NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Instantanées. 30e Jaargang, 8fe. 9057 Verschijnt dageftjks, bsfeake op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 30 DECEMBER *812 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTE NT IËN: per DRia maanden; föllL Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - 1,0 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is. (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 V it-v f§8' PtW50 Cts' voor 3 Plaatsingen k contant OöSustrewd ZoEgsblad, voor Haarlem J 037K Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Costfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 31 DECEMBER. Orgelbespeling ia de Groote Kerk, van 1 tot 2 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen, vergadering, 10 1/2 uur. Stadsnieuws NIEUWJAARSWENSCHEN. Iii de aankondiging in een onzer vorige nummers stond, dat de adver tenties met Nieuvvjaarswcn- Bch en zullen opgenomen worden in ons nummer van 30 December, na tuurlijk is bedoeld 31 December. Nu al historisch. Wat is er in de laatste twee jaren Ontzaglijk veel gebouwd langs den Schotcrweg, Talrijke nieuwe huizen groepen zijn verrezen, liet eerste van de huizengroep, een paar minuten voorbij het Iluis ter Zanen, heeft in den zijgevel een gebeeldhouwden Eteen, die een getrouwe voorstelling ir. laag relief geeft van het tegenover liggende landschap in zomerkleed, n.l. de weide met vee tot aan het Spaarne, de bekende „ton" en het molentje. Aan het Spaarne is men bezig aan 't afwerken eener nieuwe fabriek, zoo- dat de gevelsteen in 't nauwelijks vol eindigde huis al historisch is. SLAAG INPLAATS VAN CENTEN. Zaterdagavond om 6 uur ontmoette een bakker op den Schotersingel bij do Kennemerstraat, een half beschon ken man, van wiens vrouw hij onge veer nog 2 krijgt. De bakker had daar zeker al eens om gemaand. Dit scheen niet naar den zin van den be- schonkene te zijn. Althans hij vloog op den bakker af en gaf hem een paar rake klappen. De bakker vluchtte met achterlating van zijn wagen. Door een jongen werd de wagen later den bak ker achternagebracbl. ALG. VEREEN. TOT BESTRIJ DING VAN WERKLOOSHEID. Men schrijft ons: In aansluiting aan een vroegere opgave kan thans gemeld worden dat in de maand December is uitgekeerd aan: 25 schilders. 7 timmerlieden, 11 opperlieden, <4 slucadoors, 5 grond werkers en 4 metselaars; de le week wérd uitgekeerd aan 28 personen. 2e week aon 26 personen, 3e week aan 33 personen, 4e week aan 42 perso nen. De eerste week werd betaald: 70 en I 66 b.iislag (door het Gemeente fonds). de 2e week 67 en (64 biisiag, de 3e week f 78 70 en 7.3 70 biisiag en de 4e week (102 50 en (9750 biisiag. totaal is er dus door de vereeniging ƒ318 20 en door het gemeentefonds als bijslag (299 20 betaald tot leniging der werkloosheid. Hoewel de toestand niet bepaald ongunstig mag genoemd worden, kan toch, lettende op de vele werken die nog in 't eerste stadium verkeeren, gezegd worden dat vriezend weer veel werkloosheid zal veroorzaken. Vele bouwvakarbeiders schijnen nog niet te beseffen welk een steun de werk- loozen-vcrzckering biedt, vooral de jongeren ontbreken nog op de leden lijsten. Dievegge. Een dienstbode heeft zioK schuldig gemaaikt aan diefstal vain geld. Zij had a! achtereenvolgens een gulden of vijf uit een portomonmate geno men. Toen zij nu weer een gulden nam, kwam het uit. Zij bekende en de gulden werd nog in haar bezit ge vonden. DE GRAVESTEENENI3RUG. Door bet breken van een rondsel-as kon Zaterdagmiddag van 5 tot 7 uur de juist omhoog gedraaide Gravestee- uenbrug niet meer neer, 't geen na tuurlijk voor het rij- en voetgangers verkeer zeer lastig was. Om 7 uur was de as hersteld en kon de brug weer neergelaten worden. WAT MOEST HIJ ER DOEN? Een politieagent zag gisterenavond cm tien uur een dronken man rond scharrelen in de voorkamer van -bet perceel Prinsen Bolwerk no. 4. Hij was naar binnengekomen door een raam, dat opengezet was, om de kamer te luchten. De man had zich twee schoon© hianid doeken toegeëigend. De politieagent nam den man imee naar liet Bureau. RIJNLANDSCHE HYPOTHEEK BANK. Deze bank zal (500.000 41/2 pandbrieven uitgeven lot een koers van 100 Aan de toelichting van het prospec tus ontleenen wij het volgvide: Reeds een gedeelte der uitgifte is ge plaatst. De Pandbrieven zullen vijf jaar na dato pari kunnen worden uitgeloot, terwijl de bank zich de be voegdheid tot vroegere uitloting voor behoudt tegen 1001/2%. Aanleiding tot de uitgifte was en is dat sedert eenigen tijd door het geld- beleggend publiek hoogere eischen zijn gesteld aan de rente van fond sen voor solide belegging, terwijl daarnevens de bank tegenwoordig in staat is betere voorwaarden le bedin gen voor hare hypothecaire leenin gen. Daar. intusschen de uitgifte dezer nieuwe stukken koersverlaging met zich brengt der in omloop zijnde stuk ken van lagere rente-typen, heeft het bestuur gemeend er toe te moeten bij dragen om het nadeel, hierdoor ont staan voor de bezitters van de 4 en 41/4% pandbrieven te verminde ren. Daartoe zal telken jare door den Raad van toezicht worden bepaald welk bedrag van deze fondsen, gedu rende een alsdan te stellen termijn, zonder koersverschil, tegen 41/2 pandbrieven kan worden ingewisseld. Aan de bank zal slechts worden ver goed eene bijdrage in de kosten dier verwisseling, welke gesteld wordt op (10 per (1000. Het te con verteeren bedrag is voor 1913 gesteld op minstens ƒ30.000 aan 4 en 5000 aan 41/4% stukken. Op 30 November 1912 was aan pand brieven in omloop 1.216.450. Zij wor den gedekt door eerste hypothecaire vorderingen teu. bedrage van 1.233.675 en door het obligo van aan deelhouders, groot (450.000. Medegedeeld kan worden dat. ook dank zij het gunstig onthaal hetwelk de 41/2 pandbrieven reeds bij het geldbeleggend publiek ondervonden, de resultaten van het boekjaar zeer gunstig zijn. De Plantsoen be waking. Met ingang van 1 Januari a.s. zul len d© plantsoenen des Zondags we der door plantsoen wachters bewaakt worden, niet meer door de politie. Voor den Zondagsdienst zullen de wachters geen loon ontvanger, maar een vrijen weekdag. „V o o r u i t g a n g". Zaterdagavond gaf de combinatie van de tooneel- en muzielcvereenig'mg „Vooruitgang" hare tweede uitvoe ring in dit seizoen in den Schouw burg, aan den Janswcg. De muziekvereniging opende het programma onder leiding van den directeur, den heer Hariot, met een marsch van Bidgot, „Sons of the Bra ve", welke marsch goed werd uitge voerd eD „Valse Brune", van Krier. Ook deed de muziekvereniging zich hooren in de pauze. Opgevoerd werd door dc tooneelver- eeniging het drama in drie bedrijven van H. Kesnig, getiteld „Konings macht". Het stuk werd genoemd een sociaal beeld, en het kon dan ook als zooda nig beschouwd worden. Het stuk speelt in een arbeiders stad, en de strekking van het stuk is, dat de arbeiders in opstand komen te gen een voorgestelde loonsverlaging, met gevolg dat een staking uitbreekt. Vooral de rol van den groot-indus trieel Van Halmen werd uitstekend uitgeheeld. De rollen van de dochter van den groot-industrieel, Sophie, evenals die van dominee Vlietman, werden min der goed vertolkt, de overige rollen werden goed uitgebeeld. Tusschen de bedrijven door deed de muziek vereeniging zich nog hooren in „Faintasie sur la Somnabule" (opera van Bellini), van Jan Claude Augé en „Enchanteresse" (Valse de concert), van v. Burg, welke evenwel door de muziekvereeniging nu juist niet onberispelijk werden uitgevoerd. Somtijds hoorde men meer accompag nement dan melodie. Na de pauze voerde de tooneelver- eeniging nog op het éémbedrijvig blij spel met zang van Ant. Bosch, geti- tcld „De twee vrienden", dat een wer-i kelijk heel leuk tooneeltje geeft en dan ook wel den lachlust opwekte. Vooral de vriend van den oude en Frans Vink, waren uitstekend op dreef. Men schaterde dan ook soms over de leuke grappen. Telkens komt men tot de ontdekking dat dergelijke blijspelen méér voldoen dan drama's. 13ij het drama was wederom op te merken, dat vele bezoekers de strek king er van niet begrepen. Nadat de muziekvereeniging nog had uitgevoerd „Fantaisie Ballet", van Montague, en gesloten had met de gebruikelijke „Finale" werd de dansvloer gelegd en bleven de aan wezigen nog langen tijd onder een lustig dansje, onder leiding van den heer H. B. Dreijer, bijeen. j Vraaggesprek van den flag. Wat vertellen uit die 25 jaar, dat ik aan de brug draai? zei de brug wachter van de Melkhrug, J. Cornet, toen 'k vanmorgen in z'n planken huisje op 't Spaarne tegenover hem zat. Daar moet ik eerst eens op verzin nen. U weet. uit den dienst mag ik niet vertellen 1 Dat wist 'k, maar zoo 't een-en-ander zou er toch wel zijn, dat zelfs niet on der het geheim van den brugwachter viel. La's kijken zei Cornet, u komt me nou zoo overvallen. En terwijl hij zat na te denken, speurde zijn oogen meteen naar voren en achteren door de raampjes, om te zien of er altemet geen „scheepvaart' aankwam. Want als er scheepvaart was, dan moest hij draaien. En dat gebeurde onder ons gesprek zoo'n keer of drie. Dan had ik den tijd, om net hokje eens rond te zien, waar de brug- geman het grootste deel van zijn le ven doorbrengt. Een tafel met een ouden armstoel er bij en vlak in de buurt een lekker warm kolomkachel tje. Aan den wand een reddingboei met 't woord Melkhrug" op den wit ten kring. Verder een haak om „lichte" drenkelingen uit het water te pikken en een geheimzinnig bruine kist, naar welks doel ik wel had willen informee- ren, als 'k niet gevreesd had, dat er een of ander stadsgeheim in zat. Ja, zei Cornet, toen hij weer een maal z'n plicht gedaan had, 't is hier een drukke brug en je hebt een verant woordelijken post. Want aan andere bruggen zijn dubbele wachten. Maar hier ben je maar alleen. Als je r.ou de brug opendraait ben je de hekken niet meester. De menschen doen ze al open vóór je er bij kon komcD. Dan moet je maar voortmaken, dat je je draaiers op z'n plaats brengt voor de rijtuigen. Zijn er met die hekken niet dik wijls ongelukken voorgekomen Ja, dat is vroeger dikwijls ge beurd. Toen st.or.der de hekken vlak tegen de bnig. Als er dan kinderen waren, dan staken die hun voetjes on der het hek door en dan raaiden die klem tusschen de brug en den j 't, Is wel gebeurd, dat we benee'en op 't landhoofd de teentjes vonden lig- I gen. Eens is er een meisje zoo door ge wond, dat. ze aan de gevolgen is ge storven. Maar dat is wel een jaar of 14 geleden. Tk had al dikwijls Gevraagd om die hekken verder van de brug af te zetten. Dat had ik eens in Rotter dam gezien, maar daar is toen niets van gekomen. Eerst een jaar of vier geleden zijn de heliken verplaatst en nu veertien dagen geleden nog weer wat, om de hekken los te maken van de lantarenpalen op de hoeken. Want met het dichtgooien van de hekken, braken de kousjes elk oogenblik. Nou is 't beter, nu hebben we ook beter licht, 's Nachts is 't op de brug com pleet dag. En ongelukken kunnen er ook niet meer gebeuren, want de hek ken staan nu wel een meter van de brug af. i Ben je altijd bier aan de Melk- brug geweest Nee, ik ben aangesteld aan de Langebrug, maar daar bleef 'k maar drie maanden. Ik ben dus op 1 Januari 24 jaar en 9 maai den aan de Melk hrug, maar brugwachter ben ik dan toch 25 jaar. In die 25 jaar is *t verkeer zeker toe genomen Ja, dat scheelt 'n boel. Toen 'k hier kwam kwamen er 5000 schepen in een jaar. Toen lag deze brug net een jaar. Ik ben dus om zoo te zeggen met de brug gegroeid. En nu wijst m'n boek uit, dat we dit jaar al 9000 schepen hebber» gehad. Dat komt door de stoom en de motorre. Voor 25 jaar wist je van geen mo torre, maar nu zijn er een heeleboel. De ikleinen schieten onder de brug door. Maar voor de groote moet' je draaien. Ja, 't is hier wel een drukke brug, alles wat naar Amsterdam en naar de Meer gaat moet hierdoor. Heb je wel eens ongelukken met j de brug gehad. Nee. dat is me gelukkig nog nooit gebeurd. Maar 'i is wel dikwijls oppassen. U weet, dat de ee.ne karot langer is dan de ander. Aan den kor ten kant zitten van anderen kasten met gewichten en keisteenen, om de hrug in evenwicht te houden. Ook van boven ligt er ballast op. Maar als 't nu sneeuwt, dan dempt het lange eind van de brug toch ©n je kunt dan de brug niet opendraaien, want ie zit dan klem. Eens heb ik het gehad, dat de brug vastgevroren zat. De sneeuw tusschen de brug en den wal in was vast gaan vriezen. We zijn toen met vijf maai aan den gang i geweest, om de brug open te krijgeD, maar de boot van Bus heeft 'm per slot van rekening open moeten Lrek- ken: we konden het niet gedaan krij gen. Hoe draai je zoo'n brug nu open? Eerst draaien we de brug van z'n i rondsels af, dat noemen wij de brug opzetten. Als dat klaar is, kunnen j we Tm opendraaien. Als je 'm nou weer dichl gedraaid hebt, dan- moet ie weer vastgezet worden. Maar vooral voor de hiekken had je wel een noodhulp noodig, net als op de andere bruggen. Zijn er dan op alle andere Spaar- nebruggen noodhulpen? Op de 's-Gravensteenenbrug zijn J ook maar, net als hier, twee man, die elkaar aflossen, maar daar is toch nog een derde man, die wel niet In dienst van de gemeente is, maar toch j helpt als de korte klep op moet. I Wie betaalt dien man dan? De schippers. Het bruggeld is er ook maar tien cent, maar als de'korte klep op moet, moeten de schippers vijf cent meer betalen. Als we hier een hulpwachtor hadden, zou het verkeer ook beter ge-1 regeld kunnen worden, als de hekken opengaan. De wagens honden hi ar wel rechts, maar bij de menschen kan je- er dat niet in krijgen. Hoelang is de werktijd nu aan zoo'n brug? Ik kom om 7 uur en ga dan om 1 uur naar huis. Dan kom ik van 's avonds 8 uur tot 's morgens 7 uur en dan des middags weer van 18 uur. Heel vroeger hadden we ook des Zondags dienst, maar later kregen we dien om de 14 dagen vrij. Maar daar aan had ik niet veel, want des Zater dagsnachts had iik toch dienst tot 's morgens toe. Nu krijgen we met 1 Januari ook den Zaterdagnacht vrij, aoodat we dan om de 14 dagen een geheel vrijen Zondag hebben. Is het 's nachts wel druk? Soms wel. Bv. in het voorjaar, als de schippers koemest varen voor de bloemisten en in het najaar. De motorre komen dan de haring uit IJmuLden halen en brengen die naar Katwijk. Dat begint al met Haar- lemmerkermis en 't duurt tot in De cember. En heb je in die 25 jaar veel wederwaardigheden meegemaakt? Nou, ik heb 't nogal eens gehad, 'lat er kinderen in 't water lagen, die Ik er uit heb gehaald. Dat gebeurt t meest bij die trapjes in den wal. Die moesten zij dicht maken, want daar zitten telkens jongens op en. vallen er natuurlijk wel eens af, in 't wa ter. Een keer heb ik het maar gehad; dat ik eeu jongetje ophaalde, dat ge storven was. Dat was erg treurig, maar ook heb ik eens een merkwaar dig geval meegemaakt, dat niet zoo treurig afliep. Op 'n goeien morgen, om 'n urn- of zes hoorde ik help, help roepen. Ik ging er met de dreg op af en ik v-on-d Ln 't water liggen... een agent van politie. Ik haalde hem er uit en vroeg hem, hoe ben jij er in geko- .,Wel", zei-ie, „ik zag wat verdachts onder de brug en toen ik mij voor over boog om beter te kijken, viel ik in het water." Maar ik geloof ar nLk-s van. Ik ge loof eerder, dat hij liep te 6lapen. Want hij was nog niet lang in dienst en 't is niet iedereen gegeven, om des nachts rond. te loopen eni wakker te- blij ven. De bruggeman vertelde me nog an dere voorvallen over branden en vechtpartijen, waarbij hij een handje geholpen had, maar daar die weinig met z'n vak te maken, hebben, zwijg ik daar maar over. BIOSCOOP. De bioscoop maakt ook in onze stad veroveringen. Nu is er al weer een bioscoop-theater bijgekomen. De groote -en frissche zaal van „St. Bavo" zal gedurende eenige avonden ".u de week geëxploiteerd worden als bioscoop-theater, onder den naam „Union". Zaterdagavond werd de openings voorstelling gegeven. Een afwisse lend programma werd daarbij afge werkt, waarbij mooie natuuropnemin gen, (o.a een kijkje in een oorwoud), aardige humorist teche voorvallen (we denken aan „de zes verloofden van dan- Comboy") en eenige drama's in beeld gebracht werden. Interessant was vooral „Hoe Washington de De- lawara overstak" een stuk historie. Tusschen de bioscoop-nummers gaf een juffrouw piano-spel en zong ook eenige liederen. Het getal bezoekers was Zaterdag- avond nog niet talrijk, maar 't was ook de eerste avond. i Nieuwe Zondagsschool. Onder leiding van mej. S. Vester wordt Zondag 5 Januari a.s. in het Blauwe Kruis een Zondagsschool ge opend voor kinderen-geheelonthou ders. Deze school, onder den naam van Kinderbond, gaat uit van de afd. I Haarlem der Nat. Ctar. Geheel-Ont- j houd-ersvereeniging. Aanbesteding. Heden is aan het gebouw van het i Provinciaal Bestuur dezer provincie, I aanbesteed: „Het uitbreiden van het j wegennet met rioleering en water voorziening aan de Zuid west zijde van de Vïsschershaven le IJmuiden, deel uitmakende van de werken tot uitbreiding van die haven. Raming f 22.500. 1 Laagste inschrijver W. J. G. van Haaren, te Nijmegen, voor f 19,749. NEDERLANDSCH M. O. Voor dit examen is te 's-Gravenha- ge geslaagd de heer A. Jonk te i Haarlem. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de J Laatste Berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Bij de heden gehouden aanbeste ding van het eenjarig onderhoud der .-gemeente-werken, uitgenomen glas-, schilder- en behangwerk, is inge- schreven door P. Srnit, te Heemstede, voor (1385. A. Verdonsohot, id., voor 1208. L. Zieren, id., voor 927. Theod. Smit, id., voor (896. C. Verdonschot, id., voor 793. Aan den laatste is het werk ge gund. Voor het schilderwerk is ingeschre ven door J. Hendriks. Heemstede, voor ƒ373. A. Tibben, id., 439. H. Goikhorst, voorheen j. Retel, id., 311.75. Aan de laatste firma is dit werk ge gund. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 31 December 1912, des voormiddags te 10 1/2 uur. Punten ter behandeling. I. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Installatie van den Burgemees ter. 3. Benoeming Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De inschrijving voor de Nationale Militie, lichting 1914, zal voor deze gemeente gehouden worden op 14 Januari a.s. Intrede Ds. Hospers. Na 's morgens door Ds. Snethlave, van Lisse, bevestigd te zijn, heeft Ds. F. G. Ilospers Zondagavond in de Ned. Herv. kerk alhier zijn intrede gedaan. De nieuwe leeraar had 2 Petrus 119 tot tekst van zijn preek gekozen. De opgekomen schare was zoo groot, dat het geheele kerkgebouw was bezet. VOETBAL. De voetbalwedstrijd tusschen Excel sior I van hier en Berkenrode II van Heemstede is gisteren door de Ilille- gommers met 21 gewonnen. ZANDVOORT. Door den jachtopzichter P. Zeg waard is prcces-verbaal opgemaakt tegen J. B. en J. v. d. P., beiden wo nende te Amsterdam, wegens jagen zonder jachtacte of buitengewone machtiging. Een geweer werd in be slag genomen. Met de reddingboot der Noord- en Zuid-Hollandsch> Redding-Maatsch. is een goed geslaagde proeftocht ge-' houden. De boot bevond zich in goeden staat. Zondagavond werd door de R, K, Zangvereeniging „Arti et Religion!", directeur de heer Jac. de Jong" een uitvoering gegeven in de concertzaal van Café Zon.erlust. De verschillen de nummers werden zeer goed gezon gen. Mevrouw Berghuis—Schoon, so praan, te Haarlem, die hare medewer king verleende, gaf eenige nummers ten beste, die veel bijval verwierven, De vereenigin kan met voldoening op deze goedgeslaagde uitvoering terug zien. Rechtszaken VALSCHHEID. In zake mejuffrouw Groen, door de rech-tbank te Dordrecht veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf we gens valschiheid in een aanvrage tof levensverzekering, met vrijspraak van vergiftiging op haar vader ge pleegd, bevestigde hot gerechtshof te 's-Gravenhage het vonnis dier recht bank, behoudens de straf die tot vier maanden werd verminderd. Sport en Wedstrijden HAARLEMMERMEER. De tweede winterpaardemnarkt zal te Hoofddorp gehouden worden op 21 Januari a.s. intusschen zijn in hei begin der maand plaatselijke monste ringen aangekondigd voor aankoop van jong-o paaiden. Behalve de opneming in het buurt verkeer met Amsterdam -en Haarlem, heeft de Hollandsche Spoor nu ook tieiu'itienhoekjes met Amsterdam in gesteld. Opgericht. Aan de Lijnden is, na een openbare vergadering, een afdeeling .van het Verhond Patrimonium opgericht. Dit is thans de derde afdeeling van genoemd verbond in deze gemeente. Politieke rede. Naar wij vernomen zal op een na der te bepalen dag in de maand Ja nuari, door het lid der Tweede Ka mer, den heer W. dc Jong, te 's-Gra venhage, te Hoofddorp een politieke rede worden gehouden over „De Ta- riefwet". Dit geschiedt op verzoek van de li berale kiesvereeniging „De Grond wet", alhier. HILLEGOM. Kerkelijke verkiezing. Tol ouderling der Gereformeerde Kerk alhier is gekozen de heer C. van der Meij en tot diaken de heer Joh. Kraay. Door beide beeren is de benoe ming aangenomen* SCHIETEN. HAARLEMSCHE SCHIET- BOND. Alle vereenigingen, uitgezonderd „Generaal Joubort", hebben haar 1ste en 2de ronde afgeschoten. De stand op heden is als volgt Eerste ronde Generaal Van Merlen, 910—S93, 53 1803 p. Voor Vaderland en Koning, 891-911, Is 1802 p. Generaal Joubert, 908—807, is 1715 punten. Bloemendaal Commando, 885—816, is 1701 p. Claudius Civilis, 861—827, is 1688 p. Tweede ronde Generaal Van Merlen, 898—915, is 1813 p. Voor Vaderland en Koning, 897-895, is 1792 p. Bloemendaal Commando, 816740, is 1556 p. Claudius Civilis, 854843, is 1697 p. Generaal Van Merlen slaat dus No. 1 voor het eerste vijftal met totaal 1808 p., en eveneens No. 1 voor de combinatie met 3616 p. No. 2 staat Voor Vaderland en Ko ning, met 1788 p. voor het eerste vijf tal en met 3594 p. voor de combinatie. Eigenaardig is het op te merken, dat het tweede vijftal van Generaal Van Merlen het hoogste punten-aanlal behaalde, en ook het totaal van het eerste vijftal juist heeft verdubbeld. DE SCHIETSPORT IN 1912. Onze medewerker schrijft Het jaar 1912 is voor de beoefenaars uit Haarlem en omstreken der edele schietsport een belangrijk jaar ge weest Allereerst zij gememoreerd de als altijd goedgeslaagde winter- en eindwedstrijd op de. buks van den Noord-Hollajidschen Schietbond, ge houden in het Haartemsch Schiet- gebouw vervolgens de uitstekend geslac-"© wedstrijd op groot geweer, uitgeschreven door Generaal Joubert, ter gelegenheid van haar 121/2-jarig bestaan, gehouden van 21 Mei tot 3 Juni. Hierna verdienen vermelding de zomer- en eindwedstrijd op groot ge weer van den Noord-IJollandschen Schietbond, gehouden op 23 Juli te Amsterdam, en de eveneens te Am- sterdam op 5 Augustus gehouden wedstrijd op groot geweer en buks, uitgeschreven door den Kon. Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren. Ook van niet weinig belang waren de wedstrijden van den Haarlemschen Schietbond, waarvan de eindwedstrijd op buks plaats had op 29 April en op

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1