D&SlOLIST Sratis tijdschrifll V&m DE JlUGQ gunsligen iiivloeu van <ie gunsngc oe-jnu meo te maken?" zal u zoggoi richten, welke omtrent den loep der maar vergeet niet, dat ïuen in uege Stualiuarkl bekend werden, waardoor van de den gevallen dit werk in de... de koers zich op 695/8 kon stellen, te-(beginne meet verrichten, daar vele gen 67 lö.< lü de vorige week. Ook voor j steden al overbovoikt zijn in verhou- de overige industrieele waarden was!ding lot het werk. de stemming niet slecht. Hide Leather kwamen van 25 7/8 tot 26 1/4, Am. Can. Comp van 2» 1/2 tot 31 5/16 op. Standard M llings no tee ren voor do gewone aandeeleu nagenoeg onveran derd, de preferente verloren 1/2 pCt. Car Foundry's kor.den onder den invloed van de groote bestellingen, .welke de spoorwegen, ondanks de ko mende tariefherziening, blijven plaat sen van 54 3/4 tol 55 15/16 opkomen. Voor de spoor wegaaudeeleu was de verbetering niet zoo groot als voor dustriecle waarden. Unions verbeter den van 160 15/16 tot 1617/8, South Pa cific verloren op het bericht, dat de re geering aan deze maatschappij groot landbezit gaat betwistCD, per saldo 3/4 pCt. Voor de kleinere shares zijn de afwij kingen niet xioemeiiswuard, ofschoon de ondertoon op grond der gunstige ontvangsten vast blijft, terwijl ook de redevoering van den spoorwegpresi dent llill, waarbij deze er de aandacht op vestigde, dat tegenover de spoor wegen een vrijgeviger politiek gevolgd zal moeten w< rden willen zij in staat zijn de noodige verbeteringen uit voeren, van gurstigen invloed v daar men hieruit opmaakt, dat de spoorwegbestureu gezamenlijk voorgenomen beweging tot het verkrij gen eeuer tariefverhooging. thans spoedig zullen aanvangen. Kan deze verhooging niet verkre gen worden, dan staan, volgens llill, moeilijkheden te wachten. De Spoor wegen hebben het vertrouwen van het publiek niet alleen noodig, docli zijn dit ook waardig, Tegen een regeling van den toestand is volgens Hill niets te zeggen, doch de spoorwegen ten ln hun verdere ontwikkeling niet gestoord worden. Voor de lokale waarden was de be langstelling voor de feestdagen ook zeer gering, doch onmiddellijk hier na kon bij het bekend worden der be tere politieke berichten op alle afdee- lingen een opgewekter stemming in treden, waardoor voor verschillende fondsen flinke koersverbeteringen konden worden behaald. Van Potroleumwaardeu konden aandeelen Koninklijke van 5531/2 tot 5621/4, Geconsolideerde van 230 7/8 tot 231 monteereu, na eerst tot 222 !e zijn ingezakt. Dordteche Petr. Mij. waren oveneens vast op 1661/8 tegen 162 5/8. Sumatra Palembang noteeren 203 1/4 tegen 199 1/4. Rubberwaarden waren vooral den laatsten dag zeer vast, Amsterdam Rubber konden van 214 tot 216, Deïi Batavia Rubber van 127 1/2 tot 1281/4, Koloniale Rubber van 73 tot 801/4, Nederlaudsche Rubber van 84 tot 86 opkomen. P.otterdam Tapano&li beterden 3 pCt Ook voor Scheepvaartaandeelen blijft de stemming gunstig, maar -de variaties zijn gering. Alleen voor va—China—Japan-lijn, welke 115 1/2 tot 120 konden opkomen, was het a vans bevredigend. Voor tabaksaand. was voor soorten de stemming, vooral op den laatsten dag, zeer willig. Dit geldt in de eerste plaats voor aa,nd. Amster- dam-Deli welke van 784 tot 664 ex claim ter waarde van 200 konden opkomen. Deli-Batavia kwamen van 508 tot 523 1/2, Dcli Mij. van. 560 1/2 tut 574 3/4, Medan van 260 1/8 tot 267 3/8 op. Rotterdam Deli verbeterden 18 Senembah 23 1/2 Van mijn waarden was er eenige be weging in Guyana Goud, waardoor de koersen resp. 1 en 2 konden verbeteren. Op het laatst zakte de koers der preferente-aandeelen we derom De handel in Oost-Borneo- waarden was aanvankelijk iets le vendiger, doch spoedig was deze le vendigheid afgcloopan en noteerden de gewone aandeelen weder 62 15/16 tegen 62 1/4 na tnsschentijds tot 65 te zijn opgeloopeu. Great Cobars verlo ren 1 3/8 Pittsburg Coal konden den gunstigen invloed ondervinden van de prijsver hoogingen van steen kool in de Unie en kwamen van 21 5/8 tot 23 11/16 op. Van diversen leg-dea Pe.ruwaa.rden een vaste houding aan den dag. Do gewone aandeelen -kwamen van 10 13/16 tot 11 1/16, de preferente van 52 11/16 tot 54 11/16 op. Van Staatsfondsen waren onder den invloed der politieke berichten, vooral Russen vast gestemd. Iu N. W. S. had alleen in integra len een variatie van 65 7/8 tot 66 1/16 plaats. Overigens onveranderd. Geld op prolongatie 3 3 4 A 4 let: ever Emigratie naar Amerika Zou ik geschikt zijn om naar Ame rika te gaan? Deze vraag, waarde lezers, zal me nigeen zich gesteld hebben, en omdat er hier zoovelon zijn, dien het tegen valt, nadat zij zich hier gevestigd heb ben, kwam ik op het denkbeeld, om eens een paar regels aan dit blad te schrijven en den werkelijken toestand mede te doelen. Alvorens ik hiermee begin, dien ilc te zoggen, dat ik nu drie jaren in wat men neemt „De Gouden West" heb doorgebracht, en zoodoende eenige ervaring heb opge daan. Ik kan echter alleen de toestan den verklaren, die hier in California bestaan, daar ik in geen andere sta ten werkzaam ben geweest. Maar aangezien velen zich nu naar Califor nia begeven, zoo dacht ik hen althans van dienst te kunnen zijn, door deze inlichtingen te geven, en laat dan aan uwe beoordeeling over, of deze staat wel werkelijk den naam van De Gouden West waardig is. Wat is hot geval met de-meeste jon gelieden die hier heen trekken De ineesten denken, dat men hier om zoo te zeggen de dollars op straat kan vinden. Maar men moet hier net zoo hard als elders werken, en soms har der zelfs. De jongens uit don boeren stand zijn nu wel hard werken ge woon. maar uit oen stad als Haarlem vertrekken geen boerenjongens, maar nienschen die nooit achter eon ploeg geloopcn hebben. Daarom zal ik het voor dezen hoofdzakelijk over de boerderij heb ben, zoodu'. u na kan gaan welk leve men heeft in den beginne. 's Morgens (in den zomer) begint men om 6 uur te werken tot 12, daarna van 1 tot 6 urn'. Dus men werkt in 't geheel 11 uur per dag. Het werk bestaat in den regel uit ploegen, irrigocren en hooien, en op de fruil-boerderijen uit snoeien, fruit- plukkeu, drogen, enz. In geen der bei- do gevallen behoeft men nu juist ondervinding te hebben. Want men kijkt hier b.v. niet zoo nauwkeurig of wel in een rechte lijn geploegd wordt, en of de nrboider wel handig is mei het fruitplukken. 't Een en 't ander is trouwens gauw te loeren. Het ploegen wordt hier net als in Holland op ver schillende manieren gedaan. Het eten is hier over het geheel ge- iiomon beter dan men in Holland krijgt, on men behoeft nimmer met een halfgevulile maag van tufel te gaan. zooais dit toch maar al wijls bij onze geachte llollaudsche boeren liet geval is. Met hel slapen is het hier helaas treurig gesteld. Ten eerste moot ieder zich zijn eigen dekens aanschaffen, ten tweede behoeft ge niet te denken, dat men hier op springvoeren matras sen komt te liggen, en ten derde wordt men in oon schuur gestopt, die men in Holland voor kalverstal zcu gebruiken. Ramen zijn er door gaans niet in. Velen schrikken da.n ook van dien toestand, anderen lochen er om en zijn blij, dat ze dan toch nog wat heb ben om hun lichaam te doen rusten. Bij den boer in huis t.e komen daar geen sprake van. Zoodra men ge geten heeft, kan men naar het be doelde verblijf terugkeeren en den avond doorbrengen zooals men zelf «•kiest. Geen wonder dus, dat er velen spoe dig van dit leven genoeg hebben. Wat een verschil is het niet, 's avonds in de straten eens gezellig rond te delen of daar in zoo'n hok zich te zit ten ver-velen En dit gaat natuurlijk dug in, dag uit zoo. Goede kleeren zijn dan ook niet van nut in een der gelijke plaats, en men ziet vele Hol landers nog na 3 of 4 jaren hetzelfde Zondagsche pakje dragon, waarin zij gekomen zijn. Heeft men hier een be trekking al melker, dan is het heele- maai misère. Zij hebben nooit een dag vrij, beginnen 's morgens om 2 of 3 uur en zijn 's avonds om 6—7 uur vrij. Een ieder heeft in den ree „streng" van pl.ui. 30 koeien. Wel geven de koeien niet zooveel, en wordt er niet zoozeer op het uitmel ken gelet uls in Holland, maar buiten dat is liet. toch nog zwaar werk. l>eie melkers hebben echter een goed loon, dat in 't algemeen 40 dollars bedraagt. En zij luinnon bijna alles overhouden, daar men geen tijd heeft gold te ver teren. Toch worden er niet velen ijk, want men blijft niet erg lang op ééi: plaats, en hoeft eon boor oen mel ker oen jaar, dan is dat oen uitzonde ring. Do loonen voor het andere boeren- erlc l>ed ragen tusschen d© 35 en 4Ü dollars per maand, in den zomer in den winter is het zeer verschillend. Meestal-wordt or dan doll. 1.15 dag betaald (kost ou inwoning daar bij gerekend), doch regent het, dan irvalt het loon. Wie is nu 't bost geschikt om hier heen te komen Dit, geachte lezer, ligt aan den persoon zelf. Een ieder kan hier werk krijgen, maar moet de toestanden kunnen verdragen, die ik hier omschreven heb. Vanzelf spreekt, dat hier allerlei soort van nienschen komen de een denkt dit, en de ander an Amerika, maar allen krijgen ze een ra ren pil te slikken, en daar kan lang niet iedereen tegen. Men bohoeft hier niet voor de pret heen te ;aan, maar alleen met het idéé: en is k u n n e n, en dan slaagt inou als workman hier 10 of 20 maal beter dan in Holland. De meeste flin ke jongens kunnen pl.m. /750 over houden in 'I jaar en dan behoeft men nog niet eens zuinig er voor te leven. Welke werkman of jongen kan dat in Holland Ik wil echter geen menscli aan- of afraden, om hier naar toe te komen, daar het voor velen een groote stap is, maar al gaat men weer terug naar het oude vaderland, dan kan iiieii or gerust van zijn, dat in ieder geval iieel wal ondervinding en in veel gevallen veel mensohen- kennis opgedaan heeft in dit zoo groo te land, waar duizenden en duizen den toch tenslotte beter toekomst ge vonden hebben, dan dit in het vader land het geval zou geweest zijn. En hiermede, geachte lezer, hoop ik een kleine gedachte le hebben ge geven van wat iemand te wachten staat hier in onzen gouden staat Cali fornia, en mocht ik een uwer van dienst kunnen zijn bij het geven van informaties, dan ben ik gaarne be reid inijn best te uoen, u deze eerlijk en onpartijdig te geven. Dan kunt gij een schrijven richten tot J. C. PRINS, Hartford (Gal.). Binnenland M. A. VAN RIJEDE VAN DER KLOOT. Iri den ouderdom van 80 jaren is te 's-Gra ven huge overleden de heer M. A, van Rhode van der Kloot, oud-refe rendaris bij het ministerie van Kolo niën. (Vad.) NEDEP.LANDSCHE ZIONISTENBOND. Deze bond vergaderde te 's-Hèrto- genliosch. 24 nfdeeliugen waren verte genwoordigd. De voorzitter, de heer nir. Fran zie Beronstein, wees op den groei van den bond en den vooruitgang van de Zio nistenbeweging in Nederland. Uit de verslagen bleek, dat de bond thans 1469 leden telt. Aangenomen weid een voorstel-Rot- terdaui inzake de voering van de pro paganda voor den bond. Een voorstel orn bezoldigde propa gandisten aan te stellen werd verwor pen. Do redactie van „de Joodsche Wach- .Wat hoeft dat er ter" zal niet door oen hoofdredacteur, INGEZONDEN' MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. maar door een commissie gevoerd orden. Tot voorzitte1* werd gekozen de hoer Nehémia de Lïeme te 's-Gravenhage, tot secretaris de heer mr. S. A. v. Vriesland to Rotterdam, tot bestuurs leden de heeren mr. S. Cohen te Arn hem, J. H. Ivann te 's-Gravenhage, dr. L. S. Ornsfein le Groningen, A. Polak te Tilburg en M. J. Vas Dias te Am sterdam. Tot candidaten als commissaris van het Joodsch nationaal fonds in Neder land werden door het bestuur voorge dragen de hoeren J. Hertzberger tc Groningen eu J. M. Prins te Amster dam. T W EE D E-K AMER V ER KI E ZIN G EN, Professor Drucker heeft aan de kios- jreeniglng „Burgerplicht" te Gronin gen medegedeeld, dat hij in 1913'geen candidatuur voor de Tweede Kamer zal aanvaarden Reeds meer dan een jaar heeft dat besluie bij hem vastge staan. Het ,,N. v. d. D." schrijft nog Ongetwijfeld ©en groot verlies voor de Kamer in haar geheel en voor de vrijzinnig-deniocratisclie partij in het bijzonder. Gelijk men weet, werd mr. Drucker, sinds de vrijzinnigen in de minderheid kwamen, steeds als derde candidaat voor het voorzitterschap gewezen, in welke hoedanigheid hij, bij afwezigheid van den voorzitter en den onder-voorzitter, meermalen eene zitting heeft geleid. De afd. 's-Gravenhage van de 3. D. A. P. zal de volgende candidaten stel len: district I den heer K. ter Laan, aftredend lid; district II den heer L. Hoejenbos, lid van den Haagschen gemeenteraad; district III den heer, F. W. N. Hugenholtz, aftredend lid voor Weststellingwerf. (N. it. Gt.) MEDISCH ONDERZOEK EN BE ROEPSKEUZE. B. en W. van Arnhem stellen den raad voor niet in le gaan op een ver zoek van de R.-K. palrouaalscommis- sie om de leerlingen der lagere schóól medisch te laten onderzoeken in ver band met de beroepskeuze. B. en W. rneenen dat een keuring onvoldoende zou zijn, voor 1000 per jaar zou zelfs nog niets te bereiken zijn. Ook 'l amendement van den heer Hermans om 't onderzoek te doen plaats heb ben voor leerlingen wier ouders dit enschen, ontraden B. cn W. BEGRAFENIS II. SEP,ET. Maandagmiddag is te Amsterdam hel stoffelijk overschot ter aarde be steld van den liter II, Seret, gepen sioneerd gêneraal-majoor der artilie- 'e, oud-lid der Tweede Kamer, en lodc-directeur der AmVerdamsche Maatschappij van Levensverzekering. Op den doodenakker waren ver schillende belangstellenden aanwezig, o.a, de Minister van binnenlandsche zaken, mr. Th. Heemskerk, de gep- generaal-majpor H. W. van Marle, het lid der Tweede Kamer jhr. mr. F. K. van Lennep, generaal-mujoor A. N- J- Fabius, comandant der stelling Am sterdam; generaal-majoor A. B. Op- horst, inspecteur der artillerie, en oorts verschillende personen uit cle erzekeririgswereld. Op verzoek vaii den overledene dek ten geen bloemen de lijkbaar, Slechts een enkele palmtak was op de kist gehecht. 't Woord werd govoerd door Prof. dr. W. Geesink. De aanwezigen zongen Psalm 27. OM EEN MEISJE. Op den avond van Eersten Kerstdag zijn te 's-Gravenha'ge b$ een vecht partij vijf revolverschoten gelost. De schoenmaker C. H. werd aan de rech terhand getroffen; een aruler kreeg een lading kruit in het gezicht. Kwes tie over een meisje was de oorzaak, zoo meldt de „N. R. Cl.". WEERBAARHEID. 17 afdeclingen van Volksweerbaar heid en nog eenige vrijwilligerskorp sen, hebben Donderdag bij Arnhem een welgeslaagde oefening gehouden. 600 personen, met 2 muziekkorpsen, namen daaraan deel. Het hoofdbestuur van Volksweer baarheid was vertegenwoordigd door den voorzitter, den heer A. E. Dudok van Heel, den secretaris, den heer E. van Thiel, en den kolonel der in fanterie P. J. Geill. LOONBEWEGING ONDER DE TYPO's TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche drukkerspa- troonsvereeniging heeft op de loon- eischén van de afd. Amsterdam o.a. geantwoord: „Wij verklaren met den meesten ernst, dat -de toestanden van dien aard zijn, dat hoogere loonen tot ge volg zouden hebben het verlies van eene aanzienlijke hoeveelheid werk, ja zelfs het opheffen van sommige in richtingen, waardoor honderden broo deloos zouden worden en aan onze industrie een onberekenbaar nadeel zou worden toegebracht," DE UITSLUITING TE GOOR. In den stand der uitsluiting bij de firmer Jannink, die haar fabriek sloot omdat cte dader van een subotage- geval onbekend bloêf, is geen veran dering gekomen. Een commissie _.l do burgerij hoeft haar bemiddeling aangeboden en een onderhoud met do firma geliad. Deze deelde mede, dat ieder arbeider, die werk verlangt, zich weer kan aanmelden. De arbeiders 4lebben naar aanleiding dezer mede- deeling vergaderd en eon motie aan genomen, waarin wordt verklaard dat zo gaarne weer willen beginnen als de alle arbeiders worden aangenomen. SIGARENMAKERSACTIE. Men meldt uit Tiel aan de Tel. Aan de sigarenfabriek „Alvaua" al hier is een staking uitgebroken. I .directie verklaart de loonsverhooging niet te kunnen toestaan en de fabriek Maandag te zullen sluiten. BEDOLVEN. Te Böeiiolt (bij Winterswijk) wordt .van stadswege 't rioleeringswerk uit- 'oerd. Toen oon aantal werklieden bezig was etorlte eon gedeelte van den rond in, met het gevolg dat een drie tal arbeiders onder do aard massa be dolven word. Ofschoon dadelijk hulp werd geboden, kon slechts één.van hen lovend te voorschijn gehaald wor den. De beide anderen, van -wie een Hollander uit Dinxperlo, waren reeds overleden. MET DE NOORDERZON VERTROKKEN. Be redacteur-administrateur van „Onze Courant" te lloorn is met de noorderzon vertrokken. In de kas is een tekort geconstateerd van f 800 A f 900. Als plaatsvervanger is aange wezen de heer J. C. Borger, voorzitter der R.-K. Prepngandaclub te Amster dam, redacteur van „De Katholieke Strijder". Uit Hoorn meldt men ons nader, dat de verdachte door lusschenkomst van de Antwerpsohe politie is aangehou den en naar Hoorn is overgebracht, waar hem een voorloopig verhoor is afgenomen. Het vermiste bedrag is nog niet vast te stellen. („De Tijd"), EEN BOEFJE. In de R.-K. kerk aan do Flartcbrug te Leiden, vermiste een meisje na af loop van den dienst haar lasckje met geld. Bij onderzoek tloor de politie bleek een 12-jarig knaapje het ont vreemd te hebben. (N, R. Cl.) TREURIG. Op den 2den Kerstdog bleef in de Roomsch-Kath. kerk te Ldam, tijdens de vesper, de bijna 70-jarige wed. Neu teboom, dood op haar plaats, zoo meldt de Tel. IN DE S. D. A. P. IN DEN HAAG. In de jongste huishoudelijke ver gadering van de afdeelirig 's-Graven hage der S. D. A. P., welke vergade ring andermaal was gewijd aan de klacht over het bezoeken door 4 soc.- democratisclie raadsleden vau het avondfeest van den burgemeester, zou naar men verneemt, na debat bij motie besloten zijn le dezer zake te gaan tot de orde van den dag, zoo dat de vergadering zich van een uit spraak in deze onthouden heeft. ONRUST IN IIET LANDAKSCHE. Blijkens een uit Ned.-Indie ontvan gen telegram heeft in hel landschap Landak (Hes. Weslerafdeeling Borneo) tweemaal een treffen met Dajaks plaats gehad, waarbij onzer zijds gesneuveld is een officier en licht gewond zijn 5 inlandsche mili tairen, boneden den rang van offi cier, o. w. 2 zeer licht. DE NED. VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Blijkens een mededeeling in „Itet Volk" trekt de hoer 11. Sneevliet, geroyeerde oud-voorzitter van do Ned, Ver. van Spoor- cn Tramwegperso neel, zich definitief uit de arbeidsbewe- ging terug althans voor geruime; tijd eu gaat hij binnenkort naa ludië, J. A. VAN EIJK BIJLEVELD. Te Amsterdam is overleden de lieer J. A. van Etjk Bijleveld, ingenieur hij de Rijkscommissie voor graadmelihg en waterpassing tc Delft. KEELZIEKTE OP TEXEL. Er doon zich op Texel ernstige ge vallen van besmettelijke keelziekte voor. In een gezin zijn reeds vier kinderen overleden. Aan de schoten is hierdoor de vacantie eerder inge treden. (Tel.) PENSIONNEER ING VAN GEMEEN TE-AMBTENAREN. De hoofdbesturen van den Bond v. Nederl. gemeentewerklieden en van den algeaneencn Nederlandschen Ambtenaarsbohd zijn overeengeko men, in zake de pensiomneering van gemeente-ambtenaren, gezamenl ijk een actie te voeren. De bedoeling is, dat er een adres aan de Tweede Ka mer zal worden gezonden, waarin er op wordt aangedrongen te bepalen: dat de inkoopsom niet voor een deel op de ambtenaren mag werden ver haald; dat voor eigen pensioen van de ambtenaren geen bijdragen mogen worden geheven; dal don belangheb benden op de samenstelling van het bestuur en den raad van commissa- en directe invloed wordt ver schaft; dat er bepalingen worden op- omen, dat eenmaal verkregen rechten behouden blijven; dat voor de stortingen voor het weduwen pensioen een aftrek zal werden toegestaan van f 300 a f 400; dat er alsnog verschil lende kleiner© verbeteringen, nader in het adres te omschrijven, zullen worden aangebracht. Ten einde deze actie grootere kracht bij te zetten zal er op Maandag 0 Ja nuari een openbare vergadering wor den gehouden, waarin het Kamerlid Vliegen als spreker zal opt reden, Stadsnieuws Hinderwet. B. en W. van Haarlem doen te we ten, dat bij hunne beschikking van 24 December j.l. aan Bcsluurderen der Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „De Eendracht' vergunning is verleend tot uitbrei ding van do bakkerij in de perceelen aan het Donkere Spaarne r.o. 42, en aan de Klerksloeg, door liet bijplaat sen van eeneii dubbelen 'heetelucbt- oven in een gedeelte van liet perceel. DE BAKENESSERGRACIIT. Men schrijft ons: Weder een slachtoffer van het open riool genaamd: Bakonessergracht. Gistermorgen viel daar weder een vrouw in, en het scheelde al heel wei nig of zij was verdronken. Wanneer zal do Gemeenteraad nu eens eindelijk besluiten, dezen tot niets deugenden modderpoel te Jem- pen? Op verschillend© plaatsen wordt de stad met plantsoenen enz. ver fraaid, alleen de Bakenesscrgracht ziet hoogsten's, eens in de vijf jaar, een baggormaohi.no binnen hare wal len. O ja, laat ik de twee verdwaalde zwaantjes niet vergeten. Het verkeer wordt ieder jaar druk ker, huizen brengen, zoo .ze een huur der vinden, een minimum huur op. Waarlijk, deze gracht wordt wel stiefmoederlijk bedeeld. Een Bakonessergracht b e w o n e r. DUETTEN WEDSTRIJD. De uilslag van den Donderdag avond gehouden nationale» wedstrijd iu komische duetten le Zulphcn is: le pr de heer en mej. Van Mus- scher, te Haarlem, met „De verliefde huislui echt"; 2e pr. de heer P. J. van Steénveldt e» W. Heijstek, tc Nijme gen, niet „De slachtoffers der woning wet'; 3e pr. de heer J. W. de Bruijn en mevr. M. G. de BruijnMeijer, ie Rotterdam, niet „O, die mannen"; 4e pr. de heeren H. Bontius en W. Bon- lius, le Deventer, niet „De twee klam- j van de Diaconie". Met overgroots meerderheid van stommen kendo hot publiek een prijs toe aan den lieer en mej. Van Mus setter te Haarlem. EEN KLNDERFEST. Do St. Viuoenti.usvereauiging heeft Vrijdag ter gelegenheid van den R. K. kerkelijken feestdag der Onnoo- zele kinderen haar jaarlïjksoh kinderfeest gevierd. In de zaal van het eigen-gebouw aan do Nieuwe Groenm—kt waren ïveer 3C0 kinderen, van 6 tot 13 jaar aanwezig, 't Waren alle kleinen uit de gezinnen die door de St. Vin- centiusvereerdging bedeeld worden. Van 3 1/2 tot 7 1/2 uur 'hebben de kinderen feest gevierd. Er werd een bioscoop vertoond wat den kleinen veel vermaak verschafte. Dat ze ont- haald werden op anijsmelk, krent©- brood, koek on chocolade was voor hen ok een gewichtig nummer van 't programmal Ten slotte kwam St. Nioolaas nog in de zaal en deelde speelgoed uit Allen kregen ook nog een St. Vinoen. tius-almanak. Te 7 12 uur kwamen de ouders de kinderen balen. Ze kregen ook wat mee naar hui3, voor 220 gezinnen was 240 pond spek, GOD L. meel, 220 wille en 220 kreiitebrooden gekocht Thuis kon het feesf dus voortgezet worden. 't Kinderfeest heeft den kleinen veeh genoegen verse/haft en zal de St. Vin- centiusvereeniging zeker voldjoening geven. INGEZONDEN Van ingeBondan stukken, goplaotst oI uiet geplaatst, wordt de kopie dou inzender niet. teruggegeven. Voor den Inboud dezer rubriek stelt de .Redactie zich niet aansprakelijk. HET DREIGEND GEVAAR. Naar aanleiding van den op 1 Jan. a s. te houden tweeden bloemendag, door het Centra al-Bestuur van do Vereeniging ter bevordering der Go- zondheid in de Grafische Vakken in Nederland voor den bouw van een Herstellingsoord voor tuberculeuss typografen verzoeken wij u beleefd, onderstaand in uw blad te willen doen opnemen. De vorig© maal hebben we met een woord van protest tegen meerdere bloemendagen gewacht, tot zij voorbij .•aren. We hoopten zoo voor liet „groote doel" van concurrentie ver schoond te blijven, nadat wij die ver- eenigingen hadden doen inzien, dat zij verkeerd handelden. De uitkomst is anders, dan we ver wachtten en daarom thans opnieuw een woord van ernstige waarschu wing iu het algemeen belang, om niét door 1e gaan een mooie en goede zaak. waarvan iedereen nut trelcl, voor goed te bederven. De verkoop van het tu- berculosebloempje is ©one nationale zaak, die ten halo komt van gansch ons volk. Die verkoop heeft veel suc ces en met genoegen hebben we ont waard, hoe het publiek meer en meer gaat voelen en offeren voor hot groote doel, waarvoor de opbrengst van het tuherculosebloempje bestemd is. Hier- ven te profileeren door hetzelfde na te bootsen, voor een onderdeel van dat hoofddoel en ten bate van een deel van ons Volk, achtten wij zeer ver keerd, afgezien nog van het feit, dat deze handelwijze elk weldenkend en onpartijdig mènsch antipathiek moet zijn. Het particulier belang mag het algemeen belang niet in gevaar bren- :en, zich ten koste daarvan niet ver- ijken. Eene vereeniging met een particu lier belang moet langs particulieren weg zijne fondsen zoeken. De bovenbedoelde vereeniging be denke in haar eigen belang, dat, wan neer straks door haar toedoen de ra tionale bloemenverkoop in discrediet is gebracht en het groote doel „ziek tebestrijding" daaronder ko-mt te Jij den, het aantal 'zieken voortdurend toeneemt en zij spoedig kan gaan zor gen voor een 2e, 3e sanatorium, enz. Immers niet behandeling van zieken bestrijdt men geen ziekte. Laten we toch liet verstand gebrul- iu eu geen domme dingen doen. Laat de verkoop iu April van bet lu- bei'culosebloempjé eenig blijven, meer en meer een dag worden van groote beleekenis, wat het zoozeer noodig heeft voor liet doel, dat van hoofdbe lang is: liet aanvallen en verslaan van den vijand zelf, tot geluk en wel zijn van het gansche Volk van Neder land, en zeer zeker niet het minst tot dat der 'iden van die vereeniging zelf. ie dat mooie en goede doel wil heljxsn bereiken, werke er toe mede, dat meerdere en andere dergelijke straatverkoopen worden vermeden, de bevoogde autoriteiten in de eerste plaats, zooals ook zeer terecht liier en daar reeds is gebeurd. liet Dagelijkscli Bestuur der Ver eeniging tot Bestrijding der Tu berculose als Volksziekte te Haarlem en Omstreken. Gemengd Nieuws EEN SCHIPBREUK. Met de pakketboot „Djemnah" zijn te Marseille 145 schij/breukelingen aangekomen, afkomstig van de „Sala- zïo", welk schip den 24sten November tijdens een vliegenden orkaan op een koraalrif 40 mijlen ten zuiden van Die- go—Suare/, vastliep. Ben ontzettende nacht werd door bemanning cn passa giers doorgebracht. De „Salazie" leg de zich op zijde, var: de acht redding- booten werden er zes door de razende golven uit de davids gesleurd. Een pa niek maakte zich van de vrouwen meester een aantal Erigelsche passa giers, iu de kajuit bijeen, hief het plechtige lied aan, dat het ondergaan van de ..Titanic' zoo mogelijk nog aangrij|»ender heeft gemaakt. Den volgenden mórgen bedaarde de storm een weinig, zoodat met de over gebleven' reddingbooten de passagiers naar oen nabijgelegen onbewoond eiland konden gebracht worden. Hier orden tenten opgeslagen en levens middelen aan wal gebracht, terwijl een gedeelte der bertanning met een zellsloep erop uit trok cm te trachten hulp te vinden, hetgeen na eenigen tijd gelukte, HEVIGE SNEEUWSTORMEN hebben in het oosten der Vereenigdo Staten gewoed Hel scheepsverkeer in cle haven van New-York was Dinsdag •rijwel geheel belemmerd en verschil lende schepen konden de aanlegplaats niet bereiken. Ter hoogte van Atlantic- City in New-Jersey strandde de stoom boot „Turrialba" van de United Fruit Comp. Het schip had 57 passagiers aan boord, maar dezen konden, zij het met groote moeite, worden gered. Het noodweer heeft overigens tal van per» soonlijke ongelukken veroorzaakt. EEN MIJNONGELUK. In de mijn Adclfsglück bij Hanno ver, die tot de Adler kalimijneu be hoort, ontplofte een achtergelaten dy- nanvietpatroon, waarbij vijf mijnwer kers doodeliike brandwonden oplie pen. Zij waren van te voren gewaar schuwd niet in de mijn af te dalen, vóór de patroon ontploft was, zoo meldt de Tel.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6