NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 3L.cs Jaargang, cro. sow Vers^«5»*i Ds&aUg op £cn- on Feestdagen. woensdag 18 december i©t2 a ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Vuor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 li (ic-iilustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 XA de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loareos Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1 -5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Teleioonnuramer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarae 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Te lep hoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 19 DECEMBER. Orgelbespeling in de Grcote Kerk, De Kroon: Madame Sherry. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. OM ONS HEEN No. 1636 Oratio pro domo. Oratio pro domo rede in het eigen belang. Maar tevens ook in het belang van onze correspondenten en stellig, heel stellig in dat van het publiek. Wat verslaan we in dit geval onder correspondenten? Iedereen, die wel eens met ons correspondeert. Wijder omschrijving kan wel niet gedacht worden. En daarom hoop ik, dat ieder dit lezen, en mijn verzuchting aan- hooren wil over den last en de moei te, die wij dagelijks ondervinden van de woorden gisteren, heden en morgen. Woorden, die zoo dood eenvoudig schijnen, die ook in het da- gelijksch gesprek geenerlei bezwaar opleveren,, maar ons telkens en tel kens weer voor openbare raadsels stellen. Het is vandaag Woensdag, niet waar? Neem aan, dat wij uit Heem stede een bericht ontvangen: „Mor gen herdenkt de heer X. zijn 25-jarige ambtsvervulling". Dit briefje is Dinsdagavond verzon den. Wij redeneeren derhalve zoo: „Morgen beteeken de voor onzen cor respondent Woensdag", en melden: „Heden herdenkt de heer X. zijn 25- jarige ambtsvervulling". Nu kan het gebeuren (en het is gebeurd) dat de afzender van het bericht ons verwij tend schrijft: „wat heeft u daar nu een fout gemaakt in mijn berichtje over X- Ik stelde mij in de plaats van de redactie en schreef het bericht zóó, dat u het onveranderd kon plaatsen: het jubileum is namelijk.op Donder dag." Nu kan het gemakkelijk en aan genaam zijn, dat iemand anders voor ons denkt, maar wanneer we dat niet weteu geeft het toch aanleiding tot verwarring. Zoo rijst telkens de vraag: „wat is gisteren, wat beduidt heden, wat beteekent morgen?" Heeft de afzender voor eigen of voor onze rekening gedacht? Op het oogeublik dat wij beslissen moeten, is het niet uit te maken, en zoo komen vergissingen in de wereld, die vermeden hadden kunnen wor den. Vandaar ons eerste verzoek aan ieder, die met ons correspondeert: Weest zoo vriendelijk, nooitde woor den gisteren, lieden of morgen te ge bruiken, maar den dag te noemen: Maandag, Woensdag, Zaterdag of welken dag ook. Zóó is elke vergissing buitengesloten. Er is nog meer. Correspondenten, die het klappen van de zweep kennen, beschrijven het papier maar aan één kant. „Waar is dat dienstig voor?" heeft eens iemand aan een krantenman ge vraagd. „Hebben jelui aandeelen in een papierfabriek?" „Natuurlijk," antwoordde die, „de papierfabrikant recommandeert ieder een om toch vooral couranten te le zen en wij courant-redacteurs verdub belen het papiergebruilc." Maar in werkelijkheid is het an ders. Redacteuren bezitten gewoonlijk geen aandeelen, behalve een grooter of kleiner aandeel in den gang van zaken en dat levert geen tastbaar di vidend op. De reden waarom het pa pier aan één kant beschreven moet worden, is dat de kopy voor een cou rant soms spoedshalve moet worden verknipt, om aan verscheidene zetters elk een stuk te kunnen seven. Was het papier aan twee zijden beschre ven, dan zou een groot stuk licht tot een onuitwarbaren chaos worden. Daarom is het tweede vriendelijk verzoek: „beschrijft uw papier aan ééne zijde. Verkortingen zijn een derde moei lijkheid, die ons in onze bezigheden onnoodig belemmeren. Om de een of andere onnaspeurba re reden, die wij het dan ook hebben opgegeven te ontdekken, kunnen vele menschen er niet toe komen, het woord Amsterdam voluit te schrijven. Zij korten dat tot A'dam af. Merkwaardig is het, dat deze ver korting voor Rotterdam niet schijnt te passen en ook, dat nog nimmer iemand in zijn hoofd gekregen heeft D'dam voor Didam en W'dam voor Werkendam te schrijven. Maar als wij, het voorbeeld van onze correspondenten volgend, in onze berichten het woord A'dam opnamen, dan zou binnen 24 uren een lezer, niet ten onrechte, vragen of we soms Al- blasserdam op 't oog hadden. Wat doen wij dus? We vullen A'dam aan tot Amsterdam, wat zoo erg niet wezen zou, wanneer er niet tal van andere woorden waren, dio onze correspondenten inkrimpen tot enkele, niet altijd duidelijke letters. Dat 1.1. laatstleden enj J. jongstleden is, weet iedereen en kan blijven staan, dat z. b. zie boven beduidt, b. g. bovengenoemd, begrijpt de le- zer niet dadelijk en het zou hem hin deren, wanneer Ixij las dat er ingebro ken is te BI., maar dat de rijksveldw. er in geslaagd is, den dader oo den straatw. te achterhalen. Als wij op die manier de volzinnen afdi'ukken, gaat do courant weldra op een puzzle ge lijken. Daarom luidt het derde, vriende lijk verzoek: Schrijft de woorden voluit, maakt geen verkortingen, die wij toch weer aanvullen moeten, zoodat wij dik wijls het gevoel hebben van een leeraar, die Nederlandsche opstellen naziet. Maar de verkorting B. en W. is ge oorloofd. Sedert de leden van den Raad die woorden zelfs uitspre ken en, zonder dat iemand er om glimlacht, praten van Bee en Wee, zou het overdreven wezen, wanneer in de courant plechtig van Burge- meester en Wethouders gesproken werd. Als men maar wil inzien, dat gem. seer, en comm. Ie kl. er niet mee door kunnen. m o nooit te lang mag duren en er voor den mensch toch altijd wat te wenschen overblijven moet. Laat ons vervolgen. Met de hoofd letters. Waarom is het nuttig ef noodig, Politie, Justitie, Regeering te schrij ven en niet politie, justitie, regeering? Uit eerbied? Ik heb eerbied voor dien eerbied, maar geen van deze in stellingen wordt grooter door een hoofdletter of kleiner door een kleine ietter. En taalkundig zijn die hoofd letters fout, omdat wij toch geen Duitschers zijn, die alle zelfstandig- naamwoorden met een hoofdletter schrijven. Wanneer alles wat groot en aan zienlijk is met een kapitale aanvangs letter moest worden geschreven, waar om dan ook niet Zee en Aarde en Lucht en Wereld? We denken er niet Stadsnieuws DERDE BACH-CONCERT. Om meer dan één reden was het dorde Bach-concert voor ons een be langrijk muzikaal feit. Vooreerst wel door de hoogst zeldzame omstandig heid, dat een belangrijke plaats op het programma was ingeruimd aan het werk van een kunstenaar, dien wij met trots tot de onzen rekenen. Leander Schlegel's Viool-concert op. 33 zou ons ten gehoore worden ge bracht en dat door niemand minder dan Henri Marteau, een der groot sten onder de grooten op het gebied van vioolspel, begeleid door net Ara- sterdanxsche Orkest onder leiding van I Willem Mengelberg. Is het noodig te zoggen, dat onze belangstelling leven dig en onze verwachting hoog gespan nen was Ik weet niet bce deze toonschepping van onzen Haarlem seben maestro te Weenen waar zij voor de eerste maal, meen ik. even eens door Marteau op een speciaal aan Schlegel's werk gewijd concert werd voorgedragen ontvangen is maar het schijnt mij ondenkbaar, dat zij niet minstens warme sympathie en groote waardeering voor de diep ernstige. edele en oprechte kunst van onzen landsman zou hebben afge dwongen. Ja, ernstig en edel dat ziin vel de pracdieaten, d:e men het allereerst en zonder eenig voorbehoud geneigd is nan Sohlegel's arbeid toe te kennen. Al wat maar een schijn van vulgariteit of platte nlledansrsch- lieid heeft, wordt door dezen fijnge voeiieren kunstenaar hartgrondig ver afschuwd, en jammer ook dit fe 'moeten erkennen aan de vreugde dos levens is in zijn werk in den regel maar eexi bescheiden, al te bescheiden plaats ingeruimd. Hiermede is, ge loof ik zij het dan zeer in 't vage tegelijk de licht- en de schaduwzijde van Schlegel's werk in het algemeen eu van zijn Viool-concert in 't bijzon- I der aangeduid. Voor wie zich in de I lichtzijde de distinctie der motie ven, ile fijn-doordachte bewerking, de teér-intienie expressie veelal kan j verheugen (dat zal wel voornamelijk de kunstenaar en de meer dan ge woon ontwikkelde dilettant zijnl, voor hem beteekent dit Viool-concerc een jschat van muzikale schoonheid. Bij deze eerste auditie heeft de eerste I sats met zijn fijn expressief „twee- de thema" en de prachtig melodieuss episode in het doorvoeren gs. teel mij verreweg liet meest getroffen. Mij dunkt dit deel zou met gewijzigd coda als zelfstandig concertstuk j alle reden van bestaan hebben. De uitvoering van het werk m^s, zoowel van de zijde van het orchest, als van den solist, een schitterende genoemd worden. De heer Schlegel werd aan het einde door de dichtbezette zaal hartelijk ge huldigd. Vóór de pauze had Henrï Marteau een Concert van Mozart (A-dur) ge speeld. Wat s-reen, gevoelig, maar tegelijk voornaam sober vioolspel was dat. Hoe ideaal schoon, hce sera- phisch klonk vooral dat Adagio w aarin Mozart nxaar niet uitgezongen kan rakenen hoe fijn-geestig hei finale iu menuet-karakter met dat brusko alternatief. Wie zou in deze zeldzame kunstuiting geen hoog en 'absoluut ongestoord genot hebben ge vonden I Aan orkestnummers hoorden wij Beethoven's 8ste Symphonie en Wag- ners „Meistersinger"-voorspel. Met deze vermelding zal ik volstaan eu niet trachten uit te leggen hoe vol- maakt en karaktervol deze kleinste, maar allerminst onbelangrijkste, van Beethoven's negen, en hoe schitterend kleurig en bewonderenswaardig klaar in haar rijke polyphonie Wagner's ouverture weid weérgegeven. PHILIP LOOTS. BILJARTCLUB DF.R SOCIËTEIT VEREENIGING. De biljartclub der Sociëteit Veree niging houdt Zaterdag den 28en De cember een gezell.ge bijeenkomst ii. een der bovenzalen van liet Sociëteits gebouw. Op dien avond zul tevens de prijsuitdeeling plaats Yinden aan de winners in den plaats gehad hebben den Rooster-wedstrijd. MANNENZANG VEREENIGING WERF CONRAD. Naar wij vernemen, heeft de heer P.- Lugt, directeur van de werf Con- rad het bescherm!:eerschap van de nieuw opgerichte man r. onzin g\«ree- niging, bestaande uit personeel der werf, aanvaard. Door den heer Lugt is voor de eerste gemaakte onkosten een bedrag van t 10,) ges-chonken. Als directeur der vereeniging treedt op de heer W. A. Kwantes. De eerste Dinsdag in Januari zal de vereen, in het Blauwe Kruis haar eeiste repe- title houden. Ds. Thomas Koog. Hier ter stede is in den ouderdom van 83 jaar overleden Ds. Thomas Hoog, Emeritus-predikant bij de Ned. Herv. gemeente. Ds. Hoog was ge- - rxxlmen tijd predikant te Spaarndam. De begrafenis heeft plaats Vrijdag middag om 12 urn op de Begraaf plaats alhier. Ds. Thomas Hoog werd op 31 Mei 1829 te Barneveld geboren en werd candidaat in 1853. Hij stond als pre- I dikant achtereenvolgens te Hoogvliet J1855 1865-1871 in Nederlandsch-Tn- die (Pamchassan). Hij werd gepen- Sionneerd in 1871, maar nam in 1872 weer een beroep naar Diemen aan. i Achtereenvolgens was hij verder pne- dikant te Sluipwijk 1874; Goudorait 1874Beiinebroek 1879, Beekbergen 1884 Hilversum 1886, Buurxualsen 1890 en van 18921899 te Spaarndam. Op 1 October van dat jaar werd liaj emeritus. DANS1NRICHT1NG DER FIRMA MARTIN. De he eren Mariin hebben hun twee danszalen, als naar gewoonte, in Kersttooi gestoken. De zalen, die er zonder versiering reeds zuox ueng uitziengeven thans een keel leestelijke aanblik. Langs de w-indlijsten prijken huls.tahjes met een enxel roo^e tulp er tusschn. Op den ouder we t:0..en schouw zijn fraaie potten eyexamen geplaatst. Aan uen zolder hangen omgroende kersudOKken. Als 'i e_eetrisch licht opgedraaid is, schijnt er een zachte roode gleed in de zaal. Sommige schrijvers strooien de ka pitalen zoo kwistig, maar ook zóó stelselloos over hun werk uit, dat het is alsof ze zeggen willen: „die arme hoofdletters worden zooveel minder gebruikt dan de andere wc zullen hun nu ook eens een genoegen doen." Maar de redactie moet al die groote letters in kleine omtooveren en ver baast zich er over, waarom Rapport zou moeten worden geschreven en verslag. Club eri'vereeniging. Nu is 't moeilijk om voor alle ge vallen hier aan te geven, hoe 't moet; het vriendelijk verzoek is daarom: als ge in 't onzekere zijt, gebruikt dan de hoofdletters niet. In den regel zal 't dan wel goed wezen I Ik zou op deze manier nog wel een poosje verder kunnen gaan, maar i eindig, omdat een oratio pro do „DE JONGE VOORUITSTR. VRIJ ZINNIGEN". Deze vereeniging vergadert Vrij dag. l)o agenda vermeldt o.a.: „De in vloed-van de politiek op de maat schappij." (Beschouwing door den lieer H. W. de Graaff. Verkiezing commissaris voor de bibliotheek. Na dere bespreking Bondsagenda. „De openbare school". Ingeleid door den heer J. H, Peper. Toegetreden als lid zijn deze maand 34 dames en 47 heeren. Te w ater. Gisteravond omstreeks 6 uur ge raakte een handkar, beladen met waschgoed, in 't waiter van de Bake- nessergracht. Een hond, die onder de kar was gespannen, werd daardoor gedood. POSTSTUKKEN VOOR NIEUW JAARSDAG. Mei het oog op den grooten toe- vloed van pusistukkeu bij de jaarwis- seling wordt het publiés verzocht brie- 1 ven, briefkaarten, prentkaarten, vi sitekaartjes eu circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Jan. wensclit te doen bestellen, te voorzien van twee el kaar schuin snijdende strepen, ge trokken uver de geneele aareszijde, uil die stukken reeus op 26, 27 of 26 De ceiuoer i.-» post te bezorgen. Z.j kun nen dan t.juig voor ue jestelliug -'.or den gereed gemaakt, blijven tot 1 Ja nuari op de kantoren van beslemming bewaard en worden dan zooveel mo gelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. („St.-Crt") HINDERWET. Door J. A. Hicasie is aan B. en W. gevraagd om vergunning tot uit breiding van de biscuit- en banket bakkerij in het perceel aan den Zijl- weg (zijweg) no. 4, door het bijplaat sen van een electromotor van 2 1/2 PK. voor het drijven van een specu- laassnijmachine, een beslagmachine, I een eiwitklutser en een amaudelwrijf- J machine. Op 31 December kunnen bij B. en W. bezwaren ingebracht wor den. Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: Mej. A. Hop man, SuenreclainstraaL 72 rood, een paar dames-ha.ndschoer.enP. Derk- sen, Leiidschevaart 53, een R. K. kerk boekje; H. F. A. Stevens, Nassaulaan 8, twee koperen penningen; P. Lam- boog, Leidschestraat 157, een broche; B. Simons, Linschotenstraat 2 rood, een lorgnet; J. Koelemij, Oranjeboom straat 147, een mand met groenten; J. C. Bijnsdorp, Oranjestraat 63, een gedeelte van een wieg; C. v. d. Heu vel, Oranjeboomstraat 88, een boord; P. Stassen, Santpoorterstraait 11, een knipmesje; G. Galland. Burgwal 22, een laars; G. G. van Wendel de Joo- de, Room vest 27. een dameedas. Kiskjes yaa 't Kaatongerecfet EEN WONINGWET-KWESTIE. Eén der uitwassen van de oning- wet, noemde de verdediger, mr. dr. \V. P. Vis, de zaak van den Bloemendaler G-, die m z'n bollenschuur een paar afscheidingen van cement liet maken zonder permissie, en deswege vervolgd werd wegens overtreding van de Bloe- mendaalsche bouwverordening. De pleiter zette uiteen, dat hier niet spra ke was van „bouwen" of „uitbreiden'", maar van „verbot.wen" iets. dat ln die verordening niet is opgenomen. Het feit, schoon bewezen, is dus niet strafbaar, evenmin als het verbouwen van het privaat, dat beklaagde ook ten laste is gelegd. Ook in dat geval is al leen van vernieuwing sprake, en voor dergelijke nietigheden zs geen vergun ning van B. er. W. noodig. De ambtenaar eischte 10 subs. 10 dagen. EEN DURE GRAP. 'n Schoter.scbe juffrouw kreeg iemand aan 'r deur, die vroeger al eens kostganger bij haar had kunnen1 worden, maar dat niet gewild bad. De juffrouw die vermoedelijk daarover vertoornd was een andere reden kon het slachtoffer vai haar geïncrimi neerde daud niet raden ging naar T keukentje, haaide eeu emmer water en goot (Le uit het bovenraam uit op des bezoekers onsen uidig nootd. De juffrouw verscheen niet. 'vVèl de onfortuinlijke bezoeker, die vertelde, oat-ie bij den „commissaris van poli tie" van Schoten, een aanklacht bad ingediend. En een jeugdige stratenma ker compareerde, om te verzekeren, dat de eerste getuige heel erg nat was geweest. Het grapje of wraakueminkje wat het dan ook mag zijn komt de jur- frouw vermoedelijk duur uit. Volgens den eisch van mr. Fick zou het 10 of 5 dagen hechtenis moeten kosten. HUISVREDEBREUK. Meneer L., die geen toegang kreeg tot een woning Ln de Spaansclie Vaart- straat, werd heel boos, schold de be woonsters moed ei eu dochter - uit, en „duwde ee t paar maal tegen de deur" volgens z'n eigen latere verkla ring. liij uioeterg sievig getiuwu neiJ- tui, wimt twee pi anke n weiden uit de pimeeien gewerkt. De ambtenaar vroeg 10 subs. 5 da gen tegen ue.i delinquent, die niet ver- sciienen was. EEN VREEMD GEVAL. Een \v ijk-aan-Zeeer was dronken geweest, /.oo. dat uij op alle vragen van mr. Van dei Mei sen alleen maar- antwoordde ,,:k Weet er heelegaar niks van, meneer de reenter, k Herin ner me niks". l'wc-e vrouwelijke getuigen, moeder en docuter, vei klaarden inmiddels dat ze den delinquent over den weg had den zien zwaaien en wartaal hoeren spieken, en de eerste getuige had 'm later in een sloot gevonden, waar hij evenals een koopvrouw, zekere Anna H., in bet water lag en verklaarde dat- ie bezig was haai te redden, ir.tus- sciien stak hij daarvoor geen hand uit, en moeder en dGchter vischten de koopvrouw op. De ijk-aan-Zeeër wist van niets. wien mr. Monnik als gevolmachtigde optrad, 5 subs. 5 dagen was. ln dit laatste geval pleitte mr. M. een lich tere geldboete Hij erkende, dat de man, die eerst naar den brand was ge reden en daarna doorgegaan naar Haarlem, schuldig was. Maar pleiter wees erop,.dat bekL zich vergewist had, dat er al voldoende hulp bij den brand op den Hofgeest was, en dat hij bovendien naar Haarlem ging om werk te verrichten, dat haast liaö. ln 't algemeen gesproken is zoo meen de mr. Monnik deze man niet onwil lig geweest. In alle zaken trad de brandmeester Keers weer uis getuige op. Laten we nog even uit 't verhoor noteeren, dat 'i h. B. bij de brandweer de functie be kleedt, die in Santpoort wordt aaage- duid als „slangleidersopziener" I UITSPRAKEN, j Heden werden de navolgende uifr j spraken gedaan: Jhr. 11. S. van L., te Delft, overtre ding Militiewet. 25 boete of 10 d. h. 11. J. V., te Haarlem en H. K., te Be verwijk, overtreding Wapenwet, no. 1 vrijgesproken, no. 2/5 boete of 5 d h. J P. van der M., te Wijk aan Zee en Duin, overtreding Jachtwet, 10 boete ol 8 d. h. J. M-, te Schoten, overtreding Vis- scherijwet, 1 boete of 1 d. h. C. B., te Velseu, en 2 anderen, over treding Boterwet, 20 boete of 10 d. h., eu 0.50 boete of 1 d. h. i. P., te Bloemettdaal, en 17 ande ren. overtreding Arbeidswet, 10 boete of 10 d. li., 15 boete of 5 d. h., en 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. A. B., te Heemstede en K. Z., te Wijk aan Zee en Duin, overtreding Leerplichtwet, no. 1 3 boete of 3 d. h., en no. 2 0.50 boete of 1 d. h. J. M. D., te Amsterdam en 4 ande ren, overtreding Spoorwet, 2 boete ol 2 d. h, en 0 51) boete of 1 d. h. C. K., te Veisen, ais schipper zijn vaartuig niet verlichten, 50 boete of 50 d. h. li. J. V., te Haarlem, en 41 ande ren, loopen op verboden grond, ƒ5 boete of 3 d. h., eu /3 boete of 3 d. h. J. O., te Schoten, en 4 anderen, over treding Politieverordening Haarlem, 11 boete of 1 d. h. W. li., te Zandvoort, overtreding Po litieverordening Zandvoort, /I boete of 1 d. h. A. C. 11.. te Amsterdam, en 8 ande ren, overtreding Mutorverordening Haarlemmcrliede, ƒ15 boete of 5 d. h., en 110 boete of 5 d. h. T. \V., te Haarlem, en 41 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel Regle ment. 2 boete of 2 d. h-, 12 boete of 1 d. h., en 1 boete of 1 d. h. J. P. II., te Velsen. overtreding Lo terij wet, 15 boete of 8 d. h. C. v. d. H., te Haarlemmerliede, overtreding verordening tot wering van het inbreuk maken op natuur schoon, ƒ3 boete of 3 d. h. Voorts werden er nog 13 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap, tot 10 d. h., ƒ5 boete of 3 d. h., en 2 boete of 2 d. h. Lie -tan ton rechter besloot, tot oplos- sinst van het vreemde geval, de zaak te scnorseri en legen 3 Januari Anna H. die sinds 'i geval niet meer door een dér getuigen gezien was te dag vaarden Dan zal de behandeling dus worden voortgezet. NOG EENS DE SANTPOORTSCHE BRANDWEERKWESTIE. Zeven verzet-zaakjes in de beroem de Suyipoortseiie brandweer-kwestie zijn vanmorgen nog behandeld, 't Be trof beklaagden die bij de eerste )>e- handeling voor het kantongerecht niet verschenen waren en nu verzet had den aangeteekend. Mr. J. H. Monnik trad als verdediger op, en in twee ge vallen als gevolmachtigde van den af wezigen beklaagde. In vier gevallen van de zeven (f vv. in die van Th. K., M.-v. d. V„ J. H. en H. G. M.) eischte de ambtenaar vrijspraak, aangezien de beklaagden geen oproeping hadden ontvangen. In de zaak van den door de recht bank veroordeelde 'l'h. B. betoogde mr. Monnik, dat de beklaagde te kiezen had gehad tusscheu twee verplichtin gen die van z'n koeien te gaan mel ken, en die van naar den brand te gaan. Waar de eerste verplichting zwaar woog. omdat de koeien niet kunnen wachten tot na den melktijd, dient hier subsidiair erkend te wor den de grondigheid van de argumenta tie „de man behoefde temóer niet to gaan, omdat hij veronderstellen kon, dat er voldoende hulp zou zijn." De ambtenaar, mr. Fick, vereenigde zich niet met deze motiveering en per sisteerde bij zijn eisch 1 subs. 1 dag. Hetzelfde werd te^en H. K. geëischt, berwiil de eisch tegen F. W. K voor Ons doel en streven. Wegens den goeden toestand der kaS zal aan de ledeu der Coöperatieve Bouwvereeniging „Ons doel en stre ven"' een week vrije huur worden uit- gekeerd. Ongeluk. Dinsdagnamiddag kwartier voof vijf uur bad in de e'.ec.rische Meubel en Timmerfabriek <!er gebroeders I Westerhoven, Turfsteeg, een ongeluk plaats. De beer Westêrhoven lezïg zijnde te slijpen op een amerilsteen, kreeg een stuk van dien steen tegen, het aangezicht, waardoor hij aan bet voorhoofd en onder liet linkeroog ver wond werd. Dr. Dijkstra legde et eerste ver band; waarschijnlijk is het oog be schadigd. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Benoemd. Tot kapelaan aan de R. K. kertc te Berkenrode alhier is benoemd de weleerw. heer G. II. J. Goes, than^ kapelaan te Oude-Tonge. HAARLEMMERMEER.; Openbare les. Aan de Christelijke School to Hoofd- dorp zal Vrijdag een openbare les worden gehouden met alle kinderen, waartoe de ouders en autoriteiten op onderwijsgebied uit deze gemeente tot bijwoning zijn uitgenoodigd. t Het is de eerste maal, nat een der-, gelijke les in het openbaar zal plaats hebben. Mocht er groote belangstel ling voor wezen, dan zal men een dergelijke les meermalen per jaar herhalen. -.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1