andere ge bon we .1 togen brand verze kerd zijn, gaf de Minister te kennen, dat dit niet 't geval is en eigen ri blijkbaar voordecliger is. Doch hij be- loofdo onderzoek. Het ontwerp voor verhoogd pensioen aan den oxluit.-kol. tit. Lindhout word op grond van 't ontbreken van recht daarop door den heer Ter Laan besproken, maar de Minister verdedig de het uit een oogpunt van billijkheid, omdat dezo militair, vrijwillig gedeta cheerd bij de Topogr. Inrichting, ware hij in do gelederen gebleven, ook een liooger pensioen zou hebben verkre gen. Met 60 tegen 5 stemmen werd dit ont werp aangenomen. Daarna hield do Minister van Bin- nenlandsche Zaken, de heer Heems kerk, zijn repliek in de algemeene be raadslaging over do Staatsbegrooting voor 1913 Minister Kolkman zag er, in afwachting van de tariefbehande ling van af. Hot subsidie voor 't vredescongres en de Amsterdamsche Paleis-vraag ging de Minister-president voorbij. Ter zake van de gemeente-financiën verklaarde hij binnen kort de oplos sing te zullen ter hand nemen. Do kustverdediging latende rusten handhaafde hij 't standpunt der Re geering tegenover den heer Eland, wat aangaat de betc-ekenis van .ten hoogste" h^i de aanduiding van *t zee militie-contingent. De zaak scheen be slist. Over vervanging der vrijwilli gers door zeemilitie zegde hij over weging toe. Ten aanzien van den Marinebond hield hij de juridische stelling vol, dat deze bond verzet beval tegen de orders der autoriteiten, en tegenwerking pleegde tegen de maatregelen van dienst, passagieren, wedstrijden, pa rados, feesten. Dat kon niet worden geduld en als tot hiertoe deswege nog geen ontslag was toegepast, in 't ver volg zou dat wél noodig zijn. De benoeming van Prof. Noordtzij besprekend voor zoover het geen ge heime correspondentie gold met cura tor-en verdedigde de Minister dezo juist, omdat men daardoor de beide door curatoren voorgedragenen kon verkrijgen. Het betoog bestrijdend van den heer De Stoers, wees de Minister er op, dat de opleiding van Herv. pre dikanten nog wel degelijk mede doel was van do theologische faculteiten en men daarom geen Israëliet of Katho liek een leerstoel kon geven. Al wilde de regeering in de machts verhouding tusschen Kroon en ver tegenwoordiging geen verandering brengen, in de formeele bepalingen der Grondwet was dit wèl het geval, juist om den vorm met het wezen (gevolg van het doorwerken der ant:- revolutionuaire beginselen op staats rechtelijk gebied) in overeenstemming te brengen. Obstructie, hield de Minister vol, was door de linkerzijde gepleegd, ook in dien zin, dat men de regeering had belet of beletten wilde haar tarief te verdedigen. Er is geen tijd voor ge laten en zelfs bij vroegere indiening der voorstellen zou dat hetzelfde zijn geweest. Doch daarvoor was geen re den. Want de regeering had steeds vooropgesteld, dat de sociale wetten moesten voorgaan ook vóór grond wetsherziening. Er was bij de Regee ring geen verandering op dit punt aan te wijzen. Tegenover den heer Bichon wees de Minister er- op, dat hij zeer stellig met de stemmen van socialisten en vrijzinnigen gekozen was, wat wel bewees, dat de reuciie niei bij de ver kiezing in Ommen voorzat. Dat de heer Bichon nu de coalitie toch wem schelijk on noodzakelijk vond, ver heugde deu Minister, maar zijn aan vaarding dor candidatuur te Ommen steunde op andere motieven en die waren onjuist de aanranding van de rechten der Herv. Kerk. Dat was een legende; 't was onjuist, dat de Ge reformeerden alles naar zich toe ha len zij en do Hervormden gaan veel al samen en dat moest ook, omdat zij staatsrechtelijk, niet kerkelijk, één zijn. Er was voor scherpe afscheiding geen grond. De Minister beweerde, dat het re- gimé-Kuyper veel goeds had. gebracht en de zelfstandigheid der geestver wanten niet had aangetast. Daarna nogmaals over de vrijzin nige concentratie sprekende, kwam hij er tegen op, dat do heer Borgesius «zijn redo frases, dom, gezanik had genoemd. Voegde zulk een toon? De Minister ontkende, dat de regeering -alleen voor de loonarbeiders op kwam en evenzoo, dat hij de anti these had gevoed. Hot waren de vrij zinnigen die door de concentratie dat deden. De postcirculaires beoogden geen bevoorrechting, maar verzet tegen achterstelling van bepaalde richtin gen. En waren de liberalen zoo brand schoon in dit opzicht Het was hier wat men ziet en niet ziet. Tegenover de aanvallen op de re- gefering in 10 punten, in het liberaal manifest, had de Minister het regee- ruigsprogruui verdedigd. Dat was niet meer dan natuurlijk. En de Minister hield zijn beeld van „de roode vaan in den mist" vol. Want met het pro gram kwamen de vrijzinnigen .ge wild of niet) den socialisten in 't ge vlei. En wat dan als zij de meerder heid krijgen met die hulp-V Dan komt do „clou", Dan zullen de mannen der Liberale Unie, de machtigsten, de an deren verslinden en met de socialisten samengaan, daarom zullen de so cialisten do concentratie al zeggen zo anders zeker met ingenomen heid begroeten. Er waren sleolits nevel-engeen defensie-paragraaf, geen aanwijzing van middelen voor de sociale maat regelen, alles consternatie, conversa tie, conspiratie Hij hield vol dat de linkerzijde, voelde zij haar verant woordelijkheid, ais meerderheid mèt - de socialisten het bewind moest aan vaarden. Dus de roode vaan in den mist. Hierop werd het algemeen debat eindelijk gesloten 1 Rij Hoofdstuk 1 (Huis der Koningin) klaagde de hoer De Stuers over het gebrekkig onderhoud der Koninklijke paleizen (vooral te Amsterdam) door tindeskundigen. Hij verzocht inlich ting omtrent do plannen en wilde voortaan de 50 mUle per jaar daar voor boter en onder controle besteed tien. De Minister van Financiën zei, dat er oen voorloopig onderzoek naar de noodige herstellingen is gedaan, en dat die door deskundigen zuilen wor den uitgevoerd. In de besteding der gelden voor het onderhoud wijde hij geen verandering brengen"; wilde men dat. dan moest men de Grondwet wij zigeii. Hoofdstuk I werd zonder stemming aangenomen en de zitting tot gis terenavond verdaagd. In do avondzitting, (president Jhr. de Geer) werd de Iiegrooling van Waterstaat behandeld. liet begon bij afd. II, Waterstaat, met een lunge rede van den heer Smeehge, die nu bij dezen Min. aan drong op oen antwoord op zijn be toog over de drooglegging van de Zui derzee; op spoed aandrong met de sluis te Tacozijl; op een betere haven- gelegenheid aan de Noordzee-kust van Friesland; op verbetering van de Oos- lermocrsche vaart en verbetering van do vluchlhaven aan het Krammer; op bevordering van het kanaal door de Geldersche Vallei, vooral nu er van particuliere zijde thans voorbereiden de maatregelen worden genomen om dit werk uit te voeren; op het kanaal door Twente (Almelo—Enschedé) met verbetering van de overige Ovcrijscl- sche kanalen; op het opheffen der be lemmeringen voor de scheepvaart door 't plan van een brug over de Waal, op de aangewezen plaats, bij de Belvédère te Nijmegen; op de uit dieping van dc Zaan en op ecu waler- weg-lJ niuidenKatwijk. De heer Duymaer van Twist be sprak de wensclielijkheid der verbete ring van de Linde en van de Zuider- zee-liuvcn te Huizen, in 't belang dor visscherij en eveneens de verbetering van den Waterweg lJmuidenKat wijk, in 't belang van de uitgebreide haring-visscherij en handel van de laatstgenoemde plaats. Hij steunde ook het verzoek nopens liet Kram mer. Een warm en uitvoerig pleidooi voor 't IJmuider—Katwijksche ka naal, hield de heer Van Wass'énaer van Catwijck, in 't belang van de Kat wijksche visscherij, van veel beleeke- iïis en niet naar elders te verplaat sen, pok-om de met-do reederijen ver bonden nevenbedrijven. Door den heer Rutgers werd nog maals voor de haven van Huizen, door den heer Duys voor de uitdieping van de Zaan een dringende aanbeve ling tot do rcg. gericht. Verder behan delde de spr. de eleclrische energie, voor Zaandam van zoo groot belang. De Min. belemmert de aansluiting bij de Amsterdamsche centrale door wei gering ont een kabel te leggen door T Nooiüzee-kanaal en dan moet Zaan dam bij de Keunemerlaiid-centrale terecht, een kapitalistische onderne ming (van de Twenlsclie Bank), wat veel minder geraden is en noodelooze plagerij. Men kan irouwens als '1 moet door ecu kabel in 't IJ den Min. missen. De heer Pollema besprak de afwate ring van Friesland en ondersteunde in dit verband den heer Smeenge, op 't stuk van een geheelen afsluitdam van de Zuiderzee. Tegenover den heer Smeenge beval hij echter aan het stoomgemaal niet bij Workum, maai bij Tacozijl op te richten. Eindelijk ondersteunde li ij den aandrang voor de verbetering van de Linde (waar voor dc plannen gereed zijn) en levens van 't waterschap vau.VoUenho.vcn. Do -hoer De Jonge vroeg afschaffing van do Dinteltol; de heer Snoeök. Hen- keuians ondersteunde de verzoeken om den waterweg Imuiden—Katwijk te vorneterou en verzocht deu Min. reeds nu een Ikleine subsidie er voor uit te trekken, want zonder hulp van liet Rijk kan er niets van. komen. Nogmaals ploi-lte de 'heer Hugen- boltz, in 't belang van den water toe stand van Friesland voor de norma- liseoring van de Lïinde, voor do ver betering van de haven van Huizen en voor steun voor 't waterschap Ha- vel te. De Minister, de 'neer Rogout, gaf te kennen dat de Reg. niet- de geheele droogmaking der Zuiderzee afwijst, doch zij heeft, als preludium, een an der voorstel gedaan en kon dus nu niet in besprekingen over het groote plan treden, te minder omdat het technisch buro.au nog niet gereed is met zijn werk. Zoodra dal liet geval is .-zal men- dadelijk aan -het werk kunnen gaan. Voor de afwatering van Friesland wacht© men niet op den afsluitdijk, maar neme andere maatregelen en 't vei'heugde den Min. dat. deswege uvu -o veneens tem ming met de pro-v. Friesland is ver kregen. Over de bebossching van de duinen van West-Schouwen (door den 'heer Patijn vroeger ter sprake gebracht) zou de Min. met zijn ambtgenooten in overleg treden; over de Oostermanscbe vaart hoopte hij tot een spcedige be slissing te komen. Voor 't watersciiap Havelte bleef hij subsidie weigeren. De verbetering van De Linde zou hij bevorderen als het plan goed bleek. Voor het Krammer was een kleiner plan gc-maalrt, dat de Min. hoopte, dan tot uitvoering zou kunnen ko men, maar de provincie moet bijdra gen. Over de Geldersche valei zag "cte Min. de plannen van andore zijde ge maakt, te gennoet. Voor het kanaal door Twente kom hij nog niet verder gaan dan een algemeene .toezegging, zoolang er geen plan is. De haven van Huizen en de wa terweg van 'Katwijk 'hadden 's Min, volle sympathie. Na ampel overleg en herhaalde be slissingen was de brug over de Waai, die 2.6 millioea zal kosten, bij de Belvedère te Nijmegen vastgesteld en de Min. ontkende dat de scheepvaart er bezwaar van zou hebben. Over de eleetriscfce energie voor Zaandam liet bij zich -te' uit in ver band met het onderzoek eener Staats commissie en een reeds gereed ge maakt ontwerp van een wet op dit punt voor het geheele lar.d. De zaak van de Dinteltol zou de Min. onderzoeken. Na replieken werd het debat geslo ten. Enkele artikelen van de afd. Wa terstaat gaven nog aanleiding tot ee- nige besprekingenbijv. tusscl en den heer De Jong (Rotterdam) en den Mi- i-ister over de tractementen der in genieurs en over de organisatie ran 't ingenieurskorps; terwijl de beer v. Foreest nogmaals een goed woord deed voor de opzichters; de heeren Helsdmgen en Passtoors voor de bu reel-ambtenaren. De heer Duys vrceg toen stemming over art. 15. De Voorzitter wilde die stemming aanhouden tot Vrijdag, maar ook daarover vroeg de heer Duys stemming. Dit ïokto een vrij heftig verzet uit ook van den Minister, vvien deiheer Duys te voren bedreigd 'had met stem ming als bij niét toegaf; mede van den lieer Roediiuyz.en, die deze han delwijze om de werkzaamheden te belemmeren, soherp afkeurde. Het slot was dat gesteund word en slechts 34 loden tegenwoordig blo ken. De vergadering moest dus 'tot lieden 10 1/2 uur uiteengaan. DIEFSTAL VAN BOEKEN. Herhaaldelijk weiden uit de Qpen- l/aro leeszaal te Leeuwarden boeken vermist; ondanks nauwlettend toezien kon men den- dief niet betrappen. Vrij dag werden eenigo der vermiste boe ken teruggevonden cp een boekenstal letje op de markt. Do boekenvorkoo- per kon opgeven van wden hij de boe lken gekocht bad en toen bij den- on geveer 20-jarigen timmermansknecht A. R. een huisonderzoek gedaan werd, kwamen ook de andere vermis te boeken te voorschijn. De politie heeft tegen 'het jongemensoli proces verbaal opgemaakt. (Zw. Ct.) ONGELUKKEN. De 33-jarige St. Visser te Wester blokker, is, terwijl hij aan het slooten schieten was, te water geraakt, en ver dronken, zoo meldt de Tel. Bij een driejarig kind te Tijnje (Op- sterland) is, naar do „L. Ct." meldt, een wonde aan de lip, ontstaan door het vallen in een stuk glas, na gehecht 1e zijn, 's nachts weder opengegaan, zoodat de kleine den volgenden mor gen dood werd gevonden, tengevolge ran bloedverlies. DOORBRAAK. Te Tenvispel (Opsterland). zijn van een groote opperv lakte weilanden, toe- beiiooreude aan den heer Bouwer te 's-Gravenhage, do dijken doorgebro ken en als gevolg daarvan de lande rijen ondergetoopen, zoo meldt de Tel. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is lxMicomd bij liet reserve-personeel dér landmacht, bij den geneeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid 2de klasse, W. H. A. van O.ppenraay, arts. Is toegekend de aan dé orde van Oramje-Nassau verbonden .eere-me- da'tlle in- zilver, nan Chr, Vigel-ius, blikslager-modcl ma,ker bij de N. V. Dordrechtsch© Metaal waren fabriek. Is aan A. J. Metzlar, op verzoek, met ingang van 1 Januari eervol ont slag verleend als notafis te Meppel. ROYAAL. We lezen in de Tel.: De Raad der gemeente Wamel be sloot. aan twee veldwachters voor exlra diensten gedurende een; avond, elk 5 toe tc'konnen. De onderwijzer Van Os, die gedu rende twee maanden als tijdelijk hoofd der school te Leeuwen optrad en aan een klasse moer onderwijs gaf, ontving f 15. WIJZIGING EN AANVULLING VAN DE BURGERLIJKE PENSIOEN WET. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging en aanvulling van de Bur gerlijke Pensioenwet, o a. naar aan leiding van het Kon. Besluit van 2-3 Maart 1909, waarbij beslist werd dat de onderwijzers bij Rijksnormaalles sen burgerlijke ambtenaren zijn en waren. WEST-BORNEO. Met betrekking tot de jongste ge beurtenissen in do Westernfdeeliiig van Borneo, meldt een regeeringste- legram, dat in het landschap Landalc op 13 dezer door eene patrouille eene borstwering is ontdekt, welke bij de nadering van onze troepen verlaten werd. Een Europeesch militair bene den den rang van officier, bekwam eene lichte zelfverwonding. KAMERVERKIEZING TE ELST. De vrijzinnige kiesverecii.igi.ng Bur gerplicht en Gemeentebelang te Ren- j klim beeft besloten samenwerking te zoeken met de vrijzinnigen -in ande re gemeenten van het district Eist, om gezamenlijk een vrijzinnigen can- didaat te stellen in 1913, Het bestuur werd opgedragen, middelen le bera men om een krachtige propaganda te voeren, waarbij i;n overweging ge geven werd, met een propaganda- blaadje de kiezers te bewerken, (N. R. Ct.) In oen te Hilversum gehouden ver gadering van de besturen van. lcies- v-ereenigingen, aangesloten bij de Vrij zinnige Centrale in dat district, werd besloten aan de kiesvereenigingen te adviseeren voor de Kamerverkiezin gen in 1913 candidaat.to stollen dén lieer W. de Jong, te 's-Gravenhage, Kamerlid voor Hoorn, die ook dit jaar bij de tussclienlijdscho verkie zing in het district Hilversum candi- daat der Vrijzinnigen was en het toen tot eene herstemming mot den candidaat dor recht scho partijen, uw. V. A. Rutgers, bracht. Gemengd Nieuws GEWAPENDE OVERVALLEN IN RUSLAND. Volgen3 opgave van het Russische ministerie van binnenlandsche za ken hebben van 14 Januari 1907 tot 1 November 1912 in Rusland 38.094 ge wapende overvallen plaats gehad, waarbij 1719 beambten en 5997 parti culiere personen gedood 2499 beamb ten en 5747 particulieren gewona wer den. In de eerste 10 maanden van dit jaar hadden 2148 gewapende overval len plaats, zoo meldt de Tel. DE STÜDENTENSTAKING TE IIALLE duurt nog steeds voort. EEN LUCHTVLOOT IN BRAZILIë. Bij de Kamer is een wetsontwerp ingediend tot stichting eener mili taire vliegschool, waarbij de regee ring gemachtigd wordt Fransche viïegonderwijzors te engageereu en 3 bestuurbare luchtschepen en 0 hydro planes te koppen, benevens een' bat terij geschut, expresselijk tegen aero planes bestemd. 'T MIJNONGELUK BIJ DORTMUND. Nader wordt geseind: De ontploffing iu dc mijn „Minister Achenbacln" was van plaatselijken aard; zij kwam voor in een schacht op de 3e verdieping. Vrij spoedig waren C dooden aan den dag gebracht; van de 15 zwaarge wonden zijn 3 iu het ziekenhuis ge storven. 't Reddingswerk wordt nog voort gezet. Waarschijnlijk is een 25-lal mijn werkers omgekomen. De arbeid in de mijn wordt ongestoord voortgezet. STAKING EN UITSLUITING. Uit Amiens wordt bericht, dat al daar verschillende eigenaren van fa brieken, waar Maandag gestaakt werd, besloten hebben gedurende 24 uur de inrichtingen te sluiten. Hier door zullen ruim 600 arbeiders, thans niet vrijwillig, nog eens moeten Maandaghoudeu. NOG NADERE BIJZONDERHEDEN OVER DE AANVARING VAN DE WEST-HINDER. Het Handelsblad van Antwerpen meldt nog do volgende bijzonderhe den, verhaald door de bemanning van de inmiddels gevonden zeelichter, die de West-Hinder heeft aangeva ren, over de ramp met de West-I-Iin-, der, waarbij, nuar men zich herin nert, 10 personen liet leven hebben ingeboet. De zeelichter, die de West-IIinder in den grond liep, is teruggevonden nabij do Thornton Bank. De lieele be- maniiiug was ongedeerd aan boord; het schip is door de sleepboot Ary Scheffer naar Vlissingen gebracht. Het is aan den voorsteven nog al erg beschadigd. Gevaar voor zinken bestond er in geenên deele, daar het eene lading hout in had en het dus. bij mogelijke averij, op zijne lading zou blijven drij ven. De kapitein der Ekbatana onder vraagd, heeft nu verklaard, dat de ruwe zee de sleeptrossen had doen breken en dat hij verder niets weet mee te deelen. 1-Iij is van gevoelen dat de lichter, aan ziclizolven overgela ten, legen het vuurschip gestoolen is. Over liet lot van de 10 mannen, die het vuurseliip de West-Hinder beman den,. bestaat geen de minste twijfel meer. Allen zijn door de zee verzwol gen geworden. Het is de zeelichter Minnie, die te gen het vuurseliip is gevallen, er een maal mede in botsing gekomen, niet" meer gelukt vrij te komen. Het schip bleef nevens het vuurschip liggen en niettegenstaande de Westhinder ge heel zijne ankerketting uitliet om vrij te komen, bleef de Minnie als aan geplakt tegen het vuurschip en kwam er een tweede maal mee in botsing. Zonder een oogenblik te denken welk groot gevaar de bemanning van het vuurschip liep, liep deze tot den zeelichter, om den naam van het schip en kapitein te doen kennen, om een verslag van het gebeurde op te maken, voor alle gebeurlijke rechter lijke dingen. Men was daar volop mee bezig, heel dit spelletje duurde ongeveer reeds een twintigtal minuten, toen plots, zonder dat iemand maar het minste had kunnen vermoeden, liet vuurschip zich op zijne zijde legde en niet den kop het eerst in de golven verdween. De geheele bemanning van liet vuurschip was door dit geharrewar op het dek en met een kreet, die door merg en been drong, géraaklën allen te water en werden door de zee ver zwolgen. Meer dan waarschijnlijk moet liet vuurschip bij eon der botsingen een groot gat in do kiel hebben gekregen, waardoor een groot lok ontstond.en dat door niemand is waagenomen geworden, want dan hadden ze nog al den tijd en gelegenheid gehad om al len op de zeelichter Minnie over te springen. De zeelichter is verder aan 't drij ven gegaan, om later op de Thornton bank te worden opgepikt en naar Vlissingen te worden gebracht. Wat er nu met de Ekbatana is ge beurd, blijft nog een raadsel. Was de lichter nog op sleeptouw, toen de eerste aanvaring gebeurde, of was de ze reeds los? Daar is voor het oogen blik geen bepaald antwoord over te geven. Dit zal later door het rechts geding moeten uilgewezen worden. In alle geval, de Ekbatana is den ganschen nacht nog ter plaatse geble ven, maar zooals wel te vreezen. was, heeft zij niets meer gezien van de Westhinder of van diens bemanning. Stadsnieuws IJSCLUB. Woensdagavond vergaderde weder om do IJsclub voor Haarlem on omstre ken in het Stationshotel. Als eenig punt op de agenda stond .herzioniiig van het huishoudelijk glement". Nu waren zij 't ook op 't kantje af de voreischtc 15 leden aanwe zig. De voorzitter, de heer T. L. van-Wag- tendonk, sprak daarover zijn blijd schap uit. rt Bestuur zette inleen, waarom 't gewenscht is dat 't reglement gewij zigd wordt. In artikel 2 werd voorge steld te bepalen, dat leden, die vöor 1 Dec. van 't zelfde jaar liun contribu tie niet hadden betaald, met 1 gulden worden beboet. Is op 1 Jan. de contri butie, plus de boete, nog niet betaald, dan wordt 't weigerachtige lid door T bestuur van de ledenlijst geschrapt. De voorzitter merkte op, dat deze be paling noodig is, omdat zelfs gegoede personen bij de aanbieding der kwi tantie wel zegget ..Als 't vriest en de INGEZONDEN' MEDEDEELINGEN L 30 Cts. per regel. ÈN IS OVERAL GRATIS VERKRUSBAAR VOOR ELK KOOPER van SOLOrtARGARINE-a^rScT-PER-POND baan geopend is, dan zal ik aan de baan wel betalen." Deze ledén willen dus enkel betalen als de baan gebruikt wordt. Zonder discussie werd deze wijzi ging goedgekeurd. Gediscussieerd werd over het wen- schelijke om aan de leden alleen ie vergunnen bijkaarten te koopen voor liuisgenooteh e;i in wenenden. t Bestuur meende, dal van de thans bestaande bepalingen wel eens mis bruik gemaakt wordt. Het is evenwel niet de bedoeling de bepaling te streng toe te passen, vooral niet, wanneer 't kaarten voor kinderen betreft. Nu ko men er soms leden, die 5 of 6 dames- kaarten vragen voor dames niet tot liun gezin behoorend, en dat gaat. niet. Ten slotte werd besloten, dat de te genwoordige bepaling zal blijven ge handhaafd, evenwel mei dien verstan de, dat 't bestuur de bevoegdheid heeft voor sommige leden deze gunst te be perken tot huisgenóoten en inwonen-' den, wanneer zo daarvan een te ruim gebruik willen maken. Leden, die hun kaarten op de baan niet zichtbaar dragen, kunnen, als ze niet aan de aanmaning voldoen, van de baan verwijderd en van 't lidmaat schap vervallen verklaard worden. De boete van 2.50 uit 't tegenwoordige eglementis dus vervallen. Nog werd besloten bij het zoek-raken an kaarten alleen nieuwe kaarten te geven, tegen volle betaling, 't Be stuur had op aanneming dezer bepa ling aangedrongen, om misbruik te gen te gaan. Hierna werd d> vergadering geslo ten. TENTOONSTELLING ,,DE VROUW IN 1913". Voor een, met 'hot oog op de sleólite weersgesteldheid, «vrij goed opgeko men auditorium, traden in een dei- zalen van bétel Roooen gistermiddag op de dames Mevr. De Jong van Beek en Donk—Kluyver uit Den Haag, Mevr. Sterck—Prooi, Heemstede on Mej. L. van Eeglten te Doorn, om te spreken over de plannen voor 1913, betreffende de Tentoonstel ling „do Vróuw".- Mevrouw Sterck, de bijeenkomst openend, betuigde vriendelijk dank aan den 'heer Roozen voor diens gast- •ije ontvangst en hoopte dat deze vergadering zou bijdragen tot de ver wezenlijking van de plannen, die het comité zich gevormd heeft. Mevrouw De ong verkreeg «hierna 't woord en gaf een algemeene uit eenzetting der plannen voor de Ten toonstelling De Vrouw in 1913'. Toen in deu lande oomite's wer den opgerielnt met liet oog op de vie ring van het belangrijke jaar 1913. hebben ook ©e-niige energieke vrouwen zich aaneengesloten orn plannen te bespreken en werd besloten een ten toonstelling te organiseeren, die een beeld zal geven van het leven der vrouw in gezin en maatschappij. Bij de vergelijking dor toestanden in 1813 en 1913 wordt vooral gedacht aan de groote veranderingen in de taak der vrouw gedurende dial tijds verloop. De vrouw, die zich vroeger geheel moest wijden aan het gezin, kan nu, door den grooten vooruitgang der techniek, waardoor zij over veel vrijen tijd beschikt, zich meer wijden aan zaken van maatschappelijk be lang. De afd. 1913 der tentoonstelling zal een antwoord geven op de vraag; Wat hebben de vrouwen in 1913 met haar meerderen lijd gedaan? De tentoonstelling der Vrouw in 1908 is van groote bc.leeken.is geweest voor vele vrouwen en meisjes, die eertijds liuar tijd in ledigheid door brachten door gebrek aan energie, maar nu een taak zoeken in gezin en maatschappij of gedeeltelijk in beide. De tentoonstelling 1913 zal nog een beter, een grootseher idéé geven, wat de vrouwenbeweging is. Deze ten toonstelling .zal een beeld geven van wat op velerlei gebied door de vrouw wordt gepresteerd. Zij zal geen pro paganda zijn voor vrouwenkiesrecht, ofschoon wel een afd. daaraan zal zijn gewijd, maar velen, die haar doorgewandeld zullen hebben, zullen tot de conclusie komen, «Lat ook do vrouw een plaats toekomt in regee- ring en bestuur. Spr. eindigt -haar geestdriftig betoog met den wensch, dat do tentoonstel ling voor vele vrouwen en meisjes van groote beteekenis zal zijn. Daarna gaven de dames Mevrouw Sterck cn> Mej. van Eeglhen een uitvoe rige uiteenzetting der plannen in hun détails, de inrichting van 't huis in 1813 en 1913, een historische beschrij ving over zoden en gewoonten, too* gelicht.met -citaten uit gedichten van Bïlderdijk e.a. Beide dames wekten do aanwezigen oj), belangrijke antieke meubelstuk, kon of andere huishoudelijk© voor. .worpen uit don ouden lijd, in bruik leen af te staan aan het oomite, op dat een schoon geheel verkregen wor de. Mejuffrouw Van Eoghen, wees op de groote kosten dezer tentoon stelling en deelde mede, dat hot comité, door uitgifte van aandeelen enz. de benoodiigdo gelden tracht bij een te brengen. Zij noodfgd© de aan wezigen uit, door als bogunstigstora of donatrices toe Ie treden, hot comité t steunen. Hierna begaf men zich naar do tuinzaal om do thee te gebruiken, welke de heer Roozen de vriendelijk heid had te doen ronddienen. „MODERNE KAMMERKUNST". Woensdagavond gaven, in „De Kroon", Marya Delvard en Marc Hen ry ©en avond van „Moderne Kam- meikunst". Voor wie onlangs de avon den van Yvette Guilbert en van Svcn Sc'h.olandee met zijn dochter bijwoon den geloof ik niet dat dezo séan ce Veel belangrijk nieuws heeft opge leverd of het moesten dan zijn die drie echt-Pa,rijsche Stemmingsbeel den „A Batigholles", Les Pierréuses, en Sur l'pavé door den heer Henri in een soort Apache-oostuum (waarbij zijn witte handen en z'n lakschoen tjes wat gek deden) prachtig gezegd en geacteerd. „Gezongen" durf ik niet zeggen, want het zingen van dezen M ode rne Kamme rk unst"-vertolk© r is juist niet om op te pochen. Dat doet Marya Delvard heel wat beter zonder daarom nog in dit opzicht iets merkwaardigs voor den da'g tc bren gen. In liet zuiver muzikale ligt dan ook de kern van deze kunst geens zins, Een van de ook muzikaal 'meest belangwekkende nummers van liet program vond ik nog de wedergave van verschillende uitroepen en wijs jes (dikwijls heel aardige!) waarmee de Parijsche venters en ventsters hun koopwaar aan-den man. zookeu te brengen. Dat klonk werkelijk flieel mooi en karakteristiek zxioals Marya Delvard dat deed; en de toelichtende en verbindend©, causerie van Maro Henry was even interessant door voordracht als inhoud. Voortreffelijk leek mij verder de voordracht en ac tie van het Fransche duet „Monsieur et Madame Denis". Vernield ik nu nog de aardig gezongen oude Fran- solie liederen, met luit- en guitaar- begeleiding: La Ballade du petit na- vire en Le joli tamibour dan heb 'ik wel zoowat hét voornaamste... neen toch niet; want tot liet voornaamste behoorden zeer zeker ook de Com- plainte d'Armorique en La Légende de St. Nicolas, twee composities van Marc Henry, door hem zelf voorge dragen, met goede klavierbegeleiding door Marya Delvard. Maar dan heb ik ook werkelijk al liet maar eenigs-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6