NIEUWS^ en ADVERTENTIEBLAD. 30a jaargang. Mo. 9043 Verschijnt dagelijks, behska op Zon- ©a Feestdagen. woensdag ii december tets a aMHBÉBBiWBMBWMMI— MM 4LI.'!_m,-TOrriyv~8-i MIU.llJA-CnJ-U-UllLJ4'-Ljul .mujII1 II. i.l. Jl mJiïliE, !j: ABONNEMENTEN <fe,AD V E RTEN T [ËN: PER DRIE maanden: iPtifL ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 - Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 ^Wg*r-^ ^ts' voor 3 Plaatsingen contant. Afzonderlijk nummers R'SH jMï v J\fj Redacüe en Administratie: Groofe Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemz.L™ de omstreken en franco per pos) „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur j. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Bnitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 0229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACI1T BLADZIJDEN. EERSTE BI AD. AGENDA DONDERDAG 12 DECEMBER. Orgelbespeling in de Groote lerk, van 2—3 uur. Schouwburg: Allerzielen, 8 uur. De Kroon: Ko Donoker's Schimmen- spel, 8 1/2 uur. Soc. Vereeniging: Spiritistische vtr- «eniging, openb. lezing, 8 uur. Soc. Vereeniging: Concert Doops gezind Zangkoor, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Brongebouw: Bioscoopvoorstelling. Bioscoop Modern: Voorstellingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Bloemendaal: Raadsvergadering, 2 uur. OM ONS HEEN No. 1632 C'n:3 Electrlsche Gsntrala 81 nog wat. Toen de Lichtfabrieken, namelijk do gasfabriek en de eleetrische cen trale, gebouwd werden, scheen het terrein in den Veerpolder veel te groot, 't Deed inderdaad, een beetje denken aan den jongen, die vaders jas had aangetrokken. Maar nu, een jaar of tien later, hebben we alle re den, om het gemeentebestuur van die dagen wegens zijn voorzorg te prij een de knaap ls in vaders klceding- etuk gegroeid en draagt dat, alsof 't oorspronkelijk voor hem gemaakt was. Do aanbouw van de centrale is klaar en haar nieuwe administratie gebouw, waaraan de werkplaats is verheeld, zal over een paar maanden betrokken kunnen worden. Ze zien er gemeentelijk, dat wil zeggen liet te gendeel van gemeen, dus ongemeen uit, met andere woorden: solide en tegen den tand des tijds bestand, het geen zeker een openbaar gebouw meer noodig heeft dan een particulier, daar het eerste zekerder is dan het laatste van een langdurig bestaan, binnen de grenzen van verkruimeling door den ouderdom. Bovendien is de ondergrond niet al te stevig. In weerwil, van de palen, die in den grond zijn gedreven tot ze de zandplaat raken en van een deug delijk trasraam, handhaaft de Veer polder zoo onverbiddelijk zijn moerasachtigen naam, dat in het oude gedeelte van de eleetrische cen trale duidelijk schudding te voelen zoodra de stoommachine er werkt. Hier komt het dus wel op de stevig heid van de muren aan. En het kan geen kwaad, dat dit type macliine al weer door een onder vervangen is, want de turbine, die in het nieuw aangebouwde centrale-deel de drijf kracht leveren moet, heeft wei een snellere, maar een draaiende bewe ging, die uit den aard van de zaak rustiger is, dan de heen- en weer- gaande van de gewone stoommachi ne. Waar is de tijd, toen de Techni sche Vereeniging, inmiddels al lang verdwenen, de eerste stoomturbine zag, die in Nederland was ingevoerd, en den naar nieuws begeerigen Am- eterdamschen machinefabrikant be duidde, dat het apparaat een prach tige vinding was, maar een ijselijke „stoomvreter", dus een gulzig kolen- gebruiker wezen moest Na dien is het systeem verbeterd, groote stoom schepen worden al door kleine tur bines over den Oceaan gedreven en nu komen ze ook uit Storks vermaarde fabriek om dynamo's te drijven. De installatie van den bijbouw in de centrale is nog niet af. Wel is de gelijkstroom dynamo al in beweging, maai- aan de afdeeling wisselstroom, die de eleetrische traan van kracht voorzien zal, wordt nog met ijver1 ge werkt. Is die eenmaal gereed, en in bedrijf, dan zal er niemand meer worden toegelaten, dan die er te wer ken hebben, omdat daar- een stroom van zeer hoog® spanning, 6000 volts, |wordt opgewekt. Naderha-nd wordt die wel in een transformator omgezet gelijkstroom, van 1000 volts, maar ook dan nog is het zaak, deze zoozeer verzwakte kracht uit den weg te blijven. Hot zal als de tram eenmaal loopt (men houdt daarvoor op den eersten Mei aan) even gevaar lijk zijn, met onbeschermde handen den werkdraad aan te raken, als laat ik zeggen onder den wagen te recht te komen. Respect dus voor den electrischen stroom I Dat wordt hem ook betoond de onmiddellijke omgeving van zijn oorsprong, die als machinekamer thuis hoort in den rang van salon. Verglaasde tegels rondom, geen vuil tje op den vloer of in de lucht, waar door de machines kunnen worden verontreinigd. En alsof dat. nog niet oliloende was, zijn turbine en dyna mo opgesloten in een ijzeren mantel, die met stevige schroefbouten is vast gemaakt. Nergens ziet het oog bewe gende deelen, maar binnen in den mantel gromt en snort het, als een met moeite bedwongen reus. En het zou haast ongelooflijk schijnen, dat dit betrekkelijk kleine toestel 1500 paardekracht ontwikkelen kan, als niet wisten, dat een turbine, wei nig grooter dan een ferme naaima chine, een heele fabriek in beweging brengen kan. Verrassender nog is de gedachte, dat deze turbine van de eleetrische centrale een boelen tram- dienst drijven moet. Laat ons hopen, dat dit zal gebeuren met een mini mum van storing en een maximum voordeel voor de gemeente, want de verhouding is en blijft ietwat eigen aardig. Terwijl de technische ambte naren van de gemeente in den Veer polder hun uiterste best zullen doen om den goeden klant, die de eleetri sche tram is, zoo goed mogelijk te bedienen, is aan de administratieve ambtenaren op het Stadhuis de taak opgedragen, diezelfde eleetrische tram stiptelijk te houden binnen de grenzen van de concessie. Als beide partijen die dubbele positie goed in zien en opvatten, dan zal alles ge smeerd gaan, als bij een turbine, liet kan ook nog geen kwaad, als de concessionaris eens gaat pra ten in den Veerpolder, maar de klant moet zich liefst niet te veel bewegen op 't Stadhuis. En in groote moeilijkheden zou de gemeentelijke diplomatie kunnen geraken, indien de eleetrische tram. 'haar twee duali teiten op zekeren dog vermengende, op de berisping van stadszijde „mijnheer de conoessionaris, u komt de concessie niet na", ten antwoord kon geven „en u, mijnheer de le verancier, schiet tekort in de leve-; ring". Nooit zal een klant dan ook met zóóveel zorg zijn bediend als deze, en, al kan ik een dergelijke verhouding niet zonder gevaar vinden, de leiding van dit gemeentelijk bedrijf en de wijze van aanleg barer uitbreiding geven de grootst mogelijke waarbor gen, dat alles glad zal loepen en geen kortsluiting ontstaan zal in de ver houding tusschen de twee partijen. Wat in de onmiddellijke nabijheid van de lichtbron nog niet werd ver kregen, dat is een ideale verspreiding van bet licht zelf. Wij merken het in den sieur zoo niet meer op, maar dit is toch wel zeker, dat de liedendaag- sche kunstverlichting een dwaasheid is en een gevaar. Een dwaasheid. Lampenfabrikanten zijn er op uit, de intensiteit, de fel heid van het licht telkens langer on verminderd to bewaren, er is geen grooter triomf, dan de aankondiging, dat een lamp wel zoo- en zooveel uur zonder verzwakking gebrand heeft. De gebruiker ©venwel, voor wien die heele reclame bestemd is, koopt de lamp er wel om, maai- gevoelt in stinctmatig, dat die lichtfelkeid op den duur nadeelig moet zijn voor zijn oogen en verbergt dus dat in getrok- kenstaaldraad fel stralende licfht ach ter gematteerd glas, dat de fabrikant, min of meer inconsequent, bereid is hem daarvoor te leveren. Ziedaar een bedenkelijke keus het licht in al zijn felheid met gevaar voor het oog, of het licht gedempt, maar 3an ook ge deeltelijk door den gebruiker opgeof ferd. Naarmate het licht feller werd, de zachte, gelige petroleumvlam werd vervangen door het witte gasgloei licht en dit hier en daar verdrongen werd door het fel stralende electrisch licht, bleek duidelijker, dat de fout schuilt in de manier, waarop wij ons kunstlicht aanbrengen, i n onze ka mers, als licht-p n n t e n in ons ge zichtsveld. Het jonge xnensch, dat in het bureau van de eleetrische centrale de schrijfmachine bedient, hoeft vlak vóór zich een ongemattfeerde gloei lamp, die hém het licht allerfelst in de oogen smijt, wat hij schijnt te verdragen mei de gelukkige kalmte de jeugd, die meent, dat aan haar kapitaal van gezichtskracht geen op komen is. Dat is het gevaar. Vergelijk niet dat woest om zich heen stralende lampje nu de boven- verlichting in de etalages van Hirsch op het Leidscheplein. Daar wordt uit het plafond het licht door glas heen naar omlaag geworpen en het 13 ©en lust en een rust, daarnaar te kijken. Zóó zal ook het huis van de toekomst verlicht wezen, de lichtbron zelf zal uit de kamers verdrev&n zijn en de bouwmeesters van die dagen zuilen glimlachen (wie weet hoe spoedig al) over diegenen hunner collega's van dezen tijd, die zeggen, dat het niet kan. Ach, dat is wel al millioen maal gezegd van dingen, die we nu niet eens meer opmerken, omdat ze ons natuurlijk en vanzelfsprekend toe schijnen., J. C. P. Stadsnieuwe CHRISTELIJKE BAKKERSGE ZELLEN. Op het verzoek der Chr. bakkers gezellen om de komende Feestdagen vrij te krijgen, is een weigerend ant woord van de Patroonsvereeniging ontvangen, wat de gezellen deed be sluiten de volgende motie naar de Patroonsvereeniging te zenden: „De besturen der R.-K. en Christe lijke Bakkersgezellenorganisaties, in vergadering op 10 Dec. bijeen; kennis genomen hebbende van het antwoord van uw bestuur, d.d. 27 Nov., op ons verzoek, d.d. 14 Nov. om op de komende feestdagen niet te werken; betreuren de niet-medewerking van uw bestuur inzake het niet-bakken op de feestdagen; kunnen onmogelijk begrijpen waar om op Nieuwjaarsdag gewerkt moet worden; verzoeken ten dringendste behan deling van deze zaak door uwe veree niging, en aanvaarding van het ver zoek, ojidat ook de bakkersgezel in het genot van de vrije feestdagen gesteld worden; en brengen dit ter kennis van uwe leden." The 3 Klabouts. De drie Haarlemschè Athlelen, over wier prestaties wij voor enkele ken zoo gunstig konden schrijven, hebben nu reeds met buitengewoon succes gewerkt in Utrecht op 1 Dcc. j.l. Daar traden zij met Vleugels' Spe cialiteiten-gezelschap in Park Tivoli op, en hunne buitengewone gymnas tische en krachtevolutiën werden ten zeerste gewaardeerd. Zondag j.l. werkte het Trio proefin Flora te Amsterdam, en het resultaat van een en ander is, dat de Ilaarlem- sclie Athleten dezen zomer deel zullen uitmaken van Vleugels' gezelschap op diens tournée, en gedurende 15 ach tereenvolgende avonden in Flora zul len optreden. Wa.r de programma's der Speciali teiten-voorstellingen meestal door buitenlanders worden gevuld, daar achten wij de onderscheiding aan onze stadgenooten en kracht-men- schen ten deel gevallen, wel groot en vermeldenswaard. Albert Spalding. De Amerikaansclie violist Albert Spalding zal liier dezer dagen in de Kroon een viool-recital geven met medewerking van Coenraad V, Bos. ALG. VER. VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. De afd. Haarlem houdt eene verga dering op Donderdag 19 dezer. Op de agenda staat o.a.: Verkiezing van 2 Bestuursleden wegens periodieke af treding van den Onder-Voorzitter en lste Secretaris; Stellen van twee can- didaten voor het lidmaatschap van het Hoofdbestuur; Behandeling van den Beschrijvingsbrief voor de a.s. Algemeene Vergadering; Herziening van het Iluish, Reglement, STUKKEN VAN DEN RAAD. GEMEENTE-GENEESKUNDIGE. Dr. A. E. ten Oever verzoekt den Raad, hem als gemeente-geneeskun dige te herbenoemen, DE STADS-APOTHEEK. Ter voorziening in de vacature, die in hun college ontstaan zal door het aftreden van den commissaris (chi rurgijn) dr. L. C. Prooi, bevelen com missarissen der stads-apotheek ter voorziening in de vacature den af tredende en dr. M. C. A. Bijleveld aan. DE GEMEENTE-ARCHIVARIS. B. en W. stellen voor, om aan den heer C. J. Gonnet wegens het in den loop van dit jaar bereiken van den 70-jarigen leeftijd, op de meest eer volle wijze ontslag te verleenen uil zijn betrekking van gemeente-archi varis en zulks onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten, door hem gedurende vele jaren aan de ge meente bewezen. Het tarief van den onder stand. B. en W. stellen den Raad voor, vast te stellen liet tarief van den on derstand voor 1913, zooals dit door het Burgerlijk Armbestuur in concept Het Tooneel FERDINAND HUVCK. In den schouwburg heeft „liet Neêr- laudsch" Dinsdagavond weer Ferdi nand Huyck gegeven. Weer was 't een succes. De zaal was uitstekend bezet, ten minste wat den beteren rangen aangaat. Over stuk en uitvoering schreef on ze tooneel-medewerker reeds eerder uitvoerig, en we volstaan daarom nu met de korte mededeeling, dat bet spel een zeer verdienden bijval oogst te. En t was een treffend moment toen na het laatste bedrijf Emma Mo rel gehuldigd werd niet alleen door de toejuichingen uit de zaal, maar ook door den grijzen jbr. mi'. M. J. van Lennep, zoon van den schrijver van Ferdinand Huyck. Uit de loge grillé reikte hij Emma Morel een bloemstuk toe en het antwoord der lieftallige Henriêtte Blaek was zéker „beau geste", toen zij zich voorover boog en jhr. v. Lennep de hand kuste. Jan C. de Vos als acobus Blaek, Marcel Myin als Heynsz, de verklik ker, mevr. Chr. Poolman als Tante Letje (die ook met bloemen gehuldigd werd) en van Schoonhoven als de hoofdschout deelden in het groote suc ces vaai deze opvoering. Cen tr. Werkplaats. Aan den Oyden Weg bevindt zich een buitengewoon groot terrein, floor een schutting afgezet, en toebehooren- de aan de H. IJ. S. M. Naar wij ver nemen is de Maatschappij voorne mens binnenkort tot de bebouwing van dit terrein over te gaan, en zal daar een reusachtig groote locomotief- stelplaats verrijzen. Na ruim 43 dienstjaren zal de heer J. de Haan, zadelmaker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., met Januari a.s. den dienst met pen sioen verlaten. ALG. VER. TOT BESTRIJDING VAN WERKLOOSHEID. Men schrijft ons: Deze vereeniging hield Zaterdag 7 December hare eerste uitkeering in dit seizoen. Uitgekeerd werd aan 18 schilders, 3 timmerlieden, 3 stuca- doors, 3 opperlieden, 1 metselaar en 1 grondwerker, totaal dus 29 personen. Uit bovenstaande opgave blijkt, en ook andere gegevens wijzen er op, dat vooral onder de schilders veel werk loosheid heerscht, ook zijn er nog ai timmerlieden werkloos. De andere bouwvakarbeiders zullen, als de vorst niet invalt, dit seizoen nogal tamelijk aan 't werk kunnen blijven. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens de opgave in de „Staatscou rant" zijn in de maand November 1912 de volgende besmettelijke veeziekten in Haarlem en Omstreken geconsta teerd: Haarlemmermeer: 1 geval van miltvuur; Zandvoort: 1 geval van trichinen- ziekte bij de varkens. STROOMBEUGEL GEBROKEN. Hedenmorgen omstreeks 9 uur liep aan den Heerensingel de beugel een naar Amsterdam vertrekkende tram naast de geleiding, waardoor de heugel brak. De rei zigore moesten overstappen in een onmiddellijk volgende tram, terwijl de defecte wagen terug ging naai' de remise. Kiekjes van 't Kaatoigemlt NOG EENS 'T SC1IOTER VOETPAD. Nog eens en dan niet meer? Dat is de vraag, maar er is toch wel kans op. 't Is evenwel een inge wikkelde zaak. Men weet dat de vroede vaad'ren an Schoten in al hun wijsheid be sloten hebben, dat 't Sehotervoetpad aan 't openbaar verkeer onttrokken zou worden. Steunend op dit raadsbe sluit heeft een der boeren-laudeige- naars 't pad met een hek afgesloten. Groot was z'n verrassing toen hij be keurd werd wegens't onrechtma tig afsluiten van een openbaar pad. Ter zitting bleek, dat de openbare rechterlijke macht van oordeel is, dat de gemeenteraad niet de bevoegdheid had 't pad aan 't verkeer te onttrek ken, Daarom bad de Loer zich schul dig gemaakt aan een wetsovertre ding en eischte 't Openbaar Ministe- 'e een boete legen hern. De kantonrechter gaf heden vonnis 1sprak den boei' vrij. De rede neering van Z.E.A. was: beklaagde is wel schuldig, maar hij heeft niet met opzet gezondigd, want 't raadsbe sluit heeft hem in de war gebracht. Heden gaat de boer dus vrij uit. Maar nu weet hij, dat !t voetpad niet mag worden afgesloten. Laat hij 't hek staan, dan zondigt hij willens cn wetens en is een nieuwe vervol ging en dan ook een veroordeeling te wachten. Wat zal de boer nu doen? Over de wijsheid van Schoten's raad zal hij wel niet pochen. Maar ik zeg: 't beste paard struikelt wel eensl IJDELHEID OF TE VEEL HAAST? Twee jongelui hebben met 3de klas- se-kaarljes per spoor 2de- klasse ge reisd. De jongelui beweerden dat er in de 3de klasse geen plaats meer was en ze hadden veel haast, maar de con ducteur die heden als getuige ge hoord werd was daarvan niet over tuigd. Vonden de jongelui 't aardiger om op de zachte kussens der 2de klasse te zitten dan op de harde banken der 3de klasse? Ze vonden 't nu evenwel lang niet aardig, dat de ambtenaar van 't O. M drie gulden boete tegen hen eisch te. Dadelijk een 2de klasse kaartje koopen was goedkooper geweest 1 ONWETENDE MENSCHEN. De II. IJ. S. M. heeft enkele trei nen loopen, waarop de goedkoopere kaartjes buurtverkeer niet geldig zijn. Nu stonden een meisje van 24 jaar en een man van 70 jaar terecht we gens 't reizen met een- kaartje buurt verkeer in zoo'n ti'ein. Zulke reizigers worden dan vervolgd wegens 't reizen zonder geldig plaatsbiljet. De 24-jarige en de 70-jarige durf den den kantonrechter te vertellen, datze nog nooit van buurtverkeer gehoord hadden. Dat geloofde de ambtenaar O. M. niet en eischte tegen de overtre ders 2 gulden boete. EEN IIEER DIE IN DAMESCOUPé WILDE REIZEN. Een heer wilde met z'n vrouw naar Wiesbaden reizen. Z'n vrouw nam plaats in een lste klasse dame s- coupë ende heer deed '1 zelfde. Ilij wcrcl vervolgd wegens 't on rechtmatig plaats nemen in een damescoupé. De conducteur vertelde, dat de heer 't bordje „damescoupe" heel brutaal weggestopt had. Bovendien was de heer door hem nog gewaarschuwd. De heer stond wel wat beschaamd te kijken, toen z'n euveldaden aidus in 't openhaar bekend gemaakt wer den. 'I O. M. eischte 10 gulden boete. GEVAARLIJKE CONCURRENTIE. Onder de bemanning van de zee- sleepbooten te IJmuiden, bestaat veel concurrentie, 't Gaat hard tegen hard en vaak heeft de broodnijd een na spel in de rechtszaal gehad. Ook nu weer. 's Nachts had de „Vischploeg" zon der licht gevaren. Blijkbaar was de bedoeling naar een zeeboot tc varen zonder dat de concurrenten 't zagen. Varen zonder licht is heel gevaar lijk, vooral tusschen de pieren en voor de haven. 't O. M. achtte een zware straf noo dig, om in 't vervolg zii^e roeltelooze waagstukken te voorkomen. De schip per van de „Vischploeg" hoorde 50 boete tegen zich eischen. OOLIJKE VISSCHERS. Weer stonden een serie hengelaars terecht wegens 't visschen in verbo den water. Een hunner, een echte Amsterdam mer, vi'oeg iu z'n dialect: „Maor me te, waorom zee de feldwochter aon me, je mag wel met een stukkie deeg daor vischen maor niet met een wurmpie Kantonrechter: Je mag daar in 't geheel niet visschen. 1 De zaak ward aangehouden opdat de volgende week de veldwachter ge hoord zal kunnen worden. Eenige andere visschers ver te Won dat ze „dit" en dat" niet gcweleu had den. Maar 't aiiet weten is geen verdedi ging, men moet de wet kennen. De visschers zullen goed doen zich allen de nieuwe Visscherijwel aan to schaffen. Aardig was de verdediging van een Amsterdamsche hengelaar. Ilij zei, dat een veldwachter hem gezegd had „je moet in dat water gaan visschen, •daar heb ik gisteren een snoek ge vangen". „E11 zoo vertelde de hengelaar toen ik daar vischte, werd ik door een anderen veldwachter bekeurd." Ook deze zaak werd aangehouden om ec-rst den veldwachter te hooren, DE NIEUWE MILITIE WET. Door het in werking treden der nieuwe Mill tie wet is het noodig. dat de jongelieden aan de verplichte keu ring deelnemen, opdat de overheid kan welen, of ze geschikt zijn voor de landsverdediging. Een jongeling, die te Delft stu deert, moest te Haarlem ter keuring koiuen, maar hij bleef bij z'n hoog- leeraren en boeken. Wegens het niet komen ter keuring is heden tegen den student 25 gulden boc-te geëischt. Voor andere jongelieden, die ter keuring opgeroepen worden, ren waarschuwing. Een schip op strand is immers een baken in zeo. DE ARBEIDSWET. Verschillende werkgevertjes -- scheer ders, broodbakkertjos, enz. sten den terecht wegens het laten werken van jongens, die nog leerplichtig wa ren—De jongens werkten dan tus schen en na de schooluren. Een der jongens had.... een broodje weggebracht. De bakkersvrouw zei heden Is dat nu zuo erg De kantonrechterDat is niet nan mij tc beoordeel en, de heeren in Den Kaag bobben het eenmaal strafbaar gesteld. De ambtenaar van het O. M. eischte boeten, afwisselend tusschen 2 cn 10 gulden. Een bakkertje, dat 5 gulden boete tegen zich hoorde eiscben, zeiKan het niet wat minder Daar moet ik 500 broodjes voor verkoopen TE SNEL GEREDEN. In Halfweg mogen de automobielen niet meer dan 12 K.M. per uur rij den. lieden stond eeia jeugdige chauffeur terecht, van wien de veldwachter be weerde, dat hij.,.. 45 K.M. gereden had. Beklaagde zeiZooveel kan 't nooit geweest zijn. Kantonrechter Maar 't ging toch harder dan 12 K.M. Het O. M. Onder de 20 K.M. wordt meestal niet bekeurd. De eisch luidde 25 gulden boete. BeklaagdeDat is wel wat hoog, 25 gulden boete, als men maar 121/2 gulden in de week verdient Een audere chauffeur' had 30 K.M. gereden. Tegen hem werd 20 gulden boete geëischt. Beklaagde Dat is veel. Ik heb niet neer dan 18 K.M. gereden. Is dat zoo- •eel Als je hard loopt, loopt Je wel 15 K.M. De ambtenaar van het O. M. U 15 K.M. per uur loopen? Dan bent u ze ker snelwandelaar. KEES. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan P. van 't V., te Velsen, en C. J. K., te Haarlem, overtreding Ongevallen wet, No. 1/10 boete of drie dagen hechtenis. No. 2 5 boete of drie da gen hechtenis. II. J. R-, ie Haarlem, cn 2-4 ande ren, overtreding Jachtwet, f 10 boete of 8 dagen hechtenis, 5 boete of vijf dagen hechtenis, f 5 boete of vier da gen hechtenis, en ƒ3 boete of drie da gen hechtenis. C. de K., te Haarlem, en N. v. d. W., te Hillegom, overtreding Leer plichtwet, 3 boete of drie dagen hechtenis. W. V., te Schoten, en 3 andoren, overtreding Trekhonden wet, 1 boete of een dag hechtenis. M. G., te Haarlem, loopen op ver boden grond en valse hen naam op geven, drie maal ƒ1 boete of drie maal een dag hechtenis, en drie maal 3 boete of drie maal drie dagen hechtenis. W. van D., te Zandvoort en 31 an deren, loopen op verboden grond, 5 boete of drie dagen hechtenis, 3 boe te of drie dagen hechtenis, en f 2 boe te of twee dagen hechtenis. J. F. M. P., te Heemstede, cn drie anderen, overtreding Politieverorde ning Haarlean, No. 1 1 boete of een dag hechtenis, de anderen ontslagen van rechtsvervolging. K. Z., te Velsen, en 2 anderen, over treding Politieverordening Velsen, j 1

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1