hem toegevoegde» officier. Het is een heel werk mei al dat Turksche per soneel. Onze voorraden komen nu goed te pas. Hoofdvoeding is rijst en rijst- pap of lappa of pillau, voorts groente en nog al veel vleesob en brood. Dat wij ons houden aan onzen „volks- kost" spreekt wel van zelf. Allen varen wel." 1913 TE HOORN. B. en W. hebben op het verzoek van het plaatselijk comité voor Plan 1913 besloten, de officieel© opening van de nieuwe vluchthaven te doen samenval len niet de te houden waterfeesten en die bepaald op Maandag 5 Mei.. GASBEDWELMING. In een woninv op de Prinsengracht te Amsterdam wer i een commensaal, die er pas was komen wonen, bewus teloos in zijn karner gevonden. De oor zaak bleek gasbedwelming te zijn het gas was ontsnapt, doordat het kraan tje van de leidmg defect was. Het mocht gelukken ds levensgeesten we der op te wekken. WERELDTENTOONSTELLING GENT 1913. Het dagelijksch bestuur van de Ne- derlandsche commissie voor de te Gent to houden wereldtentoonstelling ls samengesteld als volgt -. mr. Th. Stuart, voorzitter, mr. A. I. M. J. ba ron Van Wijrliergen, vice-voorzitter, mr. G. J. Fabius. penningmeester en Bern. J. Veldhuis, secretaris. Het secretariaat is gevestigd Kalver- straat 64 te Amsterdam. De commissie bestaat verder uit ruim 30 leden, officieel© personen of mannen op het gebied van handel en industrie de volledige lijst zal dezer dagen worden bekend gemaakt. Kamervflrkl0zlng8n. HOORN'. In dit district is een Cen trale Vrijzinnige Kicsvereeniging op gericht alle kiesvereenigingen zijn aangesloten. VEENDAM. Jhr. E. van Beresteyn, burgemeester der gemeente Veeudam, heeft voor zijn Kamer-candidatuur be dankt. Hij schreef aan de besturen der vrijzinnige kiesvereenigingen in het kiesdistrict ,.Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik mijn voorloopige candidatuur, die ik uit democratische overtuiging ge handhaafd heb om de kiezers in de ge legenheid te stellen, zelf een keuze te doen. terugneem. Ik veronderstelde destijds, dat in kalmte overlegd zou worden, met wel ken eandidaat men de me©3te kans van slagen zou heblien. De wijze evenwel, waarop dit over leg heeft plaats gehad, staat mij zóó tegen, dat ik er mij verder aan onttrok. Het schijnt, dut in den politieken strijd, zelfs tusschen gelijkgezinden, alle wapens gebruikt mogen worden. I-Iet gevolz zou bovendien worden, dat er een strijd ontbrandde tusschen twee gedeelten van het district, die ieder hun eigen cai.d:dnat aan het distriet wilden opdringen, voor welko- gevaar ik reeds in April' heb gewaarschuwd. Daartoe wil ik niet medewerken, omdat wij „herhaaldelijk in de toe komst zullen moeten samenwerken ter behartiging van do belangen onzer streek. De leden uwer vereenigtng moeten er dus maar geroegen mee nemen, dat er ditmaal bij gebrek aan candidaten, niet te kiezen valt. LEIDEN. Als concentratie-candi- daat voor het lidmaatschap der Twee de Kamer te Leiden zal worden ge steld prof. xnr. J. E. Heeres (Unie lib.) ELST. Uit he", kiesdistrict Eist meldt men aan 't Hbld. Als resultaat van de actie reed3 se dert eenigen tijd gevoerd door de Ver- eeniging tot behartiging van Protes- tantsche Belangen waartoe personen van alle politieke kringen behooren, is als voorloopig eandidaat tegen het af tredend katholiek lid Saron van Wyn- bergen gesteld de heer J. van der Veen, Rijksontvanger te Eist. DE CRISIS IN DE NED. VER- EENIG1NG. Naar wij vernemen, is door de min derheid in de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel beslo ten niet een nieuwe orgauisatie te stichten. Echter zal de minderheid trachten de uitgesproken royementen en schor singen ongedaan te maken en van de eerstvolgende algemeene vergadering een uitspraak te verkrijgen in den geest van de bekende motie-Braam beek. Ieder zat zeker het bericht dat het niet tot een scheuring in de "Ned. Ver. komt, met een zucht van verlichting begroeten. Wij misten in deze poging lot herstel van den vrede echter de aankondiging, dat de tegen-candida- turen voor de Pensioenfonds-com missie der S.S. ingetrokken zijn en de toezegging dat het „Minderheids- orgaan" genaamd. „De Seingever niet meer uitgegeven zal worden. Het is duidelijk, dat dit de eerste voor waarden zullen zijn, zonder welke onderhandeling niet mogelijk is, (Het Volk.) N. O. G. Voor de vacature-D. J. ter Agter in het hoofdbestuur van het Nedor- landsch Onderwijzers Genootschap zijn zoo meldt 'I N. v. d. D. als candidaten opgegeven, de heeren Sj. Dijkstra, to Enschede, en U. Staal, lo lioogeveen (oud-hoofdbestuurs lid). Voor redacteur van het „School blad", orgaan van het genootschap, moet eene herstemming gehouden worden tusschen de heeren: L ,C. '1'. Bigot, te Arnhem, (oud-voorzitter van het N. O. G.), en S. Roosma, te Zaan dam, die respectievelijk 284 on G31 van de 1558 geldig uitgebrachte stem men verkregori. Tot leden der com missie voor het onderzoek i aar den levensstandaard, zijn aangewezen do heeren: D. J. ter Agter, te Leme- lervcld (Overijsel); C. W. Hogendoorn, te Klazïenaveen (Drente), en R. Kie stra, als gedelegeerde van hot hoofd bestuur te Amsterdam. De heer J. Meijer, directeur der Gemeentelijke Kweekschool voor On derwijzers en Onderwijzeressen te Amsterdam, heeft zijne herbenoeming tot directeur der onderwijzers-spaar bank aangenomen. DE ST. JACOBSTOREN EN -KERK TE VL1SSINGEN. Men schrijft uit Vlissingcn: Zooals reeds werd medegedeeld, ia nu eindelijk door den Gemeenteraad te Vlissingen een beslissing genomen in zake herbouw van den op 5 Sep tember 1911 verbranden St. Jacobs- toren. Maandenlang werd door vóór- en tegenstanders gedebatteerd over do at of niet herbouwing in beton, en het dagelijksch bestuur der gemoente, dat alles heeft aangewend dit mo dern materiaal voor den toren te ge bruiken, heeft ten slotte moeten on dervinden dat de groote meerderheid van den Raad daarin nog niet vol doende vertrouwen stelt. De torenquaestie is evenwel met deze beslissing nog niet van de baan, maar nu moeten B. en W. komen met nieuwe plannen voor wederopbouw in den ouden vorm in hout. met inacht neming van de noodige maatregelen ter voorkoming van brandgevaar. Door B. en W. werd in hun oor spronkelijk voorstel, dat thans dus van de baan is, ook voorgesteld nog niet ovo-r te gaan tot het plaatsen van een carillon. Tegen dit voorstel nu werden in den Raad reeds verschillende bezwa ren geopperd en het bleek wel dat, hoewel daaromtrent nog geen beslis sing is genomen, vele leden met den herbouw van den toren daar teven3 dadelijk het carillon in wenschen geplaatst te zien. Nu evenwel B. en W. nieuwe plan nen moeten ontwerpen, zullen er al licht weder een paar maanden mede heengaan, alvorens met den her bouw kan worden begonnen. Intusschen wordt met den herbouw van de eveneens afgebrande St. Ja- cobskerk krachtig voortgegaan. Daar mede is men meer dan een jaar be zig. Men is daarmede thans zoover gevorderd dat de koning is geplaatst en dus liet hoogste punt is bereikt. De eerste helft van de kap is nu vol tooid en met leien bekleed eu de kruisspanten zijn gesteld. Men re kent dat over ongeveer drie maanden do tweede helft zal zijn gesteld en dan met de inwendige werkzaamheid zal kunnen worden aangevangen De 10 kapellen welke in de kruis kerk werden aangetroffen zijn van de witte kalklaag ontdaan en worden thans opgemetseld in baksteen in le vendige kleuren, afwisselend van rood tot geel. Er zijn ook reeds enkele beeldhou wers begonnen met het beeldhouwen der kapiteelen. WERKING VEILIGHEIDS WEIT. Door de directie van den Arbeid is uitgegeven een werk onder den titel ,,De Fabrieken en werkplaatsen, val lende onder de Veiligheidswet". Dit ruim 400 bladzijden beslaande boekwerk geeft in een reeks van ta bellen een systematisch overzicht van dat deel onzer nijverheid, dat wordt uitgeoefend in onder de Veiligheids wet vallende fabrieken en werkplaat sen, d.w.z. dezulke met 10 of méér ar beiders of met een krachlwerktuig of oen oven. 18.106 inrichtingen met de daarin werkzame 378,443 personen zijn be- drijfsgewijze gerangschikt in het ta bellarische deel. Aantal Aantal Fabrieken met Fabrieken arbeiders 9 on minder arbeiders 10,985 39,116 1024 4067 61,138 25-49 1609 55,326 50-99 834 56,774 100-499 539 103,608 500-1000 53 32,911 meer dan 1000 19 29,570 Bi bet Geographisch Overzicht komt o.a. een lijst voor van 68 gemeenten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Cis. i r regel. met méér dan 1000 arbeiders ln fa brieken en werkplaatsen, waaruit wij overnemen. Aantal arbeiders Gemeente Telaal op 1000 inwoners Amsterdam 45,780 88 Rotterdam 30,823 73 's-Gravenhage 11.562 42 Enschede 10,757 31 i Tilburg 10,101 200 Utrecht 8830 74 Maastricht 7568 201 Haarlem 6832 98 Leiden 6549 112 Hengelo 5749 286 Schiedam 5038 157 Groningen 4953 66 Eindhoven 4782 844 Stad Almelo 4765 458 Dordrecht 4421 95 Arnhem 4160 64 Helmond 4088 276 In de „samenvatting" wordt mede gedeeld, dat behalve de in de tabel- Ion opgenomen 18.105 inrichtingen met 378,443 arbeiders nog 14,971 in richtingen met 378,443 arbeiders onder de veiligheidswet vallen. Deze niet meegetelde zijn 14,334 kleine bakke rijen, 161 bouwwerken, 340 vlasbraak- bakken en zwingelketen en 136 inrich tingen voor het opwekken van electrf- iteit voor eigen gebruik. Trekt men an bet aantal personen dat in fabrie ken en werkplaatsen, vallende onder de veiligheidswet, werkzaam is degene af, die tot de dvv&rgbedrijven of 't am bacht gerekend belmoren te worden, en telt men er de 7,477 arbeiders der mijnen en eenige andere niet door de Veiligheidswet beschermde fabrieks- arlieiders bij, dan komt men tot het getal 363,515 voor de personen, die in de eigenlijke industrie hun brood ver dienen. Hieronder zijn ruim 30,000 sei zoenarbeiders. Een vergelijking met de „Uitkomsten der Beroepstelling" van 1909 doet zien, dat in het geheel in de eerste 17 nijverheidsgroepen 790,137 personen werkzaam zijn. Dit verschil van ruim 400,000 personen wordt aldus verklaard, ëiet geteld l>ij de fabrieksbevolking zijn o.a.: 30,648 bakkers; 14,654 veenarbeiders; pi.ra. 150,000 bouwvakarbeiders. De overigen zijn dan degenen, die in huisindustrie en kleinbedrijf wer ken en zij, die in dienst van groote industrieel© ondernemingen niet aan den fabrieksarbeid deelnemen (b.v. kantoorpersoneel, loopers, reizigers, enz). Voor klein bedrijf en huisindustrie schieten zoodoende over voor de groep kleeding en reiniging pl.m. 77,000, voor metaalbewerking pl.m. 28,000 personen, voor lederbewerking pl.m. 28,000; voor houtbewerking pl.m. 24.000. Ten slotte worden eenige beschou wingen gegeven over de onderschei ding der industrie in groot-, midden- en kleinbedrijf. Li de 611 fabrieken met 100 of meer arbeiders werken 165,964 personen of 43,8 pCt. van het totaal dezer telling. Hiervan werken 47,000 in de metaalnijverheid, 41,000 in de textiel-industrie; 30,000 in de indu- strie der voeding3- en genotsmiddelen en 15,000 in glas- en aardewerk- en steenfabrieken. De 19 fabrieken met meer dan 1000 arbeiders zijn: 2 aarde werkfabrieken, 1 glasfabriek. 2 ma chinefabrieken. 4 scheepsbouw werven, tevens machinefabriek, 1 gloeilampen fabriek, 2 spoorwegwerkplaatsen, 4 katoenspinnerijen tevens weverijen en 3 katoenweverijen. INGEBROKEN IN EEN KERK. Zaterdagnacht heeft men in de R. K. kerk aan de Goorn, gem. Berk hout, de offerbusscn, die naar schat ting ongeveer f 30 bevatten, geledigd zoo meldt de N. R. Ct. Stadsnieuws Kiekjes eit da Rechtszaal. (Vervolg.) KOPERDIEFSTAL. De deurwaarder was aan 't sjou wen met zware zakken met een luid klinkend metaal. Als 't een beetje welluidender was geweest, had men kunnen denken, dat 't carillon der St. "Bavo-kerk speelde. 't Bleken zakken met koper te zijn, dat „als stukken van overtuiging" moest dienen bij de strafzaak tegen, een ruim 20-jarig jongmensch, Jo hannes Cornells P., beschuldigd van diefstal. Op een nacht heeft Johannes van 't terrein der Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. aan de Amsterdamsche Vaart een belangrijke hoeveelheid ko per gestolen, 't Koper heeft hij van machines afgedraaid, 't waren moe ren, afsluiters, enz. "t Was een partij van ruim 70 K U., zoodat de jonge ling er een heele sjouw aan gehad moet hebben, maar hij vervoerde 't per roeibootje. Vroeger heeft Johannes eenigen tijd aan de Centrale Werkplaats ge werkt. Hij wist dus, dat er wat te halen was. Ook heeft Johannes al in de gevangenis gezeten en toen hij dit avontuur ondernam, was hij pas lrïe dagen uit de gevangenis. 't Gestolen koper heeft Johannes aan twee opkoopers verkocht. Aan een hunner verkocht hij 48 K.G. voor f 19 en aan een ander 15 K.G. voor f 6. De president gaf den opkoopers den raad niet meer zulke koopjes aan te nemen, want heling is een gevaarlijk misdrijf. Een der opkoopers had 't koper, waarvoor hij zelf f 19 betaal de, verkocht voor32.50. Zeker een flinke verdienste I Johannes was heden niet ter zit ting verschenen. Hij verblijft vermoe delijk in Duitschland. 't Openbaar Ministerie, er op wij zende, dat beklaagde ongunstig be kend slaat hij heeft ook z'n jonge ren broer op 't pad van misdaad mee getroond eischte een jaar g vangenisstraf, met bevel tot ge vangenneming. WOESTELINGEN. Een Haarlemmer had zich tegen z'n arrestatie wegens dronkenschap verzet. Omdat de rnan ongunstig bekend staat, eischte 't Openbaar Ministerie drie maanden gevangenisstraf. Een Schotenaar heeft 't ook erg ge maakt. Hij verzette zich tegen z'n ar restatie wegens dronkenschap en toen hij eenmaal in de cel van 't raad huis zat, heeft li ij stukken hout van de brits afgetrokken, om daarmede op de deur tc trommelen. President: Was je dronken? Beklaagde: Ik? Wel nee, ik ben op de fiets gekomen van de Groote Markt in Haarlem naar 't Schoterkwartier... President: En hoeveel keer ben je daarbij gevallen? Beklaagde: Geen enkelen keerl De veldwachters Couwenhovcn en Hoogland verklaarden, dat beklaagde per fiets reed zonder licht. Toen ze hem aangrepen viel iiij als een zout zak naast '1 rijwiel. De veldwachters hebben den jongeling toen r.og aan geraden naar huis te gaan, maar dal verkots nij niet President: Waarom heb je die brits stuk geslagen? Beklaagde: Ik moest wat hebben om op de deur te slaan, ik wou er uit. Wegens verzet tegen de politie en vernieling, eischte 't Openbaar Mi nisterie twee maanden gevangenis straf. De Schotenaar vroeg een geldboete. MISHANDELING. Een Alkemader had een portret van zich en z'n meisje laten maken door oen fotograaf uit Schoten. De Alkemader beschuldigde den foto graaf, dat hij van deze portretten aan anderen verkocht had. Dit werd evenwei door deu kiekjesmaker ont kend. Terecht of ten onrechte had de Al kemader een wrok tegen den foto graaf on toen deze nogmaals in de buurt van Alkemade kwam blijk baar om nieuwe portretten te malton heeft hij hem een pak slaag gege- De fotograaf zei heden als getuige: De man heeft zelfs gedreigd me van kant te maken. President (tot den Alkemader)- dat zou ik nu maar niet doen, want dan wordt de zaak veel ernstiger. Nu eischte 't O. M. slechts 15 gul den r.oete. Met de vermaning z'n hui den wal thuis te houden, ging de Alkemader nu3i huis. EEN BELEEDIGING. Een veldwachter in Beverwijk is door een plaatsgenoot uitgescholden. De dienaar der wel achtte zich be- leedigd eu om hem weer i:i z'n eer te herstellen, eischte 't O. M. tegen di beleediger een ivcek gevangemsstiuf. De veldwachter had verklaard, dat de beleediger veel misbruik maakt van sterken drank en nog al lastig Is vuor de politie. EEN STAARTJE VAN EEN WERK STAKING. In Wormcrveer was 't staking van betonwerkers en werden werkwilli gen door de veldwachters naar 't werk gebracht. Een der stakingsgezin den heeft daarbij een veldwachter iastig geval len en hem uitgescholden voor „gróo- ten lummel". Beklaagde zei, dat men over de politie te klagen had. De politie wil de, zonder dat er. volgens beklaagde, reden voor was, een charge maken. Met de woorden „grooten lummel" had hij geen beleediging bedoeld. President: hoe zou u 't vinden. al3 u voor grooten lummel gescholden werd. "t Openbaar Ministerie eischte 4 da gen gevangenisstraf, KEES. M a t i n e. Donderdag (2e>n Kerstdag) geeft het strijkorkest van Haarlemsch Muziek korps de laatst© matinee, met een uit gelezen programma. Het orkest zal hier voor het eerst de groote Symphonic in Bes Schumann uitvoeren, de Suite Peer Gynt van Grieg en verschillende fraaie stukken van toet repertoire. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem zal gedurende Kerstdagen de belangrijke verzame ling Ikat-weefsels, alsook de 'ling kralen- en vlechtwerken van hel eiland Soemba nog tentoongesteld zijn. Bovendien is in genoemd Museum eene tentoonstelling geopend vau ont werpen voor vlakversiering en toe gepaste kunst door H. P. Berlage Hz., te Amsterdam. Deze ontwerpen den gestileerd naar de motieven het plaatwerk: „Kunstiormen der Na- tur", door Ernst Uaeckel, een groot deel platen de tentoonstel ling aanvult en in teekening ge bracht door A. van Baaien, architect te Amsterdam. DE LEVERING VAN VLEESCH EN VET, gedurende het le halfjaar 1913, ton behocre van de soldatenmenages en de militaire ziekeninrichtingen t© Haarlem is, bij beschikking van don Minister van Oorlog, opgedragen aan heer M. van Hess te Amster dam. Aanbesteding, Bij de door het' Prov. bestuur van Zuid-Holland gehouden aanbesteding had voor het verbroeden Van een ge deelte van don Rijksweg van 's-Gra- venhago naar Leiden, gelegen in de gemeente Zocterwoude (raming ƒ22.250) hot laagst ingeschreven L. Gort t© Haarlem, voor ƒ21,559. ALG. VER. VOOR BLOEMBOLLEN» CULTUUR. (Vervolg.) Het hoofdbestuur stelde voor om tot Eerelid der Vereeniging te benoemen den heer Mr. P. Tjeenk Willink, Voor zitter van hc-t Scheidsgerecht voor den Bloernbollenhandel. Het Hoofdbestuur grondde deze voordracht op de overweging, dat het scheidsgerecht voor den Bloembollen- handel inderdaad aan de verwach ting beantwoordt, ja, die verwachting verre overtreft. Is dit resultaat ecner- zijds te danken aaü de wijze, waarop deze instelling hare taak vervult, an derzijds behoort te worden eikend, dat de leidng van den voorzitter van dit instituut daarop van beleekenen- den invloed is. Sedert 6 December 1907 is Mr. P. Tjeenk Willink daar van als voorzitter opgetreden en heeft deze dus gedurende 5 achtereenvol gende jaren zijn lijd, zijne rechtsken nis en ervaring geheel belangeloos te; schikbaar gesteld ten behoeve van de leden onzer Vereeniging. In dit niet voldoende te wa&rdce- ren feit, en als bewijs van erkentelijk heid voor en mede ter erkenning van al, hetgeen in die 5 jaren door de" voorzitter van het scheidsgerecht ln het belang der leden der vereeniging is verricht, vindt het hoofdbestuur aanleiding om tot de algemeene ver gadering bovenstaand voorstel te richten. Nadat deze zaak in geheime zitting was behandeld, werd het voorstel van het Hoofdbestuur aangenomen. Verworpen werd een voorstel-Oegst- geest en omstreken om te Leiden ecu bloembollenbeurs op te richten. De Begroeting voor 1913 werd daar op vastgesteld tot een bedrag van I 11560. Letteren en Kunst LATIJNSCHE SPREEKWOORDEN EN CITATEN. De firma W. J. Thieme C.ie., t© Zutfen, geeft een handig boekje uit met Latijnsche spreekwoorden en citaten, dat menigen niet-Latinist te pas kan komen, wanneer hij in een boek of in 't- gesprek zoo'n uitdruk king vernomen heeft. In zoover kan iemand, die wel een klassieke opvoeding" - ontving, het boekje misschien een p o n s a s i n o- rum of ezelsbrug noemen (pag. 57), ja hij kan zelfs in overmaat van trot3 zeggenodi profanum vul gus (ik haat de onwetende menigte), maar de weetgierige, die uit het boekje iets leert, zal hem tegemoet voeren waarom zou ik niet meer loeren dan ik weet N on omnia possumus onnes (wij vermogen niet allen alles), en wanneer het boekje hem veel duidelijk maakt, wat hij tot nu toe niet begreep, dan zal hij van liet moment, waarop hij er moe kennis maakte, zeggen o f e s- t us d i e s (o, feestelijke dag Het Tooneel TE AMSTERDAM. Hel debuut van Henri Urondgecst bij het „Frascali-ensemble". Het was gisterenavond de eerste keer in dit seizoen, dat Chrispijn niet als de fortuinlijke Albert zijn pa troon in ,,'t Café'tje" tot wanhoop bracht; na de honderdste voorstelling die geheel uitverkocht was vond hij het voorloopig blijkbaar genoeg en heeft hij den lieer Henri Broudgeest in de gelegenheid willen stellen om bij zijn gezelschap te debuteeren. Brond- geest had voor dit debuut „De Gar de-Officier" gekozen, het aardige, geestige blijspel van Mólnar, dal wij indertijd van de Duitschers vau het „Neues Schauspielhaus" en daarna in de minder juiste vertaling vaa „De Lijfgarde" van Verkade hebben ge zien. Wel eigenaardig was het bij deze opvoering van het Frascatiensemble, weer eens op te merken, hoe sterk uiteenloopend een blijspel als dit door verschillende gezelschappen kan wor- raakte, temeer daar hij dezen avond de held van 't feest scheen te zijn. Het verdrag is gesloten, sprak hij. Ik zal spoedig trachten aan uw beide wenschen te voldoen en 'k hoop, dat 't souvenir de eer zal te beurt vallen uwe goedkeuring weg te dragen. ZESDE HOOFDSTUK. De inrichting voor fijn kunstig stop werk van Madame Louise Colbran was in de „Rue Joubert", 'n groot met verguldei rand omzet bord, waar op met sierlijke letters geschilderd stond: „Inriohting voor kunstst oppen van Mndamb Louise Colbran", prijk te boven do deur van 't prachtige huis. Het atelier was op de eerste étage: 't was 'n zeer ruim vertrek met acht ramen, waarvan er vier op de straat en ook op de binnenplaats uitzagen. Verscheidene jonge meisjes za;? men voor die ramen druk bezig met ver schillend prachtig stopwerk en sedert eenige dagen zag men ook 't achtste raam bezet door eene jonge dame, waarin we Bertha Maseck, thans Ma demoiselle Marie Pitter. herkennen. Aan 't einde der zaal stond de les senaar van Madame Colbran, waar achter deze gewoonlijk gedurende de werkuren plaats nam. Ze was vroeg weduwe geworden en zag er bleek doch zeer interessant uit. Ze hield nauwkeurig boek, schreef accuraat rekeningen en zorgde steeds voor 'n spoedige nette uitvoering van 't haar opgedragen werk. Madame Colbran maakte op ieder, die haar ontmoette 'n zeer aangenomen indruk; boven dien was z© opgeruimd en vlijtig, ter wijl ze geen moeit© ontzag om den goeden naam van haar huis op t© hou den. Op zekeren dag sprak zij tot Ber tha, die als gewoonlijk ijverig aan 'n zeer moeielijk werk bezig was Mijn lief kind, ge maakt zulke uit muntend© vorderingen, dat men zou denken, dat ge voor stopster in de wieg waart gelegd ge hebt iets wat wij Fraiieehen .genie" iioemen ik hooji nu maar, dat ge spoedig goed Fransch leert spreken en verstaan. Waarlijk, Mademoiselle, deze drui ventros in 't tafellaken uit 't „Hötel du Louvre" hebt ge keurig gestopt, de gé rant in 't hotel, zal er waarlijk ver baasd over zijn. Ik heb zooveel mogelijk mijn best er op gedaan, Madame Colbran, her nam Bertha, heur bleek gelaat tot de beminnelijke daine opheffende. Ge zijt 'n goed, lief meisje, Marie, maar waarlijk ge moest niet zoo een zelvig zijn en wat meer de frissche lucht genietere en hoewel ik uw inge togen levenswijze zeer apprecieer, maak ik mij over uwe gezondheid be zorgd. Ge hebt hier toch een goed vriend wonen, een knap, deftig cava lier, waarom komt hij u niet meer be zoeken, of maakt een wandeling met u, teneinde u de prachtige omstreken van Parijs te laten zien Een zware zucht slaakt© Bertha. Eindelijk antwoordde ze Hij studeert druk, zoodat hij zich zelf ook niet veel uitspanningen zal veroorloven 't is overigens 'n uitmun tend mensch, die eenmaal nog naam in de wereld zal maken, Bij deze woorde.i kwam er ©en bui tengewone uitdrukking in haar oogen. Dat wil ik gaarne gelooven, her nam Madame Colbran, maar al be staat er kans, dat liij ceiunaul .een groot man in de wereld wordt, mag hij toch zoo'n beminnelijke jonge da me en vooral ee-« landgenoote, wei- eens nu en dan 't genoegen doen, om haar eenige aangename afleiding te bezorgen eu buitendien 's Zondags zal hij toch wel niet studeeren. Ge hebt gedeeltelijk gelijk, Mada me Colbran. hervatte Bertha, maar ik weet, wanneer hij zich eenmaal iets voorgenomen heeft, is zijn ijver gren- zenloos en ontmoet hij moeilijkheden bij zijn studie dan rust hij niet vóór ze uit den weg zijn geruimd. Madame Coltran zag de jonge da me met innig welgevallen aan en vond haar, wanneer ze met zooveel geest drift sprak, niet alleen beminnelijk, maar schoon. Na een oogenblik nage dacht te hebben, sjuak ze tot Bertha Morgenmiddag ga ik een uitstapje maken met mij:, broeder naar Marly, waar ik ook nog eenige zakeii t© ver richten heb 't bijzijL van mijn broeder bijna een veertiger, zal u wel niet comprom it toeren, daarom wilde ik. u voorstellen ons daarheen t© vergezel len. Wat dunkt u hiervan, zoudt ge ons 't genoegen willen doen Met innige dankbaarheid zag Ber tha Madame Colbran aan en ant woordde Iloe zou ik zulk een vriendelijke uitnoodiging van de hand kunnen wijzen, waarlijk, ik beri verlegen met uw goedheid. Maar lief kind, ge zijt een meis je naar mijn hart, bescheiden, solide, v lijtig en bekwaam bovendien, ge zijt mijn huisgenootc, derhalve rust er ook eenige verplichting op mij tegenover u. Terwijl Madame Colbran nog voort- praatte, zei ze eensklaps tegen Ber tha daar komt mijn broeder juist aan, zie, n^:i kind zoudt ge aan zoo'n élégant, deftig heer wel zeggen, dat hij, hier nam ze een fluisterenden toon aan, en vervolgde dat hij een der be kwaamste en slimste detectives van Parijs is Marie werd bij deze mededeelim beurtelings rood en bleek en boog zich een weinig voorover, ten einde die ver andering van haar gelaat te verber gen. Madame Colbran, haar ziend© blo zen, voegde haar schertsend toe 'n Knap jonkman, niet waar Ik moet u verzekeren, dat ik er trotsch op ben, wanneer hij mij vergezelt. Bertha had dezen heer reeds meer malen ontmoet, maar nimmer gespro ken, ofschoon het haar niet ontgaan was, dat hij haar bijzonder gefixeerd had. Toen nu de bediende van Madame Colbran haar broeder kwam aandie nen, verliet ze Bertha, ten einde haar broeder in haar huiskamer, 'n étage iiooger, te ontvangen. Bertha zag er zeer bleek uit en haar hart klopte hevig, terwijl ze-zich zelf afvroeg zou diei' heer-soms iets -be kend zijn van hetgeen er heeft'plaats gehad Zou die wandeling ook slechts tot voorwendsel dienen, teneinde inij ongemerkt te polsen. Waarom zag hij mij onlangs nog met zooveel opmerk zaamheid aan mompelde ze in zich zelve, terwijl haar angst hoe langer hoe grooter weru en haar handen beef den. Ik durf niet medegaan, men zou mijn ontroering bemerken, wat moet ik doen Het huis verlaten, vluch ten Deze gedachten wierp ze ech ter van zich. svant zoo iets zou juist een boos vermoeden opwekkenik zal echter voerwonden, dat ik ODge- steld ben, en zich geweld aandoende nam zij haa- werk weer op. Eenige minuten verliepen, toen Ma dame Colbran Bertha in de spreekka mer liet ontbieden. Dit net gemeubi leerde vertrek diende gewoonlijk als spreek- en wachtkamer voor haai klanten Met een kloppend hart en knikken de knieen volgde Bertha den bediend! eu weldra bevond ze zich in de spreek kamer. Ik dacht, zoo begon Madame Col bran, dat het voor u aangenamer zou zijn mijn broeder eerst aan u voor le stillen, alvorens de tijd d&ar is, dal wonaar Marly gaart-; opdat gij, schuw vogeltje, niet verlegen zult staan, ola ge hem later iu mijn gezelschap soms onverwacht moclit aantreffen. Mag ik dus '.t genoegen hebben, u voor te stellen, meneer Richard La Gratige, mijn broeder, terwijl 't mij waarlijk een.ee- is m'n broeder u do- ze eerste kunstenares te mogen pre- senteeren, mademoiselle Marie Pitter. Zooals de étiquette medebracht, maakten beiden de gewone beleefd heidsbetuigingen tegen elkander, ter wijl Richard onze Bertha, die met tof nedergeslageu oogen voor hem stond, met bewondering aanstaarde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6