DE-SOLIST EEN GELUKKIG NIEUWJAAR SOLO MARGARINE wenschi U de firma L. HOLZHAUS, Gr. Houtstraat 35. Ia de toelichting wordt o.a. meege deeld dat prof. Lóiéntz zich reeds be reid" (heeft verklaard te Ilaarlem in de Gehoorzaal va® Tevler's stichting een voordracht te houden. Als onder werpen voor voordrachten van inter nationaal belang vinden wij o.a. ge noemd: het verschil in gevolgen van den oorlog in vroeger lijd en thans; de practise!.© boteekcois van het vol kerenrecht in de laatste halve eeuw; een internationale politie; de ontwik keling van de s taats-idee; de toene ming van lasten ten gevolge va® ver meerdering der krijgstoerustingen:; de beteekenis van de ludhtvaart voor de internationale verhoudingen; in ternationale samenwerking in de we tenschap, enz. Onder de feestelijkhe den worden genoemd studenten- praeslalies, op 'het gebied van mu ziek en sport, bezoeken aan verschil lende steden van ons land, een pan- tominische voorstelling en zinnebeel dig spel, een voorstelling van ..Hol land op iklompen" enz. en ook een bezoek aan 't Vredespaleis. De voorstellers vaan Ihet plan zijn de heeren F. fd. van Asbeck, F. D. Pigeaud en G. J. Lama® Trip. Een comité van advies en steun werd gevormd, waarin, onder voor zitterschap van mr. \Y. H. de Beau fort, de heeren mr. T. M. C. Asser, Jhir. lor. A. P. C. van Karnebeek, jbr. mr. A. F de Savornin Lobman, mr. J. Oppenbeim en de hoogleer aren mr. W. van der Vïugt, mr. J- de Lou ter, mr. J. Ph. Suyl'Lng, mr. C. van Volt en hoven, jlur. mr. dr. W. J. M. van Eysinga zitting namen. Ook uit het buitenland zijn reeds blijken van sympathie ontvangen. pen lussclien 1 'Augustus en 30 Octo ber 1.1. vier poslwisselformulieren op zettelijk valschelijk te hebben opge maakt en ingevuld inet bedragen v an respectievelijk 200, 70, 300 en f Z00. en van die valschelijk opgc- muakte stukken gebruik te hebben ge maakt, door die ten postkanlore te Rijswijk ter uitbetaling aan te bie den, waarop betaling aan liem is ge- ■olgd. llij was zoo lezen we in de ,,N. R. :t." begonnen met tweemaal een echten jiostwissel, groot 1.50, aan zichzelf te zonden, teneinde modellen te hebben oin daarnaar valschelijk formulieren op te maken en van liandteekeningen en stempel-afdruk ken te voorzien. De zoogenaamde stempelafdrukken had hij gedeeltelijk met de hand vervaardigd. Als plaats van storting wa9 's-Gravenhage ge steld. De ambtenaren, die de uitbetaling hadden gedaan, (een commies eerste klasse, die de wissels van f 300, 200 en ƒ200, en een vrouwelijke klerk, die den wissel van ƒ70 uitbetaalden) zou den, naar zij als getuigen aan de rechtbank mededeelden, waarschijn lijk het nadeel, door beklaagde ver oorzaakt, moeien vergoeden. Het O. M. laakte scherp het optre den en de houding van beklaagde. Deze deed zich kennen als een per soon, die maar liefst een gemakkelijk leventjo leidde, zonder te werken; hij leefde boven zijn stand, zette niet de tering naar de nering, ging op onbe hoorlijke wijze uit, en dit alles ten koste van oen ander, in casu waar schijnlijk van de betrokken postamb tenaren. Voorts schetste de officier den beklaagde als een gevaarlijk per soon, die er een soort fabriekje van valsohe postwissels op "na hield, en die oorzaak geweest is, dat de post ambtenaren te Rijswijk gedurende ge mimen tijd onder verdenking hebben gestaan van te knoeien. tut ni? cTuTCcmm.MT Gelukkig was nu, door de onldek- UIT DE STAATSCOURANT. van beklaagde als dader van do Bij Kon. besluit is M. W. Schaly, valsclvlieden, de op bedoelde ambte burgemeester der gemeente Woerden, naren" geworpen blaam van hen weg- benoemd tot officier in de orde vangenomen, en spreker sprak een woord Oranje-Nassau, ei. hein op verzoek van dank jegens het hoofdbestuur dei- met ingang va> 1 Januari 1913, eervolposterijen, voor de aan de justitie be- ontslag verleend als burgemeester der j wezen diensten, waardoor het mogo- gemeente Weerden. lijk is geworden den beklaagde op te Is benoemd tot burgemeester der ge- sporen en aan te houden, meenten Abcoude-Baainbrugge en Ab-J Wat beklaagdes houding aangaat, coude-Proostdij, F. C. C. baron anspreker wees er nog op, dat de man Tuvil van Serocskerkon. Iniet alleen op onverschillige wijze een Is met ingang van G Jan. 1913, Le- volledige bekentenis aflegde, maar noemd tot burgemeester der gemeente ook tegenover den officier zich er met Hoogvliet, I. van Es, met toekenningzekeren trots op beriep, dal hij op van gelijktijdig eervol ontslag als bur- j zoo vernuftige wijze de postwissel- gemeester der gemeente Scheroenisse formulieren had vervalscht. De hand- Is met ingang van 1 Jan. benoemd teekeningen. enz., waren dan ook tot burgemeester der gemeente Wer- j werkelijk „mooi" nagemaakt, zoo yershoof A. Slot. j zelfs, dat de betrokken ambtenaren Zijn, met ingang van 1 Jan. 1913,ze'f niet aanstonds hebben bemerkt, benoemd tot buitengewoon lid van den dat het niet hun eigen handteekenin- Centralen Gezondheidsraad J. T. T. 1 Son of parafen waren, die op de val- C. van Dam van Isselt, oud-voorzittersehe stukken voorkwamen. Al waren van den Centralen Gezondheidsraad te dan ook die ambtenaren misschien. Utrecht, en A. A. J. Quaujer, generaal- j om andere redenen van onoplettend majoor, inspecteur van den genees- heid, niet te vorschoonen, het was kundigen dienst der landmacht, te,!10?.11 Wejgrïjpelijk, dat de met de uHbe- ■'s-Gravenhag Zijn met ingang van 1 Jan. 1913, be noemd hij het reserve-personeel der landmacht, in hun tegenwoordig dis trict I. bij de infanterie der landweer tot res.-maj. de res.-kapt. P. K. G. de Bont, comm. in het 44e landweer- iiistrict tot res.-le luit. de res. 2e lulls.. J. Vrijhof, van het 47e, C. Bogert, van het 39e, O. Hoei derken en J. H. Grij zen, beiden van het 45e, G. van Kooten en W. G. Meijer, beiden van het 9e, J. H. de Boer, van het 24e, L. J. Prins, van het 5e, II. Lous van het 38e en P. J. M. van Tetering, van het 9e distr. II. tot res.-le liut.-kwartierm. bij de landweer, de res.-2e luit.-kwartierm. H. II. de Hingh, van het 42e district. Is met ingang van 1 Jan. 1913, aan den eerste-luit. op non-act. G. H. Ho ning, van de inf., op verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. FABRIEK GESLOTEN De tapijtfabriek van Peeters en Loks taling belaste ambtenaren niet twij felden aan de echtheid van de wis sels. Op grond van een en ander elschto het, O. M. vefoordeeling tot twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Roest, meende, dat de postambtenaren niet voldoende hebben opgelet, en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 8 dagen. HET LEVEREN VAN ONDEUGDE LIJKE WORST. Dc kantonrechter te Amsterdam ver oordeelde den worstfabrikant Dirk K. te Nieuwendam. in wiens fabriek door een Amsterdamschen keurmeester tot I twee keer toe worst was aangetroffen, ongeschikt voor de consumptie, drie dagen hechtenis. tot Stadsnieuws LUCIA Dl LAMMERMOOR. Opera in 4 actes van G. Donizetti, orchest onder leiding van G. Rubino. te Tilburg zal heden ophouden te wer- Mengeling van Italiaansch en slecht ken, waardoor 60 arbeiders werk loos Nederlandsch, mengeling oolc van worden. De heeren P. en F. gedeti-waarheid en verdichting want de ope- neerd wegens de bekende oplichting,1 ra was er wel, maar Rubino was er zijn gefailleerd. Men spreekt van een niet. En het is een groot verschil, of aanzienlijk tekort. (Hbld.) I Rubino present is met het orkest van de opera, of signor X., al is hij dan DE MISDAAD TE DE-NEK A MP. I ook een ware ïtaliano met een krulle- Bij het justitieel onderzoek, dat te bollo nero en gesticulatie vivace, aan Denekamp plaats had, is gebleken, het hoofd van een orkest X., samenge- dat de weduwe Rakers in haar woon-st«ld. uit musici, die niet juist iederen huis door een drietal messteken moet dag met elkaar samenwerken. T-Ietgeen vermoord zijn. Naar den vermoedelij- a] te bespeuren viel bij den inzet van ken dader, iemand uit Denekamp, pas de introductie door het koper, ontslagen uit de gevangenis, waarin j Toch zou het waarlijk onjuist wezen hij, met tusscl er.pcozen, een 12-tal ja- om te zeggen, dat de opvoering niet ren wegens inbraken en diefstal door- j veel lofwaardigs had. Moge liet or- bracht, wordt ijverig gezocht. Gister- j kestrale gedeelte, in weerwil van de morgen is hij nog tusschen Denekamp talenten van den onbekenden dirigent, en Oldenzaal gezien. te wenschen hebben overgelaten, van de solisten waren er twee, die het tal- j OVERREDEN. rijke publiek letterlijk in verrukking! Gisteravond is op den Nieuwen Bin- gebracht hebben. De eens was signora nanweg te Rotterdam een 15-jarige Cassani in dc titelrol, de andere signor jongen, toen hij van een vrachtauto- Mazzolini als Asthon. Wat een uitste- V 1 .1 - Z1) O K' n dan zou inderdaad een zeer bijzonder geheel verkregen zijn, maar signor Siroli kon het mooie geluid van dezen eersten onder de Ital'aansche lenoren in Amsterdam niet doen vergeten zijn slem heeft iets metaalachtigs, dat niet aangenaam aandoet en in de slot scène op het kerkhof scheen hij boven dien te kampen met een opkomende verkoudheid, die trouwens een Italia in op een Schotsche begraafplaats licht opdoet. Haarlem en de Italiaansche opera stellen naar 't schijnt voor, wat de La tijnen den circulus vitiosus, den noodlottigen kringloop noemen. De Amsterdamsche directie zou, zoo vernam ik, haar beste orkest met zijn voortreffelijken dirigent en al de beste solisten wel eens naar Haarlem zen den, wanneer de toehoorders maar be ier opkwamen en de Haarlemsche mu ziekliefhebbers zouden wel in grooter getale opkomen, wanneer ze maar op den besten dirigent met het goede r- kest en de beste solisten konden reke nen. De eenige, die dezen toovercirkel vermag te breken, is dunkt mij de di rectie van de opera, maar dan moet zij niet op. denzelfden avond in het Puleis voor Volksvlijt Puccini's Butterfly geven. Iloe ook over onze ingezetenen ge klaagd wordt, als er iets goeds te ge nieten valt, komen ze zeker. Daarom zou ik hun willen aanraden, den vol genden keer zoo mogelijk nog talrijker te verschijnen, want die Italianen zijn toch kostelijke zangers, die veel te ge nieten geven, zelfs in een opera als Lucia, met een tekst om te gieren. Dit brengt me tot de opmerking, dat het tekstboekje al weer opgeslagen is, daar er voor het voddige dingetje nu al zeven stuivers gevraagd wordt, 't Is veel, maar er ligt een bron van ver maak in, die misschien nog wel eens nader kan worden beschreven. „Zij (Lucia) zoo verhaalt het werk, „is krankzinnig geworden. Dra verschijnt zij onder de gasten en alles wijst er op, dat de reden haar hoofd ontvlood en het leven weldra haar lichaam zal ontvlieden." Zelden werd, zelfs in ©en opera tekstboekje, zulk ecu beslist onder scheid tusschen hoofd en lichaam ge maakt. Maar waar muzikaal zooveel moois werd gegeven, zwijge de taal- critiek. Aan de Italiaansche opera zij daarom geen addio toegeroepen, maar een vriendelijk al riveder- - tot weerziens, met Rubino PLAATSVERVANGER. Gemengd Nieuws EEN VLIEGENIER IN HET VUUR. Bij de poging tot ontzet va® de in een Marokkaansche dorpen beleger de kolonne-Massoutieir is voor 't eerst een Fransohe avlateur ia hét vuur geweest. De vliegenier, die den vuur doop ontving, is de luitenant Do'h®. Ouder 'ee® hevige storm steeg hij 's morgens op. Een remous dwong hem al dadelijk te stijgen lot een hoogte van 1500 M. Daarop kon hij zidh orienteeren en in zuidelijke richting lamgs de Ikust vliegen. Een kaart, waarop 't dorp staat aangegeven, be staat niet. Het eenigo wat hij wist, vvos dat het dicht bij het riviertje Sini mousa gelegen is. Hij volgde dus de kust, totdat Ihij de monding van die rivier gevonden had en vloog toen stroomopwaarts. Hij verloor ruim anderhalf uur tijd j met dit zoeken, terwijl de inhoud van zijn reservoir slechts berekend wan op twee en ee® half uur. Reeds begon hij groote vermoeidheid te gevoelen, toen hij 't dorp ontdekte, maar tege lijk bemerkte hij, dat de belegeraars ook hem in het vizier hadden en op den korrel namen. Niettemin bleef hij gedurende tien minuten boven de vesting zweve® op ee® hoogte van ongeveer 200 M. De sterke wind gaf hem de handen zoo vol, dat hij geen gelegenheid vond eenige brieven, die hij, in lood gevat, bij zich droeg, voor de belegerden te laten vallen. Toe® h.ij de overtuiging had gekregen, dat deze® hem hadden gezien, nam hij den terugweg weer aan en kon althans rapporteeren, waar ongeveer de vijandelijke groepen zich ophiel den en dat het terrein zeer vete moei lijkheden sc'heen te zullen opleveren. NIET VRIENDELIJK. Toen de raad van een der kantons in Zwitserland de vergaderzaal bin nentrad, vonden de vroede vaderen voor ieder een keurige muilkorf go- reed liggen! De politie tracht er achter te ko men wie op deze origineel©, maar niet zeer eerbiedige wijze, de raads leden tot zelfbeperking in de debatten heeft uitgenood Lgd. mobiel der firma R. S. Stokvis Zo nen afsprong, ondei de wielen ge raakt. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar bleek bij aankomst al daar reeds overleden. VERBRAND. Een 57-jarige vrouw in de Uilenbur gerstraat te Amsterdam zat met een stoof. Haar kleeren raakten in brand. Op 't hulpgeroep snelden buren toe en doofden de vlammen. Ernstig gewond is de vrouw naar het ziekenhuis ge bracht. Rechtszaken VALSCHELIJK OPMAKEN VAN POSTWISSELS. Maandag heeft voor de Haagscfie rechlbank'terecht gestaan de 19-jarige chauffeur C. B., to Rijswijk, be klaagd van op verschillende tijdstip kende zangeres is toch mevrouw Cas- sani met haar liefelijk geluid en haar zangkunst, die haar hoogtepunt v indt in een teer pian-j en pianissimo hoe gemakkelijk is de steenvorming en hoe sympathiek het geheele optreden. I-Iet Haarlemsche publiek, dat wezenlijk niet karig is met bijval, wanneer het maar wat goeds te hooren krijgt, juichte haar in elk bedrijf met warm te toe, niet het minst na de waanzin scène, waarin haar mooi geluid ©n in nige muzikaliteit het best naar voren kwamen. Dan Mazzolini, een bariton met een bijzonder mooie stem, waarin mis schien iets meer afwisseling van pia no en forto kon worden gebracht, maar die zoo prachtig van klank is, dat deze opmerking haast voorbijgaat. Schitterend droeg hij het vermaarde sextet. Als daar nu de tenor Nadal eens bij geweest was in de partij van Edgardo, Door ion orkaan geteisterd. De Londensche „1-Ibld."-berichtgever schrijft: ik kon u reeds melden, dat hol stoomschip „Narrung", de P. O.- stoomer, die Dinsdag j.l. van Tilbury Docks met 248 emigranten naar Aus- j tralie vertrokken was en ter hoogte j van Ouessant draadloos om hulp had geseind, den orkaan had weten te ontkomen en op eigen stoom in staat was naar de Theems terug te kecren. Het schip is weer te Graveseud te ruggekeerd. Het voordek was een massa wrakhout geworden; ijzeren platen waren als bladen papier krom geslagen; verschansingen waren weg geslagen; van het want was nagenoeg niets meer over; de masten waren bij kans vernield; in de kajuiten waren deuren weggeslagen en dreef hut-ba gage door het water; in het voorschip stond hoog het zeewater, kortom men kon zien hoe vreeselijk de stoomer van den orkaan der Kerstdagen had te lijden gohad, en uil de verhalen van kapitein en passagiers hoorde men, hoe dit schip door den storm was geteisterd en hoe het a ]s door een wonder was ontkomen aan de kans met al de opvarenden te gron de te gaan. De gezagvoerder, kapitein R. Bid- well, wiens naam krachtens getuige nis van zijn geheele bemanning en al de passagiers geboekstaafd mag wor den als een dier koene zeevaarders, die onder de moest dreigende gevaren trouw op zijn post bleef niet alleen, doch aan wiens kordaat handelen behoud van hot schip met zooveel menschenlevens te danken is, gaf van de reis het volgende verhaal: „I-Iet AVeer was niet aanlokkelijk, toen wij den dag vóór. Kerstmis Lon den verlieten, doch het Avas eerst na dat wij de Kanaal-eilanden voorbij Avaren, dat wij in den orkaan kwa men. Dat Avas op Kerstavond, en de storm nam in hevigheid toe tot zeven uur in den ochtend van den 26en De cember. YVij bevonden ons toen onge veer twintig mijl N.N.W. van Oues sant en de zee liep geweldig hoog. Wij kregen veel Avater binnen en ik had de vaart van het schip nagenoeg geheel gestopt, Avij dreven feitelijk op ons roer. Wij hadden steeds tegen den orkaan op gelegen en in dien toestand bleven avïj den geheelen ochtend, terwijl de golven te rechter zijde over het schip sloegen en over de brug. Ik heb een dertigjarige ondervinding van de Golf van Biscaye, maar nooit had ik er zulke geweldige zeeën ontmoet. Toen, in den vroegen namiddag Averden Avij getroffen door een berg-hooge golf. Nooit had ik zóó iets gezien. Die golf bedolf feitelijk het geheele schip; het voorschip was totaal onder water en al liet want van den voormast werd er door ver nield. Het geheele passagiers-ver blijf Averd overstroomd; de lieren wer den losgeslagen en sloegen door het dek. Vrouwen en kinderen waren nu te zamen in de overstroomde kajuiten. 1-Iet ijzeren dek Averd opgekruld als papier. Er ging eenige tijd voorbij, vóór wij van de brug konden zien Avclke schade was aangericht, doch ik zag al spoedig dat het onmogelijk zou zijn verder le gaan en dat het eenige Avat ons redden kon, zou zijn, le kee- ren A-oor een tweede zee van dien aard ons zou treffen; een tAveede had den wij niet kunnen doorstaan. Maar keeren in zulk een zee was hóógst ge vaarlijk en ik gelastte den Marconi- man het nood-signaal S. O. S. te sei nen, wat beantwoord Averd van ver schillende kanten. Hij kreeg ook voe ling met Brest en de" Fransche re geering bood dadelijk aan een oor logsboot ter hulpe te zenden. Doch zoodra ik bemerkte dat ik het schip Avenden kon, seinde ik dat Avij het schip meester Avaren. Het Avas onmo gelijk naar voren te gaan om te zien Avelke de schade Avas, vóór wij ge keerd hadden cn dit nam een uur en twintig minuten; toen duurde het nog een uur of vier, vijf vóór wij bui ten gevaar waren." De eerste officier, de heer Postle, verklaarde ook, dat hij nooit, zelfs niet bij Kaap Hoorn, zulke liooge zeeën had gezien en sprak, gelijk al do anderen der bemanning, met don grootsten lof over -den kapitein, die geen oogenblik de brug Avilde verla ten of eenig voedsel gebruiken, vóór het schip weder veilig was, terwijl eveneens bewondering verdiende de Marconi-telegrafist, de heer H. A. Reynolds, die ongeveer 40 a 50 uren onafgebroken aan zijn toestel Avas ge bleven. De passagiers, die natuurlijk den grootsten angst en ellende hadden door te staan in de onder water staande kajuiten en hutten, en die uren lang zonder voedsel hadden te blijven en van Avie velen in nacht gewaad geruimen tijd op tafels moes ten zitten, hielden zich over het ge heel uitmuntend. De vrouwen roem den ten zeerste de hulp en den bij stand, die zij van de mannen hadden ondervonden. Een der passagiers, die onder al liet gevaar zijn volle kalmte behield, was in staat geweest gedurende den storm 'zijn wederwaardigheden op schrift te brengen en schreef o.a.: Alle passagiers zien er diep-ellendig uit. Sommige vrouwen schreien, ook de kinderen, doch overigens zijn allen kalm. Ik poog piano te spelen om hen wat op te vrool ijken, doch het slinge ren van het schip schudt de piano kruk zoodanig, dat het onmogelijk is te spelen. De meeste mannelijke pas sagiers helpen het water uit de hutten loozen en brer-gen de vooruit-passa giers naar den salon. In de machine kamers staan de stokers tot hun mid del in het water en do steenkolen wor den uit de bunkers geslagen." Genoeg om le zien, welk een gewel digen orkaan do „Narrung" had te doorstaan en Avelke angstige dagen de opvarenden doorleefd hebben. De pas sagiers zijn voorloopig weder huis waarts gegaan, of op kosten der P. O. geherbergd in het zeemanshuis te Gravesend, in afwachting van een an dere boot voor Australië. Velen hun ner zijn al hun bagage kwijt, doordat het water in de hutten en ook in de bergruimen stond. De „Narrung" zal eenige weken moeten dokken, vóór het 6chip Aveder zeewaardig kan zijn. GEEN MIJNWERKERSSTAKING? Te Saarbrückcn verluidt, dat in de gehouden conferentie van de Christe lijke mijnarbeiders in het Saai/gebied, waarbij zoo meldt de „N. R. Ct." geen pers word toegelaten, vastge steld is, dat het gevaai- voor een groote mijnwerk-ersstuikiug in 't Saar- gebied als afgewend kan worden be schouwd MIJNONGELUK. Van de uit de mijn Minister Achen- bach hij Dortmund geredde mijnwer kers is er nog een gestorven, zoodat het aantal slachtoffers nu lot 49 is ge INGEZONDEN' MEUEDEELTNGEN i 30 Cts. per régel.'-? kinoertudsehrift •anril liS VERSCHUNT-ALLEH-DAGEN EN IS 0VERAL-VERKRIJGBAAR VOOR IEDER KOOPER VAN 45ctpër~ r' stegen. Er zijn nog 10 zwaar gewon den, onder ivie twee aan geestes stoornis lijden. Verschillende licht gewonden zijn intusschen uit het ziekenhuis ontslagen, zoo meldt de „N. R. Ct.". GROOTE BRAND. Te Graz in Oostenrijk is zoo le zen we in de „N. K. Ct." de papier fabriek Mary Mill gedeeltelijk ver brand. Groote voorraden papier gin- verloren. De 6chade bedraagt a een half miilioen mark. Er zijn 27 brandiveerlledcn bij het blus- scliingswork verwond 130 arbeiders zijn broodeloos. STAKING IN DE KLEEDING- INDUSTRID. Uit New-York werd aan het „Berl. Tagebl." geseind „Aan honderdvijf tig duizend, arbeiders uit alle takken van de hecrerklecding-industrie in New-York en omstreken ia door liet be st U Ur van hun organisatie in overwe ging gegeven den arbeid neer te leg gen. Ook in de andere branches is een staking te A-erwachten. De arbeiders verlangen de afschaffing van het z.g. „sweating" systeem, een minimum loontarief, den acht-urigen Avcrkdag, hygiënisch beter ingerichte werkplaat sen en verbod van huisindustrieën kin derarbeid. De stading begint lieden. De politie heeft de noodige maatregelen getrof fen. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. Op het station Bruckberg hij Moor burg, zijn vier passagiers, die te vroeg uitstapten, door deu daar passeeren- den luxe-trein uit Berlijn overreden. Drie hunner werden gedood, de Ader de is zwaar gewond. ONTPLOFFING. In de in de voorstad Ochta hij Pe tersburg gelegen fabriek van ontplof bare stoffen ontstond door onbekende oorzaak een ontploffing. Het gebouw werd gedeeltelijk ve r- woest. Drie personen werden gedood, 9 zwaar en 42 licht gewond. Koloniën BANGE UREN. Aan het „Soer. Hbld." werd uit Bandjermassin omtrent hetgeen den havenmeester aldaar OA'erkwam, ge schreven, dat de heer Tissot van Pa- tot in een motorboot, een kleine dienstreis had ondernomen. De motor geraakte defect en 't bootje dreef weg, zoodat hij eerst na lang zoeken door de „Hazewind" werd gevonden. De laatste dagen had hij van scheepsbe schuit en water geleefd, 't Werd dus wel tijd 1 ATJEH. De civiele en militaire gouverneur van Aljeh en Onderhoorigheden seinde Pidië gemeld een kwaadAvillige met blanke wapens Lho Soekon neerge legd twee volgelingen van Teungkoe Di Mata lë, buit achterladers, blanke Avapens Gajo Locüs neergelegd een, gemeld een kwaadwillige. EEN KAMPONG-DRAMA. De „Deli Crt." rneldt Een Ba tak kor, bewoner van de Ba- tak-kampong Parang Goean in hel Boven Langkatsche, blijkbaar plotse ling waanzinnig geworden, vermoord- de zijn hcele familie, bestaande uit vader, moeder, vrouw én 2 kinderen van 4 en 6 jaar. Vervolgens stak hij de hccle kam pong, bestaande uit 29 woningen ei 20 padischyren, in brand en maakte daarna door zelfmoord een einde aan zijn bestaan. De kampong-bewoners zochten hun heil in de vlucht. De lichamen der" vermoorde personen verkoolden. WEST BORNEO. De resident der Westerafdeeling van Borneo seinde Hinderlaag Dajaks in Landak hij Soengei Ringin N. W. Ngabang door patrouille ontdekt., van vijand vijf neergelegd, omtrent hoofdleider Mangkoe van Rasam geen bericht, buit 4 geweren en eenige blanke ava pens, onzerzijds geen verliezen. Letteren en Kunst DE CLUB VAN ZEVEN. Het clubje, waarmede Eduard Ja cobs Iridlë bereist, de „Club van Ze ven", gaat uit elkaar. De tooneelspeler De Vriendt gaat met twee mannelijke collega's en een vrouwelijke afzonder lijk op tournóe, het echtpaar Dumas zal eveneens zelfstandig optreden en de zanger Jacob's probeert zijn kans nlleen. Als reden wordt opgegeven, dat de recetten te gering zijn om door zeven personen te worden gedeeld. TOONEELVEREENIGING. Daar het optreden van het jongens koor uit Haarlem, onder leiding van den heer De Nobel op den duur inet tf groote moeilijkheden gepaard ging, is dit koor bij de verdere vertoonin gen van „De Sphinx" door solozang van mevrouw Heijermans met bege leiding van piano en cel vervangen. Stoomvaartberichten KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st,. Aurora vertrok 30 Dec. van Amsterdam naar Stettin. ITet st. Europa arriveerde 30 Dec. v. Spanje te Amsterdam. Het st. Pomona arriveerde 31 Dcc. v. Hamburg te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. liet st. Arakan (uitreis )arrivearde 30 Dec. te Port-Said. Het st. Rindjam (thuisreis) vertrok 30 Dec. van Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Het si. Askehall arriveerde 30 Dec. van Philadelphia te Rotterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Prins Willem Hl vertrok 28 Dec. van New-York naar West-Indië. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Kïntuck arriveerde 30 Dcc. v. Amsterdam te Batavia. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. 1-Iet st. Flores arriveerde 29 Dec. van Amsterdam te Bala\'ja. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Achilles arriveerde 30 Dcc. van Amsterdam te Lissabon. Het st. Ainor vertrok 30 Dec. van Napels naar Catania. Het st. Clio, van Middell. Zee naar Amsterdam, pass. 30 Dec. Duiigeness. Het st. Flora, van Amsterdam naar Danzig, passeerde 30 Dec. Brunsbüt- tel. Het st. Leda, van Beval naar Rot terdam, arriveerde 30 Dec. te Ilollo nau. Het st. Titan vertrok 28 Dec. var Barry naar Tarragona. H OLLAN D—AMERIKA-LIJN. Het st. Themisto, van Savannah n Rotterdam, passeerde 30 Dec. Wight Het st. Zuiderdïjk, van Botterdam j naar New-York, pass. 30 Dec. Scilly.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10