N1EUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang. Mo. 9020 Verschijnt dagsiijks, baüatwe op Zon- en Feestdagen. donderdag 14 november ista a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.(55 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H de omstreken en franco per posj 0.45 Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOÖM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Btj Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarse 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BT AD. AGENDA VRIJDAG 15 NOVEMBER. Schouwburg: Voorstelling door de N. V. Tooneelvereeniging, 8 uur. De Kroon: Opvoering van „Mijnheer de Senalor", 8 uur. Biosc. Thenier, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. OM ONS HEEN No. 1617 Waar voor geld. In den tijd toen stevige keiels van allerlei nationaliteiten vochten voor ieder die hen betaalde, gold het spreekwoordgeen geld, geen Zwit sers. Waaruit volgt, dat wel geld wel Zwitsers beduidde en ineer geld meer Zwitsers. En zoo was dan ook, wan neer we even van meer dan honderd jaar geleden naar den tegenwoordi- gen tijd overspringen, de opmerking van den heer Modoo niet ongerecht vaardigd, dat wanneer het subsidie uit de gemeentekas voor Haarlemsch Muziekkorps van tien- tot vijftiendui zend gulden verhoogd werd, wat met een geleerde term wordt genoemd de contra praestatie, in dit geval het aan tal concerten, eveneens moest worden uitgebreid. De vraag is natuurlijk hoe. De heer Modoo stelde zich avondconcerten voor, maar dat schijnt minder prac- tisch, omdat dan licht aan het korps belemmerd wordt, buitenaf wat te ver dienen. Bovendien moet zelfs muziek niet overdreve'. worden als er Woensdagavond eu Zondagmiddag muziek in den Hout is en Maandag-, Vrijdag- of Zondagavond nog eens in Trou moet Blycken, dan is er muziek op een vaste plaats genoeg. Daarbij wordt nog niet eens gesproken bet Brongebouw en van de Groote Markt iep ik met opzet niet, omdat de uitvoeringen daar toch eigenlijk niet aan de verwachtingen hebben vol daan en zoodra de electrische tram rijdt, wel onmogelijker nog zullen zen, dan ze nu al zijn. Het is met muziek ook al zooals met veel andere groote zaken men moet er niet te veel van hebben. Concerten maken op dit oogenblik een moeilijke periode door het is pas nog geble ken, dat voor een goede muziekuitvoe ring tegen de bijna laagst denkbare entree nog geen volle zaal te krijgen was. De stroom is tegenwoordig naar de bioscopen e i al komt mettertijd de kentering wel weer, op dit oogenblik moet men vccrzichtig wezen en de menschen niet overladen met muziek in de open lucht var. cene en dezelfde soort. Niet méér avondconcerten dus, m wat anders. Wat denkt de Raad muzikale vvandclirgen Waarschijn- lijk hebben de meeste Raadsleden er nog niet over gedacht en ik ken er wel, die over het denkbeeld alleen maar een beetj- gelachen hebben. „Muzikale wandelingen Moeten die muzikanten dan door de stad loopen met een sleep kinderen en leegloopers en de halve politiemacht om de orde te handhaven Och kom 1" Ja juist en als de stoet dan langs het huisje van een ouwe juffrouw komt, dan valt die stijf van derzelve van de Bchrik, waarop der kanarie letterlijk van z'n stokkie roltop den bodem van 't kooitje hartstikke dood. Maar in ernst, de zaak kan, en met veel meer reden, ook van een blijgees tig standpunt bekeken worden. We hebben al zoolang de aarde draait, dat wil zeggen zoolang wij daar weet van hebben, de draaiorgels, 'k Wil er geen kwaad van zeggen. Soms snurken ze er wel raar op los, maar een anderen keer brengen ze ook eens wat aflei ding in je saaie of trieste gedachten. Maar belemmeren ze 't verkeer Ver storen ze de orde Daar heb ik nog nooit wat van bespeurd. En orgels staan telkens stil. terwijl een muzikale wandeling wandelt. Neen, die vrees voor stoeten rumoerige kinderen en politieagenten die uit hun werk ge haald worden, zijn bezwaren van menschen, die de inoeito niet willen nemen om een nieuw denkbeeld zoo lang rond te rollen in hun hersens, totdat hun denkvermogen het opnemen en verwerker kan. Er bestaan immers ook geschikte en ongeschikte uren. Bijvoorbeeld 's mor gens van halfelf tot halftwaalf, of 's middags van halfdrie tot halfvier, niet op Woensdag- of Zaterdagmiddag en nutuurlijk nooit, 's morgens of 's middags, op Zordag. Door een prac- tische tijdkeus wordt de schooljeugd uitgeschakeld en als de paar dozijn lanterfanters in Haarlem een paar maal vóór het muziekkorps zijn uitge stapt, krijgen ze (daar immers een mi litaire pas niet met hun gebrek aan ijver strookt) er grondig genoeg van. Bij de derde muzikale wandeling loopt geen schepsel mee: mee, of het moest een onaangeraai getroffen hond we zen de politie blijft aan haar gewone bezigheden, kortom er is geen vuiltje aan de lucht, strijdig met orde en re gelmaat Maar dit heele betoog is wat nega tief, in zoover dat ik nu heb aange toond, wat er niet tegen muzikale wandelingen is. Ardere en belangrij ker vraag :wat is er voor? En hierbij doe ik een beroep op iedereen in Haarlem, die ooren en oogen heeft niet alleen, maar ze ook weet te ge bruiken, wat iets anders is. Is het waar of is het niet waar, dat wanneer 's morgens de infanterie door de stad trekt en twee slagen op de groote trom het sein geven, dat zoo aanstonds een marsch uit koperen instrumenten over de straat zal daveren, iedereen, ja ik zeg iedereen in huis. even het w laat rusten, als 't kan naar t raam loopt en genoegelijk luistert naar de gezellige muziek Is het waar of is het niet waar, dat ze blijven hooren, met inspanning van hun oor-appa raat, totdat da laatste klanken in de verte zijn weggestorven en meestal vroolijker, opgewekter dan even te vo ren weer aan hun werk gaan Ik wil wel zeggen, dat mij onze infanterie- muziek met haar eenvoudigen marsch dikwijls plezier heeft gedaan. En de eenige ben ik niet. Op feesten van het koninklijk huis was oen van de groot ste genoegens juist de muziek cp straat. Is 't niet waar, Groote-TIout- straters, Koningstraters, Balteljoris- straters Het beste wat we voor Haarlems bloei kunnen doen is de stad gezellig maken door asphalt, door electrisch licht, door gemakkelijke vervoermid delen waarom cok niet door wan delende muziek Gezellig voor land genoot en vreemdeling. Want ook de bezoeker van buiten, die het toevallig treft, zal zijn behagen vinden in een stukje goede muziek. De weg, dien het korps gaat, kan naar verkiezing afge wisseld worden, zoodat elk stadskwar tier op zijn beurt eens een opvroolij- king krijgt. Ziedaar wat er voor is. Maar ik heb er nog andere dingen tegen hooren op peren. Vooreerst ,.het zal zoo gek staan, veertig mannen met zwarte jas sen door de straten te zien marcliee- ren als ze nu nog uniform aan had den Vroeger werd het wonderlijk gevon den, dat musici in de schutterij-uni form optraden, ook wanneer van de heele schutterij mets aan den horizon te zien was. t- Is nooit goed. Bovendien went een mensch gauw genoeg aan wat gek staat. De eerste wielrijder werd voor krankzinnig gehouden en de eerste wielrijdster vonden de menschen een schandaal. E*j nu Als het waar zou wezen, dat er ver band bestaat tusschen kleurige uni form en welluidendheid van muziek, dan staat vriend Fuchs met zijn groe ne Duitschers muzikaal boven het or kest van 't Concertgebouw. En de allerlaatste tegenwerping (een mensch weet veel bezwaren op te diepen tegen dingen, die hij niet wil) dat de leden van het Haarlemsch Muziekkorps zelf tegen muzikale wan delingen bezwaar zullen maken. Ik houd dat voor overdreven. Als schut terij muziek deden zij het toch ook. En is het niet veel onaangenamer in guur weer, soms bij flikkerend licht, een paar uur in een open tent te zitten blazen, dan een uurtje op straat te marcheeren Daarom blijf ik bij het denkbeeld van de muzikale wandelingen en hoop, dat de heer Modoo het in den Raad zal willen brengen en zoo niet, dan een ander en dat 's Raads meerder heid er een bepaling van zal willen maken in de voorwaarden voor het subsidie, die nog moeten worden vast gesteld. J. C. P. Stadsnieuws Vondel De Toorieel- en Reciteervereeniging „Vondel"' zal eerstdaags het speelsei zoen openen met het bekende blijspel in 4 bedrijven „Wie is Buttiuger of een dag vol dwaasheden". Een bal besluit de uitvoering. Vroege zomer! Gisteren zijn in een tuin aan deD Wagenweg 4 eitjes gevonden van een musch. Bachconcert Op het a.s. tweede concert in dit seizoen der Haarlemsche Bachveree- niging, op Dinsdag 19 November a.s., treedt het Residentie-orkest op met misg Maude Fay als soliste. Op het programma staan de volgen- do werken 1. Sypmhonie nr. 2, op. 36. D-majeur (L. von Beethoven) 2. Aria der Elisabeth aus Tannliüuser (Richard Wagner)3. Suite für Streïchorchester (C. D. Oberstadt) 4. Drie liedereu van Richard Strauss 5. Vorspiel zu „Tristan und Isolde" en „Isolde's Liebestod" (Richard Wagner). Typografen. De 23ste November a.s. belooft weer een recht gezellige avond te worden voor de Haarlemsche typografen. Hun Mannenkoor, onder leiding van den heer Kwantes, geeft dien avond eenige nummers ten gehoore, terwijl ook hun welwillende medewerking hebben toegezegd mevr. D. Schoon— Berghuys en hel maunenkwartel „Or pheus". Ook blijven natuurlijk een dansje en een voordruchtje niet ach- S. D. A. P. De openbare vergadering, welke de afd. Haarlem der S. D. A. P op 28 November a.s. zou houden .s uitge steld tot Vrijdag 13 December, daal de spieker mr. P. J. Troelstra buitens lands is. Deze moet a.s. Zondag spre ken op een meeiing in Bóhemen te gen den oorlog, van 24 tot 26 Novem ber is hij op het Internationaal Soc. Congres te Bazel, daarna moet hij ■nog een zitting van het Intern. Soc. Biyreau bijwonen. Terecht. De loopjongen van den heer C. v. H., wonende Grooto Houtstraat, die er vandoor was met f 56.20, is terecht, maai- het geld niet. Dat heeft hij ver teerd. Het jongemensch is hier ter stede aangetroffen. Ontspoord. Hedenmorgen te half tien ontspoor de een tramwagen op het Klokhuis plein. Spoedig was er een andere tramwagen present, die den ontspoor de weer in het goede spoor bracht Padvinders. Men schrijft ons Zondag 17 Nov. des middags te 3 ur zal in het Brongebouw de instal latie plaats hebben van nieuwe pad vinders. Deze plechtigheid zal worden opgeluisterd door de muziekvereeni- ging „Crescerdo", directeur de heer W. Hofmeester. EEN GOED WERK. Het is aan het bestuur van de Ver- eeniging tegen het mishandelen van dieren alhier gebleken, dat velen "het Op prijs zouden stellen zoo nu en dan eens iefs te vernemen van hetgeen door toedoen dier vereeniging wordt verricht in het belang der d eren, wij ontvangen daarover de volgende ge gevens over de maanden Juli, Augus tus en September 1912. Nadat geklaagd was over afjakke ren van paarden bij bet. rijden van zand en steenen naar in aanbouw zijnd© perceelen aan den Kinheim- weg te Bloemendaal, werd aan de be-1 trokken voerlieden verzocht minder vracht op de wagens te laden of in plaats van één, twee paarden voor te spannen; daarna werden twee paar den gebruikt, en werd geen overdre ven inspanning van de paarden meer gevergd. Een vrachtrijder wiens paard zich verwond had, stelde het dier op ver zoek der vereeniging eenige dagen buiten dienst. Evenzoo werd aan eenige eigenaars van trekhonden wier 'nonden de voet zolen hadden doorgeioopen, of op an dere wijee verwond waren, verzocht hun dieren eenige rust te gunnen, waaraan zij voldeden, zoodat de die ren nu genezen zijn. Bij het aanvoeren van zand op bouwterrein aan de Leidsche vaart door middel van op rails loopende kipkarren moesten de daarvoor ge spannen paarden buiiengewoon zwaar trekken; het bleek dat bet op en tus schen de rails liggende zand daarvan de oorzaak was; de aannemer heeft op verzcek der Vereeniging d't zand doen verwijderen. Een voerman die op de Ged. Oude Gracht met zijn kar in 'het zand ge reden was op een plaats waar een nieuwe bestrating werd gelegd, en om er weer uit te komen zijn paard hard sloes werd daarover ernstig onder houden. Op de groote paardenmarkt in Juli werd door de zorg van de Vereeniging aan de paarden drinkwater verstrekt, en gewaakt tegen het vroeger gebrui kelijke afjakkeren der paarden' In IJmuiden, Velseroord en Bever wijk viel een largzame verbetering ten aanzien der trekhonden waar te nemen enkelen trekhondenhouders werd aangeraden de ijzeren inuil- I korv en af ie schaffen en doelmatige lederen ruuilkorver daarvoor in do plaats te stellen. Helaas wil het Ge meentebestuur van Haarlem de ver plichting tot het hebben van de ijze ren muilkorf niet laten vallen. Verschillende paarden, die gebruikt worden voor het vervoer van zand en steenen, en ond/r het schofttuig een stuk gonjezak of oude deken hadden, I hetgeen het vermceden wekte, dat die I paarden aan de schoft verwond wa- ren, werden nagezien en bij enkele werd het tuig verlegd. Op de vogelmarkt werd bevorderd, dat aan talrijke aangevoerde jcvnge eendjes, die daar blijkbaar groote be hoefte aan hadden, drinkwater werd verstrekt, en dat vooral tijdens groote warmte het pluimvee en ande re dieren behoorlijk ruim waren korfd. Zooveel mogelijk werd gelet op oor deelkundig aai spannen van trekdie ren. Een stalhouder, die twee zeer ma gere paarden gebruikte, heeft op ver zoek van de Vereeniging het eene paard aan eer paardenslager verkocht en het ander* gedurende eenigen tijd buiten dienst gesteld. Toestand vooruitga ande. De toestand van het knaapje, dat de zer dagen een or.geluk kreeg bij het afglijden van een trapleuning in school no. 1 aan de Tetterodestraat, is vooruitgaande. Bevorderd. De heer J. A. van der Werken, brie venbesteller alhier, is met ingang van 16 Nov. a. s. bevorderd rot kantoor knecht, met stardplaats Haarlem. Politiepersoneel. Morgomuiuda# te 2 uur wordt het geheele politiepersoneel in twee ploe gen in groot uniform voorgesteld aan uen nieuwen burgemeester. Effecten. Dezer dagen zijn te Amsterdam ver kocht: Aaudeelen Haarlemsche Hy potheekbank (10 gestort) tegen 200 pet. en aaudeelen Rijnlandscho Hy po t'heekbank (10 gestort) tegen 40 pet DE RECEPTIE VAN BURGE MEESTER SAN'DBERG, Des morgens kwam nog ter audiën tie Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, Com missaris der Koningin in Noord-Hol land. Des middags kwamen de volgende commissies en personen do lieeren G. C. van Meeuwen, J. J. A. N'ieuw- land, B. E. C. Seignette en J. J. Bec- cari (Roomsch-Kath. Parochiaal Arm bestuur en Regenten Wees- en Armen huis St. Jacob) Mr. W. Jager Ger- liiLgs en 0. D. Emrik (Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst) J. van Hasselt en G. S. de Clercq (hoofd bestuur Maatschappij van Nijver heid) A. v. d. Poest. Clement (namen» notarissen)It. D. Baart de la Faille, adj.-comm. Rijksarchief; Mr. A. A. van der Mersch, Mr. J. E. v. d. Boon, Mr. S. E. J. v. Lier, Mr. W. A. J. M. de Vicq en L. A. Glaser, onderschei denlijk kantonr., griffier, ambtena ren van het O. M. en deurwaarder bij het Kantongerecht Mr. L. J. Toulon van der Koog, Mr. W. Jager Gerlings (Commissie van toezicht op bet Haar lemsch Muziekkorps)J. J. Schreu- ders, IJsvereeniging Haarlem eu Om streken F. C. Du four en Jhr. Mr F Teding van Berkhout (Commissie van toezicht op het M. O.)Mr. F. G. Schalkwijk, Mr. T. W. R. Wttewaal, van de Provinciale GriffieJoban Winkler, ambtenaar van den Burger lijken Stand en oud-lid van den Raad; Kolonel Van Bunge, Militie-commis saris H. Wortman en W. F. Druy- vesteyn (Rijks Waterstaat) G. Roo- denburch en J. F. M. Sterck, districts eri arrondissemerits-schooloprieners Mr. Th. de Haan HugenhoUz, Mr. A. W. Thöne, J. A. Fontein en Jhr. Mr. F. W. van Styrum, (Commissarissen HaarL Muziekfonds) Mr. A. W. Thü- ne, Jhr. F. Teding van Berkhout, H. M van Rc-uimelen, Dr. H. D. liruse- man, .\lr. P. Tjeenk Willink, Dr. II. v. d. Berg, Mr. S. H. Veiling Aieinesz (Regenten St. Elisabeth's Gasthuis; jiir. Mr. F. W. van Styrum, Mr. A. W. Thone, Mr. A. A. PéleriD. F. B. A. van Sieeiihaidi-t-arré, Mr. 1. W. Lo- secaat Vermeer, G. Rooüenburcb en Mr. W. F. C. C, Pynacker Hordijk (Regenten van de Gevangenis); H. M. van Beoimelen en J. F. Baron Van Ileeckeren vuu Waliën (Onze Vloot) L. Robert, tijdelijk-organist der ge meente F. C. Koe se r (administrateur Weldadigheid naar Vermogen) G. Bos en J. L. Zegers (Regenten Nederd. Horv. Wee-sbuis) E. II. Krelage, J. H. Wentholt (Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur)C. ten Boom en G, de Vries (Pauoonsveree- niging Boas en Ned. Boud van Horlo gemakers) Dr. J. B. Schepers (Alg. Nederlandsch Verbond)W. ten Boom en H. Visser (Christ. Gehcel- onthoudershond)W. ten Boom (Chr.- Ilist Unie) Mr. M. N. Schcitema, D. Miezerus en E. A. van Bilderbeek (Ka mer van Arbeid voor de Confectiebe drijven) W. A. J. van de Kamp en E. A. van Bilderbeek (Commissie C. tot wering van schoolverzuim)Mr. C. W. Thönc, waarnemend auditeur militair C. F. van Oyen, adjunct directeur Openbaar Slachthuis; Dr. I. van Walt van Praag: U. J. K. Vers feit en Dr. H. Brongersma (Schuur- mann-Schimmel-Van Outeren Stich ting) J. J. Beynes, H. J. Bouman en J. A. Schouten (opzichter en klerk Burg. Armbestuur) B. Kauppe en A. W. Haksfeeii (Ouderlingen Ned. Herv. Gemeente)K. F. van Maas en Dr G. W. Brongersma (Geneesk. Ar- men-Commissie)C. H. Holst, direc teur "Werf Conrad H. J. Bouman. M. J. Sandyc-k en II. Stinis (Kon. Ne- derl. Bond van Oud-Onderofficieren en Schietvereeniging „GeDeraal Van Merlen") Mr. Joh. Enschedé; de eerw. heeren H. F. J. Rikmenspoel, G J. TI. Stoffels en P. A. F. Rovakkers, Roomsch-Kath. geestelij ken; M. Steffelaar. geneesheer-direc teur Zander-Instituut; J. Blom en J. L. Tieleman (Diaconie der Nederd. Herv. Gemeente). E. B. Hollis, Directeur Neufchatel Asphalt Cy,, Mr. D. Ragay, H. IT. Op- pelaar en G. Kruiswijk (Haarl. Poli- tie-vereen. Verbetering zij ons Stre ven), De. B. P. Plantenga en C. M. A. Bijleveld (Curatoren van het Gym nasium), S. Fh. de Vries en Dr. M. Wolff, kerkbestuur Nederl. Israë litische Gemeente, Dr. L. C. Proot en Mr. U. R. Ribbius (Roode Kruis), J. C. Burkens en J. v. d. Most van Spijk (Vereen, voor Verfraaiing), Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, Mr. J. D. Pasteur, Mr. H. de Josselin de Jong en Mr. J. L. M. Meckmann, (Haarlemsche rechtbank), Dr. L. C. Proot, D. A. Swens en Dr. H, D. Kru- seman (Comm. Stads-apotheek). Dr. L. C, Kersbergen en Dr. A. A. G. Land (Vereen, tot Bestrijding der Tuberculose), C. Gombaulten W. Wa- lewijn (Vereen, voor eerste hulp bij ongelukken „Snelverband"), H. J. Raedt, inspecteur der Registratie, W. Weissman, (Bond „Heemschut"), J. L. F. de Meijere, Ev. Luth. Predi kant, J. J. J. Noordman en W. J. B. van Liemt (R.-K. Militaire Vereen E. A. von Saber, directeur Museum van Kunstnijverheid, J. H. Keuiper, directeur bij de Telegraphic, T. L. v. Wagtendonk, Commandant van het 21ste Landweerdistrict, Mr. Dr. ba ron R. H. de Vos van Steemvijk, J. P. Holtzschue, G. B. Crommelin, J. J. Se- verijnse, W. Smit, Best. Ver. Oud- Strijders Het Vaderland Getrouw. J. de Breuk Lz. (R. en Z. 't Spanr- ne), J. de Breuk Lz. (H. F. C.), Da. Van Paassen cn Ds. Barger, (Predi kanten bij de Ned. Herv. gemeente, mede namens de Christ, verpl. van lij ders aan vallende ziekten); D. Fran ken en J. W. v. Santé Jr. (Haarl. Vrijw. Brandweer ,de Tien"), C. P. W. Kriens, (dir. Haarl. Muziekkorps), P. J. van Kessel en J. Ch. Vintges, (Best. St. Vinceutius-vereeniging), II. Cremer en Mr. Dr. W. P. Vis, (Best. Ver. Koninginnedag), Ds. Weener en Ds. Vunderink (Kerkeraad Ned. Herv. gemeente), Adj. Bruins, ((Off. Leger des HeiJs), A. F. II. v. d. Vaart, II, London en J. A. Heins (Comm. Koffie en Brood); Mr. E. J. Dorhout Mees (Rechter); Mr. A. A. Pélerin, (Off. van Just.), Mr. W. H. Hoyer (subst. OIL van Jusiitie bij de Arr.-Rechtbank), A. de Beer, W. Bakker en S. Piso (Best. ICnder Oranjebond Prinses Juliana in het Amslerdamsch kwar tier); Mr. J. W. Losecaat Vermeer, (Pres. Arr.-Rechtbank); Ds. P. E. Barbas (oudste predikaat bij de Ned. Herv. gemeente); Mr. M. E. Booy, (Griff. Arr.-Rechtbank); A. M de Kruijff, (Oatv. Succ. en Reg. P. J. Bückmami (geneesheer Gesticht St. Job. de Deo), Mr. W. H. van Nes van Meerkerk, (Rechter in de Arr.-Recht bank), D. Willem se met personeel, (Bouw en Woningtoezicht), G. van Kakken en Mej. Mary Fleiscoman. Eiekjss uit de Rechtszaal. Onder t voorlezen der vonnissen gebeurde er weinig, dat waard Is op dit papier te vereeuwigen. Dat viel wel tegen, want we hadden beslist 't veelsprakige dienstmeisje Neeltje verwacht, om haar vonnis te hooreiï. Ze was zeker in vol vertrouwen op een genadig vonnis! bij haar potjes en pannetjes in de keuken ge bleven en had 't niet de moeite loo- nend gevonden, om zich nogmaals op te maken om naar 't Paleis van Vrou we Justitie te gaan. Nu Neeltje is er goed afgekomen: drie gulden boete. En dat voor de verduistering van een japon! De rechters hebben zeker uit 't gloedvolle pleidooi van Neeltje de overtuiging gekregen, dat er zeer ver zachtende omstandigheden voor haar waren. Toch geloof ik niet, dat Neeltje ge heel tevreden is met dit vonnis. Zo had immers een volledige vrijspraak verwacht I 't Is haar evenwel niet geraden in hooger beroep te gaan. De heeren van 't gerechtshof te Amsterdam zul len misschien niet met zooveel ge duld naar haar pleidooi luisteren, als onze rechters dit gedaan hebben. Dus Neeltje, betaal die 3 gulden nd maar cn alles is afgedaan! Bang voor de cel. Een andere beklaagde kwam wel z'n vonnis hooren. 't Was een 63-ja- rige man, die reeds eenige keeren met 't inwendige van de gevangenis heeft kennis gemaakt en nu veroordeeld werd tot 10 dagen gevangenisstraf, wegens 't beleedigen (uitschelden) van een politiebeambte. President: Dus je bent veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. Beklaagde (aanslaand, dus hij is blijkbaar een oud-gediende): Mag ik de heeren een verzoekje doen? Ja?Nou ik zie er zoo tegen op om in de cel te zitten, mag ik in'n straf gemeenschappelijk uitzitten? President: Dat moet je aan den Of ficier van Justitie vragen. Officier: Je bent 63 jaar, nu dan zal ik er wel voor zorgen. Beklaagde (met een glans van vreugde op 't oude ingevallen gelaat): Dank u wel, heeren! Ik wensch de heeren goede gezondheid! President (lachend): Ik dank je well Zwervers. Een 38-jarige man, flink van hou ding en uiterlijk, had in Edam gebe deld. De hand opgehouden om oen cent te vragen. Bedelen in 't openbaar mag niet. Een veldwachter bekeurde den zwer ver en, zooals 't ile gewoonte is, hij werd dadelijk in voorloopige hechte nis gesteld. Waar moet een zwerver andeis heen gezonden worden? President: Je bent nog een jonge man. kan je nog werken? Beklaagde: O ja, heel goed! 'k Wil weer graag naar de Rijkswerkinrich ting opgezonden worden. President: Ben je daar al eens ge weest? Beklaagde- Ja, eens 3 jaar en ock eens 15 maanden. Nu wil ik er wel graag weer voor 3 jaar heen Een der rechters: 't Js locli eigenlijk een schande; kun je niet in de maat schappij gaan werken? Beklaagde: Ik ben vroeger kruide nier geweest, maar ik ben achteruit gegaan en nu kan ik geen werk meer vinden.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1