HuiLEU'S llOBLIS DE WEERSPANNIGE TWEEDE BLAD Vrijdag 22 Horembsr 1912 Binnenland TWEEDE KAMER. Nog een korte aanvulling van het geen ons over de rc-de van den heer Van Karnebeek bij de Indische Ue- gTOOting gisteren werd geseind. De spr. betoogde dal men den Clii- neezen bescherming verleenen moest, maar dat zij als \reewdehngen zich aan de wetten des lands hebben te onderwerpen. Wij moesten in geen ge val aan pressie toegeven en rust en orde handhaven om zelf geen „vreem de Westerlingen" in de Oost te wor den. Spr. bestreed den heer Hugen- holtz, die als advocaat onzer tegen- pertij was opgetreden en die, zelfs 't gezag van een Van Kol miskennend en de zaak Borel(Een gezag dat door u nooit is erkend I riep hem de heer HugenhoHz toe) een insinuatie bezigde toen hij de houding der auto riteiten toeschreef aan weerzin tegen de republikeinsche instellingen. De heer Van Karnebeek wees nog op de allengs toenemende verlegging van 'l zwaartepunt der Regeering naar de Koloniën, waardoor oenige medezeg gingschap der bevolking in de toe-, komst lag. Hij waarschuwde echter! voor een zelfstandigheid als die van Suriname. De controle moet bij 't Op perbestuur blijven en hij beval 't denkbeeld van een Indischen Raad hier te lande (als de Engelsche) om den Min. van Kol. op zijn wensch te ndviseeren. waarna volgde nog een prachtige rede van den heer Bos over den oeco- nomisclien toestand van Indiê, die ze ker verbetert, maar met 't oog op mo- gel"ke tegenslagen en de prijzen der productie, tot voorzichtigheid bleef manen. Differentiatie van arbeidsge-j tegenheid cn meerder reserveering van kapitaal waren noodig. Terwijl a lies moest worden gedaan om ook op de Buitenbezittingen voldoende ar beidskrachten te verkriipeu en 't in- landsch volk technisch en commer cieel op te leiden; terwijl men moest voortgaan met de voor de outillage van 't land noodige werken, (wegen, kanalpn, credietbanken, enz.) scheen hem de tijd van financiëelon opbloei Je meest aangewezene om drukkende lasten van i volk op te beffen, waar bij hij de opiumpacht, althans onder de regie, niet allereerst begreep. Ver der achtte spr. een betere inrichting der Ind. begrooting en rationeele splitsing van gewone en buitengewo ne uitgaven aan te bevelen, ook om 't vreemd kapitaal een juist inzicht te geven in den toestand cn tot deelne ming in leeningen te bronnen. De spr. wees in dit verband op 't hooge cijfer der pensioenen en waarschuw de op dien grond tegen opdrijving van trac temen ten. Omtrent een Indische vertegenwoor diging was spr. 't niet met den Gonv.- Gea. eens over de defensie en de be- sttturs-reorgarisatie zou hij nader zijn opinie zeggen. Maar hij eindigde met eenige beschouwingen over de Chinee- zen- en onderwijs-quaesties. De Chi- neezen waren reeds in hun rechten bepeikt en door een geleidelijke ont wikkeling der geheele Indische huis houding achtte hij een gelijkstelling van Chiueezen en Europeanen zeer wel mogelijk en zonder schade, zon der afzonderlijke bureaux voor Chin, zaken, zoodat zij als alle andere on derdanen zouden worden behandeld. Daarbij was van piessie geen sprake en evenmin bij de onderwijs- en zen dingszaak gelden IDld-ovei wegingen. Er was in het algemeen te weinig voor het onderwijs der inlanders ge daan. Mr. Fock zette den eersten stap op den goeden weg en het succes is niet gering. Doch er moet met kracht worden voortgegaan in de richting van algemeene \erstrekking van on derwijs. Tegen de kosten mocht men niet opzien. Doch men onthoude zich van de overbrenging van den school strijd naar B-die. De heer Scheurer had dit aan de linkerzijde verweten, maar de heer Bos herinnerde hoe te genover dien spr., de heeren Ho- gaarut. Van Vlijmen en Kuyper zelf de lieer idenburg als Kaïnernü had gewaarscnuwd tegen Gouveniemenls- propaganda voor 't CL ristend om en tegen uen Islam. En thans wordt, on oprecht, door de overdracht van open bare scholen aan de zending, door de regeeringstaak ten deelo aan anderen toe te vertrouwen, in die richting ge stuurd, niet van steun aan 't goede werk der zending, maar van 't ge bruiken der zending als regoerings- 01 gaan. Dat was een gevaar en een verkeerde politiek, ook omdat de Ite- geering geen contröle uitoefent op het onderwijs, maar alleen op de richting der zendingsscholen. Dat maakt op de bevolking een verkeerden indruk; het leverde voor orde en rust een ge vaar op, waarvan spr. bij de ver schijnselen in t Ocsten, de noodlottig- sle gevolgen vreesde. Nadat de hee' Ter Laan nog over de onderwijs-belargen had gesproken, in denzelfden geest van afkeuring der politiek van de Regeering, die te wei nig deed voor 't openhaar onderwijs en door overgaaf van scholen aan de zending haar roeping miskende, werd het verdere debat tot morgen 10.30 uur verdaagd. In de avondvergadering, onder leiding van den lieer De Geer, weiden behandeld de wetsontwerpen tot 1. Goedkeuring van de op 23 Sept. 1910 te Brussel gesloten verdragen tot het vaststellen van eenige eenvormige regelen betreffende aanvaring en hulp en berging, met bijbelioorend protocol van onderteekening 2. Voorbehoud van de bevoegdheid tot toetreding voor Nederland tot de op i Nov. 1911 te Berlijn tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten overeenkomst nopens Marokko 3. Goedkeuring van het op 18 Nov. 1911 1e Brussel tusschen Nederland en België gesloten verdrag, betreffende aanwijzing van het station Essclien als overgangsstation en 4. Aanvulling en verhooging van het TXde hoofdstuk der. Stnatsbegroo- ling voor 1912 (Verbouwing en uit breiding der Departementen van Biti- nenlandsche Zaken en van Water staat). Over het eerste ontwerp betreffen de het tractaat in z.ake aanvaringen, enz. opperde de heer Limburg ern stige bezwaren, want bij dit tractaat worden wijzigingen noodig in ons Wetb. van Kcopb. Dio wijzigingen ons bij tractaat opgedrongen, zijn nog niet voorgesteld. Er ontstond derhalve rechtsonzekerheid. Spr. keurde dat zeer af eu legde zich noode bij 't ont werp neer, voordat onze wet is gewij zigd volgens dit tractaat, zooals el ders tijdig ïs geschied. Hij drong op spoedige regeling aan en op een ande re gedragslijn voor het vervolg in soortgelijke gevallen. Terwijl de heer Van Karnebeek meende dat de spreker de dupe was van een misverstand, was de heer Van Hamel het au fond eens met den heer Limburg, doch hij keurde do handelw ijze in deze niet af omdat cr.s Wetb. van Kcopb. toch naar de begin selen van 't tractaat zou moeten wor den herzien. Dit geschiedde nu echter zoodra mogelijk. Do heer Nolens vond de theoreti sche quaestie hier mdet van belang; het was hier een zaak van pracUik en deze vorderde te handelen gelijk hier is geschied. De heer Drucker wilde bij deze ge legenheid niet treden in een debat over de vraag: tractaat of wet, maar protesteerde tegen 't door den heer v, Karnebeek ingenomen standpunt. Spa-, was 't overigens met den heer Limburg geheel eens wat aangaat de afkeuring, van de houding der Reg. ten. opzichte van de verhoogde wijzi ging van ons zeerecht naai- de eiachen van het tractaat. Mr. Regaut, de Minister van Justi tie, veidedigde.de houding dor Reg. in deze. De Reg. was tot dat anders is beslist, gebonden aan den regel: tractaat is wet En had de Reg. de wijziging van bet Wetboek van Kooph. tegelijk met het tractaat voor gedragen, dan had t tractaat gevaar gel0open. Zeker 't Wel3>. moet gewij zigd worden, maar hel oogenbiik was du niet gekomen. De Minister van buitenlandsche zo- ken, de heer De Marees van Swinde- ren, zich overigens bij zijn ambtge noot aansluitende, wees op de be langrijke rol door onze gedelegeerden vervuld en bracht hun hulde. Na replieken werd 't wetsontwerp zonder stemming aangenomen, even als de beide andere tractaten. Toen kwam ontwerp 4, betreffende de Depai-tements-Verbouwiagen in e- han deling. De heer De Sluers betreurde dat de Reg. deze verbouwing deed voorgaan vóór die van de Kamer, waarvoor 50 jaren geleden al een wet werd ge maakt. Nu komt er niets van. Men moet een bouwfonds maken wat zich lang zal doen wachten. Spr. uitte voorts zijn verbazing en eenige ontstemming over 't feit dat de Min. zijn Depai-temer.t reeds heeft doen verhuizen naai- 't oud-Mi nisterie van buitenlandsche zaken, wat de Kamer hem had verzocht niet te doen. Vervolgens zette spr. de aestlietische en practlsche bezwaren uiteen tegen de voorgenomen verbouwing, een schending van 't Binnenhof, een af braak vaD een historisch monument, ook door verandering van de schuine in een rechte rooilijn van den weg tusschen de grenadiers-poort en de Binnenhofpoort bij de Grafelijke za len. Daarenboven was de ruimte voor het Departement veel te klein, 1620 vierk. M. met een sousterrain voor archieven en bibliotheek, zeer nadce- lig. IIcl worden cellen, oubliettem, on- dergrondsche holen, die ook naar de Haagsche verordening niet zijn goed le keuren. Een ander bezwaar voor spr. was dat het nieuwe vooruitspringmde en hooge gebouw het licht in 't Maurlts- huls bedenkelijk zal belemmeren. Eindelijk achtte spr. de bouwsom van 6 1/2 ton voor het geheele plan exhorbitant hoog. Het advies der Commissie voor de grafelijke zalen had voor spr. geen waarde, omdat het over iets anders liep en niet over het onderhavige plan sprak, dat er nog niet was toen het advies werd gegeven. Do instemming van den Minister van Binnenlandsche Zaken beteeken- do niets, want deskundigen waren niet gehoord en de adviseurs, die het plan hebben gezien, waren onbevoegd, i Beriep do Minister zich op do ur- gent ie omdat men nu gereed Is spreker meende, dat de Kanier daar- I om geen 6 1/2 ton mocht voteeren. De Commissie van rapporteurs de hoe ren Helsdingen, Ruys do Boer brouck, Van der Voort van Zijp, Do Vlugt en spreker stelde daarom een motie van orde voor, waarin, op grond van de door spie ker ontwikkelde bezwaren, wordt ver zocht, een nader deskundig onder zoek in te stellen omtrent dit plan, met uitnooddging, den uitslag van dit onderzoeik aan Kamer mede te dee- len. Terwijl de heer Rink uit ondervin ding den bestaanden toestand afkeur de en onwaardig noemde en het plan met vreugde en voldoening ontving en tegenover rle door den heer De Stuers geopperde bezwaren verdedigde, met afwijzing der motie, ondersteunde de heer De Vlugt deze op grond van al de door hem volkomen gedeelde beden kingen van den lieer De Stuers. Nadat de beer Eland had gevraagd, of bij deze verbouwing alle buurhui zen van het Departement konden worden opgegeven en wat dit finan cieel zou uitsparen, verdedigde de Mi- nieter van Waterstaat het plan, daar bij vooral dank brengend aan den heer Rink. Het verzet van den heer De Stuers begreep de Minister volko men, maar diens verwijt van gemis van deferentie der Kamer, was vol maakt ongegrond. De verhuizing van het Departement van Binnenlandsche Zaken was niet anders mogelijk dan op het daarvoor gekozen tijdstip, waarop niet eerst de goedkeuring der Kamer was te verkrijgen. De plannen voor de Kamer zullen er niet door vertraagd worden er zijn nu weder plannen in bewerking. Men werke niet tegen, zooals de heer De Stuers doet. Zoowel de aesthetische- en archiolo- gische- als de praclische bezwaren werden door den Minister weéiiegd. Hij beriep zich op het eenparig gun stig oordeel van de Commissie voor de grafelijke zalen, omtrent rooilijn en gevelen in de Commissie zitten mannen als Dr. Cuyper. Overigens was de rooilijn in 1891 door de Kam"'- goedgekeurd in 't plain-Lobman, ver moedelijk van. den hoer De Stuers af komstig. (De neer De Stuers verklaarde, dit plan niet te hebben gezien de Minis ter Lobman had :t opzettelijk buiten hem 0111 behandeld). De Minister verdedigde 't niet over leggen van het advies der Commissie en verdedigde vervolgens het plan te gen de bezwaren omtrent te geringe ruimte en de ligging der lokalen voor archief en bibliotheek, die volkomen voldoende zijn. Door de motie zouden die lokalen niet maar het geheele plan naar den kelder gaan. Daarom bestreed de Minister die motie, welke slechts teng uitstel beteekent. De Ka mer helpe eindelijk een begin te ma ken met den bouw. Wend de motie aangenomen, de Minister zou moeten vragen dit ontwerp in te trekken. Lie ver trelike de Commissie van rappor teurs echter de motie in. De verdere d'iscuss.e is daarop tot Maandagavond verdaagd en do zit ting te 12 uur tot heden 10.30 uur ge sloten,. DE KONINGIN beeft Donderdagmiddag vóór hun vertrek naar Konstantinopel ten pa- leize ontvangen mevrouw Lingbeek, eebtgenoote van den chef der Roo le f Kruls-ambulance naar Turkije, cn mej. Kuyper, dochter van Dr. A. Kuy per, welke dames deel uitmaken "- in de kleine ambulance, die heden avond naar de Turksche hoofdstad vertrekt. DE KONINGIN-MOEDER heeft In de jongste dagen wegens een lichte ongesteldheid het paleis n:et kunnen verlaten. VORSTELIJK BEZOEK. De Groothertogin van Oldenburg bracht Donderdag een bezoek aan Amsterdam. H. K H., die van twee hofdames vergezeld was vertoefde ruim een half uur om het JPaleis te bezichtigen. De Groothertogin is de zuster van Prins Hendrik en vertoeft thans als gast van onzo Koningin in de residen tie. BLOEMENTENTOONSTELLING. Van 9—22 Mei 1913 zal in Bellevue te Amsterdam een tentoonstelling ge houden worden van artistieke plan ten- en bloemenversieringen. Deze zal een geheel nieuw karakter dragen; het zal een tentoonstelling worden van moderne intcrieursver- sieringen, feestkamers, salons, recep tiekamers, rookkamerse bruid bou doirs, kantoorlokalen, rouwkamers, i enz., enz., met vestibuleversieringen, trap- en bnlustradeversieringen, ter wijl 'tafereelen van Hollandsche, Jo- pansche en andere tuinen en land- schappen zullen worden daargesteld. Daarnevens zal een keur van mo- dern bindwerk, planten- en bloem ver sieringen niet ontbreken. De ineuhl- leering van een en ander zal door eerste firma's op dit gebied geschie den, de schilderingen zullen worden u.tgevoerd door een bekwaam kunst schilder. De afdceling Amsterdam van Tuin bouw en Plantkunde viert met deze tentoonstelling haar 40-jarig bestaan, maar wil daarmede tegelijk de rij der tentoonstellingen in 1913 op waar dige wijze openen. INKOOPVEREENLGING. In de vergadering der ïnkoopveree- niging van de Nederlandsche Melk- hygiénïsche Vereeniging werden tot bestuursleden gekozen de heeren Dis- selhoff te Amsterdam, Siarkenburg te Loosdrecht en De Boer te Haarlem; tot leden van den raad van toezicht werden gekozen de heeren Lugard 1e Twello, Diephuis te Amsterdam en Canstens te Arnhem. Medegedeeld werd dat reeds 30 der voornaamste melkinrichtingen als lid waren toe getreden en dat met verschillende fabrikanten contracten zijn afgeslo ten. Ook werd besloten de machine- rieèn gezamenlijk in te koopen. ACTIE SIGARENMAKERS- BEDRIJF. De voorzitter van den R.-K. Zuide lijken Bond van Tabaks- en Sigaren fabrikanten heeft een schrijven ont vangen van den Bisschop van 's-Her- toge.nbosch, waarin deze er zijn leed wezen over uitspreekt, dat, nu de werklieden in het sigarenruakersbe- dnjf te 's-Hertogenbosch bet werk hebben neergelegd, deze bond van fabrikanten met uitsluiting dreigt. „Staking en uitsluiting", aldüs de bisschop, „zijn toch ge»en dingen, die liggen op den weg der katholieke or ganisaties." In denzelfden brief geeft Z. II. de Bisschop ie kennen, dat bet hangend coufl.ci binnen eeuige dagen op een voor beide partijen bevreaigeude wij ze zou kunnen worden opgelost, nuts de pa.roous tuans niet tol aitsluittug overgaan. ,,L»e Maasbode" waaraan wij deze bijzonderheden ontleenen, deelt 'mg mede, dat als gevolg van dit Lis- scnopjjelijk schrijven, de vergadering van den R.-K. Zuidelijken Boud van 'i'auaks- en Sigarenfabrikanten, waar in een besluit omtrent de uitsluiting zou wol-den genomen, heden uiet zal doorgaan. STAKING OPGEHEVEN. Naar de Tijd verneemt, zijn do sta kende werklieden aan het in aanbouw zijnde restaurant van Schiller op het Kembrandipiein te Amsterdam na on derhandelingen, weer aan het werk getogen. Waarschijnlijk zal de quaes tie nu in der minne worden opgelost. VRIJZINNIGE SAMENWERKING. De Tel. meldt Wat betreft het stellen van Kamer- enndidaten door de vrijzinnige concen tratie vernemen wij, dat de bedoeling moet zijn te eerste alle vrijzinnige leden, die thans zitting hebben eu zich met het program vereenigen, te hand haven ten tweede in districten, waar een vrijzinnig lid vrijwillig aftreedt, een candidaat te stelten van dezelfde richting als de aftredende en ten der de wat de overige districten aangaat, bij onderling overleg de kleur van den candidaat te bepalen. Aan de betrok ken kiesvereerigfrgen wordt overge laten in deze laatste districten de per soon van den candidaat te kiezen, doch de hoofdbesturen kernen overeen welke districten een Unie-liberaal, een vrij-liberaal of een vrijzinnig-demo craat zal worden gesteld. Tot heden is lakend, dat de heeren mr. E. A. Smidt (Veendom, v.-d.), jbr. mr. A. P. C. van Karnebeek (Utrecht I, v.-L) en P. J. de Kanter (Dordrecht, v.-L), geen nieuwe candidatuur willen aanvaarden. V de heeren G. A. Vorsterman van Oyen (Oostburg, v -d.,), en F. Lieftinck (Zut- phen, u.-l.)j gaat eveneens bet ge rucht, dat zij zich niet verkiesbaar stellen, maar dat schijnt nog niet vast te staan, (We teekenen hierbij aan, dat de heer Lieftinck dit bericht reeds in dertijd in ons blad heeft tegengespro ken. red. H. D.). DE BURGEMEESTER VAN WEERT. De Tel. meldt In de „Limburger Koerier" stond de zer dagen een advertentie, waarin de burgemeester van Weert, de heer Kolkman (een zoon van den minister van Financiën), een pólilie-agent vraagt. Onder de „vereischten" komt de bepaling voor. dat de aan te stellen agent Roomscli-Katholiek moet zijn. In' verband met dit laatste lieeft het Kamerlid, de heer Duys, een vraag ge richt tot den minister van Binnenland sciie Zaken. De heer Duys wenscht te weten of de mii-ister het goed vindt, dat een burgemeester aldus openlijk niet-Roomschen uitsluiL TEGEN DEN SLUITINGSDWANG. liet Nationaal Comité tegen den sluitingsdwan? is gereorganiseerd. Als voorzitter treedt thans cp de heer G. de Vries Gzn., te Haarlem als se cretaris de beer J. Noordeloos, even eens te Haarlem. Tot adviseur van het comité is gekozen de beer D. Manas sen, te Amsterdam. Het comité heeft besloten, een krachtige actie tegen den sluitingsdwan? ter hand te nemen en in verschillende plaatsen sprekers to doen optreden. (N. R. CL) BELEEDIGD. 't Gebeurde in een der Geldei'sche grensgemeenten, dat een onderwijzer zijn leerlingen van paddenstoelen ver telde, ook van eetbare. Hij had van de laatste soort eenige exemplaren mee gebracht en daarvan aan enkele leer lingen een stukje laten eten. Dat. dit ntet, naar den zin van alle ouders was, ondervond hij den volgenden dag, toen hij van een hunner een brief je ontving, luidende Mijnheer, we hebben bij ons thuis genoeg te eten, u behoeft mijn kind geen paddenstoelen te geien. (TeL) TENTOONSTELLING KINDER LECTUUR. De tentoonstelling van kinderlec tuur, ingericht door het departement Vlaardingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is in tegenwoor digheid van een aantal genoodigdon en het college van B. en W., door ren voorzitter van de tentoonsteR'ngs- commissie, dr. C. E. üooijkaas, ge opend. KAMERVERKIEZING IN HET DIS TRICT KATWIJK. Do Hbld.-correspondei-t schijnt niet goed ingelicht te zijn, toen hij schrééf dat de beer Van Gils, burgemeester van Zoeterwoude, zou zijn gejwlst over het aanvaarden van een can didatuur tegenover den C.-H. candi daat, den lieer Van Wassenaer van Calwijck. De heer Van Gils deelt aan „liet Vad." mede dat hem daarvan absoluut niets bekend is. EEN BESCHULDIGING. De heer K. Feikema te Sneek be schuldigt den heer Van der Laan, secretaris dier gemeente, dat deze van hem f 200 heeft ontvangen om „Ver gunning" in zijn café te krijgen. De lieer v. d. L. ontkent dit en heeft te gen den heer F. een gerechtelijke vor dering ingesteld. Dit is reeds de 2de maal, dat de secretaris in een der gelijke zaak gemoeid ie, (Hbld.) I Onze Lachhoek WOORD GEHOUDEN. 1 Mevrouw Babbelaar verzocht haar man, haar eens voor een heelen dag de 40 P.K. af te staan, om een tocht te maken met baar vriendin mevrouw Balk. „Best," antwoordt de goedige mijn heer Babbelaar, „ik vind het best; maar voorzichtig, hoor. Jullie willen zeker hard x-ijden. Je moet onderweg niet tegen den chauffeur praten. In de electrische trams heb je zeker wel ecus 't bordje zien hangen: Verboden te praten uiet den bestuurder? Dank daar dus aan. De aandacht van hen, die het stuur in handen hebhen van een machine en van wïen de veilig heid der passagiers afhangt, mag niet afgeleid worden." Mevrouw Babbelaar beloofde bet en ging mevrouw Balk afhalen. Zij le den weg. Langs de rechte wegen, wit van irf de zon poeierend stof, vloog do auto voort. Zij lieten zich gaan op de heerlijke sensatie van zich te voelen meeslee- pen in een frissche zoelte op dat warmste uur van den dag. De bochten van den weg brachten telkens als verrassing een nieuw uit zicht over velden of over bosschen. O, het was alsof do wielen soms den grond niet meer raakten. Weer een bocht! Zij werden van rechts naar links gegooid,... en dan weer een nieuw landschap en het witte lint van den weg lag weer recht voor haar int. Na een zeer bruusken draai had mevrouw Babbelaar een sterken lust de belofte, haar man gedaan, te bre ken en het woord te richten tot den chauffeur. Maar zij was bang voor de gevaren, die er uit konden voortko men en zij zweeg. Kilometers volgden op kilometers. De boomen flitsten ter weerszijden langs, de bruggen dansten onder de er overijlende aulo. Eindelijk temper de de chauffeur zijn vaart. Ze reden een klein stadje door. Toen waagde mevrouw Babbelaar het den chauf feur toe te fluisteren: „Je hebt mevrouw Balk er uit loten' vallen bij de laatste bocht, een uur geleden...." (De Auto). PROF. P. H. RITTER. Hot Ilbld. schrijft: In wijden kring zal met groot leed wezen vernomen worden, dat prof. P. H. Rittcr te Utrecht is overleden. In hom gaat een man heen, dio als journalist en als hoogleeraar groote bekendheid genoot en velen aan zich hoeft verplicht; maar meer dan do journalist en de hoogleeraar zal in Ritter de prediker betreurd worden, dio ontelbare malen groote schoren heeft geboeid met zijn op levend'ge wijze, met groote welsprekendheid en volle overtuiging uitgesproken stich tend woord. Ritter was 10 Juni 1S51 te 's-Gra- venhoge geboren uit eenvoudige ou ders, die hem een zeer goede opvoe ding deden geven. Hij studeerde 'e Leiden, waar hij in 1S32 promoveer de tot doctor in de theologie, op een proefschrift over de monadenleer -an Leibnitz. Hij werd nog in hetzelfde jaar beroepen door de Remonstrant- sche gemeente te Utrecht. Gedurende de negen jaar, dat bij te Utrecht predikant was, heeft bij daar grooten invloed gehad; de ge meente nam in dien tijd in zielental aanzienlijk toe, een nieuw kerkge bouw werd gesticht. Zeer werd bet betreurd, dat hij, door een keellijden gedwongen minder te spreken, in 1891 het hoofdredacteurschap van Lot „Nieuws van den Dag", in welks Zon dagsblad hij reeds geruixnen tijd zij ne „Pacdagogisclve fragmenten" had geplaatst, aannam en Utrecht ver liet.. Als journalist deed hij minder van zich spreken; hij bleef zijn opstel len schrijven van algemeenen of stick tel ij ken aard, waarvan vele als „Ethi sche fragmenten" gebundeld zijn, eooals vroeger zijn „Paedagogische fragmenten". Vele herdrukken hebben deze bun dels beleefd: beide zijn ook in andere talen vertaald. Onder zijn leiding werd het werk „Een halve eeuw" door bet Nieuws uitgegeven. jre u i St o si (Naar het Franse hj. De koude, vermoeienis en het ontmoe digende van den toestand, niets scheen invloed te hebben op dit ijzer- sterke gestel, dat tcch ai zoo lang door verdriet en allerlei ontberingen op een zware proef scheen te zijn ge steld. Tijdeus dien langen en droevigen tocht in de duisternis, ontbrak het niet aan droevige oogeublikken en hartverscheurende tooneelen. Daar had een arme boer toevlucht gezocht boven in eén boom, die door de rivier dreigde ontworteld te zullen worden, en hij riep met luide kreten om hulp verderop was een gebc-ele familie, vrouwen, kinderen, grijsaards, bijna zonder kleeren aan, verzameld op het dak van het huis, waarvan do over stroomd n.g liet geheele benedengedeel te had verzwolgen. Men zag telkens lijken van men- Bchen en dieren voorbij drijven, die door de golven werden meegenomen. Uit eenzaam verspreide huizen, boe renhoeven, zelfs dorpen, drongen Wanhoopskreten tot hen door, die op sombere wijze de stilte van den nacht verstoorden. Leonard had deze arme monschen wel te hulp willen komen, maar wat kon hij doen Zijn armzalig vlot, haastig in elkaar gezet, begon reeds onder zijn gewicht en dat van zijn beide metgezellen te zinkende min ste overhel a sting zou het hebben doen verdwijnen en zou opnieuw het be staan bedreigd hebben van hen, dio Bouvet met inspanning van ai zijn krachten beschermd had. Hij was dus genoodzaakt voort te gaan, oogen en ooren te sluiten voor die wanhoops- tooneeleu, die zich echter telkens en telkens weer herhaalden. Eindelijk, toen het eerste licht van een donkeren dag zonder zon boven den horizon zichtbaar werd, zag men een tamelijk groot dorp, dat, dank zij zijn ligging op een heuvel, niete van de overstrooming te lijden had gehad. Dat dorp lag een heel eind van Fleury af Maar bij zoo'n onheil kon men zeker zijn, overal menschlievendheid en welgemeende zorgen te ontmoeten. Leonard aarzelde dan ook niet," zijn vlot in de richting van die woningen te sturen. Die manoeuvre bracht hee- lemnal geen moeilijkheid meewant op deze plaats was het water bijna on beweeglijk en heel ondiep. Na eenige minuten had de Jonge man don oever bereikten daar noch Marin, noch Labourot, verstijfd als zij waren van koude, zich kortten red den, nam hij hen één voor één in zijn armen en zette ze gelukkig op het gras neer. Hij dacht er al over, om ïiulp te gaan halen in het dorp, toen hij eeni ge menschen, die hem van verre had den opgemerkt, in groote haast zag komen aanloopen. Door een overblijfsel van zijn ge woonten als zwerver gedreven, wilde Leonard dadelijk weer op het vlot stappen. Men za! voor u zorgen, zei hij tot Marin, die volkamen bij bewust zijn was gebleven, wat mij zelf be treft, ik ben nu niet meer noodig en vertrek daarom.... Adieu. Dé brigadier hield hem zacht bij de hand terug. Leonard, zei hij op zwakken toon tol hem, mijn collega en ik zijn je tienmaal het leven schuldig; al zouden wij de kracht ook hebben je te arrestee ren, wij zouden het niet meer willen en er ooit niet meer den moed too hebben. Bedenk echter, dat je edel gedrag van dezen nacht, waarvan ik bij de autoriteiten rapport zal uitbren gen, zeker je rechters tot groote toe gevendheid zal aansporen en als je er in toestemt je gevangen to geven.... Nog niet, brigadier, redde de jonge man verlegen, maar liet zal niet lang meer duren I.... Ik ben het leven, dat ik geleid heb, moedeer moet een einde aan komen. Over drie dogen, van heden af, zal ik mii aan de brigade overgeven, en dan mogen do handboeien, ketens, de gevangenis cn alles wat er bij behoort, hun prooi hébben in afwachting daarvan, voegde hij er met aandoening aan toe, moet u aan Victoire vragen, of zij u wil vertellen, wat zij weetmis schien zal ik dan minder lafhartig schijnen dan u nu wei denkt Wees dus goed, mijnheer Marin, wees toe gevend voor ons beiden, en haast u niet al te zeer met Victoire uit te hu welijken. Op hetzelfde oogenbiik wilde bij heengaan, maar weer voelde hij zich terughouden, ditmaal door een ijskou de handmet inspanning van al zijn krachten had Labourot het zoover ge bracht. «enigszins overeind te komen. Mijnheer Leonard, zei hij hak kelend, u is meer waard dan ik Ik heb u zooveel kw aad gedaan uls ik maar kon, en gij.... Maar mijn beurt zal ook wel komen, ge zult het Zijn krachten begaven hom en hij viel bewusteloos achterover. liet is goed, zei Leonard, weer op zijn vlot springend, dat hij be rouw heeft, ik vraag niets meer Maar daar komen de menschen u! aan 0111 u te helpen.... Adieu, brigadier, tot over drie dagen. Met een krachtigen duw bracht hij het vlot weer in het ruime sop. Maar waai' ga je heen 1 riep Marin uit. Is u dan al die ongelukkigen ver geten, die vannacht op het dak van hun huis om hulp smeekten Er zal nog werk genoeg zijn op de rivier Terwijl de dorpsbewoners de twee arme bijna stervende gendarmen om ringden. hen naar hun huizen brach ten en daar de noodige zorgen aan hen besteedden, doorstond Leonard nog grootere gevaren, om nieuwe slachtoffers te redden. Bij deze hevige overstrooming dank ton nog negen personen hem het leren. Maar aan het eind van den derden dag, door hem zelf opgegeven, kwam hij nederig en met den hoed in de hand aich bij de brigade van Fleury ais gevangene aangeven. HOOFDSTUK VIIL Het vonnis. Het was in het begin van December on een dikke sneeuwlaag bedekte al den grond, liet in den zomer zoo groene en schilderachtige landschap, dat Fleury-les-Bods omringde, was onder dit bleeke winter lijk kleed ge heel van uiterlijk veranderd. Het weelderige gebladerte, dat enkele maanden geleden de kastanjebooms 11 nog versierde, had plaats gemaakt voor ijzelkristallen, een schitterend en doorzichtig aam-groeisel, dat door bet minste windzuchtje wérd meege nomen en dat den zwaksten zonne straal in transparante druppels ver anderde. Alleen de Loire, al lutiil weer in baar bedding teruggekeerd, scheen ongevoelig voor die verande-' ringen der natuur en liet baar water majestueus en loodkleurig tusecbea'; de witte velden doorstrooirien. Een scherpe wind woei droog over de ver laten vlakte, waar zich zelfs het pare lend gezang van het roodborstje en' van liet winterkoninkje, die stout moedige zangers van sombere en don kere dagen, niet meer deed hooren. Toch bleef op den dag. waarover wij spieken, tegen vier uur 's avonds, dot is te zeggen even voordat het avond werd. de deur van hei huis fier fami lie Bouvet, aan den oever der rivier, wijd open staan er gingen voortdu rend menschen in en uit, belgeen de nadering van een gewichtige gebeur tenis aankondigde, evenals een volko-" men onbezorgdheid omtrent de stren ge koude, die binnenstroomde. In weerwil dat dit taaie gebouw geheel onder het water bedolven was ge weest, toonde het nu geen sporen meer van de overstrooming. Aan der gelijke verrassingen gewoon, scheen het er heelemaal niet ernstig van té lijden te hebben. (Wordt vervolgd).'

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5