De cén-bedrijvige dramatische schets „Nocturne", die ais voorstuk- je ging, was qua uitvoering van min der gehalte. Erfmann in de rol van den ouden, verlamden Roeland, gaf een zwak imita tietje van Bouwmees ter in „De Greep", Specht als de gees telijke, poseerde te veel en mevrouw De Boer gaf ook in dit stukje de beste Creatie. Als geheel een mooie avond. ONG E VALLEN V ERZEKER ING. De Centrale Raad van beroep te Utrecht deed uitspraak in de volgen de zaak: Ilooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij op vordering der Plaatselijke Commissie te Haarlem is vernietigd de beslissing der Rijksverzekerings bank, houdende met herziening eener vroeger toegekende rente naar 60 pCt. invaliditeit toekenning aan B. W., bankwerker te Haarlem, ingaande Z Mei 1912 eener rente van 0.89 per werkdag naar 50 pCt. invaliditeit ter zake van een ongeval, waardoor zijn rechterhand zoodanig werd verminkt, dat daaraan 2. vingers ontbreken en de pink in gebogen stand staat; de Raad verstond, dat getroffene van 12 Mei 1912 af zal blijven toegekend de j door hem tevoren genoten rente van 1.07 per werkdag. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en bevestig de de beslissing der Bank. (NV R. Ct.) AFD. HAARLEM VAN DEN NATIO NALE X BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN „MER- CURIUS". Maandag j.l. had de begrootings- vergadering in café Brinkmann van bovengenoemde afdeeiing plaats; de ontvangsten en uitgaven werden op een bedrag van fGiO vastgesteld; de Contributie werd o.a. bepaald op f5 vóór minderjarige leden en op 6 voor meerderjarigen; aan hen, die meer willen betalen zal daartoe, evenals in andere jaren, de gelegenheid worden geboden zulks op een z.g. extra-bij' dragekaart in te vullen. Ter sprake kwam nog om de con tributie progressief te heffen, wat echter op zooveel bezwaren stuit en zocals ook reeds in extenso in vorige vergaderingen besproken' werd, dat men daarvoor thans den tijd nog niet rijp achtte. Besloten werd f25 te schenken aan •de vereeniging tot oprichting en in standhouding van een herstellings oord; medegedeeld werd tevens, dat eerlang getracht zal worden alhier ecu afdeeiing van deze vereeniging in liet leven té roepen en dat de be doeling is, dat voor dit goede doel de hulp van de patroons gevraagd zal worden. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat dc voorzitter de aanwezigen opwekte om ieder in zijn kring propaganda voor „Mcrcurius" te maken, zoodat bet honderdtal leden, dat thans de afdeeiing telt, in 1913 verdubbeld mo ge zijn. Rubriek voor Vragen Geabonncerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Qroote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en Woonplaats van den inzender vermelden V.'oidt geen aandacht geschonken. VRAAG. Hoe groot moet het in- komeu van een inwoner in Schoten zijlij om aangeslagen te worden in de bedrijfsbelasting? ANTWOORD. f650 per jaar, VRAAG: Bij welke afdeeiing word ik ingedeeld, en wanneer moet ik opkomen als ik van de loting te Scho ten no. 19 getrokken fceb, en ook al daar woonachtig ben? ANTWOORD: Vervoeg u bij dein Burgemeester van Schoten, die u na den 25en December 1912 kan inlich ten.. VRAAG: Ik woon te Haarlem. Waar word ik ingedeeld als mijn lo- tingsnuniiner 96 is en wanneer moet ik opkomen? ANTWOORD: Dezerzijds no,g niet bekend, Den 27en December 1912, zult u liet kunnen infonneeren 2e Af deeiing Stadhuis te Haarlem, VRAAG: a. Ik ben 12 Mei 1912, 18 Jaar geworden. Wanneer moet ik mij nu voor de Nat. Militie aangeven? b. Wordt dit op de een of andere ma- ih'ie-r bekend gemaakt? c. Waar en Wanneer moet ik loten, als ik in Heem stede woon? ANTWOORD: a. In de maand Ja nuari 1913. b. Ja, zooals dat ter plaat se gebruikelijk is. (Bij aanplakking, courant en dergelijke), c. U moet lo ten voor de gemeente waar u bent ingeschreven; vermoedelijk heeft de- zo loting plaats in de maand Sep tember 1913. Wij raden u aan voor een en an d-er inlichtingen in te v. innen op het gemeentehuis "te Heemstede. VRAAG: Welke maand moet ik op komen als mijn nummer 201 is, en ik in 1913 in dienst moet? Ik woon to Haarlem. ANTWOORD: Wendt u den 27ten December 1912 Stadhuis te Haarlem, 2e Afdeeiing, alwaar men u dan kan inlichten. VRAAG: Tot wien moet ik mij wen den om een jaar uitstel van den mili tairen dienst te verkrijgen voor mijn zoon? ANTWOORD: Tot Z. E. den Minis ter van Oorlog. (Wend u tot het bu reel van den garnizoenscommandant Gr. Markt 17 te Haarlem, waar men u zeker wel zal inlichten).. VRAAG: Zou u mij ook kunnen zeg gen wanneer ik op moet komen als ik nummer 155 getrokken en aange vraagd heb om bij hot paardenvolk te 's-Gravenhage in dienst te treden? Ik woon te Haarlem. ANTWOORD: Vervoeg u na den 2oeu December 1912, Afde'öltng Mili tie en Landweer Stadhuis te Haar lem, waar men. u dan kan inlichten, ten, VRAAG: Bij welk garnizoen word ik ingedeeld en wanneer moet ik op komen als mijn lotingsnumimer 22 is en ik. te Haarlem woon? ANTWOORD; Wend u tot de 2de afdeeiing Stadhuis te Haarlem, waar u de gewenscjite inlichtingen kunt be- VRAAG: Hoe moet men' patent-olie vlekken uit een grijs heerencostuum verwijderen? ANTWOORD. Met aether, benzine of benzol. VRAAG. Hoe moet ik een konij nenhond bereiden? ANTWOORD.-Als de huid flink droog is, meet u haar eerst was- schen met groene zeep en lauw wa ter, daarna flink uitspoelen, zoodat alle zeepdeolen er uit zijn, Haal een half pond aluin, dat ge oplost in wa ter en waar ge de huid inzet, die go 'daarna flink rnoet kneden aan de vleeschzijde. Daarna spant u de huid op een plank, tot de geheole huid er strak op zit, met de vleeschzijde naar builen. Nu neemt ge droge aluin, waarmede ge de huid flink inwrijft Daarna met gemalen krijt nawrijven. Nu laten drogen, daarna afnemen, aan do vleescihzijde wat wringen. Dan is het vel gereed,. VRAAG. Ik krijg geld van iemand in Duitscliland voor geleverde goede ren De bestelkaart heb ik nog in mijn bezit. Al een paar keer heb ik hem om betaling verzocht, doch steeds zonder resultaat. Zou ik nu den Holl. consul er mede in kennis kunnen stellen en hem zijn medewerking in dezen ver zoeken? Zoo, dat niet gaat, wat is dan het beste wat door mij gedaan lean worden? ANTWOORD. Da Hoüandsöbe consul kan u in deze wel inlcihtin- gen geven, VRAAG. Welke kosten moet men maken, b.v. overschrijvingskosten, wanneer men een huis eener Coöp. Bou w vereeniging overneemt? Hoe veel bedragen deze kosten? Zijn er nog meer onkosten behalve de over schrijvingskosten? ANTWOORD. De kosten van transport bedragen 3 pCt. van de waarde van het perceel., VRAAG. Ik woon te Zandvoort. Mijn lotingsnummer ia 6. Kunt u mij ook zeggen, waar ik word ingedeeld en wanneer ik op moet komen? ANTW. Den 27en Dec. 1912 kan men u ter gemeente-secretarie te Zand voort dit mededeclen, zoodat wij u aanraden aldaar te informeeren. CORRESPONDENTIE* In verschillende antwoorden.' in de ze rubriek is sprake van 27 Dec. Natuurlijk kan de bedoelde inlichting ook n a den 27sten ter Secretarie nog verschaft worden. Uit de Omstreken SANTPOORT. De leerlingen der Zondagsschool van de Ned. Herv. gemeente vierden gisteren het KersLfeest. Ze zongen daarbij een Kerstcantate van Cathari-- na van Rennes, met woorden van Ja- coba Mossel, onder leiding van Mej. Remmers, onderwijzeres der Zon dagsschool. Ds. Bax verhaalde van Jezus' geboorte, terwijl Mevrouw Bax een leerzaam Kerstverhaal hertelde. Het was voor de kindereu een piooie avond. HEEMSTEDE. Militie. Voor de inschrijving voor de Militie zal alhier meer -bepaald zitting wor den gehouden-op Vrijdag 10 Januari a.s., van des morgens 10 tot des na middags 2 uur. HAARLEMMERMEER. Een slager, die een café bezocht op den Ringdijk in de afdeeiing Vijfhui zen, kwam hij zijn vertrek tot de ont dekking, dat zijn portefeuille, inhou dende f250, was verdwenen; hij ver meende dat die hem daar is ontrold en deed aangifte bij de politie. HOUTRIJK EN POLANEN. Op de gebruikelijke wijze werd al hier op den Tweeden Kerstdag in dé kerk der Ned. Herv. gemeente Kerst feest gevierd met de kinderen der Zondagsschool, ten getale van een 200, onder leiding van Ds. Baljon en een drietal dames. Dank zij dc flinke bijdragen der ingezetenen, was men ook nu in de gelegenheid de kinderen goed te onthalen en hun een ge schenk en zoo noodig kleedingstukken mede te geven. Gemengd Nieuws SCHEEPSRAMPEN. De Britsche schoeners „Cartagena" en „George" hebben in een hevigen storm in de Golf van Mexico schip breuk geleden. De bemanning van beide schepen, 22 personen, is ver dronken. DE AANSLAG OP DEN KONING VAN IT A LIS, In verband met dien voorgenomen aanslag zijn te Rome nog 5 anarchis ten aangehouden. TUMULT IN EEN SCHAATSEN- BAAN. Dronken matrozen van het te Kon- stantinopel gestationneerde A.meri- kaansche oorlogsschip „Scorpion" hebben op schandelijke wijze huisge houden in een scbaat-senbaan en ver schillende personen, waaronder een Spaansch attaché militaire, geslagen. STORM. Uit Londen wordt aan het „Hbld." geseind Er waait ©en hevige storm, ©en aan tal schepen zijn gestrand, vooral op do kusten van Devon en Cornwall. Twee passagiersbooten en ©en groot aantal andere scliepen zijn op bet strand geworpen. De telegrafische en telefonisch© ver- bindingen ziin verbroken. PIETRO LACiVÏ. De Italiaansche minister van staat Pietro Laeava, die herhaaldelijk mi nister is geweest en tot nu toe deken van d© Kamer was, is te Rome ge storven. DE STAKING OP DE GERMANIA- WERF GEËINDIGD. Gelijk de Tel. uit Kiel verneemt,is de staking op de Germaniawerf ge ëindigd, daar de directie eenige door de werklieden gesteld© eischen heeft ingewilligd. Rechtszaken SMAADSCHRIFT, 't O. M. bij de Alkmaarsche recht bank eischte 10 gulden boete of 10 dagen hechtenis tegen den heer J. F. M. Endel te Alkmaar, redacteur van 't weekblad de Ilaarlemsche Hanze, wegens beleediging van den heer S. Halma, te Alkmaar, door een uilver koop van dezen te Uithoorn gehou den, te qualificeeren als te zijn ge schied onder „leugenachtige voor spiegelingen" en als „oneerlijke con currentie",. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. T'heor. geneesk. ex. de heer Ph. G. A. van Dijk. Tweede doet. ex', geneesk. de heeren A. J. Vitringa en U. M. Knip. Letteren en Kunst Het Tooneel TE AMSTERDAM. Eet nieuvje stuk van Jhr. A, W. G. van Riemsdijk, I-Ieijermans—Verkade—Van Riems dijkwanneer ik die drie namen een half jaar geleden in een droom samen op één programma had ge zien, dan zou ik hij mijn ontwaken zeker hartelijk hebben gelachen om die vreemde combinatie. In de toe komst zou ik mij zelfs niet meer ver wonderen als ik in werkelijkheid eens Barbarossa van „De Telegraaf" in de loge van den Raad van Beheer van „liet. Nederlandseh Tooneel" naast den heer. Gompertsz mocht zien zit ten. In de tooneelwereld blijkt alles mogelijk te zijn. Het was op den 24sten December van dit jaar in den Hoilandscheit Schouwburg ailes wel heel anders dan bij de zoo langzamerhand tradi tioneel geworden Heijermans-premiè- re. Reeds dadelijk bij het binnenko men viel dit op; de zaal was ongezellig leeg in plaats van uitverkocht, zooals men dat tot nu toe op den vooravond van Kerstmis gewoon was. En ook den heelen verderen avond hebben wij dat verschil zeer sterk gevoeld. Het spijt ons dit te moeten schrij ven, maar het nieuwe stuk van Van Riemsdijk heeft een groote teleurstel ling gebracht. Het komt niet in ons op, zijn werk te willen vergelijken met het oeuvre van onzen eersten dramaturg, maar wij moeten helaas constateeren, dat „De Sphinx" na „Silvia Silombra" een bedenkelijke achteruitgang is. In „Silvia Silom bra" hebben wij steeds de knappe structuur, de aardige, frissche teeke- ning van het theater-milieu en ver schillende goed geschreven tooneeleu gewaardeerd; Silvia Silombra hield ook voor hen die met des schrijvers vroeger werk niet dweepten wer kelijk een belofte in. Maar Van Riemsdijk heeft met dit nieuwe dra ma die belofte niet vervuld. Het schijnt rnij zoo toe dat hij dit stuk zonder waarachtige inspiratie heeft geschreven; het is in tegen stelling met zijn andere werken nu en dan zeer mat en vervelend. Mis schien ook heeft zijn streven, om dit maal eens dieper te grijpen, hem schipbreuk doen lijden. Men voelde soms wel, dat hij trachtte niet aan de oppervlakte te blijven, dat hij pro beerde iel-s meer te geven dan uiter lijke theater-effecten, maar och, wat is dat pogen jammerlijk mislukt. Neen, dan nog liever het naïve „Mea Culpa", waarin de schrijver geen en kele maai probeerde „modern" te zijn. De intrigue van „De Sphinx" is zeer eenvoudig. Pietro Cignoni, een musi cus het stuk speelt in Italië heeft met zijn composities veel suc ces. Anna, zijn vrouw, is zijn steun bij zijn werk of zij hem helpt, dan wel slechts inspireert, is ons niet recht duidelijk geworden maar ter wijl hij bezig is aan een nieuw, groot oratorium, „De Spliinx" genaamd, moet zij voor een oogziekte worden geopereerd. Onverwachts verschijnt dan Hester, Anna's jonge, levenslus tige en mooie zuster, om het huishou den hij haar zwager te bestieren en men behoeft geen geroutineerd thea ter-bezoeker te zijn om te begrijpen, dat Hester niet alleen in het huis maar ook in het hart van Pietro haar zusters plaats heeft ingenomen, wanneer Anna blind uit de ziekenln- richting terugkeert. Voor Anna blijft dit geen geheim en als zij de zekerheid heeft verkregen, dat zij de liefde van haar man voor altijd verloren heelt, maakt zij een eind aan haar leven door zich on der de oogen van Hester van de trap van hun huis in zee te storten. Het beeld van de door hen in den dood gedreven zuster staat voor Hes ter na dat oogenblik tusschen Pietro en haar; zij voelt dat een samenleven voor hen onmogelijk geworden is en verlaat op een stormachtigen avond, nadat zij Cignoni alles bekend heeft, zijn huis. Pietro Cignoni blijft, alleen en gebroken, achter, niet meer in staat zijn werk „De Sphinx" te vol eindigen. Met zoo ontdaan van al dat bij- ■erk den inhoud weer te geven, meenen wij den auteur het meest recht te doem Wanneer een groot kunstenaar, een dichter dit wel is waar niet nieuwe maar toch zeer ze ker interessante gegeven had uitge werkt wij denken hier bijv. aan d'Annunzio, den schrijver van „De Giaconda" en aan Ibsen, den auteur an „Rosmersholm" dan zou er misschien iets heel moois uit hebben kunnen groeien, maar voor Van Riems dijk bleek deze opdracht veel te zwaar. Het gegeven eischte een ui terst teere, subtiele behandeling, maar teer en subtiel is dit stuk van Van Riemsdijk allerminst geworden. Voor Anna had langzamerhand het drama, dat daar voor en naast haar blinde oogen zich ontwikkelde, tot klaarheid moeten komen en even heeft de auteur in het tweede be drijf werkelijk getracht door een voudiger middelen dat doel te berei ken; hier o.a. in de teekening van den onbewusten angst van Anna was Van Riemsdijk© werk het minst theatraal, doch zeker het best. Maar de wijze, waarop hij dan aan Anna het geheim van Pietro's liefde voor Hester laat onthullen is zoo grof en ja, wij kunnen het niet zachter zeggen smakeloos, dat wij ons niet kunnen begrijpen, dat een auteur uit onzen tijd tol zulke middelen zijn toevlucht heeft kunnen nemen. Piko, een idiote Zigeunerjongen, een dra matisch wangedrocht van dc ergste soort, opent haar in iiguurlijken zin hij doet het zelfs ook in een zeer stuitende scène in werkelijkheid do oogen en dit gebeurt in een taal van het volgende gehalte: „Piko, die overal rondsluipt, heeft het gezien. Pietro heeft Anna niet meer lief, Pietro heeft Hester lief Piko beeft gezien, dat Pietro en Hes ter elkaar omarmden. Zij kussen el kaar Piko heeft het gezien Waarom staat Hester's portret daar op den lessenaar van Pietro?" Wie denkt, dat wij overdrijven, ga het zelf maar hooren. Verder com mentaar hierop is, dunkt ons, over bodig; Ook de groote scène, waarvoor het kinderkoor van De Nobel zijn mede werking heeft verleend en om welk tooneel'ons het stuk geschreven schijnt te zijn, mist door een niet te verdedigen grofheid het beoogde ef fect. Anna lieeft, om Pietro te ver rassen, een kinderkoor onder leiding van haar vric-nd Rosni, een gebochel den organist, een gedeelte van zijn werk De Sphinx laten instudeeren. Zij heeft voor een oogenblik het ge loot in Pietro's liefde teruggekregen zij blinddoekt hem notabeneen gaat heen om Pietro de voor haar grootst denkbare vreugde te berei den. Maar op (Lat moment komt Hes ter binnenzij begrijpt allerminst, waarom Pietro daar zoo raai rnet dien doek voor zijn oogen zit en rukt daar om schertsend den blinddoek af. Een kort gesprek volgt, waarbij Pietro aan Hester zijn liefde verklaart, maar op het oogenblik, dat zij in zijn armen valt, klinkt plotseling van het terras do kinderzang uit De Sphinx, met daarboven uit de heldere sopraan van de blinde. Het is een wel wat theatra le maar zeker goede vondstmen voel t, dat de scli rijver met dezen zang uit hun beider werk een effect van symbolische beteekenis heeft beoogd. Maar en nu komt een onvergeeflij ke fout van den auteur voor Pie tro, een zeldzaam grove en brute fi guur, is die symboliek boter aan do galg gesmeerd. Welke componist zou niet getroffen zijn, als hij op zoo'n moment zijn werk voor het eerst hoorde? Maar deze kerel, die meer heeft van een cirous-athleet of een bokser, dan van een kunstenaaj", is er ongevoelig voor, hij waclit niet eens het einde van den zang af en als Anna in dc open deur verschijnt, is het om Pietro tot Hester te hooren zeggen „Ik heb je liefDoor dit effect .heeft de heer Van Riemsdijk voor Anna de gelegenheid geopend, zich te ver drinken, maar hij heeft er blijkbaar niet aan gedacht, dat hij aan zijn mannelijken hoofdpersoon tegelijk ar tistiek den doodssteek toebracht. De heer Van Riemsdijk heeft ge meend behalve de blinde nog een :.di- oot en een misvormde noodig te heb ben voor de uitwerking van een sub tiel gegevenzijn spel zou minder theatraal maar .zeker dramatischer zijn geworden, als hij getracht had, zijn doel mot eenvoudiger en mot meer normale middelen te bereiken, Piko noemden wij een dramatisch wangedrocht; deze absoluut rnistee- kende jongen liep onkel over het too neel om maar wat hol-romantischen bombast uit te slaan en bedierf alle toori'&elen, waarin hij optrad. Rosni is een overtollige figuur, die er blijk baar alleen is ingebracht, om-dat hij een lichaamsgebrek heeft. Gelooft de heer Van Riemsdijk, dat uiterlijke li chaamsgebreken personen tot drama tische figuren stempelen? a wat te zeggen van don hoofd persoon, Pietro Cignoni. Die grove, ongevoelige kerel 'een' componist? Het leek er niets op. Hoe stelt de heer Van Riemsdijk zich wel voor, dat een compositie wordt gemaakt? Wie heeft ooit gehoord, dat een componist; eerst aan een vrouw l-Iester van wie wij niet eens wisten, dat zij mu zikaal was en dan aam een orga nist vraagt orn hem bij zijn schep pend werk te 'helpen? Meest die com positie misschien in collaboratie ge schieden? Dat is toch a.1 te mal! En wat zullen musici wed. zeggen van dat gebazel tusschen den journalist en Cigno-na over die door elkaar loopen- de muziek? De wereld zal er niet veel aan Verliezen, als deze maestro Cigno- i nooit meer componeert! Wij hebben nog wel meer bemer kingen zooals bv. op den slappen, onbeteekenenden dialoog oa de zeer banale grappen van Anna en den postbode in het begin maar ons •hoofdbezwaar is, dat dit heel© werk den stempel draagt van onvoldragen, grof maakwerk te zijim en dat het van een soort is, die niet meer van on zen tijd kan worden genoemd. Wij hopen, dat de beer Van Riemsdijk spoedig revanche zal ne men en de belofte zal vervullen, die hij ons met Silvia Silombra heeft ge geven. Over de opvoering kunnen wij zeer kort zijn. Adolf Bouwmeester speelde zeer mooi en ingehouden den gebo chelden organist en de overigen wor stelden allen, zoo goad het ging, te gen hun rollen op. Dat dit grove spel ons absoluut niets deed, behoeven wij niet meer te zeggen. Elze van Duyn de blinde voelde zich het minst thuis in dit voor haar vreemde genre. Het kinderkoor onder den heer De Nobel zong helaas niet heel zuiver, wat wij anders niet van zijim koor ge woon zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor iederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. Wij vreezen, dat dit niet ver beteren zal, zoo lang de kinderen capella achter d'o schermen blijven zingen.- Dat „De Sphinx" esn succes zal worden als „Mea Culpa" en „Silvia Silombra" betwijfelen wij zeer'. Een première-publiek is altijd nog al riendsbbappelijk gestemd vooral als het hoopt den auteur op het too neel te zullen zien verschijnen xr de eerste 2 bedrijven werden zelfs Dinsdag zeer koel ontvangen. Toen de heer Van Riemsdijk na lang aandringen verscheen om drie kransen waaronder één van de re dactie van De Opr. Haarl. Ct. in ontvangst te nemen, 'heeft men hem hartelijk toegeklapt. J. B. SCHUIL. 't Alg. Handelsblad schrijft o. a. „De schrijver van Mea Culpa, Se m veroSylvia Silombra heeft zich een modernistische matiging op gelegd. En in deze stemming een stuk geschreven." Hierna volgt de inhoud van 't stuk en vervolgt de toöneelrecensent „Een en ander, vaak niet zonder be- 'reemding aangehoord (de vorige stukken van den heer Van Riemsdijk konden in hun genre gaaf genoemd worden) gaf aan het slot aanleiding tot een heftige ovatie, tengevolge waarvan de schrijver op het tooneel moest komen om twee yoor hem be stemde kransen in ontvangst te ne men." De N. R. Ct. schrijft „Want De Sphinx is zeker niet als een ster aan onzen literairen hemel te beschouwen. Het is een zwak stuk, vol van uiterlijke effecten, hol-remantisch en zeer slecht geschreven. Met het laatste bedoel ik, dat de schrijver er niet in geslaagd is van het interessan te gegeven, dat hem voor den geest heeft geschemerd, iets interessants te maken. Ofschoon bij het slot, onder den invloed van hardnekkig handge klap, jhr. Van Riemsdijk ten tooneele verscheen, moet men daar niet uit op maken, dat het schaarsch opgekomen publiek zijn werk warm ontvangen heeft. Dat het nog zooveel deed, is stellig een gevolg van de groot© toe wijding, waarmede Do Sphinx ge speeld werd. De bloemenhulde, me vrouw Cuypers en den heer Van der Veer gebracht, was ruimschoots ver diend." INTERPELLATIE OVER ALLER ZIELEN". In den gemeenteraad van Apeldoorn hield de heer J. Esmeijer een interpel latie, naar aai leiding van het verbod an den burgemeester dier gemeente, om op 10 December „Allerzielen" op te voeren. De interpellant ging zoo meldt do Tel. van de veronderstelling uit, dat de burgemeester, als hoofd van de politie, de opvcering van „Allerzielen" verboden had, op grond van art. 188 der Gemeentewet waarhij deze wordt opgedragen te waken tegen het doen van met de opei. bare orde of zedelijk heid strijdige vertc-oningen. In hoe- 'erre de vertooning van „Allerzielen' ji .strijd zou zijn gekomen met de openbare orde of de zedelijkheid, m. a. w. in hoeverre de burgemeester met dit artikel gewapend, in zijn qualiteit als hoofd der politie zich heeft schul dig gemaakt aa i een .ergerlijke ver- tooning van machlsaanmatiging, strij dende met de openbare orde van een riiheidlievend, en rnet de zedelijkheid van een ontwikkeld volk", zal door de tegen hem'ingestelde actie in laatste instantie wel door den Hoogen Raad worden uitgemaakt. In den brocde ging de interpellant de geheelc geschiedenis van de weige ring na en critiseerde het beleid van den burgemeester scherp. De burgemeester antwoordde den interpellant, dat de weigering van het opvoeren van „Allerzielen" steunt op •t. 1S8. Hij wees de beschuldiging xn partijdigheid^beslist van de hand. Dat het verbod zoo laat kwam, was niet de schuld van den burgemeester. Stooaivaartben'chten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Kambangan (thuisreis) ver trok 24 Dec. van Tel li cherry. liet st. Kangean (thuisreis) vertrok 26 Dec. van Port-Said, Het st. Prinses Juliana (uitreis) ar riveerde 24 Dcc. te Sabang. Het st. Oranje (uitreis) vertrok 25 Dec. van Suez. Het st. Rembrandt (uitreis) passeer de 25 Dec. Ouessant. Het st. Vondel (thuisreis) vertrok 26 Dec. van Lissabon. Ambon (uitreis) vertrok 24 Dec. van Suez. Het st. Nias arriveerde 24 Dec. van Batavia te Amsterdam. Het st. Lombok (uitreis) is 23 Dec. Gibraltar gepasseerd. Timor (uitreis) arriveerde 23 Dcc. te Sabang. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Clio vertrok 24 Dec. van So- villa naar Amsterdam. Het st. Luna verliok 25 Dec. van Carthagena naar Amsterdam. Het st. Neptunus arriveerde 25 Dec. van Amsterdam te Carthagena. Het st. Mars vertrok 25 Dec. van Cuxhaven naar Amsterdam. liebe arriveerde 24 Dec. van Stettin te Amsterdam. Het st. Atlas arriveerde 24 Dec. van Smirna te Amsterdam. Het st. Euterpe arriveerde 24 Deo, van Amsterdam te Neuiahrwasser. Bacchus vertrok 23 Dec. van Ma ia- ga naar Lissabon. Castor vertrok 23 Dec. van Vigo n. T anger. Helena van Pülan naar Amsterdam vertrok 24 Dec. van Brunsbuttel. Vesta vertrok 23 Dec. van Valencia naar Rotterdam. ROTÏERDAMSCHE LLOYB. Het st. Bogor (thuisreis) passeerde 24 Dec. Kaap Bon. Het st. Djebres vertrok 20 Dec. van Batavia naar Rotterdam. Palembang (thuisreis) passeerde 23 Dec. des nam. 2 u. Ouc-ssant. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. PeTeus arriveerde 24 Dec. van Ja pan en Penang te Amsterdam. Het st. Rhesus vertrok 22 Dec. van Penang naar Amsterdam. Het st. Pak Ling, van Amsterdam naar Java, arriveerde 23 Dec. te Glas gow. Het st. Tydeus, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 24 Dec. to Suez. Het st. Agamemnon arriveerde 22 Dec. van Liverpool te Batavia. Ilct st. Tantalus arriveerde 24 Dec. van Amsterdam en Liverpool te Ba tavia. HOLLANDAMEPJKA-LTJN. Het st. Rijndam vertrok 24 Dec. van New-Yrck naar Rotterdam. Rotterdam arriveerde 23 Dec. van Rotterdam to New-York. KON. HOLL. LLOYD. Amstelland vertr. 24_Dec. van Am sterdam naar Buenos Ayres. Frisia (yitreis) vertrek 23 Dec. van Lissabon. Gooiland (ulfexs) vertrok 23 Dec, van St. Vincent, KON. WEST-ïND. MAILDIENST. Prins Maurits arriveerde 23 Dcc, van Amsterdam te Paramaribo. Burgerlijke Stand HAARLE'MMEBLIEDE EN SPAARNWOUDE. GETROUWD M. Halbertsma en J. van der Mow len. J. Duinker en M. M. Waag©. SCHOTEN. ONDERTROUWD J. W. Born -en J. Slenders. BEVALLEN A. M. van der Weijden, geb. Pre- nen, d. N. Alting, geb. Gelderblom, e. J. v. d. Beek, geb. Van der Poel, a. M. van Waard, geb. Horst, z. Tb. M. A. Visser, geb. Tollenaar, z. M. Zwart) geb. Troost, d. E. H. van Leeuwen, geb. Hulst, z. J. C. Vallendunk. geb. Westerman, z.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7