RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Goed a oplossingen van deze proble men ontvingen wij van de heeren R. Bouw, Cito, J. Jacobson Azn,, W. J. A. Ma.tla, J. W. Tiesltens. DAMNIEUWS. Tot ons genoegen kunnen wij mel den; dat het geschil tusschen het Bondsbcstuur en de damvereenigin- gen Gezellig Samenzijn, Datnveree- niging Van Einbden en Haarlemsche Damclub, op eene voor heide partijen bevredigende wijze ia opgelost. De voortzetting der algemeen© vergade ring van September zal daardoor niet meer noodig zijn. In het Januari nummer van „Het Damspel" zal hier van door het bondsbestuur worden kennis gegeven,, DAMCURSUS. (Vervolg). De gegevens, welke geleid hebben tot liet vaststellen dezer opening, zoo als zij iin onze vorige rubriek is aan gegeven, zullen nog volgen, daar wij dit gewenscht achten voor hen, die zich in het damspel willen oefenen. De varianten, welke niet beslist nood zakelijk behoeven acSigegeven te wor den, zullen wij vermijden, omdat deze zich van zelf openbaren bij de practi- sch© beoefening, en hierdoor wordt voorkomen, dat do liefhebber zich in een labyrinth van cijfers verwart. Men gaat zich onwillekeurig verdie pen in do afwijkingen, en vergeet tenslotte het eerste, voordat het laat ste nog behoorlijk is afgewerkt. De ondervinding heeft geleerd, dat kort maar duidelijk het goede aan wijzen, de beste methode is om dam spelers te vormen. Ie Zet van Wit 33—28. Do eerste- of inleidings-zet van „d© lcorte centrum-opening" (Hollandsche opening) is 33—28. Ie Zet van Zwart1823. Wij hebben het doel, dat met deze opening beoogd wondt, duidelijk weei'- gegeven. Welnu, zwart moet, als ver dediger optredende, niet alleen trach ten dit doel te verijdelen, maar zelf min of meer met een dergelijk doei voor oogen optreden. Hij kan dit niet beter doen, dan met den besten tegen zet to antwoorden, en deze is 18—23, Bijna elke andere zet brengt hem in 't gevaar, dat vroeg of laat wit het centrum verovert, en dit moet steeds voorkomen worden. Trouwens, wij zullen spoedig zien, dat deze zet vrij wel de besle beantwoording is. A. Indien zwart zou antwoorden met 18—22, dan speelt wit onmiddel lijk 3127. Nu blijft het gelijk, welke schijf geslagen wordt, b.v. zwart 22 33, wit 39 28 en beheerscht on middellijk hot centrum. Bovendien kan zwart nu niet spelen 12—18, want dan zou weder d irect volgen 28-22 32 12 17 28 7 13 (de beste). Wij zien nu den korten vleugel van -zwart aanmerkelijk verzwakt, terwijl de lange vleugel nog geheel werkeloos is gebleven. Dit alleen is reeds vol doende om den zet 1822 en 22 33 af te keuren. Wanneer zwart zou slaan 22:31, dan vervolgt wit niet 36 27, en is bij machte orn dezelfde gunstige stelling te veroveren want zon zwart nu 1722- laten volgen, dan slaat wit 27:18 (nimmer 28:17), zw. 13:33, wit 3928 (nimmer 3S 29), en be- •heerscht weder het centrum, De verdere antwoorden, die zwart zou kunnen geven op den eersten zet van wit (3328), zullen wij a.s. week voortzetten en daarbij we oer orn het verkeerde nauwkeurig aantoonen. Met het aantoonen van verrassende combinaties en valstrikken, die in deze opening kunnen voorkomen, zul len wij nog wachten tot deze opening geheel is afgewerkt. De Haarlemsche Damclub houdt haar bijeenkomsten iederen Maan dagavond van 8—12 uur in 't gebouw „De Nijverheid", Jansstraal No. 85, alhier. Liefhebbers van het damspel zijn daar steeds welkom. Voor het lidmaatschap kan men zich bij het bestuur aanmelden. inlichtingen verstrekt gaarne de Secretaris, de heer J. Meijer, Kruis straat 34. Teleplioon 1543. Raadsels (Deze raadsels zijn alle inge zonden door jongens en meis jes, die „Voor Onze Jeugd" lezen De namen der kinde ren, die mij vóór Donderdag morgen goede oplossingen zenden, worden in het vol gend nummer beleend ge maakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd in verband met het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. De prijs voor de raadsels in de maand November is bij loting ten deel gevallenaan JAN VAN ESSEN, die zijn prijs Maandagmiddag tus schen 12 en 2 uur mag komen halen. 1. (Ingezonden door Hendrik Blaauwj. Zet onder alkaar i Een stad in Gelderland. Een vrucht. Een viervoetig dier. Een provincie in Nederland. Een jongensnaam. Een trekdier. Een vrucht. Een lastdier. Een stad in Friesland. De beginletters vormen den naam van iets. dat iederen dag op onze ta fel komt. 2. (Ingezonden door Jo en Jan Ver ion), Uit welk dorp kan men alleen een „blaker" halen? 3. (Ingezonden door Jan v. Essen). Mijn geheel is de naam van een be roemd Eiigelsohman van 13 letters. 5 10 1 1 2 is een graansoort. S 7 5 4 3 is een plaats in 't Gooi. 12 11 1 6 is een gewaad. 12 13 4 2 is een drank. 9 6 3 6 7 3 is een Indische vrucht. 4. (Ingezonden door Johanna enJo- hau lïoogerduijn). Ik ben een plaats van 8 letters in Oostenrijk-Hongarije. Vei-vang de eer ste twee letters door drie andere en ge krijgt weer een plaats in hetzelfde land. 5. (Ingezonden door Jan de Bruijn). Met H ben ik een dier. Met M ben ik een lichaamsdeel. Met W krijgt men mij in den oor log. Met P ben ik een gewicht. 6. (Ingezonden door Zus en Arend van Lohuizen). Welk opsclirift boven iets, dat we allen goed kennen, kunt ge hiervan maken ie. .oo. o.,e ,eu., 7. (Ingezonden door Klaas Blauw). Zonder mij zou geen vogel kunnen vliegen. Laat mijn 5de letter weg en niemand wil mij graag hebben. 8. (Ingezonden door Anton Janse). Ik ben oen bekend rijmpje van 55 letters of 13 woorden. 31 21 40 13 Ls een soort visch. 17 34 9 2 is een brandbare vloeistof. 45 25 9 47 54 39 is een vogel. 3 33 53 7 52 2 heerscht in groote hui- een en paleizen. 4 12 5 28 46 44 duurt het langst. 30 15 16 18 19 zijn de meeste vogels. 22 31 1 035 11 55 maakt men op de school. 36 17 26 8' 32 45 vindt men boven in het huis. 14 20 27 5 is een hemellichaam. 1 ü_29 24 23 ligt op bed. 41 50 38 54 43 vindt men in een 'schrift. 49 37 1 2 is een mooie stof. 48 9 42 51 is een getal. Naar de 40 31 26 '22 14 30 9 43 47 zc-ekt ieder. 9. (Ingezonden door Truus van Bil- derbeek). Het 1ste is een muziekinstrument. Het- 2de is een hoofddeksel. Het geheel is een muziekinstrument. 10. (Ingezonden door Abraham Har tendorp). Zet onder elkaar Iets, dat gezaagd wordt. Een inwendig iichaamsdeel. Iets, wat de schoenmaker gebruikt. Een huisdier. Een vlug, viervoetig dier. Een ontkenning. Een lichaamsdeel. Nog een lichaamsdeel. Wat niet vierkant is. Wat niet kort is. Een familielid. Iets wat we niet graag in onze kou sen hebben. De beginletters vormen den naam van iets, waai' we veel over lezen in ,'de courant. 11. (Ingezonden door Klaas Blauw). Ik ben een jongensnaam. Zet ea? iwee letters achter en ik hen een >laats in Siberië. Laat mijn eerste ietter weg en ik ben weer een plaat3 tn Siberië. 12. (Ingezonden door Anna en Trui- da v. d. Vegte). 1-Iet eerste geeft bederf te kennen. Het tweede werd vroeger in den oor log gebruikt. Het geheel is de naam van een beroemd, rijk man. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. Winterkoninkje. 2. Geen huis Zonder kruis. 3. Spoorwegkaart. 4. I-Iann.a, Anna, Adda, 'Ada, Ad der. 5. Kwarijes-advertentiën. Tien, Kwatta, rietjes, rat, veen, dak, kwartje. 6. Sabel Abel. 7. VODDENRAPER. Vleermuis. Okkernoot. Doedelzak. Duitscher. Elpenbeen. Nederland. Roofvogel. Appelmoes. Petroleum. Ebbenhout. Rozenolie. 8. De klok.' 9. Do Rijn De Rijp. 10. Piet piek. 11. Zeep. 12. Een paddestoel. RAADSELOPLOSSINGEN. Goede oplossingen ontvangen van Abraham Hartendorp 11. Johanna en Johan I-Ioogerduijn 12. Jan van Hemert 11. Zus en Arend van Lohuizen 10. Klaas Blauw 10. Bep en Ma.rie Ruijzenaars 11. Willem Bakker 10. Cato de Jongh 11. Jan de Bruijn 12. Sophietje Kapteijn 12. Jan van Essen 12. Lena Ivoeleveld 12. Jo en Jan Verton 12. Anton Janse 12. Clasina v. d. Brink 10. .Piet en Freena Kroes 12. Wim Heijl 10 (van de vorig© week). Hendrik Jansen 11. Piet de Veer 11. Louise en Marinus Caalen 12. J. Takkenberg 10. 'W. en R. v. d. Haar 10. Piet Usi 11. Cornells en Naame Nauta 11. Truus van Bilderbeek 8. Nelly van Riet 11. Caspar Willemsen 11. STRIKVRAGEN. (Ingezonden door Louise en Marinus Caalen). 1. Een kaM kost 134.57. Een koe tweemaal zooveel. Waarop komt dan ©en stier te staan 2. Waarom draagt een Friesche boerin altijd een kap (Ingezonden door Truida en Maria v. d. Vegtc). 3. De boeren in het Noorderiand Hebben tien vingers aan elke hand, Vijf-en-lwintig aan handen en voo ten. Hoe zal men dit lezen moeten 5. Welk bad wordt nooit door een dokter voorgeschreven 6. Welke is de makkeiijkste kunst 7. Wie is gebaren en niet weer ge storven 8. Welk dier komt lam ter wereld 9. 't Is geen struik of boom en toch heeft het bladeren, 't Kan niet spre ken en toch kan het prachtig vertel len. 10. Gij moogt mij voor- of rugwaarts lezen, 'k Blijf rugwaarts, wat. ik voor waarts was. Vóór dezen werd ik „vrouw" gele zen, Toen éénvoud nog in Holland was. STRIKVRAGEN. De antwoorden op de strikvragen der vorige week zijn 1. Bokken. 2. Luilekkerland. 3. Te Woerden. 4. Beats. 5. Oogappel. 6. Wanneer men een veeg uit de pan geeft. 7. Lekker, want dat is een vinger lang. 8. Zij scheren niet langer, maar korter. 9. De spijkers van de schoenen. 10. De klompen. 11. Bonte koe. 12. Een houten paard heeft oogen zonder te zien, beenen zonder te kunnen loopen, en kan springen als de Eifeltoren, want die kan ook niet sprin gen. Goede antwoorden ontvangen van Abraham Hartendorp 12. Johanna een Johan Hoogerduijn 9. Jan van Hemert 12. Zus en Arend van Lohuizen 6. Willem Bakker 8. Cato de Jongh 10. Bep en Mario Ruijzenaars 10. Jan de Bruijn 4. Sophietje Kapteijn 12. Jan van Essen 12. Lena Koeleveid 12. Anton Janse 9. Clasina v. d. Brink 8. Piet en Freena Kroes 12. Wim Heijl 10 (v. d. vorige week Louise en Marinus Caalen 12, J. Takkenberg 8. Cor en Nanne Nauta 9. Nelly van Riet 10. Caspar Willemsen 7. Wedstrijd. „Krijgen we nu weer een teeken wedstrijd?" vroegen verscheidene kin deren mij de laatste weken. En de ouderen voegden er al bij hè ja, een Nu, dat wordt het dan ook weer En dezen keer moeten jullie je krach ten maar eens beproeven aan EEN MOOIE, EIGENGEMAAKTE NIEUW JAARSKAART. Je mag de kaart groot of klein ma ken, maar zij moet geschikt zijn om op Nieuwjaarsdag verstuurd te wor den. Je mag er iets op teekenen met potlood of pen je mag haar kleuren met waterverfje mag er iets op bor duren, of in uitsnijden je mag er iets op plakken, of in sierletters op schrijven kortom, je mag heelemaal zelf bepalen op welke wijze je je kaart versieren wilt. Voor de kleintjes vooral is het uit- knippen fin opplakken van Mol» Het «Imt te torsen plokjes of figuurtjes van sekleurd lSlka„ niet wal papier op een witte kaart of briefkaart aan te raden. Ook Iran je uit ge kleurd papier letters knippen en die er op plukken. Aardige kaarten heb ik ook wel eens gezien met gedroogde grassen of bloemetjes, of met lijm be smeerd en daarop figuren van rijst korrels, wit zand, of vogelzaad. Er zijn dezen keer weer twee afdee- lingen, één voor jongens en meisjes gons en meisjes van 11 jaar en jon ger. In iedere afdeeiing zijn drie prijzen, liamelijk liever de meubels uit de kamer zetten en gaan voetballen!" „Of een danspartijtje geven!" stelde Mies, die pas op dansles ging, voor. „Frits kan viool spelen!" „Wat een onzin! Een danspartij! En jij kon nog niet eens goed walsen!" riep Frits. „Wel waar, ik ben maar drie keer uit de maat geweest den laatsten keer,' verdedigde Mies ziel- verontwaardigd. „Zeg, Ans, zou Moeder het goed vin den, als Kees hier kwam? Wat denk je?" vroeg Frits. „Ja-a, jawel, waarom eigenlijk niet?" antwoordde Annie, even weife lend onder het gewicht van de ver- autwooïdeiijküeid, die Moeder haar, ais oudste, op de schouders gelegd had. „Zaljij zorg dragen, dat er geen dingen gebéuren die anders verheden zijn en goed op Jamieman passen!" had Moeder haar bij het weggaan ge vraagd, eu daarom bedacht zij zich evSn bij Frits' vraag. Maar Kees was een vroolijke, aardige jongen, die ook dikwijis kwam als Moeder thuis was, dus verboden was dat stellig niet. „O, dan vraag ik. Toos!" riép Mies uit. „En ik Dolf!" riep Hein. Weer moest Annie zich even beden ken. Als er eer. vriend van Frits mocht komen, waarom dan niet van de andere? Moeder vroeg wel niet al tijd zooveel visite tegelijk, maar dat as voor Moeder ook zoo druk. En van de drukte zouden zij geen van allen last hebben! „Verboden" was dat toch ook in ieder geval niet; moeder zou het stellig goed vinden, dat zij zooveel mogelijk pjeizier maakten do beide Kerstdagen. „Weet je wat, jongens!" riep ze op eens uit, „nu heb ik het plan gevon den! We geveu morgen, 2den Kerstdag een Kerstdiner. Dan mogen we alle vijf één vriend of vriendinnetje vra gen; we sture. Betje den heelen dag uit en we doen alles zelf. Moeder heeft toch gezegd dat ze op een van de bei de dagen wel een poosje uit mocht en ze zal het natuurlijk veel leuker vin den om een heelen dag uit te gaan. Dan neemt iedei op zich om voor een naar schilderijen van Rembrandt, Mauve of Mesdag, en twee premies, namelijk EEN TUBEVERFDOOS EEN BOEK IN PRACHTBAND. Iedere inzending moet duidelijk aan de achterzijde voorzien zijn van naam, leeftijd en adres van den inzender of de inzendster. Ook moet er bij vermeld worden, of het werk met of zonder hulp ge maakt is. Alle inzendingen moeten in mijn bezit zijn vóór of op WOENSDAG 8 JANUARI 1913. BERICHT WEDSTRIJD. HET KERSTDINER. „Dat zal een saaie Kerstmis den zei Frits, terwijl hij met de handen in de zakken bij de kachel stond. „Wat moeten we in 's hemelsnaam al die dagen uitvoeren riep Henk, die bezig was met propjes papier op de poes te mikken. „Wat vervelend ook, dat Grootvader n u juist zooveel erger moest worden en Vader en Moeder opeens bij zich - -• wou hebben! Was het maar gebeurd j m hrt bosch wel wat te vmden I rm ..Niet lang weg blijven, hoo zeggen elkaar niet, wal, we doen. Ik ■raag Tine en we hebben vandaag den heelen dag om alles in orde te maken. Als Keesje zijn zusje Nelly meebrengt, dan is er ook eer. vriendinnetje voor Jan en dan zijn we net met ons tie nen. Hoe lijkt jullie dat plan?' „Prachtig!" zei Frits. „Maar mogen Kees en ik dan samen voor iets zor gen en wat zouden wij kunnen doen? Wij kunnen toch niet koken!'. „Wij wel, Dolf heeft een padvin dersketel en hij kan een vuur aanleg- ,gen; hij kan vau alles. Misschien kun nen we wel een haas of konijn gen!" zei Hein. „En dan als sti'oopers opgepakt worden! dat kon nog wel eens ieelijk afioupen!" lachte Frits. „Ik heb een geweer, wil je dat dan mee hebben, Hein?" vroeg Jan, „dan kan je terugschieten als ze je pakken willen! Maar Annie, wat moet ik dan doen?" „Jij? Wel, jij kan met Nel voor de versiering zorgen De kamer en de ta- feL moeten er toch feestelijk uitzien! Dan zoeken jullie vandaag groen bij elkaar en dan kunnen jullie morgen hier alle., netjes maken. Laten we nu sten men, wie is vóór mijn plan?" „Vóór! Vóór! Vóór! Vóór!" klonk het uit vier monden. „Hoera! Ik ga naar Dolf! Hoe laat moeten we morgen klaar zijn? riep Hein, en greep Mies voor een galop door de kamer. „Vijf uur allemaal present en alles klaar!" comrnardeerde Annie en Hein galoppeerde do kamer uit. „Frits, wil jij als je naar Kees gaat, vragen of Nel hier ook komen mag, morgen, en loop je dan ook even bij Tine aan, of ze straks even hier komt, dan zal ik 't haar zelf wel verder ver tellen?" Mies ging voor haar doen bijzonder bedaard de kamer uit: zij was blijk baar al vervuld, vai. 't een of and-ere gewichtige plan en zou maar dadelijk naar Toos gaan Ook Jan stapt© de kamer uit en kwam met zijn jas aan weer terug. „Wat wou jij gaan doen?" vroeg Annie hem verbaasd. Groen zoeken!' zei Jan. „Ik weet kachel begint nu pas goed te bran den!" „Wij zijn natuurlijk niet om vijf uur klaar", zei Tine, ,,ik wist ook niet, dat aardappelen schillen zoo langzaam ging! En dat het zoo lang duurde vóór iets aan de kook kwam!" „Het ligt alleen aan die nare ka chel! Ik weet zeker dat het gauw gaat, als hij flink brandt!" „Wat zullen de jongens ons uitla chen. dat wij niet op tijd klaar zijn!" „En we zijn toch al om 1 uur be gonnen. Wordt het vleesch nu nog niet bruin?" „Neen, maar de oven is ook nog niet warm. ik kan er makkelijk mijn hand inhouden!" ..Annie! Annie!' werd er plotseling in den gang geroepen. En teen Annie de keukendeur opendeed zag ze Hein heel rood en gehaast: „Och, zeg, zou liet niet een beetje later kunnen wor den? We zijn nog niet klaar en, 't is zoo jammer, als 't onze er niet bij is. Kunnen we niet om 6 uur eten?" „Ja, als de andere het goed vinden, vinden wij het ook goed," antwoordde Annie, Inwendig blij om dat voorstel, en 1-Iein verdween weer even vlug als hij gekomen was. „Annie, is alles klaar? Het is 5 mi nuten voor vijven en ik heb zoo'n honger!" kwam Jan aan de keuken deur. „Neen, nog niet. ga Mies en Toos iaar eens vragen, of ze het goed vin den om ze3 uur te eten!" „Hé, wat laat! zei Jan maar hij trok toch met Nel naar boven om Mies te zoeken. Annie, het spijt me wel, maar ons gedeelte is niet klaar kunnen komen." klonk nu de stem var Frits. ,,0, dat is niets, niemand is klaar, we eten pas om zes!" Frits verdween ook weer. „Koken die nare aardappels nu?" „Ik weet het eigenlijk niet; ik heb me zoo gebrand aan de deksel," zei Tine, terwijl w* met een pijnlijk ge zicht haar hand bekeek". Wil ik er ee.± lap..." midden in den hield Annie op, want met vervaar lijk gesis, wipt* cl- deksel van de pan en vloog het water over de kacnei. „Ze koken over! Gauw een doek! De deksel er af! Hè, Hè! Staat er ook 't kookboek hoe lang ze koken moe ten?" „Ja, tot je er in prikken kunt," zei Tioe, die haar gebrande vingers ver gat door de blijdschap, dat er einde lijk iets aan de kook kwam. „Ziezoo, nu de appeltjes vooraan en de aardappels e achter, dat doet Betje ook altijd". „Annie, wil je niet eens komen kij ken, of onze versiering goed is?" kwam Jan aaa do deur vragen. „Ja, Tine mag ook wel mee, we zul len -eens zien, wat jullie hebt uitge voerd!" „Maar, jongens, wat hebben jullie nu gedaan?!" „Waar moete» we nu zitten? en waar moeten do berden staan?" ver volgde zü iu de grootste verbazing, toen ze zag, hoe de heele tafel en de vloer bedekt wai met lange takken klimop?" „O, die kunnen er wel tusschen, kijk maar, dat staat juist prachtig!" „Nu zet de bor den en de stoelen dan maar neer! E-n haal er maar een paar stoelen uit de keuken bij; maar jullie moeten heusch nog even geduld heb ben, want we zij-i nog niet klaar!" ,,0," gilde Tine opeens, „er brandt iets aan, ik ruik het!" en ze vloog rug naar de keuken, gevolgd door Annie en de twee kleintjes. ,,'t Is de appelmoes! Wat zullen we er aan doen? 't Wordt steeds erger!" .Gauw de par van het vuur! Roer maar eens in! Ja 't ruikt erg gebrand, enfin, ei is niets aar doen, misschien proeven ze het wel niet! Als nu 't vleesch maar gaar werd!" „Annie, waar zullen we alles laten, at klaar is!" riep Hein uit den gang. „Alles dichtgedeki mee naar binnen nemen! Als we er dan allemaal zijn, dan alles om de beurt op tafel gezet'" (Slot volgt). op gewone schooldagenMaar nu j lan° weg blijveii, hoor! juist met Kerstmis luchtte Mies, die 1 Al"™' "dan W g> <gl "SS haar boeken wou gaan kaften, maar merkte, dat het kaftpapier in een kast lag, die gesloten was. „Krijgen we toch nog pudding?" vroeg de zevenjarige Jan, die de jong ste was, en de pudding altijd 't voor naamste vond op het programma van Zon- en feestdagen. ,Jk wou, dat we eens een prettig met van alles helpen. Zij wist wel, dat hij dan gauw terugkomen zou, want 't vooruitzicht om ta mogen helpen als er iets klaargemaakt werd, lachte Jan altijd toe. Annie trok naar de keuken om Bet je te vertellen, dat ze 't morgen best redden zouden zonder haar, en al wou Betje eerst van uitgaan niets hooren, plan konden bedenken!" sei Annie, "cite I als oudste, de moed er in wou houden sou vinden^ Atnie talooBde met wel wist. dat een landerige stemming altijd met een kibbel- vechtpartij eindigde. „Laten we nu eens allemaal iets verzinnen om van daag en morgen te doen. Dan stem men we er over, wat het worden zal". „Met den trein spelen!" riep Jan da delijk, „clan ben ik stationschef en jullie moeten allemaal meedoen". „Dat kan je hegrijpen!" zei Hein, „denk je dat wij allemaal naar jou 5 pijpen ivillen darsen! Nee, laten we zooveel klem, dat ze overal voor zou den zen gen en -dat Betje 's avonds dan maar vroeg thuis moest komen, dat deze, die er ook wel zin in had, einde lijk toegaf. Even later belde Tine. Dadelijk deel de Annie haar hun plan mee en be gonnen zij samen te bespreken, wat zij doen zouden, „O, o," zuchtte Annie den volgenden dag. „tien minuten vóór vijf, BERICHT. Zouden Cornelia Reckman, Corrie Langeveld, Johanna Keijzer, Truida Roze, Piet van Keulen en Willie Hert- Ier de geleende boeken zoo spoedig mo gelijk terug willen bezorgen Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonde" worden aan Mevrouw Venemav Doorn, Wagenweg 88, Haarlem). In de bus gooien, zonder aan schellen ABRAHAM H. Neen, die twee heb ik niet. Het ccne is er wel geweest, maar al lang opgelezen. Als je weer eens een prijs wint en je geeft het bij tijds op, dan mag jo het wei kiezen. Hebben jullie Dik Trom niet in de bi bliotheek op school JOHANNA en JOHAN H. Het nieuwe raadsel is goed. ZUS en AREND v. L. Ik ben nieuws gierig, wat jullie er van zullen ma ken. Arend toekent zeker eri lean Zus dat ook al, of knipt en Dlakt die wat JAN v. H. Hoe lang krijgen jullie vacantie Nog twee verjaardagen ook dan zijn er heel wat feestdagen in het vooruitzicht Als 't in de vacan tie nu maar een beetje droog weer blijft, dan kui nen jullie nog wat voetballen. Hebben jullie een groeten bal en wat ben jij meestal Speelt Abr. dan ook mee KLAAS B. De nieuwe raadsels zijn goed, maar het eerste is kort geleden ook ingezonden. NELLY v. d, B. Ben je al weer be ter Saai, om verkouden te zijn en in huis te moeten blijven, vind je niet? Had Jaap nogal een mooi boek voor je uitgezocht „Een levenslustig troepje" is aardig, dat ken ik wel. Wat een prachtige cadeautjes heb jij ge kregen Wat is een „peukelaar". Ben je van plan naar een bal te gaan eD wanneer JAN DE B. Neen, je leunt ook niet alles opsparen. En als je toevallig postzegels en Verkade-plaatjes krijgt, kan je die altij>1 ruilen tegen de plaat jes voor jouw allium dan heb je veel meer kans dat vol te krijgen. De strik vragen waren tocli niet zoo heel moei lijk, Jan. Vind je begraven namen makkelijker JAN v. E. Het nieuwe raadsel is goe-'d. Valt hei je mee, dat jij dezen keer de gelukkige bent? Daar het Woensdag Kerstmis is. mag je je prijs Maandag of Dinsdag tusschen 1 en 2 uur komen halen. LENA K. Eeri winter heelemaal zon der ijs of sneeuw hebben we bijna nooit Lena Er zal nog wel wat komen Maar 't zou voor jullie heerlijk zijn als het in de vacantie kwam Kan jij al joed rijden Eu gaat Vader Zondags wel eens met je naar het ijs TRUUS v. B. Het nieuwe raadsel is goed. Ik vind je rapport heel mooi, hoor Waren Vader en Moeder daar ook niet' tevreden over En wat een heerlijk vooruitzicht in FebruariJa, dan komt het cadeau goed te pas. CORNELIS eu NANNE N. Is het feest prettig geweest Wat een neer- lijke maand is December toch, hè Zijn jullie daar alle twee naar toe ge weest BEP en MARIE R. Ja, in de vacan tie heb je zeker moot tijd, om weer mee ie gaan doen. I-loe denken jullie over den wedstrijd Een plaatje in- prikken en borduren is misschien wel iets voor jullie? Hebben jullie wel eens een kaart met gedroogde bladen belegd en dan voorzichtig met een ste vig kwastje met verf over een zeefje erover gespat De plekken, waar de blaadjes gelegen hebben, blijven dan ■it en de ncMererond wordt donker getint. ANTON J. Je nieuwe raadsel is goed, Anton I Nu hei) ik nog liever raadsels, die een beetje kerker zijn. Deze zijn voor de meesie kïudereu wei erg las tig. Heb je ook nog eens een steiletjo :graven namen vooi me? CLASINA v. d. B. Wel, dat is heer lijk nieuws, boor Wat zal dat een feest zijn, als Moeder dan weer heele maal beter thuis komt. Dat is een •ettig slot van geen prettig jaar, hè Nu mogen jullie Moeder in 't begin wel goed meehelpen goed dat je juist va cantie hebtNu, prettige Kerstdagen, hoor 1 PIET cn FREENA K. Zijn jullie do twee oudsten En wat ga jij' later doen 'Of verlangt Moeder al erg naar jouw hulp thuis? Gaan de jongsten ook al naar school ANNIE E. Ik dacht wel, dat je het zoo'n beet ie vergeten was. Ja, voor het terugbrengen is een ander uurtje ook goed. WIM I-I. Ik had in de courant al ge lezen, dat het zoo aardig geweest was! Was bet 's avonds of overdag en kon je het goed zien, als je gewoon op straat liep. of was het overal vol en afgezet Ja, heerlijk om in de Kerst- vacantie wat te iezen le hebben Voor al als het weer zoo nat en vuil blijft. Speel jij ook wel eens voetbal, of heb ben jullie gee.i club onder elkaar ANNA en TRUIDA v. d. V. De nieu- o raadsels eu strikvragen zijn goed. LOUISE en MARINUS C. Is de uit voering goed van stapel geloopen en mocht Marinus toen wel mee, of is bij nog niet heelemaal beter? Gaan jullie nu dadelijk weer iets nieuws insludee- ren of is het voorloopig afgeloopen hoe lang doen jullie al mee T. Het was een heerlijk feest, hoor en ik heb al van meer kanten gehoord, dat iedereen het zoo aardig vond. Heeft Sint-Nicolaas ook nog wat tegen jou gezegd en keek de knecht nog al vriendelijk W. en R. v. d. H. Vond je de raad sels de vorige week weer wat gemak kelijker? En vind je vandaag liet achtste niet lastig Ik denk, dat jul lie zoo den tijd hebben met al die va cantiedagen Heb je bet doosje ook ju gebruik genomen PIET U. Wel ja, doe jij ook maar mee, Piet 1 Ben je een broertje van Flip Dit is al vast een goed begin. Heb je niet veel huiswerk 's avonds en in welke klas zit je Mevr. VENEMA—v. DOORN, 21 December 1912.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 17