luim kaui DERDE BLAD Woensdag 13 november 1912 Stadsnieuws MUZIEK. Het ontbrak gisterenavond wéér niet aan gelegenheid om muziek te hoor en. In da „Vereeuiging" was on ze Koninki. Liedertafel aan bet woord, die daar voor een groot aantal barer kunstlievende leden een concert gal dat in meer dan één opzicht de belangstelling waard was. in „De Kroon" trad tegelijkertijd de pianiste Elly NeyVan Hoogstraten op en voerde daar deeis in samenwerking niet den violist Willy van Hoogstra ten een programma uit dat al evenzeer de aandacht onzer kunstmin naars verdiende. Ik heb getracht van dat vele goede het allerbeste te kie zen en van beide uitvoeringen dat ge deelte bijgewoond dat mij als het meest belangrijke voorkwam. Dat was, wat „Zang en Vriendschap" be treft het deel vóór de pauze, waarin, onder meer, ten gehoore gebracht werd het verplichte koor „De Zond vloed" van J. A. Presburg, dat bij het jongste concours te Amsterdam de L:edertafel een nieuwen, met groote meerderheid eener internationale jury toegekenden, len prijs bezorgde. Laat ik hier allereerst den componist Presburg de eer geven die hem toe komt, n.l. van een verplicht koor te hebben gesclireven, dat, zeer terecht, hooge eischen stelt aan de klank - capaciteit, de trefzekerheid, den „Ausdauer" en de muzikaliteit der in een Hoogste -Eere-afdeeling concur- rcerende vereenigingen; maar niette min een zeer practisch behandeld en voor een concoursstuk buitengewoon dankbaar koorwerk mag genoemd worden. De componist heeft, dunkt mij, alle kans, van zijn „Zondvloed" nog menigmaal voldoening te bele ven wat hem van harte zij toege- wenscht. „Zang en Vriendschap" heeft dozen avond alvast niet nagelaten de verdiensten van den Amsterdamschen toonkunstenaar op zeer sympathieke wijze te huldigen. Ouder hartelijke woerden van den president, Dr. Broe- se van Groenou, werd hem, na de uit voering van zijn werk, een fraaie lau werkrans overhandigd. Dit welgemeend blijk van waardee- ring moge den bescheiden Presburg met onaangenaam geweest zijn, op hooger prijs nog zal hij ongetwijfeld den anderen vorm van huldiging heb ben gesteld: de hulde, bedoel ik, hem gebracht door de van zooveel voor liefde en toewijding getuigende uit voering zijner compositie, inderdaad heelt „Zang en Vriendschap" zich in gespannen om een vertolking te ge ven, die niet voor die van den wed strijd behoefde onder te doen en is d„urin volkomen geslaagd. Hoogst zelden zal een concours-koor bij een concert-uitvoering zóó tot zijn recht zijn gekomen als hier het geval was. Aan den heer Robert en zijn kranig koor zij voor deze buitengewoonheid een buitengewoon Eere-diploma in den vorm van dezen „Dagblad"-kolom uitgereikt! Behalve om he: hierboven behandel de, was deze concertavond belangrijk door het optreden als solist van "een oud-stadgenoot, sedert kou benoemd tot solo-violoncellist aan het Arnhem- sche orkest onder V. Anrooy, n.m. den heer N. J. van der Stad. Hij heeft zich aan het Haarlemsch publiek doen ken nen als een begaafden ontwikkeld mu sicus en een temperamentvol bespeler van zijn mooi instrument. I-Iet spijt mij, dat ilc hem dezen avond alleen heb kunnen hoeren in het Concert (C- dur, op. 20) van Eug. d'Albert. 1-Ioe rijk aan muzikale schoonheden dit werk ook zijn moge, tot een uitvoering met pianobegeleiding in een groote zaal1 leent het zich maar heel betrekkelijk. Het solo-instrument is te dikwijls als aan liet orkest ondergeschikt behan deld en het klavier, hoe goed dan ook bespeeld, mist natuurlijk de or chestrate kleur, die hier noodig is, om op den duur te boeien. Toch heeft de heer V. d. Stad de gelegenheid niet verzuimd zijn warm en beschaafd can tilene te doen waardeeren en, eh pas-1 sant, vrij sterke staaltjes van virtuo siteit te geven, Naa- ik vernam heeft hij zijn publiek met de nummers in het tweede deel „Cantabile" van Cui, „Sarabande" (zonder begeleiding) van Bach, en „Menuet" van Valenscin meer voldaan. In ieder geval heeft de ze jonge cellist bij zijn toehoorders een gunstigen indruk van zijn talent en vorming achtergelaten. Over de vccaal-soliste, mevr. Marga ret Smoot, uit Rotterdam, kan ik mij niet anders dan met eenige reserve uitlaten. Ik weet n.m. niet of deze da me altijd zingt zooals dezen avond, en in hoeverre daarin plankenkoorts of andere oorzaken betrokken 2ijn. Het beste wat ik van haar hoorde, was dat vroolijke Engelsche liedje van Teresa del Riego maar hoop toch nog op iels beters bij gelegenheid. De heer Henk v. Breemen had als hegeleider geen gemakkelijke taak. Vooral- het Ccll'o-Coreert van d'Albert stelt hooge eischen. Maar hij toonde zich, als steeds, daartegen opgewas sen en heeft voor zijn dikwijls heel mooi spel alle recht op groote waar deer in g. In „De Kroon" kwam ik juist op tijd om mevr. Elly Ney de Sonate op. 5 (F-moll) van Brahms te hooien spe len. Over wat krachtigen, prachiigen i aanslag beschik', deze talentvolle kla- vierspeelster en wat teère klankpoëzie weet zij toch ook aan haar instrument te ontlokken. Dit was het eerste, dat in haar spel miju aandacht trok. Verder merkte ik op een zeer gelukkig tulent, om onder haar vingers de the ma's, do muzi ekphrasen te boetsee- ren als 'i ware tot iels zeer bepaaid- expressiefs. Ik vind deze Sonate van Brahms niet bepaald een belangwek kend opus. De eerste sats lijkt mij 't sterkst van inspiratie, het Andante is mooi van klank, maar verder een nog al slap stukje, het Scherzo vooral het hoofddeel wel geestig en pittig; het ..Tntermezzo" al erg onbeduidend ca het Finale wat erg rhapsodisch. Maar zoo als deze pianiste het wark voordroeg heeft het mij toch tot Het' einde geboeid. Waarmede tegelijk ge zegd ie, dat ik. van de pianiste Elly Neyv. Hoogstraten een hoogen dunk heb gekregen., PHILIP LOOTS. S ubileum. Donderdag 14 Nov. herdenkt "Chris- tiaan Moorhof den dag waarop hij voor 12 1/2 jaar in dienst trad hij de Chem. W'asscherij Julius Wulff en Co. „MERCURIUS". De afd. Haarlem van den bond van handels- en kantoorbedienden „Mer- curius", houdt een propaganda-vcr- gadering op a.s. Zaterdag, 16 dezer, in de sociëteit Vereeniging, Mevrouw Emrilc-Lchmans (sopraan) en de hee- ren B. G. Sernó (viool), F. de Koning, uit Amsterdam, (piano) en L. Jansen (voordracht) verleenen welwillende medewerking. Na afloop van het muzikale pro-: gramma zal een bal den avond be sluiten. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 19 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, va genmaker, 1 meubelmaker, mo delmaker, 4 metselaars, 2 opper lieden, 2 siucadoors, 2 witters, 4 machinebankwerkers, 1 monteurs, 7 grofbankwerkers, 1 metaaldraaiers 2 vuurwerkers, ketelmaker, 1 burgersmeden, 6 machinisten, 1 sto kers, 1 electriciens, 1 instrument makers, 1 koperbankwerkers, 1 ko perslagers, 3 loodgieters, schoen maker, zadelmaker, kleerma kers, it schilders, 3 behangers, 4 stoffeerder, I bloemisten, a tuin lieden, 5 grondwerkers, 2 bakkers 1 banketbakker, slager, 1 krui deniersbedienden, 3 keliners, 9 mu- gazijnknecbtSi 14 loopknechts, Shuls- knechts, 1 sigarenmakers, 7 kantoor bedienden, boekdrukkers, 1 letter zetter, lithograaf, binders, 17 losse werklieden dienstboden, 15 werksters, 8 naaisters, 1 kooa- sters, huishoudsters, 3 vrou welijke kantoorbedienden, wfn keijuffrouwen, steenhouwers, voegers, 4 Koetsiers en voerlieden boerenknecht. Verduisterin g? De heer C. v. d. H., uit de Groote Houtstraat, deed aangifte dat hij 1.1. Zaterdag zijn knecht had uitgsetuurd oni kwitanties te innen tot een be drag van ruim 56. De knecht kwam mot terug 011 vermoed wordt nu dat hij verduistering heeft gepleegd. R ij wiel vermist. De heer J. B,, die 'n paar minuten in de Zijlstraat z'n rijwiel onbeheerd liet, vond het bij terugkomst niet meer. Rijksdaalders. Naar aanleiding van 't onderzoek van een in betaling aangeboden rijks daalder (jaartal 1871, beeltenis van konuig Willem 1LI) waaraan het rand- schrift gedeeltelijk ontbrak, kwam de politie tot de conclusie dat bedoelde rijksdaalders wèl echt zijn. FOTOGKAPHIE VAN DE KONINGIN. Den heer P. Clausing Jr., alhier, is de eer te beurt gevallen een fotogra- pliie te mogen maken van II. M. de Koningin, in opdracht eener uitge verszaak, die de foto in den handel zal brengen. Wij hebben de oorspronkelijke foto- graphie dezen morgen gezien. Zij is inderdaad uitnemend geslaa'gd en in zeer fraai procédé uitgevoerd. Het portret, dat genomen is in het speciale atelier op het Loo, stelt Hare Majesteit voor, omgeven door de lee- kenen der Koninklijke waardigheid. Do Koningin staat bij een tafel waar op de Kroon, Rijksa^el en Scepter resten. De Koningin draagt het lint van het Grootkruis van den Nederland- schen Leeuw en is gelooid met den hermoljjnen Koningsmantel. VOOR DE NEDERLANDSC1IE V1SSCHERS. Een groot getal Nederland sclto vis- schers oefenen hun bedrijf uit aan de Scliotsche kust. Om dezen menschen geestelijke en medische hulp niet te doen ondieren heeft de vereeniging „Bethsaida" een 'hospitaal-kerkschip in do vaart gebracht. Echter, het blijkt, dat dit een© schip niet voldoen de is. De arbeid is zoo toegenomen, dat de behoefte aan een tweede kerkschip zich doet gevoelen. Om daarvoor de noodige gelden bijeen te brengen, worden in verschillende plaatsen „Lenvickavonden" gegeven, waarvan de baten strekken ten gunste van het hospitaal-kerkschip-fonds. „Bethsaida" vond de Ilaarlemsche Jongeliugs-vereeniging bereid, en de ze vormde een comité, dai voor de regeling van een avond hier te Haar lem zorgde. Gisteravond werd deze bijeenkomst gehouden in het Brongebouw. Ter af wisseling van de Tchtbeelden was de medewerking verkregen van mej. T. Lasschuit, die zeer verdienstelijk een piano-nummer gaf. van den "heer C. v. d. S., die zijn gehoor deed genie ten van mooi vioolspel en van een kwartet uit leden der Chr. Oralo- rium-Vereeniging, dat door u tnemen- den zang eenige aangename ©ogen blikken schonk. De vertooning der lichtbeelden van den heer W. Sluy'er uit Driebergen was echter het voornaamste deel van den avond. De lieer Sluyter verhaal de daarbij van een reis naar Edin- burg, terwijl ds. S. T. Goslinga uit Schiedam een en ander mededeelde tot toelichting der overige fraai© lichtbeelden en tevens over den ze genrijken arbeid onder de vissc'hers. Ds. Goslinga wekte op tot blijven- den steun voor dit werk. Uit de Omstreken SCHOTEN. Het herhalingsschoolonderwjjs aan de Soendastraat, is begonnen met 17 iec-rlingen, waarvan 11 jongens en 6 meisjes. HAARLEMMERMEER. Gesnapt. Bij den arbeider S. kwam een hond des nachts in het kippenlrok en beet 7 kippen dood, doch werd door S. zeif die wakker geworden was, ba- trapt en in het hok opgesloten. De eigenaar van den hond was spoedig bekend ea deze heeft om onaange naamheden te voorkomen en zijn hond terug te krijgen, aan S. een afdoende schadevergoeding betaald. HILLEGOM. Nutslezing. Gisterenavond trad de heer ds. M. van Klceff voor het departement HU- legom van 't Nut op, met het onder werp „Nero". De spreker had zich riiet ten doel gesteld iets uit boeken en ro mans over de geschiedenis van kei zer Nero te vertellen, doch gaf een psychologische verklaring van den krans van misdaden, dien de volks mond hem om het hoofd hoeft ge wonden, daaraan vastknoopende les sen, die hieruit voor ons zijn 1e put ten. Na de pauze droeg de spreker een gedicht voor, dat als pendant, het eersto verklaarde. IJMU1DEN. S. D. A. P. Door de atdeeiirig IJmuiden der S. D. A. P. zal op Vrijdag 22 Novem ber een vergadering worden gehou den, waar de heer A. Naglzaam, van Haarlem, candidaat der S. D. A P. voor de Tweede Kamer voor, de Fede ratie Beverwijk, over het onderwerp, de verkiezingen in 1913, zal spreken. Pers-Overzicht Reeds in een gedeelte van onze vo rige oplaag opgenomen. OMMEN EN DE COALITIE. „De Standaard" heeft eenige artike len gewijd aan de quaesue van de Ommeitsche verkiezing, en maakt in zijn jongste artikel de volgende op merkingen Ieder voelt, dat de scheur door Ommen in de Coalitie getrokken, in geen enkel opzicht onze verhouding; tot de Roomsch-Katnolieke S:aats-j partij raakt, lu elk geval blijft de Coalitie vau twee; wat scheurde was alleen de Coalitie van de drie staatkundige partijen. Doch, gelijk gezegd, hoe beslist we het feit van deze sclieuring ook constateereu, uit spreken en in rekening brengen, daarbij laten we het niet, en onzer zijds althans zal ge© 11 poging onbe proefd blijven, om den Driebond, mits dan op betereu, wijl vasteren, grond slag, te horsteilem. Gelukt dit niet, dan trekken we evenals in 1894 ons weer op eigen territoir terug. Immers ook de historie van toen droeg de profetie in zich, dat wie slinken durft tot zeven, straks drie maal zeven worden kan. Bezorgdheid voor de toe komst kennen we dan ook niet. Of de heeren van links weer tijdelijk in het Regeeikastc-ei hun intrek nemen, laat ons 111 casn koud- De kunst o;n beu straks toch weer dit kasteel te doen ruiinen, bleek men onzerzijds meer dan eens uitnemend wel te verstaan. Wat thans liet land in opschudding bracht is alteen en eeniglijk het in Oniuien geleverde bewijs, dat de Coa litie mot de Christel ij k-Mgtorischon niet op don bestaanden Yoet kan wor den voortgezet. Zelfs de vurigste ijveraar voor het coalitie-ideaal ziet ,oit thans in. Het kan zoo niet lan ger. Gelijk het un ging, zou het nog spreken van politiek bondgenootschap aperte leugen worden, en zou juist vijandschap kweeken wat aan een heid vau ztn zijn oorsprong dankte. De oorzaak hiervan lag en ligt nog steens uitsluitend bij de Chnsielijk- Historischen. Zonder in eigen roem te wiUeu vervallen weet heel het moe- lovend publiek, hoe de anti-revolu- tionnaire partij van meet af in het coalitiebedrijf met ongekreukte jrouw de haar toegewezen rol vervuld heeft. Zeifs toen Idenhurg in Schiedam te genover Do Geer. gesteld was, hield de partij als zoodanig zich aan De Geer. En evenmin viel over de Roomsch-Katholieken te klagen. Wat in Wijk gebeurde, was geen trouw breuk, maar een door ons toegegeven berekening, dat anen zioh, wat dit district aangaat, in de toewijzing had vergist. Moeite kreeg men steeds alleen met de Cltristelijk-HistörischenNiet, men versta dit wel, alsof de leiders, met wie was aigesproken, die afspraak niet eerlijk en ter goeder trouw be doeld hadden, maar hun volgelingen deden het woord van hun leiders meer dan eens niet gestand. De „Nederlander" bestrijdt de bewe ringen van de „Standaard". Niets van hetgeen „De Standaard" heeft verteld zegt „De Ncd." past op de feiten, zooals ze door ons zijn medegedöéld, en niet kunnen worden weersproken. Toch gaat' „De Stand." met ïnsinueeren voort: En de Uoomsche pers, plus de Beu kelaar en dergelijke ons vijandig ge zinde bladen, nemen gelijke valsche voorstelling op, zonder eenige kritiek. Van de bladen die azen op verbre king der coalitie is dit begrijpelijk. Maar verlangt ook „De Standaard" die verbreking? Welnu, zij gelieve haar meening te zeggen, zonder al dat noodelooze gekijf, dat ons niet aan een strijd tusschen Cliristenen, maar aan iets anders doet denken. Of is dit de wijze waarop zij eene rixa amantlum pleegt te voeren? Dan zouden wij een anderen toon toch doelmatiger achten. Wij begrij pen dat zij zulk een toon aanslaat als een blaadje van eigen richting, on verbrekelijk aan „De Standaard" ver bonden en afhankelijk van do genade van diens hoofdredacteur, uil oen band springt. Maar'waur, zooals tuschen Antire volutionairen en Christelijk-Uistori- -ciién, een vrij huwelijk bestaat, daar zijn do „amantos" wat gevoeliger, en kan eenige hoffelijkheid niet worden gemist. SCHEURT DE COALITIE? Onder dit opschrift wordt uit Am sterdam aan de „Maasbode" geschre ven: „Naar wij van alleszins bevoegde zijde vernemen, heeft dezer dagen de voorzitter van een der afdeelingen van de R. K. Kiesvereenigmg alhier, met een lid van het hoofdbestuur der Christel ij k-Historlsche Unie geconfe reerd over tiet stellen van een Room- schen candidaat bij de a.s. verkie zingen van 1913. Bedoelde voorman der Christelijk-Historische partij zei- de hieromtrent geen enkele toezeg ging te kunnen deen, omdat, gezien de z. i. staatssocialistische ideeën van minister Talma, gesteund door •het overgroote deel der tegenwoordi ge rechterzijde, het lang niet vast staat of de Christel ij k-histerische partij geneigd is, nogmaals tot het- vormen van een coalitie, als de tSBhs 1 bestaande, mee te werken. Gevraagd naar de dan aan te ne men houding m een Amsterdamsch district, wnar momenteel een Chris- telijk-Historisch candidaat staat en waar de recatsche zetel door de so cialisten érnstig wordt bedreigd, meende bedoeld lid der Chr. I-list. partij zich te moeten reserveeren, om dat z. i. daaromtrent geen gedrags lijn kon worden vastgesteld. Daar het her geldt een man, wiens adviezen voor de samenwerking der christelijke partijen bij de verkiezin gen van groot belang zijn. meecen wij in de 'huidige omstandigheden goed te doen deze verklaring te pu- büceeren en te vragen: laat er ophel dering komen, voor het te laat is." Land- en Tuinbouw Reeds in een gedeelte van onze, vo rige oplaag opgenomen. CORRESPONDENTIE. Elka. Reeds meermalen schreef ik over bemesting van stadstuintjes, dat is u zeker ontgaan. Binnenkort willen we het nog eens oen. Strooi u nu maar vast per Are (100 M2.): 10 Kilo Thomassiakkenmeel van 16 .pot., 10 KG. paieutkali en 10 KG. ge wone bijtence kalt. Deze bemesting strooit u ook maar over net gras, da: zal er u.tsiekc-iiu van groeien, ui de kalk kan het mos wat tegengaan. Om dit echter kwijt te raken, daartoe is meer noodig dan kalken. Misschien i3 omspitten het eenige middel, trou wens tut zal 111 uw 'klein tuintje geen bezwaar zijn; omspitten en dan op nieuw inzaaien. De kalk moet eerst gebluscht wor den niet 1/3 water; geleidelijk bij gie ten en roeren; of er aarde over doen en dan een paar weken laten liggen, dan is ze van zelf gebluscht. Is uw grond niet nat en zuur eu is het u niet zoozeer te doen tegen het mos, dan kunt u in plaats van kalk gemakkelijker kalLmergel (10 KG.) ge bruiken; deze bijt niet en behoelt niet gebluscht te worden. Alle meststoffen moet u (niet te diep) ondersxjirten. 't Is nu de tijd; ook in het vroege voorjaar kan bet nog. Wat stalmest over het rozenbed, bij ueii kunstmest, is heel goed, maar dan nu; echter niet te zamen bloot laten liggen, dat zou verlies geven. De later bloeiende heester, dien u gezien hebt, kan van een andere soort geweest zijn dan de uwe, maar ook de standplaats heeft soms in vloed op den tijd van bloeien. C. B. Gemengd Nieuws EEN BANDIETENSTREEK. De gemaskerde bandieten, die een inval deden in het postkantoor van Bezons, zijn nog steeds niet in han den van de politie. De veiligheidsdienst meende reden te hebben om aan te nemen, dat de daders te vinden zouden zijn in de „Idéé libre", een lokaal in de rue Clichy te Parijs. Besloten werd tot een inval en, voorzien van sc-hildea en revolvers, toog men er op uit. Wel werden drie individuen gearresteerd, maar spoedig bleken het niet de ge- zochten te zij n. Eenige uren later werd een anar chist gevangen genomen uit Algiers. Hij is smid van beroep en is tevens redacteur aan het blad „L'Anarchie". De politie verdenkt hem sterk de hand te hebben gehad in de moord partij te Bezons. Op zijn rechterhand werden verschillende kwetsuren en krabbels ontdekt en bij een huiszoe king kwamen bestofte kleederen voor den dag en een browning. De kogels, welke in het lichaam van den dood geschoten postdirecteur Cnrpier zijn gevonden, zijn van hetzelfde kaliber. Carpier word gedood, terwijl hij de kas verdedigde, waaruit zijn vrouw hij het binnendringen der bandieten het bankpapier had genomen en in veiligheid gebracht. Een der vrouwelijke beambten van het postkantoor, benevens de 16-jarige zoon van den directeur, meenen in den aaugeiioudene een der onverlaten te herkennen. Hun geheele buit bedroeg 888 frs. Binnenland PROF. S. D. v. VEEN EN DE C -H. UNIE. In aansluiting aan het bericht van het „U. D.", dat prof. dr. S. D. van Veen voor zijn lidmaatschap der Chr.- Hist. Unie beeft bedankt, kan „Het Centrum" mcdodeelen, dat de 'hoog leeraar reeds In oegin van Septem ber daartoe overging. Van eenig ver band met de Ommensche verkiezing is dan ook geen sprake. Wel vernam „Het Centrum'', dat politieke over wegingen prof. v. Veen tot zijn besluit hebben geleid, waarbij echter geen afkeer van samenwerking met de ka tholieken bet motief was. Tevens kwam hel blad ter oore, dat den heer Van Veen in de laatste da gen van C.-H. zijde een candidatuur in Ommen is aangeboden, die even wel terstond is afgewezen, NOODLOTTIG SCHOT. Men meldt aan de Tel.: Te Beerta wilde Jan Koning zijn hond doodschieten. Bij ongeluk trof hij echter den arbeider Geert Schreu- d-er in 'het zitvlak. De toestand van Schreuder is vrij ernstig. De politie bemoeit zich met de zaak. NED. R. K. VROUWENBOND. Op gezag van he+ „Dagblad v. N - Brab." deelden wij mede, dat onder goedkeuring van het Episcopaat, zal worden opgericht een NederL R.-K. Vrouwenbond, georganïsec-rd op de zelfde wijze als de Kath. Soc. Actie met diocesane en plaatselijke comités en een hoofdzetel te Leiden op het' Centr. Bureau. Naar „Het Centr." verneemt, is dit bericht in dezen vorm niet geheel juist. Wel zullen er in de verschillen de diooesen stappen worden gedaan om tot een R.-K. Vrouwenorganisatie te komen. Er kan echter geen sprake van zijn, om bijv. overal plaatselijke comité's op te richten, gelijk bij de K. S. A. geschiedt EEN ONVERKLAARBAAR GEVAL. D. heer mr. A. v. Mens. uit de Ha venstraat te Rotterdam, moest uit Den Hoag een brief ontvangen, waar in zich een kwitantie ea een bedrag van f 209 aan postzegels moest bevin den. Hij ontving echter niets. Een paar dagen later vervoegde zich een jongen bij "hem met de kwiianlie, welke in den brief gezeten moet heli- ben. De kwitant.e had hij, naar hij zeide, ergens in den polder gevonden. Meer licht in deze zaak zou ge- wensebt zijn. (Maasb.) ONGELUK OF MISDAAD? Men meldt ons uit Arnhem: In een ondiepe sloot langs de spoor baan te Westervoort is gevonden bet lijk van de ongeveer 20-jarige dochter van den spoorwegarbeider v. d. H., te Duiven. Een taschje, dat het meisje hij zich had, lag aan den kant Het lijk is naar de ouderlijke woning te Duiven vervoerd. Omtrent de oorzaak van dit ongeluk tast men in het duis ter. SCHIPBREUK? Men schrijft ons d.d. 12 November: Gisteravond is te Katwijk aan Zee een flesch aangespoeld, waarin zich een briefje bevond, dat zeer bescha digd was, maar waarop nog de vol gende woorden te lezen waren: „Ik heb schipbreuk geleden m het gezicht van de Fransche kust., en heb mijn matroos verloten, ook mijn... zijn in de flesch..." Dan volgen eenige onleesbare be schadigde liandteekeningen. Geen en kel téeken dat cp den naam van het schip wees. Ook was in de flesch niets aanwezig, dan bovengenoemd briefje, erg nat en vuiL Vermoedebjk is het afkomstig van een Fransch vaartuig, aangezien het briefje in het Fransch was geschreven. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is met ing. van 1 Dec. benoemd tot dir. post- en teiegraafkant. te Joure, J. G. Potje- wijd, thans comm. post 1ste klasse. Is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw de resident van Banjoemas, H. G. Heyting. Is aan mej. J. K. Neujean. geb. in Duitschland, vergunning verleend tot het geven van L. O. Is, met ing. van 1 Jan. aan dr. E. H. J. Cunaeus, op verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar R. H. B. S. te Hoorn. Is met ing. van 25 Nov. benoemd bij het person, van den geneesk. dienst der landmacht tot off. v. gez. lste kl., de id. 2de kl. P. H, E. Ver- berne. Is de le luit. A. W. F. Koningsfeld, 10de reg. inf., ter zake van tijd. onge steldheid op non-act. gesteld. Is met ing, van 1 Jan. eervol onthe ven uit zijne betrekking van ordon nans-officier van H. M. de Koningin, l s luit. J. J. G. Baron Van Voorst tot Voorst, van den grooten staf, die in verband daarmede op dien datum wordt teruggeplaatst bij het reg. gren. en jagers; en is in zijnen rang over- gepl. hij dit reg. le luit. E. T. C T. Motké, van het 2de reg. Inf., gedet- bij de miL verkenningen. Bij res. v. d. Min. v. KoL is G. Koe- lewijn ter bescb. gesteld v. d. G.-G. van Ned.-lndie, om in tijd. dienst te worden werkzaam gesteld als be- vloeiingsopzichter, en is de aanwij zing als caud. Ind. ambt. van G. F. Pop op verzoek ingetrokken. „KATHOLIEK NEDERLAND" 1813—1913. „De Tijd" deelt mede, dat ook het R. K. Nederland zich in 1913, het ge denkjaar onzer herstelde onafhanke lijkheid, niet onbetuigd zal laten. De plannen tot de uitgave van een Roomsch Gedenkboek onder den titel: Katholiek Nederland 18131913 heb ben vasten vorm aangenomen en zijn op weg ter verwezenlijking. Men heeft zich dat Gedenkboek ge dacht in den vorm van een pracht werk, waarin een zoo volledig moge lijk beeld van de geleidelijke emanci patie der R.Katholieken 73I gegeven worden, alsmede van hetgc-en zij op veelzijdig gebied hebben tolt stand ge- braöht, zoowel In 't Moederland «Ts in de Koloniën. Het redactie-comité bestaat uit ne gen leden, onder voorzitterschap van mr. J. A. Loeff, oud-minister. Leden zijn: mr. F. Westerwoudt, Jhr. mr. Victor dé Stuers; prof. v. Swaay, Delft; prof. Struycken, Amsterdam; dr. v. Spanje, Amsterdam; prof. Bey- sen3, Utrecht; pater v, Breda O. P., Zwolle; Jos. Looymans, secretaris. Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt, Voor Westerbork door W. de Voogd ran der Straten, cand. te "s-Gravenhage. GELIEF, KERKEN. Bedankt. Voor Haamstede door C. Staal, te Oosterland; voor Gameren door A. Voogel, te Pultcrshoek. CHRIST. GEREF. KERK. Aangenomen. Vuor Delft door J. Bos Hzn., te Den Helder. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd candidaatseia- men rechten, de heer F. A. Davidson, 25 JAAR HOOGLEER AAR. Zondag 1 December zal het 25 ]2ren geleden zijn, dat prof. dr. U. Ph. B'iis- ssvain te Amsterdam hel hoogler aarsambt aanvaardde aan de Univer siteit te Groningen met het uitspre ken eener rede over: „De waarde der Epigraphiek voor de oude geschiede- Rechtszaken DE URKER-QÜAE3TIE. De Rechtbank te Alkmaar veroor deelde gisteren N. B., wegens belee- diging van ds. Snel, te Urk, tot ƒ20 boete, subsidair 20 dagen hechtenis, overeenkomtig den eisen van het O. M. DE INBRAAK IN DE ÜTRECI1TSCIIE STRAAT TE AMSTERDAM. De Amsterdnmsche rechtbank zet te de behandeling voort van de zaak tegen den 33-jurigen boekbinder H. IJ. F., beklaagd op 30 April diefstal met behulp van een valschen sleutel ge pleegd te hebbon in den goud- en zil verwinkel van den heer G. W. See- gers, Utrechtsche straat. Nadat eenige getuigen waren ge hoord, nam het O. M. requisitoir. Aanwezig was z.L het minimum van bewijs, maar toch voldoende bewijs. De eerste beide getuigen hebben bekl. den bewusten avond zien kijken door het sleutelgat van het rolluik van 's heeren Secgers winkel, terwijl de heer Seegers he mdaags te voren met be langstelling de uitstalling zag gade slaan. Voorts is van gewicht, dat de gestolen goederen aanwezig zijn be vonden iu de kamer, waar bekl. ver blijf hield. Ze werden gevonden, ver borgen tusschen linnengoed en op dat oogenblik schrikte de bekl." Ver der staat vast, dat bekl. den bewusten avond in gezelschap is geweest van nog een tweeden persoon, hoewel be klaagde dat steeds ontkend heeft, Eisch: vier jaren gevangenisstraf, met last tot zijn onmiddellijke ge vangenneming. Mr. Evert Meyer, die als verdediger optrad, pleitte vrijspraak. BARTJE BEERENDSEN. Voor de Rechtbank te Arnhem stond Dinsdag terecht de beruchte inbre ker Adriauus Bernardus Jacobus Bee- rendsen, beter bekend onder den naam „Bartja Beerendsen". Hem worden een negental feiten ten laste gelegd. Zooals men zich zal herinneren, was bekl. op last van de justitie te Arnhem in Emmerik gearresteerd, vanwaar hij wist te omvluchten. Spoedig daarop werd hij te "s-Herto- genbosch opnieuw gearresteerd. Als verdediger van beklaagde trad op Mr. M. J. Wolff, te Arnhem. Veertien getuigen werden gehoord. De eisch is 12 jaar. INBRAAK TE SASSEN HE1M. Voor de Haagsche Rechtbank stond terecht G. M. S.. roeier te Rotterdam. Hij zei aan den hem ten laste ge legden diefstal des nachts van een bedrag van 12 uit het kantoor ran den heer Rese te Sassenheim, on schuldig te zijn. Hij gaf op in den be wusten nacht te Rotterdam te zijn geweest bij een kennis 't O. M. geloofde evenwel aan klaagdes schuld en eisch te 4 jaar ge vangenisstraf. Letteren co Kunst PISUISSE EN BLOKZIJL. De Nederlar.dsche voordragers Pi- suisse en Blokzijl zullen iu deze maand hun öCOen voordrachten-avond voor een Hcliar.dsch publiek geven. Vele andere voordrachten hielden zij in China en Japan, in België, in Roe menie, te Berlijn, Londen, Petersburg; ook in samer werking anderen, o. a. in Ned.-Indië met uen heer L. IL Chrispijn, en voor de soldaten in Atjefal Men weet, dat zij voer liefdadi ge vereenigitige 1 dikwijls zijn opgetre den. Dien 500an voordrachten-avond voor een Hollondsch publiek nu zul len zij geven te Amsterdam, met een bijzonder saaingesteld programma, 25 November a s. in de kleine zaal van het- Concertgebouw. (Hbld.) OP HOOP VAN ZEGEN. Vrijdag gaat te Amsterdam de vier honderdste opvoering van „Op Hoop van Zegen", waarin mevrouw E. de BoerVan Rijk ook voor de vierhon derdste maal de rol van Kniertje verv vult. „Het Leven" van deze week bevat; De schitterende 5 -O-overwinning van Oost-Nederland op est-Duttsch- laad. De oorlog tusschen Turkije en de Balkanslaten. De bestorming van een Turksch Blokhuis door de Montenegrijuen in den omtrek van Skoetari. Gevecht tusschen de Tur ken en de onder aanvoering van den Kroonprins van Elassone oprukken de Grieken, die hen na een hardnek kige strijd tot wijken drongen. Hel

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9