li eiÉSiEEiülKEi. TWEEDE BLAD Donderdag 19' December 1912 OM ONS HEEN No. 1637 Habetrachttng ran den gemeenteraad. Onze gemeenteraad was Woensdag middag niet meer te herkennen, de bekende gezichten waren er wel, maar de groepeering was zoo veran derd, dat liet een nieuw college scheen. Wé hebben nu eenmaal al zoo lang dezelfde combinaties ge zien: de heeren Modoo en Mr. Thïel bijvoorbeeld naast elkaar, nu wree- delijk gescheiden; de heer Van de Kamp naast den heer De Braai, nu meters ver van elkander gestoven; de heeren Van Styrum, Wilkens en Kre- lage naast elkaar en nu op drie pun ten van de zaal geïsoleerd. Nieuwe buurschap zal moeten worden aange kweekt, men zal moeten gewennen aan andere ruggen vóór en andere stemmen achter zich. Het geheel deed denken aan een aardbeving, die een gezelschap vaste vrienden door el kaar had geschud en alleen op het College van B. en W. kon het oog, als op een rots in zee, met welgevallen rusten. Of deze nieuwe rangschikking vol daan heeft, valt natuurlijk nu nog niet te zeggen. Voorloopïg, zou ik zeg gen, niet slecht. Er was iets onsym metrisch in al die scheeve tafels, dat het oog niet prettig aandeed, de po sitie van B. en W. aan 't eind en die van de leden langs de wanden, was, nu uit rechthoekig oogpunt aangena mer om te zien. Bezwaren van acous- tïek waren er, maar die zijn er altijd geweest en wanneer wij van onze plaats den heer Lasschuit beter kon den verstaan, Mr. Tliiel is niet zoo ge makkelijk meer te volgen. Natuurlijk bedoel ik te zeggen, dat de heer Las schuit duidelijker dan vroeger te hoo- ren is, wanneer h ij spreekt. Het werd hem namelijk een keer door den voorzitter, ik wil niet zeggen belet, maar dan toch niet gemakke lijk gemaakt. Er zijn van die oogen- hlikken, dat'de heele Raad moe van 't praten is voor tien en moe van 't luisteren voor vijf en negentig pro cent: de overige drie procent vormt dan een moedig man, die het woord nog hebben wil. „Och toe, mijnheer Lasschuit," zei de burgemeester on geveer, „de zaak is nu heusch van alle kanten bekeken." En de heer Lasschuit, goedmoedig, berustte en deed cr hel zwijgen toe. BIJ het voorstel tot het instellen van den post van hulp-organist(o) voor de Groote Kerk, werden twee zeer principieels mceningen verkon digd: de eene, door Mr. Thiel, dat het beter is, die benoeming aan de ker kelijke gemeente over te laten, de an dere van Mr. Van Styrum, om die aan bet bestuur van de burgerlijke ge meente te houden. Voor beider stand punt is natuurlijk iets te zeggen, en als de nadruk heel sterk gelegd wordt op het feit, dat de gemeente eigenares is van het orgel, dan komt men er licht toe om te eischen dat zij ook de personen benoemt, die het bespelen. Maar daartegenover: wat heeft een gemeenteraad te maken met een or ganist, die bet orgel bespeelt, tijdens de Godsdienstoefeningen en daarvan dus deel uitmaakt? Ik voor mij zou die liefst aan de kerkelijke gemeente laten, te meer omdat het gemeentebe stuur uit den aard van de zaak al- tiid bij de kerkelijke gemeente infor meert, wie deze als organist bij de Godsdienstoefening wenscht. Prac- tisch is de benoeming dan een bloote formaliteit en is hel dus logischer, dat de kerkelijke gemeente zelf ook de benoeming doet. Met één stem meer derheid besliste de Raad ten gunste van het voorstel van B. en W., maar Feuilleton li) Dan moet hij er toch zeker niet fatsoenlijk, maar wel verschrikke lijk uitzien, dunkt me, zei Margare tha. Integendeel; 'k geloof, dat ge geen schooner en flinker man ooit ge zien hebt daarom alléén is liet der moeite wol waard, de rol van luister vink op u te nemen, antwoordde haar vader glimlachend. Ge maakt mij waarlijk nieuws gierig, hernam Margaretha, is hij groot? Ja, een reus. Sl3nk, mooi haar, knevels en een baard? Een Apollo van gestalte en een uiterlijk, dat men niet licht zal ver geten, als men 't eenmaal gezien heeft Zoo, zoo! 't Schijnt dat gij al reeds op hem gecharmeerd zijt, pa pa, er toch is 't of ge bang voor hem zijt, sprak de dochter schertsend. Ja, kind, dat is zoo, maar bedenk dat we bier in Parijs leven en daar om kan men niet te voorzichtig zijn; maar 'k hoor een vigilante, d.inr za! 't had ooi evengoed andersom kun nen zijn. Van de gewijde kwam de Raad op de profane muziek. De voorwaarden, waaronder de heer Kriens het ver hoogd subsidie ontvangt, werden on veranderd vastgesteld: onze lezers kennen die, het zijn negen buitencon certen *meer en vier volksconcerten In den winter, voor een entree van hoog stens tien cents per persoon. Zeer duidelijk en vrij sterk spraken de heeren Rinkema en Kleijnenberg het uit, dat wanneer nu niet de burgerij toont, door lid te worden van de nieuw opgerichte vereeniging iels voor het muziekkorps te gevoelen, de Raad later het verhoogd subsidie ook niet meer geven kan en, zooals de eerste zei, een paar honderd gulden zal kunnen geven om door een ander korps muziek te laten maken in den Hout. Het bedrag ligt ver van de practijk af, want ook de concerten in den Hout zullen, wanneer ze iets te beteekenen hebben, duizende guldens kosten. Het waren anders juist deze twee Raadsleden, die op zoo hoogen toon mochten spreken; zij zijn het, met den heer Schreuders, als D r i 11 e im Bun de, geweest, die zich voor het verkrijgen van vrijwillige bijdra gen heel wat moeite gegeven hebben, herhaalde malen dezelfde argumenten aangevoerd en dezelfde bezwaren weerlegd. Zeker, vele menschen wer den bezocht om hen tot het lid maatschap van de vereeniging over te halen, maar ook de zelfop offering (want daartoe behooren zul ke visites), heeft haar grenzen en van de ingezetenen zelf is dan toch ook een minimum van geestdrift, al is 't dan maar een eierlepel vol, te ver wachten. Blijft die achterwege, dan geven ook de enkelen, die zich boven mate inspannen, den moed op. Het is er mee, als met een vracht, die tegen een berg moet worden opgetrokken. Drie man loopen er voor te zwoegen, anderen worden uitgenoodigd, naar de mate van hun kracht mee te hel pen duwen. Komen er niet genoeg, dan moeten de drie voortrekkers hal verwege het werk opgeven en rolt de vracht den berg der onverschilligheid weer af. Met belangstelling las ik in de voor waarden, dat de heer Kriens de pro gramma's van de 4 vólks-concer ten in de drie Ilaarlemsche dagbladen publiceeren moet. Dat zal dan zeker in de advertentie rubriek wezen, want over de redactie kolommen hebben noch B. en W„ noch de heer Kriens zeggenschap! De administraties wrijven zich, naar ik hoor, al in de handen over dit onge dacht fortuintje. Voor de uitbreiding van het corps der ambtenaren voor de contröle der belastingen met vier personen, scheen de Raad maar weinig te gevoelen, al thans hij ging met groote meerderheid in óp het denkbeeld van den,heer Schreuders, om het voorstel te ren- voyeeren naar de Commissie van fi nanciën om advies. Zeer juist deed de Voorzitter opmerken, dal de Commis sie weinig meer zou kunnen zeggen, dan dat de voorgestelde maatregel per jaar ƒ2700.— zal kosten, wat veel geld is, maar hetgeen iedereen wel weet. Of zal de Commissie trachten aan te toonen, dat de uitbreiding van het personeel zelf overbodig is? Daar in zal ze wel niet slagen, vooral niet omdat dit jaar de biljetten veel te laat zijn rondgezonden en zooiets een tweeden keer niet meer voorkomen mag. Het is zoo moeilijk voor niet geheel ingewijden (en ook de leden der Com missie van financiën volgen den dage- lijkschen loop der zaken niet) om uit te maken, dat een maatregel, die op het personeel betrekking heeft, on juist of overbodig is. Om diezelfde re den zeg ik met schroom, dat mij het denkbeeld om een ambtenaar aan te stellen, die evenals de controleur per sonen zal hooren, niet gelukkig toe schijnt. Vooreerst niet om het verlo ren gaan van het overzicht door den controleur, maar ook niet omdat de belastingschuldigen er toch al tegen opzien hun financiëele geheimen aan iemand toe te vertrouwen en dan nog de voorkeur geven aan den chef. De hij reeds zijn; ga dus spoedig naar boven, wij volgen dadelijk. Johannes stapte met z'n koffertje in de hand binnen en spoedig geleid de de juwelier hem in een elegant, geheel met groen thibet behangen vertrek. Toen Johannes de kamer binnen was getreden, kwam "t hem voor of 'i groene gordijn op den achtergrond van 't vertrek zien eeuigszïns bewoog; met een wantrouwenden blik keek hij rond, doch veronderstelde, dat hij zich vergist had, daar de zware plooien rustig op den grond neerhin gen. In 't midden der kamer stond een groote met een groen kleed bedekte tafel; waarop vergrootglazen, vijlen, toetssteenen en verschillende gereed schappen lagen, terwijl op een ander klein tafejtje een spirituslamp stond. Meneer Kobiliard bood zijn gast een stoel aan en nam tegenover hem plaats. Johannes opende 't koffertje en leg de voorzichtig z'n schat op tafel. De juwelier was niet bij machte 't groote stuk met één hand op te lichten en van verbazing kon hij niet nalaten zijne bewondering luide te kennen te geven. Dit stuk heeft minstens een ge wicht van vijftien kilo, riep hij uit; hield het stuk barnsteen met beide handen tegen 't licht, vijlde er eeni- ge stukjes af en beschouwde deze ondergeschikte dien men nu wil aan stellen zal den controleur dan ook veel minder ontlasten, dan men zich nu wel voorstelt. Is het, vraag ik als leek, niet mogelijk, den heer Albert! van ander werk te ontheffen en hem alleen voor dat zoo kiesche en be langrijke werk van het hooren der belastingschuldigen te bestemmen? De heer Nagtzaam trad op voor de belangen van den werkman aan de reiniging De Vink, maar de verzeke ring van den wethouder was zóó be slist, dat hij ten slotte zijn motie in trok. En de huizen in de Kokeleeg wer den aangekocht, wat ik een wijs be sluit vind. Daar moet op den duur een flinke verbindingsweg tusschen de (gedempte) Bakenessergracht en het Spaarne komen. De bewoners van andere perceelen In die steeg weten nu, dat de gemeente die ook zal koo- penwanneer ze voor billijken prijs te krijgen zijn. Anders komt er niets van en wacht de gemeente een beetje langer. Haast heeft ze niet. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht D9 Balkan-vulkaan. 99 vredesonderbanilelingen tn de Europeosctie conferentie. De ,,Berl. Lokal Anz." deelt, blijk baar officieus, mede, dat de beraadsla gingen in de ambassadeurseonferentie (tusschen Engeland, Rusland, Frank rijk, Duitschland. Oostenrijk-Honga- rije en Italië; te Londen geen ongun stig verloop hebben. In goed ingelich te kringen te Berlijn is men geneigd te veronderstellen, dat deze beraadsla gingen reeds tegen het einde van de ze week afgelooper- zullen zijn, onaf hankelijk van de verdere resultaten van de vredesconferentie. Omtrent 't verloop van deze vredesconferentie is rnen niet zoo optimistisch gestemd. Men vreest, dat de grootste moeilijk heid zal schuilen in de financieele quaestie. Uit Konstantinopel werd aan de „Voss. Ztg." geseind, dat men zich daar voorbereidt op een langen duur van de onderhandelingen te Londen, daar Turk ij e niet onder handelen wil met den Griek schen gedelegeerde, voordat Griekenland den wapenstilstand heeft on der t e e k en d. Pogingen van der den om Griekenland hiertoe tc bewe gen, hebben tot nu toe geen resultaat gehad. Heden komt er evenwel een telegram dat er kans is, dat Griekenland zich bij den wapenstilstand wil aansluiten, evenwel met enkele beperkende voor waarden. In legerlcringen te Konstantinopel twijfelt men er zelfs niet meer nnn, dat de onderb an delingen te Lon den geen succes zullen hebben. Men hoopt, dat de Tnrkscbe onderhandelaars zul len weten te verhinderen, dat de be raadslagingen te lang duren, daar men vreest, dat de Bulgaren het erop toeleggen van hun uitputting te beko men, om dan den oorlog met nieuwe kracht te hervatten. Naar deze correspondent uit de hoogste legerkringen verneemt, zal het Turkschs leger niet toestaan, dat Adrianopel, ltirk Kilisse en Dedea- gatsj aan den vijand overgegeven worden en dat bovendien een oorlogs schatting betaald wordt. In legerkrin gen wordt zeer betreurd, dat door den wapenstilstand den Bulgaren gelegen heid gelale*' is hit aanvulling hunner troepen, omdat men algemeen over tuigd is, dat de Turken bij het begin van den wapenstilstand met succes aanvallend hadden kunnen optreden. De overwinning op de Grieken voor Janïria en het nog niet geheel en al on- het,wiste succes op de Grieksche vloot, hebben de neiging tot voortzetting van den oorlog zeer versterkt. Wat het zee gevecht betreft wordt verondersteld, dat de Turksche berichten overdreven zijn en dat de zoogen. beschadiging van den Giiekselien pantserkruiser „Aweroff alleen in de fantasie bestaat. Maar men is reeds tevreden, dat liet gevecht zonder nadeelen voor de Turk sche vloot afgeloopeu is. Heden, Donderdag, wordt de vredes conferentie weer voortgezet. Er komt evenwel een bericht, dat er veel kans is, da' de conferentie weer voor enkele dagen verdaagd wordt. Veel schol zit er niet in. Is H. verlanget naar vrede onder de twistenden dan ook wel sterk door een vergrootglas, waarna hij ze hoven de spirituslamp verbrandde. Een witte rook steeg in kleine wolkjes omhoog en een eigenaardi ge, aromatische geur verspreidde zich door 't vertrek. Op mijn woord, 't is waarlijk zui vere barnsteen; hoe is 't mogelijk, zoo'n kolossaal stuk heb ik nog nooit gezienriep hij in vervoering uit en beschouwde opnieuw het stuk zeer nauwkeurig door 't vergrootglas. Ge hebt u waarlijk niet aan over drijving schuldig gemaakt, maar de volle waarheid gesproken, meneer, vervolgde de lieer Robillard. terwijl Johannes schijnbaar heel bedaard en onverschillig aan de tafel zat, of schoon hij in gespannen verwachting was, wat 't antwoord van den juwe lier zou zijn. De juwelier hield het stuk weder te gen 't iicht en kon niet nalaten bij herhaling den schitterenden glans er van te bewonderen. Het stuk is in alie opzichten zeldzaam, "t zal door alle kenners en liefhebbers van kostbaarheden be wonderd worden en de wezenlijke waarde is bijna niet te bereke nen. Gij wensebt er dus honderddui zend franken op te leenen? sprak hij tot Johannes. Ja, hernam deze, voor een jaar, maar als ik dan na verloop van dien tijd 't stuk niet lossen kan? Welnu, dan betaal ik u 't overl- D« houdingder Bal Ka li st a t e n. De correspondent van de „Vossische Zeitung" in Loi-den weet te berichten, dat de eensgezindheid onder de Bal- kan-mogendheden grooter geworden is, dan zij eenïgen tijd geleden was. Dit blijkt o. auit de uitlatingen van de gedelegeerden voor de vredesconfe rentie, die de correspondent gesproken heeft. Deze grootere eensgezindheid is gedeeltelijk veroorzaakt door het op treden van Turkije. Zij beteekent een pas voorwaarts tot een goed resultaat der onderhandelingen. Want deze eensgezindheid kan alleen verkregen zijn door de vermindering van zekere Bulgaarsche eischen, die tot nu als een conditio sine qua golden. Zoo komt het, dat ofschoon de Eugelsche pers on der don invloed van de verdaging der conferentie treurig gestemd is, ae al- gemeene stemming onder de gedele geerden nog vaster en hoopvoller schijnt te zijn, dan ze Maandag w as. De correspondent seint verder Dr. Danef, met wieu ik na de conferentie een lang onderhoud had, antwoordde op mijn vraag, wat er geschieden zou, wanneer Turkije blijft bij zijn eisch, dat ook Griekenland den wapenstil stand moet sluiten „Ik heb tot nu toe niet willen toegeven, dat er oneenig- heid tusschen do staten van het Bal- kanverbond bestaat, en ik wil dat ook thans niet toegeven. Daarom doet Griekenland mee aan de vredesonder handelingen, en daarom zullen wij, middelen vinden, om de quaestie van de onderteckering in het reine te brengen." Op mijn vraag „Moet dit beteeke nen, dat Griekenland den wapenstil stand zal onderteekenen T kwam het antwoord „Waarschijnlijk Op de vraag „Wanneer echter Grie kenland bij de weigering blijft, zou dit dan het voertzetten van'den oorlog beteekenen antwoordde dr. Danef „lk kan alleen zeggen, dat deze quaes tie in der minne geschikt zal worden, wanneer Turkije althans hiermede geen vertragiugspolitiek wil voeren. Wij kunnen dit nog niet zeggen, doch zullen het spoedig weten. Ik persoon lijk geloof niet, dat het hun bedoeling De correspondent sprak vervolgens over de vredesvoorwaarden. Alle voor waarden zuilen Turkije Donderdag middag (dus heden) dadelijk na de ope ning van de zitting gelijktijdig mede gedeeld worden. Tusschon Servig en Oostenrjjk- Hongarije. Het rapport over de Prochask a-zaak. De conclusies van bet rapport van consul Edl over de Prochaska-zaak zijn de volgendö „lo. Alle geruchten over een verwon ding van consul Prochaska zijn on juist. Geconstateerd wordt, dat deze geruchten uit Belgrado de wereld in zijn gezonden en dat het Servische ministerie ze niet heeft tegengespro ken. Van Weenen uit kon dit niet ge schieden, omdat men daar niet op de hoogte was van hetgeen te Prizrend gebeurd was. De beschuldiging van de Servische regeering, dat consul Pro chaska niet correct zou zijn opgetre den, is ongegrond. 2o. I-Iet onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de Serviërs het volken recht geschonden hebben. 3o. De Oostenrijkseh-Hoiignarsche gezant te Belgrado heeft van het mi nisterie van buitenlandsche zaken de opdracht gekregen van de Servische regeering voldoening te eischen". Van de oorlogsvelden. Een overwinning der Tur ken op de Grieken? De Turken beweren Zondagnacht in de nabijheid van .Tanina een belang rijke overwinning behaald te hebben op de Grieken. De Hellenen werden verslagen met een verlies van 400 man aan dooden en 128 gewonden. Ook veroverden de Turken 3 snelvuurka nonnen. De Albaneesche hulptroepen hielpen de Turken uitstekend. Of dit bericht juist is We twijfelen er wel een beetje aan, want nu spreken de Grieken ook offi cieel tegen, dat er een tweede zeege vecht bij de Dardanellen is geweest. En de Turken beweerden in dit ge vecht juist de overwinning behaald te hebben 1 Tusschen Turken, Ser viërs en Montenegrijnen. De Turken zijn over de Drina ge trokken en hebben liet dorp Pistouli in brand gestoken. De Serv iërs nood zaakten hen de rivier weer over te steken en terug te trekken. Hoeveel man gesneuveld of gewond zijn, is niet bekend. Turksche artillerie heeft de Monte- negrijnsche stollingen beschoten, maar zonder resultaat. Detoestand te Adrianopel. De correspcrdenten van de „Ikdanv' en de „Sabah" te Adrianopel berich- ge, zoo gij zulks moclit wenschen, of zoo ge wilt, maken we nieuwe condi tiën. Meneer Robillard, dan is de zaak beklonken, antwoordde Johannes. Wauneer ge een half uur geduld wilt hebben, zal ik in dien tijd naar mijn bankier gaan, sprak de juwelier vriendelijk; dan een declaratie schrijven en order geven aan mijn werklui ten spoedigste een gipsen af druk er van te vervaardigen. Mijne dochter zal wel zoo goed zijn u tot zoo lang gezelschap te houden. Meneer Robillard schelde; het groe ne gordijn, hetwelk de plaats van deur xervulde, kwam in beweging en Margaretha trad binnen. Ik heb de eer u mijn dochter voor te stellen, meneer Mielewsky, hernam de juwelier en zich tot Mar garetha wendende, zeide hij: Gij zult wel zorgen, dat gedurende mijne afwezigheid den heer Mielewsky de tijd niet te lang dure, maar dien door een onderhoudend discours trachten te verkorten, opdat deze heer, die hier nog vreemdeling is, een goed idee van de Parijsche jonge dames krijgt. Na dit gezegd te hebben, verliet hij haastig '1 vertrek. Toen Margaretha binnen gekomen en door haar vader voorgesteld was, stond Johannes van zijne plaats op, boog en nam de gebruikelijke étiquet te in acht en wel op eene wijze, dat men hem voor een echten gentleman ten, dat de moreele en materiecle toe stand in de vesting en de stad uitste kend is. Allerlei. De nachtelijke obstructie In het Oostenrijksche parlement. De zitting van het Huis van Afge vaardigden, die Dinsdagmorgen te 11 uur begon, duurde Woensdagmiddag om drie uur nog voort. De Tsjechisch- radicale afgevaardigde Fressl, die Dinsdag om 8 uur 's avonds een ob structie-redevoering tegen de oorlogs- wetten begon, met de bedreiging, dat hij 24 uur aan één stuk zou spreken, heeft dit dreigement echter niet ten uitvoer gebracht. Woensdagmiddag tegen één uur gaf hij het op. Hij heeft het dus 16 uur vclgehouden. Fressl smak eerst op zeer zachten toou, fluisterde zijn huurlieden een paar woorden too en spaarde zijn krachten om het gedurende den nacht en den volgenden morgen vol te kun nen houden Hij sprak over alle moge lijke dingen, maai- niet over de oor- logswetten. De zittingszaal bood gedurende den nacht een troosteloozen aanblik. Be halve de spreker en eenige part ij ge- nooten, wareu slechts weinig afge vaardigden ia de zaal. Te één uur vroeg Fressl een pauze van vijf minu ten. Deze werd hem toegestaan. Soms sprak hij in het geheel niet en bewoog hii alleen de handen, daarna begon hij we-r te fluisteren. Toen hij om één uur ophield, zag hij er nog ta melijk frisch uil De doctoren onder zoenten hem eu constateerden, dat bij nog normaal was. Na de redevoering van l-'ressl wei dei. de oorlogsv. ellen m tweede lezing aangenomen. De zitting duurde daaroa nog voort. De Kamer verwierp niet 263 tegen 121 stemmen de motie der socialisten, waarbij verlangd werd» dat binnen acht dagen een nieuwe legerwet zou worden ingediend. Na den oorlog in Tripolis. Aan een brief van den ,,Tem]is"-cor- respondent te Tripolis is het volgende ontleend Sinds de vrede is gesloten tusschen Italië en Turkije, volgt de evolutie Ln Lybië een normaal verloop. Geen in cident verstoort deze tweed© phase van de bezetting. De Arabieren, vooral in de kuststreek, onderwerpen zich en denken niet aan weerstand. De afge vaardigden voor Tripolis naar het Ottomaansche pailement zijn de eer sten geweest, om zich aan de ziide te scharen van den nieuwen beheerscher. De emir Ali-pasja, die bij het begin der vijandelijkheden Damascus had verlaten om den oorlog tegen de It alia nen te prediken, was de vorige week de gast van Italië deze afstamme ling van Abd-el-Kader nam plaats aan de tafel van den Italiaanschen gouver neur-generaal. Natuurlijk gaat de on derwerping aar-, bet nieuwe regime niet van harte, maar de Arabische be volking ziet haar eigen belang in, en legt zich daarom bij den veranderden stand van zaken neer. Toen de verte genwoordiger van deri sultan, Ctiems Eddine-pasja kort geleden te Tripolis aankwam, was geen enkele Arabier voor zijn ontvangst aanwezig. Een paar dagen later las hij op het markt plein het decreet van den sultan voor, zijn aanstelling behelzende. En niette genstaande de bevolking in de moskee- en was uitgenccdigd bij de plechtig heid aanwezig te zijn, woonden nog geen vijftig Muzelmannen de procla matie bij. De Arabieren willen blijk baar alles voorkomen wat den Italia nen zou kunnen hinderen. Maar toch dient de aandacht op die politiek ge vestigd ie blijven. De Turken houden zich aan de be palingen van het vredesverdrag en verlaten Tripclitanië. Acht dagen ge leden embarkeerden troepen te Kboms. ln den nacht van 8 op D December gin gen de Turksche artillerie en cavalerie aan boord van twee stoomschepen. Precies te middernacht marcheerden zij uit Gargaresj deze nachtelijke uit tocht was zoo diep-aangrijpend, dat zoowel de Turksche officieren en sol daten ais de Italianen, die hun de mi litaire honneurs bewezen, zeer aange daan waren. De Turksche infanterie wordt aan de kust geconcentreerd en zal weldra volgen. Onmiddellijk na het vertrek der bei de stoombooien. liet de kruiser „Citta- di-Syracuse", met den Italiaanschen minister van koloxuèn Bertolini aan boord, het anker vallen in de haven van Tripolis. Zijn intocht ging ge paard met groot© feestelijkheden. De 1 e g e r o r g a n i s a t i e in België. Bij de behandeling van het militaire wetsontwert) in de secties hebben de liberale afgevaardigden zich verklaard voor bet beginsel der hervorming en kelen behielden zich het recht voor eenige klein© wijzigingen voor te stel len. Op twee of drie uitzonderingen na hebben 3e katholieke afgevaardigden zou gehouden hebben. Ik mag wel mijn excuus ma ken, jonge dame, sprak hij, dat ge u om mijnentwille wellicht een opoffe ring moet getroosten enkel en alleen terwïlle van de beleefdheidsvormen. Volstrekt geen opoffering, me neer, antwoordde Margaretha leven dig, beleefd neigende en op de sofa plaats nemende. Als 't niet indis creet is meneer, zulks te vragen: „U zijt toch geen Franschman? U hebt goed gezien, mejuffrouw; 'k ben half Duilscher en hall Rus, antwoordde Johannes lachende. Zijn alle menschen in uw land zoo groot van gestalte? vroeg Mar garetha, terwijl zij den statigen jonkman met een innemenden blik aanzag. Ja, over 't algemeen zijn allen zoo ongeveer van gelijke lengte, her nam Johannes, wat mij echter betreft, zou van mijn lengte wel iets af kunnen O, zeg dat niet, meneer, hernam Margaretha, ik voor mij vind het juist een sieraad voor een man, een groot en krachtig voorkomen te hebben. Hier in Parijs zien we meestal kleine menschen. Wier meerdere ontwikkeling van geest, echter dubbel vergoedt, wat hen aan lichamelijke ontwikkeling ontbreekt, vulde Johannes aan. En toch meneer, zonder u te wil len vleien, geloof ik te mogen veron derstellen, ten minste naar u af te ©veneens verzekerd, dal zij voor liet ontwerp zullen stemmen. Zij verklaar den hun gewijzigd standpunt uit de veranderde internationale constella tie, welke België nieuwe verplichtin gen oplegt. Ook de katholieke leider Woeste heeft zich ten gunst© van het ontwerp uitgelaten. Alleen de socialisten bestrijden het voorstel. De uiterst© linkerzijde u zelfs haar toevlucht tot obstructie wil len nemen, om de aannaming te ver schuiven. Reeds in de secties hebben enkele socialistische afgevaardigden, lange redevoeringen gehouden. Thans zulle; de afdeelingen weder vergaderen. Mocht het wetsontwerp niet voor de vacant:© in openbare be handeling zijn afgedaan, dan zat het parlement liet contingent voor 1913, hetwelk vóór 31 December door de Volksvertegenwoordiging moet zijn vastgesteld, zoodanig bepalen, dat do hervorming, welke dan in de eeiste da gen van Januari zat worden aangeno men, in elk geval toch haar werking zal doen gelden op de lichting 1913. Uit Z u 1 d-A f r i k a. Generaal Botha heeft sir Thorn is Watt. lid van den Volksraad van Dun dee. naar Pretoria ontboden. Nu de Nataller Leuchars als minister is af getreden, zoekt Botha blijkbaar een anderen Nataller, bereid om in het kabinet te treden. De samenzwering in Portugal. In Portugal is, naar uit Bajad i wordt bericht, weer eens een samen zwering op touw gezet, maar mis lukt. Volgens te Lissabon !oopende ge ruchten zouden namelijk een aantal lc-den van de oppositie het plan heb ben gesmeed om met behulp van een deel der troepen een poging te doen om het kabinet omver te werpen eiï een militaire dictatuur in te stellen. Te dien einde zouden de samenzweer ders van Campo Grande, een pu rk buiten Lissabon, naar de hoofdstad anarcheeren, daar de leden der rege ring overrompelen en in hechtenis nemen, en dan een militair bewind instellen. Het ministerie had echter vernomen wat er gaande was en de noodig© maatregelen genomen. Het geheei© garnizoen van Lissabon was gecon signeerd, de oorlogsschepen lagen op de Taag, gereed om zoo noodig op te treden, en de burgers, voor zoover men hen vertrouwde, waren in uil© stilte van wapenen voorzien, ln het ministerie van oorlog waren Maan dag den geheelen nacht de ministers van oorlog, marine en binnenland se he zaken, het hoofd der politie c:\ de commandant van de republikein* sclie garde bijeen, benevens kapitein Ma chad o Santos, die een leidende rol heeft gespeeld bij de October revolu tie. Er gebeurde echter niets, da af ook de samenzweerders er do lucht van hadden gekregen, dat hunne plannen ontdekt waren. Binnenland TWEEDE KAMER. We moeten nog gewag maken van een paar kor:o debatten over enkele van de gisteren in de morgenzitting aangenomen wetsontwerpen. Bij de munt-begrooting wees de lieer Vorsterman van Oyen er op, dut de beeldenaar op do nieuwe gouden vijf jes naar den verkeerden kant is ge richt, in strijd met 't voorschrift cler heraldiek- dut vordert, dat het beeld van den vorst of de vorstin die regeert, steeds naar de andere zijde moet zijn gekeerd dan de voorgaande. Dat gold voor munten en postzegels en men had dan ook wegens afwijking eeu bepaal den postzegel uit de circulatie genomen Had de Regeering den hcralüisclien re gel nu prijs gegeven of zou uien do Jü-stukjes ook weer intrekken en ver vangen De Minister van Financiën dacht niet aan 't laatste en wees cr op, dat kapitalisten en niet-kapitalis- ten niet vies zijn van 't nieuwe goud, al staat de Koningin er naar Jiuks op. Na deze „aardigheid'' en aandrang van den lieer Schaper om vooral te zorgen voor 't ruim in omloop bréngen van de nieuwe stuiverstukjes werd 'I debat gesloten. Door den heer Lieftinck werd op be spoediging in de uitvoering der Tiend-wet aangedrongen bij de betref fende begrooting de heeren Van Sus- se van IJsselt en d3 Minister wezen er op, dat rueu die uitvoering zooveel mo gelijk bevordert, dcch men is van ve lerlei processen afhankelijk. De heer De Meester vroeg bij de fond sen-begrooting voor de pensioenen de ambtenaren bij dez.< instellingen en bij 't bureel voor de statistiek wat de sa larissen betreft, met die der Depart© meuten gelijk te 6teilen. i Bij 't ontwerp voor de kosten ter uitvoering va. de Militiewct klaagde de heer Ter Laan over 't mislukken der examens voor de vooroefeningen de Minister van Oorlog zou daarop bi; Hoofdstuk VIII antwoorden. Op vraag van den spreker of kazernes cr; meten, dat men in uw land in 't ge heel niet van geestesontwikkeling ver stoken is. Waarlijk, mejuffrouw, u doet mij te veel eer aan, hernam Johariues. Zijn de vrouwen in uw land ook zoo schoon? ging zc voort Volgens mijn smaak zijn ze niet schoon, antwoordde Johannes, ze zijn meestal vrij groot vu» gestalte, doch hun karakter is goed. ofschoon heur verstandelijke ontwikkeling nog wel iets te wenschen overlaat en waar dit laatste ontbreekt, kan eene vrouw op mij nooit influenceeren. Ge zijt dus niet met een dame uil uw land gehuwd, vroeg Margare tha, schijnbaar onverschillig, of schoon ze tijdig haar waaier heul diensten liet verrichten. Ik ben nog ongehuwd on denk vooreerst dit nog te blijven, tenzij... antwoordde Johannes somber. Een vroolijk gezichtje kwam nu van achter den waaier te voorschijD en vervolgde: Tenziju iemand ontmoette die eensklaps een bijzondere im pressie op u maakte. Ik vrees echter, dat de Parijsche dames niet zeer ii; uw smaak zullen vallen, vervolgde Margaretha schertsend, daar dc mee» ten nu juist niet op groote geestes ontwikkeling kunnen bogen, of schoon ze haar „savoir vivrc" bij uitnemendheid verstaan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5