Van Buitenlandsch Overzicht De Balkan-krijg. Da VreflBsonflsrtmdolinsen. De onderhandelingen worden nog voortgezet. De Balkanetaten Bulgarije speelt de hoofdrol hebben hun harde vre- deseischen thans iets gematigd. Of hierbij het gevaar voor de chole ra, die naar enkele berichten ook al reeds, de Bulgaarsche troepen voor Tsjataldja teistert, ook niet van over wegenden invloed is op de méér tege moetkomende houding van Bulgarije, en vooral op de bereidwilligheid om voorloopig af te to zien van den in tocht in Konstantiiiopel, het ideaal van leger en natie, is wel zeer waarschijn lijk; Uit Sofia wordt nog geseind In 't geval de vredesonderhandelingen goen resultaat mochten hebben, is men voornemens met allo beschikbare troe pen van de Bulgaarsche, Servische en Grieksche legers de Tsjataldj a-linie op de Turken te overmeesteren. Na ver broedering der drie legers zou dan •eventueel ondanks alles, de intocht in Konstautinopel plaats hebben. De nadere vredes voorwaarden. Volgens de Courant wordt uit So fia aan de Neue Freie Presse geseind: De thans door Bulgarije gestelde vredesvoorwaarden zijn de volgende le. Turkije doet afstund van liet be zette grondgebied, dat als grens heeft oen lijn, die van Midia, over Sarai, en Kor)ou naar de monding van de Ma- ritza loopt. 2e. Bulgarije hcudt het gebied rond om Tsjataldja bezet, totdat Turkije een oorlogsschatting van 700 millioen francs zal hebben betaald. De eischen der Balkanstaten wat 't grondgebied betreft zijn dus vrij be langrijk verminderd. Maar... hoe moet 't arme berooide Turkije aan 700.000.000 francs komen Dien eisch te stellen beteekent 't gebied rondom Tsjataldja b 1 ij v e n d te bezetten I Eon interview met don Turkse ti en groot vizier. Uit Konstautinopel wordt aan de Courant geseind De onverschilligheid van Europa, in het bijzonder van Engeland, voor het lot van Turkije brengt een zeer goed waarneembaren indruk in Turksche regeeringskringen te weeg. In een interview zinspeelde Iviamil jas ja op deze onverschilligheid, die hem onverklaarbaar toescheenbij zei Engeland verliest hier dientenge volge zijn invloed. De grootvizier ver klaarde, dat een krachtig Turkije noodzakelijk was voor den Europee- schen vrede. Houdt men dit niet iri het oog, dan zal het niet lang duren alvo rens Europa de gevolgen van zijn te genwoordige politiek ondervindt. Men moet niet vergeten, dat Rusland ach ter den Balkanbond staat. Feitelijk is de bond liet werk van Rusland. Men mag hierover wel eens nadenken. Hij was tevreden over den toestand der Turksche troepeu, die bij de Tsjatalja-linie staan. Volgens hem is de linie ordoirbroekbaar en de Bul garen hebben slechts een proef to ne men om te weten te komen wat hun een bestorming kosten zal. Dal er evenwel vrees is in Konslan- tinopel blijkt uit 't feit, dat de Sultan en zijn huis gereed slaan om te vluch ten. De Turksche leger- mac h t. Uit Konstautinopel wordt aan de Courant geseind Het moreel der Turksche troepen is, door het aankomen van versterkingen uit Klein-Azïë. veel verbeterd en de verwarring, die de nederlaag van Luie Burgas volgde, keert thans de orde terug. Het is waarschijnlijk, dat de Bulga ren —na al het grondgebied, dat zij wensehen te behouden, bezet te hebben thans aan de Turken willen overla ten het offensief le hernemen. Do Turken versterken Gaiiipoli, daar zij een aanval op de Dardanellen verwachten. Met den strijder is daar ook al v de cholera gekomen. Zaterdag zijn daar GO gevallen geconstateerd. In 't leger is ontevredenheid over de massa-arrestatie van Jong-Turken om politieke réden. Men is nu zelfs bang, dat vele Jong-Turken in 't leger zullen deserteeren. Uit Konstai.tinopel wordt nog,eens gemeld, dat de Jong-Turken een com plot hadden gesmeed om een revolutie te bewerken, met bommen te gooien en in Konstautinopel e bloedbad uit to lokken. Thans heerscht er kalmte in ne stad, maar er zij» ook militaire maat regelen daartoe genomen. Eeiuge Jong-Turken de grootste heeren zijn weer in vrijheid ge steld. Een WO zilten er evenwel nog gevangen. Dc arrestaties der Jong-Turken. Uit Konstan tinopel werd aan de Vcssische Zeitung geseind: „De regee ring blijft erbij, dat de Jong-Turken getracht hebben, de republiek uit te roepen. De arrestaties der Jong-Turken worden voortgezet. De vroegere minis ter van binnenlandscho zaken, Ta- laat, die reeds gearresteerd was, kon nog ontvluchten. Speciale agenten werden gezonden naar Halim, het te genwoordige hoofd van de comité partij. Men veronderstelt, dat ook hij spoedig gevangen genomen zal wor den. Het-optreden tegen Halim wekt hier niet geringe verbazing. Gevangen genomen werden o.a. drie oud-ministers. Een aantal achter volgde Joug-Turken is naar Genève gevlucht. De werkelijke roden van deze arres taties is, dat de grootvizier, Kiamil pasja, zijn positie hachelijk acht en dat hij door belangrijkste tegen standers uit den weg te ruimen, zijn positie hoopt te versterken. Van de oorlogsvelden. DE BULGAREN. Er wordt in de Tsjataldja-stelling weer gevochten. De kanonnen donde ren en 't geweervuur knettert. Donderdag en Vrijdag waren 't evenwel geen groote gevechten, zoo dat door geen der partijen een belang rijk overwicht behaald werd. De hc-deu ontvangen ietigrammen spreken ook alleen over voorposten gevechten. Uit Baklscheischköj werd. aan den „Berliner Lokal Anzeiger" geseind: „De strijd op den linker Turkschen vleugel is nog in hetzelfde stadium, maar de Bulgaren werken zich lang zamerhand steeds dichter bij de Tur ken. Hun aangelegde loopgraven zijn duidelijk te zien. De afstand van hun infanterie tot de Turksche stellingen bedraagt slechts 500 M. De Turken houden zich tamelijk goed. Waar schijnlijk zal de slag eenige dagen du ren. Daar de Turken slechts passie ven tegenstand bieden en de reserves niet bijtijds zijn aangekomen, acht men een groot succes buitengesloten. Volgens een telegram uit Kon- stantinopel aan de Temps, heeft do Duitscho militaire attaché de Tsja- taldja-linies geïnspecteerd en op ver schillende punten de door den Turk schen beveldhebbeij genomen beschik kingen gewijzigd. Aan Üe Courant wordt nog geseind: De Bulgaarsche legatie ie Parijs ont ving eon telegram uit Kirk Rilisse, hoofdkwartier op het bericht, dat de cholera in liet Turksche leger heerscht, c» dat Tsjataldja en het ge- hcelc omringende terrein ontsmet zijn, aan de Bulgaarsche troe pen bevel heeft gegeven iedere voi-r- waartsche beweging te staken, opdat de ziekte zich mcl onder het Bul gaarsche leger verspreid, en nniet nutteloos slachtoffers make. Een Turksch blad verneemt, dat liet garnizoen van Adrianopel Zaterdag opnieuw een goedgeslaagden uitval in de richting van Kirk Kilisse deed. De Bulgaren hadden vele dooden en gewonden, zoo verzekeren de Turken althans. Do Bulgaren naar S al o ri ili 1. Aan de Telegraaf wordt geseind De Bulgaren, die op marsch naar SaloDiki waren, verwoestten zonder genade alle dorpen. Onmiddellijk na dat zij Saloniki waren binnengerukt, begonnen .zij een systematische plun dering der stad. Er had een aanhou dend geweervuur plaats, waaraan zoowel de soldaten der verbonden le gers als de Cbiistelijke bewoners der stad deelnamen. Het vuren maakte vele slachtoffers. Eén van lien was een stoker van liet Engelsche setup Medea" en werd ernstig gewond, terwijl hij zich bevond in" een sloep naast liet schip. Een hagel van kogels viel op de dekken der vreemde oor logsschepen. Een protest door de con suls aan de Grieksche autoriteiten ge richt. had geen resultaat. Onder de Grieksche troepen kwam het ook tot een uitbarsting van haat. De betrek kingen tnssche-i Grieksche en Bul gaarsche troepen zijn zeer gespannen. Nader wordt gemeld, dal do 7e Bul gaarsche divisie weer uit Saloniki ver trekt, 29 Grieksche scheiien zijn met het vervoer der Bulgaarsche troepen belast. Een pessimistisoh oor deel over cl e Bulgaren. Een correspondent van den „Berli ner Lokal Atirêigér" seint „Particu liere berichten vau zeer goéd ingelich te zijde uit Boecliaiost noemen den toestand van Bulgarije zeer ernstig. Bulgarije wist heel zeker, dat zijn kans in eon uvérren peling van Turkije lag, en heeft er geeu rekening mede gehou den, zijn actie uit to kunnen breiden t-ot voor de pcorlen van Konstantiiio pel. üe bedoeling was alleen, door eer. plotselingen aar.val zich in het bezit te stellen van Macedonië. De bijna sprookjesachtige successen, die het dankt arm de onverschilligheid, waar mede bij Kirk Kilisse en Loele Boerga3 de troepen optraden, hebben alle bere keningen van den Bulgaarschen gene- ralen staf te niet gedaan. De Bulgaren zullen zeer spoedig ge dwongen zijn, de geheimhouding om trent den werkelijken stand van za ken op te geven. Bulgar ij e heeft tor 17 "November meerdan 9 5,0 0 0 m a n verloren. Zijn intellectueel^" zijn op het slagveld gebleven of liggen in de ziekenhuizen, waar ook typhus, cholera en pokken heerschen. Wat thans nog onder de wapens is, bestaat bijna geheel uit zeer jeugdige of zeer oude mannen. Hoe Sofia, wanneer het den werkelij- ken stand verneemt, zich jilaatsen zat tegenover deze verschrikkelijke waar heid is moeilijk te zeggen. Bulgarije zal na den oorlog niet eens de hoogere bestuursfuncties in het eigen land kunnen bezetten, om niet te spreker, van het materiaal, dat noodig is voor het inrichten van de besturen in de veroverde gebieden. Voor Adrïanojiel en Tsjataldja is er bovendien gebrek aan ammunitie. De Bulgaarsche kar onnen voor Adriano pel zwijgen, omdat er gebrek is aan ammunitie. Bulgarije, weet, dat het Adrianopel niet meer kan nemen." Zou dit. niet wat te pessimistisch voor de Bulgaren geoordeeld zijn DE SERVIcRS. Daar de Servische generaal had vernomen, dat de Turksche troepen te Skoetari vail plan waren zich in verbinding te stellen met de Mirdie- ten, heeft hij dc troepen uil San Gio vanni di Medua terug laten komen en zijn gelïeelo krijgsmacht vereenigd voor Skoetari. Eon oordeel over Servië. De oorlogscorrespondent van het „Berliner Tageblatl" bij het Servische ■leger, (een oud-kapilciri) is to Berlijn teruggekeerd; en deelt nu, niet meer door den censor lastig gevallen, zijn indrukken mede. „Servië lieeft een gemakkelijke overwinning behaald. Tegen de zoo snel mogelijk vluchtende, volkomen gériemoraliseerde en onvoldoende ge wapende Turksche soldaten, zouden ook minder goede troepen succes ge had hebben. De praestaties dei- Serviërs mogen dus niet overschat worden. Ilc wil aan hun room niets te kort doen. Zij hebben vaak zeer dap per gestreden, rnaar zij hebben te wei nig gelegenheid gehad dit te doen, omdat de vijand nooit stand hield. Dit mag men in Servië niet vergeten. Het zou vermetel zijn te geloo- ven. dat Servië wedijveren kan met een groote mogendheid." De „Ocslerrcichische Volkszeltung" vernam nil welingelichte bron dat Oosteairijk-IIongarije krachtig blijft- vasthouden aan den eisch aan Servië INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Ct3. par regeT. Elfeen dag wordt RONA -meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voort durend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geteerd. om zich uit Albanië terug te trekken on af te zien van een haven aan de Adriatische Zee. Niet alleen dat Duitschland en Italië aan Oostonrijk- Ilongarije hun vellen steun verleu nen, maar men stelt met voldoening vast dat Frankrijk en inzonderheid Engeland voor het denkbeeld van een onafhankelijk Albanië zijn gewonnen en dat zelfs Rusland gunstig geslomd is voor het denkbeeld van eeu vor stendom Albanië. Bijgevolg mag men hopen dat Servië eindigen zal met zich in zijn aanspraken te mati gen. To Belgrado hadder. weer eens gloei ende vaderlandslievende botvogin gen plaats. DE GRIEKEN. De kroonprins is bevorderd tot op perbevelhebber. Een telegram uit Uskub méldt, dat de Grieken na een korte schermutse ling te Mostoui een Turksch detache ment tot staan brachten, dat van Mo naster gevlucht was. De Grieken maakten 1200 gevange nen en veroverdei 19 kanonnen. Vol gens de Servische bladen zouden d-o Turken, die Monaster verdedigden, 30,000 gewonden hebben geluid. De Turkeji verliezen een kanon neerboot. Uit Athene wordt aan de „Tel." geseind: De opperbevelhebber der vloütdivisie in de Aegeïscho Zee, seint, dat de torpedoboot „No. li", die de haven van Aivali was binnengeko men, een Turksche kanonneerboot aanviel. Op het gezicht van de Griek sche torpedoboot verlieten de com mandant en de bemanning van de kanonneerboot het schip, dat lek was geworden. Een afde.eling Grieksche matrozen klom aan boord van de kanonneer boot om te trachten de lekken, te stop pen, maar daar zij er niet in slaagden verlieten zij het schip weder, dat be gon te zinken. Men vermoedt, dat deze kanonneer boot do „Zephyr" was, die als bewa pening drie Krupp-kanonnen aan boord had. Later werd geseind: „De Turksche torpedojager „Adalïa" is vloot geko- maakl en is naar Prevezza gebracht, liet buit gemaakte vaartuig is ge reed om zee te kiezen. Cholera. Uit Konstantinopel wordt geseind: Bevestigd wordt, dat de cholera in het Turksche leger in de Tsjulaldja- linies belangrijk ia afgenomen. Te San Stefano zijn 26 waggons cholera-lijders aangekomen. Russische kruisers in de Zwarte Zee. Twee Russische kruisers, die te Soengoeldak waren aangekomen, 'zijn naar Batoem teruggekeerd. De ellende van den oorlog. Een correspondent van liet Berl. TagebL schrijft uit Sofia: Door de drukt;-, en de menschen- menigte nadert, vau de oude kuihe- draal komend, langzaam een vrouw. Zij is nog zeer jong. Heur baar is los en is in het midden door een zwart lint samengebonden zoo hangt het los. De nette kleeding toont burge-,;: ken welstand. Haar gelaat is onbewogen slechts onder de zwarte wenkbrauwen zoeken de oogen angstig rond. Eu de lippen bewegen zich als in het gel>ed. Zoo gaat de vrouw langs de straat; soms blijft ze staan en brengt het hoofdtor zijde, alsof zij luistert naar iets in de vèrte dat duur', eei oogen blik en bet gelaat wordt rood ou levendig. Zij stoort er zich niet aan, dal de men schen. haar nakijken en fluisterend de hoofden bijee: steken. Zij let, niet op de begrafenisstoet. Slechts als ze eon uniform ziet, een officier, of een licht gewonden soldaat of eon politie-agent, gaat ze haastig op dezen toe, buigt deemoedig en vraagt met zachte stem: „Weet ge ook iets nieuws van Loele Boergas En als ze geen antwoord krijgt, gaat zo vorder. Zij wacht op bericht van haar man, d-e medetrok als allo mannen. Of hij l bij Loele Boergas was, weet zij niet. Zij heeft slechts in. liet officiate bul- jletin gelezen: vijftienduizend doo- I den j En zij wacht... Dreigt een EuropeascSe oorlog Aan eon vredelievende oplossing der i moeilijkheden tusschen Öostenrijk- i Hongarije en Servië behoeft men nog I steeds niet te wanhopen, maar nu komt alweer een nieuwe quaestie, die van Roemenië's eischen, naar voren. Roemenië wil ook ietsvari den buit hebben. Ernstig is do toestand zeker, nu meer en nièo.r bevestigd wordt, dat zoowel Ooster.rijk-Hougarije als Rus land krachtige mobilisatie-maatrege len nemen. Beide landeu en vooral Oostenrijk schijnen zich op alle moge lijke gebeurlijkheden voor te berei den en van beteeken is in dit verband is zeker ook h--t bezoek van den Aar ts hertog van Oosten ijk aan den Duit- schen Keizer en. de conferentie van den chef van den genei-alen staf van het Oostenrijksch-llongaarsche leger met den chef van den Duitschen gene- ralen staf te Berlijn. Het zou evénwel zeker verkeerd zijn, dat alles nu te tragisch op te vatten. Drievoudig Verbond zoowel «ds Triple Entente rvenschen naar de diplo maten althans verzekeren den vrede te bewaren en men mug nog altijd ho pen, dat er zij het dan wellicht door een lastige en veel stof-opjagendo Europeesche conferentie in de be staande moeilijkheden een oplossing zal worden gevor den. Enkele pers-uitingen zijn veel belee- kenend. De „Neue Freie Presse" schrijft o. a. De situatie van liet oogenblik en de crisis zullen liet hoogtepunt vroeger bereikt hebben dan men dacht. Het zwijgen van Servië is de uitdrukking van een zelfbewustzijn, dat alleen door-hulp van Rusland ver kregen kan worden. De vol ge n d e clagen zullen van groote beteekenis zijn voor de vraag, of devr-edeblijftof de oorl-og komt, misschien voor geheel Europa," De „Reichspóst" deelt mee, dat de mobilisatie van Rusland reeds sedert eenigentijd in vollen gang is, en dat z ij o-p 2 8 November gereed zal z ij n. De mobilisatie geldt in de eerste plaats voorde militaire distric ten Wilna. Warschau, Kiew en Odes- sa. Eindelooze reeksen van militairen- treinen brengen in Russisch Polen de troepen en ocrlcgsmateriaal m grens. De Weensche correspondent van de „Deutsche Tageszeitung' seinde „Hief is de stemming koortsachtig opgewonden. Voortdurend duiken nieuwe, niet te controleeren geruchten over de mobilisatie op. Men spreekt van niets anders. De Servische, quaes- tio is volkomen op den achtergrond gedrongen, en rneu houdt zich alleen maar bezig met do verhoudingvan Oostenrijk tot Rusland, waarbij groot wantrouwen aan den dag komt tegenover R u 3 1 a n d, nu liet steeds duidelij ker wordt, dat de Russische regeering in de Servische quaestie oen dubbel zinnige rol speelt. Servië zou zich niet zoo krachtig blijven verzetten tegen Ooslenrijk-lloi garije, wanneer de Ser vische regeering in het geheim niet gesteund werd door zekere orgauen in de Russische regeering." Omtrent de dubbelzinnigo rol van Rusland wordt het volgende geseind nit, Pe tersburg aan de „Yossisc'ne Zeitung" Uit goed ingelichto diplomatieke bron wc-rdt bevestigd, dat de Russische ge zant. in Belgrado inderdaad zijn eigen politiek maakt, zonder te verzwijgen, dat hij de bevelen \an Sasonof niet juist «acht. Men kan hein niet verwij ten, dat hij direct tegen de bevelen van den minister van bui toni andsebe zaken handelt, maar er is geen twijfel mogelijk, dat zijn houding geschikt is om een geheel andere opvatting van de Russische politiek te wekken, dan de opvatting, die Sasonof heeft." Zou officiéél-Rusland dus niet zoo ver willen gaan in "t steunen dof Ser vische idealen De opvatting van Oosten- T ij k-II o n g a r ij e. Het „Fromdenblalt" betoogt, dat Oostenrijk-Hoi gariju bij zijn weige ring om Servië een baven aan de Adriatische Ze- te laten, volstrekt niet er aan denkt zicli een economisch voorrecht te verzekeren, maar alleen zijn rechtmatige belangen wil be schermen ten aanzien van zijn handel met de Balkanstaten en den Levant en eveneens ten aanzien var. zijn verbin dingen met de haven van Saloniki. D e houding van Oostenrijk in de tegenwoordige cri sis s c h ij n t toch wel dui delijk te-toonén, dat de monarchie volstrekt geen agressieve politiek wil volgen noch territoriale uitbreiding nastreeft. A1 b a n ië. Uit Rome wordt geseind: In krin gen. waar men gunstig gestemd is voor de autonomie van Albanië, ver heelt men zich niet, dat de verwezen lijking van dit denkbeeld, wil men de gcwenschte waarborgen geven, op groote bezwaren zal sluiten. Italië heeft het recht over deze quaestie me de te spreken, want, zooals de „Tribu- na" zegt: „De Albaneesche quaestie is een Ilaliaanseh-Servisch-Oosten- rijksche quaestie en niet een Ser- viscli-Oostenrijksche alleen." Militaire 'maatregelen van Oostenrijk. Uit Weoncn wordt geseind: „Sedert Zaterdagmorgen is de telefonische en •telegrafische censuur van allo berich ten over troepenbewegingen iu Oos tenrijk bevolen." „Om 1 uur 's middags vertrok van Boedapest de eerste Donau-flotiljc, bestaande uit twee moniteurs, iwee torpedobooteu en vic-r kleinere oor logsschepen, met bestemming naar Semlin. Groot opzien heeft -liet daar gewekt, dat bij de beambten van de electrische tram stedelijke beambten verschenen, die den conducteurs en wagenbestuurders een bevél overhan digden om zich bij hun regimenten te melden. De beambten moesten on middellijk afrekenen en werden naar huis gezonden om hun aangelegen heden te regelen." Dc Oostcnrijksche chef van den staf te Berlijn. Uit Berlijn wordt nader geseind: „Bet bezoek van den Oosteni-ijkschcn clicf van den gcneralen stuf aan Ber lijn is een der gewone bezoeken, zoo als die jaarlijks te Weenen en te Ber lijn vlaals hebben, en zooals die ook gebruikelijk zijn tussclien dc Russi sche en Fransche chefs van den gcne ralen staf. Het, was een zuiver toeval dal veldsnanrschalk Von Llicrnna juist le Berlijn vertoefde op den dag van dc aankomst van den aartshertog-troon opvolger. Dat blijkt hieruit, dat de veldmaarschalk op gccnerlci wijze met den aartshertog hier voeling hield. Hij werd ook niet door .den keizer ontvangen maar bracht alleen een bezoek bij dal lichaam hetwelk de reis naar Berlijn gold, n.l. den Prui- sisclien gcneralen staf. Geen mobilisatie? In gezaghebbende kringen te Boe dapest worden de berichten over de mobilisatie beslist tegengesproken. Uit Weenen wordt nog aan De Cou rant geseind: De berichten, die in do huitenlanrlsche bladen verspreid wor den betreffende belangrijke militaire maatregelen, die door Oostenrijk zou den zijn genomen, zijn sterk overdre ven. liet betreft hier slechts het aanvul len van het vredes-effectief van ver schillende korpsen, hetgeen als een eenvoudige veiligheidsmaatregel te beschouwen is. Alle geruchten aangaande mobilisa tie zijn geheel en al van grond ont bloot. Allerlei. DE SOCIALISTEN TEGEN DEN OORLOG- Uit Bazel wordt aan de Tel. ge seind: Het internationaal socialis tisch congres tegen den opriog werd Zondagochtend geopend. liet con gres zal een motie behandelen, om ter kennis van de regeeringen te brengen, dat het internationale prole tariaat geen algemeenen Europeo- sch'en oorlog naar aanleiding van den Balkankrijg toelaat en zich liier- tegen met alle mogelijke middelen zal verzetten. Er waren 500 congressisten aanwe zig. Dc voorzitter, Anseele, zeide, dat het proletariaat zich moet opwerpen als de kampioen van den wereldvrede en desnoods tegen den vijand het offen sief moet aannemen. UIT MAROKKO. Uit Magazan wordt geseind: De mehallah van ka id Glaoui heeft voor de muren van Taroudant een volsla gen nederlaag toegebracht aan de troepen van den pretendent El Hei- ba. Deze sloegen in totale verwar ring op de vlucht. Binnenland E. N. T. O. S. De centrale commissie van c\e schecpvaarttentoonetelling te Amster dam, stelt beschikbaar sluitregels, waarvan de versiering een verkleining vormt van de reclameplaat der sGheep- vaarttentoonstelling. De heer Rol is de ontwerper. De zegels zijn in de werk plaatsen der firma Posthumus te Am sterdam vervaardigd. TENTOONSTELLING „DE VROUW 1813—1913". Op een vergadering van de centra le financieels con missie van de ten toonstelling, is medegedeeld, dat de tentoonstelling financieel verzekerd is en dus -zal plaats heblwn. Er zijn op liet oogenbiik 700 aandeelen genomen; ofschoon nog niet alle aandeelen ge plaatst zijn, is besloten met algemee- ne stemmen de tentoonstelling to doen doorgaan. DREIGENDE STAKING. De afd. Amsterdam van den Cen- tralen Bond van transport- en haven arbeiders geeft een staking voorbereid bij liet BI au v\ hoeden veem te Amster dam. Er worden evenwel nog onder handelingen gevoerd met de Vereenl- giug vau werkgevers in het Véenibe- ilrijf. De stakingsproclamatie is daar om voorloopig nog enkele dagen uit gesteld. ARTIS. Artis te Amsterdam heeft weer ecu paar zeeleeuweu gekregen, 't Is een ge schenk van liet Amsierdainsck studen I tencorps. BOAS. Do afd. Amsterdam van deze Chris telijke patroonsvereeniging is op-: nieuw ongericht. EEN BRUG VERZAKT. Zaterdagmorgen bij het ophalen der brug over den Ouden lJsel bij Doetin- clie:n brak plotseling de as. met het gevolg, dat de brug geheel scho-ef zak te eu niet meer neergelaten kon wor den, waardoor behalve het goederen vervoer, ook de passage der tram Zut- phenEmmerik gestremd is. De ge meenschap met den overkant werd met roeibootjes onderhouden. Ook de rei zigers der tram werden per boot over gezet. Met het oog op den gevaarlijken toe stand, waarin de brug verkeert, heeft de watergraaf het scheepvaartverkeer verboden. JIIR. MR. A. J. RETHAAN MACARé, Donderdag heeft jhr. mr. A. J. Re- llianu Macaré den 70-jarigen leeftijd bereikt. In liet „Tijdschrift voor Ar menzorg" wijdt de heer J. R. Snoeck Ilenkeinans een artikel aan hem en wijst er op, dat de zaak der Kinderbe scherming aan don heer Relhaan Ma caré zeer veel verplicht is. Ook de heer A. de Graaf herinnert aan de verdiensten van jhr mr. Ma caré. EEN HONDERDJARIGE. De IIbid.-correspondent te Ilarlin» gen schrijft Onze stad kan.zich er op. beroemen oen honderdjarige onder haar inwo ners te hebben Het is de heer T. Dijk stra, die Zaterdag dit zeldzaam voor recht genoot. De oude heer, die tol zijn vijftigste iaar.de zee bei-aren heeft, was lot zijn 82sie jaar in dienst der ge meente en werd toen wegens zijn hoo- gen leeftijd op pensioen gesteld. Op het oogenblik zou men echter den ou den. krassen grijsaard nog geen 100 jaar geven. Wanneer hij 7.00 nu en dan nog eens een wandeling maakt is zijn pas nog vlug en veerkrachtig. Ook het geheugen van dc-n 100-jarige is nog uitstekend, evenals zijn gezicht en ge hoor. Toen wij den jubilaris bezochten zat. hij met smaak zijn „lange Goud- sche" te rooken en wachtte met onge duld op het rijtuig, dat hem ter gele genheid van zijn feestdag de stad rond 7,011 voeren. Van gemeentewege was 'b morgens vroeg een eerepoorl van groen en bloemen voor zijn huis opge richt- en verder op den (lag bezochten hem de burgemeester in gezelschap van dan secretaris en een der wethou ders. Namens den Gemeenteraad werd hem een couvert met inhoud overhan digd. Het Stedelijk Muziekkorps bracht hem een serenade. OMMEN. Het hoofdbestuur der. Chrlstelijlc- Historisclio Unie heeft, i-n zijn Zater dagmiddag gehouden vergadering besloten, onder de gegeven omstan digheden voor Ommen de candidn- tuur van mr. Van der Vegle aan te bevelen. KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. Ook de liberale kiesvereeniging te Hoogeveen heeft, naar de Ass. Ct. meldt. mr. II. Smeenge candidaat ge steld voor het distinct Mcppel. üe afd. Harkstede van de S. D. A. P. heeft den heer II. Spiekman, tc Rot terdam, candidaat gesteld in het kies district Iloogezand. De heer Ter Laan heeft voor een canclidatuur bedankt. (N. R. Ct.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij K-oninkl. besluit ds benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, T. J. P. Moquette, pred. bij de Neil Ilerv. gemeente te Rotterdam. Is, met ing. van 1 Dec. voor den tijd van één jaar tot burèelambt. bij do visschevrjönspectie benoemd C. Kuylaars, te Wormerveer. Is aan dr. IL Markus, leeraar Rijks veeartsenijschool te Utrecht en uan dr. II. Remmelts, insp. van den vee artsen ijk. dienst, 'tevens ïnsp. an de •leoschkeuring te 's-Gravenliage, ver lof verleend lot het aannemen van het officierskruis in de orde du Mé rite Agricole der Fransche Rep. Is aan J. Koopman, op verzonk, met ing. van 1 Januari eervol omslag verleend als burgern. der gcm. Wer- vershoof, onder dankbetuiging voor do langdurige diensten In die ootrek- king bewezen. Bij koninkl. besluit zijn benoemd: bij het wapen dor cav. bij den stof tot majoor, de rï'tni. J. M. Bonteyn, van den staf, toegevoegd aan eten insp. van het wapen; bij li.et res.-personcel der art. ?do reg. vesting-art., met ingang vau 24 Nov. tot res.-majoor, res.-kapt. II. B Schreuder, van 'bet korps. C-ERED. Te Zaandam viel Zallerdagmorjan oen jong kind in de Zuidervaldeurs- padsloot, zonder dat remand hot be merkte. Het kind verkeerde reeds in zinkenden toestand, toen dr. H. W. Scnlongne, arts. per rijwiel kwam aan gerc-den. Ilij wierp dit voertuig neer, sprong te water en bracht liet kind nog juist bijtijds behouden aan wal. zoo meldt de Tel. EEN ONEERLIJK LANDBOUWER. Dezer dagen kocht, naar de N. A. Ct.. meldt, de bekende koopm m Driessen, uit Arnhem, op de nrzt van den landbouwer R. te Bameveid, l negen kippen, waarvoor de veekoo- per een briefje kreeg, waarop 00 j prijs en 'het aantal kippen 'stonden vermeld. Alvorens het geld in ont- vangst te nemen, plaatste de oneer lijke landbouwer echter vóór de 9 een '1, zoodat hij vóór 19 k' ppeti uitbe taald kreeg. Weldra Wérd evenwel het bedrog gemerkt en deed de koop man aangifte arm de poli'ie, die den verdachte arresteerde. Na eerst nog ontkend te nebben, viel R weldra I door de mand, waarna procesverbaal 'tegen hem werd opgemaakt. ROODE KRUIS. De ambulance naar Bulgarije, hoofd dr. E. W. Siekemeyer, vertrekt heden Maandagavond te 6.32 per Staatsspoor mét een extra-trein, uit Den Haag direct doorgaand tot Sofia. De trein beslaat uit één slaapwagen en drie goederenwagens. De reis gaat over Emmerik, Frank fort, Weenen, Budapest, en Belgrado naar Sofia, waar de ambulance ver moedelijk Vrijdag zal aankomen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6