TWEEDE BLAD Dinsdag 31 December 1912 Binnenland PRINSES JULIANA heeft als Kerstgeschenk een kleine vleugelpiano gekregen. (N. R. Ct.) BARON MACKAY. De heer mr. JE. Baron Mackay zal in de door zijn bedanken ontstane vacatures in den Gemeenteraad en in de Provinciale Staten, te 's-Graven- hage wederom worden candidaat ge steld door een 40-tal kiezers, onafhan kelijk van eenige kiesvereeniging. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Aan een brief van Dr. Lingbeek, 23 December uit Konstantinopel aan het Hoofdcomité van het Nedcrlandsche Roode Kruis verzonden, is het volgen de ontleend Ons werk is nu geregeld en gaat zijn gang- Misschien interesseert het n, een kijkje te nemen in ons hospi taal. Al onze bedden, op een paar na, die ■wij altijd moeten open houden voor dringende gevallen, zijn bezet. Al ko men er geen gewonden in uit de linie, geregeld arriveeren van daar zieken, ■waaronder een groot aantal met af gevroren teenon, voeten, ja zelfs on- derbeenen. Na de demarcatie volgt later de amputatie, waarbij het onze taak is te behouden, wat er te behou den is. De ongelukkigen, die al elders zijn geamputeerd en met geïnfecteer de wonden hier komen (o. a. een Piro- goff, die met gewoon touw was ge hecht en waar de pus uitgutste), ko men van de hel in den hemel. Zij zijn inuerdaad het ergste er. aan toe, evenals vroeger in Transvaal de ge- wouden, wier. wonden men op alle mogelijke wijzen had geïnfecteerd vóór wij ze kregen. Gisteren kwamen er eenige van die stuinperds, die 24 uren aaneen nabij Hademkeny in het ijskoude water hadden moeten staan. Het been van deu een was afgestorven eu ongevoelig tot aan de knie. Kou, slechte verzorging en voeding en het stijf rijgen der beenwindsels (pütties), die alle soldaten hier dragen, zijn de oorzaken. Wij wachten dan de af grenzing af eu nemen bij elke ver- bandverwisseling weg, wat weg kan; wel te verstaan: de patiënt voelt daar van niets. Zoodra de wond dan ge zond granuleert, volgt de amputatie. Wij hopen, dat men ons in Holland wil helpen om den menschen later kunstvoeten -enz. te bezorgen. Tooh kunt ge u niet voorstellen, hoe zonnig die lichte groote zaal er uit ziet des namiddags, als allen zijn ge holpen. Wij radbraken een paar Turksche woorden, doen sterk in go- bami, en de rest doen onze nooit vol prezen cadetten, voorop Febrid, de sergeant van zijn klasse, die vrij goed Fransch spreekt, al is hij nog maar 10 jaar, en die door de zusters vrij wat wordt bedorven. De zieken zijn dankbaar en zien er stralend uit als mijn vrouw na,dort met de sigaretten of chocolade, waar op ze dol zijn. Het zijn dankbare ob jecten, die Turksche soldaten. De meesten zijn redifs (reservisten), man nen met huisgezinnen, ver van hier, maar inderdaad zijn het net groote kinderen, erkentelijk voer 'kleine dien sten en vriendelijkheden, wier groote kinderhand spoedig is gevuld, zoo dat de verpleegsters en verplegers verrukt van lien zouden zijn, als ze maar niet zoo onvoorzichtig waren- De man, die gisteren bijv. een buik operatie onderging, gaat vandaag een praatje malton aan het andere einde van de.zaal, als namelijk de zuster even dé hielen heeft gelicht. En net mooiste is, dat het meestal goed gaal. Zij genezen zoo gemakkelijk, omdat ze zeer sober leven, geen alcohol drinken. Op de dysenterie-zanl liggen eenige ernstige gevallen. De menschen ko men zóó verwaarloosd en doorgere gen binnen, dat er soms geen redden aan is, trots de groote toewijding der verpleegsters en verplegers, waarop daarbij alles aankomt. Het aantal breukpa tl enten is in dit land groot, ook onder de soldaten. Onlangs werden wij uitgenoodigd door de Société Impériale de Médicine op een feestavond gewijd aan de ■vreemde missies, waarop vooral oor- logs-chirur&io werd behandeld. Uit wat ik daar hooide bleek mij, dat deze oorlog, uit een medisch oogpunt, ons niet veel zal leeren. Tout comma au Transvaal. De wonden der Mannli- chers genezen, als ze genezen, en. dat doer, ze soms even onverwacht, als die der Mausers glad. Maar dia der ehrapnells zijn verschrikkelijk. Men was van opinie, dat die moord tuigen bij internationale conventie moesten worden verboden. Interes sant was voor ons, in de lezing van dr. Apéry dat na den Krimoorlog een oud landgenoot van ons, dr. Pincoffs, thier gekomen met de Engelsche Expe ditionair i troepen, den eersten stoot gaf tot de oprichting der haar jubi leum vierende Société Impériale. Interessant is ook voor ons, nuch tere Holanders, om waar te nemen hoe soms uit {politieke? commerciee ls bijoogmerken reclame wordt ge mankt voor enkele vreemde zuster- ambulances en voor derzelver leiders, door zicli overal en in de couranten te adverteerc-n, door speeches links en rechts, door aanbieden van thé's enz. enz. Gelukkig zijn wij ook in dat op zicht nog „van vreemde smetten vrij" en behoeven onzen tijd niet daarvoor te vermorsen. Het is hier een heel drukke dienst roet al die veel zorg vereischende zie ken. klaar het personeel is al lang over de eerste teleurstelling heen, en allen werken echt met liefde en toe wijding. Wij hebben dientengevolge zoo nu en dan een van de verpleeg sters of verplegers, die den pas niet kan bijhouden en een paar dagen on der de wol moet om uit te blazen. Maar de stemming kon niet beter zijn 'onder het personeel, dan ze is. Een volgende maai maak ik eens een uit stapje roet l) in onze volkslieuken en in' het magazijn. Namens al het personeel der ambu lance bied ik aan TJ allen de beste wenschen aan voor een vroolijk Kerstmis en een .gelukkig Nieuwjaar, TELEGRAMTARIEF NEDERL.- INDIë. We lezen in de „Tel." In de vergadering der Eerste Ka mer heeft do Minister medegedeeld, dal het verlaagd telegramtarief tu-Sj schen Nederland en lndië van 2.25 per woord niet, zooals de bedoeliug was, op 1 Januari a.s., maar eerst o,p een later vast te stellen datum kan ingaan. De invoering van uitgestelde telegrammen tegen half tarief kan -echter wel op 1 januari plaats heb ben. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Volgens den correspondent te Djem- ber van de „Loc;" zijn in Tanggoel vier menschen tegelijk door den blik sem getroffen. Een heeft er slechts 't leven afgebracht en wordt in het hos pitaal verpleegd. Tijdens een hevige onweersbui, die zich boven de naburige desso Gendje- ran in den Oosthoek ontlastte, wer den volgens een bericht in het „Soer. i-Iand." twee inlanders, die van den sawah-arbeid terugkeerden, door den bliksem getroffen en gedood. TWEEDE-KAMER-VERKIEZINGEN 1913. ZAANDAM. Ter voorbereiding van de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in 1913, is te Arnster dam een vergadering gehouden van afgevaardigden der vrijzinnige kies vereemgingen uit het district Zaan dam. Lit bijna allo gemeenten van het district waren afgevaardigden aanwezig, en er heerechto in de ver gadering een opgewekte toon. Alge meen was men met de hoofdbesturen en de algemeene vergaderingen der drie vrijzinnige partijen van oordeel, dat de strijd gezamenlijk moet wor den aangebonden voor slechts één candidaat, die zich met het concen tratie-program dier partijen zonder eenig voorbehoud kan vereenigen. In overleg met het centraal comité dei- vrijzinnigen is met algemeene stemmen besloten, om, zoowel met het oog op het district zelf, alsook in ver band met een billijke verdeeling der candidaten over het geheele land, voor het" district Zaandam een vrij zinnig-democraat candidaat te stellen. In de eerste helft van Januari zullen de verschillende kiesvereenigingen uit. een nog op te maken groslijst van vrijzi nnig-domocrati sche can didaten een keuze deen, Mede zal dan elke kiesvereeniging twee harer leden aan wijzen om zitting te nemen in een Centraal Comité van Actie. De afdeeling Rotterdam van de Soc.- Dem. Partij heeft, naar De Tribune meldt, candidaat gesteld in Rotterdam I den heer Wijnkoop en in Rotterdam IV en Rotterdam V den heer Van Ra- vesteijn. BRANDEN. Te Hemel is afgebrand de boerderij Klein-Rome, waarin ©en stoom-cón- servenfabriek van den heer EMert was gevestigd. Het huis was verze kerd. De oorzaak van den brand is i onbekend men denkt evenwel, dat de schuld bij de stoommachines ligt. (..Gelderl."). Zaterdagavond ontstond een begin van brand in het Hotel Belvédère op i den Wageningschen Berg. Slechts één i vertrek brandde uit, maar de water- schade is aanzienlijk. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt da scha de. Zondagmiddag brak brand uit in de woning van B. van S., aan den Grintweg te Wageningen. Het perceel werd ge'heel in de asch gelegd. Het echtpaar was afwezig en de oorzaak moet waarschijnlijk worden toege schreven aan onvoorzichtigheid van een kostganger. Verzekering dekt de schade. Te Bergen (N.-H.) is in de asch ge legd het perceel, bewoond door do familie Overhand Laud borg aan de Dorpsstraat. De kinderen werden met groote moeite gered. j NED. DROGISTEN® OND. Onder voorzitterschap van den heer H. Sau't, hield de Ned. Drogisten bond te Amsterdam zijn wintervergad©- ring. Aan liet jaarverslag, uitgebracht (door den secretaris, Ilea heer V. J Zwier, ontleent de Tel., dat de alge- meen© toestand van zaken van den bond bloeiend mag genoemd worden. I Bij de verkiezingen vi r enkele pe- I riodiek aftredende bestuursleden, I deed zich liet eigenaardige gevai voor, dat vooir de vacature van penning- meester 80 geldige stemmen werden I uitgebracht, waarvan 43 o,p den hear Oosterveid (aftredend penningmees ter) en 43 op den beer K. van Eden te Haarlem. Daar de candidaten zich geen. van beiden, zooais het reglement feitelijk voorschrijft, wensebten neer te leg gen bij een lotsbeschikking, zal op een volgende vergadering een (her stemming moeten plaats hebben. Voorts werd als voorzitter herko zen de heer H. Sant «m als 2e secre taris de heer J. C. van de<r Veer, ter wijl de vergadering tot redacteur ad ministrateur benoemde den hoer V. Zwier, in plaats van den lieer H. Re- velman. Als nieuw embleem werd aangeno men eon geel kruis op een blauw veld, daar het tot nu toe gevoerde, 'het roo de kruis, vortaan alleen gevoerd zal worden door de vereeniging „Het Roode Kruis". Op 1 Jan. 1914 zal lïet nieuwe em bleem op de drogistenwinkels ver schijnen. KINDERTOESLAG. De „N. Rott. Ct." meldt: Het hoofd bestuur van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland heeft aan de provinciale vereenigin- gen, afdèelingen en algemeene leden het dringend verzoek gericht, te wil len opgeven, welken invloed het wets ontwerp betreffende den kindertoe slag op do verhouding van dc salaris sen tusschen hoofden en onderwijzers zal hebben. PALEIS VERBOUWING. Met de verbouwing van het Konink lijk Poleis het Loo maakt men goede vorderingen. Al wat aan den Oostvleu gel verbouwd en aangebouwd moest worden, is thans onder de kap, zoodat met de verdere afwerking en betimme ring ongehinderd kan voortgegaan worden en mei: niet meer van het weer afhankelijk is. Tal van vertrek ken zijn hier reeds geheel gereed en sinds eenigen tijd in gebruik geno- EEN RECORD 1 Met de mailboot yueensboro-Vlis- singen kwam Zondag een post roede van bijna 1500 zakken, een getal nog nooit bereikt. DIEFSTAL. Zaterdagavond is in een particulie re hank van leening te Rotterdam aangehouden een persoon, die bleek te zijn de 18-jarige L. van W. Hij bood een groote hoeveelheid tafelzilver te koop aan en werd door een recher cheur, die zich in hetzelfde perceel be vond, aangehouden. Hij wordt ver dacht een der daders te zijn van de inbraak gepleegd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in een perceel aan de Joden Breestraat te Amster dam. Hij ontkent zulks en zegt het zil ver op het Watèrlooplein te hebben ge kocht. Hij is gevankelijk naar Amster dam overgebracht zoo meldt de Tijd. HET VOLK. In de redactie van Het Volk is be noemd de lieer F. v. d. Goes. FREDERIK VAN EEDEN OVER HET VREDESPALEIS. Dr. Frederik van Eeden heeft (vol gens de Tel.) een antwoord ingezonden op de prijsvraag van de ..Lokal An rei ger", waarom men in Den Haag een Vredespaleis houwt. Men kan de vraag op tweeërlei manier stellen, zegt hij, nl. waarom, met welk doet bouwt rnen in 's-Gravenhage een vredespa leis en waarom, wat is de oorzaak, dat te 's-Gravenhage een vredespaleis wordt gebouwd 1 Op de eerste vraag is het eenvoudig ste antwoord 1. Ja, inderdaad, waarom Vol Ledigheids® al ve geef ik echter nog eenige antwoorden om uit te kie zen. 2. Om er een stadsschouwburg van te maken. 3. Als goed motief om lunchrooms op te richten. 4. Opdat men zien kan, dat de Hol landers hun ouden, goeden architecto nische n smaak nog niet hebben terug gevonden. Vraagt ge echter, wat is de oorzaak, zoo zou het antwoord kruinen luiden 5. Omdat de oude lieer Carnegie ge wetenswroeging heeft. 6. Omdat het geen Nederlander, ook geen minister invalt, een zoo aardig sommetje als vier millioen te weige ren. Ongetwijfeld moet een dezer ant woorden bekroond worden. Voor olie zekerheid geef ik nog dit laatste 7. Omdat de heer Carnegie een-men- schenvrlend is, even edel als rijk, om dat Nederland het middelpunt der be schaafde wereld is, omdat alle volke ren den vrede willen en men een fat soenlijk vertrek voor de vredee-confe- renties neodig beeft. MOORDAANSLAG. Men meldt aan de „Tel.": Te Oud-Gastel heeft de 21-jarige J. Vervaart zijn stiefvader, F. de Bruin, mot een mes een tweetal ste ken gegeven. De Bruin was, zooals dikwijls ge beurde, dronken thuis gekomen. Om een nietigheid zocht hij ruzie, waar bij hij zijn vrouw deerlijk mishandel de. De zoon van de vrouw trok na tuurlijk partij tegen zijn stiefvader, waarbij hij zich zoodanig opwond, dat hij een mes greep cn De Bruin een' steek in den rug toebracht, waardoor een loug geraakt werd. De moeder, die nu tusschenbeide kwam, kon den zoon niet tot bedaren brengen en nij de tweede steek, die de borst van den man trof, werd ook zij gewond. Di rect werd de gemeente-veldwachter gewaarschuwd, die geneeskundige hulp liet inroepen en daarna de maré chaussee te Oudenbosch ging waar schuwen. Deze was direct ter plaatse en stelde een onderzoek in. Men wist den jongen, die niet gevlucht was, tot bekentenis te brengen, waarna hij naar Oudenbosch gebracht werd. Hij is nu in het huls van bewaring aldaar opgesloten en wordt naar de strafge vangenis te Breda getransporteerd. De Bruin werd naar het gasthuis te Oud-Gastel vervoerd. De toestand is zorgwekkend. VERMIST. Sedert Dinsdagavond wordt zoo meldt de „Tel." vermist de hoogbe jaarde tapper G. de Vr., wonende te Sn eek. Hij heeft toen tijdens hel ru we weer vau dien avoud de woning verlaten en is niet teruggekeerd, zoo dat men vreest, dat den man die kindscli werd, een ongeluk is overko men. Reeds is men aan het dreggen geweest, doch tot nu toe tevergeefs. DE KEELZIEKTE OP TEXEL. Men meldt van Texel aan de „Tel.": De gevreesde besmettelijke keel ziekte, die zich hier zoo ernstig liet aanzien, is weer aan het afnemen, dank zij de doortastende maatrege len, door het hoofcl der gemeente, in overleg met de geneesheeren, geno men. Zes kinderen zijn door de ziekte gestorven; met de overige patiënten gaat het goed, en van nieuwe gevallen hoort men niet meer. MR. M. W. F. TREUI3. Naar het Hbld. verneemt stelt mr. Treub zicli niet meer verkiesbaar bij de a. s. Kamerverkiezingen. DRIE PERSONEN VERDRONKEN. De Nederlandsche schipper. De Gin ter, keerde, na in de stad Duisburg inkoopen gedaan to hebben, met zijne j beide zoontjes van 12 en S jaren en een matroos per roeiboot naar zijn op den Rijn liggend schip terug. Het bootje sloeg om en allen geraakten te water. De matroos kon men met be hulp eener uitgeworpen lijn noc red den, doch de schipper en zijne heide kinderen verdronken, zoo meldt de Tel.". TRAMONGELUK. Zondagnacht is de landbouwer C. Romme,~uit Geertruidenberg, nabij 't stwiion aldaar, door de stoomtram uit Breda overreden. De man was bijna onmiddellijk dood, zoo meldt de N. R. Cri. DIEFSTAL. In het confectie-magazijn De Dom, op de Varkensmarkt te Amersfoort, zijn in den nacht ontvreemd eenige kleedingstukken en stukken goed, ter gezamenlijke verkoopwaarde van ƒ250. Bovendien werd uit een kastje in den winkel ongeveer 50 gelds weggenomen. Sporen van inbraak zijn niet te merken, zoo meldt de „Tel,". AANRANDING. De N. R. Ct. meldt In den nacht zijn vijf Grieksche zee lieden, behooronde tot de bemanning van het in de Maashaven te Rotterdam liggende stoomschip Prinses Sophia, in de Deüstraat aldaar door drie per sonen aangevallen, mishandeld, met een revolver bedreigd en van een gum mi-overjas, waarin 40 francs, en een hoed beroofd. Verdacht zich hieraan te hebben schuldig gemaakt, zijn la ter in den nacht aangehouden en op gesloten de varensgezel F. N„ de tim merman A. B. en de losse werkman A. K. Een hunner was in liet bezit van den gestolen hoed de jas en het geld waren verdwenen. WINKELSLUITING. Gedeputeerde Staten van Gelder land. hebben besloten, de verordening van de gemeente Arnhem op de win ketsluiting voor kennisgeving aan te nemen en aan de stellers van adres sen daartegen te berichten, dat er geen termen zijn om de verordening tér vernietiging voor te dragon. STAKING SIGARENMAKERS. Aan de sigarenfabriek Alvana te Tiel is een staking uitgebroken. Dertig arbeiders werken door. Van de zijde der stakers werd medegedeeld, dat een beslissing van het geschil deze week te wachten was. HET AFSCHEID VAN PRESIDENT CREMER. Maandagmiddag heeft de lieer J. T. Cremer, aftredend als- president van de Ned. Han del-Maatschappij te Am sterdam, afscheid genomen van het P In de groote vergaderzaal van het gebouw hadden zich allen vereenigd. De heer J. E. IJzenhoed Grovelink, chef van een afdeeling, voerde liet woord, waarhij hij groote waardee- ring uitsprak voor den scheidenden president. Daarop verzocht hij den heer Cremer als blijvend souvenir aan de periode van zijn presidium een hul deblijk te willen aanvaarden, waaraan alle leden van het personeel hadden deelgenomen. Dït geschenk bestond uit een album, gebonden in citroengeel Levantijnsch marokijn. ROODE KRUIS. Uit Salonika seint de Ilbld.-bericht gever, dat de doctoren Bierens de Haan en Wieberdinli met drie verple- f;ers en twee verpleegsters, den secre- aris, den kok en den drogman, Dins dag naar Epirus zullen vertrekken. DE VROUW ALS SCHOOLHOOFD. Op de voordracht voor hoofd van school C te Lonneker is, naast een hoofd en een onderwijzer, een onder wijzeres geplaatst, mej. S, van der Stel, te Enschedé. Het gebeurt heel zelden, dat een onderwijzeres mee dingt naar de betrekking van hoofd eener gewone openbare school. VEREENIGING VOOR DE PAEDA- GOGIEK. Onder voorzitterschap van den heer C. F. A. Zernike, uit Amsterdam, werd Maandag te Utrecht de 56e al gemeene vergadering van de Vereeni ging voor paedagogiek gehouden. Eerst werden eenige huishoudelijke zaken afgedaan. Als plaats voor de volgende vergadering werd weer Utrecht aangewezen. Als leden van 't bestuur werden ge kozen de heeren W. Kraak, te Haar lem en C. van Doorne, te Amsterdam. De heer Kraak hield daarna een voordracht over „Geheugen en ver stand", de heer I1". de Graaf uit Sant poort, sprak over „Illustratief teeke- Stadsnieuws VOOR £LLEN DER H. IJ. S. M. Stampvol was Maandagavond de groote concertzaal der Sociëteit Ver eeniging, bij de bioscope-voorstelling voor de Coöperotieve Vereening „Voor allen der H. IJ. S. M." gegeven door do directie van het bioscopedheater der Groote Markt. De lieer Schetzer opende met een welkomstspeochje, waarop een verdienstelijke marsch en ouverture door het miniatuur orkestje volgden. Toen begon de bios coopvoorstelling, met een keurig en afwisselend programma, dat heel mooi inzette met de zwemoefc-ningen van Italiaansche cavaleristen, en daarna de lachspieren deed verken bij de schoon© geschiedenis van One- sirne's cadeautje zoo'n historie, waarbij alles over en door eikaar rolt, en de hoofdpersoon de dolste tuimelingen niaakt zonder bescha digd te worden. Het was een aardige voorstelling, waarvan het publiek genoot. Voordrachtavond. Ten bate van de St. Elisabeth's ver eeniging zal mevr. J. M. Sterok— Proc-t dezer dagen een voordracht met lichtbeelden houden, over „Na.-, tuutrsehoon van Holland." Ver valaching. Dc adv.-generaal bij den Hoogen| Raad concludeerde tot verwerping: van het cassatieberoep van J. van Reenen, handelsreiziger te Amsterdam door het Gerechtshof aldaar veroor- deeld tot vijf jaar gevangenisstraf we-, gons de bekende oplichting van de Haarlemsche Bankvereeniging, dqori jhet göbrurk maken van valsche aan- deelsn der Cultuurmij. Panggoongred- jo en vervalschïng van een prolonga tie-akte. ONGELUK. De schippersknecht G. N., van een motorboot van den HaarJemschen pakschuildienst, is onder de houten hulpbrug aan de Delftschepoort te Rotterdam met het hoofd tusschen de brug en de motorboot beklemd ge raakt. Een oor werd hem afgeklemd. De man is in het ziekenhuis opgeno men, zoo meldt de „N. R, Ct.". KENNISGEVING. De Burgemeester brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het op den 27ei dezer executoir verklaard kohier No. 17 op de Perso neel© belasting dezer gemeente, dienst 1912, op heden aan den ontvanger der directe belastirgen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hun aanslag op den Lij de wet bepaalden voet te voldoen. Rubriek voor Vragen Geabonnoorden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, rails voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de lisdactio van Haarlem'a Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en Woonplaats van den inzender vermelden wort*:an aandacht geschonken. VRAAG. 19 het ook straihaar wan neer een handelsartikel wordt aange prezen als volgt beter dan en 60 pCt. goedkooper, ofbeter en mooier dan en veel goedkooper," ANTWOORD. Neen. VRAAG. Is een meisje van 19 jaar verplicht, aan haar ouders hel week loon te geven, als zij voor dag en nacht in betrekking Is ANTWOORD Uw vader kan zich tot den patroon wenden en zich verzetten tegen uitbetaling van het loon aan u. In dal geval moet hel. weekloon aan uw vader worden uitbetaald. VRAAG. Ik heb een doktersrekening gekregen, welke ik te hoog vond 7.50). 3k zeide nu tegen den dokter, dat ik wel 5 wilde betalen. Hij wilde hiervan echter niets weten. Nu krijg ik een brief thuis, waarin staat, dat ik binnen drie dagen moet betalen, an ders word ik gerechtelijk vervolgd. Kan die dokter mij nu vervolgen, daar ik een tamelijk groot gezin heb en het vóór mijn trouwen was, dat ik de rekening kreeg ANTWOORD. Gij doel verstandig door te betalen anders kan de dok tor u vervolgen. VRAAG: Waar wood ik ingedeeld en wanneer moet ik opkomen als mijn lotingsnummer 85 is en ik te Haarlem woon? VRAAG: Kunt n mij ook zeggen wanneer en waar no. *18 van de lich ting 1913, in dienst moet treden? VRAAG: Waar word ik ingedeeld en wanneer moet ik opkomen als ■mijn nummer 47 is en ik woon te Haarlem? VRAAG; Wanneer moet ik in dienst en bij welk wapen word ik ingedeeld als inijim nummer 44 is en 11c te Haar lem woon. VRAAG: Wanneer moet ik opkomen en waar word ik ingedeeld als mijn nummer 41 is en ik te Haarlem woon? VRAAG: Waar word ik ingedeeld en wanneer moei ik opkomen als mijn lotingsnummer 108 is en ik woon te Haarlem? VRAAG: Waar word ik ingedeeld en wanneer moet ik opkomen als mijn lotnigsnummer 101 is en ik ie Haarlem woon? ANTWOORD: Op al de zeven voor afgaande vragen is het antwoord: Bij het 10e regiment imifanterie te Haar lem in het tijdvak tusschen 16 en 20 Januari 1913. VRAAG: Ik woon lliier ter stede. Wanneer moet ik opkomen, als mijn lotimgsnummer 120 is van de lichting 1913? ANTWOORD: Tusschen 16 en 20 Januari 1913. VRAAG: Wanneer moet ik opko men als mijn lotingsnummer 255 is en ik te Haarlem woon? ANTWOORD: Tusschen 1 en 5 Oc tober 1913. Uit de Omstreken IJMUIDEN. BELANGRIJKE ARRESTATIE. Bij aankomst te IJmuiden van hel stoomschip „Vondel" van de maat schappij „Nederland", zijn door Rot- terdamsche rechercheurs aangehou den de beide kantoorbedienden, II. van R. en G. P., die 14 October, In dienst, zijnde van de „Uranium Steam ship City", vluchtten met 4000. Zij verleerden dat geld in Parijs, Milaan en Napels. Van Genua keerden zij met de „Vondel" naar Holland terug. Zij zijn naar Rotterdam overgebracht, zoo meldt de „Tel.". Gemengd Nieuws PANIEK IN EEN BIOSCOOP THEATER. Uit Straatsburg wordt aan de Tel. geseind In de „Eldorado-bioscoop", alhier, vlogen eenige films in brand, wegens een gebrek in d) electrisch© geleiding. Onder het talrijke publiek ontstond een groote paniek. In het gedrang werden verscheidene mannen en vrou w-u tegen den grond geloopen. Drie sonen werden zwaai' en ongeveer 20 licht gewond. Eenige bezoekers sprongen uit de vensters en kwamen er goed af. Toer. de brandweer opdaag de, had het personeel van het bios coop-theater den brand reeds ge- bhischt. Onze Lachhoek KAPITALISTISCH. Vóór Nieuwjaar„Anna, warm vanmorgen memeers couponschaar hij moet al dadelijk na het ontbijt aan het werk." ERNSTIGE SCHEEPSRAMPEN. Uit Kopenhagen wordt aan de Te\- geseiiul Uit Reykjavik op IJsland wordt ge* meld, dat het Engelsche vissehersvaar- tuig „Romeo" uit Grimsby aan de IJs- laudsche kust bij zwaar stormweer is gezonken. De bemanning uit 30 man beslaande,_yoor het meerendee! Noren, vond den dood -in de golven. Het stoomschip „Volder" van do maatschapyij „Grom", is op zijn reis van Nizza naar Swansea in den Ailan- tiscben Oceaan nabij 't Kanaal, gezon ken. De kapitein en een matroos zwier ven twee dagen en twee nachten op een boot in ze© en werden ten slotte door een vrachtboot opgepikt en in uitgeputten toestand in Newlyn bin nengebracht. De overige 33 man der equipage zijn verdronken. StooiHvaartberichfen STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Ambon (uitreis) vertrok 28 Dec. van Djeddah. Het st. Oranje (uitreis) i9 29 Dec. PerLin gepass Het st. Prinses Juliana arriv. 29 Dec. van Amsterdam te Batavia, Het st. Prins der Nederlanden (uit reis) passeerde 29 Dec. St. Michaels. Het st. Rembrandt (uitreis) vertrok 29 Dec. van Tanger en passeerde Gi braltar. Het st. Band a (thuisreis) amveerdt 30 Dcc. te Marseille. Het st. Koningin der Nederlanden (thuisreis) arriveerde 30 Dec. te Suez. Het st. Vondel arriveerde 30 Dec. van Batavia te Amsterdam. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het St. Apollo vertrok 29 Dec. van Amsterdam naar Hamburg. Hel st. Calypso vertrok 29 Dec. van Samos maar Cetle. Het st. Caster vertrok 28 Dec. van Algiers naar Alexandria. 1-Iet s. Danae vertrok 29 Dcc. van Stettin naar Amsterdam. Het st. Diana vertrok 29 Dec. van Amsterdam naar Kopenhagen. Hel st- Euterpe arriv. 29 Dec. van Amsterdam te Pillau. liet st. Flora vertrok 29 Dee. van Amsterdam naar Danzig. Hel st. Juno vertrok 28 Dec. van Alexandria naar Huil. Het st. Neptunus arriv. 29 Dec. van Alicante te Barcelona. Het st. Pomona vertrok 29 Dec. v- Cuxhaven naar Amsterdam. Ilet st. Pluto vertrok 29 Dec. van Sminia naar- Amsterdam. Hel st. Stella vertrok 29 Dec. van Livomo naar Valencia. Hel st. Themis vertrok 29 Dec. van Pillau naar Amsterdam. Het st. Uranus arriv. 29 Dec. van Patras te Piraeus. ROTTERDA-MSCME l.LOYD. Bet st. Djocja (uitreis) arm. 29 De cember te Catania. liet st. Kavvi (uitreis) v&rtr. 28 Dec. van Colombo. Het st. Malang (uitreis) arriv. 28 Dec. te Emmahaven. I-Iet st.. Wilis (uitreis) arriv. 29 Dec. te Southampton. HOLLAND—AMERIKA-LÏJN. Ilet st. Askehall, van Philadelphia naar Rotterdam, pass. 29 Dec. 3 uur nam. Wight. liet st. Maartensdijk, van Rotter dam naar New Orleans, arriveerde 29 Dec. te Tampico. liet st Zaandijk, van Rotterdam naar Philadelphia, arriveerde 29 Dec. te Boston. Ilet st. Zuiderdijk van Rotterdam naar New-York, - passeerde 30 Dec. Prawlepoint. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Hollandia (thuisreis) Ver trok 2S Dec. van Montevideo. Het st. Zeelandia arriveerde 29 Dec. van Buenos Ayres te Amster dam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Het st. D ai-dan us, van Batavia, n, Amsterdam, passeerde 28 Dcc. Gi braltar. Het st. Myrmidon vertrok 29 Dec. v. Batavia naar Amsterdam. Het st. Teenkai, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 30 Dec. van Java te Amsterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST, liet st. Prins Willem V arriv. 29 Dec. des nam. 3 uur van W.-Indië te Havre. Marktnieuws ■Op de Maandag alhier gehouden groentenmarkt. waren aangevoerd en verkocht: Aardappelen, aangevoerd en ver kocht 13 HL., f 2.40. Appelen, aangevoeld 57 HL., verk: 40 HL„ f 8—f 12. Peren aangevoerd 81-HL,, verkocht 2 0HL., i 8—f 12. Bloemkool, aangevoerd en verkocht 200 stuks, 10—16 ets. Roode Kool, aangevoerd 7000 stuks, verkocht 5Q00 stuks, 25 cis. Witte kool, aangevoerd en verkocht 300 stuks, 2—3 ets. Savoye kool aangevoerd 4000 stuks, verkocht 3009 stuks, 2—3 ets. Wortelen aangevoerd 500 bos, ver kocht 390 bos, 5—10 cis. Op de Maandag alhier gehouden Botermarkt waren aangevoerd en verkocht 42 KG. boter, f 1.70f 1.80 per KG.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5