NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Advertentiën voor liet Zatirdajavondnuimer. 30e Jaargang, No. 9031 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 27 NOVEMBER 19(2 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: u per dr'e maanden: J^étF ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10.Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem l.zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der ai Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. H9 /vS|ip\\\ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 T^ilT jVfj) 50 Cts. voor 3 plaatsing™ a contant. v p S" Alzonderhjke nummers0.0214 V WSTV «Oft n a i- u Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. W-<£> Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7673, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Daar St. Nicolaas nadert zijn voor het nummer van Zaterdag 30 dezer vele advertentiën te verwachten. Dringend verzoeken wij, die vroegtijdig af te geven aan onze vertegenwoordigers of in te zenden aan ons Bureau. Groote Houtstraat 53 daardoor zijn wij in staat, de ad vertentiën goed, dat is duidelijk en in 't oog loopend, te laten zetten. Steli het opmaken uwer annonce ni8t u!f. Doet het NU Wij kunnen niet beloven, dat wij groote zaak-advertentiën, die Zaterdagmorgen nog ingezonden worden, dien dag nog zullen kunnen plaatsen. DE ADMINISTRATIE. Dl I' NUMMER BES l AA I" UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AUtNDA DONDERDAG 28 NOVEMBER. Orgelbespeling in de Groote Kerk van 2—3 uur. Schouwburg: Wektodi g-heidsuf.tvoe- rlng Vereen. „Moederzorg". Soc. Vereeniging' Kol. Museum. Le zing door den Heer J. Sibinga Mul der, 8 uur. Brongebouw: Bak- en braaddemon- stratie met Delftsohe Slaolie, 2—5 u. Bro ngebo uwBioscoopvoorstelling, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: VoorsteJ- lingeu. Bioscoop Modern,: Voorsieil.ngen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Bloemendaal, Gemeenteraadsverga dering, 2 uur. Heemstede: Gemeenteraadsvergade ring, 8 uur. Stadsnieuws Mr. JOdAÏ SFOJB. f Hedenmorgen is plotseling in zijn Woning overleden de heer Mr. Joh. Spoor, advocaat en procureur en se cretaris-administrateur van den Bond van bloemboller-haudelaren. Gister avond gevoelde hij zich nog gezond en opgewekt, zoodat deze plotselinge dood aan een bercerte of aan een hart- aandoening moet woiden toegeschre ven. De medicus van de familie mach tigt ons, als zijn opinie mee te deelen, dat hartverlamming hoogst waar schijnlijk de doodsoorzaak is geweest. In alle opzichten is hét een zeer tra gisch sterfgeval. Mr. Spoor was nog jong, slecht". 46 jaar, verheugde zich in een gelukkig gezin, in maalschap- pelijken voorspoei en in de algemee ne achting. Als secretaris-administra teur van den Bond van bloembollen- handelaren, tevens directeur van het incassobureau, stond hij aan het hoofd van een belangrijk kantoor en werd door het bestuur zeer gewaardeerd. Stipt, ijverig ei strikt eerlijk en recht vaardig was hij ook als advocaat-pro cureur. Sedert 16 Juli 1901 had hij zitting in den Raad voor liet tweede district en was lid van 's Raads rechtsgeleerde Commissie, van de Financieele Com missie en lid van de Commissie van de Ha ven plannen er. van de Commissie voor de Bank vat. Leening. In deze ambten wist hij zijn meerling in klare, heldere taal weer te geven. Dat de confrérie hem waardeerde, blijkt wel uit zijn lidmaatschap van den Raad van toezicht en discipline van de orde van advocaten. Voorts was hij Commissaris van de Holl Cre- diet- en Deposilobank, voorheen Mees en Ritsemn. Over ziin levensloop kan worden me degedeeld. dat hij den 18den Novem ber 1SG6 te 's-Hertcgenbosch werd ge boren, te Leiden studeerde, daar i p 29 Januari 1892 promoveerde op proef schrift „transactie in strafzaken" en zich daarna als advocaat en procureur te Haarlem vestigde. Van Mei 1892 tot November 1897 was hij geassocieerd met Mr. H. Ph. T Hooft. Daarna wer den de kantoren gescheiden. Voor het gezin is het plotseling heengaan van den man en vader, mid den in welvaart en werkkracht, een tware slag. Algemeen is dan ook de deelneming. Zie vervolg onder Laatste Nieuws: FEESTCOMMISSIE PLAN 1913. Men schrijft ons: Op de j.l. Maandagavond gehouden bestuursvergadering der I-laarl. Han- delsvereeiuging, is, op voorstel van eenige leden, een voorloopige commis sie benoemd om de plannen te ont werpen voor het organiseeren van eenige feesten tijdens of vóór de ten toonstellingen, die door het Comité Plan 1913 worden georganiseerd of bevorderd. De voorloopige besprekin gen hebben geleid tot het besluit om te trachten een bloemenfeest te orga- niseeren, waarbij de geheclo stad be trokken zou zijn en waaraan dus door alle lagen der maatschappij zou kunnen worden deelgenomen. Hoe deze plannen verder gedacht worden en voor het benoemen van een definitief comité, zal een vergade- ring uilgeschreven worden, waarvoor op uitgebreide schaal uitnoodigingen zullen worden rondgestuurd. Ter voorkoming van misverstand zij uit drukkelijk vermeld, dat het te benoe men comité zooveel mogelijk zal moe ten trachten samen te werken met het algemeen comité Plan 1913. Missie. Half December zaJ een lezing met lichtbeelden worden gehouden door den eerw. pater A. v. Croonenburg, van het Missiehuis te Tilburg over het M ssiewerk op Nederl. N'iouw-Gui- nea en de Molukken, ten bate der Missie van Oost-Indië. Afannenkvvartet. Alhier is opgericht een mannen- kwartet, bestaande uit de 'heeren G. Wijkhuizen, A. L. de Moei, C. Pruis en P. Jongsma, resp. als le tenor, 2o tenor, le bas en 2e bas. Hei draagt den naam Haarl. Vo- caalkwariet, en heeft zich onder lei ding gesteld van den heer U. Pielage. Door de Arr. Rechtbank alhier is bij vonnis van 26 November 1912 in staat van faillissement verklaard: J. A. Janke—lirollart, wonende te Haar lem. Recliter-commissaris: Mr. H. van Loghcm de Josselin de Jong. Kiekjes van 't Kantongerecht Wc begonnen vanmorgen met een vervelende zaak. 'I Ging over de open baarheid van een weg, namelijk het Schotervoetpad. Dit bewuste pad loopt van Schoten achter het landgoed van den heer Bredius, de boerderijen van de heeren Stut en Teeuwen naar Santpoort, 't Gaat dus over tuinderijen en wei landen en wilde men 't beloopen, dan was het noodig verschillende klaphekjes te openen. Met opzet schrijf 'k wilde, want nu kan men het niet meer beloopen. Het pad gaat over land van particu lieren en nu heeft een der eigenaars de tuinder V. 't pad met een hek afgesloten. T-Iij meendo daartoe liet recht 'te hebben, want de gemeenteraad van Schoten heeft besloten, het Schoter voetpad aan den publieken dienst te onttrekken. Maar... nu is de afsluiter van het pad toch bekeurd wegens het afsluiten van een publieken weg I ;t Recht duldt namelijk niet, dat een weg of pad, jaren door 'het pu bliek beloopen, gesloten wordt. Nu stond de tuinder terecht. Eenige grijze oud-Schotenaren dichter bij de 80 dan bij de 70 jaar kwamen als getuigen vertellen, dat ze vroeger veie inalen het pad beloopen hebben. Ze verklaarden in hun oud-Schotensch dialect I dat ze „gongen door 't land van boer Stut en ook gongen door T land van boer Teeuwen. En niemand maakte daar tegen liezwaar." De openbaarheid van het pad was dus bewezen. Zoo concludeerde de ambtenaar van het Openbaar Ministe rie althans. En het besluit van Scho- ten's gemeenteraad Ja zoo zei de ambtenaar dat besluit is (0, hoort 't vroede vad'ren van.... nul eD goe- ner waarde. De raad heeft alleen het recht wegen aan den openbaren dienst te onttrekken, als de gemeente daar over in publiek-rechterliiken zin het. eigendom bezit. Over particuliere pa den heeft de gemeente niets te ver- lellen. Gedeputeerde Staten hebben dan ook reeds aan den raad Inten we ten, dat ze het raadsbesluit niet kun nen eoedkeuren. Beklaagde mag het pad dus niet aan den dienst onttrekken. Om hem dit duidelijk te maken, eisrbfe het O. M. tegen hem 3 gulden boete. Beklaagde Kleef menneren, aldoor schermend met het besluit van den raad. Hij zei „ik kan toch niet hel pen, dot de raad een verkeerd besluit neemt 1" Kantonrechter Waarom hebt u het pad eigenlijk afgesloten Beklaagde: Vroeger was aJles wei land en konden de passeerders geen kwaad doen. Maar nu "heb ik er tui nen van gemaakt en de menschen, die nu het voetpad willen loopen, heb ik er liever niet. Het Openbaar Ministerie: Zet ilm een afzetting, een hek, tusschen liet pad en uw tuinen, want daartoe hebt u 't recht. Maar beklaagde zette een gezicht, alsof hij zeggen wilde „dat zou me te duur worden." De volgende week zal de Kanton rechter vonnis geven en beslissen, of de Schotensclie raad buiten z'n boekje is gegaan. EEN BOFFER Er werden eenige stroopcrij-zaak- jes behandeld, die een grappigen kant hebben. Do jachtopziener van Dr. Van Lin den Tol de dokter, die een groot liefhebber is van jagen.en schieten, heeft 't jachtrecht van eenige duin- gronden gepacht had een „stroo- per" bekeurd. Eigenlijk een „strooper" in den zin van den volksmond was 't niet. 't Was een pachter van een perceel aardap pelland, die de man wilde op Ko ninginnedag een konijntje etenl met eenige kinderen aan 't jagen was. Als wapen diende een... bezem steel! Eerst had beklaagde op z'n eigen aardappelland een konijn gevangen en toen ook op een ander perceel aardappelland. Jagen met een bezemsteel blijkt dus mogelijk te zijn De jachtopziener kwam op 't too- neel van de „jacht" en maakte proces- verbaai op. De jager had een konijn geslagen,' maar langoor leefde nog. De jachtop ziener stelde 't nog levende dier in vrijheid, maar 't was zóó ver buiten westen, dat 't kalm bleef liggen. Nu kwam de jurist in den kanton- rechter aan 't woord. Konijnen vangen is geen strafbaar feit er moest dus bewezen worden, dat hij op verboden grond was. De jachtopziener moest verklaren, dat beklaagde wel op de andere aard appelvelden mocht loopen, want anders kon hij niet op z'n eigen grond komen. De pachter van den grond waarop beklaagde gejaagd had, werd als ge tuige gehoord. Kantonrechter: Mag beklaagde op uw grond komen7 Getuige: Als hij er maar geen kwaad doet. Kantonrechter: Is konijnen vangen in uw oog kwaad? Getuige: Neen zeker niet, dat vind ik juist heel goed want de konijnen eten m'n aardappels op! De ambtenaar van 't O. M. kon be klaagde dus niets strafbaars bewij zen en vroeg vrijspraak. Ik twijfel er geen minuut aan, of beklaagde gaat weer dadelijk met den bezemsteel langoortjes vangen! Nu de andere strooper. De vorige week stond hij terecht we gens loopen op verboden grond in de duinon. I-Iij beweerde toen dat de jachtopziener zich vergist had, want hij was niet in de duinen geweest. De zaak werd uitgesteld tot lieden. Nu werd de jachtopziener gehoord en verklaarde, dat hij zich niet ver gist had. Maarnu kon de zaak weer niet afgedaan worden, omdat 't procesver baal van den jachtopziener zoek was. De volgende week wordt de zaak nu nogmaals behandeld. Voor beklaagde is dit niet erg, hij zit toch in de gevangenis voor een an der feit en nu is 't nog een uit stage voor hem. LUSTIGE HENGELAARS. In den hoek der Kantongerechtzaal stond een heele collectie hengels en andere vóschtuigen. 't Was een go- volg van de nieuwe Visscherij-wet, De visschers schijnen nog niet al len met de nieuwe wet op de hoogte te zijn. Nu moeten ze door schade wijs wor den. Voor verschillende overtredingen tegen de wet werd door den ambte naar van T O. M. boeten gevraagd, afwisselend van 1 tot 5 gulden. De visschers waren daarmee niets ingenomen. Enkelen hunier zeiden: „We wisten het niet!" Kantonrechter: Maar jelui moeien de wet kennen, de wetten zijn ge maakt om gekend te worden. Aoh ja! zoo zuchtte een wsscher daarop en ging, blijkbaar vol zelfver wijt, mopperend heen. Een visscher was bekeurd omdat hij in de Mooie Nel gepeurd had, zonder vergunning van den pachter van het vischwater. Beklaagde: Ik zat niet te visschen, ik zat m'n brood met koffie te eten. Kantonrechter: Eet jij altijd in een bootje op *t water? Beklaagde: Nee, we! als ik. zit te peuren... Kantonrechter: Dus je peurde toch wel? Beklaagde: Op dat moment evenwel niet. De veldwachter verzekerde evenwel, dat hij de peuren in het water had, zoodat hij dus wel v.schte. Visschen kan men ook met een mond vol brood. Een andere beklaagde had in verbo den tijd een snoek vervoerd. Beklaagde: Ik was voor 't eerst aan 't visschen! Wie gelooft 1, dat iemand die voor het eerst van z'11 leven visoht dadelijk een groolen snoek vangt! Neen, zoo iets karn hij den kanton rechter met wijsmaken. EEN VREEMDE SCHUTTER. Een lid van de sahietveieendging had hi 't sciiietgebouw aan T Schouw tje deelgenomen aan een wedstrijd. '8 Nachts had hij een geweer van. de vereonig ng meegenomen en had daar mee in den Hout geschoten. De politie had den zonderlingen schutter bekeurd, wegens het dragen van een vuurwapen. Het 0. M. vorderde 15 gulden boete. Beklaagde: Het is heel veel! Is het feit nu zoo erg... Kantonreohter: Ja zeker, als lid van een schiet vereeniging weet je ze ker, dat zoo iets niet mag. '.t Is dus wel erg! Bovendien maak je, dat er kans is, dat het geweer van de ver een, ging verbeurd verklaard moet worden. KEES. UITSPRAKEN: uit- ITeden werden de navolgende spraken gedaan: J. S., te Amsterdam, overtreding Rijkswegen reglement, f 5 boete of 3 dagen hechtenis. J. v. d. H.. te Haarlem, en 3 an deren, overtreding Arbeidswet. 3 maal f 1 boete of 3 maal 1 dag hechtenis, f 3 boete of 2 dagen hechtenis, en f 1 Deeva of 1 dag rieohtenis. A. van D., te Haarlem, overtreding Wapenwet, f 1 boete of 1 dag hech tenis. H. Th. v. d. B., te Haarlem en 2 anderen, overtreding IJkwet, de ste 1 1 boete of 1 dag ihec.'iten,.s, de anderen f 0.50 boete of 1 dag hechte nis. C. V., te Schoten, overtreding Trelc- hondenvvet, f 1 boete of 1 dag hechte nis. P. V., te Haringcarspel, in dron kenschap een voertuig besturen, f 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. S., en J. A. D., te Haarlem, straatschenderij, no.' 1 f 1 boete of 1 dag hechtenis, no. 2 2 maal f 2 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. A. G., le Haarlem, en 11 anderen, loopen op verboden grond, f 2 boete of 3 dagen hechtenis. P. S., te Haarlem, overtreding Po litieverordening Haarlem, f 0.50 boe te of 1 dag hechtenis. C. A. H., te Haarlem, en 5 anderen, overtreding Verkeersverordening Bloemendaal, f 2 boete of 2 dagen hechtenis. G. F. K., te Amsterdam, en 2 ande ren, overtreding Politieverordening Zandvoort, f 3 boete of 2 dagen hech tenis. J. Ste 's-Gravenhage, overtre ding Motorkenteekenbesluit, f 3 boete of 3dagen hechtenis. Voorts werden er nog 23 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis, f 6 boete of 3 dagen hech tenis, f 4 boete of 3 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, en f 2 boete of 2 dagen hechtenis. STORM. Ten gevolge van den hev. gen storm wcei eergisteravond van het dak van het café-restaurant van J. van den Berg. Groote Houtstraat nabij de Groote Iloutbrug een leien dakpan, die vervolgens op de veranda terecht kwarn en daarvan eene ruit verbrij zelde. Daar er gelukkig niemand on- :r zat liep het zonder ongelukken af. 50-j a r i g li u w e 1 ij k. Heden viert het echtpaar J. van Bruggen—Dijk zijn gouden huwe lijksfeest. Vele blijken van belangstel ling hebben de oudjes ondervonden. De buren hebben de driekleur uitge stoken en het erf van de boerderi.1 aan het Zuider-Buitenspaarne, waar op het echtpaar woont, versierd met groen, vlaggen en lampions, terwijl bij de ingang een eerepoort is ge plaatst. Hedenavond wordt hun een serenade gebracht door de muziek- vereeniging „Crescendo". De oudjes zijn nog kras, 76 en 72 jaren oud, hebben 6 kinderen en 21 kleinkinderen. Electrische kabel. Op het Verwulft is een ijzeren huisje geplaatst, waarin worden op genomen de kabels van de electrische geleidingen. Inspectie. Morgen Donderdag, zal de Burge meester inspectie houden over de ver schillende liulpbureaux van politie, en daarbij vergezeld zijn van den commissaris van politie. Tentoon stelling. Onze stadgenoot, de heer Dr. J B. Schepers, leeraar aan het Gymnasium alhier, zal in een N.O.G.-vcrgadering spreken over „Taal en Taalonder wijs" en verder een lezing houden over Johan H. Been, den schrijver- paedagoog. Tot deze lezing is heel het onderwijzend personeel van Haarlem uitgenoodigd. De heer De Vries, boekhandelaar al hier, zal daarbij ten toon stellen de uitgaven der Wereld-Bibliotheek en andere letterkundige werken van den jongsten tijd. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: Mej. J. Vester, Gen. Bothastraat 78, Scholen, een armband. J. van Kampen, Adriaan Loosjesslr. 11, een hondenhalsband- L. van Rijn, Wij de Appelaarsteeg 15, een portemon- naie met inhoud. Mej. J. Ilooger- riuin. Gen. Joubertstraat 28, een speld gehouden worden, waarin als spreker zal optreden de heer A. Nagtzaam.lid van den Gemeenteraad van Haarlem en caudidaat voor de Tweede-Kamer verkiezing 1913 der S. D. A. P. in het district Beverwijk, over het onder werp: „De coalitie, de concentratie en de arbeiders". HILLEGOM. L'Amitié. De tooneelvereeniging „l'Amilié heeft gisterenavond in de geheel be zette zaal van Hotel Sistermans, hare 78e uilvoering gegeven. Met veel suc ces werd „De Satan der Revolutie", een beeld van den krijg in de Vendee, gespeeld. Daarna volgde een voor dracht en ten slotte hei blijspel in één bedrijf, getiteld:'" „De Professor en zijn knecht Deze twee laatste brach ten er de vroolijkheid in. Spel, cos- tuums, grime en décor waren zeer goed. Kracht door Oefening. De gymnastiek- en schermvereenl* ging „Kracht door Oefening" heeft Dinsdag in de zaal van „Flora" een welgeslaagde uitvoering gegeven. De vr>or hei eerst optredende meisjes- af- deelnig vooral had veel succes. Allo oefeningen werden onder leiding van den Directeur, den heer 1L B. Dreijer, zeer goed eu flink uitgevoerd. Do zaal was stampvol. HEEMSTEDE. STUKKEN VAN DEN RAAD. Do verlichting van het Haaf» lemmerhoutpark. B. on \Y. stellen don Raad voor, heil te machtigen in het Haarlemmerhout- park voor rekening der gemeente langs de Vijverlaan, de Middenlaan, do Linnaeuslaan, de Spaarnelaon en de Zonneiaan voor eene behoorlijke verlichting zorg te dragen, onder voorwaarde dat door de naantlooze vennootschap „Haarlenimerhoutpark" to Heemstede, eene verklaring wordt ■gegeven, waarbij genoemde Maat schappij zich verbindt te zullen zorg dragen, dat de straten, die door da gemeente zullen worden verlicht, in orde zullen zijn gemaakt overeenkom stig de bepalingen van het Raadsbe sluit van 20 Juni 1912, vóór 1 Mei 1913, zoodat de overdracht ook vóór dien datum zal kunnen plaats hebben, en waarbij tevens wordt verklaard dal zij, wanneer die overdracht niet vóór dien datum heeft kunnen plaats heb- be, aan de gemeente voor eiken dag daarna eene bGete verschuldigd is vau twee gulden per dag. Verlichting van de Bee!slaan. Tevens stellen B. en \Y. voor, hem te machtigen voor verlichting van de Beelslaay (Zuiderhout) zorg te dra gen, als door de Expl. Mij. van Onroe rende goederen „Zuiderhout" voor het in oivie maken der straat zal zijn gezorgd overeenkomstig raadsbesluit van 28 Augustus 1912. Binnenland Demping gedeelte sloot. B. en W. stellen voor, den heer 0. met insigne. - Mej. H. Dingsdag, J Zlltl* Twgnnnhw te jwvjn tot liét Korte Lakenstraat 2, een pet. - J. ")™.pen van een gedeelte stoot v„or Bollort, Lange Lakenstraat 20, een j "l" »rtetl óe Zand,oortsche- zweep. P. Balder, brugwachter taan- Lange brug, een portemonnaie met inhoud. J. Wolvendijk, Lange Ilee- renstraat 5 rood, een ceintuur met gesp. A. J. de Vries, Kleine Hout straat 4, een parapluie. W. Wijten, Nassaulaan 51, een boekomslag. W. Knop, Oude Groenmarkt 20, een heerenhandschoen. P. Rozenhart, Leidsche straat 126, een rozenkrans. A. van Eden, Pieter Kiesstraat 2 a, een honden halsband. P. G. Smel ter, Kamperlaan 12, een bril. P. Lornmerse, Heerensingel 67 zwart, een ijsmuts. W. Leuvis, Saenre- damstraat 51 rood, een damestaschje met inhoud. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SPAARNWOUDE. Benoeming. De heer M. Kion, te Halfweg is be noemd tot opzichter van den Inlaag- polder in plaats van den heer P. Dijk- zeul, wien op zijn verzoek eervol ont slag is verleend. HAARLEMMERLIEDE. De Waarderpohler. Bij het bestuur van den Waarder- polder onder Haarlem en Ilaarlem- merliede zijn plannen in bewerking om de bemaling, nu met windmolens, te veranderen en Ingelanden daarom trent voorstellen te doen. SCHOTEN. RAADSZITTING UITGESTELD. De Raadszitting, die op Donderdag avond belegd was, is uitgesteld tot Vrijdagavond half 8. SANTPOORT. Alhier zal vanwege de Soc-Dem. Arbeiderspartij, afd. Sanlpoort-Meer- er.berg, eene openbare vergadering TWEEDE KAMER. Men seint ons: Na een uitvoerige dupliek van den minister van Koloniën over de Indi sche financiën, de Chineesche quues- tie, de schoolpolitiek en zending, ver klaarde hij geen nieuwe diverto be lastingen voor inlanders mogelijk ia ocrdeelen en veel van coöperatie voor den inlaDdschen landbouw te ver wachten, en inlanders, ook na ophef- fino der koffiecultuur, te willen toela ten tot bebouwing der koffietuinen, 't standpunt inzake de quaestie van overste Van der Linden, handhaafde de Minister. De minister verheugde zich over de algemeene instemming niet de subsi- diëering der zending. Het algemeene debat was hiermee geëindigd. De be handeling der artikelen werd begon nen. Vooraf deelde de voorzitter me de, dat door overleg met leiders der Kamerfracties is bepaald, dat bij de begrooting, behalve algemeene be schouwingen, de replieken, lot hoog stens tien minuten zuilen zijn be perkt. Verder werd zonder stemming aangenomen een wijzigingsofitwci-p Indische begrooting 1912, nadat de minister, in strijd met de wenschen van den heer Hubrecht. die aanbe steding aan Nederlandsche. onderne mers had bepleit, had verklaard dal verbetering van de haven van Bela- wan in eigen beheer zal worden uit gevoerd. Rechtszaken SNELLE RECHTSPLEGING. De heer L. Visser te Durgerdam werd den 16en October 1907 te Die-' merbrug overreden door de auto van den heer L te Wormerveer. De rechtbank te Haarlem kende

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1