litelt zou zijn zooals sommigen ba- weren dat hier nog eon Zuid-Afrl- Itaansclie vereemging bestaat. ITet is hier een quaes tie van welbegrepen eigenbelang. Iu het concert der mo gendheden spelen wij geen groote rol, en in polilieken zin is een groot rijk in Zuid-Afrika, waarin de Neder- landsche geest domineert, voor ons van hoog belang. Ook de literatuur is er zeer bij betrokken haar afzetge bied zal zeer uitgebreid kunnen wor den. En bovendien is Zuid-Afrika een schoon land voor onze jongelingschap om daarheen to emigreeren. Spreker heeft eenïgo adhaesiebetui- gingen ontvangen en doet daarvan voorlezing. Mr. Miedema stelt voor een afdeeling Hasrlem-e n-o instreken op te richten, en wekt ieder op tot het aanwerven van niemve leden om de nieuwe vereeniging zoo sterk mogelijk te doen zijn. Op voorstel van den Voorzit ter .wordt in overeenstemming hier mede besioien de afdeeling Haarlem en omstreken weer te doen herleven. Or. Schepers wijst op don ar beid der boekencommissïe van de afd. Haarlem van het A. N. V., en wekt de aanwezigen op, om die commissio te steunen door het zenden vau boeken. De schatbewaarder van het Prinsen hof, de heer Sleeidcjst, zal zich gaar ne met het in-ontvangst-nemen ervan' belasten. Dr. De Geer betuigt nog dank aan de Ned. Zuid-Afrikaansche veree niging voor het door haar verrichte werk. Spreker wijst er daamn op, dat zoovele Nederlanders kioel staan te genover het doel der vereeniging. Laat ieder helpen in zijn kring het vuur aan te. stoken, 't Gaat hier niet alleen om Zuid-Afrika, maar ook om Nederland Onze taak is méér dan lid te zijn en ieden te verwerven onze taak is ook om door woord cu schrift iets te doen voor Zuid-Afrika, dat één is met Ne derland. Nadat door jhr. Sar.dberg, een der leden van het oprichtingscomifé, een som van 200 voor de kas der nieuwe afJecling is toegezegd, en vrijwel al le aanwezigen zich beieid hebben ver klaard als lid op te treden, wordt de bijeenkomst beëindigd. Een constita- ecvende vergadering zal binnenkort plaats hebben. HINDERWET. D. en W. van Haarlem doen we ten, dat bij fcuxrne beschikking van 14 November jl. aan E. van Veen, vergunning is verleend tot oprich ting van eene banketbakkerij in bet perceel aan de Schomvtjeslaan no. 59 VEREENIGING „ONDERLING GENOEGEN". Do vereeniging „Onderling Genoe gen" organiseert haar vijfde St.-Nico- 1 aas-uitvoering op Zondag 1 Decem ber. CONCERT-FIEDLER.- 't Was jammer genoeg maar voor een handjevol menschen, dat de toch gunstig genoeg bekende violist I-Ieinrich Fiedler Zaterdagavond in De Kroon zijn concert gaf. Hij bad zich daarbij d-j medewerking verze kerd van mej, Gisela Fiedler, in yvie wij bij deze gelegenheid een pianiste leerden kennen van, 'k zal niet zeg gen ongewoon want wij zijn tegen woordig gewoon het buitengewone pas voor gewoon te houden, maar dan toch krachtig taleni. Dit namen wij waar in haar solo-nummers Schu mann's teêr piar.ostukje „Des Abends" en zijn wat eenvormige, maar poë tisch gedachte „Papïllons". In beide voordrachten trof ons de fijne zin voor klankschoonheid, en in de laatste vooral ook de marquante rhylhmiek der speelster. Maar althans niet min der kwamen haar bijzondere pianisti sche eigenschappen aan den dug in de meesterlijks begeleiding der aan beide instrumenten zeer zware eischen stel lende Sonate voor viool en piano van Rich. Strauss. In de nu en dan groot- sche lyriek van deze merkwaardige compositie-merkwaardig, omdat wij er Strauss als 't ware in zien ontgroeien aan de Mendelssohn Scbumann'sche sympathiën zijner jon ge jaren was het wel voornamelijk ook dat wii de pracht van toon en de gloedvolle voordracht van Heinrich Fiedler het allermeest hebben bewon derd. In alle opzichten niet het minst wat het schitterende samenspel der heide Fiedlers betreft moet deze praestatie als bet glanspunt van den concertavond worden geroemd. Met een acrobatischen sprong van het Duitsch-moderne naar het Fransch- klassieke liet de concertgever op de Sonate een Concert van Leclair volgen. De voordracht van deze in den grond vrij lamme, ofschoon zeer melodische muziek scheen mij niet geheel vrij van gezwollenheid, maar in het mid dengedeelte hel minst belangrijke van de drie genoten wij het bijzon-1 der fraaie dubbelspel van den violist. Van dit laatste zouden wij overigens nog heel andere staaltjes te hooren krijgen in het slotnummer „Airs I-Ion- groises" van Ernst een virluosen- stuk \an gelukkig zeldzame muzikale; onbeduidendheid, maar dat den speler j gelegenheid te over biedt, om van zijn technische behendigheid te doen blij ken. Melodiën in flageoletten met of zonder arpeggio-begeleiding, octaven- spel. snelle wijde sprongen enz., enz., het stuk was er vol van en dit alles wist de speler eruit te brengen met een gemak, een zekerheid en voor zoover de muziek het toeliet een élé- gance, die per slot van rekening toch ónze volle aandacht in beslag nam. Maar al was 't alleen maar om het slechte voorbeeld kunstenaars van Fiedler's beteekenis moesten, ook als zij begrijpelijkerwijze hun virtuo siteit eens willen botvieren, het tocli eigenlijk beneden zich achten met der-' gelijke artistiek absoluut waordelooze; producten voor kur. publiek te treden -- waardoor bovendien altijd min of meer de totaalindruk van een overi gens superieure kunstuiting wordt ge schaad. Men zie nu iu deze opmerking aller minst gebrek aan waardeering vnn het kunstgenot, ons Zaterdagavond door Heinrich Fiedler en zijn talent volle medewerkster geboden. Eer het tegendeel. Deze séance als geheel blijft, zelfs iu on§ overrijk heden- Öaagsch muziekleven, wel 'degelijk' on der de zeer bijzondere kunstavonden m re tellen. PHILIP LOOTS. Een rnmoBrig» aandeslboadsrs- vergadsring. Er bestaan drie Exploitatie-maat schappijen van onroerende goederen, genaamd „De Aanstel", „do Nationa le" en „Hollandsch Grondbezit'' die bier te Haarlem, en verder te Zaud- voort, Bussum en Amsterdam een groot aantal perceelen in ibeszit hebben Te Haarlem behooren o.a. een groot gedeelte van de Jordensstrnat, de Tulpenstraat en een aantal andere perceelen aan „De Amstel". De toestand der maatschappijen is nooit zeer schitterend geweest en in 1904 zijn bij acte van 11 Januari de belangen van aandeelliouders, obli gatiehouders, en 1ste en 2de hypo theekhouders in banden gesteld van een Raad van Toezicht, die bestond uit de Directeuren der Zuidholland- sche, Hollandsche en Utrechtsche hy potheekbanken, welke instellingen eerste hypotheekhouders zijn en de heer W. J. Gybtand Oosteadiioff te Haarlem, Commissaris voor de obii- gatieleeningen. De Maatschappijen werden in staat van liquidatie ge steld en de heer S. .T. W, Mons, toenmaals arclxitect te Haarlem', stel de 250 aandeelen in handen van den Raad van Toezicht, ora daarmede te handelen in het belang van alle groe pen der betrokkenen. Het beheer der drie maatschappij en wordt gevoerd door den 'heer Co- belens te Haarlem. Voorzitter van het bestuur is de heer C. D. van Vliet, directeur van de Hollandsche Hypo theekbank en Commissaris de lieer J. C. van Brussel te Haarlem. In den laatsten tijd is er een groote oppositie ontstaan onder de talrijke te Haarlem wonende aandeelhouders, diezich richtte tegen het beheer van de Maatschappij. Deze oppositie uitte zich op de laat ste aandeelhoudersvergader.ne, waar werd voorgesteld, om de obligatie rente niet langer uit ie keeren. Tegen dezen maatregel kwam de Haariein- sche oppositie op en ook legen het voorstel, om den heer Cobeleiis te bandhaven als directeur. Deze punten werden toen aange houden. Gistermiddag was er in het „Nut" te Amsterdam een vergadering be legd, op verzoek van de meerderheid der aandeelhouders. Het was al te voren bekend, dat het er warm naar toe zou gaan. De ITaar- lemische oppositie had belanghebben den verzameld, die in belangrijk ge tal naar Amsterdam, waren gegaan- Hun woordvoerder was Mr. J. II. Monnik. Zoo zat men in twee groepen bij een in de Nuts-zaal. Aan de groene tafel had de heer C. D. van Vliet, als leider der verga dering plaats genomen iusschen de heeren J. C. van Brussel, Conunissa- ris en J. G. Cobelens, Directeur. Verder zaten aan deze tafel Mr. Philips, de Raadsman van den Raad van Toezicht, Mr. Monnik, Raads man van de aandeelhouders, Jhr. Van Asch van VVijck, Directeur van de Utrechtsche hypotheekbank, de beer Eiverwijn Lange. Directeur der Zuid -Hollandsche hypotheekbank en de heer Oosterhoff, Commissaris der Obligatieleenïngen. Daaromheen za ten de aandeelhouders en gemachtig den. Na de goedkeuring der notulen, onder profest van den lieer Oosterhoff stekle de VOORZ. aan de orde do goedkeuring van de Balans- en van de winst- en verliesrekening. Mr. MONNIK: Zijn balan3 en reke ning goedgekeurd dooribe'do Com missarissen, zooals stafuair voorge schreven wordt? De VOORZITTER: Do héér Van Brussel en ik hebben de balans en rekening nagegaan, en ik heb er geen bezwaar tegen. De 'heer Van Brussel wil echter niet teek enen. De hoer VAN BRUSSEL, om zijn advies gevraagd, adviseert niet over te gaan tot goedkeuring, wijl het eindcijfer der balans niet in overeen stemming is met den toestand, waarin de eigendommen, zich bewin den. Er is veel te veel geld uitgege ven. Mi'. MONNIK kan dan moeilijk meegaan met hel voorstel om de va- lans goed te keuren, omdat dit in houdt déchargeering voor l»t be stuur van het gehouden beheer. F.n nu is resds in de vorige vergadering gebleken, dal het beboer niet .vas, zooals het zijn moest. Er zijn ge gronde aanmerkingen te maken. Er zijn groote sommen voor onderhoud der perceelen uitgegeven, maar de toestand daarvan beantwoordt daar aan niet. Spreker heeft daarvan er;aringen opgedaan. Mevr. ce Wed. J., pension houdster op den Raamsingel, die een perceel van de maatschappij be woont, kan, door het slechte bmhaer, haar kamers niet verhuren aan pen siongasten. Een der kamers stonk letterlijk, doordat de Directeur wei gerde do riolcoring to doen herstel len. De achtergevel ;s verveloos. Spr. heeft meer staaltjes van slecht be heer. Vier perceelen to A bister dam zijn in zeer slechten toestand. De VOORZITTER: Die behooren tiA een der andere maatschappijen. En 't is hier een aandeelhoudersverga dering van „de Aanstel". Mr. MONNIK constateerde, dat bet beheer allertreurigst is geweest. Dat blijkt uit een rapport, da.t door tweo deskundigen is samengesteld. Spr. adviseert daarom balans en rekening niet goed te keuren. De heer N. H. VERDEL protesteert tegen een onderdeel van den post meubilair. De goederen in vier villa's te Zandvoort werden opgegeven voor een waarde van f 4934.21 1/2. Als die rommel f 1000 opbrengt, is liet mooi. Dat neemt men de balans blankoUen, De perceelen aan de Pijlslaan te Haarlem zijn niet in dien toestand van verval gekomen door den wind, zooals de beer Cobelens zegt, maar door verwaarloozing. De vloeren zijn verrot. De perceelen in <le Leklsche straat hebben veel geld gekost, maar de daken lekken en over .het algemeen verbeeren zij in een rotten toestand. De heer OOSTERHOFF merkt op, dat het vereenigen van de „Amstel" met! de andere maatschappijen terugwerk, op „de Aanstel". De heer OOSTVVALD klaagt over den slechten toestand van benige per ceelen. Verbetering kreeg men pas, als men met het Bouw- en Woning toezicht dreigde. In de Jorrtensstraat vallen de baleons gewoon naar be neden. De heer COBELENS, gevraagd, of bij iets te zijner verdediging heeft op te merken, zegt, dat hij zich, zon der meer, .houdt aan zijn rapport. Mr. MONNIK: Dat rapport ken nen de aandeelhouders niet! De VOORZITTER deelt mee, dat aanwezig zijn 94 aandeelhoudera met 444 aandeelen. De iheer CROMMEI.IN klaagt, dat de heer Bouwmeester indertijd op e onzalige gedachte is gekomen de obli- gafieleeixing uit te geven. Wat nu de zaak betreft, bij adv'seert, om eerst te beslissen of men al dan niet oen commissie van onderzoek zal benoe men en dan uitmaken of men balans en rekening zal goedkeuren. Laat men er tooh om denken, zegt hij. dat de obligaties verspreid zijn onder menschen, die geen ceD'. kun nen missen (warm applaus). Er zijn nu een groot gefal belang hebbenden die zeggen: „de boel deugt niet." Er is dus verschil van mrieht. Laat men nu eendrachtig zijn en de zaak door een Commissie doen onder zoeken. Blijkt het dat de heer Cobe lens niet slecht beheerd heeft, dan zal ik hem gaarne een pluimpje ge ven, maar is dit niet het geval, dan zal geen fatsoenlijk mensch meer dul den, dat hij achter de bestuurstafel blijft zitten (lang applaus). De VOORZITTER kan niet aan 't verzoek van den heer CrommeLin voktcen. Het punt, dat nu aan cle or de is, werd voorgesteld door de sta- tuaire meerderheid en het punt van de Comim. van onderzoek slechts door een kleine giroep aandeelhouders. Jhr. VAN ASCH VAN WIJCK heeft geen enkel bezwaar tegen de balans gehoord. Men kan d'e dus goedkeu ren. Mr. MONNIK komt 'hiertegen cp. Hij weigert goedkeuring der balans, omdat die inhoudt verleeixen van dé charge aan het bestuur. De heer VERDEL merkt op, dat bij wel degelijk bezwaar heeft tegen de hulanscijfers. Is zijn bezwaar tegen den post van de Zandvoortsche goede ren juist, dan wordt het verliescijfer van 1136.25 met f -4000 vermeerderd. Mr. PHILIPS meent, dat de crïtiek op de balans er weinig toe doet. liet is meer een formeele kwestie. Mi'. MONNIK ziet in de goedkeu ring van een balans nooit een for meele kwestie, zeker niet als er aan merkingen op worden gemaakt Bo vendien art. 1 der statuten legt het beheer op aan de eigenaars, dus de aandeelhouders. Die zijn verantwoor delijk tegenover den Raad van toe zie hf, Nu willen de aandeelhouders de belangen beter gaan behartigen, dnn tot nu 't geval is. In dit verband brengt hij hulde aan den beer Ooster hoff voor hetgeen hij in 't belang van het beheer gedaan heeft. (Applaus.) Bij stemming wordt nu de balans; met 274 tegen 182 stemmen goedge keurd. (Applaus en gefluit.) Aan de orde komt het salaris van den Directeur weer te bepalen op 600. Mr. MONNIK is daartegen. Toe kenning van dit salaris houdt iu goedkeuring van het beheer. Spr. vraagt, wat de Raad van Toezicht ge daan heeft met de 251 geblokkeerde aandeelen. Blijkens de straks gehou den stemming zijn die uitgegeven, om de werkelijk belanghebbenden, die 182 aandeelen hebben, te overstemmen. De VOORZITTER: Ik kan dat niet nagaan. Mi'. MONNIK: Ik wcnsch het in elk geval te constateeren. In verband met het rapport door deskundigen uit gebracht, wenscht spr. voor te stellen, om den heer Cobelens voorloopig slechts 400 te geven. De heer VAN BRUSSEL merkt op, dat sedert 1904 de eigendommen der maatschappij van 1 1/2 mjllioen gul den tot één millioen zijn terugge bracht door realisatie. Daarom meent hij, dat het salaris niet op (600 moet: gehandhaafd biijven. De heer CROMMELIN dringt ook aan op antwoord, of de aandeelen uit .,'t trommeltje" gebruikt worden, om hier de aandeelhouders te overstem men. De VOORZITTER: Ik kan de her komst der stemmen niet nagaan. Geroep: Schande, schande, de stem ming wijst het uit De heer VEEDEL wijst er op, dat als 't beheer goed is, ieder op zijn tijd z'n rente kan uitbetaald krijgen. Met dezelfde stemmen verhouding wordt het salaris van den Directeur goedgekeurd. Aan de orde komt thans het voor stel om een Commissie van Onderzoek in te stellen. De VOORZITTER bestrijdt dit voor stel. Volgens de acte is er een Raad van Toezicht ingesteld. Een Commis sie van Onderzoek beteekent een Commissie van Wantrouwen. Wil men dit, dan moet men wachten tot de overeenkomst is afseloopen, waar bij de Raad van Toezicht is ingesteld. Mr. MONNIK ontkent, dot bier een strijd van belangen is. Er is hier slecht beheer. Dat is op deze verga dering aangetoond, maar men belet bet ons met geweld door gebruikma king van de gedeponeerde aandeelen. Ik constateer dat we hier te doen to doen hebben met slecht beheer. Mr. PHILIPS: U beweert! Do heer OOSTERHOFF: "L Zijn fei ten. Mi'. MONNIK: Men maakt hier mis bruik van de geblokkeerde aandeelen, die de Raad van Toezicht indertijd kreeg van den heer Mons. De Raad bestaat uit de Directeuren der Hypo theekbanken. Dat, waren indertijd de heeren Le Fèvre de Montigny De heer CROMMELIN: Boe-oe! Mr. MONNIK vervolgt met mee te deelcn, dat de andere leden thans nog in dezen l'.aad zitting hebben. Nu zijn de geblokkeerde aandeelen uitgege ven, om te stemmen in een bepaalde richting, terwijl zij moesten gebruikt worden voor het algemeen belang. En dat, terwijl men weet, dat liet beheer slecht is. Een der leden van den Baad van Toezicht heeft zelf toe-] gegeven, dat de verdediging van den heer Cobelens tegen het - nrt on zer deskundigen heel zwakjes was. Spr. wijst c-r op, dat hier de belan gen van zoovelen op 't spel staan. Van daag is er nog een bewoonster van 't Proveniershuis te Haarlem bij mij geweest. Die betaalde haar huishuur uit de obligatierente. Nu heeft zij op neming in 't Armenhuis moeten ver zoeken. De OPPOSITIE tegen de contra- partij: Daaraan hebben jullie meege holpen. De VOORZITTER: U vergeet, dat het hier geen bloeiende maatschappij geldt. De Raad van Toezicht kan geen wonderen doen. De maatschappijen zijn ovcrgekapitaliseerd. Dat de obli gatiehouders nog zoolang hun cou- poirrente hebben gekregen, danken zij aan den Raad van Toezicht. Geroep: Dat is ;t toppunt- De lieer OOSTERHOFF merkt op, dat hij voorgesteld heeft, om te bezuinigen Van een huuropbrengst van 38-OOU is ƒ34000 gebruikt aan onderhoud, d. i. 39 pCt. En de exploitatie kan best voor 26 pCL geschieden. Dat hebben de deskundigen aangetoond. Ieder kan dan zijn geld krijgen en men hield nog duizenden guldens over. De lieer VERDEL zegt, dat de Di recteur in geen negen jaar in een perceel is geweest. De heer VAN BRUSSEL deelt mee, dat aan de administratie vau 200 wo ningen /6500 wordt betaald. Mr. MONNIK merkt op, dat het be stuur geen antwoord heeft gezonden op 't rapport der deskundigen. Is dat zuiver? Mr. PIIILIPS: De meerderheid was toch vertegenwoordigd in den Raad van Toezicht. Toen de heer Oosterhoff daar zijn zin niet kon krijgen, heeft hij de groote trom geroerd en hier een menigte gebracht, die niets met de zaken te maken heeft. Door dit gezegde ontstaat een hef tige beroering onder de opposanten. GEROEP": Wij zitten er met ons geld iu, maar jullie hebt gebruik ge maakt van den trommel, om hier al- ierlei menschen te brengen, die buiten de zaak staan! Mr. PHILIPS: Nu goed dan, hij braehl bier menschen, die wél met de zaak te maken hebben. (Applaus van de Directeur-partij.) De heer OOSTERHOFF zegt, alles gedaan te hebben, om publiciteit le voorkomen, maar de Directie heeft alle voorstellen genegeerd. De heer ALBERS, directeur der Maatscü- „De Eendracht" te Haar lem, zegt, dat als zijn maatschappij 39 pCt. van de huuropbrengst zou ge bruiken voor het onderhoud, hij zijn oogen uit het hoofd zou schamen. Het hoogste percentage, dat voor on derhoud is gebruikt bij de „Een dracht was 21. Maar daar is de ad ministratie niet zoo duur. Spr. ont kent, dat het hier gaat tegen de eerste hypo theekhouders. De heer OOSTERHOFF deelt mede, dat de zaak er zoo bijstaai, dat nota ris \vlikens, lid der Fiuantïëele Com missie, hem gezegd heeft- „Ik wil niets meer met dien rommel te maken hebben." Mr. MONNIK constateert hier nog eens, dat de Raad van Toezicht den heer Cobelens handhaaft, weigert het rapport der deskundigen te beantwoor den en dat de Raad bier de aandeel houders is komen overrompelen. De VOORZITTER stelt voor tot stemming over te gaan over het voor stel tot benoeming eener Commissie van Onderzoek en noodigt de heeren Crommelin en Verdei weer uit de stemmen op te nemen. De heer CROMMELIN: Aan dat gekkenhuis doe ik niet meer mee. De heerVERDE.L: Ik bedank er. ook voor. Er worden thans anderen aange wezen. De oppositie weigert te stem men. Het voorstel wordt aangenomen. De heer VAN ASCH VAN WIJK brengt onder gejoel hulde aan den heer Cobelens. Geroep: Dat is brutaal! De lieer CROMMELIN heeft den heer Cobelens met den voorzitter zien fluisteren. Spr. vraagt, of dit betee kent, dat de heer Cobelens nu einde lijk om ontslag vraagt. (Daverend ap plaus van de oppositie.) Hierna wordt de vergadering on der veel beweging gesloten. Rubriek voor Vragen Geabonueeideii bobben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij dö Itedaciie van Hasrlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en soo spoedig mogelijk. Aan vragen, dia niet volledig naam en woonplaats van den in sender vermeldon wordt gaon aandacht geschonken. VRAAG. Mijn belasting volgens ibedrijfs- en andere inkomsten 'bedraagt over 10 maanden f 11.46, hoe groot wordt mijn inkomen dan geschat, als ik woon te Zandvoort? ANTWOORD. Op f 1-400. VRAAG. y* Ik héb mij verhuurd In het laatst van October. Ik heb 3 No vember mijn dienst weder opgezegd', daar ik geen godspenning ontvangen liod. Heeft Mevrouw nu 'het recht op een schadeloosstelling van 6 weken? ANTWOORD. Het niiet-bertalen van een godspenning gaf u niet het reoht, om de dienstbetrekking op te zeggen. Gij zijt dus sehadeplidhtig. VRAAG. Wanneer een vereeni ging een gezeliigen avond organi seert, uitsluitend voor haar leden en introducees, heeft reen dan nog reke ning te houden met de auteurswet bij 't voordragen van proza of poëzie, muziek- of zangnummer? ANTWOORD. Ja. (Jit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Hardleersch. De vrouw van d. P., wonende aan den Venneperweg, nabij Hille-| gom heeft weer eens van zich doen spreken en de geheele buurt op stel ten gezet. Zij meende grieven te hebben tegen een dochter van A. G„ is daar binnengedrongen en heeft ieder diie haar in den weg kwam ge dreigd te mishandelen. Nadat Ze het geheele gezin eens flink uitgescholden had is zij in de sdhuur weten te komen en heeft daar van 't rijwiel van be/doélde doch ter, de l>eide banden zoowel voor- als achter, tot op de velgen toe doorge sneden. Van dit geval is kennis ge geven aan de politie, die een onder zoek heeft ingesteld en proces-ver baal zal opmaken. Reeds is genoemde vrouw de vorige week veroordeeld wegens vernieling, heeft zij nog een vervolging te goed wegens beleediging en nu komt dit er weer bij, ze schijnt hardleersch of ontoerekenbaar te zijn. Sport en Wedstrijden VOETBAL. 2 e k 1 a s s e H. V. B. KINHEIM H—KENNEMERLAND (4-2). Het Kinheim-terrein heeft weinig of geen last ondervonden van den re genval der laatste dagen, zoodat de match door kan gaan. Kinr.eim \er- schijnt met 10 man. Kennemerland :s volledig. Het ziet er naar uit dat de zwart- wilten hun eerste nederlaag zullen lijden. Het spel van vele Kirtheimers is bepaald slecht. Er is absoluut geen verband in de voorhoede en aan c'.e achterspoilers is het voornamelijk te danken, dat door Kennemerland niet meer wend gedoelpunt. (Na rust komen de gast.heeren betel' op dreef. De stand wordit 2—2, 32 en ten leste tot 4—2 gebracht, zoodat Kinheim het er nog (wol met wat ge luk) goed afbrengt. Kennemerland speelde niet slecht en wenkte hand van het begin tot bet einde. HAARLEMSCHE VOETBAL BOND. Derde KI as se. S. D. O.-P. J. IU, 9—2. Met goeden moei gaan de P J.'ers naar Spaarndam, om misschien een kleine overwinning te halen. Maar 't pukt heel anders uit. Als de scheids rechter den aanvang blaast, stelt P. J. zich met acht man op tegenover S. D. O., dat volledig is. Het veld is slecht. Dadelijk na het begin komt P. J. goed opzetten en door een mooi schot neemt zij de leiding. Die is van kor ten duur, want spoedig is de stand gelijk en kort daarna heeft S. D. O. de leiding met 31. Hierna wordt S. D O. ingesloten, maar gedeeltelijk door pech kunnen de P. J.'ers de sco re niet wijzigen. Hierna is het rus ten. (3-1). Na rust is P. J. iets sterker, maar schiet sleohl. S. D. O. komt weer op zetten en door een mooi schot wordt het 41. Daarna voert S. D. O. den stand op tot 91 in haar voordeeL Even voor tijd breekt P. J. door en een mooi boogschot, brengt P. J'"s 2de puntje. Hierna is het tijd, en heeft S. D. O. gewonnen met 9—2. Hockey. Friendl y-g a m e. VLEERMUIZEN—CICERO'S 3—1. Deze wedstrijd tusscnen tiwee mixed-el f tallen is Zondag op het Mus- schenveld gespeeld. In het begin zijn de Cicero's voort durend sterker en de achtenh'jede der Vleermuizen heefit het zwaar te verantwoorden. Maar niettegen staande hun goed verdedigen weet toch Boon bij 'een scrimmage te doel punten. Nog geen 10 minuten later weet Schelf er, die finksuptórrt speeldb, met een houdbaar schot de partijen op gelijken voet te brengen (11). Hierdoor verslappen de Cicero's merk baar, waarvan van Stoik hand'g profiteert door na goed doorzetten den Vleermuizen de leiding te bezor gen. Na de rust is het spel goed ver deeld. Nu vollen de Cicero's aan dan weer de Vleermuizen, waarbij Rasch met een mooi schot de leiding der laatsten weet te vergrooten (31). Boon gaat nu back spelen en Bin- nerts voor, wat een merkbare verbe tering is. Van nu af aan zijn dc Recd-witten beslist sterker, maar alles stuit op de beste verdediging der Vleermui zen. Aanval op aanval wordt onder- nonnen maar steeds is er een stok of been Iusschen. Bij één dezer uitval len w-ordt aan de Cicero's een straf- bully toegestaan, die echter gemist wordt. Tegen het einde doen de Vleermuizen nog een snellen uitval, maar de doelverdediger redt keurig. Als de scheidsrechter 'tijd flu.t heb- beu de Rood-witten met 3—1 verlo ren. Bij do overwinnaars moeten iri de eerste plaats mej. Wilkens en Patuid genoemd worden, terwijl «tak Bosch en van Stolk een goede partij speel den. Bij de Cicero's varen mej. Beets, Mej. Hijner, Binnerts en Boon de besten. Pers-Overzicht DE VRIJZINNIGE SAMENWERKING Enkele blader: schrijven over de be slissingen in do Zaterdag gehouuen vergaderingen. 't Alg. Handelsblad schrijft o. a. „Met applaus, met donderend ap plaus, is op de drie vergaderingen to '8-Gravenhage, Utrecht en Amsterdam het concentratie-program door de af gevaardigden van kiesvëreenigingcn en afdeelïngen der drie vrijzinnige or ganisaties aangenomen. Een groote voldoening zal deze uitslag geven aan de leiders der drie partijen, die rnct zooveel geduld en z'oveel vertrouwen in de deugdelijkheid en kracht van den gemeenscbaprelijken grondslag, waarop de overtuigingen der vrijzin nige fracties rusten, de onderhande lingen gevoerd hebben. Doch een ni"t minder groote voldoening ook voor ieder, die meent, dat slechts door eensgezind samengaan de aanslagen op onze economische en sociale vrij heid kunnen worden afgeweerd, de li berale beginselen, die ons land krach tig en vrij gemaakt hebben, verder in ons staatsleven kunnen worden toege past." Ook „Er is nauwelijks een wanklank ge hoord het waardige woord van jhr. Van Karnebeek, die veik'aarde ook ter wille van de concentratie niet mede to kunnen werker tot het bereiken vau algemeen kiesrecht zonder correctie ven en vrouwenkiesrecht kan moeilijk een wanklank gencerad worden wij zouden lieve: zeggen, dat de heer Van Karnebeek juist door zijn solitair pro test de algemèene eeusgezinsheid de3 te duidelijker deed uitkomen en gevoe len." De (v.-d.) Middelburgse he Courant sctrijft naar aanleiding van de redevoeringen, waarmede de voorzitters van dei- Bond van Vrije Liberalen, de Liberale Unie en den i ijzinnig-Democratischen rond de behandeling van het con een tra xe-pi u- grara hebben ingeleid, dat zij met groote voldoening constateert, dat con die sprekers het positief karakter ;an Het program op deu voorgrond he bijen gesteld, en dat ook zij er de a-indacht op gevestigd hebben, dat ieder der drie groepen haar beginselen niet opgeeft, maar voor hetgeen in de eerste plaats gedaan moet worden, vasthoudt aaD liet overeengekomene. Het blad vervolgt dan „De heeren Tydeman en Borgesiua hebben uitvoeriger dan de heer Snij ders gesproken over de sociale kwes ties. We vermoeden, dat er van rechts wel dadelijk op dat verschil gewezen zal worden, maar eenig gewicht :s er o. i. niet aan te hechten. Immers iiet program geeft duidelijk aan, wat men wenscht. In ieder geval ademen alle drie do redevoeringen een gelijken geest, en het kan niet anders, of met volle ver trouwen gaat men gezamenlijk den stembusstrijd tegemoet. Het zal een lange strijd zijn, en ook een zware, maar er is nu hoon De N. R o 11 Crt schrijft De concentratiebrief bevat een com promis het wordt door allen er kend, Een compromis stelt, als men het in de onderdeelen gaat zoexen, zoo goed als altijd te leur. Wie echter !>et geheel, de strekking, en de ber.nseteu toetst, vindt er kerngezonde liberate gedachten in. Daar moet in de naas te maanden de nadruk op worden ge legd. Het herleefde besef van geest verwantschap dat uit den concentra tiebrief spreekt, zal ons de innerlijke kracht geven, zonder welke een over winning toch niet op prijs zou kunnen worden gesteld. De T ij d schrijft „Wij behoeven te constateeren, dat de eerste winst van de „Vrijzinnige Concentratie" is het verlies van den heer Van Karnebeek Het Volk oordeelt o. a. „Het zal ieder duidelijk zijn, dat wat van deze beide groote zaken terecht komt, geheel in de lucht is blijven hangen en afhangt van de samenstel ling van de Kamer na de verkiezingen vau 1913. Met andere woorden van do aanwezigheid van een sterke sociaal democratische partij aldaar. Dit ia 't eerst nood ge En van concentratie gesproken, la ten onze partijgenooten de komende maanden "zich aan een onweerstaan bare propaganda wijden. DAt en dat alleen, zal beheerschen wat er na do verkiezingen geschieden zal. OMMEN. „De Standaard" schrijft Iu Ommen krijgt men nu een her haling van het vorig treurspel. Weer zal ai wat socialist en liberaal is, op den candidaat der Christe'.ijk- Historiscben gaan. Weer zal de actio feitelijk eeniglijk over Kerk en tarief loopen. En weer zal van die zijde heel de actie tegen het Kabinet zijn gericht. De candidaat vóór het Kabinet zal zijn de beer Van der Vegte de candi daat van de breede oppositie, die zich tegen het Kabinet keert, de lieer Biclion van IJsselmonde. Blijft nu de vraag: Zal de laatst6 candidaat van de ubrisielxjk-llistori- sclie Unie zijn, of alleen van de Christelijk-Historischc Centraio in Jiet district Ommen Hierop wachten we hel antwoord. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af-, gelegd tiet doctoraal examen in d«

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7