Hmilei's Duëui BE WEERSPANNIGE TWEEDE BLAD Woensdag 27 Hovember 1912 Binnenland TWEEDE KAMER. Na de pauze werd gisteren de con clusie van het Verslag der Commissie bmtrcnt de inlichtingen op een adres Iran P. J. Smulders, gepensionneerd noofd der school te Teteringen, om trent handelingen van het gemeente bestuur van Breda in verband met van adressant verlangde ruiling van grond (verzoek van den Min. v. Bin- nenl. Zaken, o-n aanvulling zijner in lichtingen) zonder debat of stem ming goedgekeurd. In de middag-vergadering werd de discussie over de Indische begrooting nog voortgezet» De heer Bos kwam op zijn beschou wingen over de inrichting der begroo ting en over de middelen tot verhoo ging van do oeconcnusclie positie der inlanders terug. Hij bleef bij de Re geering op dun' en doortastendheid aandringen en het tot stand brengen van hervormingen, ook ten aanzien der Chineezeu en andere vreemde Oosterlingen. Tegenover de Regeering bleef spr. een meer neutrale houding aanbevelen iri de politiek ter zake van de zending en 't inlandsch onderwij Men wachte zich van regeeringswege van alle drijven in confessioneele richting. Spr. was vóór steun, maar tegen overgaaf van de bestuurstaak voor 't onderwijs aan de zending. De grenzen moeten zuiver worden gehouden. Voor verbod der zending als de vrij zinnigen aan het bestuur komen, be stond niet de minste aanleiding. Nadat de heer Van Karnebeek zijn denkbeeld van een Kol. Raad in Ne derland nader verdedigd en zich te genover de aanvallen van den heer Hugenholtz verweerd had in de Chi- r.eezen- en de zeuOings-quaesties, weerlegde de neer Lobman vooral te genover den heer lm Meester de be wering alsof godsdienst en gewetens vrijheid niet veilig zijn onder het te genwoordig bestuur, ook wat luüië beirell. Tiij bleei ook voor 't miaudscü onderwijs in indie Christelijke boven socialistische onderwijzers verkieslijk achten. iNog volgde een uitvoerige repliek van uen neer Boogaardt, die de anti- zendiugspolitiek der vrijzinnigen na der bestreed en tegenover interrup ties van de- lieeren Dieftinck en De Meester volhield dat er van de be weerde heruoopjjig van Katholieke zijde van reeds Proiestantsch gedoop te inlanders, niets waar was. Eindelijk bestreed de heer Ter Laan noguiaais de oiiderwijs-poiitiek der Reg. in indié, daarbij vooral latende uitkomen boe do Protestantsche en Katholieke zendingen elkaar als vij anden bejegenen. En Hij ontzegde den heer Lobman t recht over de open bare onderwijzers te spreken alsol zij socialistische proi a' anda maakten in de school. Dat was laster. (De Voorzitter kwam daartegen op.) Hedenmorgen voortzetting. De Mi nister is andermaal aan het woord. STAATSBEGROOTING 1913. Memorie van Amtwoord. De regeering heeft hare memorie van antwoord ingezonden op hei .ver slag betreffende de algeweeno be schouwingen der SiaatshegrootinL De vele belangrijke wetsontwerpen, die in staat van wijze zijn of ter tafel liggen, doen bet Kabinet ernstig af wachten een onpartijdig oordeel over de vraag waar de schuld schuilt, wan neer de wetgevende oogst niet zoo overvloedig is als bij gur.süger omstan digneden mogelijk ware geweest. Dat het 01 twerp-kustverdediging van 40 tot 12 milliocn is teruggebracht, bewijst niet dat ten aanzien van dit punt onvastheid van inzicht bij de regeering zou bestaan. Ten aanzien der kustverdediging is de regeering niü van staiKpu...» veran.de» a. me vermindering is alleen het gevolg hier van, dat urgente andere maatregelen moesten voorgaan. Al ontkent zij niet, dat het ooriogs- eind-cijfer voortdurend hooger werd, toch is der regceimg oorsnonds ge bleken, dat de Militiewet tot gem hoogere uitgaven zal leiden dan waarop gerekend was. Verder behandelt de memorie de critiek betreffende het sociaal beleid der regeering. Een wetsontwerp betreffende uit breiding van de Ongevallenwet tot de zeeheden en dr zeevisEchers zal de Kamer binnen erJcele weken bereiken. De uitbreiding der verzekering lol den landbouw is nog in bewerking. Maar aanleiding van de opmerking dat do a.s. verkiezingen hoogst waar schijnlijk te.i gevolge zullen hebben dat toch tot Slaatspensionneering zal moeten worden overgegaan, merkt de regeering op, dat wel bekend is dat oe tegenwoordige meerderheid tegen Staatspensioi neering is en dat de minderheid, die haar wel wil, verdeeld is over de beste wijze van uitvoeren. I De bedoeling van den Min. v. Binn. Zaken ten opzichte van de openbare school, laat zich aldus resumeeren: Het is heter, dat de scholen worden opgericht en in stand gehouden door de deskundigen, belangstellenden en onmiddellijk belanghebbenden in de maatschappij, dan door de overheid, zij het ook dat de overheid steunend en tot. op zekere hoogte regelend moet optreden. Hoe meei dus de maatschap pij zich van hare roeping bewust toont en hare kracht openbaart, des ■te meer treedt de overheid op den achtergrond. Het i9 dus een heugelijk verschijnsel, warneer de maatschap pij hare taak zóó goed vervult, dat de openbare school geheel overbodig wordt. Van opzettelijke benadeeling der openbare school is dan ook geen sprake. Voor zoover de maatschappij te kort schiet heeft z.i. de overheid in de behoefte aan onderwijs te voor zien en de Mir is zich er van bewust, dat hij steeds voor zooveel dit van hem afhangt, aan art. 192 der Grond wet en aan do Eager Onderwijswet een loyale uitvoering heeft gegeven. De regeering acht dit zittingjaar wel de minst geschikte gelegenheid om het zoo netelige vraagstuk der ge meente financier tot oplossing te bren gen. Dat de koloniale politiek van het Kabinet door het op den voorgrond stellen van confessioneele beginselen kwade gevolgen zon hebben gehad, wordt niet toegegeven. De regeering drijft niet naar kerstening; integen deel wil zij ook in dc koloniën oo godsdienstvrijheid volledig geëerbie digd zien. Hare politiek baat het Ne- derlandsoh gezag. Het Kabinet wensclit de vrouwen van ambtelijke betrekkingen niet uit te sluiten, maar de regeering wenscht als regel geen ambtenaressen in dienst te houden als zij in het huwelijk tre den. Het vraagstuk van hel vrouwen kiesrecht wordt verwezen naar de Grondwetsherziening. Vervolgens gaat de memorie over in eer.e uitvoerige weerlegging door den Minister van Financiën van de bewering als zou voor liet jaar 1913 buitengewoon laag geraamd zijn in verband met de voorgestelde tarMher- ziening- Ook al zonden de middelen in 1913 meer dan ue ruining opbren gen, toch zou de Minister op de be handeling zoo spoedig mogelijk van de Inkomslerhelasting en van do hef fing van een debiet recht op tabak blij ven aandringen. De regeering geeft toe, dat onze ar tillerie van onvoldoende sterkte is. De oorlogsbegrooting zal mettertijd tot 40 millioen stijgen. Bijzondere maatregelen, ten einde den vlecschasnvoer te vergemakkelij ken, worden ter. onzent niet vereisclit. De in dit verband besproken weige ring van den burgemeester te 's-Gra- venhage om do bekende kiesreohtbe- tooging toe te staan, kan bezwaarlijk een punt van behandeling in de Sta- ten-Generaal uilmaken. De regeering verdedigt voorts het stelsel van kir dertoe si agon eai acht een algemeeno verhooging van sala rissen niet wel doenlijk. Wat de voorstellen der Staatscom missie, belast met het onderzoek der Departementen van algemeen bestuur betreft, een inkrimping van liet getal ambtenaren heelt eveneens de sym pathie der regeering. Maar zij deinst terug voor de te forsche en daardoor niet billijke maatregelen welke de Staatscommissie voorstelt om dit deel to bereiken. Do regeering geeft de voorkeur aan de tactiek om, zoo eenigszins mogelijk, bestaande vaca tures niet weder te vervullen. Voor een algc-ineenen indruk, dat de tucht bij het leger en de vloot, ook in Indié, veel te wenschen oierlaat, be staat geen voldcende grond. Dat de slechte geest oi der het mindere per- soneel te wij ter is aan de actie der i militaire boi.de valt moeilijk te be- wijzen, al twijfelt de regeering daar aan ook niet. De eerste stappen zijn gedaan tot fomiuleering va i een wetsontwerp in zake de eedsquaestie, al zal dit niet in do allernaaste toekomst aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Aangaande de herziening van de Zondagswet kan nog geen bepaalde toezegging worden gedaan. De indiening der wetsontwerpen be- treiieude de pei sienneering van leer aren aan bijzondere 1L B. schoien e:i gymnasia en betreffende toekenning van pensioen aan de weduwen en weezen van de mindere geëmployeer den bij inrichtingen van 's Rijks zee- en landmacht, kan spoedig worden tegemoet gezien. Naar de regeering meent, ligt het niet op haar weg het eigendomsrecht des Rijles op het paleis ie Amsterdc, r of op ecnig ander der Rijkseigea- dominen te staven, tenzij zulks noo- I dig ware ter weerlegging van gemo tiveerde bedenkingen, welke door an deren, die hu rerzijds mochten be weren eigenaar te zijn, daartegen werden gemaakt. Zoodra voldoende medewerking der provincie zal zijn verkregen, zal door indijking <n droogmaking van het Wieringermeer proefondervindelijk worden nageguan de mogelijkheid der geheele drooglegging vuu de Zui derzee. Ten aanzien van 'de plannen tot wij ziging van den Gregoriaanschen ka lender wordt medegedeeld, dat door de Zwitsersche regeering de verschil lende Europeesche regeerlngen zijn uitgenoodigd zich in beginsel bereid (e verklaren tot deelneming aan een internationale conferentie, die, zon der eenige bindende besluiten te ne men, aan de gedelegeerden gelegen heid zou geven tot een algemecne gc- dachtenwisseling over dit onderwerp. Wanneer van voldoende instem ming bij de Fxropeesche regeeringen zal zijn gebleken, zullen ook de regee ringen van ar.deiv landen uitgenoo digd woi'den. Een w.o. betreffende de feestdagen, die met den Zondag op eene lijn te stellen zijn, heeft het Departement van Binnen!. Zaken bereids verlaten. EEN OUDE VROUW VERMIST. Zaterdagmiddag te half vier verliet de 82-jarige weduwe Leget haar wo ning aan de Korte Oranjegracht te Leiden om eenige boodschappen te doen. Hoewel nog tamelijk kras, is zij piet weder teruggekeerd. Men vreest, dat haar een ongeluk is overgeko- men. Vermoedelijk is zij in het wa ter geloopen. Nasporingen bleven tot dusverre vruchteloos, zoo meldt „De Tel.". GOEDE ZAKEN. Van een veehandelaar uit Schoter- land, die vóór GO jaar zijn handel be gon met een bedrijfskapitaaltje van... G, werden de vorige week de eigen dommen verkocht voor ƒ112 000, zoo vertelt De Tijd. R.-K. VROUDENBOND. Men meldt aan „De Maasbode": „Wij vernemen, dat aan een aan tal R.-K. damesvereenïgingen, beoo- gende liefdadige doeleinden, en aan tal van R.-K. dames in Amsterdam een circulaire verzonden is, behel zende een oproep tot een vergade ring op Donderdagavond te Amster dam. Rector Stroomer, algemeen geestelijk adviseur voor het bisdom Haarlem, zal aldaar hel doel van een R.-K. Vrouwenbond uiteenzet ten." STAATSCOMMISSIES. Omtrent den stand der aan Staats commissies opgedragen werkzaamhe den wordt door de regeering het vol gende medegedeeld: Het verslag der Staatscommissie tot herziening der Strafverordening wordt begin 1913 verwacht. Die be treffende ouderlijke macht en voogdij hoopt nog in dit jaar met haren ar beid gereed te komen, evenals in 1913 dc commissie voor de wetgeving op de registratiebelasting en de hypotheek rechten. De sub-commissie der Staatscom missie betreffende de geldelijke en persoonlijke lasten der landsverdedi ging stelde op eenige plaatsen een on derzoek in. De aanbieding van een po.rtiöel rapport zal worden ge vraagd. Het verslag der Staatscommissie in zake de reorganisatie van het militair onderwijs bij de landmacht wordt in den loop van 1913 tegemoet gezien, Overeenkomstig de adviezen der oommissie voor het waterstaatsbe stuur, wordt met de bewerking eerier wettelijke regeling omtrent de wegen verdere voortgang gemaakt, terwijl voorts wordt gearbeid aan eene lier- ziening der wettelijke bepalingen om trent het waterstaatsbestuur. De Staatscommissie voor den han deldrijvende!1- en industrieeien mid denstand heeft hare werkzaamheden opgeschort tot de versohijning van hel rapport dor commissie voor de mid denstands-enquête. Deze heeft met de opstelling van liet eindverslag een aanvang gemaakt. De Siaaisconumssie voor den land bouw hoopt nog in dit jaar met haren arbeid gereed te komen. De voorbereidende arbeid der Staats commissie beueffende de werkloos heid, ingesteld 30 Juni 1909, om een beeld te geven van de werkloosheid in de verschillende vakken en naar on derscheidene sireken des lands, is thans afgeloopen. Vijf andere sub- commissi én zijn reeds vrij ver gevor- i derd met hare taak om over de werk- loosheidsstatistiek en over de midde- i lea tot bestrijding der werklooslieid en tot leniging der gevolgen een oor deel uit te brengen. De commissie omtrent de verdedi ging van Nederlar.dsch- Indié zal waarschijnlijk voor het einde van het jaar met haren arbeid gereed zijn. Een door de Staatscommissie inge diend plan inzake electriciteitsvoorzie- ning, dat naar hare meeuing voor de regeling van dat vraagstuk doeltref fend zou zijn, maakt bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel nog een punt van overweging uit. VERGETEN! Maandagavond zat ecu aantal rei zigers in de 2e klasse wachtkamer van het station der G.O.L.S. te Win terswijk rustig te wachten op het vertrek van den train, die om 3 mi nuten voor zeven naar.de richting van Zevenaar gaat. Ze behoefden zich niet ongerust te maken, had een be ambte gezegd, we zullen wel waar schuwen. Toen hun het wachten wol een beetje lang duurde, bleek toet dat de trein reeds vertrokken was zon der hen. Aan waarschuwen was In het geheel niet gedacht. Er waren reizigers bij die d en avond de plaats van bestemming daardoor niet meer konden bereiken. MOORD. Te Aohterwehl, gemeente Wehl, Is Maandagavond do 18-jarige Nico K., uit Did om, door de 6(1-jarige vrouw- E. doodgeschoten. Den geheelen dag had men zich bij E. aan sterken drank te huiten gegaan. Des avonds schijnt daaruit hooggaande ruzie te zijn voortgekomen, althans in het huis is alles vernield, en tenslotte is op K. voor de deur een schot hagel gelost, dat hem in de linkerzijde trof. De dood trad onmiddellijk in. K. was kippen koopman van beroep en stond ongunstig hekend. R. A., echtgenoote van den timmer man J. E., de vrouw, die het schot gelost heeft, gaat zich doorloopend aan sterken drank te buiten. Na de daad te hebben gepleegd, heeft ze zich zelf bij de politie aangemeld. Ze be vindt zich in hechtenis. („N. R. Ct."). ONDERWIJZERSS CLARIS- MEETING. Zondag 8 December zal het hoofd bestuur van den Bond van Neder- hindsche Onderwijzers te 's-Graven- hage een groote salarismeeting beleg gen. Tot deze meeting worden uitge noodigd alle leden van den Bond en de leden der Tweede Kamer. Als spre kers zullen o a. optreden de voorzit ter van den bond en een plattelands onderwijzer. Niet alleen zullen alle afdrelingen van den Bond hun afgevaardigden zenden, maar bovendien zuilen, naar men vermoedt, houderden led6n, me de uit de verst afgelegen plaatsen, de meeting bijwonen. Het doel zal wezen een afdoende re geling te bepleiten voor alle Neder- Jaudsche onderwijzers en een bestrij ding van den in mtzient gestelden kindertoeslag. DIEFSTAL VAN GEHEIMEN. Sedert eenigen tijd verdwenen op de ïuunek van de firma Philips Co., te Eindhoven op onverklaarbare wijze waardevolle en geheime papie ren. Men heeft thans den dief ont- dekt, die naar Den Bosch is overge bracht, zoo meldt de N. Rolt. Ct. DE SIGARENMAKERS. De arbitrage. Er zul voor de arbitrage een com missie worden benoemd, bestaande uit 4 fabrikanten en 4 arbeiders, die samen een onpartijdigen voorzitter kiezen. Ue patroons wezen bereids hun ar biters aan. Het zijn de heeren Alph. uoutman Sr. (Den Bosch), Retera (Beek), v. d. l'utt (Eindhoven) en Huijsmans (Eindhoven). Do vier arbeiders-organisaties zul len binnenkort ieder een arbiter aan wijzen. Voor onpartijdigen voorzitter wor den genoemd minister Talma en het Kamerlid Treub. Maar het spreekt vanzelf, dat dit niet anders dan ver onderstelling is. De commissie van arbitrage, eenmaal gevormd, zal na tuurlijk geheel vrij zijn in hare keu- (Het Volk.) GETROFFEN. De 24-jarige opperman P. J. K. is bij don bouw van den schoorsteen voor de nieuwe weverij van de firma H. ten Cate Hzn. en Lie. te Almelo door een vallenden steen op het lioofd ge troffen. Bewusteloos werd hij naar '1 ziekenhuis gebracht, waai- hij aan de gevolgen is overleden, zoo meldt de N. R. Ct. DE SCHEEPVAARTTENTOON STELLING TE AMSTERDAM. B. en W. van Rotterdam hebben ongunstig beschikt op het verzoek van de cer.trale commissie der Eerste Nederlandsche Tentoonstelling op Scheepvaartgebied, hiertoe strekkend, j dat door de gemeente Rotterdam of- S ficieel zal worden deelgenomen aan j genoemde tentoonstelling. PRINS HENDRIK, vergezeld van Zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haare. begeeft zich Zaterdagavond voor een drietal da gen naar Weimar. DOOR DEN TREIN VERMORZELD. Te Oudenbosoh is de venter J. Fran sen van Slikgat onder Zevenbergen, ■terwijl hij langs de spoorlijn Lep, door een trein gegrepen en vermor zeld. SCHEEPSBRAND. Aan boord van liet stoomsdhïp Sin- doro, van de Rolterdamsche Lloyd, is aan de Lloydkaue te Rotterdam brand ontdekt rn het achterruim, waarin tabak en stukgoederen zijn verladen. Onmiddellijk is het ruim dichtge maakt en is imen begonnen met het inpersen van stoom. Men schrijft het vuur toe aan broeiing van de tabak. Pers-0verzic3it MR. VAN HOUTEN EN DE CONCENTRATIE. Mr. van Houlen's jongste Staats kundige brief bevat aan liet slot eeni ge beschouwingen, die in verband met de vrijzinnige concentratie van beti kenis zijn. De schrijver betoogt daar: Wie voor recht en algemeen belang wil waken, vooral wie betreurt, dat hij zich in zake dwangverzekering heeft laten begoochelen door de thans zoo ijdel gebleken voorspiegelingen der vrijzinnig-democraten, houde voortaan beter dan vroeger het oog in 't zeil. De vrijheidsvrienden zullen er vermoedelijk in slagen <le dwangver zekering af te wenden, maar zij heb ben daarbij gevaarlijke medestanders. Tot dezen reken ik allen die staats- pensïonneerinq nastreven in den wa ren zin van d it woord Gevaarlijk zijn ook reed3 zij, die dat woord in den mond nemen, om d* gevaarlijken te innen. In het liberale stelsel passen slechts staatshijdrageii voor armen- •g. Door krachtige organisatie hun- r macht bij de stembus van Juni moeten de liberalen zorgen, dat zij, en niet die medestanders, in de toe komstige meerderheid den toon kun nen aangeven. Dat is na de van open lijke en verkapte vrijzinnig-democra ten ondervorden teleurstellingen een even dringende plicht als de gemeen schappelijke bestrijding van reebts. Anders staat een da capo van 1905 te wachten, toen Borgesius met zijn ka- bi uetsformati- de vruchten der libe rale overwirr.iny heeft doen verloren gaan. Evenals toen, zal men in 1913 de stembus 6leehts aan .links" de overwinning kunnen geven en r.iet op een program'', en de kabinetsfor mateur, die zie', nu aan het vastge stelde mocht bir.den, zou spoedig be merken, dat het trervoor te vang en te beperkt is. Niet door, maar on danks het program kan links winnen en hoe minder er over gesproken wordt, des te beter staan de kansen om de eendracht te bewaren voor liet eerste noodige, nl. a. terzijdestelling van dwangverzekering en tariefsver- hooging (fa welk stadium zij zich ook bevinden) en b. bevrijding van wetge ving en administratie van hel over» wicht Yan Rcme. ONDERLING LANDBOUWCREDIET EN STAATSHULP. De Nieuwe Crt. bespreekt het in de laatste jaren aanmerkelijk toene men van de onderlinge oi coöpera tieve Boerenleenbanken; aanvankelijk door de landbouwers weinig begeerd, maar nu reeds buitengewoon talrijk, en gegroepeerd om drie verschillen de centrales, zoodat het den indruk geeft, dat de tot dusver verleende Staatssteun (iets anders dan Staats hulp) eigenlijk zoo goed als overbo dig is geworden. In verband daarme de staat dan ook het voornemen der regeering om met Juli 1913 bet ver- leenen van subsidie (het blud meent ƒ175 per op te richten bank) te doen ophouden. Toch zou de N. Crt. dit laatste ern stig willen ontraden. Wel zal de tijd komen dat alle steun overbodig zal zijn, maar de sprong van 175 op niets, acht het blad te sterk, Er zijn inderdaad nog streken waar het land- bouwcrediet nog zoo goed als in 't geheel niet bestaat; wil men ook daar er toe komen, dan mag de gelegen heid tot Staatssteun niet geneel wor den uitgesloten. Het blad bepleit daarom niet afschaffing, maar ver mindering, bijvoorbeeld voorloopig tot de helft. Koloniën BOND VAN OUD-ONDER. OFFICIEREN. De Javasche Cour. bevat de statu ten van den Nederlandsch-lndisohen bond van oud-onderofficiereu. DE CHINEEZEN IN INDJë. Aaai een correspondentie uit Mabmg aan de „N. Soer. Ct." ontleent men het volgende „De positie van de Chinc-ezon is hier gedurende het laatste jaar wel geducht veranderd. „Waren zij vroeger algemeen go- acht als nijvere ingezetenen, handige handelslieden en wegens hun beschei den optreden, thans is dat alles an ders zij worden vrijwel door ieder gemeden om hun vele pretenties en onhebbelijk optreden. De gevolgen hiervan zullen zich spoedig genoog doen gevoelen, vooral hu zij de in- landsche bevolking en vreemde ooster lingen tegen zich krijgen, om van de Japanners en Europeanen maar niet te spreken. „De grootste fout, welke de hier ge boren of hier reeds geruimen tijd ge vestigde Chineezeu hebben begaan, is, dat zij zich solidair hebben verklaard met het hier een schuilplaats zoeken de uitvaagsel uit China. Dit volkje is het, dat hen medesleept en waarvan zij zich moeilijk kunnen ontdoen, ten zij zij spoedig en flink durven optre den en zelf de raddraaiers aanwijzen. De Chineezeu beweren, grieven te heb ben tegen het bestuur, maar zij bob ben het hier te lande zeker toch nog honderd procent boter dan in hun eigen land, en altijd staat de weg open om elders een beter beslaan te zoeken. „Indien zij dan toch met alle ge weld verkeerd willen en hun bestaan hier van de donkerste zijde blijven beschouwen, dan is heengaan het beste." Sport en Wedstrijden VOETBAL. COMPETITIELIJSTJES. De stand is in de Oostelijke c&rsid klasse En in de Westelijke 2de klasse A. Blauw Wit 7 6 1 0 13 22—3 1.85 AIL Weerb. 8 6 1 1 13 21—6- 1.63 E. D. O. 8 4 1 3 9 8-13 1.13 D E. 6 2 1 3 5 12—11 0.82 Neptunus G 2 1 3 5 8—10 0.82 Dordrecht 7 2 1 4 5 13—16 0.71 V. U. C. 6 1 2 3 4 8-12 0.66 R F. C. 6 0 0 6 0 3-24 0 00 ZWEMMEN. JAARFEEST VAN DE HAAGSCHE Z WEMCLUB. As. Vrijdag (29 Nov.) houdt de Haagsche Zwemciub haar jaarfeest in de overdekte zweminrichting aan de Mauritskade. Een keurig-uitgevocid programma vermeldt de "festiviteiten die voor dien avond op het program ma staan. Na een openingswoord van den voorzitter volgen de wedstrijden voor de eerste ronde van net water- poloconcours. Eerst wordt gespeeld de match Rctterd. Zwemciub—II. V. G. B. en daarna Goudselie Zwemciub —Haagsche Zwemciub. Dan een num mertje gecostumeerd hinderniszwem- men, na een pauze gevolgd door 50 M. borst- en 40 M. rug-zwemmen tus- schen de vertegenwoordigers van de vier clubs. Daarna komen de finale van het polo-concours en de wedstrijd der verliezers van de eerste ronde, en tenslotte heeft de prijsuiideeling plaats door den heer W. E. Bredius W.Ezn, voorzitter van den Neder). Zwcinhond. In de jury hebben zitting de hee ren W. E. Bredius W.Ezn., C. W. v. Hasselt, P. Latenstein, G. Ie Cointre en dr. W. E. Merens (voorzitter der Haar- lemsehe Waterpoloclub H. V. G. B H. V. G. B. komt in het polo con cours met 3 invallers in haar zeven tal uit, heeft dus geen kans om van den eerste-klasser R. Z. C. te winnen, maar kan door een overwinning in den wedstrijd der verliezers nog den tweeden prijs behalen. tetteren en Kunst Het Tooneel TE AMSTERDAM. Het O n v e r m ij d e 1 ij k toonrelspel iii 4 bedrijven van Suze la Chapelle-Roobol, door do N. V. „Het Tooneel". Van mevrouw Suze la Chapelle— Rocbol, de schrijfster van het door het Nederlandsch Toon rel met vc.l succes gespeelde Boete, is gisteren avond door het gezelschap Roy aards een nieuw tooneelspel opgevoerd, ge titeld Het Onvermijdelijke. W anneer wij ons niet vergissen, dan zal mevrouw La Chapelle—Roobol van dit haar jongste werk niet min der genoegen beleven dan van haar eersteling; Het O n v e rm ijd e ij- k e werd door liet talrijk opgekomen publiek heel vriendelijk ontvangen eu het bevat zeer zeker elementen, die dezen bijval verklaren. Er zijn m dit werk eenige knap ge schreven toon reien, de dialoog is lot en beschaafd, het „geval" is logisch behandeld, zonder dat men op groote toevalligheden of onwaarschijnlijkhe den stuit, de personen zijn zonder al te groote diepte voldoende geiee- kend en er gaat een zekere warmte door het stuk, die sympathiek aan doet. De schrijfster heeft haar stof met blijkbare liefde behandeld. Een fout van dit werk echter is, dut wij reeds na vijf minuten wcceu, wat het onvermijdelijke is, waai-door on/.e belangstelling voor de handelende personen wel spoedig verflauwt. Wan neer wij in de eerste tooneelen hoe» ren, dat Nelly Raadsveld 7 jaren lang niet een groote, innige liefde op haai verloofde die in Indié was heeft gewacht, en als wij zien, dat Trudi, haar jongere zuster, een aardig, vrco< lijk en koket ding van 18 zomers is, dan behoeven, wij nog niet eens hei topje van den neus van het zoo lang -verwachte jonge mensch te zien om ie begrijpen, dat Nelly nooit met haar Otto von Walden zal trouwen. En de schrijfster zorgt- er wel voor\ dat wij ons geen oogenblik eenige illusie omtrent het toekomstig geluk van Nelly maken. Als wij juffrouw Dina, reu vriendin des huizes hoo« ren zeggen, dat Trudi geen kind moer is en het kokette zusje aan Neliy hoo- Fe u111 ©fon (Naar het Franseh). 24) Ge ziet het, ging Marin voort, terwijl hij het ongeschonden lak aan zijn huren liet zien, ik heb het consigne precies opgevolgd. De brief is ongeschonden en ziehier Leonard met den ransel op den rug, klaar om to vertrekkenDat is dus het oogenblik. waarop de brief geopend mag worden, niet waar? Hm, hml 11c ken die hand van schrijven, mompelde Cabuchard, die een blik op den gelieimzinnigen brief bad geworpen. Maar, vader, in 's hemelsnaam, wat ie het dan toch? vroeg Victoire in doodsangst. Dat zullen wij dadelijk weten, dochter, antwoordde de brigadier ge heimzinnig glimlachend. Hij brak onder ulgemeene stilte den brief ooen en haalde eenige papieren uit het couvert, dio hij met bereke nende kalmte hekeek. Eindelijk nam hij er een uit, dat hij met een triom fantelijk gezicht in do hoogte hield: Dat is het ontslag van diensb plicht van Leonard, zei hij. De verzamelde gasten sprongen hij dit bericht van vorrussing op. De jonggetrouwden grepen haastig naar het papier dat Marin hen toestak; geen twijfel meerl het was het ont slag van dienstplicht voor den vroe- geren weerspannige, geheel naar den vorm onderteekend en op zegel, zoo als dat altijd met zoo'n regeeringsstuk het geval was. De jongelieden vielen elkaar, zon der een woord to kunnen spreken, in de armen. De familie Bouvet barstte los in hevige vreugde. Zelfs de gen darmen gaven blijk van hevige aan doening. De Doffer hoestte, Cabu chard snoot hevig zijn neu3 en een derde veegde de tranen af Wie heeft dat gedaan? vroeg Leonard, nadat hii weer eenigszins tot kalmte was gekomen, aan wien hob ik dat geluk te danken, het groot ste dat ik ooit in mijn leven bob on dervonden? Dat is ongetwijfeld het werk van dien goeden generaal de L......I riep Victoire uit; o! wat een achtens waardig man! en hoe graag zou ik hem op mijn knieën willen bedan ken. Laat den generaal voor 't oogen blik maar met rust, zei Marin, zien in de handen wrijvend, het zal mis schien zijn beurt ook worden, maar laterHij, die u dezen dienst be wijst, kinderen, is een man die u on recht heeft aangedaan; dat onrecht heeft hij willen herstellen, eerstens om zijn geweten gerust te stellen en vervolgens uit achting voor het ach tenswaardige korps waartoe hij be hoordeLeonard is er ingeloot; men moet den Staat een soldaat bezor gen; als liet Leonard niet is, dan een ander in zijn plaatsWelnu! die ar.der is gevonden; die remplacant is Labomot, oud-gendarme van do bri gade van Fleury. Lahourotl herhaalden de ande ren. Labourot! zei Leonard die een kleur kreeg; ik weet niet of ik dat van 'hem wel mag aannemen Ge zult het aannemen, jongen, anD woordde Marin, hij heeft van jou wel 't leven aangenomen, toen je zooveel re den hadt om hem te haten. De gen darmerie moet zijn schuld betalen. Zie hier, lees wat hij je schrijftlees hardop, die brief interesseert ieder een, die hier tegenwoordig is En hij gaf aan Leonard een brief, dio aldus luidde: „Mijnheer Leonard, Ge zijt een brave jongen en ik ben een schooier; maar in het Fransche leger is men nooit geheel verloren, en men profiteert van de eerste de beste gelegeuheid om geen schooier meer te zijn, en gij hebt mij op zeke ren nacht uit de Loire gehaald, op het oogenblik dat ik op het puni stond te verdrinken, zonder er reke ning mee te tiouden dat ik mij alles behalve mooi tegen u gedragen had ten opzichte van zekere persoon Maar laten wii die zaak nu laten rus ten en onze rekening vereffenen, On getwijfeld ben je er heelcmaal niet op gesteld te vertrekken, en daarom ver trek ik in jouw plaats. De Staat ver liest ei' een flink, moedig en lenig soldaat mee, en die, dat weet ik nu zeker, heel weinig angst voelt voor menscheneters en de leeuwen in de Atlas; maar hij krijgt er een soldaat voor in de plaats van vijf voet en acht duim lang, die niet slecht onder legd is, en heel goed met sabel en karabijn om kan gaan; iedereen zal dus tevreden zijn als u het zelf ook is. Mijnheer de brigadier Marin, mijn vroegere chef, dien ik zeer hoogacht, is de vertrouwde van mijn plannen geweest en hij gaf er zijn goedkeu ring aan. Ik bedank hem dat hij mijn geheim zoo goed bewaard heeft. Het was mijn eigen idéé, om op deze wijze met u en met juffrouw Victoire in het reine te koinen. Als ge gelukkig zijt, draag mij dan geen kwaad hart meer toe. Ge zult mij misschien nooit weer terugzien." Uw vriend, Theodule-Arsace Labourot" Welnu, vroeg de brigadier. Ik neem het aan, antwoordde Leonard, met tranen in de oogen; in weerwil van zijn gebreken, heeft hij een goed hart. Een maand na zijn huwelijk kreeg Leonard de decoratie van het Legioen van Eer omdat hij bij de overstroot ming van de Loire elf personen ge red had. Marin zelf hechtte het kruis op de borst van zijn schoonzoon, en sloeg hem tot ridder. Nu waren da jonge echtgenooten en hun famiiie op het toppunt van geluk; aller ge laat straalde, iedereen was tevreden en bij den feestmaaltijd die Marin tor eere van de groote gebeurtenis aan richtte, dronk de laatste op het merk waardig feit, dat Leonard nog zoo jong en zonder soldaat geweest t« zijn al een ridderkruis kou dragen,

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5