Humors Dagblad ie DERDE BLAD Zaterdag 7 December 1912 Maildienst naar Ned. Oost Indië. Do verzending van brieven ei heelt deze week plaats als volgt: Over Marseille, Dinsdag 10 Decem ber. (Laatste buslichting 6 u. 15 min. '6 avonds). Tenzij op verlangen der afzenders wordt met deze gelegenheid geen cor respondentie verzonden voor Atjeh en Ojvlerhoorighedèn, Sumatra's Oost -Vu.*. Palembang, Riouw, Bangka, Bui i ton en Borneo. Over Napels. Woensdag 11 Decem ber. (Laatste buslichting 12 u. 15 m. namiddag). Over Brindisi, Vrijdag 13 Decem ber. (Laatste busliohllng 12 u. 30 namiddag). Met deze gelegenheid wordt alleen verzonden correspondentie voor At jeh en Onderhoorigheden en Suma tra's Oostkust. Over Marseille Zaterdag l i Decem ber. (Laatste buslichting C uur 40 min. 's morgens). Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders, overigens correspondentie voor geheel N -O.-Indië. Over Rotterdam, met de zoögen. Zeepost, Zaterdag 14 December. (Laatste buslicliting 2.35 's n gens). Het port van met deze gelegenheid verzonden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 cent per stuk, en dat van druk werk 2 cent per 50 gram. Om nog met deze mail te kunnen wordenverzonden moeten postpak ketten Vrijdag vóór 9 u. 30 in. des avonds ten postkantore bezorgd zijn. (Atjeh, Sumatra's Oostkust, enz. wordt met deze gelegenheid niet ver zonden). Wij doen uitdrukkelijk - opmerken, 'dot bedoeld wordJt de busMciWhing aan het Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat. 5 S 2 1 2 '3.25 m. 4.50 in. 11.35 m. 12.20 a. 3.35 a. 4.40 a. G— a. 6.45 a. 7.45 a. 9.40 a. i li 5 3 #2 <2 <2 G.30. in.. 6.20 m. 11.05 mi 11.40 a. l 1.55 a. 1.20 a. 5.50 a. 7.20 a. 5.20 a. 3.50 m. 1.15 m. 1.43' a. >.40 a. Het zal u wdlliehit êeai'igszii'ns Vreemd toeschijnen, dat een brief, volgens bijgaande opgave, eerder Beverwijk is don in Bloeuiendaal. Deze brieven gaan in dit geval echter maar Uitgeest en worden op dien te rugweg afgegeven van daar het re- busaohtige. Buitenlandsch Overzicht O® BaSkara-vuSkaan. Voorloopig is het krijgsgeweld gc- ntaakt, want ook de Grieken hebben rich thans bij den wapenstilstand aangesloten. De Hellenen zagen dus ook geen heil in op eigen houtje den oorlog Voort to zetten. 't Is evenwel nog niet zeker, of Grie kenland alleen eu direct niet Turkije gaat onderhandelen, of dat het weer trouw wordt aan den Balkanbond. Enkele landen hebben reeds hun vertegenwoordigers voor de vredes onderhandelingen die te Londen zullen plaats hebben benoemd. Spoedig zal de collectie diplomaten voltallig'zijn. Als de hoeren T don nog maar eens «tillen worden. De algemeene ver-1 wachfcmg is evenwel hoopvol. Voort zetting van den oorlog heeft dun ook weinig zin. Het officieuse Bulgaarsche dagblad ..Mir" spreekt de meening uit, dat de goallieerden thans bereikt hebben wat •zij wensclrten, namelijk hun landge- nooten te bevrijden, en dat er dus goea aanleiding ineer is om de vijan delijkheden voort te zetten. „De voorwaarden van den wapen stilstand wijzigen in geen enkel op zicht de verschillende posities der oorlogvoerenden. Ofschoon wij bereid zijn eventueel de vijandelijkheden te hervatten, hopen wij toch, dat de Tur ken zullen inzien, dal zij hun heil niet moeten zoeken in voortzetting van den oorlog, maar in een toenadering tot ons. Nu de fouten, begaan door het Congres van Berlijn, hersteld zijn en de rassenstrijd is afgewend, zul len wij in het vervolg als goede buren in vriendschappelijke overeenstem ming kunnen leven.". En liet artikel eindigt aldus „De vredesonderhandelingen zullen door de gedelegeerden van de vier bondeenooten gezamenlijk worden ge voerd en liet feit, dal Griekenland niet toegetreden is tot den wapenstil stand, verandert nieis in den toe stand. De bondgenooten weten, dat hun kracht ligt in hun eensgezind heid en zij zullen alles vermijden, wat deze in gevaar kan brengen.." Verzekerd wordt, dat er 25 dagen voor de vredesonderhandelingen ge steld zijn, dan moet 't vrede zijn, of anders wordt de oorlog voortgezet. Nu zuilen we spoedig de vredes voorwaarden kennen. Als de diplomaten zich dan wat inschikkelijk toonen, kan vóór Kerst mis de vrede geteekend worden. Dan kunnen de kerstklokken met vrijmoe digheid. 't vrede op aarde klin gelen. Althans wanneer het dan ook zeker is, dat liet gevaar voor een Europee- schen oorlog' geheel bedwongen is. De Duitsche rijkskanselier schreef in een particulieren brief,,'t gevaar was groot, maar het ergste voorb ij." Teekeneiid zijn de uitlatingen van enkele Weensche binden over de rede van den Franschen minister president (zie vorig Overzicht). De „Neue Freie Presse" schrijft „Voor het oogenblik kan uien ui hetgeen door minister Poincaré is g< zegd afleiden, dat het conflict tusschen O o s t e n r ij k e n S e r- vië niet zal uitloop en op een zoo ontzettende mon sterachtigheid, als een Eu- ropeescho oorlog wezen z o u." Dat is toch 't voornaamste. De „itéiclispost" is wel wal teleur gesteld, maar tevens overtuigd, dat de Pr,arische premier zijn best doet om de zaak van den vrede le dienen, zoo wel wat Frankrijk in 't bijzonder, als wat Europa in 't algemeen betreft.- Als de vrede tusschen Turkije in de Balkan-stalen gesloten is, daii komt de Europeesche conferentie. Als de mogendheden althans alle daarvóór, zijn. Tot heden is die overeenstem ming nog niet volkomen bereikt. Maar 't- heeft ook nog wel wat de tijd. Belangstelling wordt nog gevraagd, voor do belegerde vesting A d r i. a n .o; p e I. De oorlogscorrespondent van de „Westminster Gazette' te Sofia schrijft, dat hij van een vluchteling uit Adriaiiopel mededeelingan ont ving over den toestand ia de beleger de vesting. Do vluchteling is de. Ar menische dr. Itaiebjian, die 's nachts uit de stad wist te ontkomen en zich aan de Bulgaren overgaf. Hij verhaal de, dat een vreeselijke brand, te Adria- nopél heeft gewoed, die ongeveer de halve stad in asch legde. Biusciuiiid- delen waren niet aanwezig, althans onvoldoende. De bevolking was door een paniek aangegrepen en de tree pen kregen in last, op het volk vuren, óm einde de paniek ie bedwin gen. Treurige bijzonderheden deelde de vluchteling overigens mede on den toestand in de slud. Er was ge- brok aan levensmiddelen. Acht c.#gen lang was er geen brood uitgedeeld. Brandstoffen waren er niet meer. Het volk kreeg een rantsoen mooi en inroest nu van het hout van de huizon gebruik maken, om van het meel aL- thans iets eetbaars te kunnen bak ken. Door den brand was de eleetri- sche centrale vernield, zoodat er ook geen licht was. In de straten lagen de Jijken van honden en paarden, voor zoover die niet als voedsel hadden gediend, en zelfs bleven lijken van mannen eu vrouwen, aan wonden of uitputting bezweken, dikwijls liggen. Door de overstrooming van de Marit- za waren vele deelen der stad als 't ware in een moeras veranderd. En de gevluchte dokter vreesde dan ook, dat weldra epidemicn in de zoo zwaar geteisterde siad zullen uitbreken, in- dien niet spoedig de vrede redding brengt. Tol zoovor de dokter. Nu, tijdens den wapenstilstand, cal er voor meer medische en hygiënische hulp gezorgd worden. DE GRIEKEN. Via Baloniki wordt gemeld, det "de Grieken nog Coriba bezet hebben. De „Scrip" deelt mede. dat de be woners van het eiland Symi (een der Sporaden), dat bezet is door Italia nen, de aansluiting bij Griekenland hebben geproclameerd en dat onge veer 1000 gewapende eilanders, onder bevel van een gewezen K re tenser, zicli gereed houden om eventueel op te treden. De Oostenrijksch-Hongaarsche en Italiaan sche gezanten hebben aan de Grieksche regeering een -vertoog ge richt over de beschieting van Valona, en daarin verklaard, aat de bezetting van het eiland Saseno of van Valona niet van blijvend en aard kan zijn. Er komen nog eènige naklanken van de oorlogsvelden. Ook over Servische gruwelen. Ilier volgen nog eeuige bijzonderhe den uit het verhaal, dat de Oosten- rijksche consul over zijn reis van Mitrowilsa naar Uskub aan een Turk- schen journalist heeft gedaan. (Do „N. R. Ct" vertaalt) De spoor kon hij niet gebruiken en zoo reed hij met zijn dragoman door de bergen naar Uskub. Daar eliep hij een nacht in het consulaat en den volgenden dag gelukte het hem, een plaats te krijgen in den trein. Wat hij op zijn rit in de bergen gezien heeft, is verschrikkelijk. De Serviërs hebben bun weg met dood en verderf, met plundering en verwoesting be zaaid. Alle dorpen zijn verlaten en de verwoeste huizen vol lijken. Het bloeiende Kossowo hebben zij tot een puinhoop gemaakt. Te Uskub hebben de Serviërs zich als dollemannen gedragen. Ook daar is op gruwelijke manier door de Ser vische soldaten huis gehouden. lede ren dag werd gerooid, gemoord en geplunderd en in de rivier waren vele lijken te zien. Hij hoorde te Nisj van een officier, hoe een lid van het Ser vische Roode Kruis in het huis van een Turk drong en diens vrouw be- leedigde. Toen liij uit hét huis kwam slóegen de" Turken, die op hern loer den, hem dood, waarop de Serviërs 10 personen uit die straat vermoor den, Toch nog gevaar voer een Europessclien oonog? Het bericht, dat de Russische ge zant te Belgrado (de heer Von Ha-rt- wig) teruggeroepen zou worden, is volgens den correspondent van het „Berl. Tageblalt" beslist. „Dat men wenselit, dat von Ilarlwig de ijve- raur voor de'.p.an-Slavische politiek uit Belgrado verwijderd zal worden, is begrijpelijk. Maar uit dergelijke ge ruchten, zoo schrijft de correspondent, blijkt, dat de Russische politiek' ver keerd begrepen wordt. Ik kan verze keren, dal Rusland zoo ijverig moge lijk maatregelen necml om op alle eventualiteiten voorbereid le zijn en dal de generale staf onafgebroken werkl. ltinnen enkele dagen zullen achttien legerkorpsen aan de weste lijke grens voor den opmarsch gecon centreerd zijn.'! lloc gering liet vertrouwen van de regecringen van het Drievoudig Ver bond' in Rusland is, blijkt ook uit de volgende mededeeling van de „Voss. Ztg.'„Sir Edward Grey wensclite aauvankelijk| dat (le ambassadeurs- conferentie zou plaats hebben te Pa rijs. Hij hechtte ten slotte zijn goed keuring aan liet voorstel, dat de con ferentie te Londen bijeen zou komen, daar Oostenrijk-I-Iongarije weigerde te Parijs, te conferceren met het oog op Iswolski, den Russischen ambas sadeur in de Fransclie hoofdstad, j Duitschland ging ook in deze met zijn bondgenoot mede. Grey had lang ge aarzeld, voor hij goedkeurde, dat de S conferentie te Londen zou bijeenko- I men, alleen de vrees, dat zij geheel eu al zou mislukken, noopte hem tot toegeven. Naar ik evenwel verneem, is het nog lang niet zeker, dat de conferentie tot stand komt. Graaf Berchtold (van Oostenrijk-Hoiigarije) wil alleen mee doen, wanneer hij tevoren de verze kering krijgt, dat de Adriatische quaestie niet besproken zal wórden. En deze garantie is nog iiiet gegeven. Heden vernam ik, dal Ooslenrijk- Hongarije nog slceds mobiliseert. Aan de Bosnische grens moet een leger van 200.000 man gereed staan. Het is den Oostenrijkseh-IIongaarschen bladen verboden iets omtrent die mo bilisatie te .melden en buitenlandsche. bladen, die dergelijke berichten be vatten, worden ongetwijfeld gecon- fisceerd. Het Eoofie Kruis. „Neerlandiabeschrijft het vele, dal het Nederlandse!ie Roode Kruis in den Balkan-oorlog doet, en ver volgt dan „Naast deze redenen tot voldoe ning, is cr reden tot beklag. Waarom zijn de ambulances, zelfs die naar Griekenland, niet eerder vertrokken De oorlog was al eenigo weken aan den gang voor de eerste weitl uitge zonden. En de oorlog liad reeds we ken gedreigd, voor hij uitbrak I Hoe onberekenbaar veel lijden liadden de ambuJauces, bijtijds voorbereid en op het eerste oorlogsbericht, of zelfs a! bij voorbaat, te hulp gesneld, niet kunnen voorkomen Elke oorlog is een verschrikking, maar in den nieu we ren tijd is er wel nauwelijks een geweest, waarbij het gebrek aan ver plegingsdienst, vooral aan Tnrksohen kant. zooveel ellende heeft veroor zaakt, boven en behalve het onver mijdelijke, als deze. Wanneer al onze ambulances op _un bestemming zijn aangekomen, is de oorlog misschien gedaan. Dit zou ze nog allerminst overbodig maken, want zij zullen aan de gewonden nog genoeg hebben te doen, en bovendien zijn do vreeselijke ziekten, die van ouds'de oorlogen vergezellen en vol gen, al begonnen te woeden onder de mensclien, die aan staal en lood zijn ontsnapt. Maar <»p de slagvelden is hel gemis aan een behoorlijken am bulancedienst geen lege; kan al zijn gewonden zelf snel genoeg hel pen, ook ai is zijn geneeskundige dienst goed ingericht, en hoeveel ont brak daar hier aan! na deze moord dadige gevechten en in de koude een onbeschrijflijke ramp geweest. Deze klacht geldt echter volstrekt niet het Nederlandsche Roode Kruis hel bijzonder, liet is haast in alle landen zoo gegaan. Enkele ambulan ces waren de onze iets voor, andere waren niet vlugger of kwamen zelfs na. Is het niet onbegrijpelijk Men zou denken, dat, nu hot beschaafde Europa er niet in was geslaagd, hel onheil van den oorlog af te wenden, het vooral wetende, hoe verschrik kelijk deze oorlog worden moest: een slachting is hij reeds van te voren ge noemd zoodra liet van het onver mijdelijke 1 tennis kreeg, aanstonds zijn ambulances in menigte naar de slagvelden zou zonden. Al wal er kon gebeuren om de gewonden to helpen zou gedaan moeten zijn Maar hoe traag en klein is de hulp, vergeleken bij den nood Een verontschuldiging ligt voor de hand: er was geen geld genoog; op die behoefte was inen niet voorbereid. Maar dan hapert er wat aan de in richting-van het Roode Kruis in de verschillende landen. Wordt er in tijd van vrede wel overal rekening gehou den met de mogelijkheid, dat een oorlog zal uitbreken en men veel geld zal noodig hebban? Is het niet.al ge beurd, dat een ltoOde'Kruis, goed bij kas zijnde en geen oorlog ziende ko men, 'het geJd voor andere doeleinden gebruikte Vervolgens, zouden wij meenen, moest er tusschen de ltuode-Kruis- vereeirigirtgen van do verschillende •looiden meer samenwerking zijn,- zoo. dot ook verhoed, worde, dat de hulp eenzijdig wordt verleend dat de cene oorlog volronde partij mogelijk meer wórdt geholpen dan de andere. Er moest, dunkt ons, eon internationaal hoofdkwartier van het Roode Kruis worden ingesteld, en waar zou dat beter'gevestigd zijn dan in Den Haag, dé stad van liet vredespaleis en de vredescongressen Kunnen ook van daar uit blijkbaar de oorlogen nog niet voorkomen worden, laten zij van daar uit althans verzacht worden. Of, zoo Zwitserland om Dunant's nagedachtenis en liet internationale hui eau te Genève recht heeft, de lei ding van zijn gebied te laten uitgaan, het zij zoo! Indien maar de lessen van dezen oorlog mogen voeren tot een beperking van de onafhankelijk heid der Roode-Kruis-vereenigingen, en tot de kiste Hing van een interna tionaal hoofdbestuur met ruime be voegdheid, waardoor eenheid en krachtige leading worden verkregen. Zou het Nederlandsclie Roode Kruis, als deze oorlog voorbij is, zustervereenigingen niet tot een con gres willen tulnoodigen om over deze dingen te beraadslagen 7 Want, men is het toch algemeen met ons eens, dat het voor Dunant's stichting en in het algemeen voor het beschaafde Europa een oorzaak van schaamte moet. zijn. dat weken lang een wree- de oorlog is gevoerd en duitzenden ge wonden, <Lie bij behoorlijke genees kundige hulp gered hadden kunnen worden, jammerlijk 'ontkwamen, 'ter wijl; naast dé deur de menseden en de hulpmiddelen er waren, en" er niets kon. gebeuren, omdat inen niet bij tijds geld had ingezameld of zijn gold hadj verbruikt en geen niaatregeleu van voorzorg uren genomen? Alltrlel. De Engclsche vloot. Uit Londen wordt aan de „N R. Ct." geseind Een mededeeling van de admirali teit maakt hier indruk. Zij wijst op de vermeerdering van de Duitscho vloot, die een evenredige vermeerde ring van de Engolsche noodig maal.: Deze versterking von de Engelsche vloot moet echter, zegt zij, niet opge vat worden als tegen Duitschland ge richt. Allerminst wil de admiraliteit met haar beschouwing druk uitoefe nen op Canada. De Engelsche vloot zal in elk geval ook de overzeesche gewesten beschermen. Maar het aan bod van Canada, om de vloot krach tig te steunen, zal zeker een grooten moreeien indruk maken, nu de eerste Engelsche kolonie toont, evengoed als Engeland zelf, do positie van het Britsciie rijk in de wereld tc- willen handhaven. De pers is bijna algemeen zeer ïn- gerioinen met het voorstel van de Ca- nadeesche regeoriug. De ..Daily News" vindt het evenwel bedenkelijk, omdat Canada or invloed door zal krijgen op Engoland's buiien- laTidsche politiek. Immers zal het nu vertegenwoordigers hebben in het comité voor rijks verdediging. De boodschap van Taft In zijn boodschap aan het Congres gaf president Taft te kennen, dat hij plan heeft de geiieele herziening van het tarief over (e laten aan de binnen kort optredende democratische regee- ririg. Hij bepleitte terugkeer tot hel plan om jaarlijks twee slagschepen te bouwen, stelde echter voor, er in 1913 drie op siapel te zetten, teneinde te gemoet te komen aan het tekort van dit jaar. Vérder zeidq hij, dat aan liet pro test van Groot-Brrttannlë tegen de wet op het Panama-kanaal ten spoe digste de noodige aandacht zal wor den gewijd, en dat pogingen zullen worden gedaan om tot een bevredi gende oplossing te komen. Binnenland Onze Lachhoefc UIT DE SCHOOL. Meester: Waarom gaat de zort s winters later op dan 's zomers? Jongen: Omdat het later daff wordt. DE AUDIëNTIE. Weduwvrouw: O groote Koning? Ik smeek U. M. vrijstelling van den dienst voor mijn zoon, dien ik een nuttig vak heb laten leerén, c-n die ons allen onderhouden moet. Groote Koning: Dat is alles góed en wel, vrouwtje, maar gelijkheid voor allen, mijn eigen zonen moeten ook dienen. Weduwvrouw: Die hebben niets geleerd, meneer de Koning, maar ruim zoon is schoenmaker. een kort woord, om aan te dringen op ininirnum-looii-bepalingen in dé be stekken van aanbestedingen, en an- - deré maatregelen in het arbeidersbe lang, terwijl hij opkwam tegen het ooor gemeentebesturen uitschakelen uit de bestedings-eischen, van art. 1638 c. en d. Burg. Wetboek (arbeids contract), en hij vroeg hoe het Rijk in dit opzicht handelde. Maandag te half twee zet de spre ker zijn rede voort. de avondzitting, onder leiding den heer De Geer, werd liet de bat over de begrooting van Land bouw, Nijverheid en Handel voort 2e- zet. Bij de afd. Landbouw drong de heer Vorsterman van Oijen aan op bevordering van arbitrage-commis- siën voor de koopvernietigende ge breken bij den handel van paarden en vee, en op vaststelling voor het ge- heele land vau dezelfde reglementen op dit punt. Verder drong hij aan op keuring en desgevorderd als besmet telijk afmaken van uit België terug gezonden vee. Door den heer Fleskens werd te leurstelling geuit over 't achterwege blijven van'voorstellen op het gebied van land- en tuinbouw, en hij vroeg den Min. na de sociale, de agrarische politiek ter hand te nemen, opdat de boerenstand (de kleine vooral) 'reen wantrouwen krijge in de zorg der Reg. voor de klasse, die door de socia-. le en militaire weiten steeds meer gedrukt en zelf niet gebaat worden. Er is wel iets gedaan voor de ver betering der techniek van den land bouw en voor velen is de toesland zoo, dat de boeren moeite hebben om het hoofd boven water te houden. En daarom zijn een nieuwe Jachtwet, re geling van 't pachtcontract en van de ruilverkaveling dringend noodig. De Ivlin. make er spoed mee; er zijn hier groote misstanden en onrecht weg te nemen. Vertier drong spr. aaa op uitbreiding en wettelijke regeling .an het land- en tuinbóuwonderwijs. Vooral voor 't Zuiden des lands vroeg spr. moer steun van de Reg, voor op te richten scholen en cursussen en da Keg. trachte de goedltoope spoorla- rieven voor hen die de akte wilien be halen, weder ingevoerd te krijgen, en zij geve een toelage voor de lagere landbouwakte. Dit zal geld kosten, Waar veel miuder dan leger en vloot en toch is ook een gezonde agrarische politiek van even groot' enoecon'o-. misch groote! belang. De heer Smeenge ondersteunde de wenken omtrent onderwijs en jacht wet en wees voorts op 't gebrek aan .spoorwegwagens voor het vervoer van land- en luinbouw-producleii in 't "Noorden. Mede bepleitte spr. een re geling van "de ruilverkaveling. En eindelijk .wees spr. op dë mollen-van- gërij, die' 'zulk een gróotén omvang heeft genomen. 'Men weet niet of do mollen nuttig of schadelijk zijn. Da Reg. doe een onderzoek deswege in stellen. De heer Teenstra bracht den Minis ter hulde en dank voor hetgeen hij voor de Intern, tentoonstelling van 1913 heeft gedaan. Spr. deelde' de klacht over bureaucratie niet, al ver toonde deze zich ook wel eens. bijv. in zake de Hcogere Landbouwschool te Groningen. De Regeerïng heeft er nooit iets voor gedaan ook voor de land- bouw-winterscholen ir, Groningen is bureaucratie in 't spel. Spr. drong ook op toelagen voor de onderwijzers voor de landbouw-acte aan en klaagde vér der over te scbere toelichting van be langrijke bcgroctings-kosten (verzoek ter bestrijding van tuberculose, enz.) Over de kosten van dat Departement klaagde spr. nietze zijn niet te hoog; voor onderwijs moet veel meer w.orden besteed, vooral voor den kleinen man. Spivs conclusie over 't beheer van de Afd. landbouw was dus gunstig. Doch anders is :t voo: de landarbeiders en niets ge daan, behalve 't grondvoorstelletje, waarvan niets meer komt. En het ta rief bedreigt hen daarentegen zeer. De verzekering tegen landbouw-onge- vallen komt niet. evenmin de lana- bou w-arbeidswet, de jachtwet, het pachtcontracter was tijd genoeg e TWEEDE KAMER. De beraadslaging over de Slaatsbe- jrooting voor 1913, in 't algemeen, bracht gisteren vijf sprekers in hc-t vuur. Van den heer Rink s re-Je gaven we reeds verslag. Door den heer Rink werden o. a. <lo hoofdpunten van het vrijzinnig programma besproken, eh ook de heer Drucker, die op de ver schillen tussciien de roclitsehe bond genooten wees en op het achterwege blijven van de maatregelen, die in de lijn der coalitie lagen (Zondagswet, eedsciuaostie. loterijen), werd betoogd dat terwijl de Christelijke beginselen ;osn voldoende basis bleken te zijn ■oor de verheffing des volks, voor de •erbetering van ons recht ook voor de vrouw en hot huwelijks-reolit of voor vastheid van bestuur en ernst, getuige de wisselende In-zichten op 't gebied der kustverdediging, stelde 'egenovér de stembus-politiek van het .Cabinet, met de gevaren voor liet ta rief, en liet verambténaren van den Staaten eindelijk tegenover de drei gende groudwetsplaruien met, ging der cpnstituUomeéle yei-houdiii- ook wat de Kroon betreft, ■d.eclón van het program, der libe rale concentratie daarbij verdedigde- hij de uitsluiting van het linkse lie bloc van de socialisten, zoolang revolutionnair blijven ageeren niet enkel een radicale hervormipgs-, partij zoeken te wórden. Op' sociaal-, school- en kiesrecht terrein zette de lieer Drucker nader do vpordeelen van 't vrijzinnig pro gram Uiteen. Hij liet overigens in het midden wat-van de stembus-uitspraak van. 1913 liet gevolg zou moeten wor den. Stippen wo. nog aan, dat de sprekei zijn rede begon" met eon protest'tegen minder aanbevelenswaardige wij- waaróp voor den Staat van som mige burgerlijke procedures van wei nig lofwaardige middelen van ven-- weer of aanval wordt gebruik ge maakt. Voor 't overige was de discussie niet veel zaaks. In een uitvoerige rede zette de heer Roessingh uiteen, hoe tegenwoordig Kabinet, haetende itaan op hetzelfde antithese-stand punt van 't ministerie-Kuyper, geheel anders deed maar toch ook verkeerd door niet een Christelijke, maar een kerkelijke politiek te volgen niet b oórrechtmg van bepaalde groepen. Door den heer Van Dedoni werdén eenige financicele beschouwingen, go- leve rd Ilij huldigde de politiek van den Minister Spranger van Eyk, die veel verbeterde, zonder belastiiig- verhoogiug, terwijl thans bij een ver meerdering der middelen in 15 jaren;: met 77 milLioen, tccii belastingvei- hoogiug noodig blijft om de tekorten te dekken,- die uit opdrijving.der uit gaven ontstaan. Er zouden, zelfs bij bezuiniging, waarop hij aandrong nog 10-tallen van millioenèn noodi; zijn, en deze wilde hij niet uitsluitend uit directe belastingen, maar ook uit j keuterboeren voor hen het tarief vinden. Men behoefde daar- dn'nr> iwhnivA 'r -i-onri ,oor de lagere en middenstanden niet te zwaar te treffen, mils men zich wist le matigen en niet den weg van Staatspensiouncering opging. Hij maande aan tot opbouwen, niet enkel afbreken'. Eindelijk' sprak de lieer Ilelsdingen de Minister had de meerderheid ach- Feuilleton 4) Holmson luid zich van zijn helm ont daan hij wierp een dooidringenden blik op Metzier deze, niet in slaat een woord te uiten óf zich te bewegen, hield zich aan den kleinen mast van 't schip vast bleek als een doode, pa relden groote zweetdroppels op zijn gelaat, terwijl zijn oogen wijd openge spalkt op Holmson gevestigd waren, of er een spook voor hem stuud. Nadat er drie schoten uit een kara bijn gelost vvuren en een vlag op den tnasl was gehe.schen, naderde eeuige oogenblikken later in allerijl een boot 1 schip een dokter en een der direc teuren stapten ei uit. Zoo spoedig mogelijk onderrichtte men den dokter wat er gebeurd was, hoofdschuddend ordci-zocht hij de ma chine; alles was in volkomen orde, zoowel de vastgeschroefde pijp als de inoer der luchtbuizendeze laatste zelfs ongedeerd, zeodat het geval- on verklaarbaar was. De onzichter, dio zich intussehen weer eenigszins hersteld had, ant woordde cp de hem gedane vragen, dat hij dikwijls de machine onderzocht had, zooals de mannen konden getui gen, doch er niets bijzonders aan ont dekt had, maar dat Holmson zijn standplaats veranderd had. Om welke redenen hebt gij u aan de andere pomp naar benetien gela len vroeg de directeur aan Ilolmson. Ik heb mij volstrekt niet aan de andere pomp naar beneden gelaten, antwoordde Holmson vastberaden, me neer de opzichter heeft zich ver gist, geloof ik, op deze laatste woor den legde hij een liijzonderen na druk. ik stond wel, toen men mij aan kleedde aan de voorste pomp daar is echter nooit mijn stand -geweest ik ben gewoon aan de achterste te dui ken, omdat ik meer lucht behoef, dan een.ander, en deze pomp mij meer lucht kan geven, IK ging, toen Topper nog niet geheel gereed was op mijn plaats, trok do luchtbuis door en liet mij dadelijk naar beneden ik zag, dpt Topper naar de voorste machine ging en dudelijk na mij naar beneden daalde. Het is waar, dat Holmson aan zijn pomp naar onder gegaan is, getuig den nu de andere duikers; beide man nen zijn even groot en daar Holmson eerst bij de voorste machine stond, dachten we, dat liij daar aan 't werk gegaan was. - Deze niets beteekenende vergis sing van u. kan toch geen oorzaak zijn van liet ongeluk 7 - Dit heelt echter niets te maken met het afspringen van de luchtbuis, voegde de directeur er hij. Er moet bepaald dooi- iemand iets liij de machine verzet zijn, merkte een der duikers aan. Fir was toch niemand bij de pomp, dan de opzichter Metzier, hernam de directeur, terwijl hij deze met 'n door dringenden blik aanzag. Met bovenii enscheliike kracht span de deze zich in om zich staande te hou den en zijn ontroering te verbergen. 3a. antwoordde hij. ik wss bij de pomp, ze was toen in orde, ging hii on beschaamd voort, meer kan ik er niet vah zeggen, en uitgeput zette Tij zich neder op de bank hij 't roer. De directeur wierp hem een uitfor- schecden hlik toe. Gij meende-1 dus. dat Hohnson aan de pomp stond, waar 't ongeluk plaats greep, sprak hij met nadruk, wat was de oorzaak, dat juist de trek lijn tegelijk met de luchtbuis in 't wa ter vieldeze moest toch door een an deren man gehouden worden en de hulplijn, waarom was ook deze niet op haar bepaalde plaats Wie hield de treklijn vast vroeg de directeur streng. Niemand antwoordde. De treklijn was onv den hevel van de pomp geslingerd, merkte een der duikc-rs op. Nu, indien dit zóó is. dan is dóar de fout te zoeken, meneer Metzler. sprak de directeur, 't is dus uw schuld en gij hebt een groote verantwoorde lijkheid op u geladen, omdat gij 't re glement niet zijt nagekomen. De dokter, die zich gedurende dit gesprek met het onderzoc-ken van den verongelukte had bezig gehouden, con stateerde, dat de duiker dood en die dood veroorzaakt was door verdrin ken. Van een en ander moe' onmiddel lijk aan de bevoegde macht kennis ge geven worden en 't schip is van rechts wege dus buiten dienst gesteld, zei de directeur op hcslissenden toon. Üogeiiblikkelijk weïiddc men 't roer en langzaam, zonder één woord te spréken, voer men naar de kust. Dc boot werd op T strand getrokken, de duikers begaven zich naar do kolonie, waar ze hun kleederen en de opgedol ven barnsteen overhandigden. Vol gens een streng gehandhaafde veror dening, werd iedere man behoorlijk onderzocht, of hij hier of daar geen barnsteen verborgen had. Na dit onderzoek ontving elke dui ker een hevvijc, dat hij de kolonie ver laten mocht, zeodat al zeer spoedig al de werklieden hun schreden naar het dorp richtten. Johannes, dio als naar gewoonte zijn eigen weg ging liet de anderen voor uitgaan, doch sloeg een ander pad in, dat naar ee t hoogte leidde. Ongeveer honderd schreden van de gebouwen der .Maatschappij verwij derd, bevindt zich op een hoog punt aan de kust een klein rond-gebouwd huis. waarin eenigo spiegels zijn ge- plaatsi, welke door weerkaatsing op Ti groot matglas alles duidelijk terug geven. hei'^ee:: in de onmiddellijke na bijheid geijeu' zv-odat, de opzichters die zich in dit huis bevinden om de wacht te houden duidelijk elke bewe ging, zoowel van de schepen als man schappen kunnen waarnemen. Toen het oi geluk met den duiker plaats green, bemerkte de inspecteur, die zich in dit huisje l*?vond, oen bui tengewone drukte bii dé pomp, die on der toezicht stom', tan oen opzichter Metzlèe. Eensklaps zag hij de lucSitüuis vaai een duiker, zonder dat hij had kunnen waariemen, dat deze een wei nig spoedig naar boten getrokken was. O ogenblikkelijk gaf hij oen nood sein. hetwelk biina gelijktijdig met het nood-signaal van het schip plaats had. De verklaring der buitengewone drukte vau den opzichter bij de onder zijn toezicht staande pomp moest door den insiiecteur opnieuw onder getui gen worden afgelegd. Het pad, hetwelk door Johannes was ingeslagen, leidde naar dii'wacht- huisie. Up de hoogte in de nabijheid van dit huisje aangekomen, zette hij zieii in het gras neder en stak zijn pijp aan. O ogenschijn] ijk zat hij daar zeer op zijn gemak wie hém echter meer van nabij had kunnen gadeslaan 1 ad kunnen zien met welk een onrustiger» blik, hij beurtelings, dan naar het huisje, van daar weer naar de gebou wen der Maatschappij, ja, zelfs naar den vuurtoren, die aan de andere zij- van de gebouwen stond, zag. Hij zai stil eu zag scherp om zich heen, luisterde naar het minste geluid, - dat zijn oor trof. legde zijn kompas, een zakboekje en zijn horloge voor zich in 't gras neder en dampte naar hartelust uit zijr» pijp. zoodat de rook wolken zien heinde en ver verspreid den. Eindelijk begon hij at liggende, eenige berekeningen te maken, betref fende de ligging van 't huisje, den vuurtoren, de barnsteenlooi on de plaats waar hij dien dag met zijn boot gelegen en gewerkt had. Na dit aiies met da grootste nauw keurigheid verricht te hebben, stak hij alles weer in den zak en sloeg daarna den weg naar het dorp in. Hoe verder hij zich van 't wachthuisje verwijder de, verhaastte hij ook zijn schreden en des te opgewet-wener was zijn gelaat. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9