jOLIST) INGEZONDEN MEDEDF.ELINGEX h 30 Cts por regel. flPMTSC kimqertubscmrift WïYTll O VERSCHUNT-ALLE14DAEEN EN-IS OVERAL-VERKRIJGBAAR VOOR-IEDER KOOPER VAN lxihandelirog van do Reiniging-veror dening. do mededeeling, dat er in Den Haag niet minder dan 670 liefjes zijn, waarin te zamen liefst ÜD00 perceelen. I-Iet klonk haast ongelooflijk en had dó wethouder de cijfers niet voorgelezen, men zou aan een geheu gen-vergissing geloofd hebben. Zes honderd zeventig hofjes in Den Haag, in de luxe-stad Hoe is het mogelijk. Dat de woningtoestanden hier niet boiven het normale zijn, ieder die wel eens in andere dan do breede straten geweest is, weet het. De drang om verbetering in de volkshuisvesting te brengen, dagleekent dan ook reeds van jaren geleden, maar de nooit bijster groote toeschietelijkheid van de gemeente ten opzichte van Véree- nigingen, werkzaam tot verbetering van de Volkshuisvesting, is een van de oorzaken, dat er nog niets tot Stand gebracht is. Wel heeft de gemeente een reeks arbeidershuizen laten bouwen en word een priucipiècl besluit lot op richting van een nieuw kwartier goedkoope woningen genomen, af doende verbetering zal hier niet door gebracht worden en daarbij liggen de bedoelde blokken dichter bij Scheve- pingen dan bij Den Haag. Dat ook in de eigenlijke residentie de hand aan den ploeg geslagen mag worden, genoemde getallen bewijzen het. Zeshonderdzeventig hofjes; reke nen we het perceel 5 bewoners, dan komen we tot de slotsom dat 9000 maal 3 of 45 000, d. i. bijna 1/6 deel van de bevolking, in hofjes wonen. En nu zijn er zeker van die Inrich tingen, opgericht mei een filantro pisch doel, die aan alle cischen beant woorden. het meerendeel behoort tot die vrijgevochten oorden, waar alle toezicht ontbreekt en alleen door middel van een heet groote bezem verbetering is te brengen. Misschien is liet louter toeval, maar ongeveer 75 pCt. van het getal eigenaars oe fent het slagersvak uit. In een verga dering van Die Haghe, heeft de be kende stadshistoricus, de heer Mor- ven, dat meegedeeld. Moer belangrijke gegevens over den woningtoestand zullen waarschijnlijk wel bekend worden als bet gemeen telijke statistische bureau in werking zal komen. Maandag heeft de raad tot dc instelling ervan besloten. Met al- gemeene stemmen, maar na een uren lang debat. Ditmaal was het niet ge heel doelloos, het debat dan altijd. B. en W. wilden dit nieuwe bureau onderbrengen bij de afdeeling Pen sioenen, omdat daar reeds gegevens iden. De keer De Wilde heeft het voorstel ap dezen grond verdedigd, maar hij scheen niet rn te z en, dat de moei lijkheid van de statistiek niet ligt m liet verzamelen van de gegevens maar in het groepeeren van de cijfers en het trekken van conclusies daaruit. Statistiek is een wetenschap en al leen een vvtetensohappel ijk gevormd man zal in slaat zijn, het bureau aan het doel te laten beantwoorden. De gemeente moei oip de juistheid Van. de te publiceeren lijsten kunnen ver trouwen en een allereerste eiscih. was het daarom, dat de leiding van ihet bureau in bekwame handen kwam. De wethouder schoen eemigszimis ver rast door hetgeen hij hoorde en krab belde dadelijk terug, waarna de bur gemeester de oppositie geheel gelijk gaf. en, zij 't ook in andere bewoor dingen, de bezwaren van de opposit e herbaalde. Het bureau zal zelfstandig worden; dat bleek ten slotte vast te staan. De St. Nioolaasdrukte is voorbij; ze was niet grooter don gew oonlïj'k. Dat moet eigenlijk verwonderen, wamt verleden jaar begon omstreeks dezen tijd het duurtegejnirrumerwat na tuurlijk van invloed was op den koop lust. Thans is alles weer goedkoop (ge- loove wie het wil.) en het gesloten zijn van den schouwburg doet een diikke halve ton in de zakken blijven. Meest daarom volgens Hartjes de Sint niet meer gevierd .geworden zijn? Logica en de ziel van een Hagenaar zijn echter twee onvereeniigbare hob- bedingen. Ik constateer daarom al leen 'het feit van de niet grootere drukte. Conclusies Iaat ik aan psychi aters en psychologen over. SINTRAM. BEURS-0YERZ1GHT van de. Firma E. SASSEN CO. Parklaan liB. Teleph. 2061. 30 Nov.—6 Dec. Het sluiten van den wapenstilstand tusschen de Balkanstaten, met uitzon dering van Griekenland, en Turkije heeft aan de Beurzen niet die ver lichting bezorgd, welke onder ge wone omstandigheden daarvan waste verwachten. In de eerste plaats wekte het niet-meegaan van Griekenland niet de Balkanstaten, misnoegen, ter wijl verder de Beurs beducht is dat nu het spoedig tot de regeling van ver schillende kwesties moet komen er allicht iets de goede harmonie zal komen verstoren. Do rede van den Duitschen Rijks kanselier werd vooral van Fransehe zijde zeer ongunstig uitgelegd, waar door de betere stemming welke op de gunstige uitlatingen van eenige mi nisters volgde, weder werd te-niet ge daan, terwijl ook de houding van Oostenrijk en Servië niet geschikt is veel vertrouwen in te boezemen. Ónder deze omstandigheden achlle men liet aan de groote internationale Beurzen raadzaam een afwachtende houding aan te nemen. Dientengevol ge waren dan ook de koersfluctuaties gering. Had het teekenen van den wapen stilstand op de Europeesche Beurzen nagenoeg geen invloed, te New-York werd de aandacht te veel in beslag genomen door de gevallen beslissing in het proces over de Union-Soutli Pac. combinatie, zoodat aan de Euro peesche politiek bijna geen aandacht werd geschonken. Het sinds Januari 1908 hangende geding, waarin de regeering eischte, dat de Union Pacific de in haar bezit zijnde aandeelen Southern Pacific, als zijnde van een concurreorcnde lijn, zou ontdoen, is dus thans in het na deel der Union Pacific beslecht. De Union Pacific is bij vonnis van het Hooggerechtshof veroordeeld alle in haar bezit zijnde aandeelen South. Pa cific te veiicoopen. Oppervlakkig be schouwd lijkt bet wat overdreven, dat de Southern Pacific, die tusschen San Francisco en New Orleans vrijwel ge heel de Zuidelijke grens der Ver. Sla- ten volgt, concurroeren zou met de Union Pacific, die van Osnaha onge veer recht Westelijk de haven van Portland bereikt doch de hoofdzaak is, dat de Southern Pacific de eigena resse is van de Central Pacific, die San Francisco met Ogdcn en zoodoen de melde Union Pacific verbindt, zoo dat na aankoop van de Southern Paci fic door dc Union Pacific dc concur rentie tusschen de Pacific, kustha- vens en het binnenland ophield te be staan. Het is dan ook niet zoozeer de vrees voor de ongunstige gevolgen dezer be slissing op zichzelf, dal dc markt zoo onaangenaam stemde, docli men vreest dat door deze uitspraak vele Maat schappijen, welke de meerderheid der aandeelen van concur roerende Maat schappijen bezitten, genoodzaakt zul len worden zich van dit bezit te ont doen. Men wil in doze uitspraak een maat staf zien, hoe de houding der regee ring tegenover de groote lichamen zal zijn en de beduidende koersverlagin- gen, welke deze week plaats hadden, bewijst, dat men, ondanks den gun- stigen toestand van handel en indus trie ten opzichte van de houding dor regeering tegenover de groote trusts en spoorwegen niet zeer gerust is. Hierbij komt nog dat, met hot oog op de a. s. tariefherziening. in de bedrij ven, welke hierdoor het meest zullen worden getroffen, door de onzekerheid welke voorloopig nog bestaat, in hel aangaan van nieuwe engagementen eenige terughoudendheid zal worden betracht, terwijl na dien tijd nog zal moeten blijken of door de tariefherzie ning in arderc regeeringsbemoei- ingen, handel en industrie niet veel van de levendigheid zal moeten inboe ten. In do Unie zelf is men ten opzichte, van den legenwoordigen toestand en de vooruitzichten in handel en indus trie zeer optimistisch gestemd. Do prachtige spoorweg-ontvangsten laten dan ook over de hoeveelheid te vervoe- ren goederen geen twijfel, doch één gunstig jaar zal toch de spoorwegen niet duurzaam over de moeilijkheden kunnen heenhelpen en het schijnt dat men thans weder omtrent een toe stemming der Inlerstate Commerce Commission tot verhooging der vracht tarieven minde- hoopvol gestemd is. De bij de U. S. Steels uitgebroken staking zal vermoedelijk gebrek aan sommige artikelen doen ontstaan. Be stellingen, welke in December zouden moeten worden afgeleverd, zullen nu pas in- Mei kunnen worden uitge voerd. Door deze staking, die echter, naar men aanneemt,, niet lang zal duren, lijdt de Steel Corp. ongetwij feld schade. Behalve deze staking schijnt men voorloopig in Amerika op meer stakingen te kunnen rekenen. De dooi' d>e spoorweg-machinisten ge vraagd o en gedeeltelijk toegestane verlioogingen zullen gevolgd worden door verhoogingen van andere cate gorieën in het spoorwegbedrijf, ter wijl in alle andere bedrijven de drang naar loonsverhooging merk baar is. Waar, voornamelijk door het weg trekken van Bulgaren en Serviërs .het gebrek auii werkvolk toch reeds groot is, achten deze laatsten het waar schijnlijk een geschikte tijd om door staking loonsverhooging af ie dwin gen. Voor verschillende l>edrijven geelt dit groot ongemak en natuur lijk minder winst. Ter beurze van Amsterdam was de houding van de Amerikaanscho afdee ling, in navolging van New-York, verre van opgewekt. De industrieele afdeeling dezer beui's heeft aan de houders een zeer onaangename Sint- Nieolaas-surprise bezorgd. Amolgarnateds liepen van 85 15/16 tot 80 1/2 terug. De meerdere 'looper productie, gevoegd bij de lagere prij zen, welke hiervan weder liet, nor male gevolg zijn, waren, behalve de algomeoiie stemming, de oorzaken dezer gevoelige daling. Ain. Smeltings zagen hun koers van 791/3 tot 73 terugloopen. Hierbij werd als oorzaak gemeld, dat de voor te stellen tarief verlaging op lood van ongonstigen invloed op het bedrijf der maatschappij zal zijn. Car Foundry reageerden van 59 1 8 tot 55 7/8, Comm. Steels van 74 13/16 tot 70 1/2.- Am. Can. verloren, op hel tegenvallende dividend op de preferente aandeelen, 8 pCt., oen ver lies, dat omtrent de ware ooi-zaak dei- daling niet. veel twijfel laat. Alleen Standard Milling vormden, op de a 1 gomeorie stemming een uit zondering en konden voor de gewone aandeelen 3/4 pCt. verbeteren. Do preferente waren 5/8 pOt. bnger. Van de Spoorwegwaarden was het verities onder de groote shares het grootst, Unioms verleren 2 1/2 South Pacific noteeron daarentegen nagenoeg onveranderd, hetgeen heit vemnioédien wettigt dat de .South Pa cific van d)e gevallen bc-slissing niet veel nadeel zal ondervinden. Zelts wordt be.veeiVl, oval, waaneer slechts eenmaal de aand. Souili Pacific in 't bezit der L'naon Pacific, veitkivaht zijn en de Union de Central Pacific tegen bevredigenden prijs van de South Pa cific ovenr.'jemt, diiit deze laatste Maatschappij in staat zal 9te!ten ee.ii oxtra-uilikcërin'g van 25 aan de aturjcliecLlioud'ors te doen. Comm. Topölca liepen bijna 1 terug. Gonuin. Miss. Pacific reageer den van 44 lot 43, Missouri K. en '1'. van 28 5/8 tot 28 '1/8, Co num. Rook Island, waarop ook de besitissiing van hel hooggerechtshof van toepassing werd geacht, liejien van 26 1/16 tot 24 5/8 terug, Southern Raiils verlo ren 13/16 Eries 15/16 G'Ulf shares 13/16, 2e Pref. Mex. Nat. nOleeren 28 5/8 tegen 28 3/8. De lokale Markt staal voorname lijk onder politieke invloeden en naan gelang do stomnTinjg in liet buDtöa- land was, fluctueerden ools hier de koersen. In de Pelroleuniafd'eoKuig viel over 't algemeen een Vaste slenmning le bespeuren. KoniinlkQijke kwamen van 542 3/4, na eenige fluctuaties, 'tot 552 1/2 op. Gecp.nsolii'dieeinde volgden bij "mizonidfiiring 'luist venloop van Ko ninklijke niet en reageerden, na van 240 7/8 tot 254 te zijn opgekropen tolt 243 3/8. Tarakan veibeiteivten, van 107 3/4 tot 117. Overigens waren de ver schillen garing en bleven tot 1 a 2 beperkt. Voor Rubherwaaivlan blijft dc stem ming op grond van den beleren nuïi- iKtrprijs t© Londen (4 ah. 6 1/2 d.) voortdurend vast. Del: Batavia Rubber kwamen van 126 1/2 tot 130 3/4, -Ned. Rubber van ■80 1/2 tot 83 -3/4 op. Van tabaksaandeelen waren Me dians 'in 't bijzonder gevraagid, waar door de koens zich va,n 25-4 13/16 tol 261 5/8 kon veiheffen. Ook voor 'Hessa tabak bestond bijizowdiere 'belangstel ling, waardoor de looiers van '128 3/4 fat 145 3/4 opliep. Deli Batavia mon teerden 5 '1/2 Amisitendiam Deli 9 Op de afdieeULng voor Sdbeap'v aard- na mdeelen waren aand. Oostzee stonk gezocht, waardoor de koet-s van 113 tot 116 1/2 kom opkomen. Aanid. v. Nievièlt en Goudriaan In haalden eem avams van 4 1/4 Voor de overige waaiden in deze rubriek was de stenrm ng vast, zonieter echter tot groote verschillen aanleiding te geven. Staatsfondsen waren in navolging r an de overhcersoliende opvattingen op politiek gebied, afwisselend luoo- ger en lager, doch per saldJo blijven de verschillen gering. De diverss Bul- ga a rsohe leentogcn konden geruid^- deld ongeveer 1 verbeteren, Turken em Serven waren eveneens vast. Rus sen onveranderd, torwij'l Ooetenrijlk- Mongarije iets ljger noteert. Ned. Werk. Schuld voor de 3 1/2 en 3 soorten fractiioneel beier, de in tegralen noteeren 66 1/2 tegen 60 1/4. Geld op piialiouigatie 4 A 4 1/4 Binnenland ONDERSCHEIDING. De Koningin heeft deu heer L. Schwarz, afdeelingschef bij dc Maat schappij tot Exploitatie vuu Staats spoorwegen, benoemd tot ridder le klasse in de Huisorde van Oranje. DR. I. GUONEMAN. Volgens hier te lande door de fami lie ontvangen bericht is te Djokjakar ta in den leeftijd van 80 jaren over leden dr. Isaac Groneman. Dr. Groneman was langen lijd ge neesheer van don Sultan en maakte zich verdienstelijk door oudheidkun dige onderzoekingen op Java. DE SIGARENMAKERSLOONEN. In verband met de afspraken ge troffen tusschen de 4 vverklitidotibon- den in de sigareuindustric en de Zuidelijke sigarenfabrikanten veree- nigingen, is thans de toesla'g van 5 voor alle categorieën van werklieden, in werking gelreden, en zal deze tot 1 Januari e.k. van kracht blijven, wanneer het nieuwo tarief, waaraan de arbitragecommissie thans arbeidt, daarvoor in de plaats zai treden. Reeds is deze commissie eenige ma len te Eindhoven ter conferentie bij een geweest. BIJDRAGEN IN HET ONDERWIJS. ilet gemeentebestuur te Ambt-Al- melo meent zoo schrijft de Ned. een oplossing gevonden te hebben van de kwestie der buitenleerlingen op de diverse stedelijke H. B. S. en Gym nasia. Het heeft toch een verzoek schrift aan de Tweede Kamer gezon den, waarin verzocht wordt hel daar heen te leiden, dat niet de buitenge meenten, maar de provincie den toe slag betaalt. Tel! van gemeenten hebben aan di't adres hun volle adhaesie betuigd, SCHANDELIJK BEDROG, We lezen in do „Ned.": Zij leefden lreel armoedigMan en vrouw klaagden steen en been en hoe kon het anders, of de diaconie der I-Ierv. Gem. te 't Woud met hun lot bewogen, tastte in den zak en hielp de oude menschjes in hun bitteren nocd, overtuigd als zij was, dat hier onder steuning beslist noodig genoemd kon worden. Eerst stierf de vrouw en toen de man, maar toch heusch niet van honger en gebrek, dank zij dien mil- den steun door de diaconie verleend. Toen bleek echter, hoe schandelijk de goedhartige geefster bedrogen was geworden, jaren lang. Bij opening der zaken kwam toch een aanzienlijk bedrag aan effecten enz. voor den dag, en de blijde erfgenamen, die misschien meenden eer te moeten be talen, dan wat te ontvangen, gingon verheugd met het buitenkansje huis waarts. Maar van dit geld behoorde rech tens toch eigenlijk een gedeelte aan de diaconie der Herv. Gemeente te 't Woud en men besloot te trachten weer in 't bezit van dit geld te ko men. Nadat het classicaal bestuur van 's-Gravenhage toestemming verleend iiad, om zoo noodig in rechten dien i eigendom terug te vorderen, werd de zaak in handen gegeven van mr. Ankerman, advocaat te 'aGravertha- ge, met het resultaat, dat de .geluk kige" erfgenamen door de arrondis- sements-rechtbank te 's-Gravenhage tot terugbetaling der gelden werden veroordeeld. Het gebeurt helaas nog al eens, dal menschen trekken van de diaconie, van wie later blijkt, dat ze het in gee- nen deele noodig hadden; daarom zij het optreden van de diaconie te '1 Woud een los voor alle soortgelij ke instellingen. DE DADERS GEPAKT. Men schrijft ons uit Hulst: Eenigen tijd geleden werd bij den landbouwer, C. L. v. Donsselaar, on der Zeeuwsch Clinge, inbraak met diefstal gepleegd. Voor een waarde van ruim 300 gulden aan geld, gou den en zilveren voorwerpen, werd weggenomen. De daders werden al spoedig door de ijverige bemoeiingen van den rijksveldwachter, den heer Vi'icns, opgespoord, liet waren J. Fie- rens, van Clinge (België) en A. Ber tram, van SI. Jan Steen. De eerste ging spoedig Lot bekentenis over, werd op Belgisch Clinge gearresteerd en naar de militaire gevangenis le Gent overgebracht, Hij is thans voor bo venstaand feil door het militair ge rechtshof van Gent veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf, verder werd hij wegens desertie voor een jaar en 4 maanden en voor liet dragen van verboden wapenen tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld. De andere dader van bovengenoemd feit, die tot heden alle schuld blijft ontkennen, zit nog in voorarrest le Middelburg. INVOERRECHTEN OP GRAAN PRODUCTEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Door hel Hoofdbestuur van het Cen traal Comité tot Bestrijding van in voerrechten op graanproducten, is aan de leden het volgend schrijven gericht: Het zal u bekend zijn, dat korten lijd nadat Minister Kolkman hel voor gesteld recht op meel uit zijn ont werp tot wijziging van hel Tarief van Invoerrechten geschrapt lnvtl, in de couranten een bericht voorkwam, be helzende do mededeeling, dat tijdens de behandeling in de Tweede Kamer door een of meer loden een amende ment zal worden voorgesteld, waar hij invoerrechten op meel toch in het tarief zouden worden opgenomen. Aan dit bericht werd toen door ons weinig waarde gehecht. Dezer dagen heeft echter Mr. J. A. de Wilde, van 's-Gravenhage, in Zulphen een lezing gehouden als propagandist voor de Tarielwet. De spreker heeft daar volgens tiet verslag in de N. Zutphen- sclie Courant van 20 November, op nieuw propaganda gemaakt in de An ti-Revolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" voor invoer rechten op Meel en Bloem. liet blijkt dus dat niettegenstaan de de Minister na rijp beraad op za kelijke gronden de voorgestelde Meel- rechten teruggenomen heeft, er lie den gevonden worden, die hun poli- lieken invloed trachten le benutten om tegen den wil van den hem bevrlenden Minister, en in strijd met het landsbelang de persoonlijke belangen der Meelfabrieken te be pleiten. Wij meenen hierop te moeten wijzen en u vooral op te wekken niet in uw propaganda tegen meelrechtcn te verslapjien. Steeds hebben wij er op gewezen, dat Wij ons buiten elke politiek hou den. Dit wordt algemeen ook wel be grepen, immers leden van alle poli tieke partijen behooren tot ons Co- mité. Toch waren er nog enkele be langstellenden, die zich niet bij ons wilden aansluiten, denkend daarme de eventueel een onvriendelijke daad tegen deze regeering le doen. Nu de Minister de juistheid van ons standpunt erkend heeft, is ook de ze bedenking verdwenen, en moet ons streven dus zijn, alle nog niet toe getreden belangstellenden aan onze actie le verbinden. Daardoor toch winnen wij aan kracht, welke ge- wenscht is om tot een afdoende over winning te geraken. WAARSCHUWING, j De Cion'muiSöaris vaal piolltdiö te Ulreolvt waarschuwt nnet kleun tegen tem a.'üid, d'.e ziicth te Muiktehbeng twsftüt gevestigd, m onder een goed k-lun- 'k enden naam te iditer stadie imkoopen en bestellingen «Loeit, voornamelijk bij goud- en zilversmeden, waariiij dan den naam vaan een villa wordt opge geven, om des te nuee-r vertrouwen op te wokken bij de winkeliers. Reeds is een juwelier aldaar liet slachtoffer goworden van dezen persoon. Zij, d e wellicht een bezoek moch ten krijgen van dezen heer of een be- steUirug ontvangenworden door den oounimissaris met den nieesten ernst aangeraden, onmiddellijk Quiervan aan lliein kennis te geivcn. Gaarne zal deze bereid zijn alle moigélijikie inlidh- tingen te verstrekken, D.) EEN VERZUIM MET MINDER AANGENAAM GEVOLG. Een vrachtrijder zoo vertelt do Tel. woonachtig in de omstreken van het Noord-Hoilandschc dorp Wijk-aan-Duin, die sedert Juli 1908 verzuimd had zijn verzekeringsplich- tig bedrijf aan te geven bij het be stuur van de Rijksverzekeringsbank, werd dezer dagen door het bestuur dier bank op een onaangename wijze verrast. Hoe de R. V. B. achter liet adres van onzen voermuu kwam, leert ons het volgende: Een knecht van hem liep dezer da gen een nog al tamelijke verwonding op, zoodat hij zijn werk een poosje slaken moest. Daar zijn baas ongene gen was om tijdeus zijn gedwongen rust hem toch eene schadeloosstelling toe le kennen, klopte de knecht bij het bestuur van de Rijksverzekerings bank aan. Daar vernam hij, dal in de registertjes de naam van zijn baas ontbrak. Toen den volgenden dag een beambte van die instelling op onder zoek bij dien vrachtrijder ging en hem bleek, dat hij zij'n bedrijf sedert 4 1/2 jaar onverzekerd gevoerd had, werd ons haasje niet alleen dadelijk aan geslagen, maar mocht ook alle pre mies, ten bedrage van pl.m. 150 in eens aanzuiveren. Een waarschuwing ook voor ande ren misse liien. DE BROODBEZORGERSSTAKING OPGEHEVEN. Donderdagnacht had een conferen tie plaats tusschen de directie van de Broodfabriek „De Vereeniging" te Amsterdam en het slakende loopers- personeel. Het resultaat der besprekingen was, dat de staking ïn 't voordeel der clientèle en loopers opgeheven werd, zoodat het brood weer op dc gewone condities bezorgd zal worden, zoo meldt de Tel, DE SPINNEN. A. J. B. Maingan v. d. Le-euw schrijft ia „De Loveande Natuur": Hot zou mij wel iutoressieeren te weten, of hot ook. anderen uwer le- zere opgevallen is dat er éiit najaar bij run goen spinnen te zien waren. Ik moot dit verschijnsel toeschrijven aan den bu'.terugewonon regenval van einde Juni af tot en met Itegin Sep tember, wait voor vliegen en andere insecten zeer doodelij'k is geweest. Vermoedelijk' zijn de spinnen teen door gehrek aan hun dagelijksoh. voedsel van 'honger omgekomen. In deze omgeving althans heb ik de dier tjes bijna nergens gezien. GEREF. JONGELINGSVERBOND. Het zilveren jubilé van liet „Gerc formcerd Jongelingsverbond in Neder land" zal in 1913 op Hemelvaartsdag feestelijk herdacht worden te Rotter dam, met dr. A. Kuyper als feestrede naar. Er heeft zich een nationaal comité gevormd, hetwelk den Bond namens de oud-leden een geschenk zal aan bieden, (N. v. d. D.) KERKDIEVEN. In do grensplaats Vrcden (bij Win terswijk) hebben onbekenden uit da katholieke kerk Uvee antieke kande laars gestolen. Men vermoedt, dat dit geschied is door dezelfde perso nen. die onlangs uit de katholieke kerk te Gcmen de zilveren kroon van een beeld wegnamen. FEEST OP DE K:\ASM\RKT. Vrijdag werd te Alkmaar op bet waaggebouw de vaderlandsche drie kleur ontplooid ter eere van iiet feit, dat de kaasaanvoer de arlit millioeii had bereikt. De aanvoer over het ge- heele jaar bedroeg '7.245.937. 28 jaar geleden was de janraanvoer 4 milli- oen. Een goede vooruitgung dusl Rechtszaken JACQ. D. LIONI. een bekende persoonlijkheid in Israë- lielischc filantropische instellingen te Amsterdam, is in den ouderdom van 7S' jaren overleden. EEN TRAMONGELUK EN DE PROTECTOR. 't .Jlbld." schrijft: Omtrent het tramongeluk in de Spaarndammerstraat te Amsterdam vernemen wij nog, dat de wagen waardoor de jeugdige Pieter de Graaf overreden en gedood werd, voorzien was van de in den laatsten tijd meermalen genoemde „Protec tor". In dit geval rnoel het toestel ech ter allesbehalve als beschermer heb ben gewerkt. De knaap is n.l. niet on ■der de wielen geweest, maar doodelïjk verwond door aanraking van de schroeven en beugels, waarmede de „protector" onder aan den wagen be vestigd was. Daargelaten de vraag of het onge luk zonder den „Protector" minder ■droevig zou zijn afgeloopen, heeft de directie van de train onmiddellijk het zoogenaamde beveiiigirigstoestel van den wagen doen verwijderen. Over hel algemeen stond men van die zij de toch reeds vrij sceptisch tegenover tie waarde van den „Protector oor- deelende, dat liet gevaar voor ernsti ge ongelukken hoofdzakelijk beperkt wordt door een zoo ruim mogelijk remhaan onder de wagens en krach tig remmen door deu wagenbestuur der. Vele personen, die reeds mot de tram in botsing zijn geweest, heb ben daaraan hun leven te danken. De remhaan, d. i. dc afstand van de voor zijde van den wagen tot de wielen, gaf aan den wagenbestuurder soms gelegenheid de slachtoffers buiten het raam van de wielen te houden. SCHELPENVIS3CHERIJ. Over de beweerde nadoelen der schelpenvissolierij wordt (volgens 'L Vad.) door den Minister van Water staat het volgende medegedeeld in do Memorie van Antwoord op liet Voorl. Verslag over zijne begrooting: Do vraag of liet plotseling ontstaan van een gat i i een stuk land beuoor den de Mecrlaan in den Vennopper- polder onder Ilillegom, het aanboren van zoutwater op het sportterrein „Houtrust" te 's-Gravenhage en liet oppompen va i garnalen te Oudewa ter mol de schelperrvisscherïj op het strand der Noordzee in verband staan, kan slechts ontkennend beantwoord worden. liet ontstaan van het gat te 1-Iille- goin moet of aa.i een vroegere verve ning of aan de nabijheid van de Haar lemmermeer toegeschreven worden. Het aanboren op groote diepte van zouthoudend water in onze duinstre ken is een zeer gewoon verschijnsel, dat in geen verband kan staan niet de schelpenvisschórij. Op groote diep te toch bevinden zich order onze kust streken uitgestrekte lagen, welke met zout water doortrokken zijn. liet oppompen van garnalen to Oudewater is geschied uit een put, die in verbinding staat met den Holland- schen IJscl. In die streek worden ook wel in de niet deze rivier in open ver binding staande wateren garnalen aangetroffen. Dit zijn zoetwatergar nalen. EEN VERRADER. Voor dc rechtbank te Arnhem slonü een strooper terecht. Deze was door de politie in jagende houding niet een geweer in het veld aangetroffen en door het kartorgerecht te Doesburg veroordeeld tot tweemanl 30 bocta en verbeurd verklaring van liet ge weer. Hij ontkende het feit niet, maar op de vraag van de president, waar om hij dan in hoog er beroep was ge komen, antwoordde liij, dat hij in breeder kring wilde bekend maken op welke wij zo deze bekeuring was ge maakt. Bij de behandeling der zaak bleek nu verder, dat hij met een col lega in hel veld had gelegen, doch deze collega droeg geen geweer en deed dus niets strafbaars, toen de po litie hem overviel. Op aanhoudend vragen der rechters en van den verdediger bleek wijders, dat er wel eens een premie van f 10 voor hot maken van een stroopersbe- keuring werd gegeven en dat de col lega als verrader was opgetreden, waarvoor hij van den politieman 5 had gekregen,, die daardoor px-ecies wist waar de stroopei's zouden gaan liggen, zelfs zou de bekeurde, volgens den verdediger, door sterk aandrin gen van zijn metgezel, die hem verze kerde dat er op die plaats zooveel ha zen waren, zich hebben laten overha len om te gaan stroopen. Na deze ontkr coping, zegt de N. A. Crt. waren zoowel de rechters als het Öpenbaar Ministerie eenstemmig in hun afkeuring van dit verachtelijk bedrijf. Tegen den beklaagde werden twee geldboeten ieder van f 10, geëisclit, als zijnde het ten laste gelegde feil des niettegenstaande be weze n Aan den verrader, die als getuige aanwezig was, en die pogingen doel om tot agent van politie te worden be noemd, werd nog den rnad gegeven deze pogingen t; staken, wijl hij wel snugger bleek in het uitlokken van overtredingen, doch ten oenen ma Ie do verlischton miste aan een eerlijk po li iie-beambte te stellen. Ook de veldwachter kreeg een ver maning. O VAL3C1IHE1D IN GESCHRIFTE. Ilet lrooger beroep in de zaak van A. M. G., huisvrouw van Th. IC, vroe ger woonachtig te Nieuw-Lekkoriand, die voor de arrordissenients-recht- batik te Dordrecht terecht stond we gens vergiftiging van haren vader en valschiieid in geschrifte (het valsche- lijk onderteekeuen van een aanvrage voor een levensverzekering met den naam van haren vader), en door de rechtbank, na onmiddellijke invrij heidstelling, var, de aanklacht vvegen3 vergiftiging: werd vrijgesproken en we gens valschheid in geschrifte tot zes maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld, zal Woensdag 18 dez.er voor het gerechtshof te 's-Gravenhage wor den behandeld. liet hooger beroep, zoowol van de beklaagde als van den officier van justitie, geldt alléén de voroordecluig wegens valschheid. De officier vai) justitie te Dcrdrecht, die lot vrij spraak voor de vergiftiging had vrequireend, on tan gevnngenisstral van vijf iaar had gee'^bt voor dö valschheid. had eerst ook tegen het vriisnrekend vonniB in d* "erguti-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6