RONA Van Heyfcn's Cacao DE LOONEN DER GEMEENTE WERKLIEDEN. Vrijdaga/v.and hod eone spoedver gadering plaats van de besturen der organisaties aangesloten bij den Ne- 'derlandschen Federutieven Bond van Gemeentewerklieden afd. Amsterdam naar aanleiding van het praeadvles van B. en W. op de Loonadressen. Scherp werd do schrielheid van het proeadvies becritiseerd en de veront waardiging was algemeen. Elesloten werd eene algemeene ledenvergade ring te beleggen op Dinsdagavond in 't gebouw ..Salvatori", waar do leden van den raad en de pers zullen wor den nitgenoodigd en tevens vast to houden aan den eisch van f 1.08 on- middellijke loonsverhooging voor alle gemeentewerklieden. ERNSTIG ONGELIJK. Zaterdagavond is aan het station Muiderpoort een ernstig ongeluk ge beurd. Met trein 021, die te 7 u. 36 min. aan het slation aankomt, kw men ook aan, mej Boorder, wonende te Amsterdam, en haar beminde, de heer Vuist. Beiden kwamen van Weesp, waar ide jongeman woont. Nauwelijks reed do trein het sta tion binnen, of het paartje deed het portier open ten sprong op het perron. De trein was nog in vrij snelle be weging. Het meisje en de jongeman vielen op do steer.er. en bleven bewus teloos liggen. Onmiddellijk kwam liet stationsper- soiioel, doch hot meisje kwam bij, steunende en klagende over ernstige pijn. Een inmiddels gearriveerde dok ter achtte overbiler ging naar een der ziekenhuizen noodzakelijk. Per auto van den geneeskundigen 'dienst werden het meisje en haar be minde naar het O. L.-Vróuwegasthuis gebracht. Daar bleek do toestand van l»et meisje zeer ernstig en werd voor her senschudding gevreesd. Zij bleef" tor verpleging in dat gasthuis. Ook de toe stand van den heer Vuist bleek van dien aard, dat zijn opneming in dat ziekenhuis noodzakelijk bleek. Beide jonge menschen zijn het slachtoffer van de zucht, om toch voor- ui spoedig den trein te verlaten, ten einde vóór andere reizigers de contrö- lo tie kunnen posseeren. Moge dit on gelukkig voorbeeld voor velen een .waarschuwing zijn, zoo meldt do Tel. AUTO-ONGELUK. Een ernstig ongeluk vond te Eindho ven plaats. Een automobiel, waarin 2 personen, komende uit Maastricht, stond te Eindhoven. Terwijl de eigenaar trachtte de auto Weer op gang te krijgen, hetgeen niet vlotte, zette deze zich onverhoeds beweging, en verloor de bestuurder de macht over het stuur, waardoor de automobiel met kracht tegen het voor malige postkantoor aai botste, m haar vaart 2 personen meetrekkende die op den hoek der straal stonden, en niet vlug genoeg weg konden komen. Beiden werden gewond. Een der ge- 1 rot f enen, zekere Van den Borg, werd licht aan het hoofd gewond, Verwijl de andere, de heer Van Nuenen, uit «trijp, ernstig aan do beenen werd ge troffen, en vermoedelijk ook inwendige kneuzingen heeft bekomen. 1-Iij werd per brancard naar het gasthuis over gebracht. De automobiel werd zwaar gehavend. ONGELUKKEN. De Courant meldt: Op tiet Wonnerveerder dijkje, tus- schea Zaandijk en Wonnerseer, is Zondagmorgen, ten gevolge der glad heid van den weg, een wagen, gela den met bussen melk, aan 'liet giijèen geraakt en in de wegsloot terecht ge komen. Het paard geraakte mede te water, doch de voerman sprong bij tijds van den bok en bleef op liet dro ge. Met veel moeite slaagde men er in het paard te redden. De melk was echter onbruikbaar geworden. De 54-jarige schipper J. K. van Ap- plngedam is gistermiddag te Kostver- loren bij Groningen, ontijdig uit den trein gestapt en een eind uitgesleurd. Hij werd met den trein verder ver voerd. Even na de aankomst te Gro ningen is de ongelukkige neergezakt. In bet Academisch Ziekenhuis is ge bleken, dat hij hersenschudding heeft BRANDEN. Op Het landgoed Staverden nabij Elspeet, brandde de dubbele boeren woning „De Haverkamp" tot den grond af. Van do in boedels, die laag waren verzekerd, werd bijna niets ge red. Op het landgoed Staverden nabij Elspeet, brandde de dubbele boeren woning „De Haverkamp" tot den grond af. Van de inboedels, die laag waren verzekerd, werd bijna niets gered. TWEEDE KAMERVERKIE ZINGEN. ZAANDAM. In de Zondag gehouden vergadering van het comité van vrij zinnigen. is de hec-r Frans Netscher, vrijz.-dem., wethouder te Veisen, met algemeens stemmen als candidaat der vrijzinnige partijen geproclameerd. Tegelijkertijd werd het comité ge constitueerd, dat de leidimg der ver kiezing op. zich zal nemen. (Maandag Ct.) De leden der vrijzinnige kiesveree- niging in het voormalig 4de district van Zeeland (district Oostburg) zullen op 19 dezer te Oostburg een buiten gewone bijeenkomst houden tot het bespreken van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De heer G. A. Vorsterman van Oyen wenscht, gelijk reeds vroeger is ge meld, zijn mandaat niet te zien her nieuwd, zoo meldt de „N. R. Ct.". BOND VAN HARMONIE- EN FAN FARE-GEZELSCHAPPEN. Te Amsterdam vergaderde deze pro vinciale Noord Hollandse! e bond. De voorzitter herdacht zoo lezen we in 't verslag van de Maandag Ct. het 25-jarig bestaan van den bond, die nuttig gewerkt heeft. Een der bestuursleden wees er op, dat bij de voorbereiding tot de tees- telijke herdenking van Nederland's honderdjarige onafhankelijkheid ook de verschillende bij den bond aange sloten gezelschappen zullen worden betrokken. Aan hen de taak door het lnstudeeren van goede nationale lie deren er voor te zorgen, dat, wanneer de feestelijkheden eenmaal zijn be gonnen, het groote publiek zijn opge togenheid niet in zouteloos, zinneloos gebrul behoeft te uiten, maar dit zal kunnen doen in gepaste zangen. In verband met het laatste muziek concours te Purineren<l werden door afdeelingen wenschen voor de volgen de muziek/wedstrijden uitgesproken. Voor de wenschen van IJmuiden, een andera samenstelling van juryleden en een verandering van het punten- stelsel, voelde de vergadering niet. De fanfarecorpsen V. V. V., Oost- zaan; Ons Genoegen, Sohellingwoude; Prinses Juliana, Purmerend, alsme de Beverwijk/s Harmonie sloten zich bij den bond aan, terwijl de corpora ties Warmenhuizen, leringen, Texel en Schoorl uittraden. SAMENWERKING TER VERDEDI GING VAN DE OPENBARE SCHOOL. Te Amsterdam werd op uitnoodi- ging van de heeren Otto en Bok, on derscheidenlijk voorzitter en le secre taris van de Vereenjging van Hoofden van Scholen in Nederland, een twee de bijeenkomst gehouden van afge vaardigden van verschillende onder- wijsvereenigingen in zake het voeren van gemeenschappelijke actie ter verdediging van de openbare school. In de eerste bijeenkomst, gehouden op li December 11., waren tegenwoor dig afgevaardigden van „Volksonder wijs", het „Nederlandsch Onderwij zers-Genootschapen den „Bond van Nederlaudsche Onderwijzers". Sedert heeft ook de Maatschappij tot Nut van 't Algemeeu" zich bij de actie aangesloten. Daarentegen kwam nu van den Bond vau Nederlandsche Onderwijzers be richt, dat deze organisatie zich te rugtrekt. Naar men zich herinnert, werd In de algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers, 27 en 28 December te Gronin gen gehouden, met algemeene stem men besloten niet in lo gaan op een opwekking van het Ned. Onderwij zers-Genootschap tot samenwerking voor de openbare school. De voor naamste reden was, dat (zooals de Bondsvoorzitter, de heer Ossendorp, toen meedeelde) de voorzitter van het N. O. G. na het uitspreken van de Leidsche rede van den Bondsvoor zitter, waarin de neutraliteit van de openbare school werd verdedigd, vier kant tegen den Bond partij heeft ge kozen. De vergadering sprak den wensch uit, dat de verschillende vereenigin- gen zoo krachtig mogelijk de plaatse lijke samenwerking let verdediging der openbare school zullen bevorde ren. CHRISTELIJK-IIISTORISCHE UNIE. liet hoofdbestuur van de Christe- lijk-Historlsche Unie, maakt in „De Nedcrl." bekend, dat de algemeene vergadering, die op 23 dezer zou wor den gehouden, om verschillende, zeer afdoende redenen, die later zullen worden medegedeeld, voorluopig tot 28 Februari i3 uitgesteld. DE MOORD TE DENEKAMP. Omtrent den moord op de wed. R. gepleegd in den nacht van 28 op 29 December, j.l., verneemt de „Tel." na der, dat de politie uog steeds ijverig iu de weer is om den dader op te spo ren. Een zwervende vrouw M., die gescheiden van haar man leeft en zich met drie kinderen en een kinder wagen in de omstreken van Dene kamp ophoudt, is thans gearresteerd. Men vermoedt, dat zij in verbinding staat met den van de misdaad ver dachten T., naar wien nog steeds wordt gezocht. De officier van justitie te Almelo verzoekt thans opsporing en bericht van de navolgende voorwerpen, die ten huize van de vermoorde worden vermist: een lange gouden ketting, waaraan een bewerkt kruis, een gou den ketting (koordketting), waaraan medaillon (gouden horlogevorm), gou- deu boerenrnulsspelden, 4 A 5 gouden ringen. EEN MOEDIGE DAAD BELOOND. In den avond van 30 Juli van vorig jaar riepen eenige kinderen, die op den hoek van YVolweversliaven en Vlak te Dordrecht speelden, dat er een te water was gevallen. Het bleek te zijn de 6-jarige Toon Dans, die in levensgevaar verkeerde. Gelukkig kwam juist de 13-jarige Jansja Bou- ffi&n per rijwiel aanrijden en terstond den toestand overziende, stapte zij af, trok haar mantel uit en sprong ais ervaren zwemster in de haven. Zij wist den knaap te grijpen en naar den kant te brengen, waar anderen hem een stok toestaken om hem naar zich toe te trekken. De jongen liet dien stok echter los en viel opnieuw in het water, maar het moedige meisje greep hem opnieuw, zoodal de drenkeling toen met behulp van een haak op den wal gebracht kon worden, zonder let sel te hebben bekomen. Die moedige daad bleef niet onbe loond. Jansje Bouman werd door den burgemeester van Dordrecht ten Raadhuïze genoodigd, om een hulde blijk in ontvangst te nemen. Zooals men weet. heeft de Ameri- kaansche philanlhroop Carnegie een aa,.zienlijke geldsom ter beschikking gesteld van een commissie om uit de renten daarvan beiooningen toe te kennen voor daden van heldenmoed in het burgerlijk leven. Van dat fonds, dat over de gansche wereld werkt, beslaat ook in Den Haag eene com missie en deze heeft in de moedige redding aanleiding gevonden om on ze jeugdige stadgenoote een kostbare herinnering te schenken. In tegenwoordigheid van den ge meente-secretaris en den vader van het meisje, den heer G. Bouman, sprak de burgemeester Jansje harte lijk toe, wenschte haar geluk met de moedige redding en sprak de hoop uit, dat zij mocht voortgaan met het betoonen van menschlievendheid en anderen ten voorbeeld zou strekken. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN A 30 Cts. per regeL Eiken dag wordt RONA meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voort durend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. Als aandenken stelde hij de redster ONDERWLJZERSSPAARBANK. ter hand een fraaien mussief gouden j De Hoofdspaarbank zetelend te Am- schakel-armband met gedenkpenning, sterdam in 't Nutsgebouw zal waarop gegraveerd staat: „Het Car- uegie-Heldenfonds aan Jansje Bou man, Ier herinnering aan 30 Juli 1012", in een keurig étui. (Dordt. Ct.) J. G. W. HOMEIJER. Uit Batavia ontvangt de Tel. het telegrafisch bericht, dat de heer J. G. VV. ITomeijer, directeur van het Indisch Tooneel, te Semarang is over leden. Stadsnieuws SUSAN METCALFE. „Klein maar rein" mag gezegd wor den van den Lieöerenavond waarop ons Vrijdagavond in „De Kroon' beroemde zangeres Susun Metcalfe onthaalde. Niet dat we 't program te kort von den met 20 liederen kan men 't best voor een avond stellen maar, eenmaal begonnen werd de gang er in gehouden en niet lang gepauseerd en nog vóór de damiatén hun twee- tonig lied hadden uitgezongen ston den we alweer buiten. Maar zooveel rijker aan muzikale indrukken dan anderhalf uur te voren I Wat pure, technisch volmaakte zangkunst heb ben we genoten. Hoe boeiden al dade lijk die vijf Italiaansche zangen (van Gluck, Scarlatti, Caocini, Paradies en Handel) door de zeer gevoelige, zoetvloeiende maar tegelijk zoo ge- zond-krachtige melodische belijning Voor mij behoorden deze nummers wel tot liet allerbeste van den avond. Want, al bereikt de zangeres in het moderne lied orgewoon veel, droomige melancholie die van dat lied wel een hoofdeigenschap schijnt te zijn, ligt toch minder in haar na tuur. Dit kwam juist niet ten goede aan de Neder!ardsche liederen ik bedoel eigenlijk: Duitsche en Fran- sche liederen van Ned. componisten die de zangeres in haar program ma had opgenomen. Maar laat ons niet ondankbaar zijn voor deze vrien delijkheid en eerlijk erkennen dat de betrekkelijk geringe indruk, dien de „Nederlandsche afdeeling" maakte te genover de Italiaansche, Duitsche en Fransch©, Joch wel in hoofdzaak is toe te schrijven aan het „gewichtige' om niet te zeggen „dikbloedige" dat, naar ik dezen avond bemerkte, werk van e enigen onzer jongere com- poneerende landgenooten eigen is. Niemand kan er iets tegen hebben dat Hans Franco Mendes, in zij" lied „Liebe" streeft naar innigheid uitdrukking en wazige warmte van toon vooral niet nu 'tet met zooveel talent en zooveel succès doet. Ook kan mer iets voelen voor Kor Kuiler's opvatting en wèergave van Anna Riiter's gedicht „In verschw' gener Nacht" behalve misschien wat de beide laatste regels betreft. Maar waarom bet onliikn „ïch glaub' lieber Schatz- zóó .interessant" moest bewerkt worden dat er vnn 't beele karakter weinig of niets overbleef, zie ik niet in. Evenmin kan ik gelooven dat R. Wegener Koopman zich door 1 Herzog's „SterbegWk©"" waarliik gevoeld; anders 1912, 3.75 pCt. rente bijschrijven. De gelden der deelnemers zijn belegd in hypothieken en solide fondsen. De IlulusroaaTbaxik Haarlem keert gewoonlijk 2/10 A 3/10 pCt. meer uit. ONDERWIJS IN DE MODERNE TALEN. Aan het Hoofdbestuur van 'tN. O. G. is opgedragen ami die afdeelingen, dus ook „Haarlem" het onderwijs in de moderne talen aan de orde te stel len. Daartoe zijn de volgende vragen ter behandeling opgedragen. 1. Op de gewone Lagerje School wordt in 't algemeen gedurende de gewone schooluren geen onderwijs in vreemde talen gegeven. Acht men 't gewenscht hierin ver andering te bitengen? 2o. Op de scholen met uitgebreid leerplan wordt in den regel in het 4e leerjaar met het onderwijs in een mo derne taal (Fransch) begonnen. Acht men Wet gewenscht a. dit aan- vangstijdperk te behouden, b. het te verschuiven tot het 5e leerjaar, 6e leerjaar, c. dit onderwijs uit te stel len tot na het 6e leerjaar? 3. Indien gedurende een deel van de eerste G leerjaren der Lagere school onderwijs in een moderne taal gege ven zal worden, welke taal verdient dan de voorkeur? Op welke gronden? 4. Indien men meent, dat het onder wijs in de moderne talen uitgesteld moet svorden tcrt na liet Ge leerjaar, hoe stelt men zich dan de volgorde dier leervakken Fransch, Duitsch, Engelsch voor op de scholen voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs en Middelbaar Onderwijs? Of meent men, dat het onderwijs in de 3 talen tegelijk kan aanvangen? „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Van 25 December 1912—6 Januari 1913 werden de volgende extra-giften ontvangen. N. N,, jkvr. L. J. Q. v. U., mej. H. F. S. v. L., A. S. ieder f 100.; J. H. W. d. B., 75. II. H. B., f 60, W. A. 'dr. A. C. D., G. J. v. G„ mej. J. J. K.; G. F. P., mevr. wed. W. F. R., W. B. V., J. B., dr. G. W. B.. G. J. J G., L., J. E. S., P. v. T, Z. H. S., ieder i 1.—, Docters-busjes f 0.61. Totaal: f 1710.61. Van de 1500 Kerstmis-kaarten zijn thans 169 terugontvangen. 1331 kaar ten onbrekeu nogl 24 jaren heeft W. xl V. gearbeid, om a grondig onderzoek de werkelijk hulpbehoevenden te steunen, maar dit is alleen door samenwerking en alge meene medewerking mogelijk. 8 Januari was ontvangen: f 2248.39 1/2 Helpt ons, slfeunt ons, menschen- vrienden, de hupbehoevenden zullen er u zoo innig dankbaar voor zijn. Zendt s.V.p. de ingevulde kaarten of giften aan den penningmeester, den hieer S. Crommelin, Staten Bolwerk 5. Het Tooneel IN ROK, satiriek blijspel in 4 bedrij ven van Gabriel Dregely door „Het Rotterdam soh Tooneelgezel- scliap" (dir. P. D. van Eysden). Het was Zaterdagavond allerge- noegelijkst in onzen schouwburg; een vermakelijk, aardig stuk, uitstekend spel en een talrijk, dankbaar ge stemd publiek, alle factoren dus bij elkander om te spreken van een zeer groot succes voor de Rotterdam mers. „In Rok", het satirieke blijspel van den Hongaar Dregely doet in opzet denken aan „Le Danseur inconnu", het blijspel van Tristan Bernard, dat eenige jaren geleden in ons land o.a. door Het Nederlandsch Tooneel is ge speeld geworden. In de uitwerking is „Der guisitzende F rack" echter meer caricaturistisch dan het blijspel van den goestigen Franschman. Anton Melzer, de hoofdpersoon uit Dregely's satire, bracht mij onwille keurig de figuur van een militairen ziekenoppasser in gedachten, die eens in vollen ernst tegen mij be weerde: „Als ik maar latijco en Grieksdhi kende, dan was ik morgen professor. De dokters vragen mijn altijd naar die diagnose; ik weet d'er Franschcn en de Duilscncrs niet be nijd, als wij bun jonge auteurs za gen, die zich met zoo'n benijdenswaar dig gemak in een „goed zittenden rok" wisten te bewegeu. Van dei Lugt Melsert en de jonge Chrispijn zijn misschien de eenigen, die een rol als deze Melzer met de vercisch- te losheid en entrain kunnen spelen. Het publiek heeft deze voor ecu land genoot zoo zeldzame eigenschappen ook wel gewaardeerd en Van der Lugt na elk bedrijf hartelijk tocge- lclapt. De overige leden van het gezelschap hebben allen behalve Morrièn, die zijn rol vervulde, alsof hij midden in de klucht stond zeer amusant en uitstekend in den toon gespeeld. Den heer en mevrouw Poolman bijv. zul len wij niet spoedig vergeten als de pas geadelde, protsige Von Rein erts. Ook De Jong had weer een heerlijk type gemaakt van Von Silberberg; Het is verwonderlijk, hoe raak en vlug De Jong èn in zijn grime èn in zijn stem zijn types dadelijk weet aan te ge ven. Sympathiek was Vervoorn als de bedrogen en berustende Dr. Sonn- berg. En vergeten wij ook niet den minis ter van Alex. Faassen Wat was dat weer goed van dezen kianigen acteur van de oude garde. Sophie Hermse was wel een wat snibbige Emma wij vreezen, dat de slimme Von Melzer ten slotte met dit vrouwtje een kat ïn den zak kocht. Een woord van lof voor de regie van den heer Poolman. De Rotterdammers zullen niet voor ledige stoelen spelen, als zij nog eens met dat stuk in Haarlem terugkomen. J. B. SCHUIL. Onderwijzend personeeL Voorgedragen worden ter benoeming van een ouderwijzer aan school No. 8 te Amsterdam, de heeifcn J. 11. Peper, onderwijzer te Haarlem C. J. H. W. Hanselaar, onderwijzer te Amsterdam; A. Ivalsbeek, onderwijzer te Ilpendam. Bekroond. Op de groote nationale tentoonstel ling von pluimvee, konijnen, enz., welke te Alkmaar gehouden werd, behaalden onderstaande stadgenooten bekroningen De lieer G. H. Stouten (met 14 in zendingen raskonijnen) een «ere net zooveul van als zullui en lt is al-,beleer, benevens met Lotharingen leen maar dat lamme latijn en grieksch, dat mij mamkeertl" Anton Melzer is als mijn oude zie kenoppasser; dezen kleermakersgezel ontbreekt maar 'n i e t s j e om minis ter te worden, nl. een goed passende rok. Maar daar een kleerma'«ër go- makkelijker aan een goeden rok kan komen dan een ziekenoppasser aan de kennis van latijn en grieksch, is hij iu de gelegenheid zijn woorden waar te maken. In den rok van een klant van zijn patroon, die hem „als gegeten' zit, weet hij zicto toegang te verschaffen tot de soiróo van den pas goadeld'em ridder Vooi Reiner, een protsigen par venu, die. als hij bemerkt, dat Mel zer heel familiaar met een minister spreekt, en op de meest vrijmoedige voedster een laten prijs, met blauw Weener ram (oud) een lsten prijs, met blauw VVeener voedsters (oud) een eere-, een lsten en 2den prijs, met blauw Weener rammen (jong) twee oereprijzen, een lsten en een 3den prijs, met blauw Weener voedsters (jong) een eere- en een 2dcn prijs, met Havana voedsters (oud) een lsten prijs, met Fransche Hangoor- ram een lsten prijs, met blauw Hol landsch konijn (voedster) een lsten prijseen cereprijs voor schoonste Hollandsch konijn, met Hollandscb konijn (voeaster) N. g. kleur, een lsten prijs, met donker zilveren voed ster een lsten prijs, met Nest Hava na's een 2den prijs, met Russisch ko nijn (voedster) een eere- en oen lsten prijs. Gebr. Roinoijn met zw. Hollandsch konijn (voedster) e>en 3den prijs, met gr. Hollandsch konijn (ram) ©en 2den 1"™'" fii t.ue Luiecsi. vrijmoealge o"-.."-j— - W allerlui geleerde theorieën over I PrlJsl M'.laomjn (ram] - - ovoi eon lglen pnjSj ldem (voe(ister) eeu 2den prijs. kapitalisten en arbeiders' ne Excellentie lucht, in dezen ombe kenden gast een opkomende zon meent te mogen begroeten. Niemand der aanwezigen vermoedt, dat al die hoogdravende theorieën evenals de rok slechts geleende veeren zijn, waarmee onze kleermakersgezel pronkt. Een zóó correct gekleed heer moet volgens al deze parvenu's wel een gentleman zijn. Dan is de weg tot fortuin voor Mel zer die intusschen Von voor zijn naam Heeft gevoegd gebaand. Prots von Reiner is blij zijn nieuwen chiquea vriend met geld te kunnen steunen en dank zij deze financieele hulp en zijn mevr. wied. B. J. W., mevr. douair. j keurig zittenden rok verwisselt beer ttvi. Wieu. IJ- J. VV., 11VGVL. hlVfUlil*. Q. v. U-, ieder f 50, B. G. t. B., Dames K. ieder f 40; mevr. wed. D. d. W., jhr. F. T. V. B., mr. A. A. v. d. M., mevr. T. v. B., G. J. v. W., mej. C. A. v. W. C., mevr wed. E. A., mr. dr. W. F. v. L., mevr. douair. H., C. D. v. d. V., ieder f 25, mevr. wed. mr. J. d. C. v. W., mevr. douair. S., A. d. C. ieder f 20, C. K., f 12., N. N. (postw. Bleemendaal), J. H. A. IC., jhr. mr. D. E. v. L., mevr. wed. ds. H. S., J. V., mevr. wed. prof. A., A. B. d. II., mr. P. D., W. M. t. H. d. L., mevr. wed. J. II. A. A. IC., A. J. IC., mevr. wed. J. .7. L., S. R. A. v. d. M., A. B. C., mej. E. A. C. A., M. V. P., W. I. P., mevr. wed. A. d. 1. P., M. C. H. B„ J. A. F., L. P. d. S., mevr. wed. dr. N. D. S., N. N., jkvr. W. A. J. II., Mej. L. C. B. M„ mevr. wed. mr. C. P. II, G. II. L. V., J. A. W., ieder f 10. mej. J. G. F., N. N„ ds. A. B. Sz., T. C. A B-, W. J. B. v. B., J. R. J. Ph.. C., mevr. wed P. G.. ntevr. wed. W v. 77., C. M. J. v. d. H. R-, H. L. J. v. R„ mevr. wed. M. C. IC., H. C IC., II. D. M. B-, G. IC. M., P. en C., S. R. S„ mr. F. G. A. S., mr. A. A. S. mevr geïnspireerd heeft -v..—- had er toch meet stemming in haar j T., mr. J. N. J. _E. H. T., H. D. Tj. muziek moeten wezen. En waarom W. Jr., mevr. wd. H. H. v. H. \V.; I heeft Elisabeth Bouscholte haar „Meu- mr. dr. J. W„ mr. A. W. T., mevr. J. H. nière" toch zoo belnngrnk willen ma- M. v. d. V., mej. J. C., mevr. wed. i ken? Als ze naar karakteristiek© uit-jW. 11., W. T. IC., mevr. wed. W. IC. 'drukking zocht, had ze jlan haar L.,_M. W. S., E. A. V., mevr. wed. ds. kracht eens beproefd aan de laatste vier regels. Maar nog veel beter bad zij m.i. gedaan door bn-r "mziek de zelfde lichtheid, bevalligheid en naï viteit van het gedichtje ie meven al j was 't alleen maar om dat „tic-tac", aan 't eind van eiken tweeden regel niet zoo'n gek figuur te laten slaan. I Neen, 't spijt mij het te moeten zeg- genmaar ik heb van de echte Duitsche en Fransche liederen die Susan Metcalfe zong heel wat meer genoten voornamelijk wel van „Stoir" en „Sérénade Toscane" van G. Fuuré, „Rcselein, Roselein" van Schumann en Brahm's „Auf die Nacht in der Spinnstub'n". Aan 't einde van haar programma gaf de zangeres in dank voor het zeer warm applaus een bisnununer, en wel als niet alle teekenen mij bedrogen een heusch Hollandsch Wiegeliedje van haar kranigen ac- wat heeftedere Rotterdamscbo kunste naar al die liederen prachtig begeleid! Dat heeft niet weinig tot het rijke kunstgenot van dien avond bijgedra gen, PHILIP LOOTS. J. C., mevr. wed. J. J. H.. ukevr. wed. inr. W. Th. P. d. M., H. P. M. A. V. ieder f 5. F. C„ fam. v. G. ds. II. d. L., A. S. v. L., firma C. G. L., ieder f 8. D. A., mej. A. d. C. v. W., mej. J. d. C. v. W., mej. C. d. C. v. W., dr J P. J. G., mevr. wed. S. S. R., G. P. d B., mevr. wed. J. J. F. B., W. B. Czn., mej. A. E. B., dr. H. J. C, mej. A. v. C., mevr. wed. mr. J. F. F. v. D., M. F., dr. A. H. G., J. A. G„ B. II., mevr. wed. F. G. N. H. M„ n»;j. D. II., F. E. H J. M. H„ C. II., L. II., L. M. J. I., D. C. K-, V, T... dr. W. E M, mr. A. S. M., dr. A. R. v. d. L., A. C. S, J. L. T„ mevr. wed. C. A. T., De heer J. ICorsman met Angora- voedster een lsten en twee eere-prïj- ren. De heer J. Quak met nest Loth sp ringers een lsten prijs. De lieer-J. van Booren met kriel- hoonders 7 eerete prijzen, twee eere- prijzen, 2 tweede-, 2 derde prijzen en zeer eervolle vermelding. De heer L. v. d. Post met sierdui- ven vier eerste-, vijf tweede- en drie derde prijzen, twee zeer eervolle ver meldingen. Rubriek voor Vragen Geabonneerdeu hebben bet voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Red&ctio van Haarlem's Dagblad, Qroote Hotitstruat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vrngon, die niet voüedig naam en woointl nats van den in render vermelden woc.lt jjeuii nat"1-iht geer!...,.ken. VRAAG. Ileeft een dagmeisje, dat van 's morgens half 8 tot 's avonds 8 uur gediond heeft, recht op kostgeld? Zoo ja, hoeveel bedraagt dit ANTWOORD. Neen VRAAG (a). Mag men een vrouw of een meisje, die per week is aange nomen en per week wordt uitbetaald, de Kerstdagen en de Roornsch-Katho- lieke feestdagen van haar loon af houden ANTWOORD. Neen. VRAAG (b). Bestaat er een bepa ling in de Arbeidswet, dat een vrouw of een meisje op een bleekorij of strijkinrichting niet langer dan 58 uur por week mag werken? ANTWOORD. Volgens art. 6 der de wereldwijze schoer.maker in zijn Arbeidswet mogen jeugdige personen oude, verschoten kapiteinsuniform en vrouwen in fabrieken en werk- zicli onsterfelijk beeft gemaakt, zien plaatsen niet langer arbeid verrichten wij zoo'n stuk met hèel andere oogen j dan tien uur per dag en achi-en-vijftig aan. Volgt heeft met zijn grotesk op-uur per week. en prachtig uitgevoerde ko- VRAAG. Mijn vader is in het Gasthuis. Mijn zuster wil niet bijdra gen in de kosten. Zij heeft een goede broodwinning. Kunnen wij haar nu dwingen te betalen? Zoo ja, hoe moe ten wij dat aanleggen ANTWOORD, Indien uw vader behoeftig is, moeten de kinderen bij dragen. Wend u met een bewijs van onvermogen ten name van uw vader tot het Bureau van Consultatie, dut iederen Vrijdagmiddag vergadert io het Paleis van Justitie. VRAAG. Waar moet ik mij ver voegen voor een memorie van toelich ting over de nalatenschap van mijn man, die in het vorig jaar over leden is, dienende voor de belasting? ANTWOORD Gij bedoelt waar schijnlijk een memorie van aangifte' voor de successiebelasting. Wend u tot oen notaris. VRAAG. Is men verplicht aan een dagmeisje (van 's morgens 8 tot 's middags 4 uur) een Nieuwjaarsfooi te geven Zoo niet, is het dan in Haarlem misschien een algemeen ge bruik, aan een dagmeisje een fooi te geven Zoo op deze twee vragen een Meizer in minder dan geen tijd de snij- derstafel met liet kussen van een mi nisterszetel. Wel dreigt nog een oogen- blik gevaar, als Dr. Martin SonnLterg, de geleerde, van wien Melzer met al leen zijn geestelijkei arbeid, doch ook de liefde vau zijn vrouw heeft gesto len, het gepleegde bedrog openbaar wil maken, maar ons handig kleerma- kertje uieet dit gevaar tijdig te bezwe ren door Dr. Soni.berg tot hoofdraad te benoemen e:- aan bet eind van het stuk sluit minister Von Melzer de dochter van den „steinreichen" rid der Von Reiner als zijn aanstaande vrouw aan zijn ouder zijn goed zit tenden rok kloppend hart. Als wij dit stuk eenige jaren geleden hadden gezien, in den tijd toen Voigt en Köpenick nog onbekende namen voor ons waren, zouden wij misschiton wel hartelijk hebben gelachen om de aardige trouvaille van Dregely, maar wij zouden toch waarschijnlijk de schouders hebben c-pgetrokken en zeer zeker de satire als „al te onmogelijk" niet hebben geaccepteerd. Maar nadat medie den overdreven en dwazen bied voor hel kleed van onze Germaan- sciuó buren zoo raait en scherp gegee- reld, dut nooit een satire-scni mer- zeils de geestigste met hem zal kun nen overtroeven. Na Kopemck duiven wij zelfs van een stuk uls „In Rok" bijna niet meer zeggen onmogelijk. Wij wilUan hiermee natuurlijk al lerminst zeggen, dat wij de geschie denis van dezen kleermakersknecht als gebeurlijk beschouwen al heeft dan ook Jan van Weert het 25ü jaar geleden van schoenmakersleerling tot- onderkoning van Bohemen gestuurd maar Karl Voigt heeft ons geleerd deze satire naur waarde te beoordee- leu. Wij zien thans achter deze malle Dames v. V., mevr. W., en dwaze figuren de waarlteid en dat mevr. wed. J. B. A. M. W., mevr. wed. i3 het, wat de satire-schrijver beoogt. A. D. Z. M., C. H. A. d. 1. P., J. C B., De heer Van der Lugt Melsert heeft mr. A. II. J. M., E. V. Jz., Dames B.,1 met zijn fijn, geestig spel in de rol ieder f 2.50. j van Von Melzer, het stuk gedragen. Mevr. wed. J. W. D., mej. W. S. L. Het was een voortdurend genoegen C. D. v. T., A. v. d. L., C. J. J. N., N. dit losse, smeeige spel te volgen. De P., C. L. W. v. IJ, A. R., firma R. Rotterdammers of liever wij allen Co., C. D., ieder f2. I mogen dezen jongen acteur wel in A. y. d. L. Jr.. H. K., leder ƒ1.50. j eere houden. Van alle emplooien T. C. N., H. G. v. d. P., C. E. R. Jr., schijnt voor een Hollander dat van mevr. wed. A. C. A., Dames B., mej. j jeune premier wel het moeilijkst te i J. P. A. B., J. H. B., ds. J. C. B., A. I wezen. Hoe dikwijls hebben wij de

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6