NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 9051' Verschijnt dagelijks; behalve op Zon» en Feestdagen. VRIJDAG 20 DECEMBER 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ffillfL zÊÊÊÊT SM/m Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buien het Arrondissement Voor Haarlem - f 1,20 Haarlem van 1—5 regels/1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. UMHnf zSgsbla'd, 'vo'or Haarlem' 1 0.37H JJÏMSSÊ^dS^vL Redactie en Administratie: Groote Boutstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer derRedactie600 en der Administratie724, Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122, Tot da plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AüENDA ZATERDAG 21 DECEMBER. Schouwburg: De Misanthroop. De Kroon: Viool-recital door Henri Marteau. Soc. Vereeniging: Ilaarl. Espeian- tistengroep: Feestelijke bijeenkomst. Soc. Vereeniging: Pluimveetei.toon- stelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stel! in gen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Stadsnieuws BEGRAFENIS Ds. Th. HOOG. In allen eenvoud werd hedenmid dag op de begraafplaats aan den Schoterweg ter aarde besteld 't stof felijk omhulsel van Ds. Th. Hoog, emeri tu s-predi kant. Geen enkele krans dekte de lijk baar. De belangstelling was evenwel groot. Onder de velen die zich rond de groeve geschaard hadden merkten we op: van het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente te Spaarndam de beeren Ds. Baljon, Dr. Nije en Bre- dius, voorts vele predikanten uit Haarlem, o.a. Ds. van Paassen, Ds. Veen, Ds. Barbas, Ds. Moeton en Ds. H aksteen. Eerst werd het woord gevoerd door Ds. Baljon van Spaarndam, die onge veer zeide: De sympathi^e grijsaard is van ons heengegaan, de man niet de sierlijke kroon der grijsheid, de vriendelijke ocgen en zijn warm hart. Ik acht mij gelukkig de tolk te mo gen zijn van de gemeente in Spaarn dam die Ds. Hoog zoo\eel jaren ge diend heeft om hier te gedenken hoevelen hij tot een zegen is geweest. Op zijn 70ste jaar maakte Ds. Hoog nog tochten naar 't lage polderland om den mensehen daar de blijde bood schap van het Evangelie te brengen. Ds. Hoog was een man des vrede& een waardig discipel van zijn zen der, die de vrede zelf is. Hij leed met de lijderden, maar hij kon ook blijde ziin niet de blijden. Op zijn 80ste jaar is hij nog naar xijn gemeente Spaarndam gekomen, om op dien gedenkdag nog tot zijn ge meente te spreken. In Spaarndam zijn er velen die Ds. Hoog niet zuilen vergeten. Zijn adventtijd is ml voorbij, nu leeu hij in het land van eeuwig aan schouwen om den voliea vrede te ge nieten. De Almachtige moge de achterge blevenen troosten niet de verzekering, dut na i et scheiden op aarde een op standing tot het leven en een weder zien volgt. Ds. Gort li van Wijik herdacht hier na dat ook in Benm&broek de nage- dacutenis van Ds. Hoog in dankbare herinnering zal blijven. Hij heeft daar gewerkt voor hij naar Spaarndam ging, maar men is hem daar nog niet vergeten. Ook in liennebroek is de atibeid van Ds. Hoog niet ij del geweest. Nooit heeit nij zich zelf gezocht, maar steeds heeft hij biddend gestreefd naar de eere van Hem die hij als zijn zender eerde. 't Heengaan van Ds. Hoog zal in zijn faniil.ekring een leegte achterla ten. Moge de geuaente, dat hij nu is gegaan naar t heerlijk oord waar heen hij zoovelen den weg gewezen heeft, troost schenken. Een zoon van den overledene dank te voor de betoonde belangstelling. SCHILDERSTUK. In de procedure over de restauratie van het zeventiende eeuvvsclie vreu- wen portret,- waarover indertijd ver scheidene ingezonden stukken in de plaatselijke bladen verschenen zijn, vorderde de eischer, de heer .1. Kars tens, vertegenwoordigd door Mr. II. Ph. 't Hooft, vijf-en-zeventig gulden voor het restaureeren, terwijl gedaag de, de heer L. Govaerts, weigerde de overeengekomen som te betalen, op grond, dat er een hanüteekening van Frans Hals op d1 schilderij zou ge staan hebben, welke na de restauratie verdwenen was. De kantonrechter wees den eisch toe op grond, dat de opdracht, het restau reeren, volvoerd was en veroordeelde gedaagde in de kosten. EEN TUBERCULOSEDAG. De volijverige administrateur van de Vereeniging tot bestrijding der tuber culose, de heer Th. Limperg alhier, zendt ons ee> voor onze courant te uitvoerig artikel over de weusclielijk- heid tot het instellen van een tubër- culosedag. Een tuberculosedag moeten wij hebben, niet om een enkel bloam- pje te verkoopen, dat, nu ja wordt verbocht, gelukkig nog goed, on danks dat helaas ook hierbij con currentie is, maar gekocht om al le andere redenen, uis juist om die waarom liet gekocht moest wor den, als het symbool van één heid, liefde en overtuiging in den grooten strijd tegen den ergsten vijand van lieel het menscnelijk geslacht. Een tubercuiosedag moeten we hebben; niet om de menschen een goede zaak tegen te maken, maar om de onwetendheid uit te roeien, die nóg ergei is dan do kwaal zeil en de uitsluitende oorzaak van hei gebrek aan algemeene, wanne sympathie voor het grootsche en schoone doel. Zoo schrijft de heer Limperg en wijst daarbij op liet voorbeeld van Amerika, dat den 24sten April in 1910 en den SOsten April in 1911 een natio- nalen tuberculose dag gehouden heeft, waarbij o. a. in de kerken over de be strijding der tuberculose gepredikt is. Wat de heer Limperg in Nederland wil omschrijft hij als volgt Hopen we. dat ook in ons land de harten eindelijk eens warmer zullen gaan kloppen voor een zaak, die de sympathie moet wegdragen van iedereen, die het hart op de rechte plaats draagt en waarvan een langere verwaarloozïng bij den tegen wt-ordigen stand der we tenschap niet-mag worden gedulö. Allen, die bedeeld zijn met ge voel in 't hart met verstand in t hoofd, allen in stad en land, pries ters en leeken, mannen en vrou wen der wetenschap en der kunst, aileu, van eiken stand en eiken rang, eenvoudigen en hooggeplaat- sten, sluit u aar. bij dezen moder nen kruistocht met evenveel geest drift, neen met méér geestdrift, dan ginds ir> de Balkanstoten. Een botsing. Hedenmorgen om half tien had in de Turfsteeg een hotsing plaats tus- schen twee wagens, waarvan een be stuurd werd door den brievenbesteller A. de V., met liet gevolg, dat hij tus- schen de kruk en den muur bekneld raakte en hij aan een der handen een bloedende wonde kreeg. Reclame. De heer G v. d Haak Jr., handelaar in brandstoffen, zendt aan ziin clien tèle een mooicn wandkalender. BROODBAKKERS. Men meldt ons: De Haarlemsche broodbakkerspa- troonsvereeniging heeft met alge meene stemmen besloten in haar gis teren gehouden ledenvergadering, waarin ook patroons van Zandvoort, Heemstede en Bentiebroek tegenwoor dig waren, om den eersten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag te beschouwen als Zondag, dus dan niet te laten werken en den 2den Kerstdag den ar beid zooveel mogelijk te beperken. Een fabriek is er, die ook 2den Kerst dag als Zondag zal beschouwen. NEDERLANDSCHE MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling „Haarlem en Omstre ken" dezer maatschappij vergadert a.s. Maandagavond in „De Nijver heid". Op de agenda komen o. a. voor Uitreiking van getuigschrift en zil veren medaille aan Jan Schoonhoven voor 40-jarigen trouwen dienst bij de firma Jac. Groouerwegon te Santpoort; Verslag uit le brengen door de afge vaardigden van de 50ste algemeene vergauering, gehouden te Deventer Verkiezing van twee leden van het bestuur der afdeeling wegens perio dieke aftreding van een voorzitter en den secretaris, welke laatste zich niet meer herkiesbaar stelt; Bespreking plan 1913Onderlinge tentoonstelling. Kerstfeest. Gisterenavond van 6 tot 9 uur heeft het Kerstfeest plaats gehad in de Nieuwe kerk, onder leiding van ds. Barbas. De kleintjes kregen een scheurkalender, de ouderen elk een Kerstboompje. Voldaan togen de kin deren huiswaarts, afgehaald door hun ouders. HAARLEM'S KINDERKOOR. Tot ons leedwezen bemerkten we dat we in het verslag van Haarlem s Kinderkoor de uitstekende muzikale, volgzame begeleiding des heeren J. Lullik vergaten te melden. De heer Luttik is er evenwel van overtuig» dat we zijn capaciteiten als pianist A- onze verslagen breedvoe rig besproken hebben. De actie der R.-K. B1 o e- mist-werklieden. Hedenavond wordt in het gebouw St. Bavo een belangrijke vergadering gehouden van R.-K. Bloemist-werklie den. De afdeellngeu uit de omliggende plaatsen komen bij elkaar om het col lectief contract te bespreken. De eerw. heer Peeperkorn, geestelijk ad viseur, uit Sasscrheiin, zal het woord TENTOONSTELLING VAN PLUIM VEE EN KONIJNEN. Vanmiddag zal de heer De Beau fort, de pluinivceconsulcnt uit Aer- denhout, iu de sociëteit Vereeniging de tentoonstelling van pluimvee en konijnen openen, die evenais verle den jaar door de leden der Ver. voor Pluimveehouderij en Konijnenteelt in Nederland (V. P. N.) onderling gehou den wordt. Vanmorgen waren de keurmees ters (.de h'eeren Van den Broocke, van hier en Wafefbakker uit Baarn, voor het pluimvee en de heer Van Pigge- len, uit Soest, voor de konijnen) druk bezig met hun werk te verrichten. Er was heel wat te doenl Want een 400 inzendingen zijn in de lange rijen hokken ondergebracht, en in de zaal die zooveel scnoone en liefelijke klan ken heeft gehoord, klonken ditmaal van alle kanten de minder-weüuiden- de kukeleku s van geexposeerde ha nen, die op deze manier vermoedelijk hun verveling trachtten te verdrij ven. Als onderlinge tentoonstelling is de expositie zeer interessant, want er zijn vele inzendingen die op natio nale en internationale tentoonstellin gen al bekroningen verwierven. In de afdeeling konijnen zijn spe ciaal de Loiuanngers goed vertegen woordigd, en voor de kenners is ook ouder ue Vluuinsche Reuzen, Blauwe Weeners, Witte Angoras, Papillons, Havana konijnen, Zilver konijnen, Branduouzen, Black and tan, Belgian hares, enz. veel moois te zien. Bén „i'Tansolie hangoor" en één „Japan ner", die ieder alleen hun soort reyre- senteereu, mogen als bijzonder inte ressante konijnen-types voor den leek-bezoeker geiden. Dan zijn er de aardige nesten konijnen, o.a. van Blauwe Weeners, die met de Havana- en Zilver-konijnen een belangrijke plaats innemen in de aparte „pelzen klasse". De papillons, met de viinder- vormige donkere plekken op den neus, zijn ook merkwaardig. Het pluimvee beslaat hoofdzakelijk uit hanen en kippen. Een heele kip penfamilie met een plechtstatigen pere de lamilie tippelt rund in Fran- I sen's koloiiiehok „de Controleur een up-to-dale kippenverblijf, dat ter opluistering door de Haarlemsche Hoenderteelt „Ajam" is ingezonden. Typisch zijn de zg. „automatische legnestën". Als 'n kip daar is binnen gegaan, klapt "t deurtje van het nest dicht, zóó dal 't dier er wel weer uit kan, maar geen tweede kip er kan binnenkomen. Verder zijn er in de zaal 'n massa differente inzendingen, van Witte- en Patrijs Leghorns, van Minoreals, Hamburger Zilverpijl, Zijdehoenders, Wyaudottes en hoe al die kippensoor- ten meer mogen heeten. Duiven en een paar kleinere vogelrassen zijn, zij i 't ook in mindere mate, ook ter expo- sitie present. Verder noemen we nog j inzendingen van kippeu voeder, van f een melksuikerfabriek en een collec- tie interessante praeparaten en ge- 1 kleurde platen van de Rotterdamsche Rij ksserumiiirich ting. Ouder de prijzen (een deel ervan was vanmorgen al geèxposeerd, zijn o.a. zes zilveren medailles van de ge meente Haarlem) en éen verguld zil veren van den burgemeester. Vanmiddag bij de opening hoopte men den catalogus met de bekronin gen te kunnen uitgeven. Maar er was nog heel veel werk voor de keurmees ters I BLOEIENDE BOLGEWASSEN. De bovenzaal van 't Brongebouw is in een bloetnei lustoord herschapen. In dezen wintertijd, de donkere dagen vóór Kerstmis, is 't een genot mooie Flora-kindereu te zien in de rijkste zomerpracht. De Vereeniging voor Bloembollen cultuur heeft daar thans een tentoon stelling geopend van bloeiende bolge wassen. Men Vindt daar in-vollen- bloei-staande hyacinten, tulpen en an dere bolgewassen. De comuuss 1 van beoordeeling ken de verschillende bekroningen toe, ook voor inzendingen buiten het program ma. De tentoonstelling die tot 23 De cember geopend blijft is alleen toe gankelijk voor leden, want 't is een vaktentoonstelling. Dit is wel jammer j want voor leeken zou er ook veel te genieten zijn. j Heden werd de tentoonstelling reeds 1 door vele vaklieden bezocht. KASOFNEMING. B. en W. hebben de kas en boeken I van den gemeente-ontvanger gecon troleerd en in orde bevonden NIEUWE WAGENS N. Z. H. T. M. Dtfor de firma Beynes worden he den vijf nieuwe wagens afgeleverd aan de N. Z. H. T. M. Deze w agens zijn eenvoudig, maar smaakvol inge richt en keung afgewerkt. Zij zijn van buiten geel geschilderd met lila-kleur afgezet. De zitplaatsen zijn rieten ban ken, afgedekt met koperen banden. Twee personen kunnen op elke bank plaatsnemen. In het geheel ziin er 15 zitplaatsen. Op het voorbalcon kunnen 10 en op het achterbalcon 11 personen een staanplaats vinden. De balcons zijn niet rond, maar vijfhoekig. De verlichting is electrisch. Li den wa gen zijn drie bollen in elk waarvan drie lichten, dus te zamen 9 lichten, en op het voor- en achterbalcon een gelijk licht. De balcons zijn geheel uf- gesloten. Op het voorbalcon bevindt zich een automatische glazenreiniger voor den bestuurder. Aan de voor- eu achterzijde op den wagen zijn draai bare zwarte bussen aangebracht, uun- duidende met groote, witte letters de plaats waarheen de tram vertrekt. Verder zijn d" wagens gelijk aan die te Leiden in dienst zijn gesteld. Ge noemde 5 wagens worden per spoor vervoerd naar Leidschcndaxn, om al daar beproc-fd te worden en tijdelijk te worden opeeborgen, daar de lijn naar de remise alhier nog niet gereed is. Reeds vroeger zijn door de firma Beynes zes gelijke wagens aan de N. Z. H. T. M. afgeleverd en in het laatst van dit jaar zal het aantal nog met vier vermeerderd worden. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Deze vereeniging vraagt, als naar gewoonte, mil Kerstmis en Nieuwjaar, een gift omdat zij, meer dan andere ja ren, wegéns toeneming van de bevol king aanvraag om steun verwacht. ij hopen dat die roepstem niet onverhoord zal blijven. Veel is er noo- dig en peiu ii gn eester is de heer S. Crominelin, Stater bolwerk 5. Stenograph! e. Bij het op 18 dezer door den Ned. Stienografenlxrad I. Pitmann te Haar lem gehouden examen slaagde voor diploma A, o.a.: mej. W. Witkamp, en voor diploma B de heer II. Wea sels, beiden alhier. Tram. Hedenmiddag omstreeks halftwee had een klein incident plaats met de electrische tram aan de Rozenstraat de daar passeerende tram geraakte zoo in de klem door een grooten steen, die op den weg lag, dat een opont houd ontstond van omstreeks 10 mi nuten. Het oitbrak niet aan nieuws gierigen. EDUARD DAVIDSON. De oudste firmant van de kleerma- kersfirina van dien naam, de heer Eduard Davidson, is overleden Door grooten ijver en bekwaamheid in zijn vak had hij zij zaak tot grooten bloei weten te brengen en bij zijn clientèle genoot hij de reputatie van een eerlijk en vertrouwbaar koopman. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: MéJ. M. v. Tienen, Kin der huissingel 62 d, eon broche. Mej. M. Timmers, Z.-Pol- derstraat 121, een rozenkrans. A. lanssen, Rozenstraat 41, een rijwiel- pomp. Bureau van politie, een huis sleutel. H. Voet, Teylerstraa t6, een kinderarmbandje, R. de Graaf, Bakkumelraat 22. een liniaal, Mej. A. Bos, Westergracht 77, een honden- halsband, Mej. L. Vos, Heorensin- gel 5, een potlood, Mej. G. de Bla zer, Potgieterstraat 29, een rozen krans. J. v. Zeist, Tedïng van Berk- houtstraat S. een dameshandschoen. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Examens Krankzinnigen verpleging. De examens zijn voortgezet met de candidate» van het gesticht Meeren- berg, le Santpoort, met den volgenden uitslag: Eerste gedeelte. 38 candidaten, af gewezen 10. Geslaagd de zusters C. M. Akkerman, E. C. van Amerongcn, J. G. Arents, F. van Dijk, J. M. W. Gre- velt, A. Hageman, J. E. Heemskerk, E. Hoffman, J. J. Koolhaas. C. Kor- ver, C. P. E. Kramer, B. M. Lager- vveij, I. H. Leegstra, F. Lijeklama Nijeholt, E. C. van Ommen, G. C. van Splunteren, P. Suk, kL J. Tapking J. C. M. Veen, A. F. E. Vernooijs, G. van der Vliet. J. E. van der Werff en J. G. H. Willems en de broeders J. II. Brugman, H. Bruinen de Bruin, R. van de Pol, J. Visser en J. D. Zwa german. Tweede gedeelte, 29 candidaten, af gewezen 12. Geslaagd de zusters: B. L. Brix, K. L. Harneka, H. van Hoe velaken, J. W. de Jong, G. Jongsma, C. W. Kaijser, W. M. van der Kielt, J. E. Klemens. C. Krop, L. J. Laar man, C. Meeuwsen, Pals, M. Roeif- sema. A. Steensma, A. Tulp en C. W. v. d. Vaart en broeder H. J. Bouwer. Derde gedeelte, ld candidaten, afge wezen 1. Geslaagd de zusters: A. v. d. Berg, G. A. Budeker, M. A. Bosman, A. v. d. Brug, E. van Dam, H. M. Ditz, F. M. L. v. iL Heijde, C. liengeveld, W. C. de Nooij, iL A. Toering, M. Vier- stra, C. W. Vogelzang en C. C. de Vries, en de broeders A. E. Bakker, G. Hogenberg, F. Ossewaarde, D. Paap en P. Prins. De wiuter-examens zijn hiermede afgeloopen. HEEMSTEDE. In den afgeloopen nacht omstreeks één uur heeft de politie op den straat weg een Duitscher aangetroffen, die twee schotwonden in het hoofd had. Hij beweerde aanvankelijk, door twee onbekende personen te zijn aangeval len, maar toen hij door den inspec teur gehoord werd, bleek al spoedig de onwaarschijnlijkheid van zijn ver- liual. Weldra bekende de man dan ook, dat hij uit schaamte had willen verzwijgen, dat hij zichzelf die won den had toegebracht. Teleurgestelde liefde (zijn meisje wilde niets meer van hem weten) had hem tot de daad gebracht. De man is overgebracht naar het Dïaconessenhuis, zijn toestand is em- Etig. BENNEBROEK. Door de leerlingen van de Christelij ke School werd Donderdagmiddag in opgewekte stemming liet Kerstfeest ge vierd. In de hedenavond te houden raads- vergaderin- zal in behandeling komen de aanvaarding van een geschenk van de ambachtsvrouwe van Bennebroek. De milde bijdrage van 4000 zal wor den geschonken met het doel de be staande bestratingen te vernieuwen. De chef van het station Vogelenzang- Bennebroek vierde Donderdag zijn zil veren ambtsjubileum. Van zijn supe rieuren en ondergeschikten mocht hij talrijke sympathiebetuigingen ontvan gen, Des avonds bracht het harmonie- korps „Kunst na Arbeid" hem een se renade. HEEMSKERK. Da liberale kicsvereeniging te Heemskerk heeft aan de centrale vrij zinnige kicsvereeniging in het district Beverwijk als candiuaat opgegeven dr. S. Kool, te Beverwijk. (N. R. Ct.) HAARLEMMERMEER. Eervol ontslag. Door den Commissaris der Koning in in N.-H. is aan den veldwachter dezer gemeente K. Frug'.e, op zijn verzoek met ingang van 15 Januari 1913, eervol ontslag \erleend uit zij ne betrekking. Ernstige gevolgen. Enkele dagen geleden geraakte de 61-ja.rige A. Been, wonende uan het SchLnkelvcer in deze gemeente, des J avonds nabij den Kruisweg bij Aals meer, door de duisternis in de ring- j vaart te water. Door een voorbijgan ger werd hij gered, zoodat hij op dat oogenblik er mei een nat pak afkwam. Thans is hij evenwel aan dé gevol gen van zijn koud bad overleden. Bijna gesnapt. Bij den rijwielhandelaar K. ver voegde zich Woensdag een vreemd jongiiiensch, die hem een nog in goe den staat verkeer end rijwiel ie koop aanbood. K. die het zaakje niet ver trouwde, deed alsof hij het rijwiel wilde koopen-, doch hield hem wat aan de praat. Ondertusschen stuurde hij iemand naar de politie. Dit duur de evenwel nog al eenigen tijd, zoo dat het jongmensch waarschijnlijk lont rook, althans hij vertrok weer mot zijn rijwiel, zeggende het toch maar liever te houden. Toen de politie kwam was d>e vogel gevlogen. Volksonderwijs. De nog wel bestaande, doch geheel doode afdeeling Haarlemmermeer der vereeniging „Volksonderwijs" is de zer dagen opgeheven. Er worden echter pogingen aange wend om een nieuwe afdeeling op te richten. Reeds heeft een commissie zich belast met de voori>;reidcude werk-zaa mheden. De heer Ketelaar, lid der Tweede j Kamer, heeft zich bereid verklaard in deze gemeente een spreekbeurt te vervullen met het doel de oprichting der nieuwe afdeeling te bespoedigen. Waarschijnlijk zal de heer Kete laar half Januari ai3 spreker opire- 3 Binnenland TWEEDE KAMER. INTERPELLATIES. Het Kamerlid Vliegen zal bij hol hoofdstuk Buitenlaudscho Zaken den minister interpelleeren over de huis vredebreuk door marechaussee ta Goor op een besloten vergadering ge pleegd. en over h&t verbod door den Apeldoornschen burgemeester om „Al lerzielen" op te voeren. („Het Volk".) OPCENTEN. Thans is ingc-diend het wetsontwerp tot heffing van tien opcenten op de be- di-ijfs- en vermogensbelastingen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is, met ing. van 1 Jan. aan A. M. M. E. de Man, dir. van het postkant, te Leiderdorp, op verzoek, eervol ontslag verleend. GEMEENTERAADSVERKIEZING) ZAANDAM. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor een lid van den gemeen teraad in district III (vacature-G. van Kolk, lib) werden 917 geldige stem men uitgebracht. Hiervan verkregen de beeren mr dr. C. J. P. van der Schalk (lib.) 470 en P. Zee (S. D.) H7 stemmen, zoodat gekozen is de heer Van der Schalk- In de samenstelling van den Raad is door deze verkiezing geen wijziging gebracht; deze is: 5 liberalen, 2 vrijz.- democraten, 7 soc.-democraten, 3 an- ti-revolutionnairen en 2 Katholieken, EEN OPLICHTER AANGEHOUDEN. In het postkantoor te Utrecht is een zekere K. gearresteerd, die zich in 1909 schuldig heeft gemaakt aan op lichting te Zeist van ongeveer 1000. 1-Iij werd door een der post-ambte-, naren herkend, die telefonisch de po litie waarschuwde. Nadat hij met de betrokkenen te Zeist geconfronteerd was, is hij ter beschikking van den officier van jus titie gesteld. (St. Ct.) EEN DRINGEND VERZOEK OM HULP VOOR 30 000 NOODLIJDEN DEN. "De „N. R. Ct." heeft van den leidc-r der Nederlandsche ambulance te Sa lonika Dr. J. C. J. Biercns de Haan, een telegrafische mededeeling ontvan gen. dat steun noodig is. ten einde hulp te kunnen verleenen aan dertig duizend Turksche vluchtelingen te Salouiki, „Hoewel" seint Dr. Bie- reus de Haan „het Grieksche gou vernement en een comité onder \oor- zitterschap van de Koningin ap rui men voet hulp verleenen, is het lij den onder deze dertigduizend Turkey ontzettend." WINKELSLUITING TE LEIDEN. De gemeenteraad van Leiden ver wierp met 16 tegen 13 stemmen het prae-advies van B. en W., om niet in te gaan op het verzoek tot het vast stellen van een verplicht sluitingsuur. 1>. en W. zullen de rechtsgeleerde commissie thans verzoeken, een ont- werp-verordening tot het vaststellen van verplichte winkelsluiting in te dienen. KERMIS TE LEIDEN. Na eeujgo discussie in den Leid- schen gemeenteraad hebben de voor stellers tot het weer-invoeren van de kermis hun voorstel ingetrokken. AAN DE NOODREM GETROKKEN. Gisterenavond werd trein No. 54, de Parijsche sneltrein, die om 9 uur 4 min. uit Den Haag vertrekt, bij Lisse plotseling tot stilstaan gebracht. Bij onderzoek bleek, dat een passagier 2e klasse aan de noodrem had getrok ken, omdat het portier van zijn coupé was opengewaaid. DE RIJKSVERZEKERINGSBANK TWEEDEN KERSTDAG GEOPEND. Naar wordt medegedeeld, is, naar aanleiding van eene beslissing van den Centralen Raad van Beroep ie Utrecht, in verband met het feit, dat o.a. de Tweede Kerstdag niet meer ale een algemeen erkende Christelijke feestdag is te beschouwen, besloten dat de Rijksverzekeringsbank, dit jaax voor het eerst, ook op Tweeden Kerst dag uitbetaling zal houden voor ge troffenen. (Tel.) ONDERWIJZERS-J AR'WEDDENTE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam behandelde gisteren de voorstellen en amendementen over de ondervvijzei-a- jaai'vyedden. Enkele amendementen- Den Hertog werden verworpen, daar op trok de heer Den Hertog zijn ove rige amendementen in. Aangenomen werd een amende;

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1