Bloemententoonstelling Doenbar Siacites. OameslioofdwasBoliing H. J. VAN DER MEER, SGhagchelstraat 7-9. Levering van Drukwerken KUNSTBESCHOUWING' KUNST ZIJ ONS DOEL. Niet gelukkig is liet Teeteioollege ditmaal niet zijn 2e Kunstbesdhou- Wiug geweest. Do verzameling Wetiken op 9 Janu ari in de conversatiezaLen van het Brongebouw opgesteld, de Portefeuil le van 'i et Genootschap Kunstliefde te Utrecht, zal zeer zeker den mees- ten bezoekers zijn tegengevallen. In haar geheel eentonig, vooral door "n !e veel van gelijksoortige land schappen, was zij bovendien ook be paald onbelangrijk te noemen; schit terende deelneming tocfh ontbrak ge heel en hei werk van goeden middel maat kwam slechts sporadisch voor. Toch behoeft dit nnet te worden ge weten aan de omstandigheid, dat Utrecht nu juist niet overrijk aan le den van 'het St. Lucasgilde is; aan de Portefeuille toch wordt ook deeigeno. men door niet te Utrecht resideeren- do kunstenaars. De zeventig nummers der verzame ling behandelden naast liet land schap voormeld, veel bloemen, ©rikeie stadsgezichten en nog minder figu- raal werk. Een en ander was als,aquarel, tee- kening 111 krijt of ets voorgedragen. I-Iet meest compleet leek ons „Hoog water" door den bekenden Utrechte naar Anton Grolmann. In vlotte tech niek behandeld, met gevoel voor kleur en toon deed dit frissche goed schui vende landschap prachtig aan. Niet minder smakelijk van toets was „Etroitures A Fcmtaimeblcau" door den Franschman Jeannot. Het js zeker jammer, dat de werken van dezen liandïgen aquarellist zoo erg veel tol aan het 'oppervlakkige beta len. Opmerkelijk was de inzending „Bosch"' door Van Dranen. Deze grooie aquarel, hoewel, helaas, wei nig een geheel, vertoonde bij gedeel ten zeer te waardeuren quakteiten. ,Onde Buurt" zoowel als „St. Pie tershof' waren goede en verzorgde werken in waterverf door J. P. C. Grolman n. Wolbers had verschillende gelijk waardige weiden met vee; niet zonder talent, maar vervelend. Berkeineijer's „Tegen den avond" gaf inderdaad eer.e illusie. Ezerman's landschappen deden slap. Lelies door mevr. v. Thol ïtuysch en Violen door Stuiveling wa ren zeker de beste bloemaquarellen. Heïjenbroek had enkele model- schetsen. Als we nu nog enkele etsjes door v. Dokkurn noemen, dan is zeker het voornaamste van de portefeuille „Kunstliefde" opgesomd. Veel van het overige had, dacht ons, niet moeten worden tentoongesteld. Vreemd deden-de oude vergulde li e r k-i r11 ér ieurteekeiuingendoor Roe- terink, bij eene heden da a gs c he por tefeuille. G. KERKHOFF. Benoemd. Tot onderwijzer aan de Christelijke school, Rapenburg te Amsterdam, is benoemd de heer I. van Beek, te Haarlem. Kalender. Vau de firma Franken, Anegang, (Schoenenmagazijn) ontvingen we een aardigen reclame-kalender. KO DONCKER's SCHIMMENSPEL. Donderdagavond is te Amsterdam de eerste vertooning gegeven. En met succes. 't Hbld. schrijft: een innig-vermakelijke avond Een geestig man hebben wij aan 't werk gezien, die zijn verschillende middelen weet te cumuleeren en daar bijmeestal fijn te blijven." Ook de „Telegraaf" is vol lof over "t werk van Doncker. Kerk en School ACADEMiSCHE EXAMENS. Utrecht. Geslaagd the or. apotheker de heer P. A. Fluyt, de dames G. N. van der Meer en A. C. Steenhuisen. („U .D."). Uit de Omstreken SANTPOORT. Rhytinische gymnastiek. Door mevrouw SluisSlikker is lie den een cursus geopend voor rhytrnl- sclte gymnastiek, die met toestem ming van het gemeentebestuur ge houden wordt in een der lokalen van de openbare school. BENNEBROEK. Opgnlsj der ElocmcEtoEtcon- steliing. Donderdagmiddag om half twee is de tentoonstelling der afdeeling Be:i- nebroek-Vogelenzang van „Bloembol lencultuur" in .het gebouw van den R.-K. Volksbond geopend. Toen alle genoodïgden een 60-taJ bijeen waren, begon de voorzitter der afdeeling, de heer L. de Wilde, met een welkom aan allen toe te roe pen, en wees op het welslagen der tentoonstelling, waarvoor aan de vele inzenders lof moet worden gebracht. II bracht dank aan de leden van het hoofdbestuur van Bloembollencultuur, aan de leden van tien Raad van Ben- nebroek eu het college vau Burg. en Wetü. eu dea Secretaris, voor huu tegenwoordigneicl, alsmede aan de jury-leden, de regelingsconmussie (de heeren G. A. Dijt, F. van Lierup en j Boukeuburg Jr.) en do commissa rissen van orde voor hun verrichte werkzaamheden. Hierna narn de heer Ernst II. Kre- lage, voorzitter van de Algemcene Vereeniging voor Bloembollencultuur, het woord, die verklaarde met de grootste ingenomenheid gevolg ie heb ben gegeven aan'de uitnoodiging van de afdeeling Bennebroek, om do ten toonstelling te openen. Ook het hoofd bestuur heeft door zijn tegenwoordig heid blijk willen geven, dat het belang stelt in het loffelijk pogen eoner af- deeh'ng, om iete goeds tot stand te brengen. Deze tentoonstelling over treft de vorige, welke reeds in Benne broek zijn gehoudende afdeeling .tracht steeds meer te bereiken. Toe vallig kwam spreker dezer dagen een schrijven in handen, dat door den oud-voorzitter en oprichter der afdee ling Bennebroek Jhr. Barnaart was gericht "aan het hoofdbostuur. De brief behelsde het verslag van het voorgevallene in het eerste oprich tingsjaar der afdeeling. Daaruit bleek dat er toen reeds een opgewekt leven heerschle. En bij het in gedachten nagaan der volgende jaren was het spreker duidelijk gebleken, dat deze opgewektheid als recht heeft gegolden en dat de afdeeling steeds heeft ge tracht de cultuur te veredelen. Won der is dit niet, zeide de heer Ivrelage, als we denken aan de verschillende voorzitters, o. a. de heeren Jhr. Bar naart, S. Roozen, J. H. Wentholt, J. F. Reijdon en J. Roes, die er liet hun ne toe hebben bijgedragen om de af deeling tot bloed te brengen. Zeer vele leden der afdeeling hebben reeds hunne sporen verdiend, en verschei- denen hebben er toe bijgedragen, de cultuur' met iets nieuws te verrijken. Spreker wil niet verzuimen te noe men den naam van den heer Reydon, van wien het denkbeeld is uitgegaan tot de instelling van het zoo nuttige scheidsgerecht, en van den heer H. J. Goemans, den architect der bloemen tentoonstelling in 1910. De afdeeling heeft door het houden van deze tentoonstelling getoond een opgewekt leven te bezitten energie en tact zijn hiervoor noodig, waar door dan ook zulke gunstige resulta ten zijn verkregen. Onder het uitroepen van „Leve de afdeeling Bennebroek-Vogelenzang I", eindigde spreker zijn redehij hoopte, dat het aan het bestuur gegeven moge worden, de afdeeling tot hoogen bloei te brengen, (Applaus). Hierna werden de verschillende in zendingen bezichtigd. Behalve door den voorzitter was het hoofdbestuur vertegenwoordigd door de hoeren J. H. Wentholt (secretaris- penningmeester), A. S. Rij nier se, G. Vlasveld, J. de Graaf en C. Eggink. Bij de opening en gedurende don geheelen verderen middag zorgde een strijkje voor de noodige loveudïg- heid. Clrristelijke Jongelingsvereeniging. Voor de Christ. Jongelingsvereeni ging, afd. Bennebroek, hield Ds. iden- burg, van .Amsterdam, een lezing over Maria II (Stuart), de gemalin van Prins Willem III. De Interessante re de getuigenis gevende- van veel stu die op historisch gebied, hield in een beschrijving van het leven en karak ter van Maria, de gemalin van een onzer beroemdste Oranjevorsten. Op jeugdigen leeftijd huwde zij om poli tieke redenen met Willem 111, die toen ter tijde voor een der invloed rijkste hoofden van de Europeesche Stalen werd gehouden. Zijn vrouw heeft door haar godvruchtig leven, veel invloed op hem uitgeoefend en Maria wordt dan ook algemeen oin haar edel karakter geprezen. Beslist weigerde zij de kroon van Engeland te aanvaarden, zoo haar gemaal niet als koning mede zou gekroond wor den. Vooral in Engeland, waar Wil lem wegens zijne stroefheid en als vreemdeling door velen gehaat was, is zij op hare wijze uitstekend werk zaam geweest. Haar dood, iu 1694, was de zwaarste slag, die Willem treffen kon. De vergadering was goed bezocht. IJMU1DEN. Concentratie. Men meldt ons: Op uitnoodiging van B. en W. van Velsen woonden we Donderdagavond een lezing hij van den heer Jan Ligt- hart, hoofd eener openbare lagere school te s-Gravenhage, over het ou derwerp „Concentratie", (niet in de politiek, zooals aanvankelijk door ve len gedacht werd, ten onrechte, daar een lezing over dit onderwerp nooit door B. en W. zou zijn uitgeschreven) maar over „Concentratie iu het ou derwijs". Dit stond er op de uiinoodi- fiiiigeu wel niet hij, maar men kon liet begrijpen, omdat de naam vac Jan Ligthart een bekende is in de Onderwijswereld. Over drt onderwerp locll heeft do heer Ligthart reeds in meerdere gemeenten van ons land voordrachten gehouden en we twijfe len er niet aan, met evenveel succeo als hier. Behalve door den Burge meester en den Wethouder van Un- derwijs in deze gemeente, werd de leerzame voordracht bijgewoond door, we zouden haast zeggen, alle onder wijzeressen en onderwijzers uit deze en omliggende gemeenten, de hoofden der sclroien en een aantal belangstel lenden. De heer Ligthart is wel het type vau den onderwijzer, die zich niet blind staart op een door autoriteiten voorgeschreven rooster van werk zaamheden en zich daaraan angstval lig vastklampt, maar die zijn leeriiu gen de kennis der dingeu, dw.z. van voorwerpen, dieren, planten, lrewer- kingen, voor tplan tin gen, inöuslrièen, enz. wil aanbrengen door aanschou- wiug der dingen zelf en niet uit boek jes of van plaatjes. Zeker, hij wil niet, dat de onderwijzeressen en on derwijzers zuilen ageeren tegen de memode van onderwijs hun door de wet of bij de wet opgelegd, maar hij nrceui dat er nog voldoende tijd over is om aan het zakelijk onderwijs te wijden, in hoofdzaak komt zijn leer methode, die hij nu reeds een lC-tal jaren in practijk brengt, hierop neer, dat hij de kinderen door eigen aan schouwing en eigen vinding de weten schap wil aanbrengen, die ze thans grootendeels door van buiten geleer de lesjes wel weten te zeggen, en na te'zeggen, doch niet machtig zijn ge worden door objectieve voorstelling en beschouwing, liet lezen bijv. zegt de spreker, moet zijn het leeren iezen in het groote boek der werkelijkheid, d.w.z. dat ze leeren uit opmerken, be reiden, eigen werken hoe de dingen ontstaan, ge- en vervormd worden en eindelijk geworden zijn, wat ze zijn. Met tal van voorbeelden uil zijne school en uit het dagelijksch ieven, lichtte spr. zijn methode toe, waarbij hii er den nadruk op legde, dat goed onderwijs moest bestaan uit 99% her haling, zonder hetzelfde te vertellen, en 1 aanbrengen van nieuwe ken nis, omdat de kennis in hoofdzaak kan worden verkregen door vertrouw den omgang met de voorwerpen en door den langen duur van dien om gang. Tegenover de triomf van het leege woord In de school, stelt hij de triomf van de werkelijkheid. Spreker wil de kinderen niet ont wikkelen boven hun verstands-ver mogen, maar ook allerminst daar onder. Bij het debat, waaraan enkelen deelnamen, werd de opmerking ge maakt, dal tot heden de klasse-onder wijzer niet de bevoegdheid heeft, zelfs al zou hij het willen, het onderwijs in die banen te leiden. De Burgemeester had de bijeen komst geopend en dankte ook aan het slot den spreker voor zijn zeer leer zame voordracht, die niet alleen leer zaam was voor het onderwijzend per soneel, maar ook voor allen, die de moeilijke taak hadden van kinderen op te voeden. HEEMSKERK. Diphtherïtis. Naar „Kennemerland" meedeelt, is de diphtherïtis in het dorp Heems kerk epidemisch verklaard. SLOTEN. De Drankwet. De politie alhier heeft tegen ver schillende hierhuishouders proces verbaal opgemaakt wegens het tappen en in voorraad hebben van sterken dra rik. Intreerede. Ds. E. A. Groenewegen van Nijver- dal hoopt 16 Februari des avonds al hier zijn intreerede te houden. HEEMSTEDE. GEMEENTERAAD. Gisteravond vergaderde de raad de zer gemeente. De voorzitter, Jhr. Mr. D. E. van Lennep, opende de vergade ring met het uitspreken der volgende rede „Mijne Hennen! Nu wij voor het eerst in het jaar 1913 bijeen zïjm wil ik gaarne den wensch uitspreken, dat ook dit jaar er weer een zal zijn van. voorspoed voor de gemeente en van zegen voor U en Uwe huisgezinnen. Het jaar 1912 gaf ons veel goeds en tocli wie Uwer heeft bij de jaarwisse ling niet weer teruggedacht aan den menscbelijxerwijze gesproken te vroeg ontslapen Van Wickevoort Crommelin, wiens heengaan ons rouw bracht en weemoed. Toch mogen wij met dankbaarheid den vooruitgang ter gemeente ronsta- teeren. Zoo dadelijk zal ik u daarvan door eennge enters bet bewijs leveren. Eerst wil ik even de voornaamste feiten 'het gemeentebestuur betreffen de in herinnering brengen. Het politiecorps werd gereorgani seerd. In plaats van drie veldwach ters kwamen er 1 inspecteur en 6 veldwachters of agenten van politie. Tiet is mij aangenaam te lammen ver klaren over de dienstverrichting en den geest vn.n de politie volkomeai te vreden te zijn. Een belangrijk feit was de totstand koming van het weri- lieden reglement. Weldra zal dit als de laatste hand is gelegd aan de bijzondere voorschrif ten. kunnen worden ingevoerd. De uitbreidingswerken, der gasfa briek, nocdiig geworden door \oort- duread stijgende afneming werden aangevangen. Aan de energieke lei ding van den directeur is het voor een niet gering deel te danken, dat do werken konden worden uitgevoerd zonder storing in het bedrijf. Mot de gemeente Bioemendaal wer den onderhandelingen gevoerd over de levering van gas in Vogelenzang. Zcodra de noodige vergunningen al le zijn ingekomen kan de definitie ve o\ereenko:nst wor 'e -«sloten en de werken aangelegd- Do onderhandelingen over de leve ring in de gemeente Zanavoort heb ban nog niet geleid tot eenig positief resultaat. In zake een keuringsdienst van le vensmiddelen werd reeds een begin selbesluit door Uwen Raad genomen. Uitvoering kan daaraan nog niet wo ïxl en gegeven, omdat de ge wens eli te overeenstemming met alle betrok ken gemeentebesturen nog niet kon worden verkregen. Ik hoop, dat deze voor do volksgezondheid zoo belang rijke zaak in dit jaar tot stand zal komen. Aan wegen verbetering werd ook in 1912 de noodige aandacht gewijd. Als voornaamste verbetering wijs ik op die, aan .Koediefs- en Meesterlotte- laau. Op Bosch en Vaart word oem dienst gebouw gesticht voor de Politie met vergader- of stemzaal en brar.dspui't- bcrgplaats. Het zal v el 'ra in gebruik kunnen worden genomen. Op de Glip is een politiewomr.g mei brandspuit- bergplaats in aanbouw. Met de maatschappij ,,Ha.-rkniiuer- houtpark" kwam een overeenkomst tot stand betreffende haar bouwplan, terwijl het uitbreidingsplan door Uwen Road vastgesteld. Het Egt tlrans bij Gedeputeerde Sta - ter goedkeu ring. Thans eenige cijfers. Do gasuflovering bedroeg: in 1910 964.000 kub. M„ in 1911 1137.000 kub. M. in 1912 1344.000 kub. M., zoodat 1912 1911 overtrof met pl.m. 18.2 Het waterverbruik vermeerderde van 53.000 kub. M. in 1911 tot 05.000 kub. M. in 1912, dus met pl.m. 22.64 pet. Merkwaardig is ook <?e steging van de opbrengst van 40 opeenten op de grond belasting wat gebouwde eigen dommen betreft. Die opbrengst bedroes: in 1908 f 7086.52; in 1909 f 78C2.72; in 1910 f 8416.76; in 1911 f 9319.26; la 1912 f 10296.24, wat een stijging bete eken,t van 1908 tot '1912 van ruim 45 Nog verrassender is de stijging van do opbrengst der 5065 opcenten op do .personeele aclasking. Die opbrengst bedroeg: im 1806 f 17533.31; In 1909 f 25139.60; te 1910 f 27790.94; in 1911 f 32136.67; te 1912 pl.m. f 38000 ('t juiste cijfer staat nog niet vast). LI Ier is een stijging van 1908 tc/t 1912 van ruim 117 Die stijging is daarom ook. van zoo veel boteokenis, omdat de bevolking niet in gelijke .nate steeg wat er op wijst, dat de draagkracht der nieuwe re bevolking gunstig is. De bevolking vermeerderde van 1 Januari 1908 van 6629 tot 8303 op 1 Jamuari 1913, alzoo met bijna 30 Sedert 31 Augustus 1905, den datum waarop met eene doorloopende num mering der bouwvergunningen is be gonnen tot 31 December 1912 werden 587 bouwvergunningen afgegeven waarvan 76 in 1912. Ziedaar, mijne Heeren, cijfers die spreken. Cijfers zijn sor s dor, maar deze cijfers getuigen van vooruitgang. Ik ben dankbaar dat ik op dien. voor uitgang mag wijzen, eb ik ben ook dankbaar, dat ik aan het hoofd van deze bloeiende germ jiite heb mogen blijven staan. Ik voorzie nog meerder vooruitgang. Die verwacht Ik van de etectriciteit, vooral wanneer ten slo-i- de electri- ficatte van de stoomtram lot stand mag komen. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat wij daarop den lang- sten tijd gewacht hebben. Mijne Heeren, ik prijs U gelukkig en ik prijs mijzelf gehrkkvg, dat wij gesteund en geholpen door onzen wak keren secretaris en een bekwaam ambtenaarscorps, onzen arbeid mo gen geven om de gemeente te leiden op den weg van bloei. God geve ons al len daartoe de noodige wijsheid." Van den heer Preijde was bericht van verhindering ingekomen. Punt 1. B. en W stellen voor. art. 9 der instructie voor de gemeente-art sen en vroedvrouw te wijzigen. Het ar tikel luidt gewijzigd De gemeente- vroedvrouw, die een vaste jaarwedde geniet vau ƒ400, wordt telkens voor een jaar benoemd en is verplicht haar hulp kosteloos te \erleenen aan allen, die daartoe volgens verklaring van oen Burgemeester volgens art. 3 dezer instructie in de termen vallen. De Bur gemeester geeft deze verklaring niet af dan na het advies van de gemeente- vroedvrouw te hebben ingewonnen. Voor iedere kostelooze verlossing zal haar echter van gemeentewege 5 ergoed worden. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Aan den rijksveldw achter wordt een gratificatie van f 50 verleend. Aan het Kruisverbond wordt een subsidie van f 30 verleend. Voor een prijs voor de tentoonstel ling van de Pluiinveevereeniging „De Eendracht," wordt, f 10 toegestaan. Punt 5 is een adres van den Chris- telijken Besturenbond, inzake opne ming in bestekken van de bepalingen van de art. 1638 c en d. van het Bur gerlijk Wetboek B. eu W. stellen voor in dezen geest een proef te nemen, waarbij het risioo aan de gemeente kornt. Dit voorstel wordt door de heeren T r o in p en Van Meeuwen be streden. De heer Tromp meent, dat met het voorstel van B. en W. de rech ten van den arbeider worden miskend. De heer Van Meeuwen acht 't niet wenschelijk, dat de gemeente zich plaatst tusschen patroon en arbeider. Uitvoerig wordt hierover gediscus sieerd. De lieer Tromp stelt nu voor, bij het eer3t voorkomend werk de proef te nemen. Dit voorstel wordt door den bee. Dr. Droog gesteund. Het wordt verworpen met 5 tegen 7 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt met 1 stem tegen (Tromp; aan genomen. Op tweeérlei wijze zal nu de proef worden genomen. Goedgekeurd wordt een voorstel tot wijziging der overeenkomst tot gasle vering aan Bennebroek. In de commissie voor de bedrijven worden benoemd de heeren Van Meeu wen eu V. d. Plas. Tot gemeente-arts in wijk I wordt benoemd de heer Dr. Colenbrander, in wijk II Dr. Drcogtot gemeente- vroedvrouw mej. Dekker. Tot leden van de plaatselijke school commissie worden benoemd de heeren Hoeker en Th. Meijer. Punt 1(1. B. en W. stellen voor, aan de Maatschappij „Zuiderhout" te ver gunnen de walbeschoeiing van de Zon- nekaue, die iu gewapend betou moest gemaakt worden, te mogen maken van hout. Dn punt wordt goedgekeurd. Het voorstel tot vaststelling van be sluiten in verband met het Werklie- üeuregleiiieut, werd, nadat een voor stel tot wijziging van den heer Tiomp was verworpen, aangenomen. Punt 12. B. en W. bieden aan den Raad aan een overzicht van de geschie denis der onderhandelingen met de gemeente Zandvoori, over de levering van gas aan die gemeente. Die onder handelingen zijn 2ü Mei 1911 geopend. Den 25en Juli zonden B. en W. van Heemstede een ontwerp raadsbesluit tot het aangaan van een overeenkomst in zake gaslevering. De gemeente Zandvoort is daar nimmer op inge gaan. Nu willen B. en W. aan Zand- \<juic mucoeciou, Ual indien vóór 1 Fe bruari door haar Raad geen beslissing is genomen, zij het voorstel tot gasleve ring intrekken. Na eenige opmerkingen van de hee ren Van Tienhoven en Van Meeuwen stemt de raad met het pian van B. en YV. in. Punt 13. B. en YV. hebben in overleg met den architect .los. Cuypers eu den inspecteur dor Volksgezondheid een gewijzigd plan voor de bebouwing van „Watervliet" opgemaakt, dat zij ter vaststelling aanbieden, liet plan wordt vastgesteld. B. en YY". stellen voor een crediet te verleenen om door een deskundige rapport te laten uitbrengen omtrent den aanleg van eene elec'.risciie tram. De heer Waller zag aanvanke lijk het nut van -deze deskundige voor lichting niet in, maar kwam van zijn meeniing terug, toen de Voorzit- t e r de zaak liad toegelicht. Het voorstel van B, en !W. woridt aangenomen. Bij de in gekomen strikken waren eenige goedkeuringen van Ged. Sta ten. Een antwoord van den directeur der gasfabriek op opmerkingen van den heer YValler, een dankbetuiging van den heer Coenraad Roozen voor de deelneming door den Raad bij 't overlijden van zijn vader bewezen. Zich vereenigende met het advies van den architect Jas. Cuypers, stel len B. en W. voor aan Ged. Staten te berichten, dat er bij den raad dezer gemeente geen bezwaar bestaat don weg no. 362 geheel van het uitbrei dingsplan te laten vervallen. Bij de rondvraag wees de heer Van Meeuwen op X gevaar van. hei voetballen op den openbaren weg. De Voorzitter zeide toe streng te zullen laten toezien. Gemengd Nieuws DE „KROONLAND" WEER VLOT. De Kroonland van de Red Stair Li- i, in het Ambrosekanaal aan den grond geraakt, is weer vlot geko men. DE OOGST MISLUKT. Uit Los Angelos wordt bericht, dat de citroenenoogst in California zoo goed als vernield is, door de hevige koude. ERNSTIG ONGELUK Te Parijs is dezer dagen een taxi chauffeur in zijn slaapkamer aan gas- vorstikkmg o vei'leden. De ontdekking gaf aanleiding tot een ernstig onge luk, zoo meldt het „N. v. <L D." Toen men iu het huis vernam, dat de chauf feur den geheelen dag niet gezien was, stelde zich een expeditie van bu ren op, die zich naar boven begaf. Men wijdde er geen aandacht aan, dat in het portaal, boven aan de trap, een gaslamp brandde, en toen mende deur van de gesloten slaapkamer openbrak, vloog het gas, dat üe slaap kamer vulde, in brand. Een vreeselij- ke ontploffing had plaats. Alie ven sters van het huis sprongen en de kleeren van hen, die naar boven ge gaan waren, geraakten in vlam. Ook in de woning ontstond brand, zoodat de brandweer ijlings geroepen moest worden, die allereerst de deerlijk ge wonden van het bovenportaal naar buiten droeg. Acht slachtoffers moes ten naar het ziekenhuis gebracht wor den. Twee hunner verkeerea in le vensgevaar. Het lijk van den chauffeur heefl men op zijn bed gevonden. EEN DUEL TUSSCHEN TISZA EN SZECEENYI. Aan de „Tel." wordt geseind: Het duel tusschen graaf Tisza en graaf Aladar Szecbenyi werd met lichte cuvalene-sabeis te Boedapest gevoerd. Bij de vierde reprise bekwam Szechenyi een tamelijk zwa.ren slag op het voorhoofd, waarna de kamp rechters hem buiten gevecht gesteld verklaarden. Tisza bleef ongedeerd. De tegenstanders verlieten elkaar on verzoend. Yroor en na het duel had zich voor het gebouw, waarin de schennzaul zich bevindt, een talrijk publiek verzameld, dat voor en tegen Tisza demonstreerde. Tisza, die een nieuwe uitdaging van het Kamerlid Polonyi ontving, was bij het verlaten van de scltermzaal door een talrijke garde van afgevaardigden der regee- ringspartij omgeven. StoomvaartbsricMen ftDVERTENTSEM ter gelegenheid van het 25 Jarig bestaan der afdeeling BENHEBROEK-ÏOGELEMZANf) te houden van 0-12 Januari 1313 in het R.K. Verenigingsgebouw la bennebroek Geopend 9 Januari van half 2 tot 4 uur h f 0.50. Overige dagen vau 10 tot 4 uur f 0.25 per persoon. Ook geopend Zondagavond van. 6 tot 8 uur. Zondagsschool Med. Prot. Bond (SOPHI ASTRAAT). Aanvang Zendag 12 Jan. INSCHRIJVING van NIEUWE LEERLINGEN (minstens 7 jaar) van 11 uur af. Tevens aanvang vervolgklasse Ge bouw Prot. Bond, 12 uur. OSMDEIR ONS. Dir. HENRI PIELAGE. Dames en Heeren, die zich op ons Concert amuseerden en onze vereeni ging willen steunen, gelieven pagina 9 van het Tekstboekje ingevuld te zenden aan Mej. A MISSET, Schalk- wijkerstraat 1. ONDER ÖPIS, Dames en Heeren, die wer''.end lid werrschen te worden van ons Koor, gelieven zich aan te melden bij dea Directeur, Coornhertstr. 35, bij voor keur op Zondag 12 Jan. e.k. tusschen 12 en 4 uur. HET BESTUUR. VERKOOPT op Zaterdag 11 Jan. 1313, te 10 uur, v.m. Ossenvleesch 35 cent de 5 ons. Ossenvet 35 cent de 5 ons. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Bah arriveerde 9 Jan. van Hamburg te Batavia. Het st. Koningin der Nederlanden 'thuisreis) arriveerde 9 Jan. ie Lis sabon. liet st, Oranje (uitreis) arriveerde 8 Jan. te Sabang. Het st. Ban da arriveerde 10 Jan. v. Java te Amsterdam. Het st. Ceram vertrok 9 Jan. van Calcutta naar Hamburg. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Ilet st Aurora vertrok 8 Jan. van SteltLn naar Amsterdam. Het st. Calypso arriveerde 8 Jan. van Cette te Iviza. Het st. Diana vertrok 8 Jam. van Pi 11 au naar Amsterdam. Het st. Lima vertrok 9 Jan. vaar Am sterdam naar Carthagena. Het st. Amor, arriveerde 9 Jan. van Palermo te Algiers. Het st. Flora, van Neufahrwasser naar Amsterdam, passeerde 9 Jan. Holtenau. liet st. Fortuna vertrok 9 Jan. van Londen naar Amsterdam. Het st. Vepta arriveerde 9 Jam. van Amsterdam te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Djebres (töuisreds) passeer de 8 Jan. Perim. Het st. Walcheren (uitreis) vertrok 9 Jan. s-an Antwerpen. I let st. Wilis (uitreis) vertrok 9 Jan. van Marseille. Het st. Me.-auke (uitreis) arriveer de 9 Jan. te Port Sacd. HOLLAND—AMÉRIKA-mN. Het st. Cliftonian arriveerde 8 Jan. van Rotterdam te Boston. Het st. Royal arriveerde 9 Jan. van Savannah te Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Amstelland (uitreis) passeer de 9 Jan. Teneriffe. Het st. Zeelandia (uitreis) vertrok 9 Jan. van Dover. Het st Gooiland (uitreis) vertrok 8 Jam. van Rio Janeiro. KON. YYEST-IND. MAILDIENST, j Het st. Prins Frederik Hendrik ver trok 8 Jan. van Paramaribo u. Am sterdam. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Pak Ling, van Liverpool n. Java, passeerde 9 "Jan. Gibraltar. Het st. Sarpedon vertrok 9 Jan. v. Amsterdam naar Java. Wielrijders SPOTPRIJZEN. een partij sterke BUITET - XDEN van f 4.00 voor f 1,63, eerste klas BUITENBANDEN van f 6,50 voor I 2,89 en van f7,00 voor i 3,49, één jaar solide garantie. Prima BINNENBANDEN ram f 4.00 voor f 1,69, een jaar garantie. Een partij STUREN, prima ver nikkeld. 69 ct.. SPATBORDEN 31 cL, oen partij BELLEN 14 ct., OLIE en VASELINE 6 ct., VOEl'POMPEN 39 ct.. enz. enz. ZIET ONZE ETALAGE! TeBoloon 2422a nmeft eiecfirische droging. Ondul9tion „Marcel" Maandabsnnemsntsn «oor kappen, me). VAN LOENEN, OSTADESTFsAAT 11. Geachte Burgers Besteedt uw geld nuttig, in 2de HANDS KLEEDEREN, goede kwali teit voor weinig geld. Wegens vergevorderd seizoen wordt alles voor ongekend lage prijzen uitverkocht. Dus allen naar E. BE GROOT, Scioterweg 70 J ZONDAGS OOK GEOPEND. I Drukkerij B.7. IO0BEKS COSTER Nog geen Opslag! per 5 ons. RUNDERLAPPEN en GEHAKT i 0.45 STUKJES en ROLLADE 0.50 ROSBIEF en LENDEN 0.G0 BIEFSTUK -,0.70 in de Vleeschhouwerij van C. D. WIJKHUUZEN 12 Smedeatraat 12 1S37 Telophocn 1537. N.B. Men venvarre het niet met Arsentijnsch vleescb

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7