afbreken. De .Voorzitter' wilde het débat eindigen; cr waren xiog twee leden en 10 minuten wilden spreken. Het kon dus weL Dan stelde de 'heer Duys voor het verder debat nu tegen 12 uur te verdagen. De heer Loiirnan kwam daartegen op. De heer Duys had 't woord voor een redevoering, niet voor een motie: hij moest nu zijn rede voltooien en kon "dan een motie voorstellen. Do voorzitter was -het met die op vatting niet eens en wilde de niotb handhaven. De heer Lobman zou dan niet mee stemmen. Hij wilde zich niet door den eersten den beste laten dwingen door obstructie, de Kamer te verplich ten dagen lang betzelfde aan te hoo- Het voorstel-Duys werd met 43 te gen 9 stemmen verworpen en de spre ker moest zijn rede vervolgen, hem spraken de lieerèn Teenstra en Treub nog kortelijk en diende de Mi nister nog van dupliek. Toen verklaarde de 'hoor Nolens, dat de meerderheid der C-oinm.ssie van voorbereiding tegen do aanne ming van alle amendementen advi seerde. Het debat werd gesloten. Het le amend. Duys c.s. kwam in stemming. Er waren slechts 49 leden aanwezig (1 vóór, 48 tegen) zoodat de vergadering als onvoltallig te 12.35 uur tot heden 10.30 uur werd daagd. In de dagzitting van gisteren werd besloten n et alleen dien avond maar ook Donderdagavond te vergaderen. Het plan is. om Donderdag een na dere regeling der werkzaamheden vast te stellen.-De voorzitter ia voor nemens. voor te' stéllen Dinsdag a.s. met de Indische begrootiiig Le begin nen. EEN' TREFFEN TUSSCHEN STROO- PERS EN MARECHAUSSEES. Onder Aardenburg heeft ee i trefien plaats gehad tusscoen enkele ver momde stroopers en marechausse-s. INGEZONDEN MEDEDEBLINGRN k 30 CU. per rearer EEN MANIE. Gister i3 aan Plan C le Rotterdam een te Amsterdam wonende man aangehouden, die zicli uitgeeft voor inspecteur van politie. De man heeft een-manie om groote modemagazijnen bezoeken. Iiij zegt daar in op dracht van den officier van justitie Amsterdam al3 inspecteur van po litie te komen om een onderzoek in te stellen naar een meisje, dat f 2000 zou genoten 'hebben van een te Am sterdam gepleegden diefstal van (XXX). Daarbij toont hij verschillende portretten, wil bepaald alle dames zien en spreken en veroorzaakt door zijn optreden stilstand in het bedrijf. Behalve bij de frnia J. en M., aan Plan C, is hij ook bij de firma B. J. en Zonen en anderen geweest, en heeft overal dezelfde vertooning ten beste gegeven. Profijt heeft hij van zijn optreden niet. Ook te Nijmegen, Arnhem, Haarlem en op andere plaateen is hij op gelijke wijze opge reden. Men gelooft met een goedaar dig maur niet toerekenbaar persoon te doen Le hebben, die het intusschen zaken doenden zeer lastig maakt. De man zeide op bet politiebureau reiz.ger voor een Duitsche firma te zijn. (N. R. Ct.) AMSTERDAMSCHE VOLKSUNI VERSITEIT. Binnenkort is de couslitueerende ergadering te wachten van de Ver eeniging „Volksuniversiteit" te Am sterdam, een vereeniging, welke zich ten doel stelt de bevordering van po pulair wetenschappelijke kennis, het publiek op onderhoudende aangename wijze in de gelegenheid te stellen lioogere en aigemeene ontwik- eling op te doen. voor t eerste deel van t amend.-Duysj stroopers vuurden herhaaldelijk maar tegen het 2e deel het I op de marechaussees, gelukkig zon der hen te raken. Ook de marechaus sees maakten van hun vuurwapenen jebruik. liet is evenwel nog niet be kend of er stroopers getroffen wer den. (Tel.) GARNIZOEN TE SOESTERBERG? In de vergadering van den raad van Soest kwam aan de orde een aanvra ge vanwege het departement van Oorlog voor aankoop van gemeente gronden ter gezamenlijke grootte van ongeveer 640 H.A. Deze terreinen om vatten o.a. het vliegkamp to.Socster- berg, de gronden, gelegen rondom den zg. Stomperd, enz. In den Raad werd medegedeeld, dat het Rijk deze gronden wil aankoopen oor het bouwen van kazernes enz. In principe was de Raad voor ver koop, doch verbond daaraan nog ee- ige voorwaarden. Als koopsom werd gevraagd 300 en ƒ500 per H.A., dus een totaal van ongeveer ƒ280.000. Wanneer men het dus met Oorlog eens is over de voorwaarden, kan het Raadsbesluit tot verkoop spoedig te gemoet worden gezien. R. K. MIDDENSTANDSBONDEN. Naar' men aan ,,Het' lluisgezir meldt, is de Federatie van R. K. Mid denstandsbonden, wnarvan do heer Frencken te Oosterhout, voorzitter der Hanze in 'het Bisdom Breda, voor zitter is, door het doorluchtig Epis copaat niet goedgekeurd. EEN WRAAKOEFENING. Door P. v. d. B., te Arnhem, is bij de politie aldaar aangifte gedaan, dat zekere M. T. hom Zaterdagavond om streeks 10 1/2 uur, toen hij reeds te bed lag, 'heeft opgeroepen en dreigde hem dood te schieten. Toen v. d. B. zijn huisdeur weder sloot, viel er een schot, vermoedelijk door M. T. ge lost en hoorde v. d. B. de 'hagelkor rels in zijn huisdeur slaan, Ongeveer een half uur later heeft v. d. B. de nabijheid zijner woning nogmaals een schot hooren yallen. Hij werd toeu door M. T. uitgenoodigd bu.ten te komen, aan welk verzoek hij niet heeft voldaan. Zondagmor gen bemerkte v. d. B. verscheidene hagelkorrels in de deur van zijn wo ning. Hij meent, dat T. uit wraak ge handeld 'heeft, omdat hij hem «eni gen tijd geleden door de politie uil zijn hooiberg heeft doen verwijderen. (N. A. Ct.) AANBESTEDING. Do Hol!. Electr. Spoorweg-Maat schappij heeft aanbesteed het maken i van stations- en andere gebouwen voor de spoorwegen AalsmeerAm sterdam en BovenkerkUithoorn. In gekomen 16 biljetten. Minste inschrij ver de heer W. A. Verbruggen, Gou da, voor ƒ74.400. BALKAN-COMITé. Het Balkan-comité verzoekt mede te deelen dat het totaal der ingekomen giiten tot nu toe bedraagt ƒ17,169.50, waaronder twee giiten van ƒ1000 en twee van ƒ500. ONDERWIJZER-AF. Een onderwijzer, die in de o ving van Eindhoven cr werk maakte, voor leerplichtige kinderen bewijzen af te geven dat zij onderwijs genoten, is door Gedeputeerde Staten de bevoegdheid tot het geven van on derwijs ontnomen. (Hbld.) DE STORM. „N. R. Ct." meldt nog over den storm: Da buitenpolders aan de Zuider zee zijn ondergeloopen. Op de Heerengracht te Amsterdam een schoorsteen van 4000 steenen omgewaaid. In de nabijheid van St. Annaland is een klipper aak, schipper De Jong, op den dijk geslagen. Men meldt uit Stellendam: Door den hevigen Noord-Westen wind is 'bet zeewater tot 3.20 M. bo ven N. A. P. gestegen. De Schelle-: of Weipolder is volgeloopen, doordat liet buitenwater over de zomerkade is gevloeid, aan het buitenbeloop van den polder Nieuw-Stellendam is veel grondveriies berokkend. Het z.g. vloedmerk is over den dijk geslageu. DE GEMEENTETRAM EN DE WERKWILLIGEN TE AMSTERDAM. Naar aanleiding van het vervoer van werkwilligen door de Gemeente tram, in verband met de staking in het confectiebedrijf, is door de Ver eeniging „Eenheid Onder Ons" (afd. Gemeentetram van de Federatie van Gemeentewerklieden) eèn adres aan den Raad gericht, waarin te kennen wordt gegeven, dat de verecm</ protesteert tegen de verplichting, den werklieden uit dat bedrijf opgelegd, om motorwagens te bedienen, welke uitsluitend bestemd zijn voor het vol voer van zoogenaamde werkwilligen, werk, dat in particulieren dienst door de betrokkenen geweigerd zou worden. De vereeniging verzoekt den Raad. het daarheen te leiden, dat het perso neel niet verplicht kan worden, zulk voor hem ontoerend werk te verrich ten. Stadsnieuws TENTOONSTELLING „DE VROUW' 1813-1913. Dinsdagmiddag om 3 uur kwamen vele dames uit Haarlem en omstre ken bijeen in Hotel Funckler, alwaar in één der zalen de plannen voor ti Tentoonstelling „de Vrouw 1813- 1913" zouden worden uiteengezet door mej. Dr. Mia Boissevain en me vrouw J. P. Odijk—Wouters. De heer De Clereq, als algemeen se cretaris der Centrale Commissie voor Plan 1913" opende deze druk bi zochie 'bijeenkomst met eenige har telijke woorden. Ik doe dit gaarne en heet u allen hartelijk welkom, ze.do spr. Wellicht is het goed met een enkel woord u de aanleiding van deze zaak te ontvouwen. De kern van „Plan 1913" is: het volgend jaar veel vreemdelingen naar oris land te trekken en dezen ons land te loten zien op zijn mooist, niet ge concentreerd in oene plaats, maar verspreid over het gebeele land, zoo dat de vreemdelingen een goed beeld van Nederland zullen verkrijgen. Dit denkbeeld wordt iiu uitgevoerd, liet buitenland woidt reclame maakt op groote schaal, zoodat vei wacht mag wordeu, dat veel vreem delingen zullen komen en tal van steden bereiden zich voor om hetgeen kenmerkend is voor de plaats hunner inwoning op den voorgrond te bren gen. Een rondreis door ons land in 1913 zal een vrij volledig cultuur-histo risch beeld van Nederland geven Nu behoef ik u niet te zeggen, dat De werkman Niesthoven te Gorin- chem is door den storm in do Lingo geraakt en verdronken. De 64-jar'.ge naaister N. v. d. G. uit Oversciüe, is op do Schie nabij de Heulbrug te Rotterdam door een ruk wind to water geraakt. Zij werd dooi het toesteken van een hand gered. Op den Schiedamschen weg te Rot terdam is de gereedschapmaker A. V.; door een rukwind voor een motor wagen van lijn 8 der electrische tram geduwd met bet gevolg, dat hij onder den motorwagen raakte en op twee plaatsen, aan hei hoofd en aan den den rechterarm, gewond werd. DE KAMERVERKIEZINGEN IN 1913 VEEN-DAM. De vooruitstrevende li berale ktesvereeuigirug alhier stelde met op 3 na aigemeene stemmen tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer in het distr.ct Veendam jhr. mr. dr. E. van Beresteyn, burgemees ter van Veendam. (Tel.) HOFBERICHTEN. De Koningin wacht in Den Haag eeu bezoek van de Groothertogin van i Oldenburg, zuster van den Prins der b«ld S0»*1 onvolledig zou zi, Nederlanden. indien daarbij ontbrak het werk der vrouw. Er i3 volgens mij geen beter maatstaf van waarachtige bescha ving dan het peil waarop de vrouw staat. En de Centrale Commissie heeft dan ook met groot genoegen ge zien, dat een aantal vrouwen zich tot taak hebben gesteld in 1913 dit deel van ons programma ten uitvoer te brengen. Op welke wijze dit zal geschieden en wat voor het welslagen noodig zal wezen, dat zullen de dames Bols- sevain en Odijk u komen vertellen. Kleine volken kunnen groote din gen voortbrengen, wij worden ér de zer dagen telkens aan herinnerd. Ik hoop dat het volgend jaar zal bewijzen, dat Nederland op het hoo- gore gebied van den vrede ook iets groolsch kan praesteeren. Dit kan als rpen evenals de solda. ten schouder aan schouder zich schaart en eens van zin slagen wil." Daarna gaf spr. het woord aan Mej. Boïssevain, (4e presidente dor tentoonstelling. Mej. Dr. Mia Boissevain wees er op hoe de commissie ter vooiberei- van de tentoonstelling bij den anyang met twee moeilijkheden had te kampen, ten eerste of het mogelijk zou zijn in een paar maanden de plannen in elkander te zetten, en ten tweede of er genoeg geld voor uitvoe- bij elkander gebracht zou kun nen worden. Het eerste punt is reeds gelukt; de .rchitect Molenaar heeft de plannen gemaakt en heel aardig in elkander gezet, hetgeen bleek uit 'de verschil lende plattegronden en teekeningen in de zaal aanwezig. Maar het tweede punt, dé financiën, dat bezwaar bestaat nog. Spreekster hoopte, dat de aanwezi gen er toe zouden medewerken dit be- zwaar óp te lossen. Daarna deed spr. 5n verband met de ontworpen teekeningen mededee- lingen omtrent de tentoonstelling, welke op een terrein aan den Amstel- dijk te Amsterdam wordt georgnni- seerd, op het oud-buiten van den dichter. Spiegbel, dat daartoe dóór de gemeente Amsterdam werd nfge. staan. Het doel dezer tentoonstelling is om de beteekenis der sociale positie van Do Vrouw gedurende 18131913 weer to geven; te laten zien de ontwikke ling en uitbreiding van de plaats, welke de vrouw van 1813—1913 iu ver- schillende opzichten, inneemt. Zonder in architectonische beschou wingen ie treden, wees spreekster er oj) hoe er een monumentaal gebouw errijzen, waarin veisclnlleude onderafdeel :ngen worden onderge bracht, als ec-ne expositieruimte, een paviljoen, dat zal aantoonen 'hoo se dert 1813 dc loon-ai'beid van de vrouw is toegenomen; een afdeeling voor Maatschappelijk werk, een afdeeling Vrouwenkiesrecht, eene voor huisinrichting, voor 'hygiëne en z e ken verpleging, eene afdeeling voor toegepaste kunst, voor onderwijs, om te doen zien welke rol de vrouw bij het onderwijs speelt. Dan komt er ook eene afdeeling museum voor ouders en opvoeders, dat binnenkort wordt opgericht, doch waarvan reeds afdeelingen bestaan. Dan nog eene afdeeling, weergeven de vrouwen-arbeid in banken, Lij 'het kantoorwezen, en in fabrieken, hoewel het geven van een volledig beeld van den Vrouwenarbeid niet mogelijk is. Ook zal een coöperatieve keuken niet ontbreken, evenmin als eene af deeling huisindustrie, eene afdeel ng tuinbouw en landbouw, eene afdee ling aantoonende het werk der vrouw op het gebied \an letterkunde, we tenschap, enz. En dan zal er nog komen een sport terrein, een restaurant, een muziek tent, een hioscoopteal, een theetu en een congres-zaal, waarin over allo mogelijke onderwerpen zal worden gesproken. Met èen krachtige opwekking tot financieelen steun, opdat, de tentoon stelling zoo goed mogelijk zal slagen, eindigde spreekster haar luid toege juichte rede. De tweede spreekster, mevrouw J. P. Odijk—Wouters sprak als penning- mees te res se van hot bestuur der Tea toonstelling natuurlijk over de finan- cïeele zijde dezer zaak. ik weer wat op krachten ben, ga ik 's nachts uit dikwijls ga ik zelfs den nacht doorbrengen in ons huis aan den oever van de Loire. Gisteren avond heb ik mijn wandeling uitge strekt tot aan tiot dorp Fleuvy ik heb van de verte uit je verlicht venster ge zien en mijn hart klopte van vreugde. Toen daarop het licht uitging, zei ik, alsof ik tot jezeif gesproken had, „Goe den nacht. Victoiredroom maar heerlijk. Vervolgens, ging hij voort, terwijl hij op eenige boeken wees. die op de primitieve tafel c-en plaats ge vende ri hadden, daar is liet een en an der, waarmee ik rnij kan bezig hou den dat zijn boeken, die dokter Gi- rftrd mij geleend heeft... Ik lees ze cn verwonderlijk ia het, zooals alles in mijn geheugen blijft hangen. Als ik zo uit heb, brengt men ze weer nuur den dokter terug, die mij weer nieuwe bezorgt. Als j.> eens wist, wat een goe de dingen ik op die manier al geleerd heb Ik wist wel heel weinig, maar ik wil niet dom meer zijn, om zoo'n ver standig en ontwikkeld meisje als jij bent waardig to worden 1 Victoire was door deze naive teeder- beid zeer aangedaan. Maar, beste Iteonard, hernam zij, toch kan dit bestaan zoo niet blijven voortduren zooals ik zooeven al tot j© moeder heb gezegd, je zult vroeg of laat zeker gepakt worden.... Gepakt. Victoire zei de weer spannige och kom wie zou mij in deze schuilplaats kuunen vinden, be halve vader, moeder en jij. vermoedt niemand ter wereld het beslaan van dit vertrekje? De kinderen zijn hier zelfs nooit geweestzij blijven bij den iugang van de groote binnenplaats staan, van waar zij mij niet een sig naal waarschuwen. In wiens hoofd ze! het opkomen een mcnschehjk wezen te zoeken in de: Gespleten Toren van St. Révérien IJi- - ruïnes worden door onze landslieden niet bezochter loo- pen genoeg gerechten omtrent snoken en kwade geesten in dit d id. om nieuwsgierigen op een afstand te hou den. Ik beken ze'f eerlijk, dat ik meer dan eens 's nachts, als ik wat non mijn zenuwachtigheid toegaf, mij door vrees heb laten meeslepen.... Maar je hebt nooit iets gezien, is het wel vroeg Marguerite huiverend. Nooit... Ik kwam bij nader inzien altijd tot de ontdekking, (lat ik mij aan 't schrikken had laten brengen door een wezel, die langs mij heenge gaan was, om in het kreupelbosch te jagen, of een kerkuil, die met zijn lan ge vleugels rnij.i gc'aat had aange raakt, en ik eindigde met om mijn vrees te lachen. Zij. die je zceken, Leonard, zei Victoire zuchtend, zijn niet bang voor spoken, noch voor hindernissen, den nacht of gevaren Welnu, ik evenmin. Victoire ik ben misschien niet zoo bang voor de Arabieren en leeuwen als je vader wel veronderstelt... Ja, Victoire, ont houd goed wat ik je zeg men zal mij nooit pakken dan met mijn eigen toe stemming. Het jonge meisje begreep, dat het hier een quaestie van eigenliefde gold, waarvan de weerspannige met tegen zin afstand zou doen zij oordeelde het noodig om van houding te veranderen ten einde haar doel te bereiken. Geloof mij, beste Leonard, ik twij fel niet aan je vlugheid noch aan je moed, maar ai kun jij je al schikken in dit gevaarlijk bestaan, heb je geen oogenbük aednclr. aan de menschen, die je liefhebbe' Je familie, geheel vervuld van zorgen voor je veiligheid en voor je behoeften, ver\vaarl>03t haar gewone werk je vader laat zijn werk in den steek, om over je te wa ken je broers en zusters loeren lie gen en stellen zich onnoozail aan, om jou maar niet te verraden. En denk je dan niet aan de argsten, die je arme moeder heeft door te maken ook aan mijn onrust, ik die ieder oogenblik beef bij de gedachte, dat er oen lievige strijd tusschen jou en een ander per soon zou kunnen ontstaan. Vrees niets voor den brigadier. Victoire, viel de weerspannige haar met vuur in do redi ik zal mij eer der van boven van den Gespleten To ren naar beneden laten vallen, dan mijn hand tegev hem op te heffen I Ik weet het. Leonard maar bet is niet om hem alleen, dat ik angsten uitsta.... - Dank je wel, Victoireje maakt mij met je goede woorden overgeluk kig. Welnu I ik zal je eerlijk beken- men, dat die ideeën al bij mij zijn op gekomen... Inderdaad, ben ik een groote lastpost voor mijn familie door mij werkt niemand meer en men heeft groote uitgaven moeten doen om mij te verzorgen, om mij te voeden... Maak je daarover niet ongerust, mijn jongen I riep de moeder uit: wat voorbij is, is voorbij Nu beginnen wij weer met onze dagelijksche bezighe den en alles zal goed gaan. Vergeef mij, moeder, maar ik ge loof werkelijk, dat niet alles goed zal gaan.... Victoire ziet het heel goed in; ik kost u veel geld en u leeft door mij voortdurend in eeri soort van angst. Als men or nu nog een einde aan zag inaar morgen ,over zes maanden, mis schien wel over tien jaar, zal het nog pz-ecies zoo zijn. Ach, voor dien tijd zal er wel uitkomst zijn I zei Marguerite, de oogen ten hemel heffend. Het is goed vertrouwen op de toe komst te hebben, hernam het jonge meisje flink, maai- men moet ook zich zelf kunnen helpen... Luister eens, Leonard mijn bezoek van heden mag niet zoncler goede gevolgen blijven liet was niet alleen om met je te kun-' nen schreien, dat ik je vandaag wilde opzoeken ik verlangde er vooral naar je goeden raad to geven, je duidelijk op de gevaren van je positie te wijzen. Die .gevaren zijn zoo groot, dat je er roeger of later door zult omkomen. Daarom moet je zonder dralen liet eenige middel aangrijpen om je met eer uit dezen afgrond le redden. - En welk middel is da», dan. Vic toire Ik heb je al gezegd, dat er maar éen middel bestond.... Dat is om je zonder uitstel aan te geven, hetzij bij mijn vader, hetzij bij ieder ander ver tegenwoordiger va.u de openbare macht, om aan de wet te gehoor zamen. Marguerite stond woedend op. Wat, Victoire, jij durft hem... Bodaar, moeder, ik verzoek vriendelijk, bedaar, zei Leonard Bou- vet. Maar, Victoire, ging hij voort, heb je wel gedacht aan de strenge straffen voor de arme drommels, die zich in hetzelfde geval bevinden als ik? Ik hoop Leorard, dat die stren ge wet niet op jou toegepast zal wor den. Je pas herstelde wond, een be wijs van den dokter, die je behandeld heeft en waarbij schriftelijk verklaard zal worden, dat het in de gegeven om standigheden onmogelijk voor je was tevertrekken, zullen voldoende zijn, om je voor den krijgsraad vrij te spre ken, daarvan be-.i ik overtuigd. Maar Victoire, bedenk toch, dat dat geval verplicht zal zijn te ver tellen, onder welke omstandigheden 'k die wond gekregen heb en daart» zal ik nooit kunnen besluiten... On) daaraan te ontkomen, heb ik den avond, waarop ik gewond werd, mijn vader en moeder gesmeekt hun klacli ten niet te uiten, heb ik alvorens mij te laten verbinden, den dokter over;» haald te zweren dat hij mijn gebeit zou bewaren, heb ik mijzelf eindelijk twéé maanden lang tot een ellendig te staan veroordeeld. Victoire, ik heb d:< woorden niet. vergeten, die jij uitspi'd op het moment, waarop wij afscheid van elkaar namen. „Ik zou liever ster ven", zei je, „dan het geheim von ooj gesprek hier bekend te Laten worden!' Je ziet, hoe ik die verzuchting ter har te heb genomen Beste Leonard, ik heb van woorden veel spijt gehad, toen ik lM- greep, welke gevdgen zij voor jcJ hadden... Beste en edelmoedige jon gen je hebt tot eiken prijs het ge praat willen vermijden, dat ongetwij feld op mijn hoofd en dat van inij» vader zou zijn neergekomen Je het» je opgeofferd om ons dit te te sparen 1 Ik lieb die edelmoedige o? offering gewaardeerd maar ik dj si het niet meer aannemen. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6