Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt vcnrm. 10.50 uur.) De Uildt, 7 Dcc. 1912. Hoogste barometerstand 772.2 m.M. te Munchen laagste 742.1 m.M. te Vestmanoer. Verwachting tot dea avond van 8 December Wind zwakke tot matigen meest Zuidelijken wind. Gesteldheid van de luchtnevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuuriets kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vur 770 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 767 m.M» OPGAVE VAN: JOH M. SCHWIIDT -Opticien 85 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand 7 December Hoogste gisteren F. 42 Laagste heden nacht. F. 89 Hedenmiddag 12 uur. F. 42 HOOG- en LAAGWATERSTANDEN 8 December. Hoog wa t e r. IJmulden v.m. 2u. 80m.;n.m. 2u.60m Katwijk v.m. 2i. 5m.;n.m. au. 6m Petten v.m. 9u.60 n.; n.m. 8u. 10 m Laag water. IJmulden v.m,10u. 80 m.; n.m. i0u.50m Katwijk v.m. lOu. 10 m.; n.m. 10 u. 8Um Petten n m. 12u. m., v.m. 12 u. 20m 9 December. Ho o g water. IJmulden rm. 3 u. 10 m.; am. 8 u. 29m Katwijk vm. 3 u. 45 m.;nm. 3 u. 4m Petten vm. 8n. 39 m.; am 3 u. 49m Laag water. IJmulden vm. 11 u. 10 m.; nm. llu. 39m Katwijk vm. 10 u. 5Om.;nm. llu. 9m Petten am 12 u. 40 m.; vm. lSu. 59 m Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen, moet te 4 u. 14 m. geschieden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Cts. per regel. EMSER PASTILLES. ©Slaatekonlrolle. TIGEH HOEST EN VER- ■1 KOUDHEID. 11 HET ADRES *»o'VoB»i» /ofielvottder», Kooien en aan- rerwante artikelen Is bij L C. YAH H1KKSLEM I0IJFEH, Dool straat 18 - Haarlem. Nu eene bijzonder solaoone omvge- ving zal worden bebouwd, moet de bouw in overeenstemming met die omgeving zijn. Zij wilden hoege naamd niets te kort doen aan de ver diensten van den legemvoordigen Hoofdingenieur der Prwinoie en liem noch direct, noch indirect eenig verwijt maken, maar een ingenieur is nu eenmaal opgeleid oon meer te let ten op nuttigheid en prachsohe bruikbaarheid, dan op sdhoonheid. De kosten van zulk een arahaieoten- advies konden gemakikelijk uit de bouwsom gevonden worden.. Daartegenover, werd opgemerkt, dat de eerste 16 woningen, die er reeds zijn, door een architect waren ontworpen en d-ait dlit ook niet tot een allien bevredigend resultaat had ge leid. De tweede a.cht daarentegen wa ren ontworpen door den tegenwoor dige» Hoofdingenieur en deze ihad het er tooh waarlijk niiet slechter af- gobraebt, hoewel hij tocli gebonden was geweest aan een bepaalde plok, terwijl hij nu meer vrij zijn eigen plekjes zou mogen kiezen. Het pro bleem, waarvoor hij stond, was dus nu veel eenvoudiger geworden. Ten sloite zou het raadplegen van een architect op nieuw veel lijd doen verloren gaan, terwijl er haast was bij den bouw. Hierop werd nog door de voorstan dera van het arohitectenipkiin gerepli ceerd, dat de bo venbedoel de 'architect onder zeer ongunstige omstandighe den had gebouwd. Noch. wat de bouw plannen, noch wat de bouwsom aan ging was 'bij voldoende vrij geweest en onder die omslandSgftieden was het niet zijne schuld, dat de bouw der eerste 16 woningen niet beier was uitgevallen. Ten slotte waren alle Commissiele den van gevoelen, dat in eik geval de Hoofdingenieur met de uitvoering1 van den bouw moest wonden belast Tear slotte besloot de Commissie te adiviseeren de voordracht onveroja- derd goed te keuren. Enkele leden behielden zich. voor eene uitspraak aan de Prov. Staten te vragen over het raadplegen van een aroliitaecL MANIFEST. Vrijdagavond werd ten getale van eenige duizenden verspreid, door de afdeeling Haarlem van de Nederland- sche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, een mani fest, waarin op korte, duidelijke wij ze de drankstrijd wordt uiteengezet, en wordt er gewezen op het kwaal, als gevolg va i 't drankgebruik, en dat het zoovele slachtoffers eischt. Nog wordt een enkel woord gericht tegen den matige, en wordt aangespoord tot het deelnemen aan den drankstrijd, totdat de drankvrije maatschappij zal zijn verkregen. Tot slot wordt opgewekt tot een be zoek ami den a. s. lichtbeelden-avond. Ds. Van der Vegte, predikant te Wolvega, zal de lichtbeelden vertoo- nen en verklaren. Voor de kinderen bevat het programma een aantal sprookjes en kinderverhalen, en voor de volwassenen een aantal propagan- da-voorstellingen voor geheel-onthou ding. De voorstelling vindt plaats in het Blauwe Kruis, terwijl do toegangs prijs zeer miniem is gesteld, SINT NICOLAAS IN DE INFANTE- RIEKAZERiNE. Doordat de goede Sint een bezoek aan de Infanteriekazern© bad aan gekondigd waren Vrijdagmiddag vele rappe handen in de weer om de 'luilp- cantines tot ontvangst in te ridhiten. Dat daarbij groote lianidiiigfhi&id aan den dag is gelegd, bleek wel toen ora 7 uur nam. de oantine met bloomen, groen en slingers keurig versierd ge heel tot ontvangst van de jeugd en ■genoodiigden gereed was. Woldra was dan ook die zoal geheel gevuld en le verde een aurd'igen. aanblik, Een vrértal stafmuzikanten waren aan wezig om de feeststemming te ver- hoogen. Te half acht werd de komst van Sint Nioolaas aangekondigd en uit volte borat werd hem 't Zie, ginds kamt de stoomboot" en het ,,Vol ver wachting klopt ons bant' toegezon gen. Er heersd'nte dus reeds feeststem ming, maar ieder kan begrijpen hoe de glans op het kindergezicht nog ver- meerdere toen op aanwijzing van den kindervriend een groote tafel, met tal van fraaie gescibenikjes besla- den, weid binnengedragen. Achtereenvolgens moesten nu de kinderen bij den Sint komen om hun geschenk te ontvangen, waarbij hij zich op heel aangename wijze met de kleuters onderhield. Maar al te duidelijk bleek hierbij de angst van meerdere MeLiYljes voor den zwarten knecht. Halverwege de uitreiiki.ng der cadeau's werd de goe de Sint moe en om wait rïist te goven werd nu met de kinderen eene om megang gemaakt en werd 'in de 2e cantine gespeeld. Zo werden daarbij voorzien van mutsen en toeters en terwijl de meisjes met een luchtbal- spel werden bezig gehouden had in het andere deel van de zaal door de jongens een waar bombardement met sneuwbailen op zwarten Jan plaats. Een groote za.k kastanjes door hem gestrooid maakte een eind aan den sneeuwregen. Intussohem was Sint Nioolaas wat uitgerust en nu werd aan de 2e helft der kinderen hun ge schenk ter lwand gesteld. Alvorens tie Simt te 'half tien. zou vertrokken, werd 'hem een afsoheids Ted toegezongen en door een der meisjes namens de kinderen een fraai bloemstuk aangeboden. Recht hartelijk was het afscheid der kleu ters die al zwaaiende met 'hunne pluimen den goeden Sint bij diens vertrek na-oogden. Nu volgde nog eon groote t.ractatie, ja zou men kunnen zeggen, storite de hoorn des overvloede zich over bet 60-tal kinderen uit. Beladen niet fraaie gesdien ken en goed voorzien van lekkernijen togeu de kinderen half elt huiswaarts en ik weet zeker dat het ,,tot weerziens" bij hen allen wentel ijk gemeend was. Zoolang hier het 10e Regiment In fanterie te Haarlem is, dus reeds van 1904 af bezoekt de Goede Sint ieder jaar de Infanteriekazern©. Telken- jare waren tal vn.11 belangstellenden aanwezig om den kindervriend, in de igeleigen'heid te stellen zuike fraaie geschenken en groote hoeveelheid lekkernijen uit te deelen en ook al die jaren waren liet dezelfde personen, die zich veel moeite gaven 0111 het feest te doen slagen. Een hartelijk woord van dank aan allen, die hun medewerking verleen den tot het welslagen van dit. heer lijk kinderfeest is 'hier niiet van on pas. HET SINT-NICOLAASFEEST VAN DEN „BOND" Hebt ge wel eens 400 kinderen in een zaal hooren lachen; zoo'n spon tane lach, die ineens uit een menig te jong goed losbarat? Dan eerst kan men zich een voor stelling vormen, welk een gejuich er losbrak, vanmiddag in het Bronge- 'bouw, toen de „Slntenklaascommis- sie van den Bond dus die van Nederl. Onderwijzers er de poppen kast deed vertoonea en de schoor steenveger met de mattenklopper op z'n zwart gezicht kreeg Jan Klaassen heeft een lang eni taai teven. Al is hij in de 17de eeuw geboren en al is hij van politieken pot sommaker tot een klnderclown afgeta keld, bij de kinderen doet hij 't nog en de kleinen hebben nog evenveel pleizier con zijn grappen, als ome erentfeste Amsterdammers in den tijd van de gouden eeuw. De heer Herat Nellis en z'n vrouw wisten dan ook de kinderen met de poppen vanmiddag vrooiijk bezig te houden. Die vcrlooninig aJlleen was voldoen de om de leerlingen van de laagiste iklaasen der openbare schoten met van-preit-glinsförende oogen waar huis te doen gaan. Maar er was nog veel meer. liet comité had gezorgd voor specu laas, appelen, borstplaat, flikken en allerlei lekkers meer, dat ik niet eens onthouden heb. Daarbij stonden er in de groote zaal van het Brongebouw lange tafels, be laden met allerlei speelgoed, waar een jongen én ee 1 meisje wel een hoe! jaar naar verlangen kunnen. En er kwam ook St. Nicolaas. Die vond de kinderen in de allerbeste feeststemming. En toen hij wegging, was de atmosfeer in de Bron als 't kon nog prettiger en opgewekter. Zoo hebben de dames en lieeren van het Bonds-comité vanmiddag eerst 400 on daarna nog eens 400 kinderen blij gemaakt. En hoe'n genoegdoening er in schuilt een kind een pleizier te doen, dat zouden de velen kunnen ver tellen. die aan de voorbereiding heb ben meegewerkt. En nu was dit feest in de Bron nog maar een onderdeel van het geheclê St.-Nieolaasfestijn, dal de commissie had georgariseerd. We hebben al in de krant verteld, dat er aan ee'. 700 kinderen degelijke kleediugstukken zijn uitgereikt. Gis teren hebben de 90 leerlingen van de Buitengewone school voor 1. 0. een feest gehad, dat geheel was ingericht, als waarop de kleintjes der andere scholen vanmiddag onthaald werden. En vanmorgen hebben de 4000 leerlin gen van de overig.- klassen van de tien openbare scholen en van de twee Doopsgezinde scholen feest gehad. Men begrijpt dus, dat het St. Nico- laas-comité dezer dagen 't een-en-an der te doen heeft gehad. Gelukkig vond het flinken steun bij de onderwij zeressen en onderwijzers der scholen. Vijftig zamelden geld in bij familie en kennissen en dertig trokken met intee- kenlijsten de stad in. De dames en hoeren deden bij dezen noodzakelijken vóórarbeid de prettige ervaring op, dat de ingezetenen in steeds grooter aan tal gaven voor dit aardige doel afzon deren. Het St.-Ni col aas-comité en zijn me dewerksters en medewerkers kunnen dan ook met groote voldoening op hun arbeid terug zien. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 10 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 1 meubelmaker, mo delmaker, 4 metselaars, 8 opper lieden, 4 Btucadoors, 1 witters, 1 machinebankwerkers, 1 monteurs, 3 grofbankwerkers, 1 metaaldraaiers 1 vuurwerkers, 2 ketelmaker, 4 burgersmeden, 3 machinisten, 7 sto kers, 1 electriciens, 1 instrument makers, 1 koperbankwerkers, 2 ko perslagers, 8 loodgieters, 1 schoen maker, zadelmaker, 9 kleerma kers, 41 schilders, 2 behangera, 1 stoffeerder, 1 bloemisten 2 tuin lieden, 7 grondwerkers, x bakkers 1 banketbakker, slager, 2 krui deniersbedienden, 1 kellners, 9ma gazïjnknechts, 18 loopknechts, 4huis knechts, 1 sigarenmakers, 7 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers, 1 letier. zetter, lithograaf, 1 binders, 11 losse werklieden dienstboden, 16 werksters, 3 naaisters, 1 kook sters, 2 huishoudsters, 2 vrou welijke kantoorbedienden, 9 win- keljuffro uwen, steenhouwers' voegers, 4 Koetsiers en voorlieden bosrenknecht, AANRIJDING DOOR EEN ATAX. Hedenmorgen pl. min. halftien werd de heer B. J. v. L., die fietsende den Kruisweg opkwam, op den hoek KruiswegKei-remerplein aangere den door een Atax. De fiets werd hier door belangrijk beschadigd, terwijl de heer v. L. klaagde over inwendige pijn, waardoor hij verhinderd werd zijn werkzaamheden te verrichten: Het ongeval werd veroorzaakt door twee jongens, die verkeerd uitweken niet een handkar, zoodat den bestuur der vau de Atax geen schuld treft. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen hij F. J. Schimmel Waldeck Pyrmont- straat 13, een hondjeF. Loinans, Lcidsolievaart 60, een doosje met zak doekjes Mej. M. Pukker, Teylerstraat 51, een dames-portenionnaie met inh. Mej. S. Bussemaker, Oranjekade 31, een potloodhouderGriindemann, Ko ningstraat, een bar kbiljetJ. H. Stap horst, Brouwersstraat 87, een cein tuur J. van Uden, Casteleinstraat 18, ecu ijsmuts; A v. d. Velde, Kruisweg 3i, een broedkaartJ. Zonneveld, Meerweg Uteeicslede), een horloge Bureau vau politie, een tangetje Di recteur Gemeelde-Reiniging, een ring; Mej. H. Westerburger, Zuid Polder straat 124; een paar Jiaudschoenen A. A. Moser, Vooruitgangslraat 93, een kip H. v. Schouten, L. Margaretha- straat 42, een paar kinderwanujes B. Gieten, 2e Vooruitgangslraat 22, een zwart damestaschje met inihoud Bur. vau politie, een idemW. Zwart, Breestraat 28 rood, een damesporte- monnaie met inhoud. Uit de Omstreken SCHCTEN. ST.-N If IOLA ASFEEST. Kregen Vrijdagmorgen de laagste klassen van de openbare scholen al hier bezoek van St.-Nicolaas, des avonds togen de hoogero klassen, on der leiding van de onderwijzeressen cn onderwijzers naar het Brongebouw, om daar feest te vieren. Toen de hooge gast de zaal binnentrad weerklonk een luid hoera uit den mond der kindo ren. St. Nicolaas sprak een hartig woordje tot do leerlingen om hen aan te sporen op school hun liest te doen. De bioscoop gaf mooie en aardige beelden op 't doek hetgeen den kinde ren veel genoegen verschafte. De ge schenken waren den kinderen natuur lijk niet onwelkom. Een woord van lof aan de onderwij zeressen en onderwijzers voor hun moeite.en zorg aan dit feest besteed, mag niet achterwege blijven. GEBREK AAN GELEGENHEID TOT VERGADEREN. Door den brand hij den caféhouder Van Dijk op het Pretoriaplein zijn hier sommige organisaties in inoeilijKe om standigheden geraakt. De muziekver eniging za* naar muziekinstrumen ten in de vlammeu opgaan en kon tot heden toe nog geen andere machtig worden, terwijl zij dan Jjovendien tocli ook geen gelegenheid, heeft tot repetee- reri. De hier bestaande afdeeling van de S. D. A. P. zou eenige dagen gele den een openbare vergadering hebben gehouden, maar het zaaltje van don heer Staal i3 docrloopend bezet. Ook de Malthusiaansche Bond zal nu naar dit zaaltje weer gaan mededingen, daar B. en W. het gymnastieklokaal hebben geweigerd. Zoo zitten du- verschillende verei nigingen in zak en asch en wordt de behoefte aan meer verg ader-gelegen heid thans geducht gevoeld. HILLEGOM. G. VELDHUYZEN VAN SANTEN. Onze correspondent seint Heden (Zaterdag) overleed hier vrij plotseling in den ouderdom van 76 jaar de heer G. Veldhuyzen van San ten. In September 11. had hij nog zijn 25-jarig Raadslidmaatschap herdacht De lieer Veldhuyzen van Santen was verder jarenlang wethouder van llil- legom, eu heeft ook als zoodanig veel verricht in het belang der gemeente. BENNEBROEK. De firma Gebrs. van Lierop komt weder flink voor den dag met haar in bloei getrokken 'hyacinten. Heden, Zaterdag, prijkten reeds tal van bloemen voor de ramen. Onder do bloeiende soorten bewinden zioh, Ge- neraiL Pel'lssier, Rose en Witte Maria Cornelia, Queen Marie Soplilie, en Rood© en Blauwe Willem I. Diit jaar is liet aan de firma gelukt de bloe men weer eenige dagen vroeger dan in 1911 in bloei te trekken. binnenland EEN ONEERLIJKE INCASSEER DER. De koopman Bouke H. te Veendam, was belast met het innen van abonnements- en advertentiegelden voor het Nieuwsblad „De Noordoos ter" te Wildervauk. Als zoodanig ver duisterde luj een bedrag van f21 en lichtte den uitgever op door 3 valsche kwitanties voor abonnementsgeld af te geven. Bovendien ontvreemdde hij een maand later in Oldenburg een rijwiel, toebehoorende aan oen zeke ren De Graaf, welk voorwerp hij te gelde maakte. Hij werd aangehouden en te Winschoten gedetineerd, al waar de arr. rechtbank hem gisteren veroordeelde lot 1 jaar gevangenis straf, na aftrek der preventiove hech tenis. Volkstuinen. In verband met een artikel in de rubriek Om Ons Heen over volkstui nen te Haarlem, wij-zen we op 't plan van het comité voor Volkstuinen te Amsterdam, (dat dank zij den steun van B. en W. en den gemeenteraad van Amsterdam, alsook van een aan tal particulieren) in 'hot a.s. voor jaar weer ongeveer 300 400 gezin nen gelukkig zal maken. Nu is weer grond in huur gekregen aan de Boerenwetering bij de Tol- traat (buurt IJ II) midden lussohen tuinderijen. Het terrein wordt „Hofwijak" ge noemd en zal 600 tuintjes ieder van 100 vlerk, meter, krijgen, voorts twee speelplaatsen en een muziokgolegou- heid. Voorioopig worden 300 A 400 ui toe gegeven. 228 liefhebbers hebben zi.ch al aangemeld. De kosten zijn 5 gul den per jaar. ONDERSCHEIDING. Z. M. de Koning van België heeft den lieer Joh. Willemse Jr.. accountant te Amsterdam, de le klas orde i. d. Bij zondere Laiidbouwdecoratie mot de daaraan verboiden versierselen ge schonken. DOOR EEN EKSTER ACHTERVOLGD Toen de landbouwer Kremer te Lin- telo gem. Aalten naar Aalten was, kwam ©en ekster op hem aanvliegen, welke hem telkens aanviel, tot hij bij zijn huis gekomen was. De pogingen om den vogel te verdrijven, mochten niet baten. De landbouwer was ech ter, toen hij thuis kwam, erg in den nek verwond. (Vad.) BRANDEN. Gisterochtend is het groote boeren huis de Weerd, onder Wilp, gemeente Voorst, bewoond door den landbou wer Hassink (volgens de N. R. Ct.) tot den grond toe afgebrand. Het perso neel was alleen thuis, daar de bewo ners naar de Deventer markt waren. Zes varkens, een os eu een stier kwa men in de vlammen om. Het melkvee en.de paarden konden nog gered wor den. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Gisteravond, ongeveer zeven uur, is brand uitgebroken in het gebouw Eensgezindheid te Amsterdam, waar in tijdelijk de Groote Club gevestigd is Tiet vuur zoo meldt de ,,N. R. Ct." ontstond in de keuken, gele gen in het onderhuis, en wel in de omgeving van de ouderwetsche stook plaats. Vandaar klom het langs den schoorsteen naar boven en bereikte aldus eerst de conversatiezaal, vervol gens de biljartzaal, en ten slotte het dak. Op dien weg ontwikkelde het vee! rook, maar verkreeg het geluk kig geen groote uitbreiding, zoodat de brandweer, die dadelijk met veel ma terieel nanrulde, den brand spoedig] meesier was. Toch is er, uit den aard der zaak, nog al wat schade aange richt, door het vuur, on op de bil jartzaal ook door liet water. Op aanwijzing van. de brandweer werd onmiddellijk een aanvang, gemaakt met de verbouwing van de stook plaats. Daar de brand in den diner- tijd uitbrak, verwekte liet geval nogal wat opschudding in de Groote Club. TREURIG. Donderdagavond is aan een van de Singels te Deventer de wed. P. in be schonken toestand liggende gevonden. Zij werd door de politie naar het bu reau gebracht. Eenigen tijd later bleek zij in de cel overleden te zijn, zoo meldt de „N. R. Ct.". Sport en Wedstrijden VOETBAL. EEN ROERENDE ONTBOEZEMING. De Zwolsche medewerker van Let „Sportblad" vindt blijkbaar dat z'n locale club, de Z. A. C.,. niet genoeg energie .in den competitiestrijd aan den dag legt. En hij spreekt z'n innig ste gevoelens uit in de volgende roe ronde ontboezeming: „Vraag ik te veel als ik uit naam van alle Zwolsche sportliefhebbers vraag om gedurende die kleine twee maanden iu ernst te trainen? Be denk toch dat de eer van de Z. A. C. en van onze stad aan U eerste elftal- Iers is toevertrouwd. Vertrouw mij, wij zullen ons verheugen in Uw ver ken en zullen U toejuichen als U slaagt en met U treuren als U faalt. Maar dat alleen, als Uw werken u/d- len werken is, als het U ernst is met Uwe daden. Ik geloof niet dat vele eerste entailers weten, hoe men 111 Zwolle met hen mee strijdt cn lijdt. Als gij buiten de stad speelt, ver toeven zoovele gedachten bij U en de zenuwachtige spanning 's avonds bij Meijer en Förstcr om den uilslag le vernemen, zegt meer dan ik kan be schrijven. Is het dan niet Uw plicht om U geheel le geven en U van pret jes, die dat geheel geven in den weg staan, te sparen? Komt Z. A. C.'ers, houdt vol, blijft voortgaan en werkt U op de tweede plaats." Het is diep treffend. Als de Zwolsche voetballers nu nog niet begrijpen wat er van hen af hangt, dan 2ijn ze niet waard om in het „Sportblad" vermeld te worden! Laat ze toch denken aan de eer van de gemeente Zwolle, aan de treurnis bij de burgerij als ze gefaald hebben, aan het levensgeluk van de Zwollena ren (dat van de uitslagen der Z. A. C. afhangt), aan hun „strijden cu lij den" met gemelde club, aan de zenuw achtige spanning bij Meiier en För- ster en aan hun Plicht (met 'n hoofd letter). Maar in ernst is hier de grens der overdreven-schrijverij niet ver overschreden? Laat de Zwolsche voet bal-literator eens '11 kleine douche re- men om den overvloed aan enthousi asme weg te spoelen, en dan de male en den aard van z'n aansporingen een beetje minderen en wijzigen 1 NAAR INDIc. We vernemen, dat Bollée, aanvoer der van II. F. C.'s tweede elftal, die vele jaren de blauwwitte kleuren heeft verdedigd, in dou loop der volgende maand uaur Indië gaat om eenige ja ren in den Oost te blijven. DE CALLIES KOMEN WEER. De London Caledonians, de bekende sterke le kJasse-nmateurs-vereeniging. welke thans ongeslagen aan het hoofd van de Isthmian League gaat, kornt Pascher. 1913 weer in ons land. Bekocht worden Sparta, H. B. S. en A. F. C. Tegen A. F. C. wordt op den IsLen Paaschdag gespeeld. (Tel.) AUTOMOBILISEME. 1.000.000 MOTOR-RIJTUIGEN. In de Vereerigde Staten is een tel ling gehouden van voertuigen door motorische kracht gedreven. Deze tel ling leverde tot resultaat ongeveer 1.000.000. Eén millioen motor-rijtui gen! Dat wil dus zeggen 1 op de 92 in woners van dat rijk. In New-York alleen werden meer dan 100.000 motor-voertuigen geregi streerd. De vermeerdering van motor-cars gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar over de gebeele republiek l>o- droeg niet minder dan 266.670 voer tuigen» Marktnieuws BEVERWIJK. Groenteranarkt van 6 December. Spinazie per Heet. 40 ct. Postelein per Heet. 60 ct. Raapsatolen, 100 bos f 4.; Radaijs, 100 bos f 2. Ra.pean, per Ilect. f 1.23, Bieten, per 100 f 1. Schorsen© eren, p. bos 15 ct Aardaap. klei, per Ilect. f 2.50. Id. zand, per Ilect. f 3.50. Rootte kool per 100 f 5 Savoye kool per 100 f 6. Bloemkool per 100 f 17. Uien, per Heet. f 1. Prei per bos 10 ct. Pieterselie per bos 5 ct. Selderie per bos 5 ct. Appelen per lleot. I 6—f 8, Peren per lied. f 4. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN: 7 Dec. II. v. d. LindenFris d. 5. M. KamsmaHendriks d. 7 C. Moro ni a-nva-u Wijk d. 5 A. Wasa'nk Bouwmeester d. M. Harren—Tesse- laar, z. cn d. OVERLEDEN: 5 Dec. C. S. Wapstra—v. d. Meu- leu, 76 j., Jausstr. HEEMSTEDE. BEVALLEN: M. de Winter—Looman, d. F. v. HoutenNouwen z. OVERLEDEN: J. Tibboel, 66 j. J. M. Veen, 71 j. - fcj. M. van den BuntBisschop, 69 j. Telegrammen Do onJarstaacfle telegrammen zün ontleend aan Het Algemeen Handelsblad. Da oorlog tn den Balkan. De vredesonderhandelingen. BELGRADO. 6 Dcc. (Reuter.) Als Servische gedelegeerden bij do vre desonderhandelingen zijn aangewe zen: Novakowitsj, NicoJltej, Vesnit3j, Boyowilsj en Partowilsj, aan wie toe gevoegd is Stefanowiisj, hoofd van da politieke afdeeling van liet ministerie van buileiilandsche zaken, als secre taris. CETTINJE, G Dec. (Reuter.) De Montenegrijnsche gedelegeerden Ier conferentie te Londen hebben nauw keurig onderschreven instructies ont vangen, gisteren vastgesteld in den ministerraad, die onder voorzitter schap van den koning is gehouden. Een der voornaamste eischcn van de Monlenegrijnen is de afstand van Skoétari. De gedelegeerden zullen te Parijs den Servische» gezant cn de Servi sche godelegeerden ontmoeten. CETTINJE, 6 Dcc. (Reuter.) De Duitsche- gezant te Ccttinjo verzócht, nadat hij van Nazim pasja een tele gram ontvangen had, berichtend, dat een wapenstilstand was gesloten, den minister van buitenlandsche zaken deze lijding door Montenegrijnsch9 parlementairen aan den commnnlant van Skootari te doen medcdeelen. Amsterdamsclie Eenrs. Openingskoersen van 6 December 1912, LABOUCIIERE OVENS Co.'s BANK Openingskoersen van 7 December 1912, TABAKSAANDEEI.EN. Prijshoudend. Deli Batavia 520, Deli Mij. 548, Ma- dan 2601/2-G1, Senembah 532. RUBBER-AANDEELEN. Amsterdam Rubber 224-5, Bandar 921/8, Deli Batavia 130, Koloniale 88, Nederlandschc 84, Oost-Ja va 131. PE TH OLE UM-A A N DE ELE N Flauw. Dordtschc Petroleum 165, Gcc. Holl. Pelr. 231-41/2, Int. Rum. Petr. 139, Kon. Ned. Petr. 552-3 3/4, Sumatra Pa- lembang 200, Orion 1031/2. CULTUREN. Cultuur Mij. Vorstenlanden 1571/2 ac. 131. MIJN A ANDEELEN. Ketahoens gew. 9, Idem pref. 29, Redjang Lebong 220, Siugkeptin 230, Great Cobar 881/2-3/4, Pittsburg Coal 21 11/16. AMERIKAANSC'HE MARKT tame lijk vast. Sporen: Atchison Tc-peka 107 3/4, Denver 22, Erie 33 1/16, Kar.sas 27 1/2, Pref. idem 61 1/4, Missouri 28 1/16, Rock Island 24 3/4, South Rail 28 1/4, 3/8, Union Pa cific 169 1/2, Cm. Wabash 4 1/2. Industrieel©: Amalgamated. 80 3/4, 1/2, Am. Can.. 32 1/2, Am. Car. en Foundry 56 3,8, Am. Hide en Leather 27 1/2, Stand Mil ling gew. 31, Cm. Cigar. 51 5/8, Cm, Stoel 70 3/16, Cm, Marine 5, Pref. id. 19 1/2, 5/8. Gemengd Nieuws EEN AANSLAG. Uit Graz wordt aan den ,,Berl. Lo- kal Anzeiger" bericht, dat bij Storé in Stiermarken een dvnamietaanslag op den trein uit Triest is beproefd. Een passagier ontdekte namelijk bij toe val, dat op het verwarmingstoestel in oen der waggons een dynamietpa- troon lag. Er werd onmiddellijk eem onderzoek ingesteld ©n een verdachte in 'hechtenis genomen. PRESIDENTSCHAP VAN FRANKRIJK. Uit Parijs wordt aan de „Politisch© Korrespondenz" bericht, dat Léon Bourgeois, die tot dusverre verklaard had, een eventuee-1© candidatuur voor hot presidentschap der Fransche re publiek niet to zalleu aannemen, op aandringen van zijn vrienden op dit voornemen is teruggekomen. VREES ELI JKE MISDAAD. De Tel. meldt, dat een anarchist te Parijs, di© vermoedde, dat een kame raad hem aan de politie verraden had, dien kameraad e-- zijn vrouw met re volverschoten zeer ernstig gewond heeft. Den geheelen nacht had de moordenaar ziju slachtoffers recda niet den dood bedreigd. Ecu nacht van verschrikking dus. 1IET SCHOONMAKEN VAN GLASWERK. De grootste zorg van liet schoonma- Iton van spiegels eu schilderijen is te maken dat er geen water achter het glas dringt. Hiertoe gebruike men ecu niet te natte en zachte spons. Spiegels en schilderijen worden na- gewreven met blauwsel, om een don kerder tint te veriu ij gen. Bij ruilen, met zand er op, wordt dit er eerst mei water afgespoeld hoekjes schoonmaken met stofkvvast- je. Geen ruiten zeemen als de zon er op schijnt, noch als het vriest. Glas moet men niet in heet water, wol ui warm water schoonmaken, daar hoot water er op den duur op gaat inwerken het glas wordt geel achtig. De giazeu niet laten afdrui pen, maar dadelijk afdrogen. Enkele druppels verdampen bij het afdruipen en geven witte vlokken. lu karaffen vindt men soms een ring op de hoogte, waar liet water staat. Dien ring, den kalkrand, met azijn er uit halen, door de karaf te schudden. Met een linnen doek de glazen ufdrogen, den voet los in de hand houdon en met don doek, zacht met het glas meegaande, afdrogen. Kristal wordt geel als het lang aan zonlicht is blootgesteld. (De Huishoudgids). MIJNONGELUK. Uit Breslaa wordt, volgens de Tel-, nan de „Nat. Zeit." gemeld, dat uit '1 plaatsje Neurode bericht werd ontvan-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2