illUIS SsffiLM P 1a 11 DERDE BLAD Zaterdag 28 December 1912 Maildienst naar Ned. Oost Boidiëa De verzanding van brieven, enz.- beeft deze week plaats als volgt:. Zeepost-, Zaterdag J4 Deoeiiibei'. Over Genua, Woensdag 1 Januari. .(Laatste buslldhting 3 u. 25 inin,. 's- inorgens). Voorloopige verzending reeds den yorigen dag, vóónniddags 11 u. 15 m. Over Bnndisi, Vrijdag 3 Januari. (Laatste buriichfing 12 30 's iiamj Behalve correspondentie voor' Atjeh en Ond-erhoorigheden,, Sumatra's Oostkust, Palembaiig, lliouw, Banka. Billiton en Borneo, alleen die, welke .van een desbetreffende aanwijzing Is voorzien. Over Amsterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 4 Januari. (Laatste buslichting 3 u. 25 m. s mor geus). Het port van met deze gelegenheid te zenden, brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1-,'2 et. per stuk. en dat van drukwerk 2 cent per 50 gram. Om nog met deze gelegenheid - te kunnen worden verzonden, moeten postpakketten Vrijdag vóór 9.30 '8 av. ten postkantore-ziju bezorgd.. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedoeld wordt de buslichting aan bet Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat, bo g a 5-o O 12 N <2 2.35 m. .7.40 m. 3.25 m. 7.30 10.05 m. 4.50 m. 8.m. 6.40 m. 11.45 m. 12.20 a. 9.m. 2.40 a. 11.35 m. 3.45 a. 12.20 a. 2; 45 a. 5.45 a. 1.50 a. 5.20 a. 3.35 a. 6.15 a. 4.40 a. 7.45 a. 8.55 a. 7.45 a. 12.40 in, Buitenlandse^ Overzicht De BaMkan°vy8lka®ïi. Het buitcnlandscli nieuws is heden" 'spaarzaam. Do Balkan-vulkaan is,- bijiia in rust, maar toch. hoort men nog het onderaardsch gerommel, zoo dat de vrees voor nieuwe uitbarstin gen gewettigd is. De Vreflesconferentie. Heden, Zaterdag, -komen de gedele geerden to Londen weer samen. De Turken zullen neg wél mot zich laten onderhandelen. Zij gaan eerst wat Overvragen, om zooveel mogelijk te kunnen redden, en zoo zullen cols wellicht de bond gei moten nog wel be reid zijn hun eerste voorstellen aan een herziening te onderwerpen. Zoo is althans de meening in tal van Euro- peesohe bladen gouit. De geruchten, dat de groote mogendheden voorne mens zijn pressie uit te oefenen, opdat de vrede nu toch ook werkelijk tot stand zal komen en de oorlog niet zal worden hervat, houden aan. Het is voor de groote mogendheden, die nu zoo eendrachtig zijn, van het grootste belang, dat niet door een hervatting van den strijd, die thans verkregen eensgezindheid weer in gevaar wordt gebracht. Maui- een beslissing -zal nu spoedig moeien vallen, want elite dag vertraging kost den ÜaLlanstaten, die hun troepen op hét oorlogster rein Haarlemmer Halletjes ÈENZATERDAGA VÓNDPRAATJE. „Je weet", zei mijn neef Wouter, toen hij mjj dezer dagen kwam bezoe ken, „dat ik af en toe, als ik mij niet lekker voel, mijn gezond verstand laat werken". Ik gaf daarop geen ander antwoord, dan een onduidelijk ge-, brom, dat. alles kon beteekenen, want de werking van dat gezondver- staud ken ik. Is Wouter, niet prettig, dan slikt hij allerleikwakzalverijen door elkaar, maakt zich daar nog zie ker mee en laat dan. een dokier ha len, om weer wat.op te knappen. Bij- een van dio gelegenheden dan had zijn gezond verstand gewerkt in do richting va-i pleisters tegen rheu- matiek. „Pleisters;?'' vroeg ik verwon derd. „Juist en dio moesten op de voetzolen gelegd worden, want dan trekken de verkeerde pijhen en daar mee ook do verkeerde» vochten' éi; uit"! „Is hetzelfde niet mét een kuiketrek ker te bereiken?" vroeg ik, „jé haakt de punt doodeenvoudig in' een krul van de verkeerde stoffen en... fiahg.... met een ruk, haal je ze naar buiten... „Fidelio", zei Wouter, „kom nu niet met je flauwe aardigheden aan, want de zaak is ernstig. De fabrikant was zoo zeker- van zijn zaak, dat hjj één paar pleister3 kosteloos presenteerde om te probeeren'. Dat was natuurlijk voor Wouter de lokvink geweest: hij is eenmaal dol op koopjes en als hij wat voor niemendal kan krijgen, dat anders drie stuivers kost, verslijt hij een kwartje aan hal ve zolen en achterlappen, om het te laten, röillioenen. In zooverre was het1 zeker een overwinning voor de bond genooten, dat in de Maandag gehou den zitting der vredesconferentie de Turken, zeer onverwacht, hun verzet tegen do toelating der Grieksche ge delegeerden en hun ejsch betreffende de approviandeeiirig van Adria.nopel opgaven. Wat dat laatste betreft, ver klaarde men dat de Turkse lie gedele geerden deze quaestie met de Bul- ga arsehe gedelegeerden alleen zullen bespreken. Bit Parijs wordt aan do „Voss. Zei- tung"- geseind Minister-president Poincaré heeft gedurende de feestda gen druk gecarfereerjT met de. Fran- suhe ambassadeurs te Berlijn en te Londen, Jules en Paul Cambon, over sctappen, die hij van plan is to doen; wanneer de" vredesonderhandelingen te Londen sClvipbreug mochten lijdeii op do quaèstie-Adrianopél. De Balkanmogendheden moeten nl. besloten hebben op'dit punt'niét het. minste toe le geven. Eén dér Bulgaar- scho vertegenwoordigers zei tot een Franse-li journalist „Dat wij hard nekkig volharden bij den eisch, dat Adrianopel aan ons moet worden af gestaan, geschiedt niet. uit eigenliefde en evenmin, zooals in een Fransch blad te lezen was, omdat wij bang zijn met ledige handen naar buis té komen. Br zijn hoogere.belangen in liet spel. Wij hebben oorlog gevoerd om onze Christenbroeders te bevrijden van het Turksche juk. Tot die Christenen be lmoren een groot aantal Bulgaren en dezen vormen de meerderheid van de bevolking van Adrianopel. Lieien Avij hen verder zuchten 'onder bet Turk sche juk, dan ware liet doel van den oorlog niet bereikt. De christen-onder danen van Turkije moeten volkomea vrij zijn, anders zou over hortenenmf langoren tijd toch opnieuw een oorlog lütbarsten." De Balkan-stalen onderling ver deeld. Tusschcn Grieken :en Bulgaren -te Saloniki heeft -de oneenigheïd al tot bloedige botsingen geleid en er hecrscht hog steeds wederzrj-dsche, \Vroli, al meest het'bezoek'van koning. Ferdinand en zijn zonen 'aan den ko-- hing- van Griekenland de-innige ver houding symboliseeren - én tusschcn Serviërs cn Bulgaren is het ook alles behalve koek en ei. Dc bladen in-de verschillende staten maken. zich. na-j tuurlijk tot tolken van de daar heer-1 schcnde gevoelens en zij schijnen zich zoo vinnig en venijnig uit te laten, dat het Buigaarsche regeeringsblad „Mir" bet noodig heeft geacht in een scherp arlikel te antwoorden op hatelijkhe den, waaraan Bulgarije in de pers van de andere Balkanstaten bloot staat, hetgeen het blad te betreurens waardiger acht, nu het gezamenlijk ondernomen werk nog niet tot een goed einde is gebracht. Het vestigt de aandacht der leidende kringen in de geallieerde staten-op de ,gèvar<.|t. die. deze houding der pers kan hebben op den verderen gang der, zaken. Do houding van-B oemenië. Dé volksvertegenwoordiging van' Roemenie hoeft een motie van ver trouwen 'in het beleid der negeering en den koning aangenomen en ver klaart, dat geen oplossing van de Bal kan-crisis mogelijk is, tenzij rekening wordt gehouden met clè wettige "en rechtmatige belangen van Roemenie. S k o e t a V i. .De „Neue Freie Press©" verneemt vaii diplomatiek© zijde, datOosten- rij k-Hongarij© wenscht,dat Skoetari niét aan Montenegro zal worden af gestaan en dut bet de hoofdstad van Albanië' zal blijven. Van ds oorlogsvelden. Turken en Grieken. De Turken declen uit Janina een aanval óp liet centrum en den rech ter'vleugel der Grieken, zij werden echter teruggeslagen. Een invalin Albanië. De Temps" verneemt, dat de Egyp tische prins Achriiet Fuad voorberei dende maati-egelen treft-om aan bet hoofd van een legermacht van onge veer 20.000 man een inval te doen in Albanië. Hij zou dan landen te Valona of een ander naburig punt aan do kust, zich daar tot vorst van Albanië proclameeren én zoodoende de mo gendheden stellen voor een voldongen feit. Hét bericht wordt uit Rome evenwel tegen i'gespr okem gaan halen, „Dé pleisters kwamen niet ,0611 brief eri een boekje, vol geléérde afbeeldin gen en beschouwingen over den voet. Maar in den brief stond, dat bijna altijd de kracht van de twee eerste paren noodig was, om de verstopte po rieën te openen 'en de vergiftige zuren te verdrijven. Maa- ik had maar één paar. Hoe kreeg ik dat geval nu in orde? Er stond ook in den brief; „be- preef.dit paar pleisters zorgvuldig en indien de. gevolgen .u vertrouwen schenken in onze wondervolle genees wijze,-hetgeen het ongetwijfeld,zal doen, dan zullen wij u met genoegen nog 3 paar van .onze vöetpleisters zen den na ontvangst van 'f 6.50;..." „Aliem", zei ik. „Ja"-, betoogde-Wouter, „de zaak was mij oókniét geheel duidelijk: ik móest het eene paiir prebeeren en als de gs-1 volgen mij vertrouwen schonken er nog drie paar koopen en wat verderop stond' dan weer dat bijna altijd de kracht van (letwcc eerste paren lioo- dig was enzbovoorts. „Kijk", daciit ik, „9ls.de koopman' het zelf niet precies weet, hoe.'.zal jk het dan weten?" en- besloot af te wachten: missclien zou ik dat tweede paar ook wel present krij gen. Maai- dat gebeurd'; toch niet. Wel kreeg ik daarna een tweeden brief, om toch bericht te sturen of ik baat bij dó pleisters gevonden had „bet is moge lijk", slaat daar verder in te lezen, „dat de pleisters u in uw geval geen voldoening hebben geschonken, doch dan moet daarvoor een reden zijn. Indien u veel loopt,' kunnen de voeLzoIen vereelt eri verhard zijn, zoo- Allerlei. Poincaré candidaat voor het presidentschap in F r a n kr ij k Poincaré is teruggekomen op zijn lxislu.it om een candid atuur voor het presidentschap te weigeren, nu Bour geois definitief besloot geen candida- tuu'r te aanvaarden. Niettemin hand haven Iti'bot, Dubost en Deschanel hun candidature!), zoodat er tot dus-, ver vier officieel© candidaten zijn... ïan de Residentie en haar bewoners. GLXXXIX. Kerstmis is hier kalm voorbijge gaan.. Niet dat anders de dcftige: resi dentie 'het .toonbeeld is van loonee- len, waarbij optreden van de politie noodzakelijk wordt in al de jaren, dal ik in Den Ilaag woon, heb ik het typische cachet" van would-he ver waandheid dat op de stad gedrukt is nog nimmer verbroken gezien maal'" het lecJijke weer maakte dat de menigte op straat heel wat geringer was dan anders.,Toclumoet het getal personen dat de feestdagen hier door bracht nietonaanzienlijk geweest zijn; aan de stations was het ai dagen van' tevoren een drukte van 'belang door aankomende reizigers en slagregens hielden dc meêsten bin nenshuis. De weck die voor Kerstmis' verliep, bracht heel wat meer leven digheid dan .do 25ste en 20sle Dceem- ber.Dc hulslrage was daar voor 'n góed deel oorzaak van. Nog nimmer heb ben de roode bes en de p'rikkclblaad- jes zooveel aftrek gevonden, als thans. We zijn gewoon in alle winkels een uitstalling te zien onder'rood licht en versierd met dc eigenaardige stijve takjes'die om hun onbuigzaamheid toch zoo zeldzaam decoratief staan, dc' hulst als bloem in knoopsgaten ön op hoeden en mutsen gedragen, heen dat hadden we hier nooit in die mate»'gehad.-Toonden de liec-ren nog eenige terughoudendheid, in -het zich tooien met de besjes, de damns deden het algemeen en vooral 's middags ln de -stad waren degenen, die het niet droegen, te tellen. Jammer dat er ditmaal geen mistle toe te krijgen was. Als dé dames zicli daar nu eens irieo opgemaakt had den De kalme Kerstmis sluit hier een kalm jaar af. Er is in 1912 niet veel in Den I-Iaag voorgekomen wat meer dan oppervlakkige emotie gaf. De sluiting van den schouwburg bracht de gemoe deren eenige ooger-blikken in beroe ring de storm ging heel gauw weer liggen en nu deze dringende zaak, die volgens wethoudo' Lely nog minder dan een dag en een nacht wachten kon, zonder blikken.of blozen tot 1913 is uitgesteld, kui ceri we er zeker van zijn, dat een heel groot deel van de eertijds verontwaardigden hun woede van een half jaar terug al weer verge ten zijn. Het nieuw© is er af en de aan dacht zoekt alweer een ander voor werp. Onder de groot© besluiten, die de raad in de afgeloopen twaalf maanden genomen heeft-, is dat tot bet slaan van een paar nieuwe verkeerswegen dooi- het stiulseertruni, vuil noord naar zuid en van oost naar west. Over de waarde van do geprojecteerde straten natuurlijk is er in den eersten tijd aanafbreken van de huizen nog geen denken wordt zeer verschillend ge-; oordeeld. Een tweede gebeurtenis van belang was do bebouwing van Zorgvliet, ja ren lang heeft de bouwgrondmaat schappij met d»c gemeente onderhan deld over de voorwaarden tot exploi tatie. Nooit werd overeenkomst gekre gen en eerst toen de firma Hoek en Wouters, die de jiandeu Haselroek en Oud-Wassana-er exploiteerde, do zaak in- handeu nam, werd een bouwplan verkregen, waaraan de raad zijn goedkeuring gaf. De eerste huizen werden reeds onder den kap ge bracht en in den zomer van 1913 zul len velen wel gaan wandelen in de duinen en heuvels, die- jarenlang zichtbaar, maar niet te bereiken wa ren. Voor schokkende gebeurtenissen op sociaal gebied bleef de gemeente, als gewoonlijk, gespaard, tenminste wan neer een staking in de bouwvakken en een dito poging tot lo-onsverhoogirig van de schippers, die het viiil van den asohtaal wegvoeren, niet mee- dat het moiisterpaar pleisters slechts de poriën heeft- kunnen openen." „En in den eersten brief staat, dat bijna altijd de kracht van de twee eerste paren noodig is om de verstopte poriën te openen zei ik. „Juist", antwoordde M outer. „Deze tweede brief was heel dringend „wij verlangen, dat dadelijk met het ge bruik van de pleisters voortgaat", schrijven do hoeren. J© begrijpt, dat dit niet de manier is, om mij er toe te brengen," die pleisters geregeld te gaan gebruiken' Ja, dat wist ik, dat wist ook zijn, vrouw en de lieel© familie, want wie iets van Wouter gedaan wil krijgen, moet hem precies het tegenovergestel de vragen van wat hij wenscht.. „ik wacht nu", ging hij met een pein-: zend gezicht verder,' „den derden brief af. Als jij soms rheumatiek mocht krijgen „Neen, dank je wel." „Komaan, geneer je niet", zei hij uitnoodigend, „zoo'n héél klein aardig rheuniatiekje, zeg niet zoo gauw nee, wie weet wat eengezellige afwisseling dat'wezen .zou in elk geval de pleisters zijn tot je beschikking", en daarmee stopte hij me een pakje in de hand, dat allerheftigst naar teer rook, zoodot op dit ocgenblik de lucht ervan nog in mijn schrijftafel hangt. Maar ik was nog niet van Wouter af. Twee dagen daarna kwam hij weer op bezoek, om te zeggen, dat bij pp- een andere merkwaardige adverten tie geschrevén had. „Hoe wórdt iemand redenaar?" vroeg kü triomfantelijk. „Dat wéét jé 'rekenen. De pogingen van een aantal winkeliers, oan teruggaaf te krijgen van belastwigpenningen, dio de ge meente op niet geheel en al correcte wijze geïnd had, mislukten. Ik vermeld dit opzettelijk hier, onv dat de raad met begrepen heeft dat achter den zuiver zakelijken kant van dit vraagstuk, ook nog een ethische school, en dit was: mag de gemeente opzettelijk, stilzwijgend gebruik ma ken van.' de onbekendheid van. inge zetenen. met de plaatselij los verorde ningen- De enkele da-gen, die ons nog tot den 3'lsteri resten, geven geen. pers pectief te zien van gebeurtenissen van eenig belang. We gaan dus 1913 in zonder definitieve voorstellen voor schouwbu i'gbouwvoor een tweede ziekenhuis, voor vuilverbranding, zonder» bepaald is, dat de wedden van de leeraren M. O. de-zoo 'hoogstnood zakelijke- verhooging zal ondergaan; zondër 'oplossing van liet Paleis- vraagstuk, van do .zóneregeiijng bij de'traan. We wachten nog steeds op verplaatsing van kazernes, op een nieuw Stadhuis, op succes van het uitgeven van grond in 'erfpacht, op éeh bétere haven te Scheveuingen. We-.-..'. Ik sqheid er mee uit. Do oudejaars avondstemming zou er onder lijden als ik ging opsommen wat 1913 bren gen moet, behalve opening van 'het Vredespaleis, een anatal congressen de viering van de onafhankelijkheid nu nog daargelaten. Zooals ik reeds schreef was de stemming "nier kalm én da.arom réén zalig uiteinde en een goed 1913. sintram! Amsterdamsdie Kout - LVI. Om en nabij Kerstmis. Wc hebben ons Kerstfeest gevierd en uii'bereiden wij ons tot den Oude jaarsavond voor, Tot den avond, dié vóór en bóven alles voor 't gezin'is en voor de huiskamer. - Vroeger jareii waren ook zelfs op dezen laatslcn avond van het jaar de café's-'open tót twaalf uur en later. Dat'ié gelukkig nu over T algemeen uit. 'Dé 'meeste cafë's sluiten op dc-Ji 'Oudejaarsavond om negen uur om het persu'neel gelegenheid te geven het feest' óók thuis bij en met de hunnen té vieren. Eii dat is goed. Ik'heb altijd medelijden gehad met de stakkerds, die' „oud-op-nieuw" vie ren in 't café onder gehuichelde, luid ruchtige'vreugde. De café-houder liet dan voor zijn goede klanten, z'n stam gasten, de kurken van de flesschen champagne, knallen en schonk met ruime hand. Opgewonden druk wenschte men elkander dan „alles best in 't nieu we jaar en voorspoed in zaken", er- werd nog een kaartje gelegd en dus laat in den nacht togen de „ouwe vrrjrérS" iiaar huis-naar Jiun kille huis kamer. Misschien om daar met wee moed te gedenken de jaren, dat er voor -lien óók een huiselijke kring was.' waar mét elkander de vriende lijke ernst van '1 uur der jaarwisse ling gevoeld werd en het vredig en blij was; De café-deuren zijn thans over 't algemeén voor die te beklagen enke len- gesloten. Tot het feest van den Oudejaars avond bereidt men zich voor;1 het Kerstfeest hebben we gevierd en dat beeft in Amsterdam een aardig,"kleur- rijk mooi leven gebracht. Amsterdam i s mooi en gemoode- lijk-vriendelijk in deze dagen. De donkere dagen voor Kerstmis zijn op gefleurd door het vroolijke licht uit de winkels met hun roode etalages en hulstvcrsieringen. Men ziet dat gaan deweg het Kerstfeest ook een llol- laiidsek feest wordt, zooals St. Nico- laas. Men ziet op straat en in trams de meuschen met takken hulst-, dat, frisséhe, aardige plantje met het mooie'blad en men ziet o arme Hollan'dsche deftigheid in 't gedrang T- heëren die zich niet ontzien op 't Singel waar de Kerslboommarkt is,, over zoo'n groenen boom doodgemoe- delijlc- delibereer en en onderhandelen, niet, dat kun je niet weten !"- Ik trachtte onverschillig te kijken, want'hij wist wel, de rakker, dat hij mij .hiermee in mijn zwak tastte. ïk hek. eenmaal den naam, dat ik een aardige speech kan slaan i' En niet ten onrechte. „Hier heb ik een boekje", ging Wou ter-voort, „waarin te lezen staat, dat iedereen redenaar worden kan." „Iedereen Zouden we zoodoende niet wat' Veel redenaars krijgen „Daar trekt de professor zich niets van aan en ik ook niet. Iedereen kan een flinke, Yrije, logische redevoering hóuden, 'maar alleen als li ij den cur sus van den professor kooptv" „Ahem", zei ik. „En die kost?" „Dertig en een halve mark, ruim aehtti.cn gulden."- „Dat is veel „Misschien", zéi Wouter, naden kend, „misschien ook niet. „Is acht; tien gulden te duur, om' een redevoe ring vrij en gemakkelijk te kunnen hoiidón en iedereen op vlotte en ge makkelijke manier te woord te staan Natuurlijk ziju er meuschen, aan wie dat oin zoo to zeggen van de wieg af, als'persoonlijk talent, is meegegeVeh. (Hier keek de kwast met groot welge vallen in den spiegel, waar hij vlak tegenover zat). Maar ook wie zoo ge lukkig niet is, kan dat uit professors cursus leer en." Daarbij keek hij me aan met een ge zicht, alsof hij zeggen wou„geef den. moed dus maar niet op, want je hebt nog een kans." Ik hield mé iri'en zei ;-„Wouter, als bet ooit zoover moet komen, dat ieder een redenaar is, zijn wij dc wanhoou nabii. Iedere handels^ er "een Soopën ten slotte, en alle deftigheid ten spijt, alsoï 't de ge woonste zaak van dc wereld is, naar buis dragen. De Kerstboom-markt is dit jaar „willig" geweest, 't Was, in de dagen vóór Kerstmis op 't Singel, van de Munt tót bet Koningsplein' of je ln een dennëbosch liep, zoo heerlijk geurde bet. daar. Do venters en vent- sters riepen de heerlijke eri schoon e qualiteiteh van hun waar uit en kop pers "en nieuwsgierigen verdrongen zich in dichten drom. De boomen'en boompjes gingen grif van de handen in beei wat A'msterdanische huizen hebben ze met klatergoud versierd, stralend in een weelde vaii kaarsjes- licht en beladen 'met verrassingen deh luister van eéri paar avonden gevormd. De man,.die gc-zégd heeft, dat er merkbaar' een „verteedering 'des bar- ten"' plaats vindt, zou tegenwoordig! mét de' Kerstdagen in Amsterdam ge nieten. Niet 'alleen het drukke beweeg in de winkelstraten van de honderden die de „pelits cadeaux" koopen, welke „entretieiment i'ausilié'' spreekt er van.,. Er spreekt van het mooié werk dat het Leger evenals trouwens in Haarlem en in bijna alle plaatsen van ons land doet om voor een paar da gen het leed van zoovelen te verzach ten. De .bekende potten hébben er aan herinnerd en de takjes hulst, die op straat te koop werden aangebo den. De. groote verhuiswagens vol Kerstmanden voor de armsteu der ar men. hebben in de armoe-wijken ge reden en 't Kex'slmaal in liet Paleis voor Volksvlijt, waar honderden van honger-blceke en van kou-huiverende armen de tradilioueele snijboonen met worst genuttigd hebben, is oolc dit jaar weer aangericht. Ik heb -meermalen die „elcrij" als persmens'ch bijgewoond en mijn In druk was dan steeds: ontroerend, in drukwekkend. 't Muziekkorps speelt als de honderden uitgehongerdeii zich aan tafel zetten en met een devotie die diep aangrijpend is, zingen allen een lied .mee, een lied van..lof en dank,.eeu-'vrponi lied. Kort,, heel kort. spreekt, dekolonel hen. toe .en-, dau vallen ze aan en ze eten en eten! Af en toe ziet uien er een eoïi stuk worst wegmoffelen voor thuis. Een stoere man, voor zijn zieke vrouw: een vrouw voor den ouden vader of moederOf er frommelt een kin- dex-vuistje 't heerlijke in een meege bracht slukje papier, omdat broertje of zusje ook wat.moeten hebben..De bleeke, magere, teere kleine had bet zelf wel heelemaal op-gekund, maai de arme geeft gemakkelijk van het weinige, wat hij heeft Wat ik nooit hel) kunnen begrijpen is, dat er zooveel meuschen zijn, die dit Kerstmaal aan de armen gaan zien als een soort publieke vermakelijk heid en elkaar wijzen op stakkerds, die wat heel gulzig de truetati© naar binnen werken.. M at voor genét schuilt er in deze boverdien hoogst onklesche afloerderij Ik heb mij nooit prettig gestemd gevoeld als. ik eenige oogen- blikken ex-officio op den middag van Tweedén Kerstdag In de groote Paleis zaal bad vortcétd... Deze'arme'hor,gerigen waren nu ge spijzigd en voldaan Maar daarna Dat is dé martelende geduchte, die je niet loslaat. 't Kerstfeest heeft ons, ook dit jaar, de verrassing gébracht van bespeling door den kunstenaar Vincent van het carillon op het Koninklijk'Paleis. Guur gierde de wind en af en toe striemde de regen. Maar duizenden en duizenden-stonden op den Dam en ge noten in eerbiedige, stille aandacht van het nu eens iret traditioneele, maar met zorg samengesteld© pro gramma. De Amsterdammers zijn toch een zonderling en au fond wel hcci sympa thiek soort meuschen. Daar wordl nu het carillon bespeeld, het carillon, dat men iederen Maan dagmiddag hooien kan, op een onge woon uur en alsof 't grootste wonder van de wereld gebeurt, verdringen duizenden ziuti op liet groote plein, Loopen de aangrenzende straten vol én is er een" mei.sekénmenigte bijeen grooter dan bij een vorstel ijken in tocht. Dat is de Amsterdamsche nieuwsgie righeid. En en nu komt- juist liet. aardige, het sympathréke die duizenden luis teren in devote aandacht "naar de Kerstliederen, die beieren iiiden reiziger een redenaar, iedere penning meester yan een vcreem'ging een.rede naar, je komt niet meer van hen af en o wee, elk lid van den Raad een rede naar, en dubbel e.i drievoudig wee, ook ieder lid van de Provinciale "Staten, zeven én zeventig Li getal. Wouter, ik verbied je het adres van dezen profes sor verder te verspreiden, omdat dit een misdaad wezen zou. Met al dat praten zou er geen tijd meer over schieten voor doen." ,,En wat doen wij anders dan praten vroeg Wouter, zeer ter sne de. „Maar-wees gerust, ik-zal er ver der niet over spreken. Wanneer de menschcn allemaal hetzelfde talent hadden, dan zou niemand in zoo'n ta lent meer plezier of voordeel hebben." En daarmee was het gevaar van de redenaars-academie afgewend, maar nu nog dagen later, beef ik bij de ge dachte aan de opleiding van ieder een tot redenaar. De gesprekken zou den geen eind meer hebben, vergade ringen zouden duren tot de aanwezi gen in slaap vielen, niemand zou, van pure redeneerdrukte, nog tijd en ge legenheid hebben onï wat anders te doen. De kuisvrouw zou geen tijd heb ben om de pot te koken, haar man zou 's middags op zijn woorden mogen kauwen en verder op niets, in huis, op straat, onder den grond en in de lucht zouden maar voortdurend redevoerin gen gehouden worden neen, het is toch een groot geluk, dat er in" onze maatschappij ook nog velen zwijgen. Maar Wouter had op nog meer ad vertenties geschreven. Op die voor een neuzenvervormer, bijvoorbeeld. „Als ik je dienen kan", zei hij, een handvol avond. Muisstil is het. De menigte be weegt zich nietmen luistert on neemt gretig de mooie, frissche klanken in zich- op. Hier en daar neuriet een groepje de bekende wijzen mee. Da trams glijden voorzichtig door do men- schendrommen heen en op verzoek klingelen ze zoj weinig mogelijk. t Is alweer een bewijs, dat ook' een „duizendkoppige menigte" te lei den en in stemming te brengen en te houden is Vergelijk nu eens in gedachten liet liederlijke bossen en brullen van zont.v looze en smakelooze liedjes op som in L ge feestdagen met dit doodstil! eerbie dig luisteren. Wanneer er wat goeds te zien of te hooren valt, dan is men bij ons in Amsterdam althans. vol waardeering. Dan geniet men en men houdt, rich binnen de perken. Ja, als er geen leiding is, als de menigte zelf „feest moet maken", dan wordt er uit den band gesprongen en dan wordt het eert walgelijk» hos- en drinkpartij. Maar zoodra is er niet wat goeds to zien, wat moois te hooren of men is vol aandacht en van ongerechtigheden is er dan geen spoor te ontdekken. Deze brief, die aan de Kerstdagen gewijd is, zou niet volledig zijn als ik niet aanstipte, dat de gebruikelijke Kerstrede, door Mr. P. J. Troelstra :-- thans weer zoover hersteld, dat'hij in liet openbaar kan optreden gehou den is, ditmaal in Bollevue, welks groote zalen weder stampvol waren. Men had zich gespitst op relletjes. Door „Het Volk" toch was bekend 'gl: maakt, dat de S. D. P.-leden opgeroe pen waren Ln grooten getale,.liefst een uur voor den aanvang, te verschijnen. De vergadering is echter kalm afge loopen, hoewei het debat tusscben den spreker en de heeren Wijnkoop en Sneevliet uiterst scherp was. D6 lezers va.i „llaarleiri's Dagblad* zullen zeker wel als deze brief ver schijnt" een verslag der rede onder do pogen hebben gehad. 't Voornaamste van het door Mr. Troelstra gesproken© schuilt in zijn. verklaring omtrent de houding, d-our de S. D. A. P. aan tc nemen bij de. herstemmingen in 1913: Mi\ Troelstrn kon uit den aard slechts een persoonlijke opvatting uit spreken, aangezien het Congres der S. D. A. P. te zijner tijd over die hou ding beslissen zal. Als zijn persoonlijke meening dan' zei Mr. Troelstra, dat indien de duis tere punten in het Concentratie-pro gram, t. \v. het militaire en het finan cieel© (waar da gelden voor de Staals- pénsionneering vandaan moeten ko men) opgehelderd zijn de „verburger lijkte S. D. A. P.", zcoals spr. het sar castisch noemde, aan 't adres van de S. D. P.-leden onder zijn gehoor, een accoord zullen moeten aangaan mol de vrijzinnige groepen. Worden deze punten niet opgehel derd, dan zal de S. D. A. P. volgens Mr. Troelstra moeten handelen naar omstandigheden, onafhankelijk van coalitie en concentratie. Het congres zal wel in dezen geest' beslissen, naar alle waarschijnlijk heid. En thans wensch ik mijn lezeressen en lezers een goed jaar-einde. AMSTERDAMMER. Binnenland BOND VAN NEDERLANDSCIIE ONDERWIJZERS. In tegenwoordigheid van een groot aantal afgevaardigden uit alle deeleu des lands en vele belangstel loncten werd Vrijdagavond te Groningen do jaarvergadering geopend van dcu Bond van Nederlandsohe Onderwij zers. De voorzitter van den Bond, de hoer F. L. Ossendorp, hield ©en openings rede, en zei o. a. Toen ik mij ging zetten, om de ope ningsrede t© schrijven, las ik eerst nog eens na, wat ik het Yo-ri-ge jaar tot u gesproken had, en kwam daar bij tot de ontdekking, dat ik u dezelf de rede, met een kleine wijziging en aanvulling hier en daar, weer zou kunnen voordragon. Wel een bewijs, dat er in den toestand van het onder wijs en in de positie van den onder wijzer eigenlijk niets veranderd is- En zoo Is het. De liefde voor hot, onderwijs en de waardeering van don onderwijzer staan bij de autoriteiten nog op het zelfde lago peil van vorig© jaren. De Vereeiiigiiig, die steeds voor de be- papieren uit den zak balende, „dan zijn hier de bijzonderheden. Je neus is niet al te mooi, wat dik en wipperig aan de punt...."- „Hij is mij goed genoeg en elke neuS is voldoende, die niet in andermans zaken gesloken wordt." „Sommige menschen zijn met weinig tevreden", ging hij onverstoorbaar verder, ,,'t Js anders jammer, want in de circulaire lees ik, dat ook vorsten en prinsessen den neuzenvervormer hebben laten komen." „Daar hoor ik niet bij", zei ik, wat hij met een onsangemunen nadruk be vestigde. Daarop bood hij mij nog wat anders aan, een middel tegen corpu lentie, ook al in advertentiën in buiten- landsche tijdschriften gevonden'. Ik wil wel weten, dat dit me trof. Do een heeft deze zorg, die hem kwelt, de an- dere gene, welnu ik heb een hekel aan mijn buikje en kan ik ook qo slank heid van mijn jonge jaren niet terug krijgen, ik zou wel graag magerder zijn. „Maar denk er om, ik neem er geen medicijnen voor in." „Dat hoeft ook niet", verklaarde Wouter en gaf me papieren, waaruit bleek, dat de uitvinder corpulentie wil genezen met zeep. Jo waseht langzamerhand de vetlaag weg 1 Nu ik dat gelezen heb, ben ik op al les voorbereid. Als nu morgen per ad vertentie iemand aanbiedt ziju hoofd vooreen jaarlijkschen huurprijs tegen een ander te ruilen, zal ik me daar over niet verbazén. liet papier is wél geduldige FIDELIÖl

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9