NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Mleuwjaariwenschen. Nieuwjaarswenschen. 30© Jaargang, No. 9056 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 28 DECEMBER 491S HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: liNt. ~^MÊÊÊÊ? J^mF Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J 1,20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1— elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) J-fO Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 fóVK W^lrfe 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Afzonderlijke nummers0.02 H j EraR^ m0Êt&&'M, ar o a Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724, Uitgave der Vennootschap tourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Bnitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA -Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Evenals vorige jaren stellen wij het publiek weder in de gelegenheid, in het nummer van dit blad, dat 3»- December a.s. wordt verspreid, een §^3eimw|aa6*sgFG©4 te plaatsen 4 25 cent b3jj vooruitbeialing. Het steeds toenemend aantal van deze advertentiën bewijst wel, dat deze gemakkelijke en goedkoope wijze van gelukwenschen aan clientèle, vrienden en bekenden uitstekend voldoet. De nieuwjaarsgroeten bereiken dan ook een zeer uitgebreiden kring van lezers. Deze advertentiën kunnen aan onze Bureaux GROOTE HOUTSTRAAT 53 of ZUIDER BUITENSPAARNE 12 ter plaatsing worden afgegeven, doch uitsluitend contant. Ten gerieve der geabonneerden wordt hieronder een bon afgedrukt, die kan worden ingevuld en afgegeven. DE ADMINISTRATIE. BBT UST TE KMSPPEN EW Qf^S TOE TE ZENDEN. GROOTE HOUTSTRAAT 63. De ondergeteekende verzoekt der Administratie van HAARLEM'S DAGBLAD den onderstaanden Nieuwjaarsgroet voor !bi|ega£3B?d@ ff ©„US te plaatsen in het nummer, dat op den avond van y> December a.s. verschijnt: DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AüENDA ZONDAG 29 DECEMBER. Schouwburg: De Klei no Lord( 2 uur. Schouwburg: Eet zevende gebod, 8 uur. Ds Kroon: BtosoobrpvoorstellingeiQ Alberts Frères. Soe. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Biosc. Theater, Gr. Markt. Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen. Gebouw St. Bavo: Bioscoopvoorstel lingen. Rusthoek, Bloeraendaal, Concert, 2 1/2 uur. MAANDAG 30 DECEMBER. Schouwburg: Lucia di Lammer- Bioor, 8 uur. De Kroon: Matinée voor kinderen, 2 uuri De Kroon: Ko Doncker's Schimmen- spel. Biosc. Theater. Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modem: Voorstellingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. OM ONS HEEN No. 1640 Brieves van hst 34ste Raadslid Aan de Kiezers. Het wordt langzamerhand tijd voor de balans. Voor uw winst- en verlies rekening, geachte kiezers, en voor de onze. In alle bescheidenheid zij het ge zegd onze rekening sluit, zou ik mee- nen, met een batig saldo, want wij hebben met ijver voor uwe belangen gewerkt. Vele zaken hebben wij afge daan, vele andere aangehouden omdat er toch ook voor het vervolg iets te 'doen moest overblijven en vele nieuwe zaken wachten wij met geduldige energie of energiscb geduld af, vast besloten om die, al naar gelang van. stemming en omstandigheden, af te doen of uit te stellen. Moest ik in de Raadsvergaderinj een soort van jaarrede houden, dan zou ik kunnen zeggen „moeilijkheden mot het buitenland kwamen niet voor (dat buitenland, geachte kiezers, zijt gij) en ook in het binnen land bleef alles rustig dat binnen land zijn wij zelf. Alleen heeft er in dat binnenland een geweldige ver schuiving plaats gehad, iets alsof Friesland op de plaats van Limburg ii komen te liggen ©a Noordbrabaut op die van Noordholland. Met andere woorden onze plaatsen in den Raad zijn gewijzigd. Het is u niet onbekend, dat B. en W., die vroeger zalen op de plaats waar hot licht vandaan moest komen, nu hebben stelling genomen onder den schoorsteen als dat niet trekt, trekt niemendal, de schoor steen, bedoel ik. De leden van den Raad zijn verder op de meest fantasti sche manier door elkaar geraakt, waar we nog wel aan zullen moeten wen nen. Je was in den loop van de jaren zoo gewoon geraakt aan voor-, zij- en achterburen en nu is dat alles opeens veranderd, precies alsof er een aard schok is geweest, die alles door elkaar gesmeten heeft- Voor één ding is 't goed, namelijk om ook eens andere collega's van nabij te leeren kennen, hun een genoeg©' te doen door een amendementje mee te onderteekenen of voor hun voorstel te stemmen, als je ziet, dat' het toch geen kans meer heeft. Zoo onderhouden kleine dien sten de vriendschap. De plaats van B. en W. aan 1 hoofd van de zaal lijkt me ook gelukkiger, dan aan den breeden kanthun op stelling geeft meer den indruk van „aanvoering", en ik kan me voorstel len, dat wij in deze volgorde manhaf tig naar de An.sterdamsche Poort zul len trekken, om daar voor u, geachte kiezers en voor de gemeente die ons lief is, onze laatste bloeddroppels te storten indien snoode veroveraars uit het tegenwoordig zoo gevaarlijke Oos ten het mochten wagen, de stad te he re nnen.-. De eenisen, die in de Raadszaal op hun plaats bleven, zijn de kachel en de commiesredacteur. De laatste hin dert niemand en zit altijd rustig op zijn plaatsje aan den westkantde eerste staat ook wel rustig op haar plaats- in hot midden, maar hindert iedereen. Bij de nieuwe opstelling van de zitplaatsen lijkt het groote zwarte monster me nog hinderlijker, dan te voren. Alle redevoeringen uit den Raad gaan via de kachel naar het da gelijkse!) bestuur, alle vertoog en van B. en VV. via de kachel naar den Raad, alsof het ketel water was, dat vóói'- verwarmd moest worden. Wat zou het toch heerlijk wezen, wanneer de gemeente Haarlem zelf haar lichtfabrieken in exploitatie bad dan kon je in zoo'n Raadszaal doen wat je verkoos, zonder veel kosten bijvoorbeeld een goede gasverwar- ming aan den wand maken, of een met electriciteit, wat togenwoordig voor een zaal, die weinig gebruikt wordt, óók heel goed mogelijk is. Maar met zoo'n concessionaris is dat las tig nu ik me evenwel goed herin ner hebben we sedert een jaar of tien onze lichtfabrieken in eigen exploita tie genomen zeker, zeker, hoe kon ik daareven zóó drcomen Maar nu dat zoo is begrijp ik dan toch niet, waar om die loelijke, vierkante kachel nog altijd in 't midden van de Raadszaal moet blijven staan Kunnen de kie- dat raadsel oplossen, dan houd ik me voor hun adviezen aanbevolen. Of denkt misschien de afdeeling openbare werken, dat het niet r moeite waard is, veranderingen in de Raadszaal te brengen, omdat we er toch uitgaan Dan moet ik er aan her inneren, dat de Raad een jaar of acht geleden in deze zaal begon te vergade ren, denkende dat het een stevige zes weken zou duren. In particuliere on dernemingen heeft het tijdelijke niets met het definitieve te maken, maar bij de openbare administratie is tijdelijk in de familie van voorgoed, zelfs een volle nicht. De zaak staat, geachte kie zers, er zoo voor, dat de gemeente niet over de zaal van 't Prinsenhof kan be schikken voordat de Provinciale Sia- ten een dHdere vergaderzaal hebben. Die zaal nu moet gebouwd worden, in den tuin van het provinciaal gebouw in de Jansstraat, maar verder dan noodige opmetingen zijn die plannen nog niet gekomen. Als ik van „noo dige" spreek, dan is dat maai1 een zinswending, want het jongste neefje van den concierge van de Provinciale griffie heeft al lang geleden geconsta teerd, dat er in dezen tuin gemakkelijk een vergaderzaal kon worden ge bouwd. 'k Wil dus maar zeggen, dat er nog wel tijd is om een andere warmtebron in de Prinsenhof-zaal ta maken. En gebeurt dat, dan mag meteen wel even de aandacht vallen op wat anders, na melijk dat de stoelen in de zaal nog niet vast staan. Als er in een van onze gelegenheden voo: openbare ontspan ning een zingende juffrouw of een vio- lende mijnheer optreedt voor dertig menschen, dan staan alle stoelen, zelfs de leege, aan den vloer vastgenageld. Toch is er niets panisch in de ver schijning van deze kunstenaars.? Maar als er een paniek uitbreekt in de Raadszaal, zijn w ii dan veilig Gij, geachte kiezers, zijt in de banken van de publieke tribune, die gemaakt zijn voor mei schen zonder buik en beenen, totaal verloren, gij komt er nooit uit. Maar, zonder u onaange naam te wezen, wat zijn veertig kie zers op een corps vau duizenden 1 Wij, vier en dertig Raadsleden, zijn veel zeldzamer en niet zoo maar te vervan gen anarchie zou er heerschen, wan neer wij bij eer. paniek gezamenlijk moesten omkomen. En die komt zoo licht, bijvoorbeeld zoo. Een v. sprekers zegt„Nooit, mijnheer de voorzitter, zal de Raad zich aan koud water branden." Het woord "bran den wordt met greoten nadruk uit gesproken. Juist is een bode bezig de gaslampen met een waslicht aan te steken, hij hoort alleen bet laatste woord en roept „wat I brand 1 1" laat den \vas-stok vallen tegen de gor- en aan, die vlam vatten en de pa niek is daar 1 We vluchten in massa naar de uilgangen onder de vreese- lijkste tooneelen zelfs loopt er een over de gemeentewet heen, die van de tafel van den secretaris gevallen is. Wij vallen over elkaar heen, natuur lijk de dikste bovenop de dunste, zooals dat altijd gaat en zelfs de be darende toespraak van Steenkist kan ons niet tot kalmte brengen, want de stoelen zijn omgevallen en hunne poo- ten zijn in een waren chaos vermengd met onze beenen. Waaneer de staf van de brandweer, voor de gelegenheid compleet, <ie zaal binnenstormt, is bet akelig schouwspelvooral de op onze lippen verstijfde redevoeringen vormen een ijselijk tafreel I En waar haalt, vraag ik maar, de burgerij zoo gauw vier en dertig nieu we knappe koppen vandaan Waarde kiezers, gij die in publieke gelegenheden altijd op vaste stoelen zit en daaraan gewoon zijt geraakt, gij ziet in, niet waar, dat wij eveneens dat voorrecht deelachtig moeten wor den. Ook in het belang van de meube len. Of zou het niet verschrikkelijk we zen, wanneer de monumentale zetels, roeg-renaissance, bij een paniek wer den beschadigd? Ik groet U allen zeer. HET 34ste RAADSLID. Voor kopie conform J. C. P. Stadsnieuws EEN KERKELIJKE KWESTIE. De heer M. Koornstra deelt in „Op waarts" mede, dat alle leden der afd. Haarlem van den Bond van Christen- Socialisten, die tot do Gereformeerde Kerk behooren, onder censuur zijn ge- --- -- - -K-.. h,„, -- steld, dus nog wel van de kerk maar de concerten meer hebben, hun zij .it I hior nno-mnals met. nadruk 0D ee\ DE CONCERTVEREENIGING EN 50.000 GULDEN IN 8 DAGEN. Zooals bekend is, zijn eenige inge zetenen van Haarlem, mannen, aan wier ernst en goede bedoeling men niet mag twijfele? leeds bijna 2 maan den bezig om op een gezonde finan- cieele basis een Coneertverèemging op te richten ten einde bet voortbe staan van Haarl. Muziekkorps te ver zekeren. Het is dien heeren, niettegenstaande al hun moeite, nog niet mogen geluk ken slechts 500 leden te winnen, hoe wel (het moet dankbaar worden er kend) een vrij groot aantal uit de eer ste kringen als lid toetraden en het garantiefonds steunden. Ontmoedigend is het, na zooveel moeite zoo weinig steun cd medewer king te ondervinden van den gegoeden middenstand. Terwijl een paardespel uit den vreemde (v.lak na de kermis) door slechts ecu paar dagen den groe ten trom te roeren, circa 50.000 gulden in 8 dagen opstrijkt, is het 't bestuur der op te richten Concertvereeniging niet mogen gelukken, in twee maan den tijds slechts circa 5 duizend gul den aan hoofdkaarten te plaatsen, waarvoor mén tegen 12.50 voor lieer en dame gedurende een geheel jaar 32 degelijke concerten en matiné's kan bijwonen. Waarom het bestuur dan niet op houdt nu de belangstelling zoc gering is. Omdat het overtuigd is, dat liet voor Haarlem goed is een degelijk mu ziekkorps te bezitten, omdat het bij bet vele aantrekkelijke, dat onze gemeen te biedt, mede een attractie is voor ge goeden om Haarlem als woonplaats te kiezen. Wanneer men nagaat, dat een der gelijke muzïekvereeniging te Arnhem ruim 14000 gulden aan lidmaatschap- gelden heeft, dan is het onbegrijpe lijk, dat liet te Haarlem eri omstre ken zooveel moeite kost slechts 5 0000 gulden aan iedeir te plaatsen. Schrijver de-zes gelooft d3t er nog velen zijn, die, teleurgesteld door den onlangs afgetreden exploitant van het Brongebouw, geen vertrouwen in Ëiöt'meër va" het H Av"ndra»al mfi-nogmaals met nadruk op gewe- geu gebruik, maken Hij spreekt de «en. dat djt juist mee ecu aanletdmg vrees uit, dat zij van de kerk zullen worden afgesneden, tenzij zij vrijwillig heengaan. Tot zoover dit bericht. Wij hebben "was, die bet bestuur der Concertver eeniging het initiatief deed nemen hierin orde te brengen. Nu de nieu we pachter van het Brongebouw geen abonné's voor concerten aanneemt, Ds. Ringnalda om inlichtingen ver- j Concertvereeniging hierin kocht Der» deelde ons mode, dat de, v00r2icn door des „mers 2o kerkelijke tucht wel is toegepast op eenige personen, maar dat geschiedt niet "uit politieke overwegingen. Het kerkbestuur heeft op de gecensureer- den niet de kerkelijke tucht toege past, omdat zij Christen-socialisten zijn. De tuchtii aatregelen kunnen al leen worden toegepast op hen, die ten opzichte van de geloofsbelijdenis of den levenswandel gaan buiten de voorschriften der kerk, deelde Ds. Ringnalda mede. EEN BELANGRIJK BESLUIT. Men schrijlt ons De vereenigde mineraalwaterfabri- kanten en bierhandelaren in Haarlem en' omstreken hebben zich aaneenge sloten om eindelijk paal en perk te stellen aan het zeer omvangrijk fles- schenverlies, waaronder al hunne za ken leden. Dat zij schade te boeken hadden, omdat de klanten de flesschen waarin bier of mineraalwater geleverd was, beschouwden als aan niemand toe te beliooren, zoodat deze goederen in handen van opkoopers terecht kwa men, was wel vrij algemeen bekend, maar dat die schade jaarlijks duizen den guidens bedroeg en dat er bedrij ven van opkoopers zijn, die geheel op dezen onbehoorlijke)) handel berus ten, wist niet iedereen. Toch is liet zoo. Met voldoening kunnen de hoofdman nen der beweging tot ontwikkeling van een beteren toestand in dit vak op hunne onvermoeide pogingen tot ver eeniging van aller belangen terugzien, Alle mineraalwaterfabrikanten van Haarlem en zijn omgeving zijn toege treden, enkele bierbottelare-n uit den omtrek boude)) zich nog buiten den kring, het lijdt bij hen, die op deze za ken kijk hebben, geen twijfel of het eigenbelang zal weldra ook deze lie den tot aansluiting brengen. MAGAZIJN „NEDERLAND". Het magazijn „Nederland", het be kende kleederenmagazijn in de Groo te Houtstraat, heeft een aardige eta lage gemaakt, voorstellende „het ijs vermaak". Men ziet er poppen, na tuurlijk gekleed met pakken uit het magazijn, sneeuwballen gooie/.d, schaatsenrijdend. Een venter loopt met oliebollen en een -koek-en-zoopie heeft een lokkende uitstalling. Men begrijpt, dat vooral de jeugd deze etalage met bewondering bekijkt. RECHTSZAKEN. In ons Rechtbankverslag van Dins dag wordt gesproken over een foto graaf in het SohoterkwartierOp ver zoek deeleu wij mede, dat met dezen fotgoraaf niet wordt bedoeld de heer J. van Room Croujéstraat 45. ten te geven in den tuin van het Brongebouw en des winters 12 con certen en matiné's in de concertzaal der Sociëteit Vereeniging en natuur lijk zal dit bestuur zjjne verplichtin gen nakomen. Men steune dus deze nieuwe veree niging, mede in het belang onzer ge meente, opdat die niet terugzinke tot een plattelandse!) gemeente. IJet kleine bedrag hieraan besteed komt j aan onzen handeldrij venden midden-j stand in zijne zaken zeker ten goede. Als lid kan "ïneii zich tot en met Maandag nog aanmelden bij den heer A. Rioketna, Jansweg 36. Doet het nul Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, A. H. W. DE ORKESTVEREENIGIN G Wij vernemen, dat zich thans oen 300 personen hebben opgegeven voor het lidmaatschap der Orkostvereeni- ging. Maar er moeten er 450 zij)) I ORGELBESPELING in de Groote- of Sint-Bavokerk alhier, op Dinsdag 31 Dec. 1912, des nam. van 12 uur, door den Heer Louis Ro bert. Programma: 1. Praeludium et Fuga a kl, 1, J. S. Bach. 2. Einleitung, Thema und Variatio ns, A. Hesse. 3. Prière, P. Juruel. 4. Sarabaude, E. Grieg. 5. Chant du soir, E. RossL 6. Hallelujah aus „Messias", G. F. Handel. Gistermorgen 11 uur had mej. H. A. Stappers, wonende op den Heerersingel 103, het ongeluk van de Kwakelbrug over dien singel te val len. Zij kwam daarbij zoodanig neer dat zij vermoedelijk haar enkel heeft gebroken, althans is die zwaar ge kneusd. Dr. M. Mauritz heeft hulp verleend. Mazelen. Wegens 'het heerschen der mazelen is het feest voor de kinderen van de Oranje-Bewaarschool uitgesteld, al dus meldt hel Haarl. Predikbeurten- blad. Gelukkig heeft de ziekte der klei nen eeai gunstig verloop, zoodat -het feest later gevierd zal worden. Tentoonstelling. Door de Eerste Haarlemscbe veree niging van Kanarieliefhebbers en Vo- gelvrienden te Haarlem werd den lea en 2©n Kerstdag een Tentoonstelling gehouden van zang-, sier- en volière vogels, in de bovenzaal van het café de Karseboom. De tentoonstelling, de eersie die de ze jonge vereeniging liield, is goed geslaagd, en werd op beide dagen druk bezocht. Ook de inzendingen waren wel de moeite waard van het bezien. Onge veer een 70-lal werden er tentoonge steld. Ook had 'n zang wed strijd voor kanarievogels plaats. Tot keurmeester was benoemd de heer J. J. F. Schroder te Amsterdam. Bij den zang wedstrijd voor kana rievogels werd de le prijs, een kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer P. L. Rinses, di© teveais een belangrijk aandeel bad in de samen stelling dezer tentoonstelling, toege kend aan den heer A. Bergenia; de tweede prijs, eveneens een kunslvoor. werp, uitgeloofd door den heer N. N. aan den heer- B. van Lunenburg, en de derde prijs, een kunstvoorwerp, uitgeloofd door het bestuur, Yiel ten deel aan den heer W. Bos. Vervolgens verwierf de heer W. Bos ©en len en de heer J. L. Veld© een 2en prijs in de eerste klasse, vo gels van eigen kweek. In de tweede klasse, eveneens vo gels van eigen teelt, verwierf de heer B. v. Lunenburg een len en een Sen prijs in de 7e klas (vrije klas), en aan de heeren J. L. Velde werd een 3e, A. Bergema 'een le en een 4e, en C. van der List. een 5e prijs toegekend. In de 8e klasse (inzending van -2 vogels) behaalde de inzending van de heeren W. Bos eeoi le, N, N. een 2en en 3e.n pr. en in de 9e klasse (inzen dingen va.n 4 vogels) kregen de heeren P. L. Rinses, een len er, C. v. d. List een 2«nprij.s. In de 14e klasse, inzending poppen- kanaries (er opluistering; verwierf d© heer P. L. Rinses een le prijs en de heer C. J. Kroese een tweeden. Vervolgens verwierf de beer Berge» ma, een kunstvoorwerp in de 7e klas se en de heer W. Bosnel eveneens een kuostvoorwei'p in de 8e kl. Ook 'had de heer P. Otte, vogelham- delaar hier ter stc-de een aantal kooien, benevens graan en zaden ter opluistering ingezonden en de heeren B. van Lunenburg en P. L. Rinses, eveneens tor opluistering, een zang- kas t. D© jonge vereeniging mag met vollA tevredenheid terugzien op deze ten toonstelling. OVERREDEN. Een jongen, F. C„ die op de Lange brug door een handwagen werd aan- geieden, kwam met z'n elleboog on der een der wielen en werd hielt- ernstig verwond. Hij is in het SL Eüsabelhsgasthuis opgenomen. INBRAAK. Wéér een inbraak en weer ia sn nacht van Vrijdag op ZoMrdag.- Nu i3 een klein bedrag aan zilver geld ontvreemd uit een oud© brand kast. waarop de sleutel stale, en die stond in 't kantoortje der Haarlem- merolieDahriek des beenen Ftrank, aan de Anthoniestraat. Nader vernemen we nog, dat de dief of de dieven zich vermoedelijk hebben doen insluiten of met een val- schen sleutel toegang hebben ver schaft, daar noch aan de voorzijde noch aan de achterzijde van de fa briek op het kantoor eenige sporen van braak zijn waar te nemen. On geveer 10 gulden is uit de brandkast ontvreemd, zijnde de kleine kas. De groote kas wordt 's avonds medege nomen. Verder is alles onaangeroerd gebleven. De heer Frank is tegen in braak verzekerd. Drankbestrijding. Door het Centraal Comité vaa drankbestrijdende vereenigingen" is een circulaire in 13.000 exemplaren verspreid. Daarin wordt onder hef hoofd Oudejaarsavond 1912Nieuw jaarsdag 1913 er op gewezen, dal „voor alle leed, dat in deze dagen voortvloeit uit alcoholgebruik, iedei de verantwoordelijkheid draagt, di» zelf alcohol gebruikt of aanbiedt ■Helpt ons, dit leed te voorkomen dooi niet te drinken en niet te schenken."

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1