TWEEDE BLAD Vrijdag 10 Janaari 1913 Buitenlandsch Overzicht De Balkan-vulkaan. Do (jGstaakte vredesonder handelingen. De houding der mogend- heden. De Löndcusche correspondent van de Vossische Zeitung verneemt uit diplo matieke kringen, dat de groote mo gendheden Turkije verklaard hebben, dat Adrianopel vroeg of laat toch vallen moet. Wan neer Turkije het zou willen behouden, dan 7.011 dit alleen door een nieuwen oorlog kunnen zijn, en van een nieu wen oorlog kan geen sproke zijn. De Porto heeft eerst op de med< deeling der mogendheden niet geantwoord, waarop de mogendheden de mededee- ling herhaalden, nu op meer energie- ken toon. Zelfs werd medegedeeld, dat wanneer het voorstel van de mogend heden -tot het opgeven van Adrianopel niet in beraad genomen werd, do mo gendheden zouden overgaan tot een actieve interventie. Om die mogelijk to ni&icen, moeten de zes groote mogend heden het natuurlijk onderling eens zijn, doch deze eensgezindheid is tot nu toe nog niet verkregen." De Turksche „Ikdain" verneemt, dat de mogendheden erop zullen aandrin gen, dat Turkije en de Balkanstaten zich zullen nederleggen bij haar be sluit omtrent Adrianopel en dc eilan den. Italië had tot het laatste oogen- blik bezwaar gemaakt om aan dien slap mede te doen. omdat het bij het verdrag van Lausanne, zekere ver plichtingen jegens Turkije op zich heeft genomen. Thans echter heeft het verklaard zicli bii da andere mogend heden te zullen aansluiten. De mogeiTdhedeu zullen vermoede lijk heden hun collectief vertoog tot de Porte richten. Uit Weenen komt het bericht, dat Oosienrijk-Hongarije, Engeland en Duitschland Turkije reeds op 19 De cember den raad gegeven hebben af stand vau Adrianojie' te doen. ïfl lUrKljtf. Omtrent dei- toestand te Konstanti- nopel seint'de correspondent van de „Köln. Ztg.' Merkwaardig en tevens kenmerkend is het, hoe weinig de schorsing der V redesonderha1delir gen en de moge lijkheid van een hervatting der vijan delijkheden hier de groote massa treft, zelfs in de bazars en do koffie huizen van Stem heel, spreekt men daar nauwelijks van, sedert men de overtuiging heeft, dat de vijand niet naar Konstantinopei zal komen. Te Pera, in d- diplomatieke en in ternationale wereld," geeft men toe, dat de vijandelijkheden zeker wel niet op nieuw zullen beginnen, daar de mo gendheden mie delen zullen vinden om op beide partijen kalmeerend te wer ken. De Turksche kringen zijn vrijwel ge heel in beslag genomen door de bin- nenlandsche politiek en door de toene mende beweging tegen het kabiuel- Kiamil. De geneele pers is wegens do onzekere houding der regeering in de vredesquaestie tegen haar. Zells de li berale ,lkdam" laakt den grootvizier, maur voegt daar bii, dat het in de te genwoordige omstandigheden moeilijk zal zijn een opvolger te vinden. Van Turksche zijde wordt de be weerde ziekte van den grootvizier aan deze beweging toegeschreven, daar Kiamil op deze wijz.- alle lastige be zoeken en uiteenzettingen w:l vermij den. De correspondent van de „Frankfur ter Ztg." ie "■'"ictootinopel seint „Over de 1 aiding van Europa tegenover Turkije maakt men zich hier geen illusies. Haar uitwer king evenwel kan in omgekeerde ver houding staan tot de verplichtingen, die de mogendheden van haar ingrij pen hebben. De eerste uitwerking is deze, dat een -zekere aaneensluiting dor officierskriugen is waar te nemen. Al zijn deze ook overtuigd, dat Tur kije geen oorlog van langen duur kan voeren, zij nemer, toch maatregelen, opdat ze zelfs door een Europeescho vlootdemonslraüe niet belemmerd zul len worden iu een veldtocht van drie a vier weken. Volgens hun verzekerin gen zou de toestand van het Bulgaar se he leger van de Tsjataldja-linie zeer ongunstig zijn. Aan Turksche zijde zijn de toestanden ee:i weinig beter, De mi litaire partij meent, dat slechtere voorwaarden als thans gesteld over vier weken .ooit niet t© vreezen zijn. De Turksche bladen slaan, wegei don gang der vredesonderhandelingen een zeer scherpen toon aan tegen de regeering. Zij wijzen erop, dat alle of fers van de zijde van Turkije zijn ge komen, dat van verder loven en bie den geen sprake meer mag zijn en dat do waardigheid van de natie de on middellijke terugroeping der gedele geerden eischt. Bsstaat er nog gsraar voor Eurapoescös verwikkelingen? Inigen, ion hij tegen iïeze begreottng stemmen ook omdat hij zonder vor- dubbclstelscl de mobilisatie niet af doende verzekerd achtte. De motie-Eland werd door spr. af gewezen, al erkende hij er iets goeds in. En eindelijk kritiseerde spr. de sa menstelling der Commissie van beroep voor de conduitc-staten. Door den heer Lieftinck werd erkend dat voeding en ligging bij de militai ren veel zijn verbeterd maar het toe zicht en de verpleging bij ziekte geven In welingelichte kringen te Weenen is geen bevestiging ontvangen van het bericht, dat Servio bereid zou zijn de kust van de Adriatische Zee te ontrui men, men blijft in die kringen echter optimistisch gezind. Naar het schijnt, is men daarente gen wel van meening, dat de quaesiie van de srrensbenaling van Albanië én die van de betrekkingen tusschen Bul garije en Roemenië gevaarlijk voor den Europeesehen vrede zou kunnen worden. Montenegro en Italië. Uit Rome wordt geseind De quaes- tie betreffende Skoctari en de com pensaties, die Montenegro zou geven nan OosU.niijk-Hcngarije, hebben in officieuze en politieke kringen onge rustheid gewekt en een protestbewe ging in het leven geroepen, waaraan door de officieuze démentis uil Wee nen nog geen einde is gemaakt. De bladen beweren, dat bij een com pensatie in grondgebied, door Ooslen- rijk-IIongarije gevraagd of aangeno men, Italië en de mogendheden hun vrijheid van handelen zouden herkrij-j gen. Overeenkomsten en beloften hou- den op van kracbi te zijn, wanneer; zich nieuwe feiten voordoen, door wel-] ke, in strijd met alle overeenkomsten en beloften, het evenwicht aan de Adriatische Zee zou worden verstoord, waardoor Morvtenegro een vasal van 1 Oostenrijk-Hongarije zou worden en van welke groot gevaar voor den vre- 1 de in Europa te duchten zou zijn. j Bulgar ij een Roemen iê. Volgens de „Neue Freïe Pressezijn de onderhandelingen tusschen Bulga rije cn Roemenie die ook te Londen plaats heblien) op het doode pont ge komen. Bulgarije wil alleen een recti ficatie van de grens toestaan, weigert echter Silistria af te staan. Oostenrijk en Rusland trachten een middel te vin den, waardoor overeenstemming tot i stand kan komen. Van is oorlogsvelisn. Typhus in 't Servische leger. 1 Uit. Belgrado werd aan den „Berl. Lokal Anz." geseind „De typhus richt in het Servische leger groote ver woestingen aan. Het schijnt, dat de ziekte een epidemisch karakter aan neemt .Een speciale commissie van 10 Italiaansche doctoren,- 20 verpleeg sters en 30 verplegers is te Belgrado i aangekomen om te trachten uitbrei- ding vau de epidemie te verhinderen." Allerlei. Presidentsverkiezing i li F rank r ij k. 't Uur van den President, dat is het joogenblik, waarop het resultaat der stemming van Versailles de volgende week Vrijdag t« Parijs bekend zal zijn een tijdstip, dat afhangt van het aantal stemmingen, welke noodlg zul len blijken. Want de duur van een stemming is natuurlijk altijd onge veer dezelfde geweest. De 890 kiezers hebben gemiddeld twee uur noodig om hun stem uit te brer gen. In een uur of hoogstens vijf kwartier zijn de brief jes geteld. De zitting vangt om één uur aan. Het resultaat van de eèrsle stemming wordt te ongeveer vier uur bekend ge maakt en onmiddellijk telegraphisch of telephonisch aan de bladen gemeld. De tijding van do verkiezing van Casjinir Perier bereikte Parijs om halfvijf, die van Loubet en Fallières om ruim vier uur. Maar als een tweede stemming noo dig is en dit zal thans ongetwijfeld het geval zijn dan wordt het veel luier. De Parijzenaars vernamen do verkiezing van Carnot pas om halfze ven 's avonds, van Faure om halfacht. Spreker wild© dus nogmaaTs uitstel misschien is er dan later niets moer noodig. Ten opzichte van de onderofficieren juichte spreker toe, dat men ze niet langer als onmondigen wil behande len. Doch het stelsel, om ze uit de militie to trekken, keurde spreker af. Noch het vooruitzicht op burgerbaan tjes, noch het pensioen, nota bene al na 15 jaar, noch de premiën cm ze weer kwijt te raken, ook na 5 jaren, keurde spreker af. Men krijgt allerlei nog aanleiding tot klachten. Kan er categpriën van onderofficieren er niet meer worden gedaan om het loe-' door en geen zekerheid van bestaan, ren zwemmen te bevorderen De Min. iDo Minister heeft 2C4 sergeanten meer bovordere dat en in't algemeen do, noodig, maar hij krijgt die niet, als lichamelijke oefening der jongelieden hij de positie met verbetert, ook wat en bovenal het zwemmen. het aanvangssalaris betreft. Niet met Verder wees spr. op dc groote afwis- "s Ministers plannen, maar met tce- seling inde officiers-uniformen, die in passing van het door „Ons Belang" allerlei schakeering, kakeiborn rond- aanbevolen stelsel zal men er alleen loo pen en de risée van "t publiek wor- komen. Men kon daarenboven den. Ten slotte wees spr. op de en or- werk van officieren aan onderoffi me schade, dij Zutfeu lijdt door de ren opdragen dan hebben zij eenige verplaatsing van de koloniale reserve voldoening van hun werk en hij drong op vergoeding aan door, Spreker verdedigd© overigens het een ander garnizoen. j recht vun vrije uiting in woord en De heer Ter Laan begon met de l>e-orgaan van heigeen er in de vereen:- grooting zelve, 33 millioen bedragende -.Ons Belang" omgaat, en hij en steeds meer getuigende van 't en- betreurde, dat de Minister was opse- der dit Kabinet welig groeiend milita- komen tegen do vergadering over de risme, ook met den steun van de tucht, te Helder met minderen gehou- meeste liberalen. De Minister rekent den. op oorlog-voeren en wil dan 't gelieele Velschillende wenschen uitte spre- land door leger en landweer doen ver- kor nog voor subsidie aan hel tuber- dedigen. Van dat standpunt uitgaande culose-fonds vun „Ons Belang", voor krijgt de Minister ten slotte 40 mil-overlegging vau eenige rapporten, li oen voor oorlog. Thans is 't eindcijfer voor bespoediging der onderofficiers- 33 millioen en men heeft daarover pensionneering en opneming van de zelfs 't oordeel van de bezuiniging^- weduwen en weezen der militaire commissie niet gevraagd. Dat de Min.werklieden in het pensioenfonds; ter dat niet wil begreep spr. Maar do wijl hij een motievan orde voor- Kamer, die de Commissie eischte, stelde, om de wenschelijkheid uit te moest elke verhooging van 't budget spreken, dat de officieren voor hun van oorlog weigeren, zoolang geen ge- eigen pensioen zullen betalen, ruststelling van de Commissie is ver-| Ten slotte stelde spreker in 't licht kroiren. De spr. vroeg naar aanleiding wat de- uitvoering der Militiewet bo- varT de rede des lieeren Tydeman op- treft, het getal kostwinners ver benc- heldering omtrent hetgeen men van den het berekend cijfer is gebleven de liberale concentratie op defensie- dut de voorgecefendheid blijkt een gebied heeft te verwachten. Spr. be- privilegie te zijn voor de meergegoe- toogde. dat het eindcijfer der bc-groo- den. nu 1/3 van hen, die zich hebben ting eigenlijk nog te laag is voorgc- aangemeld, slechts is toegelaten: de stel'd en dat er nog heel wat zal bijkc- eischen ziin te hoog en het instituut men, o. a. voor nieuwe kazernes, enz. j koint alleen ten goede aan hen, Spr. verdedigde tegenover 'siMin.toch al onderw ijs in de gymnastiek plannen nog altijd het volksleger ais ontvangen. Hij protesteerde bij de 't Zwitsersche en vroeg den Min. een handhaving on de volle sterkte van bepaald antwoord op de vraag of zulk het ld vend gedeelte en tegen net ten een stelsel al dan niet goqdkooper zou deele nog handhaven van de afgc- zijn. Spr. deed uitkomen dat alles wat J schafte 3de-heriialragsoefening, die sedert 1901 is gedaan, niets heeft ge- j spreker zoo noodig door een ainende- baattoch hebben ook de liberalen i ment zou trachten te deen vervallen, er toe meegewerkt. Alleen spr. s par- Neg wees spreker op de schandelijke tij was in haar recht. Slechts een misbruiken bij <te keuringen en drong klein leger kan ons land dienen. Doch j aan op een parlementaire enquête van rechts en links steunt men den j over dit euvel. Minister in 't roekeloos geidverspil- j een ander punt, de behandel]n; IVPisert zelfs OD te (teven Am- mililniren liftsnr.i I." lui- Ar v.-.v.-nY Binnenland TWEEDE KAMER. Na de pauze gisteren zijn rede over de begroeting van oorlog vervolgende, zette de heer Verheij uitvoerig de voor deden van het verdubbeistelsel, dat in vredestijd niet meer troepen onder de wapens roept dan noodig zijn en voor oorlogstijd aanvulling met drie bataljons pee regiment mogelijk maakt. Met "t verdubbelsteisel kon men met minder beroepsofficieren in vre destijd volstaan eu in oorlog meer re kenen op de verlofsofficieren. Spr. ver langde evolutie, geen rust en zich met 's Mi nis Iers plan niet kunnende veree- lcn. Dc Min. weigert zelfs op te ge wat bet verdubbelsteisel kosten zou; hij wijst 't af zonder meer en be zweert de Kamer bij kris en bij kras om zijn reorganisatie aan te nemen. Spr. wee's die af om de kosten en omdat wij er meer door afwijken van de richting van 't volksleger. der militairen, beepruk liij: er werden te groote vermoeienissen van den sol daat gevorderd, vooral bij .de oefenin gen in de Stelling van Amsterdam inai'&cheu van 4? kilometer niet pak eu zak, dat was te erg. Er kwamen geen klachten, maar dat bewijst hoe veel men kan doen zonder verzet te toonde spr. in bijzonderheden aan. ontmoeten. Ook do straffen waren te Wij gingen niet 's Ministers organi satie den weg op van 't Duitsclie stel sel en tegen 't volksleger in. Want voor spr, was het onverschillig of men al dan niet verlofsofficieren aan stelde. Het geheele systeem is ge richt op bevoorrechting der meer ge goeden en in dit opzicht wees spr. op de schandelijke gunst, die bij inclee- ling bij 't reserve-kader voorkomt, Zonder verdubbelsteisel, met 's Min. organisatie, komt men nooit tot het volksleger en tot plaatselijke oefening. De spr. brak zijn rede af om die in de Avondzitting onder presidium van Jhr. De Geer voort te zetten. Hij stelde toen in 't licht dat bij de organisatie des Min. eerst na zes ja ren vastheid in de depots zal worden verkregen en dat de kosten voor offi cieren, onderofficieren, pensioenen, nieuwe kazernes enz. steeds zullen toenemen. Spr. betoogde verder dat de officie ren na '8Min. organisatie nog minder dan thans zullen te doen hebben. Zij loopen er in lediggang maar bij. In het verdubbelsteisel is dit te ontgaan. Daarom drong spr. bij de deskundigen aan op een voorstel om dit stelsel te genover dat van den Min. te plaatsen. De motie-Eland helpt niet en verwer ping der begrooting is niet le ver wachten om de organisatie. Spr. wil de nochtans een uitspraak der Ka mer en hij stelde daarom een motie van orde voor, verklarende dat de voorgestelde organisatie van hét le ger niet behoort te worden ingevoerd. Vervolgens kwam ook spr. op tegen de dure luchtvaartplannen. Hij was 't eens met den lieer Tydeman, die dit echter niet altijd toepast, dat wij ons niet met de groote Mogendheden moe ten gaan meten met ballons en uio- torluchtschepen. Wat de kustverdediging aangaat, zwaar en te veelvuldig. Eindelijk vroeg sprekei uitbreiding van het on derwijs in het zwemmen ter voorko ming van rampen als bij fort Vossc- gat. Nog andere roekeloos© proefnemin gen zijn noodlottig af ge loopen en de Mi'n. wake daartegen. Hij zorg© bok dat in alle garnizoenen behoorlijke verplegingstoridhtingen zijn, opdat ongevallen als met den landweerman Veldhorst te Doesburg voorgekomen, zich itiet kunnen herhalen. Bracht de lieer Duywaer van Twist den Min. gaarne buide voor zijn kracht en voortvarendheid, hij vrees de dat er 't nadeel aan verbonden kon zijn dat de Min. zelf zijn plannen niet meer zal kunnen uitvoeren. Dit is ook het geval geweest bij het in voeren van het twecploegen stelsel, waardoor tiëaus liet eindcijfer der be groeting zoozeer is gestegen. Dat eindcijfer, nu ruim 33, straks klim mend tot 40 millioen, was voor den heer Tydeman geen reden om de be grooting af te wijzen. Mocht men daarin zien een aomvij-zLig van het standpunt der vrijzinnige concentra tie op dit stuk? De spr. behandelde vervolgens 's Mtó plannen ten aanzien vau ibet korps onderofficieren en de leger- reorganisatic. Wat het eerste betreft betreuad© jh'ij dat de Min. niet ©en proef neemt met de recruteeriug van 't kader uit do militie en in de onze kerheid vau welslagen het bestaande reeds dadelijk afschaft. Spr. vond het gewaagd. Spr. stelde in het licht dat in 's Min. stelsel do zekedheid der le- vonsposi'tio vau den onderofficier ge heel vervalt door een viermaal •schuwde spr. tegen't opgaan van haalde keuring van geschiktheid en den weg van speciale fondsen. Onder waarborg voor do redbtspositie Stóïïï eerst loSLfS», «M MSf' het is uitgesteld eu nu is men al tot onderofficier; met een (klein pen- 12 millioen gedaald. si oen op 35-jarigen leeftijd en uitzioht op een buhgerlijlöe positie, zonder ze kerheid vreesde spr. dal de best© ele menten van dienstneming zullen wor den afgeschrikt. Dan is het uit met onze weerkracht. De Min. late zijn plan varen tot liij-zekiehheid heeft van voldoende vrijwillige verbintenissen. De Minister zelde dat van plan te zijn. Daarvoor dankte de spreker hem. Hij beval overigens toet capit u! an ten- stelsel aan als een der beste midde len om 's Min. doel te bereiken. Des noodig wilde spr. daarvoor de spoor wegen in eigen exploitatie nemen. Wat aangaat de organisatie van 't leger meende spr. dat 's Min. stelsel niet is bet 'beste, wel het duurste. Hij stelde er t verdubbelsteisel tegen over. De Min leUe te vee! op de ei schen der mobilisatie en offerde daar aan de voldoer.de oefening op. JÏIet een luitenant per compagnie lcopt 1 met de oefening vast De Min. zou een chronisch gebrek aan beroepsofficie ren doen ontstaan. Eu dat gold ook voor het onderofficiers-kader, waar aan 46 pet. ontbreken. De compag- nicn zullen ook niet sterk genceg zijn voor goede oefening en eveumün was de sterkte voldoend© voor de herha- lings-oefeningen. Intusschen spr. hoopte nog een- brug te kunnen süaan can tot den Mifn. te komen. Ilij brak 'hier zijn rede of om die hedenmorgen voort te zetten. OPENBAAR D ERAT-T ROELSTR A- SNEEVLIET. Door het bestuur van de Federatie Amsterdam S. D. 4. P. is, daar in Amsterdam voor dlit debat geen zaal mot behoorlijke ruimte te krijgen is, de organisatie dezer debatvergade- ring overgedragen aan de afdeeling Utrecht onzer partij, zoo meldt Het Volk. Een varljdelie ontvluchting uitliet Huis van bewaring ts Amsieröain De Tel. meldt; Alweer heeft een gedetineerde in toet huis van bewaring te Amsterdam beproefd te ontvluchten. De poging is ditmaal echter mislukt, dank zij de activiteit van den directeur, den heer Boerenbrood spot. Deze ontdekte na melijk bij zijn ronde, die hij te kwart vóór twee deed, dat een ladder tegen een afdak aan de achterzijde stond, terwijl een touw hing uit de cel van den gedetineerde H. Dekker, verdacht van de Inbraak op het Singel te Am sterdam. Door deze ontdekking is de ontsnap ping mislukt. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld door een inspec teur van politie, doch buitenstaan ders, die den gedetineerden Dekker behulpzaam moesten zijn bij de voor genomen ontsnapping, werden niet gevonden. Bij nader onderzoek is'nog het vol ronde gebleken: Den laatsten tijd, na de ontsnap ping van vrouw Romeyn, was de waakzaamheid natuurlijk versterkt. In de groote lial zijn 'heel den nacht twee bewakers, die nauwkeurig acht geven op alle geluiden. Het is daar doodstil gedurende heel den nacht; wanneer een gedetineerde zich maar even beweegt, wordt het opgemerkt. Zoo kwam toet, dat men in den af- ;eloopen nacht, even voor 2 uur, ver dachte geluiden hoorde. De directeur werd gewaarschuwd en men onder aam een ronde. liet was bij deze ron de, dat men bij een afdak een ladder vond. Een bewaker werd bij die lad der op post gezet, terwijl onmiddellijk de politie telefonisch werd verwit tigd. Onder leidmg van een inspec teur kwamen alle beschikbare man schappen aan het huis van bewaring. Terstond werden wachten mlg.-zct en stelde men een uitgebreid onderzoek in. Het was de inspecteur, de heer De Vries, die toen ontdekte, dat aan oen ijzeren staaf van de cel van den gedetineerden bootwerker H. Dek ker een touw hing tot op het afdak, waar de ladder ward gevonden. Men hield zich eenige oogenblikken sefhuil, ten einde na te gaan, of ook van bui ten hulp opdaagde voor den gevan gene. Doch er kwam niemand, ter- ijl ook niemand in den omtrek ge vonden werd. Wellicht was -men door het alarm opmerkzaam gemaakt op de ontdekking en 'hield men zich daar om schuil. Door den gedetineerde werden geen FeuS 81 ©ton 30) Zoo'n spreken had ik van je ver wacht altijd denk je aan anderen waarom Bertha, ook niet eens aan je zelve en doe je zulks niet, dart wil ik lo.meu. dat ik aan je gedacht heb, Bcrtha, sprak Johannes verder op hartroereiideu toon. Bertha, 'k ge voel me thans hoogst gelukkig, want iets waarnaar ik geruimen tijd ver langd heb, niet alleen om mijnen, maar vooral ook uwentwil, is mij thans ten deel gevallen, zoodat ik je ei.-i onbezorgde toekomst kan aan bieden. Ik vraag 't je nogmaals, Bertha, wil je mij gelukkig maken door mijn vrouw te worden. Tot nu stond je mij reeds met zooveel liefde ter zijde, hoe zalig zou 'k me gevoelen je een gelukkige, onbezorg de toekomst te kunnen verzekeren. Bemin je mij, Johannes? vroeg Bertha zacht, hem met een open blik aimziende. Beminnen, Bertha, meer dan dat: k vereer je, nog nimmer ontmoette k eene vrouw of liever een meisje, zooals gij zijt; zóó rein, zóó' edel, zóo 'pogingen tot uitbraak 'aangewend. Het ligt dan ook voor de hand, dat (liet vol goud o „plan de campagne" door de vrienden van Dekker was op* gemaakt; Buitenstaanders zouden door middel van de ladder het afdak bereiken en van daar langs het afdak opklimmen tot de cel van Dekker. Dan zou men met behulp van den ge vangen© een of meer staven doorvij len en langs denzelfden weg zou men met den gedetineerde vertrekken. Eenmaal buitengekomen, kou men ziok gemakkelijk met een auto in vei ligheid brengen. Dank zij de waukzaamheid van het personeel is deze uitbraak dus ver ijdeld. Dekker is overgebracht naar een andere oei. En door strenge af scheiding zal men zien te beletten, dat buiten het tiuis van bewaring be kend wordt waar hij geborgen is. Door kloppen had Dekker zijn me degevangenen doen weten waar hij zal. En vermoed wordt, dat eentgen van hen, sinds dien in vrijheid ge steld, den vrienden van Dekker 'heb ben verteld, waar bun makker opge sloten was. Zoo wist men het venster te vinden, waar het touw aan beves tigd was. Voorloopig zal het huis van bewa» ring nu wel voor uitbraak-jpogmgen gevrijwaard blij ven- De hier bedoelde inbraak gesdhied- de in den nacht van Zaterdag op Zon dag 20 October in liet perceel Singiel ar gevestigd is het engros-ma- gazijn der firma H. A. Röttgerimgen van Exter. Een agent van poliitie, die daar om streeks kwart over twee surveilleer de, hoorde geritsel, toen hij toet per ceel passeerde. Dat verwonderde hem, daar hein bekend was, dat het huis alleen als magazijn ddenst doet en on bewoond is. Hij posteerde zidh daarom achter een boom en zag er twee mannen uit komen, d'e als werklieden waren ge kleed. Een particulier nachtwaker, die in de nabijheid was, riep hij ter assistentie en te zamen hield men de twee mannen aan. Zij zeiden tot het personeel te behooren. De agent ver- zodht hen mede te gaan naar het po- litieposthuis aan het Droogbak. Een hunner ontvluchtte vlak nabij dit posthuis, de ander werd gegrepen, en wierp toen een tasch weg. drie onmid dellijk teruggevonden werd en gereed sdhappen bleek te bevatten. De gearresteerd© was d© 2-i-jarige loss© bootwerkeir Dekker, wonende op Kattenburg. Op hem werd bevonden een bedrag van f 475 aan bankpapier, ongeveer f 15 aan specie en een zak lantaarn. Den volgenden morgen bleek, dat een bedrag van ongeveer f 1000 zoek was. Men vermoedt dat de ander er met de rest toen vandoor gegaan ia Mr. H. L. DRUGKER. Het Kamerlid inr. Drucker heeft be dankt voor een eventueel© condida- tuur voor den gemeenteraad van 's- Gravenhage, vacature baron Mackay. VIJFDE KATHOLIEKENDAG IN HET DIOCEES HAARLEM. Het Hoofdbestuur van d© Katholie kendagen in het Dioooes Haarlem meldt aan de „Tijd" Onder goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop heeft liet Hoofdbestuur be sloten, op Woensdag 4 Juni a.s. te Vlissiusen den Vijfden Diocesanen KathonSrtendag te houden en daar aan de orde te stellen het onderwerp: Roomsch Katholiek Familieleven, te behandelen in drio afdeelingen, als volgt Afdeeling I. Godsdienst, Eenvoud, Zedelijkheid. Voorzitter de h&er A. J. A. Gilissen, Rotterdam. Inleider Pater Ignatius Since ts O. F.M., Woer den. Afdeeling II. Opvoeding der kinde ren in het huisgezin. Voorzitterde heer P. Bredius, Rotterdam. Inleider: de heer C. A. L. Rademaker, arts, te Amsterdam. Afdeeling III. Het dienstboden- vraagstuk. VoorzitterRector L. P J. Beïjseria, Amsterdam. Inleider mi\ A. Tepe, Leiden. Algemeene vergadering. Spreker Pastoor J II. J. van Rooij, te Tholen. Tot voorzitter van het uitvoerend comité is benoemd de heer R. G. van Niemvkuijk tot secretaris de weleer waarde heer J. M. H, H. Moerel, ka pelaan, bolden te Vlissingen. KAMERVERKIEZINGEN. De vrijzinnige kiesvereeniging le Brielle heeft met algemeene stem men den heer A. Roodhuyzen voorlco pig candidaat gesteld. (N. R. Crt) zelfopofferend, sprak Johannes, dien aangedaan. En wat zijn nu je plannen voor dc toekomst? De directeur der groote opera heeft aangeboden mij te engageeren tegen veertigduizend franks per jaar cn nog verscheidene emolumenten, antwoordde Johannes, En je hebt dal schoone aanbod bepaald auhgenomen, niet waai'? vroeg Bertha. Nog niet, 'k kan nog niet beslui ten mij voor vast aan 't tooneel te ver binden. k Heb hem echter voorge steld, 'n vast honorarium te bepalen voor eiken avond, dat ik in de opera optreed. En hoe denkt de directeur hier over? Hij wil liever 'n contract voor 'n geheel jaar met mij sluiten, ant woordde Johannes. Nu, zulk een contract is goud waard, hervatte Bertha. 'k Blijf toch liever vrij, Bertha, hernam Johannes, 'k wil niet alleen Parijs, maar de wereld toebeliooron. Evenwel heb ik mij verbonden twee maal per week in de opera op te Ire den en nu Plotseling werd de kamerdeur ge opend en La Grange, die zijne zuster wenschte te spreken, trad binnen. Bertha ontstelde zoodanig, dat ze zich aan de leuning van den stoel moost vasthouden om niet inéén te zakken. Toen La Grange in plaats van zij i zuster, Bertha met een heer in de kamer ontmoette, maakte hij beleefd zijn excuus eu verwijderde zich ter stond. Juhannes was zeer verschrikt dat die bezoeker op Bertha zoo'n indruk scheen te maken dat ze bijna inéén zeeg. Bertha, wie is dat? Spreek zacht, Johannes, fluister de deze. Vertrek uit Parijs, 't is een rechercheur, bekommer u niet om mij, mij zal niets overkomen. Ten eerste, antwoordde Johan nes, zal ik je niet aan je lot overla ten en ten tweede, door zoo onver wachts Parijs te verlaten, zou men kwade vermoedens kunnen krijgen. Ik zal blijven en mijn gewone leefwijze volgen en alle mogelijke gevaren trot- seeren, dus maak je over mij niet be zorgd. Bertha wilde antwoorden, doch ma dame Colbran klopte aan en kwam de kamer binnen, zoodat Johannes on verwijld afscheid nam en Bertha har telijk de hand drukte. Toen La Grange da spreekkamer verlaten had, spoedde hij zich huis wil. vinder xijne zuster gesproken to hebben. In sombere, afgetrokken stemming stapte hij voort, terwijl hij zich te ver geefs afvroeg, in welke verhouding Bcrtha dan toch wel tot dien zanger stond, dat hij haar een bezoek braent en z:i van hem schrikte, toen hij op het tooneel verscheen, terwijl ze zeer goed voor de waarheid had kunnen uitkomen door ronduit te zeggen, dat hij nog een oude bekende, een land genoot van haar was. La Grange nam zijn notitieboekje uit den zak en maakte in cijferschrift eenige aanteekeningen. „Een zicli noemende Ottensen kwam met een zekere Marie Pitter met het stoomschip „Gagnerie" te Ha vre aanzij waren in 2ee drijvende gevonden en opgenomen tusschen do. Russische en Pruisische kust. Ma rie Pitter en de kunststopster van dien naam bij mijne zuster is de zelfde." Waar is 't aan toe te schrijven.dat haar landgenoot Ottensen, wien, zoo hij werkelijk een La Franca is, een groote erfenis wacht, spoorloos ver- dwenene is Na hun intrek in 't „pen sion De Beuve" genomen te hebben, hooft eerst zij en later hij dat pen sion verlaten en zooals Marie mij ver telde, zou hij naar Indië vertrokken zijn. Maar wie is dan Mielewsky, de knappe landgenoot, van wien mijn zuster sprak. Waarom ontstelde ze zoo hevig, toen hij in de opera optrad? 't Is alles een raadsel voor mij, eu daarom zal ik een bezoek afleggen bij madame De Beuve en eens naar 't signalement van den eersten landge noot informeren, dan kan ik wellicht tc weten komen, waar hij gebleven is. De heer La Grange gaf oogenblilc kelijk aan dat voornemen gevolg cn begaf zich naar de woning van mada me De Beuve. Na zich te hebben laten aandienen, ontving madame De Beuve hem in 't salon en daar ze den broeder vau huor vriendin niet bepaald particu lier kende, maar wel wist, welke be trekking hij bekleedde, maakte z'n be zoek nu juist geen zeer aangenamen indruk op haar, zoodat ze ecu weinig geagiteerd vroeg, waaraan ze toch de eer van zijn bezoek te danken had. Ik kom u over eene bijzondere aangelegenheid spreken en hoop, dat u mij deze vrijpostigheid wel zult wil len vergeven't is in mijn persoon lijk belang. Mag ik dus zoo vrij zijn u dj© belangen kenbaar te maken? Indien 't mij mogelijk is u daar in van dienst te kunnen zijn. meneer La Grange, zal mij dit zeer aange naam zijn, hernam madame De Beu- Ik heb onlangs vernomen, begon de heer La Grange, dat bij u eenigen tijd gelogeerd heeft een zekere Otten sen, die tegelijk met mejuffrouw Pit ter hier zijn intrek nam. Madame De Beuve zag den spreker met een wantrouwenden blik aan. En, ging La Grange voort, ik stel er groot belang in iets met zekerheid van dezen jonkman te Dan is 't mij een groot genoe gen u aangaande hem de gunstigste informaties te kunnen geven, zeïde dc oude dame met een zekeren na druk. Meneer Ottensen is een bemin nenswaardig. braaf en knap mensch. Iu alle opzichten kan ik de beste ge tuigen vun hem geven. Ja, ja, dat verwachtte ik ook wel. antwoordde de politieman. En nu treft het juist zoo ongelukkig, ging hij voort, dat ik verzuimd heb af scheid van hem te nemen, want naar ik verneem, ging hij van hier uit naar Hflvre, om zich in te schepen naar Indië. Naar Indië, hoe komt men daar aan hij dacht er in de verste verte niet aan. Parijs te verlaten, viel ma dame De Beuve hem in de rede. Inte gendeel was zijn voornemen in Parijs te studeeren, hetzij voor doctor of iets anders en om in de nabijheid der academie ie wonen, heeft hij zijn boe ken, enfin alles wat hij b'j zich had, laten transporteeren naar de „Bou levard Sebastopol", waar hij kamers gehuurd heeft. Hij is dus niet naar Indië ver trokken. riep dc heer La Grange zeer verbaasd uit, ik zal me toch niet in den persoon vergissen 1 Madame, u zoudt mij ten hoogste verplichten, mij zoo duidelijk mogelijk eene omschrij ving te geven van zijn voorkomen, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5