RONA Van Houttn's Cacao Van andere zijde wordt evenwel ge mold, dat de Montenegrijnen juist veld winnen en een kazerne in Skoe- tari plat scholen. DE GRIEKEN. 't Eiland Nicaria is door de Grieken bezet. Toen de Grïeksehe vlag gehe- schen werd, heerschte er veel geest drift onder de bevolking van 't eiland. De Grieken hebben ook Chimara bezet. In Konstantinopel hebben de internationale oorlogssche pen thans matrozen ontscheept, die in 't midden der stad in verschillende ge bouwen zijn ondergebracht. De ma trozen bewaken thans de gezantschap pen, consulaten, postkantoren, ban ken, enz. Voorloopig zijn 2000 matrozen aan wal gezet, maar deze zullen nog ver sterkt worden. De ontploffing in Saloniki. Na de kruitontploffing in den nacht van Woensdag op Donderdag ont stemd er in de stad Saloniki een groo- te verwarring, gevolgd door een pa niek. De bevolking geloofde, dat er een aanslag gepleegd was, en vuurde een aantal revolver- en geweerscho ten af om de zoogenaamde daders te verdrijven. Door de kracht van de ontploffing zijn verschillende kazernes, waarin vroeger de Turksche cavalerie lag, vernield. Overal lagen de verminkte lijken van menschen en paarden in lange rijen. De arme gewonde solda ten vroegen aan voorbijgaande jour nalisten of zij er niets aan doen kon den, dat zij naar hun vaderland te ruggezonden werden, nu de stad toch gekapituleerd is. Omtrent de oorzaak van de ontplof fing is nog niets bekend. Maar men vond op de plaats van het ongeluk ijzer met een lange lont. Onder de gedooden waren ongeveer 20 Griek- sche soldaten. Dit feit is van beleeke-I nis, omdat het bewijst, dat de Grieken aan de ontploffing blijkbaar geen schuld kunnen hebben. Uit Konstantinopel wordt geseind, dat onder de gevangen genomen Turksche soldaten in de kazerne, waar de ontploffing plaats had. 300 dooden en 400 gewonden gevonden zijn. Cholera. Hierboven schreven we reeds iets over de cholera. Hoe ontzettend die heerscht, blijkt uit de volgende mc-de- deelingen van 't oorlogsveld. De oorlogscorrespondent van het Berliner Tageblatt in het Turksche hoofdkwartier seint: „De cholera woedt in de Turksche stellingen, achter de Tsjataldja-linie gruwelijk en op niet te beschrijven wijze. Langs de wegen liggen duizen den stervenden en dooden. Volgens authentieke medcdeelingen sterven •Meen op deze linie eiken dag 500 man. Op mijn rit naar de stellingen zag ik bu dozijnen de massa-graven, die l door steenen kenbaar gemaakt wor-j den. Mannen met draagbaren zijn on-' afgebroken aan den gang om de doo-J den van de wegen op te nemen. Waar ik kijk, niets dan vertrokken gezich ten, stijve handen die aanklagend zich ten hemel strekken. Slechts zelden heeft men de vertrokken ge- zichten toegedekt. Hoe dichter bij den spoorweg, des te treuriger wordt het tooneel. De grootste fantasie kan zich zoo iets verschrikkelijks niet voorstel len. Hier liggen op een wagen 10 man-1 «en, waarvan vijf nog leven, met ge broken oogen, de vijf andere inet de uitdrukking van het gruwelijke lij den, waaraan zij ten offer vielen, nog op het gezicht. Een station is een veld van dooden. Ik loop door lijkenhoo- pen, door massa's kermenden, die spoedig zullen sterven. De vertrekken de trein is vol cholera-lijders; ook hier tusschen de dooden de levenden, wien hel nog gelukt is, in of op een vee wagen te klimmen, om daar to ster ven. Men let niet meer op hen. Hoe- velen zullen op den weg naar Makri- koj waarheen men de zieken blengt, nog sterven? Hoevelen zullen de wa gens nog levend verlaten'? Men tracht de besmettelijke ziekte meester te wor den. Alle wegen iu de nabijheid van het station zijn met chloorkalk be strooid. Te laat echter. De sickle laat zich niet meer terugdringen. Hoe groot moet het medelijden zijn met dit arme volk! Vrouw en kinderen hebben zij verlaten om de Irotsche Halve Maan te volgen, om de neder lagen van Kirk Kilisse en Loele Boer- gas goed te maken. En nu de ellende, liet sterven aan den weg. Generaal Ali Risa Pasja is ook in den trein, die de stervenden naar Makriköj brengt, lijdend aan cholera. Hoe zou dit zoo zwaar getroffen le- j ger nog tegenstand kunnen bieden te gen een vjjandelijken aanvalt Waar om houden de Bulgaren niet aan? De paar schoten, die nog vallen, zijn van geen beteekenis. Uet gerucht, dat de ziekte even sterk woedt bij de Bul garen, lijkt mij de beantwoording van deze vraag le zijn." Uit Con stanza werd aan het Berli ner Tageblatt geseind: „Thans vlucht ook de bevolking van de omgeving van Konstantinopel, uit vrees voor den opmarsch der Bulgaren, naar de hoofdstad, en zij brengen de cholera mee. Van twee kanten dringen de vluchtelingen de stad binnen. Zij ko men over Sckischli naar Pera en over Makriköj naar Stamboel. De straten zijn bedekt met eindelooze rijen van rijtuigen. Hier en daar zijn grootere groepen van wagens omringd door militairen, onder wie de nieuw aan gekomen choleralijders ontdekt wor den. De ellende is hartverscheurend. De cholera woedt vreesclijk. De offi- cieele opgave, dat Vrijdag 22 nieuwe gevallen en 14 dooden geconstateerd zijn, en totaal OS zieken onder behan deling zijn, klinkt als een bespotting. Vrijdagavond kwamen in Konstanti nopel -10 wagens met choleralijdenda S'.h.aten aan. Allé voor de gewonden ingerichte barakken bij het station Stsmboel zijn vol choleralijders. De naburige moskeeën worden daarom ingericht voor het opnemen van ge wonden. Verschrikkelijke toestanden hserschcn in de badplaats San Ste- fano, die door de bewoners verlaten is. Onder de le San Slefano vertoe vende reservctrocpen komen dage lijks vele duizenden choleragevallen voor, en ongeveer 200 dooden. De au toriteiten zijn machteloos leem den omvang van deze ellende. De oorlogscorrespondent van de Berliner Morgcnposl maakte even eens een verkenningstocht langs de Turksche stellingen bij Tsjataldja. j Hij vertelt: „Bij een waterplas schrikt mijn paard voor het lijk van een schimmel. Naast hel gezwollen dier beweegt een menschelijke hand zich krampachtig. De man bijt de landen opeen, vecht met den dood. Nauwe lijks tien passen verder buigt een an dere soldaat zich op den grond, om het den dood brengende water te slur pen uit een vuilen plas. Hij wordt niet gewaarschuwd door de sterven den, hij wordt niet gewaarschuwd door de versche graven, die getcekend zijn door steenen, en die links en rechts in lange rijen langs den weg staan. Door wagens en paarden baan ik mij een weg. Aan don kant van don weg, bij de graven, liggen de zieken, en een droef steunen komt uit hun borst. Bij honderden liggen zij hier zoo, velen van hen met stijve gezich ten en holle oogen, slachtoffers van de cholera, van don laatsten en sterk- sten vijand van de Turken in Europa. Over lijken rollen de kanonnen en aomiumuewagens, die naar de stel lingen gebracht wordon. Geen van de soldaten, die het transport leiden, heeft tijd oui zich te bekommeren om de hand, die smeekend zich uitstrekt naar de veldflesch. De gTond rondom het station is wit als sneeuw. De co lonnes brengen tlians zware zakken met chloorkalk, om de steeds verder om zich heen grijpende epidemie te gen te houden. De correspondent van de „Vossische Zeitung"' in Konstantinopel seinde „De uittocht der Mohammedaan- sche bevolking van Thracië duurt voort. Die eindelooze optocht van de met hun jammerlijke have vluchten de, gedwee naar de hoofdstad gaande lieden is nog aangrijpender dan do transporten van gewonden en zieken. Dit zijn tooneelen, die aan vroegere eeuwen doen denken. Dat een oorlog in on z e d a- gen liet bestaan van tien- ui zen den zoo volkomen ernietigen kon, en zoo'n r tl w e 1 ij k lot kon brengen, heeft niemand durven ver moeden. Do regeerïng wacht door de noodza- kelijkneid, dezen scharen vluchten den nieuwe woonplaatsen te geven, een taak, die voor menige Europee- sclie regeering te zwaar zou zijn. j In do hospitalen worden vele ge vallen van doodskramp geconsta-1 teerd. De gewonden hebben dikwijls dagen lang zonder verband buiten moeten liggen, en moeten thans den j gebrekkigen gezondheidsdienst niet het leven betalen." De drinkwaterleiding van Kon stantinopel besmet1 Uit Konstantinopel wordt geseind: „Daur hel thans vaststaat, dat 't Dcrkosmeer, dal de stad Konstantino pel van drinkwater voorziet, door cho lera geïnfecteerd is. wordt de stad door een ernstig gevaar bedreigd." Is dit bericht juist, dan zal de el lende nog wel grooter worden. De bestrijding. 't Turksche ministerie deelde mede, dat de cholera-lijders niet meer naar Konstantinopel zullen gebracht wor den, maar opgenomen moeten worden in de militaire hospitalen buiten de stad. Bij besluit van den minister raad is een commissie gevormd, beslaande uit een Franschen, RussLschen, Oostenrijkschen en Nederlaiidschen gedelegeerde, om tot desïnfeclie van de stad over te gaan, waarvoor credieten zullen worden toegestaan. De Turksche regeering zal drie des- in fee Remissies uitzenden. De koning van Bulgariie heeft een bekend geneesheer uit Reichenliall in I zijn legerkorps laten ontbieden, om hem te raadplegen over de bestrijding van de cholera. Ook in 't Bulgaarsche leger heerscht dus blijkbaar de ziekte. De strijd om Albanië. Men weet, dat de Servische regie ring niet genegen is eeu autonomie aan Albanië te geven. Dit zou zoo zeggen de Serviërs zijn een voor deel toekennen aan den geslagen vijand, want de Albaneezen hebben aan Turksche zijde tegen Servië ge streden. De Serviërs willen Albanië inlijvenl Ook weet men, dat Oostenrijk-Hon- garljie daartegen is en zich beijvert voor een autonomie voor Albanië, om..,. Albanië aan Servië te ontne men. Do quaestie is dus nog altijd niet opgelost. Wel wordt uit Belgrado geseind, dat de diplomatieke onderhandelin gen nog steeds worden voortgezet. Het laatste woord is dus nog niet gespro ken. lieden komen evenwel weer minder gunstige berichten. De consuls van Oostenrijk te Prizrend moeten door de Serviërs minder vriendelijk behan deld zijn. Oosteni'ijk-Hongarije hoeft nu geprotesteerd. De Serviërs moeten In Prizrend lce- lijlc huisgehouden hebben tegen de Albaneesche bevolking. In 2 uur heb ben zij 111 mannen en 35 vrouwen en kinderen vermoord. In verschillende plaatsen van Oos tenrijk hebben anti-Russische betoo gingen plaats, blijkbaar in 't leven geroepen door de geruchten, dat Rus land de politiek der Serviërs steunt. Keizer Frans Jozef moet dezer da gen gezegd hebben: „Ik ben voor vre de-, maar niet voor vrede tegen eiken Pt>ü<5 Wij kunnen ons niet alles laten welgevallen." In de Opstenrijksche delegatie heeft minister Berchtold vrij geruststellen- do verklaringen afgelegd, maar hij hield vast aan de autonomie van Albanië. Dat is 't juist 1 Allerltl. Italië in Tripolitanië. Als bestuurder van het nieuwe de partement van koloniën, dat het be heer zal krijgen over Lybië, Grythrea en Sonialiland, zal benoemd worden Bertalïni, die voorzitter was vaji de Italiaansche missie, welke te Oucliy met de Turksche gedelegeerden over den vrede onderhandelde. Volgens Duitsche bladen 'hebben F. Ti ver bey en de Turksche comman dant van Benghasi met zijn officieren besloten den oorlog voort te zetten op eigen verantwoordelijkheid. En ver bey heeft ontslag genomen als officier in het Turksche leger en beschouwt zich niet meer als Turksch onderdaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Ets per rose? /in Smaak Hoe geheel ANDERS j;n Kracht en hoeveel BETER jin ?eur \in Kleur dan alle andere goedkoops merken. UIT IIET ENGELSCHE LAGER HUIS. Toen het Huis Maandag weer bij eenkwam, viel er niets te bemerken van een opgewondenheid, zooals Don derdag j.l. had géheerscht. Eersle-minisler Asquith verklaarde, dat de regeering onmiddellijk gevolg had gegeven aan het voorstel, door den voorzitter op 14 dezer gedaan. De regeering, zoo vervolgde hij, was nog steeds van meening, dat haar oor spronkelijk voorstel het eenvoudigst was geweest eu het geschiktste mid del om de zaak tot een goed einde te brengen. Dat zij thans voorstelt een anderen weg in te slaan, vond gedeel telijk zijn reden in de vrees, dat de wanordelijkheden zich zouden herha len en ten andere daarin, dat de re- geering gevoelde, dat zij de aanspo ring van den voorzitter in den wind mocht slaan. De regeering stelde daar om voor, het linanciêele voorstel, zoo als het geamendeerd was door de mo tie van Banbury te vernietigen en 'n nieuw financiëel voorstel in behande ling te nemen. Het oorspronkelijk voorstel van de rege-ering om het amendement van Banbury voor ongel dig le verklaren, werd zonder discus sie en stemming teruggenomen. Heden zal het financieele voor stel ingediend worden en daarmede heeft het heftige parlementaire inci dent wellicht een vreedzaam einde ge vonden. UIT DEN SPAANSCHEN SENAAT. Minister-president Romanones deel de mede, dat de Koning hem aan het hoofd der regeering had geplaatst. Hij bracht hulde aan Canalejas, wiens parlementaire program hij'ten volle verklaarde te aanvaarden. Hij beloofde, dat de regeering zich dadelijk zou bezig houden met de be- grooiing en het Fransch-Spaansche verdrag. Aan het eind zijner rede betoogde hij de noodzakelijkheid van handha ving van orde en rust Binnenland PRINS HENDRIK was voornemens heden aanwezig te zijn bij de begrafenis van Jhr. Ge- vaerts van Sünonshaven, kamerheer in b. d. EERSTE KAMER. De Nieuwe Zeeuwscbe Courant spreekt het bericht, dat de heer nar. C. Lucasse, te Goes, die, gelijk men weet, ernstig ongesteld is, als lid van de Eerste Kamer zal bedanken, tegen. Het bericht is geheel en al uit de lucht gegrepen. Volgens hetzelfde blad gaat de riéke vooruit en behoeft men voor ernstige complicaties niiet te vreezen. Mr. Lucas9e heeft een hartkwaal. MR. AE. BARON MACKAY. De heer AE. Mackay heeft aan den Gemeenteraad van 's-Gravenhage medegedeeld^ dat bijzondere -omstan digheden hom bewegen om -thans zijn ontslag te nemen als lid van den Raad. „Al ga ik hiertoe vrijwillig over, schrijft de heer Mackay, zoo mag ik U toch niet verhelen dat ik met groot leedwezen eene betrekking neerleg, die mij allengs lief was ge worden". De heer Mackay dankt ten slotte de leden van den Raad voor de vriendschap en achting steeds van hen ondervonden en beveelt zich in hun aandenken aan. JHR. VAN KARNEEEBK.; Men meldt uit Utrecht aan de Tel.: Naar aanleiding van de mededee- ling van jhr. Van Karaebeek in den Bond van Vrije-Liheralen gedaan, dat hij zich in 1913 niet meer voor Kamerlid beschikbaar stelt, worden nu reeds van particuliere zijde bui ten de liberale kiesvereenig'ng om, pogingen gedaan, om hear in 1913 op nieuw candidaat Le stellen. In r.iid- Ohristelijikfhistoriscihö kringen moet dit plan instemming vinden. ROODE KRUIS. Het Nederlan d sche Roode Kruis heeft besloten een ambulance uit te zenden naar Bulgarije. Deze ambu lance is samengesteld als volgt: dr. E. W. Sikemeier, heelkundige, hoofd der ambulance; A. Vele kor, h kundige; F. H. Meihuizen, heelkun dig©; dr. P. A. Voerman, internist; G. J. W. Koolemans Bijnen, internist; van Vliet, Röntgenoloog; J. P. C. Kempff, hoofdverpleegster; J. W. do Bruijn, verpleegster; J C. Fiegen, verpleegster; A. Haanstra, verpleeg ster; A. van Lousen, verpleegster; mevr. M. A. Sikemeier, geb. Koor- dors, verpleegster. Vermoedelijk zal de ambulance Za terdag a.s. vertrekken. Bij het hoafdcouiité van het Nc- der land sche Roode Kruis zijn, naar aanleiding van schriftelijke en tele- gnup'nïsche gedaoluten wisse ling met onzen gezant te Konstantinopel, ern stige bezwaren geresze-n tegen hot ver trok der geheelo ambulance, -dat op aanstaanden Dinsdag was vastge steld. I-Iet laatste telegram van don gezant hoeft het dngelijksch bestuur uit het hoofdcomité doen besluiten, voorloopig slechts een kleine ambu lance uit te zenden, bestaande uit de doctoren Lingbeok en Van dien Steen v. Ommeren, mevr. Lingbeek en rnej. Kuyper, en voorzien van de bijeen gebrachte hulpmïdden, om uit te maken hoe de geschenken, gelden en bijeengebrachte goederen het best kuinnen worden aangewend, welke de justitie ook ter plaatse zal 'hebben te beoordeelen, en in hoeverre nazen ding van het overige personeel (dat zich bijna unaniem beschikbaar stel den, oolc voor de cholerave nplogi ng) gevvenschit is. Blijkens een bij het hoofd-comitë van het Nederlandsche Roode Kruis ingekomen telegram van onzen gezant te Athene, wien om berichten over de ambulance van Griekenland geseind bevindt zich deze op het oogen- blik tc Saloniki. Men verneemt, dat aan den comman dant van het in de wateren van Kon stantinopel aangekomen pantserschip „Gelderland" is opgedragen aan liet personeel van het Ned. Roode Kruis, dat zich daar heen zal begeven, den noodigen bijstand te verleenen. De af- deeling zal voorloopig aan boord van de „Gelderland" tot verblijf opgeno men worden. EEN GOEDE BUIT. Te Hengelo is bij den horlogemaker Knoei ingebroken. Er is voor ruim f 400 goudwerk gestolen. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Door het onvoorzichtig afsluiten van een brandende vulkachel, werden eenige personen, uit het gezin van P., wonend© Lange Houtstraat te Amster dam .bewusteloos aangetroffen. De moeder en 2 kinderen werden per auto-ziekenwagen naar het gasthuis gebracht en daar bijgebracht. De vrouw werd aldaar opgenomen, terwijl de kinderen weer naar huis konden gaan, zoo meldt de TeL Te Tilburg werden Maandagochtend mejuffrouw Van Gennip en haar dienstbode in haar slaapkamer, waar een vulkachel brandde, bijna gestikt gevonden door kolendamp. Door kunst matige ademhaling werden de levens- j geesten opjewekt. De toestand der pa-1 tiënten is nog zorgwekkend. ONDERSCHEIDING. De President der Fransche Repu bliek heeft mr. dr. T. W. J G. Snij der van Wisser-kerke, president van den Octrooiraad, benoemd tot com mandeur der orde van het Legioen van Eer. DE ACTIE DER SIGARENMAKERS. Maandag is te Amsterdam op nage noeg alle fabrieken het werk als naar gewoonte aangevangen. Slechts op een tweetal kleinere fabriekjes, waar geen bevochtigde tabak voorradig was, was eenige stagnatie in de gewo ne werkzaamheden, KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. Naar men uit het district Katwijk verneemt wordt er ernstig over ge dacht in 1913 naast het aftredend lid Baron Wassenaer van Catwijck (C.- II.) een R.-Katholiek candidaat te stellen, daar men van de meening uit gaat, dat do R.-Katli. minstens even sterk zijn in dit district als de C.-IIis- torischen en Anti-revolutionairen te zamen. Als voorloopige candidaten moeten reeds gepolst zijn de heeren Bulten, hoofd eener R.-Kath. school te Hillegom, Van Gils, burgemeester der gemeente Zcetenvoude, en dr. Kervel, arts en lid Yan den gemeenteraad van Noordwij k. In het district Veendam is door de S. D. A. P. candidaat gesteld de heer mr. G. \V. Sannes, griffier van den Raad van Beroep van de Ongeval lenverzekering te Groningen. Zondag vergaderde te Veendam do centrale lib. kiesvereeniging ,,De Grondwet". Als Kamercandidaten wer den genoemd tie vrijz.-dem. II. Snijders en KL de Vries, benevens de heer jhr. mr. Van Beresteyn, die zich niet ver klaarde, ten aanzien van do vraag tot welke partij hij behoorde. In de ver schillende kiesvereenigingen zal nu per referendum worden uitgeniaaat wie van deze drio voorloopige candi daten de fefir.itieve vrijzinnige candi daat voor liet district Veendam zal zijn. DE VRIJZINNIGE SAMENWER KING. Nu de drie vrijzinnige partijen bet oonoontratie-m/anifest hebben goed gekeurd, zal door een comité van organisatie, bes/taandeuit vertegen woordigers van de hoofdbesturen der drie partijen, de voorbereiding -an het verkieziiigswerk over het geheel© land worden ter hand genomen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 December J. II. Kroon te Hen gelo (O.) benoemd tot hoofdmachinist bij de Rijlcselectr. bemalingsinrichtin gen van de Bergsche Maas. Is met ingang van 16 Jan. benoemd tot dir. van het post- en telegraafkan toor te Noordwijk, P. Zwart, thans id. te Coevorden. Is met ingang van 16 Nov. aan den adst. bij de dir. van de Rijkspost spaarbank R. Franzen, op verzoek, eervol ontslag verleend- Is met ing. van 16 Dec., aan den adj.-commies bij bet hoofdbest. der posterijen en tel. jhr. H. van Speng- lcr, op verzoek, eervol ontslag ver leend. Bij Kon. Besl. is voor den tijd van ten hoogste 3 jaren, gedetacheerd bij de landmacht in West-lndië, de le- luit. der inf. van het leger in Ned.- Indië, J. A. van Seventer, thans met verlof hier te lande. van Nijkjöping naar Aalborg, den 4en November bij Laegstoer omgeslagen is. Naar men het blad mededeelt, is het schip thans boven water gebracht, en wordt naar Groningen vervoerd om te worden gerepareerd. Het lijk van liet vijfjarig zoontje van kapitein Kramer is gevonden, en te Laegstoer begraven; het lijk van de vrouw helaas nog niot. Stadsnieuws TWEEDE KAMER. JUSTITIE-BEGROOTING VOOR 1912. Memorie van Antwoord. De Minister verdedigt zich breed voerig tegenover de door sommige leden geleverde critiek op zijn beleid op wetgevend gebied. De Minister deelt mede, dat binnen enkele dagen de Staten-Goneraal zal bereiken ©en wetsontwerp op woon wagens en woonschepen, en dat de wetsontwerpen tot beteugeling van landlooperij on bedelarij en tot be strijding van habitueele dronken- schap in zooverre gereed zijn, dat al leen een noodzakelijk overleg met het Departement van BLnnenlandsche Za ken nog wordt vereischt, om deze w. o. in het- stadium te brengen, dat zij het Departement zullen kunnen verlaten. Het staat voor den Minister vast, dat de eerlang verschijuendo j resultaten van den arbeid der voorb varende Staatscommissie voor de herziening van 't Wetboek van Straf vordering onmiddellijk van zijnent wege in een wetsontwerp zullen kun nen worden omgezet. Een wetsontwerp tot het brengen van eenige wijziging in het straf stelsel kan eerlang, wellicht nog tij dens deze wetgevende periode, wor den ingediend. Voor een tempering van het vooral hier te lande zeer strong doorgevoerde stelsel van een zame opsluiting schijnt voldoende grond te bestaan. Een wetsontwerp tot herziening van het strafrechtelijk deel der Kinder wetten is, voor zoover dit het straf vorderlijke en niet het minst belang rijke deel betreft, gevoegd bij de her ziening van bet Wetboek van Straf vordering, dat zijn voltooiing nadert; het overige, materieele deel, dat met de strafvorderlijke regeling samen hangen moet, is dientengevolge nog in bewerking overwogen wordt een uitzetting van het aanvankelijk voor dat wetsontwerp getrokken kader in de richting van invoering van het in stituut van den zoogenaamden kin derrechter, van bijzondere gerechten, uitsluitend met de rechtspraak in kinderzaken belast. Wat de wetsbepalingen lot bestrij ding der zedeloosheid betreft, komt de Minister tot de stellige verklaring, dat bij de uitvoering der nieuwe wet aan de burgers geen onnoodigen over last is aangedaan. Naar aanleiding van een klacht over al to gemakkelijke toepassing van de preventieve hechtenis, waarbij verwezen werd naar den moord le Beek, zegt de Minister, dat het aller minst aan do justitie is gebleken, dat de bedoelde vader onschuldig is aan het gepleegde feiten zelfs is in den aanvang dezer maand het onderzoek tegen hem heropend naar aanleiding van nieuwe aan de justitie ter oore gekomen feiten. Bij de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de Loterij- wet zal wellicht ook gelegenheid wor den geboden de gedragslijn tegen „Lotisico", welke vennootschap een ongeoorloofde uitbreiding aan haar bedrijf heeft gegeven en deswege dan ook door de rechterlijke macht tot in de hoogste instantie is veroordeeld, teer uitvoerig uiteen le zetten. KERMIS LIEFHEBBERS. Bijna 800 meerderjarige ingezetenen van Frauekoi' hebben zich gewend tot Gedeputeerde Staten van Friesland om niet goed te keuren het raadsbe sluit tot opheffing van den kermis- Zondag, welk besluit met 1 stem meerderheid ia den raad genomen werd. EEN AANVARING. Men incldt aan 'i N. v. d. D. u.-t Londen, dat het Hollandsche stoom schip „Dordrecht" op de thuisreis in aanvaring ia geweest met het Spaan- sch© stoomschip „Juno", tijdens een dikken mis/I, in den mond vi Tyne. De „Dordrecht" werd aan stuurboord ingedrukt en lieeft de ha ven, nog juist vóór dat zij zonk, be reikt. SCHIPBREUK. Wij maakten een "ge weken geleden melding, schrijft de N. Gr. Ct. dat het ANTI-MILITAIRE VEBGADERING De Bronzaal was Maandagavond iets meer dau lialf vol, toen de Inter nationale Ant.'-Militarislische Vereen i- ging, afd. Haarlem, een bijeenkomst had uitgeschreven. De voorzitter besprak het doei van deze vergadering, dat hierin be sfond, om te protesteeren tegen de ge vangenhouding van den milicien Jan Kaay, te Haarlem, die door den krijgsraad tot eer. maand gevangenis straf is veroordeeld, omdat hij zich niet wilde laten „dresseeren in het moorden". Meteen maakte men van de gelegenheid gebruik om te proteslee- ren tegen den Balkan-oorlog. Eerste spreker was de heer F, D o- m e I a Nieuwenliuis, en twee de spreker de heer G. R ij n d e r s. De lieer Domela Nieuwenliuis he sprak den oorlog. Deze is afschuwelijk door het lijden en de ellende, die li ij veroorzaakt. Bovendien kost het leger millioenen bij millioenen. Elke secon de kost het leger f 120. De oorlogs ellende wordt nog verergerd door be smettelijke ziekten. Dit blc-ek op den Balkan. Bjornsterne Bjornson weet bij den Russïsch-Japanschcn oorlog den oor log aan de neutrale mogendheden. Zij zijn het, die den oorlog verhinderen konden. De heer Domela Nieuwenhuis zoekt hel middel, om den oorlog te verhin deren echter niet bij de kapitalisten, doch bij da arbeiders. De transport arbeiders kunnen weigeren om sche pen te laden voor een der oorlogvoe rende mogendheden. Het treinperso neel kan dienst weigeren op militaire treinen en dc kc Ier delvers kunnen in staking, gaan, om aan de oorlogssche pen steenkolen te onthouden. Dit is tie weg, dien men gnan moet, meende de heer Domela Nieuwenliuis. De sociaal democraten durver. dezen weg niet op. Dat komt, oindot zij geen anti-milita risten zijn. Zij streven naar verove ring van macht. En wie het gezag wil, moet een leger in stond houden. In Duitschland bv. zouden de sociaal democraten met hun 41/2 millioen stemmen den oorlog kunnen verhin deren. Daarom is van dien kant niets voor de regeer in gen te vreezen. Bij een mobilisatie moet het ant woord der arbeiders zijn een algemee- ne werkstaking, bij een oorlogsverkla ring een algenieene opstand. 'Ap plaus.) Als de arbeiders zoo handelen, zal het met. de oorlog gedaan zijn. De lieer Visser was van meaning, dat de heer Domela Nieuwenhuis den oorlog slechts van buiten wilde aan tasten en het kwaad niet in beginsel aangrijpt. Bovendien, het middel is erger dan de kwaal. Gesteld eens, dat een opstand een oorlog verhindert uit te breken, zou die opstand dan niet evenveel zelfs meer ellende bren gen dan de oorlog Spr. stelt zich op een ander standpunt, nl. dat van het Christendom. Men moet het kwaad in- zich-zelf zetken. Overigens meent spr., dat zoolang er zooveel verdeeld heid bestaat tusschen anarchisten, collectivisten, communisten en so ciaal-democraten, zullen de arbeiders niet door een gezamenlijke actie den oorlog kunnen verhinderen. De heer Domela Nieuwen huis meende, dat de Christenen even verdeeld zijn als de arbeiders. Wanneer spr. kiezei- moest tusschen een oorlog met een andere mogend heid en een burgeroorlog, dan koos hij den laatst.», want dan weet men, dat men strijdt tc-gen zijn vijanden het kapitalisme. De heer Nieuwenhuis verwierf her haalde malen applaus. De heer G. R ij n d e r s uit Amster dam, wees er op, dat de oorlog niet is oen ramp, dio niet kan voorkomen worden. Vroeger kan oen oorlog nood zakelijk geweest zijn, maar niet in de zen tijd, nu elk land voldoende kan opleveren of althans doen invoeren I voor de nooddruft der inwoners. Spr. betoogde nu, dat de Balkanoor- log niet is in 't belang der arbeiders, maar van de kapitalisten. Verder zette hij uiteen, dat het noo- dig is ,dat de vaderlandsliefde moet uitgeroeid worden, wil men met suc ces den oorlog bestrijden. De heer Rijiders wees op de waar de van de diet stweigering van den milicien Kaay als propaganda tegen liet militarisme. Hij bracht aan den dienstweigeraar een woord van hulde. (Applaus.) Ten slotte sprak de heer R. over de houding der arbeiders hij een^ moge lijken Europeeschc-n oorlog. Iiij meen de, dat de meer dan vijf millioen ge organiseerde Europeesch© arbeiden den oorlog zouden kunnen verbind©- ju, indien zij beter waren voorbereid. Besloten werd een sympathiebetui ging aan den dier stweigeraar Kaay t€ zenden. DE OPRICHTING EENER ZUTD- AFRIKAANSCHE VEREENIGING. 't Voorloopig comité tot oprichting eener Zuid-Afrikaar.sche vereenigin-l heeft Maandagavond de eerste bijeen komst met belangstellenden in de NiJ verheid gehouden. Een 30-tal zijn aanwezig als dr. au Geer met een kort iideidend woordje de vergadering opent en daarna hel presidium overdraagt aan dr. Mans feldt, secretaris der Ned. Zuid-Afrl- kaansche vereer.iguig en oud-sui>er- intendent van ondcrw ijs in de Trans vaal. Deze. constateert met vreugde, dat de belangstelling in deze zaai weer verlevendigd is. Spr. herinner! aan den laatstee worstelstrijd in Zuid- Afrika, die liet hart van den Nederlan der hoeft doen trillen. Toen is gevoeld dat daar voor Holland meer geschied de dan een kamp tusschen twee vol keren. Dr. Mansfeldt is 26 jaar in Zuid- Afrika geweesi, eu in dien tijd heen hij dat land lief gekregen. En hij out Groiiingensoh schap Geertje, op weg'kent, dat het overdreven sentiment»

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6