HUM'S Dioui DERDE BLAD iderdag 19 December 1919 Binnenland WERKLOOSHEID IN DE DIA MANTINDUSTRIE. Jïit de cijfers, welke het „Week- 1 geregekl publiceert, omtrent mtal werkloozen in de diamant- i'r.e, blijk!, dat dit getal steeds :.<le is, hebben wij ons zoo jtt het Ilbld. tot 'het bestuur ten A. N. D. B. gewend, met het ieX om ons «enige cijfers te ver- ka aangaande dezen crisis in <ustne, waarop nog onlangs de Vliegen ia de Tweede Kamer, bij dciueene beschouwingen dor ïk-gTooting doelde, i groot als thans het aantal kezen is, is het, inderdaad be- uis enkele weken in do crisis- 1908 en 1907 nog ruiei geweest, stens de jaarverslagen van den D. B. was dit getal in 1908 ge- :do 26 weken wel hooger dan de 5 weken van de stopzetting aedegerekend. In 1907 was dit. gedurende 4 weken hooger, de weken van de laatste twee aJen -.an 1912. it het jaar 1912 zelf aangaat, was sokelijksch cijfer van de werk- \\el steeds groot. In de maand •i varieerde hot van 1700 tot [het daalde in Februari tot 1100, in Maart van 1300—1900. lm was het ongeveer gelijk, in Mei was bet met oenige honder- afnemend, tot het in Augustus tot 1000. Deze periode bleef iinil October slatfannaif. Daarna het aantal in begin November tOO werkloozen per week toe en elijks werd het met honderden root. /dat in do laatste wedk (7 Dec. ie.) een cijfer van 3381 bereikt is. NTOONSTELLING DE VROUW 1813—1913. Cnragao is een sub-commissie deze tentoonstelling benoemd Ie zorgen voor ccn waardige ver- nwoordiging van Curasao op deze toonstelling. WIJZIGING LOTERIJWET. Voorloop ig Verslag. de strekking van dit wets- verp had inen in het algemeen i) bezwaren. jiiiinigo lotion hadden tevens gaar- cen wetswijziging gewenscht, rdoor do wet niet meer van toe- zoude' zijn op tombola's en loterijen. Do'or 'eenigé leden de vraag gesteld of art. 10 niet worden gewijzigd ten einde de wling om bij de invoering der wet liglijllt bestaande loterijen ongo- id te laten, meer tot haar recht doen komen. Men daoht hierbij i het bedrijf van maatschappijen piotisico". Wat aangaat de hier- oeindo maatschappij, meenden nidigen, dat op vrij eenvoudige wij jan haar ongewensch't optreden einde zou zijn te maken door voor loten der Staatsloterij een grooter slal nummers te gebruiken dan er in zijn, zoodat wisselvallig bij de nmering getallen worden overga an, Zijn er 21.000 loten, dan zou- i daarvoor bijvoorbeeld de getal- 1 tot 20.000 zijn le gebruiken. Men ég: wat de Heg. van een dergel ij- maatregel dacht. oor eenige leden werd vcrscher- jfVau controle bepleit ten aanzien loterijen voor liefdadige doelei'n- iemmigen meenden, dat de voorge le maatregelen te ver gingen. 11IJZ1NNIGE CONCENTRATIE IN HET KIESDISTRICT ALKMAAR, kil schrijft uit Alkmaar, dat al- op initiatief van het bestuur der innig-democratische kiesvereeiu- ig „Vooruitgang" een gecornbinoer- bestuursergudéring is geliouden de viijzinmg-democraliscbe en oiui 1st revend liberale kiesvereeni- igftn, die in 1909 den heer Frans isclicr tot candidaat der Tweede dat district hebben gesteld, deze vergadering weru met algo- vno stemmen een motie aangeno- •iil wordt gezegd dat de '/adering met algemeene insfcem- hg haar goedkeuring heeft genecht het voorstel van de hoofdbestu- der dTie vi ijzinnigè partijen, om den grondslag va,n het concentra- progium bij de verkiezingen in 13 samen te werken. .Erkennende de aanspraken, die (io als gevolg van de bespreking i hoofdbesturen door den Bond van [o liberalen op den zetel voor dit «district in de Tweede Kamer wor- goïnaakt, zich ernstig voorne- iiide op loyale wijze de samenwer kt van de drie vrijzinnige partijen dit kiesdistrict te helpen bevorde- sezien bet schrijven d.d. 23 No- iuber 1912 van jhr. mr. P. van Fo- K(, afgevaardigde der Tweede Ka lf voor het kiesdistrict Alkmaar, iarbij Uezo in antwoord op hem sr de vnjzinnig-deniocratLsche kies- itcinging „Vooruitgang" gestelde V<-n verklaart ,lo. bereid te zijn in 1913 opnieuw candidatuur voor het district Alk- lar te aanvaarden zich gaarne te verbinden om t'ier alle omstandigheden er tce me- - to werken om alle in het concen- l'ioprogram uitgesproken denkbeel- 'i tot verwezenlijking te brengen igehourd de besprekingen „besluiten, bij de verkiezingen in ill de groote gemeenschappelijke be ogen der vrijzinnigen in gansch het iderland te stellen boven de bijzon tra partijbelangen in dit district, in kiesvereenigingen de candida- fuvit Van jhr. mr. P. van Foreest 'te stellen en krachtig to verdedigen, en op den eersten Zondag in Januari een vergadering van afgevaaidigden der besturen van alle vrijzinnige kies vereenigingen in dit district samen te roepen, ten einde te beraadslagen over het voorstel om jhr. mr. P. van Foreest te proclaimeeren tot candidaat 1 der gezamenlijke vrijzinnige kiesver eenigingen in het kiesdistrict Alk maar". CENTR. VER. TEGEN TUBERCU LOSE. Do Neder! andsche Centrale veree- nigi-ng tot bestrijding der tuberculose vergaderde te 's-Gravennage. De begroeting werd vastgesteld, na-[ dat besloten was net bedrag van bet1 geraamde saldo met f 1000 te vei-höo- gen, die dan besteed zouden kunnen worden ter verhooging van den post: j opleiding voor huisbezoeksters, daar i deze zaak in de verschillende provin cies met nog grooter sympathie wordt ter hand genomen. Ter voorziening in de vacatures door liet aftreden van Mgr. prof. dr. W. H. Nolens, prof. dr. J. Poe Is en dr. G. A. M. van Wagenburg ont staan, werden gekozen de heeren mr. Aalbsrse, lid van de Tweede Kamer, dr. Beek&nkamp, te Nieuwwolde, en J. TL Schaper, lid dor Tweede Kamer. De Voorzitter deelde daarop anede, dat de verkoop van de Ernrnabloem dit jaar op denzelfden voet als hét vorige jaar zal geschieden. DE LANDBOUW EN DE TARIEFWET. De afd. CulLura van het Ned. In stituut voor Landbouwkundigen heeft te 's-Gravenhage vergaderd. Aan de orde kwam o.a. de behan deling van een rapport in zake het Ontwerp-Tariefwet. i De commissie voor het ontwerp, de heeren F. E. Postkuma en J. van der Koogh, de balans opmakende van haar beschouwingen, komt tot bet vol gende resultaat: „Rechtstreeksche voordeelen heb ben wij, althans tot een noemenswaar dig bedrag, niet kunnen aanwijzen. Rechtstreeksche nadeelen zijn zon der eenige moeite (dus als voor de hand liggende) tot een bedrag van ruim 1 1/2 millioen gulden aan te wijzen. Indirecte voordeelen en indirecte nadeelen beschouwen wij als zaken, die voor zeer verschillende waardee- I ring vatbaar zijn. Wordt het doel van den wetgever bereikt, dan zal de j landbouw door de indirecte nadeelen zwaar worden getroffen en zuilen de indirecte voordeelen öf geen waarde voor hem hebben Of gevaar voor hem i opleveren." Na de discussie bracht de voorzit ter de gestelde conclusies in stem ming. Zij werden aangenomen met alge meene stemmen op één na en één-in blanco. Het bestuur zal verder moeten overwegen, op welke 'wijze aan dit besluit uitvoering -behoort te worden gegeven. DE VERBETERING VAN "HET N O ÖRÏ) ZEE If AN A AL. In de gistermiddag gehouden beslo ten Raadszitting van Amsterdam is aan de orde gekomen de geheime voordracht van B. en" W., om aan den Minister-van Waterstaat te ken nen te geven, dat de gemeente Am sterdam, de; gevraagde bijdrage in do kosten dey verbetering van hot Noord- zeekanaal (f 5.200.000) té hoog acht en bereid is de heift te geven. Tot verzending van dit antwoord aan den Minister, werd besloten. („Hbld."). De „Tel." vult nog aan, dat de ge meente dé toegezegde bijdrage in trekt als te Velsen een voetbrug of een brug voor rijverkeer wordt ge bouwd. STOOMBOOT GEZONKEN. In de nieuwe haven te Vlaardingen is in den nacht van Dinsdag op Woensdag door onbekende oorzaak de stoomboot „Koophandel" van de fir ma Rupke, te Rotterdam, gezonken. De boot was geladen met 250 ton nen haring van de firma Hoogendijk. PRINSES JULIANA. De koopman in Kerstboomen, die se dert eenige dagen bij het monument in het Lange Voorhout te 's-Graven hage zijn uitgestald, zag gisterenoch- lend voor zijn kraampje een hofrijtuig stilhouden, waaruit het prinsesje met de gouvernante stapte. De prinses be keek eenige Kerstboompjes, en kocht deze van den verkooper, die uit haar kleine handjes het geld ontving. De gekochte boompjes werden in het rij.- tuig medegenomen. Vele nieüwsgie- rigen hadden zich op de plaats verza meld op het oogenblik dat Juliaautje haar inkoopen deed. VERMIST. Te Oostzaan wordt (sinds 12 dagen) vermist de 27-jarige bakkersknecht M. Zeilmaker. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. gen. Deze draaiing is dus een bewijs van de beweging der moleculen. IIoo hooger een kolom gas is, hoe minder de dichtheid wordt. Do ver houding va-u do dichtheid van ver schillende gassen hangt af van do grootte der moleculen en de snelheid van do moleculen is da3irvan weder afhankelijk. Neenrt men bv. een atmosfeer zuur stof en zou men willen stijgen tot een plaats, waar de drukking slechts de helft is, dan zou men hij waterstof een buis moeten hebben van 80 KM., maar bij zuurstof slechts 5 KM. Die verhouding van 1 tot 16 nu wordt veroorzaakt, doordat de waterstof- moleculen zich in grootte verhouden; als 1 tot 16 de snelheids-verhouding i is als wortel 1 tot wortel 16, dus als i 1 tot 4. De moleculaire beweging bij de gas sen is de ooizaaik, dat niet alle rnole- ciiten op den bodem liggen, maar op stijgen. i Ook de moleculen der vloeistoffen 'en vasie lichamen zijn in beweging. Bij do guttegoni, een gele kleurstof, kan men die moleculair® beweging - onder het microscoop duidelijk w«ar- nemen. Prof. Perrin, te Parijs, heeft zich op het gebied van de onderzoe king van de beweging dezer vloeistof- moleculen (die de Brownsche bewe- ging wordt genoemd) onderscheiden. Spreker toonde een lantaarnplaatje, dat hij van Prof. Perrin heeft gekre gen ea waarop een schematische voor stelling der Brownscho beweging is afgebeeld. Perrin berekende de hoeveelheid van de moleculen in twee gram wa terstof. Daarbij kreeg hij o. n. een ge- tal 683, gevolgd dooi- 21 nullen, i Dr. Elias, die aan Teyler werkzaam is, deed soortgelijke prdeven met gutte-gom, als Prof. Perrin. Hij kreeg ook ongeveer dezelfde resultaten. Hierna zette Dr. Lorentz uiteen, dat het blauw vam de lucht veroorzaakt wordt, doordat de luohtdichtheid in de verschillende lagen verschilt. Was die dichtheid overal dezelfde, dan zou de lucht geheel doorschijnend zijn. Nu dit niet het geval is, wordt het licht daarin zoo verstrooid, dot men de blauwe straten hét meest waarneemt. Dit blauw van de lucht liet de pro fessor tlians ook door een proef zien, waarbij de z.g. opalescence teweeg gebracht wordt door vermenging van twee vloeistoffen, namelijk brown- na.phtaline en methyl-alcohol, die zich met elkander bij verwarming vermengen en dan dezelfde diebt- heidsverschillen vertoornen als het blauw dei- lucht. Omtrent do kwestie der opalascentie heeft do heer Zor- nicke, to Amsterdam, een reeks on derzoekingen ingesteld, waarvan do I resultaten, in een verhandeling ver zameld, door do Hoiianusoüe Maat schappij van Wetenschappen bo- - kroond zijn. De heer Zernicke lieeft ook uit do lichtstralen het aantal moleculen be rekend. Hij kreeg echter nog slechts jvoorloopige resultaten, die nogal af wijken van de cijfers van Prof. Per- riti en Dr. Elias, nl. 380,' geyolgd door 21 nu'llsn, iiiplaats''680 gevólgd door 21 nullen. De moleculen der vloeistoffen heb- 'ben goen régelmatigen vorm. Die van- dè vaste lichamen vertoonen regelma tiger vormen. •- Verder toonde spreker met tour- maijjn en kwartsstaafjes achtereen volgens het opwekken van pyro-élec- triciteit en piézo-electriciteit, nl. elec- Iriciteit opgewekt door vuur of door samentrekking der stof, Ten slotte besprak Prof. Lorentz een nieuwe ontdekking, die dit jaar gedaan is door een geleerde te z.u- ricn, welke met Röntgenstralen de structuur van de moleculen van zink- blende aantoonde. Deze ontdekking i kan, bij voortgezet onderzoek, de struc tuur van de kristallen openbaren, wat weer van belang is- voor liet inzicht in de structuur der materie. De voordraent werd zeer geapplau disseerd. Stadsnieuws TEYLER-VOORDRAGHT. Dr. II. A. Lorentz, buitengewoon hocgleeraar te Lecden, hield Woens dagavond voor de geheel gevulde Teyler-aula een belangwekkende voordracht over de verschijnselen der moleculaire bewegingen. De professor gaf in den aanvang een exposé van de snelheid, die de moleculen der lucht kunnen berei ken. Deze sn-eïheid is gelijk aan een bewegi-ng over een afstand van ito M. in één seconde. Wanneer die recht op in de hoogte zouden Osunnen opge stuwd worden, zouden zij op die ma nier tot een hoogte van i2 KM. kun nen weggestooten worden. Door deze beweging botsen de moleculen onop houdelijk. tegen elkander. In een Crookesohe radeoraeter, waar in de lucht zeer verdund is, zijn die botsingen niet meer van be'.aing. Wan neer men nu den oenen kant van de bus gaat verwarmen, ontstaat er een beweging deir moleoulen, die een molentje in de buis in draaiing brem- üit ds Omstreken IIILLEGOM. Raadsvergadering van Woensdag. Voorzitter is de burgemeester. Af wezig- zijn met kennisgeving de hee ren J. van Til Rz. en P. II. v. Wave- ren Ilz., beiden wegens.ziekte. Alvorens de vergadering te begin nen, wijdt du Voorzitter eukèle woor den aan de nagedachtenis van het overleden raadslid, den heer G. Veld- huijzen van Zanten Sr., welko rede door de raadsleden staande wordt aangehoord. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken, die voor ken nisgeving worden aangenomen. Tot leden der gascommissie, wegens periodieke aftreding, worden herko zen de aftredende leden, de heeren Balvers, Topper, van der Schoot en van Til. Tol leden der plaatselijke school commissie worden gekozen de hee ren F. A. J. Heemskerk, aftredend lid, en de heer H. A. van Waveren, in de \aealure-K .Langeveld. Benoemd worden de stembureaus ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad, ter vervulling der va cature, ontslaan door het overlijden van den heer G. Veldhuijzen van Zan ten Sr. De voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres aan de O. L. School luidt: 1. Mej. E. Bakker, te den Burg; 2. Mej. K. Bosma te Ter Aar; 3. Mej. A. Baas, te Vorcbten. Over de voordracht werd lang ge discussieerd. No. 1 wordt ten slotte met S stem men benoemd; de beide andere voor gedragenen verkrijgen elk één stem. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot het toekennen eener perio dieke jaarweddeverhooging van de onderwijzeres J. G. .Vcnnekool. Op voorstel van B. en W. wordt zonder discussie vergunning verleend tot plaatsing van hekwerk vóór de rooilijn aan A. van der Poest Clement en M. Th. Pos, respectievelijk aan de Leidsche straat en den Loosterweg III. Voor het doen der huwelijksafkon digingen worden tot ambtenaren van den burgerlijken stand benoemd de heeren Th. J. G. Pardoen en tot diens plaatsvervanger J. Frijlink. Met algemeene stemmen wordt op het desbetreffend verzoek aan de fir ma J. Kraai) Co., alhier, verhuurd een perceeltje grond aan de Haven, thans reeds bij haar in huur, voor j den prijs van (50 per jaar. Op voorstel van dc-n Voorzitter wordt tevens besloten aan genoemde 1 firma te kennen te geven dat deze huur de laatste zal zijn, aangezien men daar ter plaatse gaarne eene nct- J te omgeving wcnscht. 1 Naar aanleiding van een adres van het Hoofdbestuur der Nederland- l sche vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, om te ver bieden het gebruik van alcoholhou- 1 dende dranken op gemeentewerken en zulks ook te verbieden in gemeen tebestekken, hebben B. en W. voor gesteld oin afwijzend op dit verzoek te beschikken, op grond, dat de onder vinding de noodzakelijkheid daar van nog niet heeft aangetoond. Den heer Balvers bevreemdt en spijt dit advies. Ook op dc verschil lende werken wordt veel bier ge dronken en zulks is volgens spreker ook uiet gewenscht. De heer Van der Schoot is het eens met het advies van B. en W. Misbruik is nog niet gecohstoteérd. Bovendien het bier dat in Nederland wordt ge dronken, is zoo licht, dat men dit niet behoeft te verbieden. Dé heer H. A. van Waveren zegt nog dat bier veeial wordt gedronken door inenschen, die uiet naar huis kunnen gaan. Koffie is moeilijk mede te nemeu en melk valt blijkbaar niet t in den smaak. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen met 9 tegen 1 stem, die vun den heer Balvers. Aan de orde is de regeling van de jaarwedde van den gemeente-opzich ter. B. en W. stellen den raad voor de indertijd aangeboden éalarisregUug aan te nemen en den gemeente-op zichter in huur aan te bieden de vroegere onderwijzerswonirig in de Kerkstraat. De heer H. A. van Waveren stelt 1 voor de salarisregeling vast te stellen conform liet voorstel, met vrije wo ning in de vroegere school, en dit op te nemen in de betrekkelijke instruc tie. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren Heemskerk en Nieberdirig. Ter talcl komt het voorstel van B. en W. om, gehoord de verschillende voorstellen tot wijziging der belas- tin gverordeniug op de honden, ten eerste uit te maken of eene wijziging van de thans bestaande heffing wordt verlangd, ten tweede, zoo ja, le be palen op welken grondslag de nieu we heffing wordt verlangd en ten derde, aan li. en-W. op le dragen een nieuwe verordening in te dienen. De heer H. A. van Waveren infor meert naar liet doel van de voorstel len, namelijk of beoogd wordt ver sterking der financiën dan wel op ruiming der honden. De Voorzitter antwoordt, dat het laatste het doel is. De lieer H. A. van Waveren zegt dat men dan beter het voorbeeld van I-Ia.arlcm kon volgen. De liesF Gultlemorid beweert dat de beide voorstellers,- de heeren Balvers en P. II. vans ,Vs «.veren Hz., met hun voorstellen liet beoogde doel niet zul-' len bereiken. .Het voorstel van den wethouder H. V. v. Zanten komt dit doel liet meest nabij, maar ook dat is nog niet geheel volledig. Spreker geeft daarom iu overwe ging om eene bepaling in de politie verordening up te nemen, waarbij verboden wordt de honden te laten losloop en en zulks strafbaar te stel len, desnoods mot recht van opvan ging' en afmakrig bij herhaalde over treding. De wethouder van Zanten zegt dat elk middel dat liondenopruimen ver oorzaakt, welkom is. Daarom zal hij den wenk van den heer Guldemond in studie nemen. De heer Van der Schoot zegt dat het aanbevolen middel in de steden wol opgaat, maar niet in een dorp. De heer H. A. van Waveren zegt dat liet toch inderdaad zoo erg niet is als het wordt voorgesteld. Spreker zag liever dat B .en W. de eigenaars van lastige honden aanschrijven en de po litie toezicht laten houden op lastigo honden. De lieer Balvers wil eerst laten uit- maken of wijziging gewenscht wordt. De heer Guldemond wil nog aan zijn voorstel toevoegen de woorden „ter beperking van het aantal losloo- pende honden". Met 9 tegen 1 stem, die van den heer H. A. van Waveren, wordt beslo ten zich voor wijziging te verklaren. De heer Heemskerk beveelt thans aan aanneming van het voorstel van B. en W. De heer Nieberding gaat wel mee met 't voorstel van den heer Balvers, n.L progressie in de heffing, mits de bedragen niet zoo hoog worden ge steld. De Wethouder Van Zanten zegt het voorstel-Guldcmond in studie te zul len nemen, waardoor alle klippen worden ontzeild. Er wordt met algemeene stemmen besloten in dien geest een nader on derzoek in te stellen. Bij de rondvraag informeert de heer Heemskerk of B. en VV. bij de beoor- deeling van bouwplannen ook sciioon- i heidsgevoel laten werken, waarbij hij wijst op de gevels van de woonhui zen aan de Krochtstraat- Indien dit niet het geval is, zou daarin dan niet kunnen worden voorzien bij de bouw verordening. Aan den onderwijzer R. Visser, op diens verzoek, eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de O. L. School, wegens benoeming te Haar lem. slagen agent van politie der le klasse i eervol ontslag is verleend als buiten gewoon gemeente-veldwachter. d. dat op 12 dezer zijn opgenomen de boeken en kas van het pensioen fonds voor weduwen én weezen van gemeenteambtenaren en voor het fonds van de eigen-pensioenen der ambtenaren. Alles werd in orde bevonden. van den bewaarder van den Doelen; 1 breiding van 2 tot 10 ambtenaren oo> 2o. een verzoekschrift van verschil- te rekenen ds ambtenaren der 4de of lende vereenigingen inzake vervroeg- deeling, die er reeds zijn. do winkelsluiting; Spreker ls echter voor aanhouding 3o. een schrijven van de Commissie en ad vies-in winning bij de Finan- voor schoolkleeding, houdende dank- cieele Commissie, betuiging voor het toegekend subsidie; De heer KRUSEMAN (wethouder) io. een schrijven van het bestuur is als voorzitter der Financieele Corn- der Nationale Vereeniging voor han- irJssie zoer voor advies-vragen aar delsondcrwijs, houdende dankbeiui- deze Commissie. Maar bij personeels ging voor het toegekend subsidie; uitbreiding Js nooit het oordeel dei 5o. een schrijven van R. Visser te Commissie ingewonnen. Spreker wijs Ilillegom, houdende dankbetuiging er op, dat verleden jaar zooveel ach van en bericht van aanneming van ferstand bij de controle was, dat hel de benoeming tot onderwijzer aan de kohier twee maanden 1e laat klaar Opleidingschool voor jongens en rneis- was. Dal gaf een renteverlies van jes; 4900. Hei is beter (2700 uit te geven, Go. een schrijven van L. J. F. van dan (4000 te derven. Dat het Bureau d. Meuien te Almelo, houdende dank- gToot zou worden, dat wist men van betuiging voor en bericht van aan- te voren. In Amsterdam heeft nier neming van de benoeming tot onder- een bureau mei 11 personen, wijzer aan de school voor uitgebreid Da heer SCHREUDERS handhaaft lager onderwijs, left B; zijn meening. 7o. een schrijven van het comité De VOORZITTER merkt op, dai tot bevordering der beoefening van het voor de hand ligi dat men nicer- gvmnastiek door meisjes der afd. dere ambtenaren aanstelt, daar im- llaarlein van den Nederlandschen aners het werk te laat gereed komt. Bond voor lichamelijke opvoeding. En bet volgend jaar zal de nieuwe houdende dankbetuiging voor de be- regeling nog meer arbeid geven. Wat schikbaarstelling van een lokaal; het advies der Financieele Commissie 8o. een verzoekschrift van W. G. betreft, spreker is voor een ruime Ilartog te Spaarndam, om overschrij- opvatting van het hooien van Com- te zijnen name van het door wij- missies. Maar wat zo! deze Commïs- len N. Hnrteg gewachte grasgewas. sie kunnen zoggen Of uitbreiding Aldus wordt besloten. noodïg is. daarover zal de Commissie (Burgemeester en Wetli. stellen voor j niot oordeelen. Zij zal alleen kunnei :t verzoekschrift in hunne handen zeggen, dat (2700 vee! geld is. Maat te stellen der afdoening). dit weten we allen. (Gelcch). 9o. amendementen van den heer A. Het voorstel-Schreuders (tot aan- Nagtzaana op het voorstel van B. en houding) wordt aangenomen met 23 W tot vaststelling van het tarief van tegen 9 stemmen, die dor heeren den onderstand voor 1913 HuJswit, Loosjes, De Breuk, Kruse- i'e behandelen bij punt 12 van den man. Kleynenberg. Slingenberg, Vis- oproepingsbrief). ser, Seignelte en K rei age. dat" aan J Brouwer, eervol ont- PUNT 6. B. en W. stellen voor eenige af- en overschrijvingen ten dienste van het' gemeentelijk gasbedrijf, te zemen groot f 27000. Aldus wordt besloten. PUNT 7. Door Mr. J. H. Thïel c.s. is op 5 Juni Vervolg Gemeenteraad Ingekomen stukken en mededeel La gen: a. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies: lo. een verzoekschrift van W. ran Opijnen en anderen, klerken van het bureau van politie, om verhooging van hunne jaarwedde; 2o. een verzoekschrift van de Bin- nenlandsohe Exploitatie Maatschap pij van Onroerende Goederen, en an deren, om de hoornen van de Gedemp te Oude Gracht, te doen verwijderen; b. dat zijn ingekomen: lo. een voorstel van B. en W. tot nadere regeling van de jaarwedde dat door B. en W. een bezoek is een motie bij den Raad ingediend, gebracht aaa de instellingen van waarin uitgesproken werd, dat het liefdadigheid, bedoeld bij art. 179, aanstellen en bezoldieen vaa een lett. A, der gemeentewet, welk bo- hulp-organist voor het orgel der Groo- zoek tot geene opmerkingen aaniei-te Kerk meer eigenaardig op den weg ding heeft gegeven; ligi van hel Kerkbestuur, waarom B. f. dat de Havenmeester, tevens in- en W. uilgenoodigd werden, om met specteur der markten, dank heeft be- dit bestuur in overleg te treden, ten- tuigd voor de verhooging zijner jaar- einde, voor zooveel mogelijk, de o ver wedde; cenkomst van 1817 gew zigd re krij- g. dat door B. en W. aan J. Brou- gen in dezen zin, dat de bemoeiingen wer, eervol ontslagen agent van po-der gemeente zich niet uitstrekken litie der le klasse en pensioen is ver- tot de orgelbespelingen bij fcerkdien- leend van 599 per jaar. sten. h. dat voor do leden ter lezing is B. en W. ontraden thans de aan- nedergelegd het verslag en de balans- neming van deze motie, omdat dit er en winst- en verliesrekening over hettoe zou leiden, dat de bevoegdheid tot boekjaar 19111912 der Maatschappij beschikking over het orgel door de ge-, tot verbetering der huisvesting voor meente met anderen zou worden ge- .invérmogenden; deeld. i. dat B. en W. voorstellen om in Bij verkeerde behandeling van het hunne handen te stellen ter afdoe- orgel door een organist, op wiens Ban ning een verzoekschrift, van de Wed. stelling de gemeente geen besiissen- S. Kuyt en anderen-, betreffende den den invloed heeft, zou liet eigendom invoer uit do gemeente Haarlemmer- der gemeente schade lijden. liede en Spaariiwoude van Argen- .Zonder wijziging van de overeen- tijnsch vleesch; komst gelooven B. en-W. niet, dat.de j. dat is ingekomen een schrijven gemeente zich kan onttrekken aan do van Gedeputeerde Staten der pro- zorg voor het orgelspel tijdens do vincie-Noörd-Hollnnd ten geleide van kerkdiensten. Immers art. 5 der, over hel- dóór hen goedgekeurde Raads- eenkomst zégt, dat de gemeente „met besluit van 30 October jl. no. 3 tot het het geïieele onderbond daarvan (hot verl-eenen van subsidie aan de Com- orgel), zoowel als met de bezoldiging missie voor schoolkleeding; en aanstelling van de beampten bij een schrijven van dezelfden hetzelve.en de bewerking daarvan tengeleide van het door hen goed- benodigd, zal belast blijven, zonder gekeurde Raadsbesluit van 6 Novem- dat van wége Kerkmeestoren in hun- lier jl. no. 7 tot regeling van de ze- ne dualiteit tot dit of ander iets zal kerheidS3tellixig van den gemeente- behoeven te worden bijgedragen, dan ontvanger; alleen een scum van f 600, als oen een schrijven van dezelfden ten recognitie vóór het vrijgebruik, dat gei-eide van liet door hen goedgekeur- de "gemeente bij haar oponbaro gods- Raadsbesluit van 6 November j.l. dienstoefeuingen van het voorschre- 12- to-t regeling van den termijn Ven orgel heeft." ontruiming eener onbewoonbaar ver- De heer DE JONG acht het vreemd, klaarde woning. dat de Raad hier hot benooniings- recht uit handen geeft. Dat gebeurt (Vervolg discussie over punt 4 Aan- anders niet zoo spoedig. ■koop van perceelen aan den Kou- Bovendien wijst spreker op het denhorn en de Koksteeg). practisch bezwaar, dat de gedoeld o verantwoordelijkheid voor de zorg De heer LASSCHUIT is -bet m deze van het orgel aanleiding zal geven tot odk eens met B. en W. moeilijkheden. De heer DE BREUK zegt, dat de De heer TIIIEL merkt op, dat liet meerderheid en de minderheid wel antwoord van B. en W. op spreker's eerst bestonden, maar later was da motie voor een groot deel gaat togen Commissie er unaniem voor, om het woorden „voor zoover noodig". In perceel aan te koopen. overleg met zijn mode-voorstellers. Burg. en Weth. meenden, even- wijzigt spreker tlians zijn voorstel als de Commissie,: dat het noodig ZOo, dat deze woorden vervallen. is, om een verbeterde verbinding met Spreker laakt het dan, dat B. en W. 'de Bakouessergracht tot stand te blijven voorstellen, om mede te wer- brengen. In de toekomst is dit zeker ken tot oen kerkelijk officiant. Het ee- noodig en-nu kan men de huizeoi krij- val is toch, dat men voor de gods gen. dienst oefeningen een man of vrouw Wanneer men dit perceel niet moet benoemen, die van de richting koopt, dan kan de ste&g niet verbroed dor kerk is. Wanneer de Rand liet worden. - niet met spreker eens is, zul men De heer WILKENS houdt vol, dat waarschijnlijk mejuffrouw Barhas het -beier is, een hoogere koopsom te gaan noemen. Dien naam heeft spre- betalen en het perceel niet meteen te ker wel eens meer in Haarlem ge- sloope-n, dan een lagere som te geven hoord. Uit dien naam blijkt ook, dat en meteen tot afbraak over te gaan. b. en W., volgens sprekers nicening, Wanneer men het buis sloopt en men .x-ri persoon hooft benoemd van do kan niet verder ga ah, dan is het geld richting dor kerk, wat geheel sprekers weggeworpen. meening is. De heer LASSCHUIT handhaait zijn Als spreker nu mee moet werken meening. tot de benoeming eener kerkelijke Het voorstel van B. en W. wordt organiste, dan zal hij op mej. Barbas aangenomen. stemmen uit deze overweging, dat Tegen stemden de heeren Merens, jaej. Barbas is van goeden orthodoxen Wilkens, De Jong, Levert. Lasschuit, huize, zooals de organiste ook moet zijn. En als men uit die overweging gaat stemmen en men moet dat doen dan is men reeds op ilen ver- keerden weg. Nu kan het zijn, dat de Nel. Herv. -u-=.u n-cuoi-u vux Kerk bet wel aardig vindt, dergelijke der inkomstenbelasting eerder te doen relaties niet Staat en gemeente uitgaan, stellen B. en W.. mede in derhouden. Dat staat wel gekleed verband met do invoering van de ver- Ln de Hervormde Koik -oudt ei wel plichte aanarifte. voor, om het perso- .van, om -zich zoo n beetje uit te geven neel der afdeeling belastingcontrole - v^r staatskerk. We kunnen dit xn uit te breiden. Noodig zijn een com- <*en laatsten tijd nogal eens lezen, mies, als hulp voor den controleur, het bezwaar van den heer De één belastingschrijver en één klerk. ^?ng aangaat, stelt spr. de vraag, of De kosten bedragen voor 1913 (2700. M«J- Barbas, of een ander het orgel De heer SCHREUDERS merkt op, niet zal beschadigen, als de Gemeente dat men verleden jaar reeds twee ad- haar benoemt, maar wel, als het K-erk- junct-coinmiezen heeft aangesteld oni bestuur haar benoemt. Dat is toch een goede controle mogelijk te ma- dwaasheid. Trouwens, men kan waar ken. Hij becijfert, dat de controle een horgen eischen, dat het orgel met be- (8000 zal kosten, als dit voorstel schadigd wordt. wordt aangenomen. Dat heeft zeker Spr, handhaaft, ook namens zijn geen der Raadsleden vermoed, toen medevoorstellers, de motie, waana >n I de controleur in 1910 werd aange- den zin „met wijziging der overeen- I steld. toen waren er twee personen komst van 1816, voorzoo verdat voor de controle, nu tien. noodig i s" de woorden „voor zoo- I Spreker stelt daarom voor, dat B. ver dat noodig is wegvallen, en W. deze zaak nog eens zullen aan- De heer TJF.ENK WILLINK meent, houden om advies van de Financieele dat het den Raad vrij staat te lienoe- Commissie in te winnen. men wie hij wil. Daarbij hoeft geen De hec-r THIJSSEN is het daarmee voorkeur gegeven te worden aan een eens, maar do heer Sclireuders be- kerkelijke richting. Dat iemand van gaat de vergissing, door bij de uit- een andere geloofsbelijdenis het orgei PUNT 5. Teneinde te kunnen voldoen aai den wenscb, om de aanslagbiljeitei

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9