NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. üieuwjaarsw©ng©h©n. Nieuwjaars'wenschen. 30e Jaargang, No. 9054 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. dinsdag 24 december 1912 a mZ) ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der femeente) „1.-30 Franco per post door Nederland1.65 Ai/.uiiderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. peereboom. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buiteospaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Evenals vorige jaren stellen wij het publiek weder in de gelegenheid, in het nummer van dit blad, dat 30 December a.s. wordt verspreid, een tëieuwjaarseroöS te plaatsen 25 cent bij vooruïfclbeJaBmgi. Het steeds toenemend aantal van deze advertentiën bewijst wel, dat deze gemakkelijke en goedkoope wijze van gelukwenschen aan clientèle, vrienden en bekenden uitstekend voldoet. De nieuwjaarsgroeten bereiken dan ook een zeer uitgebreiden kring van lezers. Deze advertentiën kunnen aan onze Bureaux GROOTE HOUTSTRAAT 53 of ZUIDER BUI 1ENSPAARNE 12 ter plaatsing worden afgegeven, doch uitsluitend a contant. Ten gerieve der geabonneerden wordt hieronder een bon afgedrukt, die kan worden ingevuld en afgegeven. DE ADMINISTRATIE. DIT UIT TE EftS OUS TOE TE ZES^DEftJ. GROOTE HOUTSTRAAT S3. De ondergeteekende verzoekt der Administratie van HAARLEM'S DAGBLAD den onderstaanden Nieuwjaarsgroet voor bijgaande 8 te plaatsen in het nummer, dat op den avond van 30 December a.s. verschijnt: DIT NUMMER BESTA A1' UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WEGENS HET KERSTFEEST ZAL EET EERSTVOLGEND NUMMER VRIJDAG- a.s. VERSCHIJNEN. AGENDA DONDERDAG 26 DECEMBER. Soc. Vereenig'mg: Concert Haarl. Muziekkorps, 2 1/2 uur. Schouwburg: De zes prinsesjes, 2 uur. Schouwburg: Solser en Hes se, 8 u. B ro>igeb 0 uw: Va riété-Vóor stelling, 8 uur. De Kroon: Opvoering der operette Eva, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Rusthoek, Bloemend aal: Concert, 2 1/2 uur. VRIJDAG 27 DECEMBER. Schouwburg: De Lijfgarde, 8 uur. De Kroon: Ko Do acker's Schimmen spel, 8 1/2 uur. Biosc. Theater. Gr. Markt: Voor stel li ogen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Hiilegom: Raadsvergadering, 11 u. Stadsnieuws NED. REISVEREENIGING. Voor de leden der afdeeling Haar lem van de Ned. Reisvereeniging trad Maandagavond als spreker op de heer D. A. van Urk, uit Den Haag. Aangezien het nu eenmaal in de lijn van eene Reisvereeniging ligt om te 6preken over reizen, zoo had spr. bet 't boste geacht een en ander mede te deeien over eene negenweeksciie reis, welke hij indertijd gemaakt had. Hij somde de door hem bezochte plaatsen op en deelde daarvan tal van bijzonderheden mede. Wanneer de voordracht evenwel ge paard was gegaan met lichtbeelden, hetgeen niet het geval was, zou ze wellicht meer belangstelling en succes hebben gehad. Uit den aard der zaak is eene be schrijving van verschillende steden en gebouwen alleen wat droog. CoBcerivsraeniging Haarlemsch Muziekkorps. Naar aanleiding van de vergade ring, gisterenavond gehouden, deelt het bestuur van de Concertverceni- ging Haarlemsch Muziekkorps ons mede, dat de inschrijving van leden van dien aard is dat de zaak geen voortgang kan hebben. Een tweehon derdtal leden ontbreken. Toch wenscht het bestuur nog een laatste poging aan te wenden, door de gelegenheid open te stellen om zich tot 30 December a s. schriftelijk als lid aan te melden bij den secreta ris, den heer A. Rinkema, Jansweg no. 36. Op dit oogenblik telt de vereeniging nog slechts 2G0 leden. Wij wijzen met nadruk op den ernstigen boestand. Ingezetenen, die financieel in staat zijn tot medewerking en nalaten die te verleenen, zullen naderhand, wan neer het muziekkorps ontbonden zal zijn en Haarlem een aantrekkelijkheid armer gewordei is, daarover niet mo gen klagen, want het zal hun schuld zijn. Een verstandig man handelt op den juisteil tijd. Wie begrijpt, dat het behoud van 't muziekkorps ons aller belang is, geeft zich, nu bet nog tijd is, bij den heer Rinkema op als lid. In 't duister. Gisterenavond weigerde, blijkbaar door een stoornis in de leiding, het electrisch straatlicht op het Houtplein te branden. Dit zette een groot ge- deelt van 't Plein in het duister, ook de standplaats der Ataxeu, tot onge noegen van de chauffeurs. BURGEMEESTER SANDBERG. Onze Burgemeester heeft heden ho tel Funckler verlaten en zijn woning aan het Kenaupark 110. 30, betrokken. GEMENGD KOOR „ONDER ONS". Men bericht ons: Het eerste concert van „Onder Ons" in dit seizoen komt begin Januari e k. Als vocaal soliste werkt daarbij mede mej. Antoinette Claessen, sopraan, uit Den Haag. Deze dame is in het bezit van het einddiploma der Koninklijke Muziekschool en studeerde na het be halen van haar brevet nog geduren de drie jaren onder leiding van de be kende mevr. Anna StronckKappel, te Barmen. Bovendien heeft het be stuur zich de medewerking verzekerd van niemand minder dan den heer Heinrich Fiedler, hoofdleeraar aan het Conservatorium voor muziek, te Amsterdam, en als solo-violist zekei' wel geen enkel muziekliefhebber on bekend. Mej. Betsy Pielage zorgt voor de begeleiding der solisten. Het koor zingt een viertal werken, van C. van der Linden, Philip Loots, Jos. Vrancken en J. P. J. Wierts. Een en ander geeft zeker wei aan leiding een bijzonder mooi concert te mogen voorspellen. Aanbesteding. Afneming Cokesgasteer. Heden is door B. en W. alhier ten Raadhuize in het openbaar aanbe steed de afneming van de door het Gemeente-gasbedrijf te Haarlem gedu rende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1913 te produceeren hoeveelheid cokesgasteer, zijnde onge veer 150,000 kg. 3 Biljetten waren ingekomen. Inge schreven is door A. J. van der Lin den te Amsterdam, voor f 2.82 per 100 kg., Touwen en Co. te Meppel, voor 2.7-9 per 100 kg. 13e derde inschrijvers waren W. F. Struijck Co., te Rotterdamhet door dezen ingeleverde biljet was niet op zegel en daardoor ongeldig. Benoemd. Tot concierge van het St. Vincentius- huis aan de N. Groenmarkt alhier is benoemd de heer H. J. Jore. Faillissementen. Door de Arr.-Rechtbank alhier zijn bij vonnissen d.d. 24 December in slaat van faillissement verklaard.; 1. J. J. Petterson, portier, wonen de te Haarlem, Z ui der-B uite-nspaarne 2. J. Roggeveen, kruidenier, wonen de te Velsen. 3. G. Schilp, fabrieksarbeider, wo nende te Wormerveer, 4. A. W. N. Heemskerk, groenten- haiudelaar, wonende te Haarlem. Reci.ter-Commissaris in aJle Mr. H. van Logkem de Josselïn de Jong. Beëediging. Ter terechtzitting van de Arr.-Recht bank alhier, d.d. 24 December 1912, is de Heer D. J. M. van Gent te Wijk aan Zee en Duin, beèedigd als amb tenaar van den Burgerlijken Stand in die gemeente. KOLVEN. Twee dagen lang zijn Nederland- sche kolvers met grooten ijver aan 't spelen geweest op de baan m de So ciëteit Vereeniging en 't is nog niet uit. De kamp wordt voortgezet. Een eigenaardig spel is dat kolven. Kleine elastieken ballen, die op de gladde baan snel rollen en nog blij ven rollen als mem denkt, dat ze uit- geloopen zijn, worden weggeslagen met een zwaar stuk toout, beslagen met koper. Zooiets of met een kanon op een muis wordt geschoten. Zie daar de vermenging van ouderwetsch en nieuworwetsch. Vroeger was een. zware kolf noodig, omdat toen de ballen van sajet waren en dus traag liepen; naderhand zijn de gummibal len ingevoerd en de zware kolf is go- bleven. Waarom die niet lichter wor den gemaakt, wie zal 't zeggen! De speler is er aan gewend geraakt-, is een kolfje naar zijin 'hand. En waarschijnlijk kan de quaestie licht of zwaar hem niet veel schelen. De kolver 'heeft een stevige vuist, zijn gebruind gezicht toont aan, dat hij een buitenman is. Dat zien wé ook aan zijn langen stap, eigen aan wie gewend is urenlang op stille buiten wegen te gaan en aan de volkomen rust, waarin hij aan 't einde van de baan zit te kijken naai' het spel van anderen. Alleen wanneer een mooie slag gedaan wordt komt hij in vuur en klapt vol geestdrift in de handen. Spel van rust, zoo mag het kolfspel heeten. Voorzichtig en met overleg wordt de bal met de kolf naar het eiade van de baan geslagen: raakt I hij daar den paal, dan mag de speler 'een gunstige positie innemen voor den i tweeden slag. terug naar het punt van uitgang. Mist hij, dan heeft hij nog een kans, om namelijk den paal bij het uitgangspunt te raken. Duar- j na volgt de derde en laatste slag: de bal wordt nu weer naar 't einde ge speeld van de baan, die in vakken verdeeld is, genummerd 1 tot 12. Het verst verwijderde, smalle vak geeft het 'hoogste puntental 12. En het spel brengt mee, dat de speler van het eene eind der baan naar bet andere stapt en tusschen de slagen in blijft staan. Lichaamsoefening dus. Niet altijd me* elegante bewegingen. Er zijn kolvers, die wanneer ze In de houding gaan staan om den bal weg te slaan, heel leelijk doorzakken in de knieën. Maai- een bedaard spel is het, zonder hartstocht, zonder toeval, een echt behendigheidsspel en dat veel moeilijker is, dan bet oppervlakkig lijkt. Onze voorvaderen speelden het met de lange Goudsche in den mond. Maar 't nageslacht wil er weinig meer van weten, in do steden wordt aan biljar ten en kegelen verre de voorkeur ge>- geven en waren niet op het platteland de tradities taaier, dan behoorde het kolfspel al lang tot de geschieuenis, wat, naar do kolvers eenparig verze keren, dood jammer wezen zou. N utsspaaxbank. Mr. Th. de Haan Hug&nholtz heeft als voorzitter van het bestuur der Nutsspaarbank bedankt. De afgetreden voorzitter is tot cere- voorzitter bencemd. In zijn plaats zal de beer H. Meinesz als voorzitter optreden, met ingang van 1 Januari. DE FEESTWEDSTRIJDEN IN BE ..VEREENIGING." (Vervolg). In den stand der wedstrijden zijn de volgende veranderingen gekomen. Biljarten: No. 3 is geworden de heer Weber, van hier met 61 car. Kolven: In den korpswedstrijd staat nu „Keer niet" van hier no. 7 met 251 punten en Amsterdam no. 9 met 244 punten. De biljartwedstrijd duurt eiken dag voort tot en met Zondag, den laatsten dag der wedstrijden, ook voor het kolven. Kerstfeestviering. A.s. Vrijdag zullen de kinderen van de Zondagsschool van de Evang. Lu- thersche gemeente het Kerstfeest vte- UITSLAG der veiling van onroerende goederen in het Algemeen Verkooplokaal te Haarlem op Maandag 23 December 1912, des avonds na 6 uur. Twaalf perceelen Bouwterrein, aaneengelegen aan den Kleverpark weg en de Velserstraat te Haarlem. Perceel 1, S, Mok, f 2300. Perceel 2, D. v. Zetten, f 2210. Perceel 3, S. Mok, f 2300. Perceel 4, H. v. d. Pol, f 2210. Perceel 5, Ph. en S. Mok, f 2500. Perceel 6, P. Hoogeveen, f 2950. PerceeJen 7 tot en met 12, A. Hoo geveen, f 12245. Perceel 13. Een huis en erve, gele gen te Haarlem aan de Jansstraat no. 34, J. Miezérus, q.q., f 4175. TOONKUNST. In dit seizoen nog zal de Haarlem- sche Toonkunst afdeeling „les Béati- tudes" van César Franck uitvoeren. Zaterdag heeft de Haagsche afdeeling van Toonkunst dat gedaan, en enkele passages uit het warm-gestemde ver slag van de N. R. Ct. nemen we hier over „Het is lang geleden, dat de afdee ling Les Béatitndcs van César Franck uitvoerde, te lang voor een werk, dat zoo waardevol is, dat globaal geno men zooveel schoons, zooveel ware muziek, zooveei verheffends bevat. Er •zijn ook zwakten in, maar hel overwe gende gr ootsch-opgevatte en warm- gevoelde straalt glorievol daarboven uit, het is een werk van majestueuze kracht, met groote tegenstellende af wisselingen, dat zeer zeker een der meest complete uitingen van Franck's oeuvre geheeten mag worden." En verder „Hoe schoon weet Franck het juiste orkest-k oio riet weer te geven, het ka rakter zooals hij zich dat voorstelde te treffen en stemmingsvolle, war inge voelde illustraties te scheppen. Men kan zich soms andere voorstellingen maken van innige vroomheid, dat is een kwestie van persoonlijk gevoelen, maar dat behoeft niet te beletten, dat men zicii kan en zeifs moet trachten te verdiepen in zijn zienswijze, vooral daar li ij die zoo meesterlijk ontwikkeld heeft en de momenten, waarop hij dat aangrijpen dheeft weten te doen, niet schaarsch zijn." ©Zer gunstig luidt de critiek ook over den zang der solisten freule Re- pelaer van Drie! en de Franschen Pia- rnondon en Reder. (Deze drie solisten zullen ook in Haarlem optreden). Er wacht ons dus veel moois vau Toonkunst. Benoemd. Met ingang van 1 Maart is de heer Wilmink, onderwijzer aan de St. Ca- nisiusschool, alhier, benoemd tot 011- j denvijzen- aan een opleidingsschool te i-Gravenhagek BMjes Tan 't Kantonprscht Eenige melk-zaakjee kwamen van daag in behandeling. Zes dagen hech tenis werd door den ambtenaar van het O. M. geëischt tegen een melk boer, die handiglijk het etiquet op een melkbus had verstopt door er ©en ander met „volle melk" over te plak ken, en aldus „getapte melk" onder valsche vlag aan den man bracht. Bij verstek werd daarna de zaak be handeld van den m elkhandel aar H. S Ook hierin traden de directeur van den keuringsdienst, dr. Borst Pau- wels, en de opzichter Bouman als deskundigen op. I Tegen H. S. (die al een paai- maal j eerder veroordeeld was) werd nu i door nu*. Fick zes dagen hechtenis ge- eisc-ht. Hij had melk van te laag vet gehalte geleverd aan een 4-tal klan ten. Z'n verdediger, mr. Baas, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij het gansche verloop van de zaak naging. S. was den vorigen avond uitgegaan en had door z'n dienstbode aan de klanten, die den winkel bezochten, melk laten verkoopen uit een 40 liter- kan. Daarna was de knecht den vol- 1 gouden dag met het restant 8 L. 1 naar de vier klanten gegaan. Van dat restant was het monster geno men, dat bij onderzoek een te laag vetgehalte bleek te hebben. De verdediger betoogde, dat S. In do veronderstelling had verkeerd, dat het dienstmeisje het zelfde met de melk had gedaan als hij altijd deed ze geregeld omroeren. Gebeurde dat niet, dan werd voor de eerste afne mers alle bovendrijvende room van de melik geschept en was dus liet ge- iialte van de totale hoeveelheid aan merkelijk gedaald. De ambtenaar wees in z'n repliek op de verklaring van dr. Borst Pau wels, dat het nalaten van de melk om te roeren, nooit een daling tot een zóó laag gehalte tengevolge kan hebben. Mr. Baas betoogde nog, dat de laat ste veroordeeling van S. had plaats gehad in een geval, waarin een ver gissing in het 8pol .-as en niet zijn goede trouw vernacht mocht woruen, en dat iemand toen niet met een klei ne hoeveelheid als 8 liter zal gaan knoeien. Tegen een volgenden melkovertre- der werd 5 boe ie geëischt, en tegen den Schotenschen slager S„ wegens het invoeren van ongekeurd yleesch in de gemeente, 10 boete subs, vijf dagen hechtenis. De slager en z'n dertienjarige zoou compareerden, en de laatste, die als getuige optrad, werd door deu kantonrechter dade lijk voor de lastige vraag gesteld wat is het verschil tusschen frican deau en handschijf 'I De jongen wist wèl, dat hij deze artikelen binnen de gemeente gebracht had, maar 't on derlinge verschil kon hij niet uitdui den. Z'11 vauer wist hei ook niet, de opzichter van het siacmnuis, u.e ais getuige optrad, kon net evenmin pre cies uefimêeren en we zijn ten op zichte van dit belangrijke onder scheid tenslotte niet veel wijzer ge worden. Verder beklaagd© zich de vader over een min-vriendelijke toespraak, die de directeur van hel nbalioir te gen z'n zoon gehouden zou hebben iets, dal met <10 aanhangige zaak natuurlijk niets uitstaande had en een bepaald meehingsverschil bleek te bestaan tusschen beklaagde, die zei, dat in Schoten het vleesch toch zoo puik was, en den opzichter, die verklaarde, dat in Schoten wordt ge geten wat in Haarlem niet deugt.... Verder stond er niet veel van belang op de lijst. De zitting heeft vandaag wèl in het toeken der voedingsmidde len gestaan 1 UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: C. N., te Bloemendaal, overtreding Woningwet, 13 boete of 3 d. h. P. K., te Haarlem, en 4 anderen, in dronkenschap de orde verstoren, /5 boete of 5 d. h., /5 boete of 3 d. h., en f3 boete of 3 d. h. W. L. I., te Schoten, straatschende rij, [3 boete of 3d. h. G. M., te Velsen, vee op eens an ders grond laten weiden ,/l boete of 1 d. hechtenis. A. G., te Wijk aan Zee, en 16 ande ren, loopen op verboden grond, ƒ1 boete of 1 d. h., en ƒ3 boete of 3 d. h. A. L., te Leiden, en 12 anderen, overtreding Politieverordening Haar lem, ƒ5 boete of 3 d. h„ [3 boete of 3 d. h., en 1 boete of 1 d.h. A. M. K., te Heemstede, overtreding Verkeersverordening Bioemenaaai, 2 boete of 2 d. h. A. T., te 's-Gravenhage. en 8 ande ren, overtreding Politieverordening Zandvoort, /3 boete of 3 d, h., 12 boe te of 2 d. h., en f 1 boete of 1 d. h. P. H. L., te Heemstede en 6 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel Regle ment. 12 boete of 2 d. h., en ƒ1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 67 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 3 weken, 14 en 7 d. h., 6 boete of 3 d. h., 5 boete of 3 d. h., 3 boete of 3 d. h., 2 boete of 2 d. h-, eu 1 boete of 1 d. h. GEHEEL-ONTHOUDING. In de Maandagavond gehouden vergadering van de afdeeling Haar lem der Nederl. Vereeniging tot af- sehuffing van alcoholhoudende dran ken, werden door den voorzitter, den heer M. A. Reinalda, een aantal nieu we leden en aspirant-leden verwel komd. Medegedeeld werd dat de Nieuw- jaarsfeestvicring zal plaats hebben in den avond van 1 Januari, in liet Bron gebouw,- met medewerking van de Muziekvereeniging „Voorwaarts", lir, de heer P. P. Wit en het zangkwarlei „Kunst en Vriendschap"; de heer G. Westmeyse zal de feestrede uitspre ken en zich tevens doen hooren in eenige voordrachten. I11 de pauze zal een tombola worden gehouden. Het reglement der aspiruut-afdee- ling werd goedgekeurd. Voor twee leuen uit de afd. voor de aspiraut-aldeeüng ais 2de secretaris en 2e penningmeester, werden gesteld Mej. Kuilt en den heer Groenendaal, Pluimvee. Naar aanleiding van de tentoonstel ling der onderafdeeling Haarlem en omstreken der V. P. N. op 2u—22 De cember in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging gehouden, werd Maan dagavond in genoemde zaal een le zing gehouden door eeu pluimvee- consulent, over: Het houden van pluimve ein kleine ruimten. Spr. deed.zeer belangrijke mede- deeüngen omtrent verschillende soor ten van pluimvee, hun verzorging eu huisvesting. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Men meidt ons: Op 23 dezer is alhier opgericht eei» propaganda-club ter kracniige bevur- dering van de candiuatuur van de- geen, die door vereenigde vrijzinni gen in het district Beverwijk zal wor den gesteld. Van versenilleude zijden waren bewijzen van instemming in gekomen, o.a. van de beide vrijzinni ge kitisvereenigingeu. 'lol de toegetre- ueneu belmoren de heer Hlus J. Bak ker, tevens voorzitter, de heer L. Kempt, tevens secretaris van het co mité, ae heeren W. F. Bijvoet Jr., Jhr. B. de Jonge van Campeus Niéuw- land, Jhr. C. G. yuarles van btfind, Mr. R. Tidemau, u. W. A. Q. Grai- enen, Ant. Cassee e.a. Er wordt een geschikt lokaal ge zocht voor een centraal-bureau voor deu inlichtingendienst voor de kie zers-. SCHOTEN. Hel. gasbuizemiet. - Het gasbuizemiet, dat vroeger niet verder was aangelegd dan langs den Rijksstraatweg tot 50 meter voorbij de hoeve Mcorlenbosch, is thans in verband met de gebouwde en te bou wen villa's aldaar doorgelegd tot aan de scheiding der gemeente Schoten en Velsen, en van de gasfabriek af langs den Spaarndammerweg tot aan de Vaselinefabriek. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. BEëEDIGING BURGEMEESTER. Heden, Dinsdagmorgen, 13 de heel' A B. Michiclsen, benoemd tot burge meester dezer gemeente, door den Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland als zoodanig beeedigd. HAARLEMMERMEER. Maandagavond hield de afd. Haar lemmermeer van deu Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht in „De Beurs" een openbare vergadering. Na de gebruikelijke openingsrede en een piano-voordracht hield de voorzit ster der afdeeling, mevr. H. A. van Riel—Smeenge, eeu rede over „Vrou wenkiesrecht gemeenschappelijk be lang". Met tal van voorbeelden, meest ont leend aan den toestand van Nieuw- Zeeland, Zweden en Noorwegen tracht te spreekster niet alleen het goede reent vau vrouwenkiesrecht, maar ook de noodzakelijkheid hiervan aan te tonnen. Zij achtte de moderne vrouw rijp voor het kiesrecht en pleitte ver der met een warm wcord voor de ge lijkstelling van de vrouw met den man, memoreerde eenige staatsamb ten, die voor de vrouw ten onrechte onbereikbaar waren en vestigde de aandacht der vergadering op eenige artikelen in het Burgerlijk \\etboek, die de vrouw niet alleen achterstelden, maar tevens hoogst krenkend voor haar waren. Waar de vrouw zich tot een gelijke hoogte als de man heefl weten te ontwikkelen (aldus mevr.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1