Op grond van eon on ander was 6pr. niet bereid de heffing van de opcenten op vermogens- en bedrijfs- belsatingen te hernieuwen. Dat was een tijdelijke heffing, tegen 's Min. eigen wenschen, maar 'l moest. Nu is dat anders; do Min. had moeten zorgen dat zijn inkomstenbelasting er was; de Min. hield die opzettelijk terug en spi\ zou geen enkel belas tingvoorstel meer goedkeuren, voor dat de inkomstenbelasting er is. Ten slotte sprak de lieer Brummel- kamp en maakte ook zijnerzijds de balans van 't Kabinet op. Zeker, 'thad tekortkomingen, maar geen Regee ring is volmaakt. Voor wat het even- wei op sociaal gebied had gedaan ver diende 't den dank der natie en vooral de Min. van Landbouw had daarop recht. De Reg. had trouw de rechtsche be ginselen hoog gehouden, zooals men die ook links zeer goed kende door de werken van Groen, Keuche- nius, Kuyper. Waren sommige ont werpen wat laat ingediend, nadat ze er waren had de Reg. alles gedaan om de afdoening te bespoedigen. Maar het absenteïsme der Kamer ook rechts, maar vooral links de slechte manieren, die meer en meer ingang vonden, om de vrijwillig aanvaarde taak niet met lasten en lusten te vervullen, was de groota fout. De op positie had noodeloos to veel over hoop gehaald, de ziektewet niet doen behandelen, de invaliditeitswet door gepraat ontijdig doeu afbreken en reeds te voren stemming tegen de ta- riefvvet gemaakt. Men had van de lin kerzijde bij zijn-kritiek 't bijzonder onderwijs uitgeschakeld alsof 't niet de moeite waard was. Men vergat dat dit Kabinet rechtsch was en naar Groen s leer had te handelen. Spr. bracht de Reg. dank voor de vrijma king van de school. Hij vermaande de Kamer om den partijstrijd buiten 't Parlement te voeren en in de Ka mer, zonder noodeloos gerelc en avondzittingen vereenigd, zooveel mogelijk werk af te doen, zonder ob- slruotionisme. Herzie u zelf! zeide hij wijlen Modderman na. Toen werd 't debat tot hedenmor gen te 10.30 uur verdaagd. De heer Lolnnan was het eerst aan het woord. In de A v o n d z i 11 i n g van giste ren werd voortgegaan (onder voorzit terschap van Jhr. de Geer) met de Begrooting van Landbouw, enz. Bij art. 58 t,botercontrole-stations) opperde de heer Loeff bedenkingen te gen 't zonder hooger beroep van een zelfstandig college al of niet toeken nen of ontnemen van 't recht op bet l ïjksbotermerk door een privaatrech telijke vereeniging (de controle-sta tions). aar het 't gebruik betreft van een Rijksmerk moesten de beslissingen zijn gemotiveoru en r.aar eiscli van administratief recht, Looger beroep openstaan, hetzij hij de Regeering, of bij c-en zelfstandig college. Thans be slas.! er éénzijdig appèl op de Centra le Commissie bij toelating, niet bij af wijzing. Dat is willekeurig. Spr. drong op nadere overweging der zaak bij den Minister aan. De heer Van Sasse van LJsselt be streed dit betoog eu meende, dat het goede van de nieuwe Botorwet, waar voor hij den Minister lof bracht, we der zou worden in gevaar gebracht. Van misbruik-was spr. niets bekend en hij zag het. gevaar daarvan ook niet in. Zoo oordeelde ook de heer Teen- stra, die om doctrinaire overwegin gen, geen verandering wilde brengen j in de zoo nuttig werkende organisatie \an de algemeen gewaardeerde boter- contróle-stations, die ook tot geen: klachten aanleiding hebben gegeven. En de heer Jannick betoogde, dat als men de organisatie volgde van t be stuur van het station te Deventer, ner gens bezwaar zou rijzen. De Minister de heei Talma, erken de dat er wel eens klachten waren, maar niet over afwijzing door den in vloed van coi currenten. De Minister bestreed de Staatsrechtelijke bezwa ren. Kr is nu overdracht van taak als die van de Ned. Bank. De Staat heeft geen rijksmerk, maar contröle over een merk en alleen voor de contröle heeft de Regeering de verantwoorde lijkheid. Ook de andere bezwaren, de niet-motiveering der beschikkingen en 't gemis van beroep weerlegde de Mi nister als niet t»-- handhaven, wilde men onze botercontröte niet verzwak ken, zooals ook de heer Loeff niet wilde. Na replieken werd 't art. goedge keurd, evenals de overige artikelen der Afd. Landbouw. Bij de Afd. Nijverheid klaagde de heer Klhorst over de uiteenloopende spoorwegtarieven, o. a. voor Twente, voor 't vervoer van steenkolen uit Limburg, waardoor het gebruik der kolen werd gedrukt. De Minister be loofde overleg met zijn ambtgenoot voor Waterstaat. Een amendement van de heeren De Beaufort, Drucker en De Meester, om art. 67 met 1300 te verminderen, ten einde niet toe te staan, de verhooging der vacatiegelden voor do leden van den mijnraad van 15 tot 25 per dag, lokte eenig debat uit met den Minis ter, die 't bestreed en waaraan ook de heer Drucker deelnam. De Minister wilde het geld hebben, maar het des- gewenscht anders dan voor vacatie gelden besteden. Onder die omstan digheden wilden de voorstellers teil slotte 't amer.den.ent terug nemen als de Minister zekerheid gaf van niet- verhooging der vacatiegelden. Daar had de Minister echter eenig bezwaar tegen. Toen verklaarde de heer Van Best, dal de grootste meerderheid der Com missie van rapporteurs voor 't amen dement was. Do Stemming er over werd tot Vrij dagmiddag aangehouden. Artt. 66—76 werden goedgekeurd. Bij art. 77 (personeel opsporing van delfstoffen) kwamen de heeren De Beaufort en Loeff op tegen de aan stelling van dit personeel bij' con tract, instede als gewone Staatsamb tenaren. De Minister, die nog geheel vrij was, zou over deze bezwaren zijn ambtgenoot voor Justitie hooren. Maar als hel bleek, dat er bezwaar is, zou het een les zijn voor hen, die tij delijke diensten aan den Staat be wijzen. Na goedkeuring van arlt. 77 en 78 hield de lieer Duymaer van Twist bij de afdeeling Visscherij een uitvoerige rede over de schadelijke gevolgen van j do nestvisscherij op «Je Zuiderzee, die hij in vele bijzonderheden en met vele I cijfers schetste, daarbij wijzende od de voortdurende ellende, die uit het toelaten van de kuilnetlen voortvloeit, waardoor millioenen kleine visvehen in de laatste twee maanden zijn ge dood. vooral ten bate van de eenden- fokkerijen. Spieker stelde, mede namens eeni- ge andere leden, een motie van orde voor, om de nestvisscherij, anders dan voor aas, te verbieden. Hij eindigde met eenige op- en aanmerkingen over het onvoldoende politie-toezicht op de Zuiderzee, over de binnenvisscherij en over hei niet openbare der vergaderingen van den Visscherijraad. Tegen middernacht werd het verder debat tot Vrijdagavond verdaagd. KENNIS ONZER KOLONIeN. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van "t Algemeen heeft aan de besturen der departementen een cir culaire gezonden, waarin het dezen in overweging geeft een proef te ne men inet het houden van speciale volksvoordrachten over Nederlandsch- Indië. Als sprekers over Indië hebben zich o. a. beschikbaar gesteld de iieeren dr IT. H. Zeylstra, oonservator van het Koloniaal Museum, en A. de Bra- conier, bibliothecaris van het Kolo niaal Museum te Haarlem. POGING TOT OPLICHTING, Door de politie te Utrecht is al daar een 25-jarig kantoorbediende aangehouden, die trachtte een kas sierskantoor to Utrecht op te lichten door middel van een valschen wissel op de Twent-sche Bank ten bedrug© van ruim ƒ4500. Het jongmensch had dezen wissel zoogenaamd doen trek ken door de Amsterdamsche houtkoo- persfirma Boot en Co. Gistermorgen meldde hij zich ten kantore aan, doch daar was men reeds omtrent de valschheid ingelicht en zeide men hem, dat hij over een kwartiertje moest terugkomen. Uit een café schelde do jongeman even later het kantoor op en vernam, dat de zaak in orde was. Hij zond een jongen naar het kantoor, doch dezen werd gezegd, dat zijn lastgever zelf moest komen. De jongen werd daarop gevolgd door een rechercheur, die den oplichter aantrof zittende in een auto, in de nabijheid van het kassierskantoor. Hij werd ingerekend en naar Amster dam overgebracht. Stadsnieuws „De Amstel" en „Hollaniscli Cronabezi!". Men herinnert zich, dat v.ij eenigen tijd geleden een uitvoerig verslag hebben gegeven van een rumoerige aandeelhoudersvergadering te Am sterdam. Dat gold de maatschappij „De Amstel", wier zaken in liquidatie beheerd worden met die der „Natio nale" en „Höllandsch Grondbezit". Als gevolg van die vergadering der aandeelhouders werd gisterenavond bij „Brinkmann" een bijeenkomst van obligatiehouders gehouden. De vergadering werd geleid door den heer W. J. van Gijbland Oosterhoff, den Commissaris voor do geldleenin- gen. Do heer Van Gijbland Oosterhoff ving aan met een uiteenzetting van do fei ten, die onzen lezers reeds bekend zijn. Hij vertelde, hoe hij, toen hij als Commissaris opgetreden was, getracht heeft te doen, wat hij voor belangheb benden doen kon. Maar daarbij bij gestuit op een passieven tegen stand, die later door oen actieven te geustand was gevolgd. De heer J. A. Wilsens had, in verband hiermede, ontslag gevraagd als Cominissoris van de geldleeningen en als plaatsvervan gend lid van der- Raad van Toezicht. Ook de heeren Gybland Oosterhoff en Van Brussel trekken zich terug uit den Raad van toezicht, echter zonder af te treden als Commissaris. De heer Oost w aid dankte den heer Gijbland Oosterhoff voor alles, wat hij gedaan heeft in het belang van aandeelhouders en obligatiehouders. Hij heeft gestreden voor weduwen cn wéezen. Uit naam van obiigaliehoud; slers en obligatiehouders dankte hij hem daarvoor. Thans kwam aan de orde de verkie zing van een Commissaris dar obliga tieleningen in de vacature-J. A. \Y li kens. De heer G. B. Crommelin wilde als opvolger van den heer Wilkens, Mr. J. H. Mornik voordragen, daar deze zich veel moeite voor de zaak ge geven had- Bij stemming werd thans Mr. J. II. Monnik gekozen met 28 persoonlijk© stemmen tegen 2. - Mr. Monnik verklaarde deze be noeming te zullen aanvaarden na hetgeen hem bij twee samensprekin- gen met de leden van den Raad van Toezicht was gebleken. Thans was aan* de orde de bespre king van. het beheer en de handelin gen van den Raad van Toezicht. De heer Oosterhoff zette uit een, wat hij in den Raad van toe zicht heeft gedaan en betoogde, dat het beheer van den Directeur Co- belens zeer duur en zeer slecht is ge weest. Hij heeft alleen gewerkt in het belang der eerste hypotheekhouders Jïkr. Van Asch van Wijk, Everwijn Lange en Jhr. Munsch, directeu ren van de Utrechtsche, Hollandsche eu Zuidhollandscbe hypotheekban ken. Dezen, die drie vierde van den Raad van toezicht vormden, waren daarom tevreden over den Directeur, bracht echter mee, dat de 2de hypo theekhouders en de obligatiehouders hun vorderingen wel kunnen af schrijven. De heer G. B. Crommelin wil de een vijftal vragen stellen. Aam spr. is bekend, dat de leden van den Raad van toezicht uitgenoodigd zijn, om deze bijeenkomst bij t© wonen. Zij zijn -niet gekomen. Aan den Directeur Cobelens is ook meegedeeld, dat deze vergadering zou worden gehouden, De lieer Cobelens heeft moeite gedaan om obligates te leenen, ten einde op deze vergadering toegang te krijgen. Toen spr. dit hoorde, heeft hij zijn firma (Crommelin en Bouwmeester) opgedragen den hoer Cobelens tele grafisch mede te deelen, dat hij deze obligaties van spreker kon- te ieen krijgen. Dat de heer Cobelens nu niet hier is, is dus zijn eigen schuld. En: les absents ont tort. Bij 't vele ongelijk dat de heeren hebben, komt dit kleine beetje er niet meer op aan. (Gelach.) Spr. memoreert thans wat op de aandeelhoudersvergadering te Am sterdam is gebeurd. De heeren Jhr Van Asch van Wijck. van de Utrecht sche Hypotheekbank, de heer Ever- wijn Lange, van de Hollandsche Hypotheekbank, jhr. Munsch, van de Zuidhollandscbe Hypotheekbank en Van Vliet, van de Hollandsche Hypo theekbank, hebben daar het onchris telijk beginsel al was 't dan niet rechtstreeks verkondigd, aldus constateert spr.: „Ais wij maar heb ben wat ons toekomt, dan kan het ons niet schelen, of de obligatiehou ders en de anderen iets krijgen." In die vergadering is een treurig beeld opgehangen van den toestand, waar in de eigendommen door het slechte beheer zijn geraakt. Vandaag heeft spr. zelfs gehoord, dat dit de oorzaak is geweest, dat iemand failliet is ver klaard. Op de vergadering te Am sterdam werd de Raad van Toezicht bijgestaan door Mr. Philips, een hoog staand man, die nd 'tgeen daar ge beurd is, wel zal gedacht hebben, dat hij dit maar liever aan een advocaat van minder allooi had moeten overla ten. Mr. Philips kwam n.l. daar met de zonderlinge bewering, die geen en kel man van zaken zal onderschrij ven, dat de goedkeuring van een ba lans maar een vormkwestie is. Spr. vertrouwt, dat Mr. Philips op elke an dere vergadering het tégengestefde zal verklaren. Constateerende, dat de vier heeren van den Raad van Toezicht de 251 ge deponeerde aandeelen op de laatste vergadering te Amsterdam hebben ge bruikt, om hun eigen belangen, als eerste-hypotheekhouders, te beharti gen, tegen de belangen van de an dere belanghebbenden (2de hypo theekhouders eu obligatiehouders) in, terwijl die aandeelen gebruikt moeten worden ter behartiging van de belan gen van alle betrokkenen, stelt spre ker zijn eerste vraag: Kan zulk een gebruik van gedeponeerde aandeelen straffeloos geschieden? De heer Gijbland Oosterhoff, aldus vervolgt de heer Crommelin, heeft blijkbaar geen beschikking gekregen over een deel dezer aandeelen, boe- wel hij toch, evenals de andere vier heeren, die de aandeelen gebruikten om stemmen voor hun belangen te produceeren, lid van den Raad van Toezicht was. Had de heer Oosterhoff nu zijn deel van de gedeponeerde aandeelen verkregen, dan zou hij daarmee stemmen hebben kunnen produceeren vóór obligatiehouders. Waarom, aldus luidde thans spre kers tweede vraag, heeft de lieer Oos terhoff toegelaten, dat men hem die aandeelen onthield? Zijn derde vraag was: Kan het straffeloos geschieden, dat een ba lans, die, volgens de statuten door twee commissarissen geteekend moet worden, op de aandeelhoudersverga dering in stemming kan worden ge bracht, niettegenstaande één der commissarissen geweigerd heeft de balans te teekenen? Dit is te Amsterdam gebeurd, toen de heer Van Brussel weigerde de ba lans te teekenen en de balans, slechts geteekend door den heer Van Vliet in stemming gebracht. Zij is toen met de stemmen, met behulp der gedeponeer de aandeelen uitgebracht, goedge keurd. De vierde vraag van den heer Crommelin luidde: Heeft de heer Cobelens eindelijk ontslag aangevraagd? Er is te Amsterdam geconstateerd, dat er wanbeheer was. Dit bleek uit. 't rapport, en ook dal bij verandering van Directeur zelfs tienduizend gul den per jaar zou kunnen vrijkomen voor obligatierente. Jhr. Van Asch van Wijck heeft op de vergadering te Amsterdam nog hulde gebracht aan het beheer van den heer Cobelens, terwijl anderen dit beheer wanbeheer noemen. Ton slotte vraagt spreker: Wat zit ei- toch eigenlijk achter, dat de - ste hypotheekhouders zoo handelen ten nadeeie van ons cubligatiehouders? De heer Van Gybland Oos terhoff wilde eenige der gestelde vragen beantwoorden, maar de an dere overlaten aan Mr. Monnik. Toen hij opgekomen is voor de cbli- gatiehouders, om hun rente te doen voortduren, is spr. geantwoord, dat hij blij mocht zijn, dat de coupons tot nu betaald waren geworden. Dat men den heer Cobelens het beheer van de huizen in de Tulpenstraat ontnomen heeft, doet zien, dat de Raad vaa toezicht hem toch niet geschikt achtte. Spr. doet uitkomen, dat de heer Co belens met zijn boekhouder ook een concurreerende-usurpeerende maat schappij (Tavok) heeft opgericht. •Door spreker is een Commissie van onderzoek voorgesteld met de bepa ling, dat men de onkosten dier c missie uit eigen zak zou betalen, als de beweringen ten opzichte van het beheer geen waarheid bleken. Den heer Cobelens wilde spr. ook een jaar lang wachtgeld toekennen. De heer Crommelin zeide niet le begrijpen, dat de heer Cobelens, na alles wat er is voorgevallen, geea ontslag heeft genomen. ,A1 kon spr. f 10.000 verdienen, dan zou hij zich schamen, in zulk een geval als de heer Cobelens verkeert, nog een mi nuut langer directeur te blijven. Spreker heeft eerst gedacht, dat Haarlem de oppositie in' de maat schappijen vormde, maar nu meent hij, dat het de drie hypotheekbanken zijn, die de oppositie voeren. De heer Van Gybland Oos terhoff, de tweede vraag van den •heer Crommelin beantwoordende, zegt gevraagd te hebben, om een sleu tel van den trommel, waarin de 251 gedeponeerde aandeelen waren. Men zei hem, dat dit wel eens op een vol gende vergadering zou behandeld worden en dat hij zich had te onder werpen aan de eerste-hypotheekhou ders. 3 heer A 1 b e r s merkte op, dat Jhr. Munsch, Directeur der Zuidhol- iandsche hypotheekbank niet de man is, die drijft, maar d.ie wordt gedre ven. Zijn perceelen zijn nog voor 110 pet bezwaard. Als hij vrij uit kon spreken, zou hij aan onze zijde staan, meende de heer Alber3. Het is echter heer Van Asch van Wijck, die doordrijft en dreigt met executie, wan neer men liem tegenstreeft. De heer Van Gybland Oos terhoff merkt op, dat men 3e mo gelijkheid eener executie schiep, door een kunstmatig tekort te weeg te De heer J. van Brussel zette uiteen, hoe zulk een tekort veroorza ken kon, dat de rente niet op tijd voldaan werd, waardoor de eerste hypotheekhouders het recht kregen, te executeeren. Toen spr. een conferentie had met den iheer Van Asch van Wijck, zei deze, dat de Holl. Hypotheekbank er ernstig over dacht, om tot executie oveT te gaan en toen hij een bespreking hield met den heer Van Vliet, zeide deze, dat de Utrechtsche hypotheekbank daar ernsti gover dacht. Zoo schuilden zij achter elkander weg. De heer N. Verdel bespreekt den toestand van de eigendommen der maatschappijen In de Tulpenstraat. Daar was het onderhoud zoo sledht, dat er op zeker oogenblik S3 van de 55 perceelen leeg stonden, niettegen staande er f 1700 tot f 1800 per aar aan onderhoud dier perceelen werd uitgegeven. Men heeft toen, achter den rug van den heer Cobelens om, f 1050 gegeven den (heer Wij nan ds die de per ceelen daarmee zoo heeft verbeterd, dat zij nu f 65.tot f 70.per week meer aan huur opbren gen. Als men zoo iets doet, te genover den Directeur, hoe komt men er dan toe, om dezen op de aan deelhoudersvergadering een pluimpje te geven voor zijn goed beheer? Be staat er iets tusschen de hypotheek banken, vroeg spreker, dat zulk een beheer zoolang bestendigd kan hlïj- De hoer O os ter ho f f zette uit een, dat de voorgestelde Commissie van onderzoek o. a had kunnen na gaan, hoe de 17.216 zijn besteed, die uitgegeven zijn aan onderhoudskos ten over 1911. De heer A lbe r s gaat na, hoe het rapport der beide deskundigen spreker en de heer N. Verdol Is tot stand gekomen. De heer Cobelens liet zich, toen spreker een onderhoud met hem had, zeer onwelvoegelijk uit over den heer Wilkens. Spreker zal de laatste zijn, om te beweren, dat de hoer Cobelens ook maar een oent ten eigen bate heeft gebruikt, maar zijn beheer was zeer slecht. Do heer Kim man, die «en huis op den Wagenweg in lvuur heeft van oen der maatschap pijen, moest zeer lang wachten, vóór er herstellingen geschied zijn, na den brand, die bij hem plaats had. Men zeide altijd, dat herstellingen zoo lang moesten uitblijven, omdat er geen geld was. Maar hier was het geld wel, want de assurantie-maatschappij had reeds sinds maanden de uitkee- ring gedaan. Perceelen van f 400 huurwaarde verkeerden in zeer slechten toestand. H?t perceel R aamsin gel 42 was erger lijk verwaarloosd. In geen tien jaar was er eigenlijk iets aan gedaan. Dè pensionhoudster, die het huis huurde, zag daardoor één voor één haar pen siongasten vertrekken en dezer da gen is zij failliet verklaard. Thans verkreeg Mr. Monnik het woord, om den heer Crommelin te beantwoorden en verdere niededcelin- gen to doen. Op de eerste vraag van den heer Crommelin gaf spreker ten antwoord, dat het misbruiken van de aandeelen, als te Amsterdam ia geschied, valt buiten de bepalingen der strafwet. Misschien zou er een civiel-rechter- lij'ke procedure uit kunnen ontstaan, waarbij de obiigatiehouders dan schadevergoeding wegens benadee- ling zouden kunnen vragen, maar sprekor gelooft, dat men wijs doet, daarvan af te zien. Dat de aandeelen den heer Oosterhoff zijn onthouden, oordeelt Mr. Monnik in dit geval niet strafbaar- Mr. Philips verzekert, dat er een besluit in den Raad van toe zicht is genomen, om die aandeelen aldus te gebruiken, als geschied ia De heer Oosterhoff herinnert zich niet, of dit al dan niet is ge schied. Wel weet hij, wat de notulen betreft, dat die wel eens pasklaar werden gemaakt, oan als bewijs te dienen. Dr heer Crommelin: T/ekker De heer Monnik meent, dat als er een besluit gevallen is, de Raad de aandeelen kon gebruiken, zondor die onder de loden van den Raad van Toeziobt te verdoelen, gelijk de heer Crommelin had gewild. Wat de derde vraag van den heer Crommelin betreft, meent spreker, dat aan de statuten is voldaan, wan neer men aan beide commissarissen de gelegenheid heeft gegeven, de ba lans te teekenen. De heer Van Brussel heeft zijn bezwaren kenbaar ge maakt, en verder moest de aandeel houdersvergadering beslissen. Wat de laatste vraag van den heer Crommelin aangaat, spreker heeft zich ook steeds de vraag gesteld Wat zit er tocli eigenlijk achler, dat de Raad van Toezicht niet in wil gaan op de baz waren tegen het beheer Het is sprekers hoofdgrief tegen den Raad van Toezicht, dat men «ie 251 aandeelen heeft gebruikt, om het be heer goed te keuren, in weerwil dat er zulk© ernstig© bezwaren tegen wer den ingebracht. Maar men moet de zaak objectief bezien en dan in 't oog houden, dat de eerste-hypotheekhou ders steeds af moesten gaan op de voorstellingen, die de heer Cobelens hun van de zaken gaf. En daar hij hun belangen goed behartigde, stelde men veel vertrouwen in hem. Dat is verklaarbaar. Van dit standpunt uit geredeneerd, kwam de Raad van Toe zicht er toe, om de ingebrachte klach ten overdreven te vinden. En men INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. /5PfiYï£ kindertijdschrift yrUts m VERSCtüJNTALLE M DAGEN f ENISOVERALGRAilS^k'RüM'ARVOORIEDERKOOPER van JSOJLQAARSARINI: a ScT-PERTtoND moet ook niet vergeten, dat do toe stand van deze maatschappijen zoo geheel afwijkt van den normale. Spr. heeft deze week met de eerste-hypo theekhouders een conferentie gehad Woensdagmiddag, te Haar lem. De heeren geven nog niet toe, dat het beheer zoo slecht is geweest en achten het rapport der Haarlem- sche deskundigen zeer overdreven en partijdig. heer van den heer Cobelens toch niet zoo heel goed vindt. De inspecteur wordt benoemd door den Raad van toezicht. De heer Crommelin: Door wie? De heer Monnik: Door deu Raad van toezicht. De heer Crommelin: O! Mr. M o n n i k Ja, maar we zul len zorgen, dat die inspecteur een on partijdig man is, die noch tot den Wat spr. bij de conferenties vernam Raad van toezicht, noch tot den heer is o. m. dit. dat de waarde van de perceelen, die het eigendom der maat schappijen uitmaken, ongeveer het be drag der eerste hypotheken dekt. De tweede hypotheken en de obligatie- leeniug zijn derhalve niet gedekt. De heer Oosterhoff, thans het woord nemend, heeft berekend, dat de huur der eigendommen 61/2 pCt. van de waarde der hypothe ken bedraagt. Wat het onderhoud der perceelen betreft, dit bedroeg bij de ze maatschappijen 39 pCt. van de huur opbrengst. Te Rotterdam was dit bij een maatschappij 34 tot 38 pCt., bij de Eendracht te Hu ar lom 23 pCt. Bij een andere maatschappij 27 a 28 pCt. liet onderhoudsbedrag bij de Hollandsche Hypotheekbank, do maatschappij van een der leden van den Raad van Toe zicht van „De Amstel" en andere be draagt.... 66 pCt. (Luid gelach.) De heer Monnik, zijn uiteenzet ting vervolgend, meent, dat men toch rekening mort houden met den slech ten financieelen toestand der maat schappijen. Bij de bespreking van de vraag, waar liet geld vandaan moet komeiï voor de obligatierente, moet men letten op 't financieel beheer. Dat is absoluut verkeerd geweest. De Raad van toezicht had zoo zuinig mo gelijk moeten administreeren en zoo langzamerhand met het geld, dat bin nenkwam, de financiën in orde bren gen. Dat is niet geschied. Men heeft nuizen verkocht en de opbrengst daar van gebruikt, om de rente te kunnen betalen. Dat is een absoluut verkeerd systeem. Men had beter de obligatie- rente tijdelijk kunnen doen ophouden, dan het kapitaal interen. Zoo is het go- komen, dat toen er op een gegeven oogenblik geen realisaties der eigen dommen konden plaats hebben, men geen geld meer had om de obligatie rente uit te betalen. Dat is niet de schuld van den heer Cobelens geweest, maar van de vei keerde handelingen van den Raad van Toezicht De heer Oosterhoff merkte thans op, dat de balans over 1912 aan wees rente 1ste hypotheken 58.000 exploitatiekosten 10.584onder houdskosten 17.266 administratie ƒ6678. De geheel© exploitatie kostte rond 39.000. Exploiteerde men de huizen, zooals liet rapport aar. geeft, dan zou men 13.000 kunnen besparen, waarvan dan lü,0UO zou kunnen gebruikt worden voor de obligatierente. De heer Monnik betwijfelde wel, dat de perceeleu voor 23 pCt. geëxploi teerd kunnen worden. Maar vast staat dat de perceelen voor 't geld, dat voor uitgegeven is, veel en veel meer moesten opbrengen. Aannemende, dat de Raad van Toezicht ter goeder trouw handelde, meent spr. toch, dat zij te weinig ruimte liet aan de aan merkingen op het beheer. Met de heeren heeft spr. zijn candi- datuur voor den Raad van Toezicht besproken. Spr. heeft toen van den Raad van Tcezicbt de pertinente ver zekering gekreger dat op de volgende wijze zal worden bezuinigd lo. Het salaris van den boekhouder 1200) zal belangrijk worden vermin derd. Men kan heiu echter niet dade lijk ontslaan. 2o. Het kantoorgebouw te Haarlem wordt verkocht en voor de directie zal men èen kaziuorvertrek huren. 3o. Alle salarissen zuilen worden hemen, ook dat van den secretaris van den Raad vau toezicht 600), dat veel te hoog is. 4o. Het salaris van den heer Cobelens wordt, met diens toestemming, ver minderd. 5o. Er zal naast den directeur een inspecteur aangesteld worden, die na zal gaan, dat do voor onderhoud uit getrokken bedragen ook doelmatig worden besteed. Een bewijs, meende spr., dat de Raad van toezicht hel be Cobelens, noch tot ons in relatie staat. Er is reeds een naam genoemd door den R. v. T., maar ik wil eerst naar dien persoon icformeeren. Spr. verzocht nu, dat men hem namen zal opgeven van personen geschikt voor deze betrekking. Ook heeft de Raad van Toezicht mij de verzekering gegeven, dat de lieer Cobelens zijn congé zal krijgen, als ilt met den inspecteur kan aantoonen, dat, hij zulk een slecht beheer heeft ge voerd, nis wij beweren. De heer öMr.nik eindigde met te coustateeren, dat men thans op den goeden weg komt en dat de passieve tegenstand van den Raad van toe zicht. feitelijk gebroken is. Dat dit ge schied is, is vooral te danken aan de vergadering te Amsterdam, waar de heeren toch veel uit geleerd schijnen te hebben. De heer Crommelin beval aan op tie voorstellen van den heer AlonniK in te gaan, waartoe de vergadering besloot. Spr. bracht ook hulde aan de ijze, waarop Mr. Monnik de zaak heeft aangevat. De heer Oosterhoff, zich hier bij aansluitende, deelde mede, dal do heer Monnik dat geheel belangeloos had gedaan. (Applaus.) Door een der aanwezigen werd de .rees geuit, dat eenige obligatiehou ders het faillissement der maatscliap- ij zouden aanvragen. De heer Oosterhoff antwoord de. dat daarvoor geen gevaar hestaai De obligatiehouders hebben nl. hun belangen gesteld in handen van de Commissarissen. Hierna werd de bijeenkomst geslo ten. RIJKS-INSTITUUT VOOR VISSCHERIJ-ONDERZOEK. Bjj Koninklijk besluit van 7 Decern* her 1912, no. 39, is met inganir van t Januari 1913 benoemd tot tijdelijk bio logische assistente bij hei Rijks-insti tuut voor visscherij-onderzoek, mej. M. de Lint, te Rijswijk. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, van 10 December 1912, no. 7571, afdeeüng Nijverheid, is aan de be noemde de gemeente Haarlem alg standplaats aangewezen. St. NICOLAA5FEEST. Zaterdagmiddag hebben de kinde ren der laagste klassen van de open bare scholen hun St. Nicolaasfeest gewerdl, georganiseerd door de af deeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche onderwijzers. Woens dagavond was 't feest voor de hoog ste klassen. Deze avond is uitslekend geslaagd. Ongeveer 880 kinderen van de 10 openbare- en de 2 Doopsgezinde scho len hebben in 't Bron gebouw eeni ge prettige uren doorgebracht. 't H«Jofdnummer van het program was een bioscoop-vertooning. De heer Smits had een mooè collectie films uitgezocht. Eerst een kijkje in de reuzenbos- scheu van Amerika, waarbij men een duidelijk baeld kreeg van de houtbe werking, da.n een niet minder leer zame en interessante beeldenreeks over 't leven op den bodem der zee. Ook voor lachen werd gezorgd. Do gaschiedenis van den huizenbouw van een onbekwaam architect is heel ver makelijk. Door de kleine kijklustigen is onbedaarlijk gelachen om de amu sant© verwikkelingen die op het doek aanschouwelijk werden voorgesteld. Bijna 900 kinderen om 't hardst te hooren lachen is geen kleinigheid. Niet minder in den smaak der 'oe- schouwertjes viel do projectie „Willy

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6