mier Oud TWEEDE BLAD Dinsdag 14 Januari 1913 Buitenlantïssh Overzicht D© BaBkan-vuBkaan. Detusschsiikomst dermogendheiien Waarom dralen de mogendheden pog? De gezanten der mogendheden te Konstanliiiopel hadden Zaterdag reeds van hun regeeringen de noodige mededeelL.gen ontvangen. Zij zou den nu bijeenkomen om een collectie ve nota aan de Porte op te stellen, waarin de weuschen der mogendhe den worden uitgesproken. Zondag, hebben de gezanten elkander bezoeken gebracht en over de inkleedizig van die mededeelïng gesproken. Maar zij hadden nog geen voldoende instruc ties, zoodat de definitieve vaststelling van den tekst der mededeel in g nog moest worden uitgesteld. O o k li e d e n kan denota nog niet aangeboden worden, maar nu komt wel het bericht, dat de mogendheden hot eens zijn en dat de aanbieding nu spoedig zal plaatsheb ben, wellicht Woensdag. Al dit ni'w'ci'eo en temporlseeren dient slechts om den indruk van den Btap der mogendheden te versterken. De resultaten van dien stap, zegt de „Nord. Allg. Ztg.", kunnen niet uit blijven „Dé collectieve nota der mogendhe den, waardoor de hervatting dor vij andelijkheden moot. worden belet, was Yrii.'omvond in ontwerp gereed en toen werd op d»s eenstemmige aan neming door de mogendheden gere kend. De eenstemmigheid van de mo gendheden over vorm en inhoud vau dezen genieensehappelijken stap moge een goed voorteeken zijn voor de ver wachting, dat ook in de nog niet be sliste q mesties oen Europeesche over eenstemming zal worden verkregen. „De nota aan de Porte bevat een vriendsehappel ij ken maar ernsügon raad, en verder niets wat met hot wel begrepen belang van Turkije in strijd zou zijn, zoodat dit voor de toekom stige regeling op de hulp der groote mogendheden kan blijven rekenen". De raadgevingen van Europa. Uit Petersburg werd geseind „De „Rjetsj" bericht uit betrouw bare bron, dat de groots mogendhe den de Porte morgen haai- collectieve nota zullen overhandigen, die den raad bevat, aile vredes voorwaarden, op de voor laatste zitting van de vre- desconferentie door de ver tegenwoordigers der Bal kans tate n voor gesteld, aan Vo nemen. Gelijktijdig wordt in de nota de nadruk gelegd op de noodza kelijkheid, afstand té "doen niet al leen van het door de Balkan-staten Veroverde gebied, doch ook van de vesting Adrianopel, en de andere omsingelde doch nog niet overgegeven ste den. De groote mogendheden wijzen er verder op, dat de meeste Turksche eilanden, thans door de Grieken bezet in de Aegeische Zee, niet kunnen te ruggegeven wordenIn vriend schap- pel ijken vorm wordt er de aandacht van de Turksche regeering op geves tigd, dat het hardnekkig uitstellen van het sluiten van den vrede voor Turkije zeer treurige gevolgen kan hebben, en dat dit kan terugwerken op het lot van de veroverde bezittin gen van Turkije in Europa". Ook tegenover de Balkanstaten zijn do mogendheden krachtig werkzaam iu het belang van een toekomstige re geling. Zoo wordt thans in het con- llict tusschon Roemenië en Bulgarije bemiddelend opgetreden, om daar voor een oplossing langs diploniatie- ken weg te vinden. De gedelegeerden der vre desconferentie wor den ongeduldig. Beweerd wordt, dat de delegaties der verbonden Balkanstaten het ver blijf te Londen slechts verlengen uit eerbied voor do mogendheden zij ho pen, dat de nota der mogendheden aan Turkije vrucht zal dragen en dat de houding der Porte binnen enkele dagen zal worden gewijzigd. Anders zoo verklaren de delegaties zul len zij verplicht ziju 'Londen te verla ten en zullen de vijandelijkheden wor den hervat. Ook do Turken gaan dreigen, want uit Londen wordt geseind: „Blijkens medeöeclingen wekt uê bedreiging der Tuiken^dat zij mor gén Londen sullen verlaten, in diplo matieke kringen ernstige afkeuring". In Balkan-kringen wijst men or o,p, dat de gedelegeerden niet kunnen vertrokken, voor een nieuwe vergade ring van de conferentie Is bijeenge roepen, zij het dan ook slechts voor den vorm en om de onderhandelingen af te breken (nu zijn ze ge schorst), wanneer zij zich aJthuns niet aan een ernstig Vergrijp tegen de etiquette willen schuldig maken, en men verklaart, dat een andere wijze van doen beschouwd meet worden als een bewijs van minachting van het land, waar de conferentie is gehouden en van den president, den Engelschen minister Sir Edward Grey. In Turkijs. In Turksche kringen wordt verze kerd, dat de bijeenkomst van de Na tionale Vergadering die heden in Konstantiuopel .zal bijeenkomen wordt beschouwd als van het h'oogste belang. Het wordt bijna zeker geacht, dat die vergadering zal beslis sen ten gunste van hervat ting van den oorlog, liever dan zich te onderwerpen aan de eischen der Balkan staten en E u r o p a. In Turksche kringen heerscht de meening, dat de Turksche delegatie Londen heden zal verlaten. Tan de jjorlogsyslden. Turken en Grieken. Uit Phillipiades wordt bericht, dat de Turken 's avonds d© stellingen voor Gizani poogden te 1; -.zetten, maar met zware verliezen teruggeslagen werden. Turkije heeft maatregelen genomen om zich, als de vijandelijkheden even tueel hervat mochten worden, niet door de Grieken tc laten vernissen. Daar bij hervatting van den strijd de Grieksehe vloot vermoedelijk een aan val zal doen op de Klein-Aziatische kust. zijn namelijk aanzienlijke ver sterkingen naar de belangrijkste plaatsen van het vilajet Smyrna ge zonden. Tevens is het garnizoen van Galli- poli versterkt met Koerden en Ara bieren. Ssrviscke ontstsmnilnj legen Bulgarije. Uit Belgrado wordt aan de „Vossi- sche Zei.tung" geseind „Tot nu toe uitte de ontstemming, die in Servië tegen de Bulgaren en hun overdreven eischen heerschte, zich alleen in de oppositioneel e pers. Thans echter bevat het Servische re- goerïngshlncl „Samouprava" een ar tikel, geschreven door den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin de zeer overdreven beteeken is, dio in het buitenland gehecht wordt aan do Bulgaarsche wapenfeiten en aan den afloop van den gelieelen veldtocht, teruggebracht wordt tot de werkelijke grenzen. In het artikel wordt er op gewezen, dat Servië van den beginne af 320.000 man gemobiliseerd en drie maanden onder de wapens gehouden heeft, dus belangrijk moer dan waar toe het verplicht was, en in Verhou ding meer dan verwacht kon worden van het aantal inwoners van Servië. Hierdoor is Servië ïri staat geweest, niet alleen zijn eigen taak vlug en schitterend ten uitvoer te brengen, doch ook den Bulgaren hulp te bie den, om het dezen mogelijk te maken, hun taak te volbrengen. De overwin ning op de tot nu toe voor onoverwin nelijk gehouden Al ba neezen en de ze gepralen van Koemanowo en Monas- tir zullen ten eeuwigen dag© de roem der Serviërs blijven. Wat zou uit het Bulgaarsche leger iu ïhracië geworden zijn, wanneer de Serviërs bij Koemanowo de neder laag geleden hadden?. De overwin ningen der Bulgaren bij Kirk Kllisse en Loele Boergas zijn eerst mogelijk gemaakt door het succes dor Ser viërs". Tusscbsu Koemanie en Bulgarije I-Iet geschil is nog wel niet uit den weg geruimd, maar van verschillende zijüen wordt verzekerd, dat de onder handelingen alle uitzicht geven op een vredelievende oplossing. Aan oor logsgevaar wordt blijkbaar niet meer gedacht. B-ondgen ootschap tus- schën Oostenrijk enRoemenie? De „Neue Freie Presse" publiceert een hoofdartikel, waarin wordt me degedeeld, dat tusscheii Oostenrijk- llongarijö en Roemenie een oorlogs- bondgenootscliap bestaat. Een oorlog oin Silistria aan den Don au kan niet tusschen Roemenië en Bulgarije gelo- caliseerd blijven. Niemand zou dan do macht hebben, den gevroesden we reld-oorlog te voorkomen. Niet alleen van de vesting Adrianopel, maar ook van de vesting Silistria is de Euro peesche vrede afhankelijk. De correspondent van de „Vossische Zeitung" in Weonen seint, dat dit artikel van de „Neue Freie Presse" in allo politiek© en financieel© kringen groote verwondering gewekt heeft. De vriendschappelijke on vertrouwen wekkende verstandhouding tusschen Oosténrijk-Hongarije en Roemenië is bekend. Toch is het bestaan van een bondgenootschap zoowel uit Boecha- resi als uit "Weenon in den laatsten tijd steeds beslist tegengesproken. Uit Boeckarest wordt geseind, dat keizer Frans Jozef den Roemeenschen minister-president zijn portret gezon den heeft in gouden lijst, met een be geleidenden brief, waarin hij hern gelukwenscht met de wijsheid van de Roe.neensche politiek, en de bereid willigheid te kennen geeft van Oosten- rijk-IIongarije, om de belangen van het bevriende' Roemenië te steunen. De Roemeensche legatie te Konstan- tinopel ontkent évenwei de juistheid van dit bericht. - Allerli!. Verkiezingen voor den Pruisischen Landdag. De verkiezingen voorden Pruisi schen Landdag zullen vermoedelijk op 14 Mei worden gehouden. Home rule voor Ierland. De gedetailleerde beraadslaging over de home rule-wet is in het Lager huis afgeloopen. In het wetsontwerp zijn geen wijzigingen van beteekenis aangebracht. Binnenland Typografenstaking. Te Amsterdam. Ia een vergadering van Amst'cr- "damsche leden van den Nederland- schen bond van boekdrukkerijen (gis termiddag gehouden., werd besloten de actie van de Amsterdamsche Druk- kersvereenïging krachtig te steunen en de genomen besluiten dier veree- niging op hun inrichtingen toe te pas sen. Tevens hebben de aanwezigen hel hoofdbestuur van den Nederland- schen boud van boekdrukkerijen tot krachtige samenwerking met de Am sterdamsche drukkers-, ereeirging uit genood igd. In het gebouw „Bellevue" werd gisteravond een openbare vergadering gehouden door de werkliedenorgani saties. De voorzitter der bijeenkomst, de heer P. Linke, vestigde er de aan dacht op dat 250 stakers bezig zijn met posten, zoodat de vergadering niet zoo druk bezocht kan zijn als an ders het geval ware geweest. Het woord was daarna aan den heer Ph. Diamant, voorzitter van de afd. Amsterdam van den Alg. Ned. Typ. Bond en voorzitter van liet sta- kuigscomité. Deze wees op de eens gezindheid der gezellen en. op de goe de kansen voor het welslagen dei- staking. De dooT de patroons aangekondig de.uitsluiting werd beantwoord met een uitbreiding van de staking, -en, tegenover de verdeeldheid van de pa troons, wees spr. op de solidariteit van de typo's, die ook bij deze uit breiding het werk neerlegden. Spr. eindigde met een aansporing om te volharden, te blijven strijden tot de billijke eischen die door de or ganisaties gesteld werden zijn inge willigd. (Langdurig upplaus). Vervolgens sprak de heer A. M. Oosterbaan, lid van Let hoofdbestuur van den R. K. Grafisctieai Bond. D,j~ ze, zich refereerende aan de woorden van den vorigen spreker, wekte even eens op tot eensgezindheid in den strijd. Scherp critiseerd© spr. de hou ding van „De Tijd", wat die gchrijft is in geen geval het oordeel van de R. K. Partij en zeer zeker niet van de R. K. Arbeiderspartij. (Luid ap plaus). Hulde brengende aan de stakings leiding, hoop-.e spr., dat men vast aaneengesloten zou blijven ter veroie- ring van een meer menschwaardig bestaan, (Krachtig applaus). Da voorzitter der vergadering deel de nog mede dal ook de Christelijke Typografische bond tot het staltings- comité is toegetreden. Spr, deed ver volgens médedieeling van verschillen de sympathiebetuigingen van Typo- grafonvereenigingisn in den lande, waarbij vele de toezegging deden dat hare leden er voor zullen waken dat geen Amstardamsch werk in de pro vincie afgemaakt wordt. Met een woord van opwekking voor den verderen strijd sloot spr. de bij eenkomst. Zaterdagavond zijn uit Zalt-Bommel een aantal werkwilligen aangekomen voor de firma Blikman Sartorius. Ook voor andere firma's kwamen kele typo's uit hol land, doch de/ieu werden door de posters overreed we der terug te keeren. De besturen vat; de werkiiedenorga- nisaties hebben bepaald, dat do zet ters en drukkers, die reeds onder de nieuwe voorwaarden werken, gedu rende den tijd van de staking, de helft van de verkregen lconsverhooging als extra-contributie zullen he Ij lie n te be talen. Velen echter storten voorloopig de geheeie verhooging in de weer- standskas. „Architectura", het orgaan van het genootschap „Architecture et Amici- üa" is nog verschenen, doch alleen mot advertentie en de agenda van ledenvergadering in steendruk. Op eigenaardige wijze brengt de redactie de staking in beeld. Op de voorpagina is een cliché afgedrukt van den oor gevel van de drukkerij van Gcbr. Bin- ger. Over de dourer, ziet men een groo te plank gespijkerd met de vermelding „gesloten". Te Doetinchem. Maandagmorgen hebber, wederom drie arbeiders bij de firma Misset liet werk hervat. Het verschijnen van de verse)rillende door de firma uitgege ven bladen is thans verzekerd, al is de omvang dier bladen deze week niet zoo groot ais anders. Er Werken thans 20 man van hot zetters- en drukkers- personeel. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kouinkl. besluit is J. L. Bruis, hoofd o. 1. s. te Wahlwiller, benoemd tot ridder in de orde van Oranj, Nas sau. Is met ing. van den datum waarop hij zijn hetr. zal aanvaarden, De- noemd tot ieeraar aan de middelb. kolun. landbouwschool te Deventer, dr. S, van Dorssen. Zwolle. Is pensioen verleend aan: Raden Aboe Bacar of Baer, drogman bij het consulaat der Ned. te Djeddah, 937; A. P. Huber, adm. bij het Dep. v. Bin nen), Zaken, /3UU0; dr. F. van der Feen, Ieeraar gymn., 544; H. Baar slag, ond. Rijksnormaallessen, 216; M. Schuylenburg, insp. der du\ bel., invoerr èn accijnzen, ƒ2934; J. W. F. van der Spek, rijksklerk 1ste klasse, met den pers. titel van boekhouder hij 's Rijks bei. 1320; R, Tïddens, rijkeklerk 3de ld. der regislr. voor de gerechtel. akten en der dom., ƒ354. Is benoemd met ing. van 15 Febr., hij hei res.-pers. der landmacht, bij het 3de reg. velöarttot res.-2e luit., de kornet E. N. Rahusen, van het korps. Is de res--le luit. R. Bromberg van hei 7de reg. inf. onder toekenning van ec-rvol ontslag uit den mil. dienst, op verzoek, voor ten minste 5 jaren, be noemd tot res.-off. van gez. 2e kl. bij het res.-personeel der landmacht van den geneesli. dienst. Bij nadere bes'ch, van den Min. van Oorlog ad int. van Marine is de met ing. van 16 dezer bevolen plaatsing in de directie te Willemsoord van luit. l]z le klasse A. C. de Joncheere, in getrokken; 'KINDERWETTEN. Verschenen is het verslag der Staatscommissie tot redactioneele herziening der burgerrechtelijke kin derwetten, bestaande uit de Tweede- Kamerledén, de heeren mr. J. Lim burg, lid en voorzitter, mr. G.'Jan- nink, Jr. P.. Snoeck Henlcemans en A. C. A. van Vuuren, leden en mr. C. J- M. Wilde, secretaris van den Voog dijraad te 's-Gravetihage, als lid en secretaris. De commissie heeft 34 maal verga derd. Zij begon tot de verschillende Voogdijraden het verzoek te richten haar te willen mededeelen, op welke teclmische moeilijkheden zij bij het toepassen der Kinderwetten waren gestuit. Door de Voogdijraden werd aan dit verzoek welwillend voldaan. De Commissie heeft daarna een wetsontwerp samengesteld met Me morie van Toelichting. Als hijlagen op liet wetsontwerp volgenlo. de ge wijzigde artikelen achter elkander in het kader van het Burgerlijk" Wet boek; 2o. de teksten van bestaande en nieuwe reuactie naast elkaar. Bij het bewerken van het onder werp ontmoette de Commissie hier en daar bepalingen waarin baar eenige verandering wenschelijk scheen. De Commissie heeft de bepalingen omtrent de ontzetting en de onthef-1 fiug van de ouderlijke macht systema tischer dan tot nog toe bijeengebracht. Aan den voogdijraad is een afzon derlijke titel ingeruimd. Hoewel de commissie letterlijk ge nomen haar opdracht zou zijn te hui- j ten gegaan door het maken van ver anderingen, heelt zij gemeend niet te moeten achterwege laten enkele ver anderingen die èn dringend geboden zijn èn zoo zeer zakelijke heteekenls missen, dat zij durft zegge» desniet temin zich strikt aan de haar opge dragen taak te hebben gehouden. Van zakelijke veranderingen heeft zij zich echter werkelijk onthouden. Het is het streven geweest, het wetsontwerp op te stellen in kortere artikelen dan de wet thans heeft. Dat het aantal artikelen daardoor ver meerderde mocht niet ais bezwaar hiertegen gelden. Ook zijn in verschil lende artikelen redactiewijzigingen aangebracht. TENTOONSTELLING „DE VROUW 1813-1913". In de raadsvergadering van Amster dam van 20 November verd om prae advies in handen van B. en W. ge steld het adres van de Vereen!ging Tentoonstelling „De Vrouw 1813 1913" om een bijdrage van f 10.000 in het op f 25.000 geraamde tekort. B. en W. hebben thans praeadvi'es uitgebracht. Bij hun overweging, of genoemde vereoedging voor steun van gemeente wege in dezen vorm in aanmerking kwam, is door B. e:i W. onderzocht, aan welke tentoonstellingen in de laatste jaren van gemeentewege sub sidie is verleend en op grond van ■elke omstandigheden in die gevallen daartoe is besloten. Zij hebben daar toe bevonden, dat de gemeente zich als regel van hét geven van bijdragen In geld aan tentoonstellingen heeft onthouden. Zelfs voor de groote ten toonstellingen van 1883 en 1895 en voor de voedingstentoonstelling in 1886 is geen uitzondering gemaakt. Slechts in drie gevallen, waar de te houden tentoon stelling algemeen als wenschelijk erkende maatschappelij ke verbeteringen beoogde, is op de zen regel een© uitzondering gemaakt, t. w. voor de veilig .eidster.ioonsiel- ling in 1890, de anibacbtswerktuigen- tentoonstelling in 190G en de tentoon stelling van huisindustrie in 1938. Aan de tentoonstelling van heden is échter niet een zoodanig openbaar belang verbonden dat het maken van eeno uitzondering op den bestaanden regel gewettigd zou mogen heeten. Want zelfs als men wil aannemen, dat het welslagen dézer tentoonstel ling ondanks het feit, dat de mede werking geenszins algemeen is, ver zekerd is, dan zal zij hoogstens het licht kunnen doen vallen op het groo te verschil, dat in sommige kringen bestaat tusschen de huidige werk zaamheden der vrouw en die van een eeuw geleden. Dit moge belangwek kend zijn, een zaak van zoodanig al gemeen nut, als mei de zooeven ge noemde tentoonstellingen was ge moeid, wordt door het in het licht stellen dier verschillen niet gediend. Het eenige publieke belang, dat aan deze tentoonstelling verbonden kan zijn, is, dat zij wellicht tot vermeer dering van het vreemdelingenverkeer zal bijdragen. Indien deze vereeniging voor hare tentoonstelling subsidie van de ge meente verkreeg, zouden dergelijke aanvragen voor de andere op handen zijade tentoonstellingen natuurlijk niet kan worden geweigerd, hetgeen met het oog op de talrijke plannen, welke voor het houden van tentoon stellingen in 1913 bestaan, tot. aan zienlijke uitgaven zou kunnen nopen. B. en W. advlsceren den Raad af wijzend op het adres te beschikken. MINISTER REGOUT. De berichten oir treilt den Minister van Justitie, mr, E. R. II. Regout, luidden, dat de patiënt, wiens toestand intusschen steeds ernstig blijft, na de lange reis rustige dagen en nachten doorbracht. De zieke heeft zijn groote voldoe ning ter over te kennen gegeven, dat hij de reis zoo goed volbracht had, en gevoelde zich tevreden en rustig, dat hij zich niet meer in het buitenland bevindt, maar nu verpleegd kan wor den in zijn eigen wening in Den Haag. Naar men venceint is prof. Wink ler uit Amsterdam naar 's-C-ravenhage geroepen, ten einde geneeskundig con sult te houden. Het bezoek, dat prof. Winkler bracht, zal in den loop van deze week door een tweede bezoek gevolgd wor den. De toestand vau den Minister was in den loop van den dag en gisteravond onveranderd. Onze Lachhoek EIGEN SCHULD. Karei en Frits wandelen in 't sche merdonker naar huis. Karei loopt midden tegen een kar aan die op den weg staat. Frrts. Waarom ging je niet uit den weg voor die kar? Karei. Ik zag haar niet. Frits. Nou, ik zag ze toch wel. Karei. Waarom heb je mij dan niet gewaarschuwd? Frits. Ja, waarom zei je niet, dat je haar niet zag? DE SNEEUW. De paardentram HoornEnkhuizen heeft den dienst moeten staken. De baan is geheel ingesneeuwd. In Friesland heeft Zondag den ge- heelen dag een sneeuwstorm gewoed, zoo meldt de „Tel.". GEEN MISDAAD. Uit het gerechtelijk onderzoek om trent het geval te Stoolshorn, waar een vrouw in een regenbak verdron ken gevonden werd, bleek niet uat aan misdrijf moet worden gedacht. KAMERVERKIEZINGEN. De heeren dr. D. Bos, I-Ierman Snij ders en jhr. E. van Beresteijn hebben onderstaanden brief aan het bestuur van de centrale vrijzinnige kiesver- eeniging De Grondwet in het district Ve&ndam gezonden: Overtuigd, dat de gang van zaken bij de voorbereiding van de verkie- zingen in het district Veendam en de aanwijzing van een candidaat voor de vrijzinnige partijen in dat dis trict, 'hoogst nade?lig is voor de vrift zinnige zaak. welke wij allen wen- schen te dienen, hebben wij op ver zoek van eersioncergeteekende (dr. Bos) besproken wat gedaan kon wor den om daarin verbetering te bren. gen. Deze bespreking heeft veel misver stand opgehelderd, van veel gemaak te fouten de oorzaak doen zien én het uitzicht geopend op een kalmere en betere beoordeeling, wanneer in ruimeren kring de toedracht der za ken onpartijdig bekend wordt ge maakt. De ondergeteekenden meenen, dat men daartoe toch wel niet zal komen door zich thans te bepalen tot een stemming langs reglementairen weg; in de plaats van ontstemming van de eene groep, welke slechts zal leiden tol onsk-mming van de andere, dient gestreefd te worden naar het verkrij gen van overeenstemming over bet geen thans voor het district het bes te is. Daardoor kan alleen opgewekt heid van alle vrijzinnigen, om aan de aanstaande verkiezingen met alle krachten deel te nemen, 'behouden blijven en daarvan hangt af het be houd van den kamerzetel van Veen- dam voor de vrijzinnige partijen. Het ïs om deze reden, dat onder geteekenden eenstemmig van oordeel zijn, dat bet gewenscht is, dat in de maand Januari afgevaardigden van alle aangesloten kiesvereenigin- gea bijeenkwamen om te overwegen, wat op dit oogenblik het meest gera den is. Wanneer zorg wordt gedragen, dat bij de leiding dezer bijeenkomst alle idee van vooringenomenheid tegen over onderscheiden personen uitge sloten is, schijnt het niet onmogelijk Let eens te worden over den weg, die verder gevolgd moet worden. Ondergeteekenden zijn eenparig van gevoelen, dat voortzetting van den strijd op de wijze zooals thans is geschied, zou leiden tot hel verlies van den Kamerzetel voor de vrijzin nigen. Het groote algemeene belang, dat bij den loop der zaken in Veen- I dam is betrokken, zoowel als de hef- tigheid der opgewekte geschillen, j do^n het ons tevens gewenscht voor komen, dat tot deze bijeenkomst ook een of meer personen builen den kring van het district worden uitge- noodigd, personen, die ulgemeen ver trouwen genieten en van wie men dé noodige onbevangenheid kan ver wachten. In een eerstdaags te houden verga dering van De Grondwet zal dit schrijven in behandeling komen. (N. R. Ct.) In de districten Emmen en Meppel zal, met het oog op de verkiezinaen, een vrijzinnig weekblad worden "uit gegeven feuillgton La Grange zat voor zijn schrijftafel en las en herlas verscheidene stukken betreffende de zaak „Holmson", „Ot- tensen" en „Mielewsky". Dag en nacht zat hij rusteloos te werken, teneinde zooveel mogelijk licht in deze zaak te krijgen, maar 't was en bleef nog steeds een doolhofdit maakte hem ues te verdrietiger, omdat hij zoo gaarne zekerheid bad, onitreni Marie's schuld of onschuld. Dit echter stond bij hem vast, dat Mielewsky en Marie de personen wa- Kn, die op do „Gagnerie" als sclup- bteukelingen waren opgenomen. De kapihyn van dat schip was op reis naar Shanghai en 't kon wel een jaar duren, voor dat nij terugkeerde; tot zoo lang moest hij nog geduld oe.enen en kalm afwachten wat de toekomst brengen zou. De kapitein had reeds naar aanlei- dmg eener tweede oproeping aan de justitie gemeld, dat de persoon, die tioor hem te llttvre aan land gezet was verklaard had een afstammeling van La Franca te zijn. Na alle verklaringen en omstandig heden nog et.ns zeer accuraat met el kaar te hebben vergeleken, kwam hij tot de conclusie, dat hoe dan ook, Ma rie wel degelijk in de zaak betrokken was. De heer La Grange wischte zich de zweetdroppels van 't. aangezicht af en nam vierder inzage van de voor hem liggende akten. Er bestaa.i tol heden geen termen om den heer Mielewsky in voorarrest te nemen. Wel is waar, heeft hij een anderen naam aai genomen, maar zoo iets heeft meer plaats bij acteurs, zan gers, romanschrijvers, enz., dus dat zijn geen gronden vereisCht tot inhech- tenisneming. Het vreemde van de zaak is evenwel, dat hij een zekere vrees koestert om met ambtenaren der justitie in aanraking te kbmen, de zen vermijdt hij op in 't oogloopende wijze daarbij heeft hij geen papieren overgelegd en schrijft noch ontvangt brieven en in dat opzicht is de zaak wel geheimzinnig, li.tusschen heeft de overheid nu 't volste recht, na een ver blijf van zes maanden binnfen Parijs, zijn bewijzen van herkomst, alsmede het doorgang6bewijs der havenpolitie te H:\vre op te eischen en dit mag en kan langer geen uitstel lijden, zoodat ik genoodzaakt zal zijn hiertoe ovfcr te gaan. Tot zoolang 't echter niet bewe zen te en door deaeliilce bewijzen ge staafd kan worden, dat de persoon van „Oltensen—Mielewsky en Holmson— La Franca" éér. oji dezelfdte persoon is, is 't ongeoorloofd den man in ar rest te nemen. Dat Marie den waren naam geheim heeft gehouden en mij heeft wijs gemaakt, dat Ottensen naar Didie vertrokken is, doet thans nog niets ter zake. Het zou de zaak oneindig vergemak kelijken, indien we dien ex-opzichter op 't spoor waren, die HolmsonLa Franca zoo nauwkeurig kent, dan zou den alle raadsels opgelost zijn. Tot zoolang we dien Metzier niet gevonden hebben en alle nasporingen in Rusland te vtergeefsch zijn geweest, ontbreekt er een schakel in de keten ik kan echter nog niet gelooven, dat deze groote zanger Mielewsky een half jaar geleden nog eei barnsteenduiker was, die als'daglooner in efcn der meest afgelegen hoeken der wereld zijn leven heeft doorgebracht. Ik beu nieuwsgierig wat de oproeping in de dagbladen zal opleveren, betreffende het verblijf van Metzier. Het is een curieus gevalde geheime politie zoekt den ver- moedelijken dief en moordenaar Holmson—La Franca en 't civiel ge recht denzelfden persoon om hem zoo maar eventjes drie millioen franken te kunnen uitkeeren, waarmede ze geen raad weten, terwijl heide be voegde machten elkunder hunne er varingen mededeeleu en elkaar in de hand werken dochhet doel ver schilt hemelsbreed. TWEEDE HOOFDSTUK. Melzler, gezeten op het terras voor het hotel te Dieppe, ontwierp allerlei plannen om twee zaken tot stand le brengen. Ten eerste wilde hij alle middelen in 't werk stellen, ten einde Bertha tot vrouw te krijgen en ten tweede trachten, zooveel geld mach tig te worden, dat hij een gemakke lijk leventje kon leiden. Sedert hij Bertha in de opera gezien had, was de oude hartstocht weer met vernieuwde kracht bij hem opgewekt en wel in zulk een hooge mate, dat hij bijna aan niets anders dacht. Hij moest, "t kostte wat "t wilde, Bertha tot vrouw hebben. Nadat hij zijn ontslag als opzichter te Brüste- rort gekregen had, was hij meer en meer tot de ervaring gekomen, dat 'i voor hem, temeer daar bij niet jong 'meer was, moeilijk zou zijn een an dere dergelijke betrekking te erlan gen hij moest dus zorgen, langs wel ken weg dan ook, niet in financiee- le ongelegenheid te geraken. Hij wist zéér goed, dat het duiken spoe dig zou ophouden en hij dan zonder bestaan zóu zijn en daar hij plan had spoedig met Bertha te huwen, had hij veel geld noodig. Diep in ge dachten verzonken, peinsde hij op middelc-n om te weien te komen, waar Holmson zich bevond, ofschoon 't zoo goed als zeker was, dat hij niet ver van Bertha verwijderd zou zijn bovendien strekte t stuk barnsteen tot bewijs, dat, zoo hij niet te Parijs was, hij er zich toch had opgehou den en zijn tegenwoordig verblijf, al ging zulks dan ook met veel moeite gepaard, toch wel uit te vinden zou zijn. „Hij zal bepaald een groote som gelds voor het stuk barnsteen van dien schoft van een juwelier ontvan gen hebben," riep hij bijna luid, zoo dat de personen welke in zijne nabij heid gezeten waren, hem van terzijde met gruóte oógeii "aankeken„hij zal door mij gedwongen worden me een goed deel van dat geld af te staan, zoodat ik met Bertha na ons huwelijk, hetzij naar Italië, Spanje qf naar een andere schoone landstreek kan gaan, om eens recht aangenaam ie leven. Enfin, ik heb hem in mijn macht en zal hem wel leeren goed op te dok ken als 'k nu maar te weten kon komen, waar bij zich ophoudt; dit zal ik 't beste van Bcrtha kunnen vernemen. Hij scheen Johannes in die vreem de kleederdraciit op 't tooneel niet herkend te hebbenimmers hij had hem nooit anders gezien dan in z'n duikerspak of in 't gewaad van een arbeider. Wel vond hij, dat die Jan van Leiden, die prachtige zanger op iemand geleek, maar liij kon zich niet herinneren op wien. De verhouding tegenover madame Pompc-ja was sedert dian avond, dat ze te zamen in de opera geweest wa ren, geheel anders geworden. Sedert hij Bertha weer had gezien, was die vrouw hem tot last geworden en zócht hij naar geschikte middelen zich van haar te ontdoen; dit zou echter zoo gemakkelijk niet gaan, daar zij van haar kant juistalles beproefde hem vaster aan zich le binden. De Creole wenschte elke vredebreuk te voorkomen, omdat haar advocaat haar verteld had, dat Metzier in zake die bewuste erfenis, een gewichtige rol zou spelen. Ze was dus zeer bevreesd, dat Metz ier den wettigen erfgenaam zou wé ten te vinden en zij dan ook haar kindsgedeelte zou verliezen, zoodat zo hem oogenschijnlijk meer vrijheid vergunde dan vroeger, maar in de werkelijkheid niet. want ze bespied de hem overalging hij uit, dan kon ihen zeker zijn, dat ze hem op eeni ge passen achtervolgdeging hij in een café, ook de Creole ging er heen; in één woord, ze bespiedde al rijno gangen en wist precies al zijn doen en laten. De reden hiervoor was niet ver te zoeken, want er was een brief aan 't adres: „Bertha Moseck, Parijs, Rue Joubert 18" als onbestelbaar ter ruggekomen en door de Creole in 't brievenkastje ontdekt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5