NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30« JaajrejfjflöSff, Mo. ©053 Verschijnt dageüjfcs, behalve op Zon- on Fessfefegen. DINSDAG 31 DECEMBER 1912 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Vnftr uaoripm PER DRtE MAANDEN: MlL <ÊÊmê> JMrn Van 1_"5 re2eIs 50 C{s-; iedere reêeI meer 10 ets. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - - J l-/" g y< 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der tffëS Mi® B| Abonnement aanzieidijk rabat. P 6 gemeente) Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 g/|T "fffl HST"Vf* 50 Cts. voor 3 plaatsingtn 4 contant pepaarsing. Afzonderlijke nummersü.U2}-ï j Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post .0.45 SfiSöHMf !nfercommanaaITeIefoonaummerilerRedactie600enderA(Iniinistratie724. Uitgave der Vennootschap Loureas Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ajfla Droktoij: Znider Baitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WEGENS DEN NIEUWJAARSDAG VERSCHIJNT T EERSTVOLGEND NUMMEiR DONDERDAG a.s. AGENDA WOENSDAG 1 JANUARI. Schouwburg: BioscoopvoorstcMft* (pe>n, 2 1/2 en 8 uur. De Kroon; De GeiSha,8 uur. Brongebouw: Nieuwjaarsfeest Ned. Ver. tot Afsch. v. Alco-h. dranken, 7 1/2 uur. Soc. Vereeniging: Bioscoop voorstel- ling Alberts Frères, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Mankt: Voor stel] in gen. KI. Vereenigiing: BSosooopvoorstel- lingen. St. Bavo, Smedestraat: Bioscoop voorstelling. Rusthoek, Bloemendaal: Concert, 2 1/2 uur. DONDERDAG 2 JANUARI. Orgelbespeling in de Groote kerk, 2—3 uur. Schouwburg: Prinses Lizzi, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. KL Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. St. Bavo, Smedestraat: Bioscoop voorstelling. H aaxlammermeerGemeenteraads vergadering, 11 uur. 't Sciieidende jaar. *t Leven is als een zee! De uren, dagen, jaren, komen als golven opgestuwd uit 't verschiet. Ze rollen zwellend nader, zic'h beffend tot een muur van levend kristal en. spatten dan juist als de verwach ting 't sterkst is schuimend uiteen en vervloeien. Dan komen weer nieuwe golven, Er is iets vermoeiends in dit een tonig opdringen der tijden, dien eeuwigen cirkelgang des levens. De nieuwe uren en dagen gelijken Sm mere in veel op de vervlo gene. Maar als de torenklok op den Oude jaarsavond baar twaalf zware slagen doet klinken, dan drer-+ 't in onze ooren: nooit-weerom! nooit-weer om) In die plechtige stonde ais we gedwongen worden even stil te staan bij een mijlpaal op den levensweg gevoelen we 't zoo goed: a 1 't h e d e n wordt Verleden. Dan denken we aa.n 't leven, dal achter ons ligt, overpeinzen wat 't scheidende jaar ons bracht. 't Leven is als een zee! Nu eens kabbelen de golf kens, vriendelijk beschenen door 1 gulden- zonlicht, dan weer kookt de brui sende watervloed, door storm be roerd. De Genestet heeft 't zoo kernachtig gezegd: Een kruis met rozen is 't mensc'henlot De herinnering aan 't vertedon moet velen droef stemmen. In menig gezin als van-oiids weer bijeen om ,,'t oude en 't nieuwe te vieren" zal een ledige plek gevonden worden. Een trouwe vader, een zorgvolle moeder, een geliefd kind, door den onverbid- delijken dood weggenomen. En in dat uur van herdenken moet de treuren de opnieuw den lijdenskelk drin ken Gelukkig 't gezin, dat voor zulke zware beproevingen bewaard' bleef! Maar aan de kleinere tegenspoeden des levens ontkomen slechts weini gen vooral niet als mem bij 't ba lans-opmaken bedenkt, wat mem zioh van 't jaar had voorgesteld en wat van al die luchtkasteelem nu verwe zenlijkt is. Een kruis met rozen*, geen kruis a 11 e c nl Naast do beproevingen des levens Staan ook de zonnige, do blijde da gen. En als men niet onbillijk is, maar met een dankbaar 'hart de wel daden waardeert, dan zal in vele ge vallen de schaal van den voorspoed meer belast zijn, dan die van den tegenspoed. Eik mensch is zoo licht geneigd z'n eigen kruis 't zwaarst te •achten, maar zoo onrechtvaardig mogen we, vooral in dit plechtige uur, niet zijn. En dan komt ook in 't gemoed van den eerlijken Oudejaarsavónd-pein zer de vraag op: „boe heb ik ro ij zelf dit jaar gedragen?" Dan zal er wel eenige zelfbeschul diging zijn eneen belofte dit nieu we jaar zich beter in te spannen om eigen fouten legem te gaan, meer te zijn voor de huisgenooten en vrien den, nog ineer voor z'n huishouden of zaken te ijveren. Gelukkig de menech die nog idealen kent, waarnaar hij kan streven, loo- pemd in de renbaan des tevens nog kan jagen naar 't doelwit, den prijs der overwinning. Nieuwe jaar ligt nu voor ons open. Al 't oude is voorbijgegaan, alles la weer nieuw geworden. Met nieuwe voornemens, nieuwe verwachtingen, nieuwe idealen treden we hoopvol de toekomst legem. Moge van de goede wensehen, die wij elkaar bij de intrede van 1013 aanbieden, veel verwezenlijkt worden. OM ONS HEEN No. 1641 Tegen iea vfoeker. Het is een ietwat somber onderwerp voor den Oudejaarsdag, maar we eindigen helaas nu eenmaal met onze bezwaren en moeilijkheden het oude jaar, om het nieuwe daarmee weer te beginnen. En het eenige middel om maatschappelijke kwalen te doen verdwijnen is niet er over te zwijgen, maai' zo flink onder de oogen te zien. Mijn oproeping, onlangs in tie courant gedaan, om gevallen van het heffen van overmatige rente mee te deelen, heeft niet veel opgeleverd. Aanvankelijk tot mijn verbazing, want dat er im Haarlem en omstreken geen woeker zou zijn, is niet aan te nemen. Naderhand is de oorzaak daarvan duidelijk geworden ik vroeg schriftelijke opgaven en daar voor bezitten velen, die onder woeker lijden, het noodige schrijftalent niet. Wel wilde menigeen komen praten, maar dat paste mij nu weer niet, omdat die verhalen een uitgebreid contróle-onderzoek noodig maken, dat dagen en dagen vereischt. Zoo voet stoots mogen deze mondelinge mede- deelingen namelijk niet aanvaard worden, ze zijn vaak afkomstig uit de tweede en derde hand en kunnen alleen materiaal vormen voor een vereeniging, die zich dc bestrijding van den woeker ten doel stelt en dus alles nauwkeurig nagaan en infor meer en kan. En nu ik daar dan toch over spreek, zou i'k willen vragen waar blijft de Haarlemsche af- deeling der vereeniging tegen den woeker? Indertijd werd een voorloopige vergadering ge houden, maar na dien tijd heb ik er niet meer van vernomen. -Toch heersc'ht er vrij wat woeker. En ik denk hier niet alleen aan een befaamde voorschotbank, die" geld uitleent tot hooge rente en bovendien nog onder, bezwarende voorwaarden het aangaan van een levensverzeke ring voorschrijftmerkwaardig ge noeg is het, dat dieze stichting, on danks die hooge rente, nog maar matige winsten maakt. Zij vindt na- melijk baar clientèle onder zwakke broeders menschen die vijftig, hon derd, een paarhonderd gulden noodig hebban, zijn van zelf financieel al niet sterk en hun borgen verkeeren ge woonlijk in niet gunstiger conditie, zijn dikwijls even arm als de teener zelf. De man, die geregeld afbetaalt, betaalt dus om zoo te zeggen ook voor hen, van wie ook met dreigemen ten en vervolging niets te halen is. We zouden dat een vorm van coöpe ratie kunnen noemen, waarbij de eeai optreedt voor den ander, maar ik geef dadelijk toe, dat zoo'n samen werking maar liever niet tot gewoon te worden moet. Daarvoor is ze te onrechtvaardig. Beoefent de voorschotbank het geld- leenen als beroep, daarnaast schijnt een rij van personen te bestaan, die als bijverdienste uit den nood van. bun medomenschen een slaatje trach ten te slaan. Toevallig heb ik kennis gekregen van een geval, dat iemand vijftien gulden leende en zich ver bond, die na twee maanden terug te betalen met een rente van één gulden vijftig, oen rente dus, berekend naar de kleinigheid van zestig procent per jaar. Door een advertentie waren deze menschen bij elkaar gekomen. Dat de teruggave misliep, ruzie volgde met allerlei schrijverij en een overeen komst tot afbetaling als slot, is begrij pelijk, maar doet tot 'het principe van de zaak niet af wel is mij uit de details van liet verhaal de groote lichtvaardigheid gebleken, waarmee menschen tot geld leenen overgaan. Vaak herinneren ze zich de voor waarden niet eens en kunnen het pa pier niet meer terugvinden, zoodat de waag rijst, of zij, wanneer de geld schieter niet op zijn poot speelde, wel ooit aan teruggeven zouden hebben gedacht. De woekerende geldschieter is verre van sympathiek, maar zijn klanten zijn ook lang niet altijd van een geizelligie soorter zijn er onder, die weinig verantwoordelijkheid ge voelen en met veel talent allerlei uit vluchten voor hun eigen tekortkomin gen weten te vinden. Hoe soms deze leeningen in haai' werk gaan, kan blijken uit het volgen de Iemand 'bad een huisje gekocht, maai- raakte door ziekte van zijn vrouw achterop en was genoodzaakt, geld op te nemen oim rente en aflos sing te betalen. Hij informeerde bij een voorschot bank te Amsterdam, moest 1.60 be talen voor informatiekosten en kreeg daarvan tien cents terug in postzegels, omdat de informatie niet gunstig was, zoodat er geen leaning tot stand komen kon. Ziedaar een andere kan ker van dit bedrijf er zijn schelmen in de groote steden, die er niet aan denken, ooit geld te verschaffen, maar een bestaantje kloppen uit het geld voor informaties, dat zij (het be hoeft wel nauwelijks gezegd te wor den) voor alles behalve informaties gebruiken. Na deze eerste mislukte poging be proefde de man een tweede, die beter slaagde. Ook hier werden informatie- kosten gevraagd (ƒ1.50), maar de lee ning kwam althans tot stand. Vijftig gulden bad hij gevraagd, maar ƒ42 kreeg hij in handen, de rest werd be schouwd als rente ern kosten van ad ministratie. Daar hij elke 14 dagen ƒ5 afbetaalt, eindigt de leening in 5 maanden, zoodat voor rente en admi nistratie gerekend zijn omstreeks 37 A 38 procent 's jaars ja, de arme krijgt liet geld niet goedkoop, als hij het krijgt Een ander geval is, dat iemand 10 leent en daarvoor ƒ1.20 betaalt voor een termijn van 20 weken, rente per jaar 30 procent. Waar dikwijle de schoen wringt blijkt duidelijk uit een briefje, waar van ik liier den hoofd-inhoud weer geef „Daar ik een kleine handelsman ben, is het mij niet mogelijk, zonder eeraig geld te handelen. Daar ik dan ook reeds eenige keeren heb getracht, een bedrag aan geld te bekomen, dat aangeboden werd in eenige couran ten, en tot nog toe geen resultaat heb verkregen, zoo was ik dan genood zaakt, in banden van deze menschen te vervallen. Ik kan dan van dien persoon 5 gulden, zegge vijf gulden, ter leen krijgen, van Maandag tot en met Zaterdag, met 50 ct rente er bij, en dit is vanzelf iedere week. U kunt dan ook wel begrijpen, dat mij zulks bitter en bitter leed doet, Waarom dan zooiets Omdat ik geen gelegenheid weet, om aan wat handelsgeld te ko men. Het zou toch voor mij, als knap en eerlijk huisvader, een groot genot wezen voor mijn gezin, om mij daar uit verlost te zien, want die 50 cents iedere week komen beter te pas in mijn huishouden. Tot zoover mijne inlichtingen. En nu een vriendelijk verzoek aan u. Zou u ook voor mij een geschikt persoon weten, die mij hielp, of borg wilde zijn voor een som van 50 gulden, om die don wekelijks terug te betalen met kleine rente, zoodat dit geld een maal mijn eigendom wordt, en ik mij dan flinker kan redden, om datgene te verdienen wat noodig Is Tot zoovei* de brief. Hier schuilt de kern van de quaeslie. Wat in Haar lem noodig zou zijn is een instelling, waar solide personen met bloote per soonlijke borgstelling, in een bijzon der geval desnoods zonder die, oen klein bedrag tegen behoorlijke rente kunnen leenen. De Haaiièmsche Hulpbank schijnt hierom niet geheel te voldoen, omdat zij van een der borgen bet bezit van een eigendomme tje eischt. Ik besef hoe moeilijk dit wezen zal, want geld uitleenen gaat vlot genoeg, maar het terugkrijgen is een andere zaak menschen als deze briefschrij ver moesten om raad en steun kunnen komen bij een instelling, waar duch tig onderzocht en de geldleener gere geld gecontroleerd kan worden. Ik zie geen andere stichting, dan een af- deeling van de Vereeniging tegen den woeker, die in dezen zin zou kunnen optreden. J. C. P. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Klacht over 't gas. Naar aanleiding van een adres van R. Meönsma en andere bewoners van 't Leidsche kwartier, houdende een klacht over 'het lichtgas, deelen B. en W. mede, dat hen na onderzoek ge bleken is, dat er geen voldoende re den voor adressanten aanwezig was, om zioh met een klacht -tot den raad te wenden. B. en W. stellen voor 't adres in hun handen te stellen ter afdoening. Verordening. 't Raadsbesluit tot verboogLng van de jaarwedde van den Havenmees ter-inspecteur en tot het toekennen van een toelage aan den brugwachter van de Zandersbrug, maakt het noo dig de bestaande verordening op deze punten te herzien. B. en W. doen daartoe 't voorstel. Bouwverordening B. en W. stellen voor aan W. A. Kuyken Jr. toe te staan (bij 't bouwen vain een fabrieksgebouw op een ter- rean aan den Zijl weg. af te wijken van het bepaalde bij art. 7 la der bouwverordening. ORGELBESPELING in de Groote- of Sint-Bavnkei'k alhier, op Donderdag 2 Januari 1913, des na- middags van 2—3 uur, door den 'heer Louis Robert. Programma: 1. Praeludium et Fuga, c. kl. t., J. S. Bach. 2. Canzona, Joihaaun Caspar Kerl, (1625—1693). 3. intermezzo, Willibald Richter. 4. Andanta Cantabile, William Rea. 5. Angelus, Sigfrid Karg-EIert., (eerste uitvoering). 6. -Sonate op. 17, M. H. van T Kruijs. Al l egio. Intermezzo quasi Fantasie. Allegro Maestoso. BEVORDERING BIJ DE POLITIE. Door den Burgemeester zijn bevor derd lot agenten van politie le klasse de agenten van politie 2e klasse E. Metselaar en E. Fengej (rechereneur); in de plaats van de agenten van poli tie Je kl. J. Brouwer (rechercheur) en C. H. Voeteünk, die den dienst met pensioen hebber verlaten, en tot agen ten van politie 2e klasse in de plaats van Metselaar en K. Fenger voor noemd, de agenten van politie 3e kl. H. Reis en W. Kruize, allen met in gang van 1 Januari 1913. Falllis semen ten. Door de rechtbank alhier is bij von nis d.d. 31 December 1912 in staat van faillissement verklaard W. van Koperen, fruithandelaar, wonende te Haarlem, Heerensingel. Rechter-commissaris: mr. H. van Loghem de Josselin de Jong. Opgeheven is het faillissement van C. Weyerl; brandstoffen-handelaar te Bennebroek, hetwelk den 17den De cember j.l. was uilgesproken. KANTONGERECHT. Uitsprak en. Heden werden do navolgende uit spraken gedaan P. C. B. en J. A, L., te Haarlem, overtreding- Woningwet, vrijgespro ken. P. G. K,, te Haarlem, en 6 anderen, overtreding Leerplichtwet, 3 boete cf drie dagen hechtenis, ƒ2 boete of twee dagen hechtenis, en 1 boete of een dag hechtenis. D. C. V., te Haarlem, in dronken schap de orde verstoren, 3 boete of drie dagen hechtenis. C. K. Wzn., te Zandvoort, en 18 anderen, loo-pen op verboden grond, 3 boete of drie dagen hecht. J. P. O., te Scholen, overtreding der Vleeschverordening te Haarlem, 3 boete of drie dagen hecht. E. K., te Haarlem, en 4 anderen, overtreding Melkverordening Haar lem, zes dagen hechtenis, ƒ25 boete of vijf dagen hechtenis, 5 boete of drie dagen hechtenis, en 3 boe-te ol drie dagen hechtenis. S. K., te Rotterdam, en 11 anderen, overtreding Politieverordening Haar lem, 3 bcete of drie dagen hechtenis, 3 boete of een dag hechtenis, en 1 boete of een dag hechtenis, J. H., te V-elsen, en vijf anderen, overtreding Politieverordening Vei sen, ƒ2 boete of twee dagen hecHeuis en 11 boete ol een dag hecht. J. S., te Haarlem, overtreding Po litieverordening Schoten, 5 boete of drie dagen hechtenis. D. D., te Velsen, overtreding Regle ment Visscbershaven, 3 boete of drie dagen hechtenis. D. M. W., te Haarlem, en 34 ande ren, overtreding Motor- en Rijwiel- Reglement, ƒ2 boete of twee dagen hechtenis, en 1 boete of een dag hechtenis Voorts werden er nog 23 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot veertien en zeven dagen hechtenis, 5 boete of drie dagen hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis, en 2 boete of twee dagen hechtenis. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERLIEDE C. A. Da installatie van den nieuwen burgemeester. Vanmorgen ia de nieuwe burgemees ter van Haariemmerliede en Spaarn- woude, de heer A. B. M i c h i e 1 s e n, in den Raad geïrstalleerd. Om haifelf arriveert het nieuwe hoofd der gemeente, die door den se cretaris, dc wethouders en den heer Cos in Amsterdar-- is afgehaald, per rijtuig aan het Raadhuis, waaruit de driekleur wappert. Z. E. A. wordt ver gezeld door mevrouw Michielsen,.eeni ge familieleden en den heer Kronen berg, burgemeester van IJsselstein. Nadat de burgemeester door de le den van den Raad is welkom geheelen en zich met zijn familie in de burge meesterskamer begeven heeft, vangt de Raadszitting aam Alle leden zijn Om kwart voor elf uur wordt de zit ting door den loco-burgemeester, den lieer B. P. Vink, met gebed geopend. Up het voor het publiek gereserveer de gedeelte, dat anders verlaten pleegt te zijn, zien we nu verscheidene be langstellenden. Gedeputeerde Staten hebben be richt, dat de gemeenfcebegrooting is goedgekeurd. Verder zijn er geen in gekomen stukken van belang. Een commissie, bestaande uit den secretaris met het oudste Raadslid, den heer Faas, leidt daarna den nieuw benoemde)) burgemeester binnen. Bij de installatie zijn de familie van den heer Michielche' e.) de ambtenaren der gemeente in de zaal aanwezig. Bij het binnentreden van den burge meester verheffen de Raadsleden zich van hunne zetels. Als de heer Michiel sen heeft plaats genomen leest de se cretaris het Koi inklijlt Besluit der be noeming voor, en wordt den burge meester de ambtskelen, het toeken zij ner waardigheid, omgehangen. Daarna voert de oudste wethouder, de heer B. P. Vink, het woord. Hij heet den burgemeester welkom in de gemeente, wenscht hem een gelukkig bestuur toe en spreekt den wensch uit voor een aangename samenwerking. De heer Michielsen dankt het Opperwezen, dat hem in staat gesteld heeft deze bei-coining te aanvaarden, en betuigt daarna zijn dank aan H. M. de Koningin, aan Hare® Commissaris in deze provincie en aan allen, die zijn benoeming bevorderd hebben. Spr. voelt de verantwoordelijkheid va)) de zware taak, die hij op zich neemt, en hoopt, dat zijn bestuur zóó zal zijn, dat hij te allen tijde rekenschap zal kunnen afleggen. Meer dan ooit is het burgemeestersambt tegenwoordig be langrijk en omvattend, omdat het ge meentebeleid zich zoo heeft gewijzigd. Steeds zien wij nieuwe denkbeelden op sociaal gebied rijpen, ter verbetering van misstanden. Eer- schoon gebied ligt hier open. Veel onverdiende ellen de is weg te nemen. Derwaarts wendt het moderne gemeentebeheer zijn blikken. Spr. denkt aan de gemeente lijke zorg voor de openbare gezond heid, volkshuisvesting, beheer der be drijven, bestrijding der onzedelijk heid, drankbestrijding, Zondagsrust, onderwijs, enz. In deze gemeente, die onder den rook van twee groote ste den ligt, zal ook op dit gebied wat le doen zijn. Laten wij onder Gods on- misbaren zegen veel mogen doen voor deze gemeente. Spreker doet in de eerste plaats een beroep op de wethouders en den Raad. Laat hier steeds een vriend schappelijke toon heerschen. Vele ge meenten zijn er helaas in ons land, waar dat niet het geval is. Spreker doet verder een beroep op de medewerking van den secretaris en de verdere ambtenaren der gemeente, brengt hulde aan het vele, dat door het nobele geslacht Tediag van Berk hout voor de gemeente gedaan is en spreekt den wensch uit voor het wel zijn van alle burgers der gemeente. De Raad ontvangt de rede van den burgemeester met applaus. De heer Faas, als oudste Raads lid, spreekt zijn beste wensehen uit voor het bestier van den nieuwen bur gemeester, verzekert hein de medewer king van den Rh ad en memoreert dat de heeren verslaggevers 't ook wel we ten, dat we hier gemüllich en prettig pieren te vergaderen. De Voorzitter dankt den heer Faas voor zijn woerden, en verzekert, dat zijn streven zal zijn het voetspoor van den heer Teding van Berkhout te drukken. Tot ambtenaar van den Burgerlij ken Stand wordt de burgemeester be noemd met 10 van de 11 stemmen (éen stem is uitgebracht op den heer B. P. Vink). De burgemeester dankt voor 't in hem gestelde vertrouwen en aan vaardt de benoeming. Na de rondvraag, die alleen een minder belangrijke opmerking over den „afrij" van de Korte Lieferug door den heer Van Warmerdam oplevert, besluit de burgemeester met een heil- wenscb aan de* Raad voor het nieuwe jaar. Daarmee eii digt deze zitting. Na afloop wordt de eerewijn rondge diend. Om twaalf uur recipieert het nieuwe hoofd der gemeente op bet Raadhuis. De feestelijke intocht van den nieu wen burgemeester in liet dorp is nog niet vastgsteld. Die zal eerst plaats kunnen hebben bij zijn vestiging in de gemeente. OVERVEEN. Een jachtopziener aangeschoten. Maandagavond omstreeks 8 uur is de 41-jarige jachtopziener van de Er- ren Van der Vliet—Rorski G. de Veer bij schietbaan no. 1 in de duinen te Overveen door een strooper aange schoten. Hij kreeg 20 hagelkorrels in den linkervoet. Vanmorgen "hebben we De Veer 'n zijn woning aan den DuAnlustwog, tusschen Kraantjelek en den Dood weg opgezocht. We vonden hem ie bed met de» voet in het verband. Hij had er veel pijn in, maar was toch weL genoeg om ons te woord te ku.. staan. Wij geven 'hder zijn verhaal: Mijn kameraad R. de Jong, aldus vertelde De Veer, was om zes uur gis. térenmiddag bij mij gekomen. Samen hadden we den derden jachtopziener C. Hobo, die hier \wderop aan den weg woont, afgehaald en waren het dunn i-mgegaan. We hadden daar in de buurt van de schietbanen een poos op een hoog duin gezeten, om uit te zien naar de lichten van de slroo- pers. Die zijn nu voortdurend in de dunnen. Toen we 't wat koud kregen, stapten we op. Juist op dit oogenhlik zagen we ie mand op een fiets aankomen. Ik zei tegen m'n kameraads; „'t Zou me niks verwonderen als dat er een was.' We gingen er op af en stelden ons, op de knieën liggend, verdekt op, achter 'het talud van den noodweg, die de korte schietbaan met de baan van 1000 M. verbindt. Toen zagen we een lichtbakker, die met zijn lantaren aan het zoeken was naar wild. Zij loopen dan maar met den lan taren voor zich uit een en weer en als er een konijn in 'het licht komt, blijft t beest versdhrikt zitten. Da strooper kan 'heit dus dan gemakkelijk neerschieten. Toen we hem bezig zaj gen, besloten we, dat ik om zou loo pen, om hem in den rug aan te val» len, M'n kameraads gingen, terwijl ik

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1