Dl quaeslle tusschen ServIS en OestenrUk-Uongarlje De quaestio omtrent den consul van genoegen genomen met de Servische uitleggingen en verontschuldigingen, aannemend, dal 't voorgevallene veel minder ernstig is, dan men aanvan kelijk dacht. In de officiëele berichten door de regeering der Donau-monarclue ver spreid, is evenwel nooit gezegd wat er precies is gebeurd. Thans komt de „Frankfurter Zei- tung" met een interview van een ambtenaar van den consul Prochas- ka, die verzekert dat 't voorgevallene wel zeer ernstig was. De Serviërs zijn 't consulaat met geweld binnenge drongen, hebben daar gewonden en zieken (waaronder zelfs vrouwen) vermoord en den consul als gevange ne weggevoerd. Later is de consul vrijgelaten. T Is vreemd, dat Oostenrijk-IIonga- rije deze zaak nu wat btauw-blauw gelaten heeft, als do Serviërs zich in derdaad aan zoo'n ernstige schending van 't volkerenrecht hebben schuld'g gemaakt. Zullen we ooit nog hooren hoe 't precies gegaan is met consul Prochas- De ontstemming van 't publiek in Servië, tegen de houding van de Eu- ropeesche mogendheden inzake Alba nië, neenu toe. Als de Serviers in hun opgewondenheid maar geen gevaar lijke dingen gaan doen. De stemming te Belgrado. De „Samouprava" publiceert (vol gens de „Maandag Crt.") een heftig artikel, waarin zij voor Albanië vast te stellen grenzen bespreekt en ver klaart, dat het .een politieke monstru ositeit zou zijn, om aan de overwon nen Arnuulen de steden, die hen en do Turken door de Serviërs ontnomen zijn, torug te geven. „Hoe groot de goede wil van Servië tegenover Euro pa ook is om den vrede te handha ven, toch heeft niemand het recht aldus genoemd blad om te eischen dat het polftieken zelfmoord pleegt en al zijn plichten al3 natie in den-sleek laat- De Serviërs in Albanië. Een correspondent van de „Secoio" te Durazzo seint: „De mededeeling, dat Albanië auto noom zal worden verklaard, heeft in het Servische leger groote ontstem ming gewekt. Officieren en soldaten verklaren openlijk, dat zij vastbeslo ten zijn ook tegen den wil van Euro pa te Durazzo le blijven. Intusschen beginnen de Malissoren zich le organiseeren en de Serviërs, die vroeger door hen gesteund wer den, aan te vallen. Deze hebben Du razzo daarom in staat van beleg ver klaard en tevens reeds een aantal van hun vroegere vrienden en bondgenoo- ten, Christenen zoowel als Moham medanen, laten ophangen." De Oostcnrijhsche mobilisatie. Uit Belgrado wordt aan de „Maan dag Crt." geseind, dat alle geruchten over do terugzending der Oostenrijk- sche troepen onjuist zijn. Een ge deelte der reservisten is werkelijk naar huis gezonden, maar terstond door een andere lichting vervangen. Allerlei. Duitschland en Rusland. Een Ilavas-nota meldt: Sommige daden schijnen aan de reis van den liussischen minister van oorlog Soek- homlinoff naar Duitschland, een poli tieke beteekeni3 te hechten en haar in verband le brengen met de huidige gebeurtenissen. In Russische bevoegde kringen verklaart man evenwel, dat de minis ter de reis waartoe sedert geruime n tijd reeds besloten was met geen ander doel heeft ondernomen dan om de plechtigheid van de eerste steen legging van het monument te Leipzig bij le wonen, dat de reis geenszins een politiek karakter heeft en dat de minister met geencrlei diplomatieke of militaire zending is belast. De ministerièelc crisis in Portugal. De president der republiek heelt geconfereerd met de presidenten van senaat en kamer. Naar het schijnt, zal de ministeriëele crisis op gelost kunnen worden, zonder het parlement er in te betrekken, zoo wordt verzekerd. Gisting in Mandsjoerije. Een telegram uit Moekden meldt (volgens de „Tel.") dat in Mandsjoe rije pogingen in liet werk worden ge steld om het oude Mandsjoerijk weer te herstellen. Deze pogingen worden niet alleen gesteund door de Mand- sjoes, maar ook door de conservatieve Chineezen, zelfs door militaire en civiele autoriteiten. De regeering te Peking heeft den gouverneur-generaal last gegeven ie- deren opstand ten krachtigste te on derdrukken. De beweging is bijzonder sterk in de provincies Moekden en Kirin. De nationalistische pers is van meening, dal de actie door Japan gesteund wordt. Uit Mexico. De Mexicaansche rebellen, onder bevel van „generaal" Pedro Ortiz, heb ben wederom danig huisgehouden in het zuidelijk gedeelte van den staat Durango, waar zij een honderdtal soldaten van liet bondsleger in de pan hebben gehakt en de steden Panuco en Avino hebben leeggeplunderd. Binnenland EERSTE KAMER. Do wetsontwerpen, die Zaterdag werden aangenomen, waren die tot 1. Wijziging en aanvulling.van bet lilde hoofdstuk der Staatsbegr. voor 1911 en aanvulling en verhooging van het lilde hoofdstuk der Staatsbegr. voor 1912. (Diverse onderwerpen} 2 wetsontwerpen) 2. Wijziging van de begrooting der Alg. Landsdrukkerij voor 1911 (Kos ten Staatscourant en Handelingen; 3. Wijziging van hoofdstuk V der Staatslwgr. voor 1911 (Diverse onder- werpen) 4. Verhooging van het Vide hoofd stuk der Staatsbegr. voor 1911 en 1912 (Regularisatie) (2 wetsontwerpen; 5. Nadere wijziging van het Vide hoofdstuk der Staatsbegr. voor 1911. (Diverse onderwerpen) ft Verleenen van vrijdom van grond belasting en va» personeele belasting voor het Vredespaleis te 's-Graven- hoge 7. Regeling van do ontvangsten on uitgaven var. het Weduwen- en Woo- zenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1913 8. Wijziging en verhooging van hoofdstuk II der Staatsbegrooting v. 1911 (Diverse onderwerpen) 9. Regeling van de ontvangsten en uitgaven van do Weduwen- en Weezen- fondsen voor militairen en gepens. mi litairen der land- en zeemacht voor 1913 (2 wetsontwerpen) 10 Voorziening in het kas-tekort van den Indischer dienst in 1913 11. Nadere wijziging Van het Vlllsto hoofdstuk der Staatsbegr. voor 1911 (Diverse onderwierpen) 12. V\ ijzlging van hoofdstuk IX der Staatsbegr. voor 1911 (Diverse onder werpen; 13. Verhocging en aanvulling van hoofdstuk X der Staatsbegrooling v. 1911. {Gratificatiën aan vrouwelijke ambtenaren, die in verband met hu welijk, op verzoek eervol uit haar be trekking zijn ontslagen) 14. Verhooging van het XUlo hoofd stuk der Staatsbegr. voor 1911 ..Kosten landmacht Suriname) 15. Verhocging en wijziging van de koloniale huishoudelijke l>egrooting van Curasao voor 1911 (Diverse onder- werjten) en 16. Verhooging en wijziging van do Surinaamsche begroetingen voor 1911 en 1910 (Diverse onderwerpen! (2 wets ontwerpen). Daarna werd de discussie aangevan gen over de wijziging der hegrooting van Nederl.-Indie voor 1912 (Diverse onderwerpen) de verhooging van 'hoofdstuk 11 der hegrooting van uit gaven van Nedcrl.-Indïë voor 1912, ten behoeve van maatregelen ter voorbo- reiding eener reorganisatie van het be- stuurswezen in Nederl.-ïnclië enz., en over de hegrooting van Nederl.-lnd'ië voor 1913 en wijziging eri verhooging dier hegrooting ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Cheri- bon naar Kroja (5 wetsontwerpen). Na do redevoeringen van de hoeren Van der Biesen en Hovy, waarover we reeds een en ander mededeelden, spra ken nog de heeren Van den Berg, Van Nierop! Laan en Van Deventer, die zijn rede heden nog vervolgen zal. De lieer Van don Berg verklaarde zich tegen de voorgedragen bestuurs- reorganisatie, die het in zijn oog ver keerde dualisme neg zou vermeerde ren en door nog stuitende scheiding tusschen Europeanen en met dezen gelijkgestelder en inlanders, schade lijk zou terugwerken op den toestand der bevolking en op een bevredigende oplossing van het toch at zoo ingewik kelde en moeilijke rassenvraagstuk. De lyteoritorialiteit der Europeanen en vreemde Oosterlingen had reeds op liet inlandsch bestuur nadeeligen in vloed gehad en bij vermindering van het Eliroiiecseh ambtenaarskorps voorzag hij. groote verzwakking van het polil.ie-toezicht. Wilde men een goede oplossing voor 't rassenvraag stuk, dan zoelte men het in unificatie op het gebied van rechtspraak en be lastingwezen, vooral, en neme zooveel mogelijk alle belemmeringen weg, die 't vrije verkeer in den weg 3taan. De spr. eindigde met een klacht over het weinige, dat deze Regeering naar roe ping en beginselen er toe verplicht, voor de Evangelisatie van Indië had gedaan. Breedvoerig zette de heer Van Nle- rop de bezwaren uiteen tegen de voor genomen herziening van de Ind. in komstenbelasting, speciaal ten aanzien van de wijze, waarop men de naam- looze vennottschappen wil treffen door de zeer ongelijkmatig opklim mende belasting van de overwinsten (boven de 5 pCt.;. In beginsel had spr. er niet tegen, dat de vennootschappen meer opbrengen maar dat moest voor allen, wat den maatstaf betreft, gelij kelijk geschiedei en volgens 's Min. voorstel is dat niet 't geval. Hij over weg© nog eens De heer Laan ontwikkelde ernstige bedenkingen tegen het verbod van rijstuitvoer, waardoor, nu reed3 bij herhaling, de handel en makelaardij noodeloos en zwaar getroffen word', Hij drong er op aan dat niet weder to herhalen men grijp© niet noodeloos en ruw in op de oeconomisehe toestan den van een land als Indië. Daarna sprak de heer Van Deven ter over zijn bevindingen, bij de groo te reis, die hij kort geleden, na 15 ja ren afwezighei 1 door Indië deed. Hij had zeer veel gezien dank zij de in troducties van den Minister en den Gouverneur-Generaal en de welwil lendheid van vel© autoriteiten. Veel was er, vooral in de hoofdsteden, en de Ki.iropeeschc- wijken, in de inrich tingen van openbaar nut, handel en nijverheid veranderd. Maar veel was er nog even gebrekkig, vooral in do woningtoestanden, d© gezondheids maatregelen, de drinkwater-voorzie ning voor de iniandsche bevolking de wegen waren nog veelal slecht en zeer veel vroeg nog dringend om verbeto- ring. Do afschaffing van de heeren- dienstcii op Java en Madura, met ver hooging van het hoofdgeld juicht spr. als een siap in de goede richting, toe. Wat t rassenvraagstuk aangaat, be pleitte hij gee'. gelijkstelling voor Chi neezen en inlanders met Europeanen, maar bejegening naar ontwikkeling, in slede van naar ras of kleur. Voorts vroeg hij opheffing van het politic- onderzoek in strafzaken. Al was cr niet genoeg gevraagd, hij zou voor do bestuurs-reorganisatie stemmen, om de verbetering der positie van het in iandsche ambtenaars-personeel. Eindelijk drong hij op meer decen tralisatie in 't bestuur aan, ook op do Buitenbezittingen. Zooals gezegd, vervolgde de spreker heden zijn betoog. TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer zijn thans ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 7 Januari te 1 1/2 uur. HET ROODE KRUIS. De aan de zending voor Montenegro toegevoegde dr. Koppeschaar is bij zijn aankomst te Cettinje onmiddel lijk dringend door den heer Zergovïe, bestuurder van het Roode Kruis, aan gezocht den ohlrurgischen dienst in liet hospitaal aldaar over to nemen, nu de Oostenrij.ksche artsen vertrok ken waven. Zoo had hij een 50-tal go- wonden te behandelen: INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cis. per regel. Verder maakte dr. Koppeschaar zich zeer verdienstelijk door een be langrijk aantal simulanten te ontmas keren. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is mot in gang van 1 Januari benoemd tot in specteur van de volksgezondheid, It. N. M. Eykel, arts te Didam. Is met ingang van 1 Januari be noemd tot adjunct-commies bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, J. Stee/houwer, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als adjunct commies bij bet departement van Binnenlandsche Zaken. Is met ingang van 16 Januari be noemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hook-van-Holland B. Faber, thans idem te Steenbergen. Zijn, voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 15 Juli benoemd tot loer aar aan de middelbare landbouwschool te Groningen, J. G. H. Casparie on J. Huzeweijer, beiden aldaar. Is met ingang van 1 Januari be noemd bij d© infanten© 1ste regiment, tot kapitein, dé le-luitenant S. baron van Heemstra, 11de reg. Zijn benoemd bij de landweer, tot districts-commandant 9de district, ka pitein J. W. G. Pellzer, van het in structie-bataljon, tijdelijk belust met liet bevel over gonAwnd districtbij het reserve-personeel der landmacht, met bestemming voor de landweer, bij de artillerie tot reserve 2e-luite- no nt, onderscheidenlijk 36ste en 26ste district, de met ingang van 16 December met reserveplicht gop, ser- geant-majoor-instr. G. J. K. Hendrik man Verstegen en J. J. Schouten, res pectievelijk 1ste en 4de regiment ves ting-artillerie.. FRAUDE. In verband met den dood van den directeur van de Coöperatieve Volks bank en van de Onderlinge Alkmaar- sche brandassuraritie, tevens uitgever van het dagblad „Het Nieuws", te Alkmaar, is door crediteuren een ver gadering gehouden, waarin gebleken is, dat het beheer van den overledene veel te wenschen overliet. Zoo werden bijvoorbeeld aflossingen niet in het kasboek genoteerd, en werd er voel geld uit de kas van de Volksbank ge nomen, om de exploitatie van „Het Nieuws", waarop zeer veel verloren werd, t© dekken. In de kas van de Volksbank is derhalve een zeer groot tekort. Velen zijn de dupo geworden van de handelingen van den overle den directeur. Een kassiersfirma te Allernaar is voor 100.000 in de zaak betrokken. Bij de liquidatie zal eerst nagegaan kunnen worden, hoe groot het tekort wel is. Onbegrijpelijk is het, dat de handel wijze van den directeur niet eerder ontdekt i3, daar de commissarissen van 'de Volksbank iedere maand ver gaderden. De leden van de volksbank zijn van plan, commissarissen aansprakelijk 'te stellen, zij zullen een algemeen© vergadering houden op den 3den Ja nuari. („Tel."-. EEN VROUW UIT HET HUIS VAN BEWARING ONTSNAPT. Zaterdagavond heeft een vrouw, die zich in preventieve hechtenis bevond in het Huis van Bewaring aan de We teringschans te Amsterdam kans ge zien te ontsnappen. De ontsnapte vrouw is een om streeks 40-jarige „deskundige", vroeger te Amsterdam hare practij- ken uitoefende. Eenigé maanden gele den mengde de justitie zich in haar bedrijf. Er werd toen een inval daan in haar. woning. De verdachte yvond zich dermate over den inval der justitie op, dat haar overbrenging naar het gasthuis,noodzakelijk werd geacht, Korten tijd daarna werd zij evenwel in het Huis van Bewaring ingesloten, in afwachting van de be handeling der zaak voor de Recht bank. Zaterdagavond omstreeks negen uur heeft zij kans gezien te ontvluch ten. Naar ons ter oore kwam, bevond zij zich.in de ziekenzaal en wist zij van de afwezigheid van de verpleeg ster gebruik te maken om weg te ioopen. Zij moet over den muur zijn geklommen van het Huis van Bewa ring nabij het instructiegebouw, dat uitkomt op het doodloopende gedeelte van de Leidschekade. Wie den toe stand daar ter jdaatse bij avond op neemt, moet erkennen, dat de gele genheid uiterst geschikt is voor een ontsnapping. Het is er namelijk stik donker en op het doodloopende stuk Leidschekade is uit den aard der zaak weinig of geen verkeer. Zoodra de ontsnapping in het Huis van Bewaring ontdekt was, snelde de waarnemende directeur naar liet po litiebureau op het Leidscheplein en cjeed daar aangifte van het gebeurde. Van dit bureau uit werden onver wijld alle andere politiebureaux tc-fo- grafiseh van de ontsnapping in ken nis gesteld. Rechercheurs en agenten werden afgezonden naar verschillen de adressen in de stad, waar men wist dat familieleden of kennissen van haar woonden .Zoo kwamen poli tiemannen aan een adres in de Saen- redamstraat, waar zij vernamen-dat de ontvluchte blootshoofds en te voet was komen aanzetten. Maar toen de politie er kwam, was zij reeds weer vertrokken I Eenige rechercheurs van het hoofd bureau hadden zich geposteerd nabij de woning van een familielid der ont vluchte vrouw in de Vrolikstraat. Hun wachten werd weldra beloond, want niet lang duurde het, of een huurauto kwam aanrijden, die voor liet bewuste perceel stilhield, Er slap ten t-7.ee mannen uit, die naar bin nen gingen. Toen zij er weer uitkwa men, bleek een hunner de man van de ontvluchte vrouw te zijn. De politiemannen hadden dus alle reden om aan te nemen, dat de man meer van de zaak wist en dat er dus alleszins termen waren" om aan een vooraf beraamd complot tot onvluch- ting te denken. Maar eenige aanlei ding om hem aan te houden-was er niet en zoo moest men den man dus wel laten wegrijden. De auto met de beide mannen reed naar ©en café in de nabijheid van het huis der „deskundige" op het Frederiksplein. De echtgenoot der ontvluchte ging in het café zitten, do ander begaf zich naar het huis op het Frederiksplein en kwam er later weer uit om zich in het café bij zijn met gezel te voegen, waarna beiden' ver trokken, door rechercheurs achter volgd. Vermoed wordt, dat de vrouw, door goede vrienden geholpen, kans heeft gezien per automobiel de stad te ver laten. Deze ontsnapping is zeker een sterk stukje, te sterker nog waar het een vrouw betreft. Zooals men zich wel licht herinnert, wist enkele jaren ge leden een mannelijke verdachte, wegens diefstal bij een antiquair de Spuistraat preventief zat, eveneens uit het Huis van Bewaring te ont vluchten. Van hem werd sedert niets meer vernomen. (Ilbld.) EEN RARF. METHODE VAN VISSCHEN. Men schrijit uit HoogezandSappe- meer aan do „Pr. Gr. Ct." Sind3 eenige dagen is er weer in het VVinschoterdiep gevïseht 1 Ge- vi6cht naar paling. Wel niet met fuik of hengel, maar met.... tafelvorken, die sommigen daartoe exprcssulijk hadden geslepen, De paling, zeker door den sterken stroom van bovon meegevoerd, kroop half tegen de wal len op, waar ze werd verrast. CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN. De Unie vergaderde te Utrecht. De voorzitter, de heer J. P. Vrijng, uit Amsterdam, wees er op, dat de Unie meet blijven aandringen op salaris- verbötetring daar de kindertoeslag on voldoende is. De heere-n Vring en C. Toppen wer den als bestuursleden herkozen. Voorts werd medegedeeld zoo meldt de N. R. Ct. dat met mede werking van de Unie een bibliotheek zal worden geslicht voor het Chrislo- lïjk Onderwijs, benevens een bureau voor informatie. In het jaarverstag van den secretaris werd zeer ge klaagd over den langzamen groei van het aantal loden, de weinige activi teit van de leden en den financïeelen toestand. Er zijn thans 11 afdeelingen met 438 leden, 3 ee re leden en 154 dona teurs. Besloten werd, dat 2 .act. van de inkomsten aan het ondersteunings fonds zal worden afgedragen. Besloten werd geen hoofden van scholen als leden toe te laten. DE „HOLLAND". Blijkens bij liet Dep. van Marine ontvangen bericht is Mr. Ms. Holland 12 dezer te Tandjong-P riok aangeko men en na aflossing van een deel der equipage in den avond van 27 dezer van daar weder naar Shanghai ver trokken. GRONDWETSHERZIENING. Naar men verneemt, zullen zeer binnenkort, wellicht reeds heden Maandagavond, de voorstellen der regeering ten aanzien d^r grondwets herziening bij ae Tweed© Kanter in- MINISTER E. R. H. REGOUT. De minister van justitie mr. Ro- gout, die, zooals eenige dagen geleien gemeld werd, zich om gezondheids redenen gedurende eenigen tijd met verlof naar hel buitenland zou bege ven, na eerst voorafgaand kort ver blijf op het kasteel van zijn zwager jhr. Smits van Oijen, bij Eindhoven, heefit zijn reis naar het buitenland aanvaard. EEN NOODLOTTIG SCIIOT, Te Scheemda ltad een knecht van den hotelhouder Hoen zijn revolver bij zich in bed. Door een toeval ging het. schot af, waardoor de nian ern- verwond werd. Zijn toestand is bedenkelijk. BARON SWEERTS DE LANDAS WYBORGH. Zaterdag heeft te 's-Gravenhage In eenvoud de ter aardebestelling van den overleden vice-admiraal plaats gehad. Tegenwoordig waren o.a. de Prins, een vertegenwoordiger van de Koningin, de oud-ministers van ma rine Wentholt en Cohen Stuart en minister Talnta. VERDRONKEN. Zaterdagmorgen werd te Hengelo uit een sloot opgehaald liet lijk van den 62-jarigen arbeider G. J. Ivölner. Men vermoedt', dat hij door de duis ternis misleid, is te water geraakt, zoo meldt de Tel. Te Stadskanaal Is het 9-jarig zoon tje van den werkman J. O., dal vader middageten zou brengen, in liet Boerendiep geraalct en verdronken, zoo meldt de N. R. Ct. Bij het lossen van het s.s. „Lorca", liggende in de Maashaven te Rotter dam, is een matroos van een ladder gevallen. Hij kwam eerst terecht op een langs zijde liggende elevator, doch viel verder in het water en verdronk, zoo meldt de Tel. een finrtncieele conlröle-commissie van de agenda af te voeren. Do volgende vergadering zal te Rot terdam plaats hebben. De quaestie-Holtzappel en do hou ding van het hoofdbestuur en do redac tie vun „De Bode" werd uitvoerig be sproken. Een motie-.Amsterdam over deze zaak werd na de discussie inge trokken. Do Openbare School. Voorstel van de afdeeling Hilver sum Do algemeene vergadering draagt het hoofdbestuur op krachtig to ageeren tegen verandering van artikel 192 der Grondwet, en daarvoor samen werking 1e zoeken met andere onder-1 w i j s v e reen i gir gen. Dit voorstel is ingetrokken. De v e r k i zi n VERBRAND. De echtgenoot© van het hoofd der openbare school ie Zuidland. die ee nige dagen geleden bij ihet aanmaken van de kachel met petroleum ernstige brandwonden heeft opgoloopeh, overleden, zoo meldt de N. R. t Te Gastel is de alleenwonende on gehuwde vrouw C. Hack, door het omver stooten van een op tafel staan de petroleumlamp in brand geraakt. Op haar hulpgeroep kwamen buren toegesneld die ihet vuur doofden doch de vrouw had reeds zulke ern stige brandwonden bekomen, dat voor .haar behoud wordt gevreesd. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Te Groningen werd de vergadering voortgezet. De financieele verslagen werden goedgekeurd. De salarieering van den alg, voor zitter werd gebracht op 800 en van den penningmeester op 550 per jaar. Een voorstel-Maasslui3 inzake 't eischen van 1 gulden als verplichte bijdrage van de leden aan de vv. standskas en 't ondersteuningsfonds werd, op advies vaii het hoofdbestuur, verivorjven. Een voorstel van Zaandam om wij ziging te brengen in 't bepalen van 't aantal afgevaardigden naar de alg. vergadering werd eveneens verwor pen. Met 165 tegen 93 stemmen werd be sloten het voorstel Amsterdam inzake gen. Voorstel van de afdeeling Amsler dam De algemeene vergadering stelt I 2000 beschikbaar voor de herstem mingen voor do Tweede Kamer. Wan neer in eenig district in herstemming staat eenerzijds een tegenstander van de openbar© school, of, zoo al geen te genstander, dan toch een voorstander, van wien noch de school, noch de on derwijzers, iets hebben te verwachten, en anderzijds een voorstander van on ze bondseischen. dan wordt deze laat ste gesteund. Voorstellen in/ako de verkiezingen van de afdeelingen Den Haag en lieer Hugowaard werden op verzoek van 't hoofdbestuur ingetrokken. „De algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsclio Onderwij zers, van oordeel, dat al het mogelijke moet worden gedaan, om te verhinde ren, dat de voorstellen der Grondwets commissie ten c-pzichte van hel lager onderwijs wet worden „draagt 't Hoofdbestuur op, bij de komende verkiezingen in 1913 al 't mo gelijke te doen de verkiezing te verhin deren van die candidateri, die zich ah voorstanders van deze wijziging heb ben doen kennen, Do voorzitter zegt, dat het nu voor de onderwijzers van helang is, dat zij niet bij de aanstaande verkiezingen tornen aan twee hoofdpunten -. le strijd tegen degenen, die wijziging van artikel 192 van dé Grondwet wenschen en bepleiten behoud van de openbare school zQoals wij die bedoelen 2e. be tere salarieering van de onderwijzers. Principieels quaesties als de ver plichte neutrale staatsschool naar vo ren te brengen, acht spr. niet wensctie- lijR. Een uitvcerige discussie ontstond. In stemming werd gebracht een amendement-Den Haag, luidende als ■olgt „En een krachtige actie te voe ren'voor dc allereerste noodzakelijke, materieele. technische, democratische onderwijshervormingen, waaraan ons onderwijs behoefte heeft, nl. een goed verzorgde algemeene, kosteloozo volks school met uitgelueiden leerplicht en volledige kinderbescherming, bene vens de algemeene zelfstandigheid der klasse-onder wijzersi.essen)." Uitgebracht werden 129 stemmen voor het amendement en 132 tegen, zoodat dit is verworpen. Ilct ongewijzigd voorstel van het Hoofdbestuur werd daarop met op 1 ua algemeene stemmen aangenomen. De lieer Thomassen verdedigde als- nu liet voorstel van Amsterdam om ƒ2000 voor de verkiezingen beschik baar te stellen. Namens het Iluofdbèstuur verklaar de de heer Van de Vos, dat men dan de distributie aan het Hoofdbestuur moet overlaten. Met overgroote meerderheid werd daarop het voorstel-Am sterdam aan genomen. De voorzitter zei. dat het beschik baar stellen van die ƒ2000 alleen niet oldoende is. Noodig is. dat een ieder persoonlijk een krachtdadig aandeel in de verkiezingen zal nemen. (Ap plaus Besloten werd te ijveren voor een betere pensioenregeling. Eenige voorstellen werden iogetrok- kau. Voorstel van de afdeeling Utrecht De algemeene vergadering draagt het Hoofdbestuur op een commissie te be noemen, welke tot taak krijgt do quaesties „Hoofden in den Bond" en „Niet solliciteeien voor hoofd" zoo al zijdig mogelijk te onderzoeken oa daarvan rapport uit te brengen. Dit voorstel werd aangenomen, De bond sprak wenschen uit voor de regeling van onderwijs aan kinderen vau hijzonderen aard, als zwakzinni gen, biinden, doofstommen, tuchtloo- zen, enz. De volgende motie werd aangeno men „De algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers gebonden te Groningen op 27 en 28 De cember 1912, kennis genomen hebben de van het ontwerp van wet tot het ver leenen van tegemoetkomingen aan »n- derwijzers bij het lager onderwijs, van oordeel, dat het verkenen van tege moetkomingen inhoudt de erkenning van het onvoldoende der salarieering; dat het verstrekken dezer toelagen geen steun vindt in eenigen grondslag waarop een salarisregeling gebaseerd kan zijn dat 3e regeering dit erkent door deze tegemoetkomingen niet te doen rnedèrekenen bij de grondslagen naar welke voor pensioen is bij te dra gen dat hel de plicht der regeering is er voor to zorgen, dat de onderwijzers- ambtenaren behoorlijk worden bezol digd dat het verloeren dier tegemoet komingen uitsluitend is op te vatten als een aalmoes keurt met beslistheid den maatregel tot het verstrekken do zer toelagen af en vertrouwt, dat da Kamer dit ontwerp niet zal aanvaar den én die maatregelen zal némen, welke moeten leiden lot een afdoende regeling van de salarieering der Ne» derlaudsche ondërvvij zers. DEPARTEMENT VAN LANDS VERDEDIGING, De N. R. Ct. vernoemt, dat luite nant-generaal W. A. T. de Meester, commandant van hot veldleger, be stemd is om bij de oprichting van een departement voor landsverdediging op to troden als directeur-generaal voor oorlog. EEN STRENGE SCHOOL TE AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor te besluiten ©ene ..strentre school", bestemd voor

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6