BENNEBROEK. De afd. BennebroekVogelenzang van do algeraeene vereeniging voor bloembollencultuur, heeft Maandag avond in het hotel „De nieuwe geleer de man" een feestelijke bijeenkomst gehouden, waarbij aan de winners van prijzen behaald op de gehouden bloemententoonstelling, de kunstvoor werpen zijn uitgereikt. De voorzitter der afdeeling, de heer L. do Wilde, heette de aanwezigen welkom en wees op het behaalde suc ces hu de tentoonstelling, die zeer druk werd bezocht. Dat deze zoo goed slaagde is in hoofdzaak te danken aan den arbeid der inzenders. Hij hoopte, dat de niet-inzenders hierdoor zou den worden geprikkeld om bij een vol gend feest proeven van hun bekwaam heid te tooncn. De burgemeester, Jhr. mr. L. A. v. Schuijlcjiburch, reikte daarna de vel schillende prijzen uit. Hij begon met het bestuur hulde te brengen voor het initiatief tot het houden der tentoon stelling. De getoonde volharding heeft zulke gunstige resultaten afgeworpen. J)c jury had hier inderdaad een moei lijke taak. Toch waren allen hot eens, dat de Gen. Bulb Company, de primus inter pares was geweest; de ingezon den hyacinthen met hun frissche kleuren hadden algemeen de aan dacht getrokken. Hel bestuur kon met voldoening op het werk terugzien. Bij deze tentoonstelling is weer gebleken, hoezeer de cultuur vooruitgaat. Door langdurige onderzoekingen en kweek- prooven zijn de bloemisten in het hartje van den winter met bloeiende liyacinthen en tulpen voor den dag gekomen. Spreker waardeerde dat deze ton toonstelling op Bennebroek's grondgebied is gehouden; de voor naamste bron van inkomsten hier 1» de bloemenhandel en door het ma ken van reclame als thans is ge schied. worden de handelsrelatiën uit-1 gebreid. Hierna werden de kunstvoorwerpen uitgereikt, waarbij tot ïederen prijs- winner 'n toepasselijk woord werd ge sproken. De burgemeester eindigde mot den wensch, dat het der afdee ling gegeven moge worden ook in de toekomst haar goeden naam te hand haven. Men bleef nog lang gezellig bij een. HILLÉGOM. Raadsverkiezing. Maandag is bij enkele candidaat- stolling gekozen tot lid van den Raad dezer gemeente de heer R. Veldhuizen van Zanten Jr., in de vacature van wijlen zijn vader, den heer G. Veld huizen van Zanten Sr. SCHOTEN. De R.-K. Sportvereeniging ,,St. Ba- vo" houdt dezer dagen een algomeene vergadering in het Paironaatsgebouw, Koningsteinstraat. Punten ter behan deling zijn 1. Wijziging statuten. 2. Aanvulling van het bestuur, met het oog op de aangevraagde Koninklijke erkenning. 3. Overzicht van den stand van zaken. IJMUIDEN. Een afscheid. In een algomeene ledenvergadering van de Sociëteit „De Toekomst" alhier werd afsclieid genomen van het oud ste lid, den heer J. van der Hoeve, hoofd der school, die zich na 1 Fe bruari te 's-Gravenhago gaat veitigen om aldaar van oen welverdiende rust te genieten. Door den .voorzitter har telijk toegesproken, die er aan herin nerde, dat de heer J. van der Hoeve een der mede-oprichters van de Socië teit is geweest, welke thans ruim 33 jaar bestaat, werd den vertrekkende, wiens heengaan ook door de jongeren met leedwezen wordt gezien, een keu rig, toepasselijk souvenir aangeboden, namelijk een fraai bewerkt eikenhou ten speeltafeltje. I3ij oen gezellig souper werden den heengaanden ambtenaar Vele hoihven- schen toegesproken en medegegeven. ZANDVOORT. Door de Federatie van afdeelingen der S. D. A. P. in het kiesdistrict Be verwijk is oen openbare vergadering belegd, waar de heer A. Nagtzaam, van Haarlem, dio door de afdeelingen der S. D. A. P candidaat werd ge steld voor de Tweede Kamer, als spre ker zal optreden. Sport en Wedstrijden SCHIETEN. HAARLEMSCHE SCHIETBOND. Voor de derde ronde in den winter kampioenwedstrijd schoot de schiet vereniging „Generaal Joubort" Zon dag 802 punten in 50 treffers, Totaal alzoo 2709 punten in 150 treffers. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ii 30 Cts. per regel. Ideale Behandeling. Maagkwalen doen vele personen ondragelijk lijden en bederven het humeur en den ijver. Deze kwalen zijn echter niet bestand tegen liet ge bruik van HUNYADI JANOS: .des morgens een wijnglas voor het ontbijt gedurende enkele dagen, is voldoen de; ia dat geen ideale behandeling? Rechtszaken DIEFSTAL VAN EEN POSTZAK. Voor de 1-Iaagsche rechtbank stond (zo^ meldt de „Tel.") terecht J. v. D., vroeger hoofdbesteller der telegrafie, verdacht van heling van 2 certifica ten, elk van 100 p. st. Russian Petro-, leum Cy. en verduistering van f 175, ten nadeele van mej. E. v. d. E. De certificaten hadden zich bevonden in den indertijd gestolen postzak aan het bij postkantoor, Stadhoudersplein. Bekl. beweerde, de certificaten ge kocht te hebben van een zekeren Se dert overleden Koeleman, terwijl hij de ?175 van de juffrouw had gekre gen voor bemoeiingen in een echt scheidingsprocedure. Bekl. veronderstelde te zijn gear resteerd wegens de op hem rustende verdenking van het openen van tele grammen, waarvoor hij zich Don derdag zal hebben te verantwoorden. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte het O. M. één jaar en zes maanden gevangenisstraf. EEN VALSCHE CH6QUE. Een 25-jarige kantoorbediende was bij een houtkoopersfirma te Amster dam werkzaam. Maar er vielen eenigo dingen voor, die niet in zijn voordeel pleitten hij had zich een bedrag van 7 10 en eenige kleinere bedragen we ten toe te eigenen. Zijn vader deed evenwel een goed woordje voor hem, wat ten gevolge had, dat hij weer in genade door de firma werd auugeno- rnen. Maar later viel er weer iets voor, waardoor do firma zich genoodzaakt zag een eind aan de dienstbetrekking te maken. Oorzaak van die onregelmatigheden waren, dat de jonge man zich uitga ven veroorloofde, die niet in verhou ding tot zijn traktement f GÜ0 per jaar stonden. Hij ging veel uit., enz. In een jaar tijd had hij zich voor hij de 71000 in de schuld gestoken. Nadat hij bij de houtkoopersfirma was ontslagen, kwam het plan bij hem op naar Ameiika te gaan. Een oom daar te lande had een betrekking voor hem gevonden en zou ook het reisgeld overzenden. Voor zijn vertrek naar Amerika wil de het jongmensch echter hier nog een goeden slag w agen teneinde do schul den, die hij had gemaakt, te kunnen afdoen en 1200, die hij aan zijn ouders gekost had, terug ie betalen. Als bij uit Amerika terugkeerde, zou hij alles weer goedmaken I Hij ging voJ gender wijs te werk liet was hem in zijn betrekking bij de houtkoopersfirma bekend, dat de firma Boot Co., eveneens houthan delaren to Amsterdam, in relatie stond met de Twentsche Bankvereeniging al daar. Van de firma Boot Co. had hij een brief in zijn bezit, welke hij met andere papieren had medegeno men, toen hij zijn betrekking bij de houtkoopersfirma verliet. Met dien brief tot voorbeeld liet hij op een brief formulier drukken de woorden „Boot Co., Houthandel te Amsterdam. Te legramadres Houtboot, Code Zebra". En vervolgens schreef hij op het adres bedrukte briefformulier het volgende: „Amsterdam, 10 Dec. 1912. Twentsche Bankvereeniging, hier Mijne Heeren, Bij dezen verzoek ik u beleefd een chè-; que te willen uitschrijven op Utrecht, groot /4575, en schriftelijk u mijn re kening voor dal bedrag te debiteeren. i Inmiddels hoogachtend UEd. dw. dj'. Boot Co." Daarna telephoneerde hij naar het kantoor der Twertsche Bankvereeni ging, bij wie de firma Boot Co. in rekening-courant stond. Hij deed het voorkomen alsof de Bank sprak met de firma Boot Co. en verzocht of zij voor die firma direct een chèque wilde uitschrijven aan eigen order ten be drage van 7 4575. Tevens vroeg hij, wanneer hij den wissel kon laten ha len. Ingevolge het bekomen antwoord zond de jonge man in don namiddag van 10 De. een jongen naar het kan toor der Twentsche Bank, wien, na vertoon van het bovengemeld volg briefje, de wissel werd overhandigd. Den wissel, groot 7 -4575 kreeg de kantoorbediende 's namiddags half vier in handen. Onmiddellijk vertrok hij er mede per atax naar Utrecht, wat hem f 30 kostte. Hij ging vervol gens in een hotel Iogeeren en begaf 7,icli den volgenden dag 11 Dec. naar het kantoor der firma Jan Blij- desteyn Zoon. om den wissel, dien hij op de achterzijde voorzien had met de handteekening Boot Co., nan te bieden, ,,'t Is met den wissel niet in orde", verklaarde d; kassier, die den kantoorbediende te woord stond. De kassier vroeg of het geld niet bezorgd kon worden, waarop de kantoorbe diende antwoordde, dat hij er de voor keur aan gaf. om in den loop van den dag terug te komen. Hij vertrok, maar gaf geenszins zijn pogingen om het geld machtig te wor den op. In den loop van den middag kreeg hij door bemiddeling van liet hotel, waarin hij logeerde, de beschik king over een slagersjongen, wien hij opdroeg den wissel te gaan innen. Zelf bleef hij in de buurt in een taxi wachten, met het gevolg, dat hij al spoedig door een paar rechercheurs werd gearresteerd. Dezer dagen stond de jonge man voor de Amsterd. rechtbank terecht, be klaagd lo. van oplichting van de Twentsche Bank voor een wissel2o. van valsohheid in geschrifte, 3o. van het opzettelijk gebruik maken van het vervalschte geschrift. Beklaagde bekende. De kassier der firma Jen Blijdcsteyn Zoon te Utrecht verklaarde, dat de wissel, zooals hij was aangeboden, nooit zou zijn uitbetaald, omdat de fir ma de handteekening der firma Boot Co. niet kende en niet wist of do aanbieder recht op den wissel had. Iets anders zou het zijn geweest, wan neer de wissel geëndosseerd ware ge weest aan den aanbieder en de aanbie der bewezen bad de geëndosseerde te zijn, of wanneer de firma Boot Co. van Amsterdam uil had getelopho-, neerd, dut de aaiJjïeder recht op den, wissel had. Het O. M. achtte een ernstige straf voor de ernstige feiten noodzakelijk. Evenwel wenschle hij de jeugd vuu bekl. bij den eiscli in aanmerking te nemen. Eisen: één jaar gevan genisstraf. Mr. de Vrieze, die als verdediger optrad, betoogde dat hier na de ver: klaring van den kassier der firma Jan Blijdesteyn Zn. te Utrecht wel valschheid in geschrifte, maar geen 6trafbare valschheid m geschrifte vast staat. Voorts riep hij de clementie in voor bekl., die na zijn straf door zijn ouders zal worden gesteund en de om geving, die voor hem verderfelijk werd, zal verlaten. Uitspraak 23 Januari a.s. Gemengd Nieuws SCHRIFTONDERZOEK EN „DESKUNDIGEN". Een treffend staaltje speelde zich aldus schrijft men nan liet „llbld." dezer dagen in een Anisterdamsche familie af. Een dame, elders woonach tig, ontving een anoniemen brief, die bij onderzoek bleek gepost te zijn in den trein AmsterdamEmmerik, liet getal van hen, op wie de verdenking kon vallen, was uiterst gering, gege ven het feit, dat in den brief zaken te- sproken werden, die slechts in beperk ten kring bekend waren. De familie deed een bekend schrift kundige brief en enveloppe toekomen, vergezeld van eenige briefkaarten en andere schrifturen. Reeds spoedig gaf het onderzoek aan, dat geen hunner do schrijverstel') kon zijn. Als zijn meening gaf de deskundige te kennen, dat een onontwikkelde vrouw, die een zeer verdraaide hand gebezigd bad. de schrijfster moest zijn. Die aanwijzing was oorzaak, dat de familie zorgde, tiet handschrift te ver krijgen van een dienstbode, die moge lijk van de zaak afwist, doch ook bij onderzoek van dit schrift was de uit slag negatief. Ten einde raad, besloot men, te trachten een brief in handen te krijgen Van iemand, wonende aan de lijn Am sterdamArnhem, van wien men wel niet vermoedde, dat bij de dader was, doch met wien men, daar hij mis schien over de in den anoniemen brief behandelde quaestie door derden kon zijn ingelicht, meende geen uitzonde ring te moeten maken. En zijn hand schrift ging naar den deskundige. Deze verraste na enkele dagen de fa milie door do mededeeling. dat licht in de zaak kwam, doch ter vaststelling zijner diagnose had hij noodig dc reeds vroeger onderzochte schrifturen, daar een vergelijking wel de noodige zeker heid zou brengen. Inderdaad na nog een paar dagen kwam bericht en dit was door ver schillende teekeningen gedocumen teerd dat de man, wonende aan de lijn Amsterdam—Arnhem (Emmerik), met besliste zekerheid kon worden aangewezen als de schrijver van den anoniemen brief. Met die bewijsstukken gewapend, begaf de familie zich op reis. ten ein de den man te vragen welke .motie ven geleid hadden lot het schrijven van een lasterlijken brief aan een da me, die hij ternauwernood kende. Te genover de verpletterende uitspraak van den deskundige, stelde de aange klaagde echter zijn eerewoord, dat hij niet de schrijver was: dat hem de in den brief behandelde quaeslïe geheel onbekend wasdat bij de daad zoo laakbaar vond, dat bij gaarne wilde medewerken om den schrijver(ster) te ontdekken. En nu komt het merkwaardige in deze geschiedenis. Toen de man een poos had nagedacht, vroeg hij nog eenmaal den brief te mogen lezen. Reeds spoedig verklaarde hij dat het schrift hem niet onbekend was en ee nige oogenblikken later legde hij aan de verbaasde familie een cahier over van een vrouwelijke bloedverwante, een nog jong meisje .waaruit zonne klaar bleek dat zij de schrijfster en de hand totaal niet verdraaid was Wie de eigenlijke aanstichter was en welke drijfveeren daarbij in hot spel waren, is voor onze lezers onver schillig. Doch duidelijk is hier uitge komen, dat, had de familie niet een onderhoud gehad met den bewuste» persoon en had deze geen termen ge vonden bij het onderzoek behulpzaam te zijn, men, ondanks de besliste aanwijzing van den schuldige, in den blinde was blijven tasten en vermoe delijk, in weerwil van zijn ontkonte- nis. een onschuldige als een schurftig schaap zou zijn gemeden. Deze historie leert nog iets, dat ook door den ervaren deskundige beaamd wordtin 't schrift van familieleden komen veelal trekken voor, die op verwantschap wijzen. Zoo werden in het geval luerboven geschetst de handschriften verward van twee broers en van een vader en zoon. liet schrift van het meisje moest, ondanks de oogenschijnlijk sterke afwijking, verwantschap vertoond hebben met dat van haar vader (den verdachte). Toch is er voor den deskundige eon kleine voldoening. Hij begon name lijk met den brief toe té schrijven aan een vrouw en had uitgemaakt dat <ie inkt van den anoniemen brief en die welke de man (verdachte) gebruikt had van dezelfde samenstelling wa ren. De deskundige, die verklaarde hier werkelijk voor een moeilijke en voor hem leerzame quaestie geplaatst te zijn geweest, schreef aan de familie o. a. „Wanneer een arts eens een verkeerde diagnose stelt, zult u noch dien arts. noch de medische weten schap daarom minderwaardig achten menschen zijn feilbaar en in deze zaak was iets verwards". Dii zij hem dadel'.ik, zonder voorbe houd, toegegeven. Immers in elk ge val gaf zijn "wetenschap den weg aan, waarlangs de daderes san het licht kwam. Het speuren van een familie verwantschap in de verschillende, oogenschijnlijk zoo u i teen loop en dc, schrifturen is reeds een bewijs van merkwaardige kennis. Maar wel heeft ook hij geleerd, hoe bedenkelijk het. Is op besliste wijze een uitspraak te doen, waarvan iemands wel en wee kan afhangen. Dit zij ook de leering voor hen, die mochten willen afgaan op een schrift- ohderzoek. AMBTELIJKE TAAL. „Neerlandia" behandelt in haar hoofdartikel de weigering van den mi nister var. builenlundsche z'.ken om te voldoen aan het verzoek van liet hoofdbestuur van liet Algemeen Ne derlandsch Verbond, n l. om hel Ne- derlandsch tc gebruiken in de diplo matieke betrekkingen met die lamien, waarop ouze taal als officieele taal is erkend, en de gedaclitenvvissoliiig daarover in de Tweede Kamer. Het blad zegt; „De schroom van den minister kan slechts zijn bron hebben in de vreemd heid van bet geval. Toch is die vreemdheid betrekkelijk. Immers in het werk van den gewezen Peigischen gezant in Den Haag, Baron Guil- laume, „Code des relations conventi- onnelles entre la Belgique et les Pays- Bas', verschenen in 1894 le Brussel bij C. Huquardt, vindt men naast den Franschen tekst den Nederiandschen I bij de verdragen met Belgiö gesloten in de jaren I860, 1873, 1886. 18SS, 1890 en 1891. En om een ander voorbeeld te noemen, de Transvaaische Regee- j ring voerde met Engeland haar brief wisseling in het Nederlandsch, iets wat de achtereenvolgende Britsche Hooge Commissarissen in Zuid-Afi'i- ka altijd volmondig hebben erkend als te zijn het onbetwistbaar recht der republiek. Do conventies en Iracta- ten werden in Nederlandsch en En- gelsch gesteld, volkomen gelijkgerech- tigd. Zoo ook was het in den Oranje-1 Vrijstaat. „Onza taal is in België ook laai. Ware het Nederlandsch bij die Rc- gcering onbekend, welnu de minister, heeft in zijn antwoord aan den lieer' De i'.anter zelf het geneesmiddel voor geschreven men neme aan het De partement een ambtenaar die het Ne derlandsch wel verstaat. In elk ge val het NederJandsclie volk geeft (ie verwachting niet prijs, dat onze re geering het zich tot een eer zal stellen ooic in dézen metterdaad te be wijzen, dat zij voor onze taai tegen over gelijkialige landen plïcnlen heeft te vervullen en rechten te handha ven." DE UITSLUITING, De Kamen' va» koophandel te Lo- rient beeft een motie aangenomen, welke arm de regeoring zal worden toegezonden en waarvan de inhoud als volgt luidt: „De kani6r verontrust door den toe stand in de conserven-induslrie ont staan door de algemeene sluiting der sardinefabriekon, verzoekt da regie ring ten spoedigste naar maatregelen om le zien om tegemoet te komen aan de ernstige crisis, welke de on dergang dreigt te worden, van den handel en de bevolking op de geheele Bretonsche kust". FAZANTEN. Jac. P. Tlujsse is bij de fazanten geweest om hun levenswijs in de wil dernis na te gaan. Hij schrijft daarover in „De Leven de Natuur": „Het was in 't duin en ik was al vele dagen achtereen uitgetogen, om naar fazanten to zien. Eenige jaren geleden had ik voor 't eerst aan den voet van eon groep kardinaalsmutsjes duizenden van de oranje zaadjes ge- vonden, middenuoor gespleten cn van hun kiempjes beroofd. De vele voet sporen in 't zand gaven ai voldoende aanwijzing, dat wij hier te doen had den met 't werk van fazanten. Ik wil de echter gaarne den vogel zelf eens aau deze vuur de natuur zoo onvoor delige bezigheid aantreffen en daar heb iit nu in den tijd der rijpe kardi- naalsmutsjeszaden moeite voor ge daan, totdat hel eindelijk gelukte. „liet verwachte komt in zulke ge vallen meestal onverwacht, 't Is mij onmogelijk om langer dan een kwar tier onafgebroken naar dezelfde piek te kijken, vooral in October, als ieder oogciibük een nieuwe lokroep klinkt van trekkende vogels, of late graaf- wesperi hun heuveltje opwerpen, eer nog de morgenzon bun woonplaatsen benooriijk heeft doorwarmd. Een ko nijntje komt uit ziju liol te voor schijn cn gaai zich zitten poetsen als een kat. En kleine grijze sprinkhaan tjes gaan sjirpen, eerst heel lang zaam, ja onhoorbaar. Je ziet aJlêeu ue dijen van de acuterpooten strijken langs den vleugelrand, zonder dut er geluid komt. Maar allengs bev. egin de poolen zich sneller en krachtiger, 't gesjirp wordt hoorbaar, en lokte al meer muzikanten, totdat er eindelijk een volledig kwurlet is vergaderd. „Als ik dan naur mijn heesters kijk is de fazant er ook aleen haan. Hij pikt wat onder de zaadjes die op den grond liggen. Dan staat hij stil, heft den donkeren kop en kraait zijn arm zalig „kruk, krok". Boven hem han gen de kardinaalsmutsvruchtjes, goed rijp, voor het nteerèndael leeds open gebarsten met de oranjezaadjes aan korte, dikke, 'witte draden. Hij ziet ze heel goed cn rekt den nek, maar kan ze niet bereiken. Gisteren heeft hij alles al afgegraasd. Maar tegen een beetje moeite ziet hij niet op en nu springt hij omhoog met een fikschen duw van zijn krachtige pooten. Keer op keer hapt hij mis. 't Is eigenlijk 'n heel gek schouwspeleen vogel, die ondanks zijn hoenderachtigheid toch een heel goed vlieger mag heeten, zicli uitputtend om vruchtjes te be reiken die uog geen meter hoog ban gen. Hij roeit al met zijn vleugels ook en eindelijk schijnt hij er slag van te krijgen, het vruchtdragend takje trilt van zijn rukken en eindelijk heeft hij naar zijn zin materiaal genoeg ver zameld om tot den f ij neren arbeid over te gaan. De oranje zaadmantel, waarop de roodborstjes en lijsters zoo verzot zijn, versmaadt hij. Ook van het harde, bittere, misschien ook ver giftige kiemwit moet hij niets heb ben. Maar dat splijt bij middendoor en vindt dan liet mooie dofgroene kiempje: twéé kleine malsche kitin- blaadjes en o. zoo'n klein stengeitje, worteltje en pluimpje, een hapje van niets voor zoo'n grooten vogel, maar hij schijnt er dan toch bijzonder op gesteld te zijn." INFLUENZA. In een artikel onder dezen titel be toogt Moleschott, dat wamicer men den menschen eens de vraag ging stellen: „Wat is influenza" zij zeer uiteenloopende verschijnselen zouden opnoemen. AI bevatten die antwoorden dan een schijnbare tegeu- Ispraak toch kunnen zij alle volko men juist en een gevolg van goede waarneming zjj.ii. Influenza komt n!., behalve als infiuenzakoorls, voor in den cntarrhalen, den gasirischen, den rlieumatischen, den nerveuzen, den syncopalen vorm, enz. influenza o' griep is een besmette lijke ziekte, die met tusschenpoozen van jaren of tientallen jaren plotse ling uit onbekende oorzaken uitbreekt en in enkele maandeü geheel de be woonde wereld teistert, p a n d e m i s ch optredend. Een korten tijd daarna treedt zo weer hier en daar op als epidemische ziekte om daar na als eon minder veelvuldig voorko mend endemisch euvel zich voor te doen. Weor iets later zijn ook de laatste sporen verdwenen, en de in- fluenza-periode is geëindigd. Toen in den winter van 1889—'90 de influenza pandemisch optrad was de vorige pandende zóo lang (40 jaar) ge leden, dat men aan een nieuwe ziekte dacht. De influenza heeft hare constante haarden (evenals de pest). De meeste pandemiec-n gaan uit van Centraal- Azie. en enkele van Noord-Anierika. Een pandemia breekt van een enkel punt der aarde uit en verspreidt zich met groote snol he id, onafhankelijk van weer of jaargetijde. Een ontzag lijk aantal menschen (soms 75 pCt. der bevolking) worden ziek. Gelukkig zijn deze pandemieën vrij goedaai'dig. De sterfte is slechts 1/2 A 1 pCt. Maar zo veroorzaken belangrijke stoornis sen in verkeer, handel en burgerlijk leven. Voornamelijk volwassenen tus- schen 20 en 40 jaar zijn eir vatbaar voor. Na het doorstaan der ziekte 18 men er gedurende hoogstens éen jaar onvatbaar voor, en de plaatselijke duur der nandemle is 6 A 8 weken. De epidemieën, na do pandemieën optredend, tasten minder menschen aan, maar hot sterftecijfer Is er groo- tcr bij, vooral ten opzichte van long lijders. De oorzaak der influenza de ba cillus influe-izae is in 1892 door R. Pfeiffer ontdekt, en tast geen dieren aan. De paarden-infjuenza en de hon- den-griep zijn geheel andere ziekten. Do rnensch is de drager en overdra ger der influenza-bacillen, die op de slijmvliezen zijner bovenste luchtwe gen zetelen en daarvan dus door hoes ten, niezen, spreken, neussnuiten enz. verwijderd, iriaar tevens verspreid worden. Daardoor kan éen enkele zie ke gemakkelijk een familie, een hotel, een stad infectec-ren. Do snelheid waarmede de pandemieën zich ver spreidden nam toe rriet de snelle toeneming van het verkeer. Op sche pen vermeerdert zich de ziekt© merkwaardigerwijs veel langza mer dan op het land. De stormachtige haast, waarmede de influenza zich daar verbreidt, kan verklaard worden lo.: door het korte tijdsverloop fcus- schen de besmetting en het uitbreken dor eerste verschijnselen (dat 1/2 A 3 dagen bedraagt, waardoor d© lijders spoedig een krachtige infectiebrou vormen); 2o. doordal bijna ieder voor influenza vatbaar is; 3o. door de groo te levensvatbaarheid der kiemen; 4o. doordat deze kiemen op de slijmvlie zen der bovenste luchtwegen zetelen en daardoor zoo gemakkelijk in de lucht komen en op anderen over gaan; 5o. doordat vele lijders hun beroep bi ij ven uitoefenen; 6o. doordat bij herstellenden de kiemen nog lang blijven leven en ze 1 dus besmettelijk zijn; 7o. doordat ge- zondou de kiemen kunnen dragen, zonder ziek te worden, en toch aude- ren besmetten. De kortste aanraking is voor het verspreiden der influenza oven v.erkzaarn als het innigst fami- lioverkoer. Of ook voorwerpen haar kunnen overbrengen, is nog niet aan getoond. Voorzorgsmaatregelen van eenige boteekenis tegen de ziekte kunnen we helaas niet nemen. Wie zich voor alle verkeer met de buitenwereld vrij waren, heeft natuurlijk de minste kans om aangetast te worden. Qua rantaine, vergaderverbod en schoen sluiting bleken hier doelloos; spuw- verbod en gedwongen desinfectie van zakdoeken enz. bleken van problema tische waarde. Ook hier doet rnen weer het best zoo hygiënisch mogelijk te leven, en te zorgen dat men een li chaam heeft dat een stootje velen kan. Sterke mond- en neusspoelingen, gor geldranken, neusspuitingen, forman- watfen enz. beschadigen de slijmvlie zen en maken ze nog vatbaarder. Ook alle andere voorzorgsmaatregelen blijken voornamelijk op de fantasie der reclame te berusten. Wie van in fluenza herstelt, moet bedenken dat hij vooreerst nog anderen lean aan tasten, en bovendien het bed niet te spoodig mag verlaten omdat hij zeer vatbaar is voor andere ziekten, die in den regel gevaarlijker zijn dan de in fluenza zelf. EEN JACHT. De regeering heeft uitgebreide maatregelen genomen om drie kan- dieten, die reeds geruïmen tijd Cor- sika onveilig maken, te vangen. Drie gendarmerie-brigades onder de beve len van hoofdambtenaren van den veiligheidsdienstpatrouilleeren voortdurend in de streken, waar men vermoedt, dat de gerechten zich be vinden. In het geheel zijn 150 gen darmen op de been. Men hoeft daartoe alleen ongehuwrien genomen zij ont vangen een extra-loon van 5 francs per dag. Verder zijn de plaatselijke politiekorpsen versterkt. Deze jacht kost dagelijks ruim dui zend francs. Bovendien zijn premies van 5000 tot 10.000 francs uitgeloofd voor degenen, die de bandieten in handen van de politie overlevert. HET WINTERWEER IN DUITSCII- LAND. Uit Berlijn wordt aan de „Tel." geseind: De sneeuwstorm, die Zaterdag bo ven Engeland woedde, zich vandaar langzaam naar het Oosten uitbreid de, heeft Zondag ook Duitschland be zocht. Uit alle deelcn van het Duit- schc Rijk worden berichten ontvan gen over een enormen sneeuwval, die in het trein- en tramverkeer groote vertraging veroorzaakte. Vooral in het stroomgebied van den Rijn. heeft men van den sneeuwval te lijden ge had. O.p sommige plaatsen, zooals in het heuvelland bij Kreuznach en ook te Keulen bereikte de sneeuw reeds een hoogte van meer dan een halven meter. Overal, waar daartoe gelegen heid bestaat, is de wintersport reeds begonnen. Veel -vorst is er overigens nog niet geweest; bet laagst daalde de thermometer te Würzburg, en daar wees het kwik toch nog slechts vier graden onder nul aan. AMERIKAANSCHE BANDIETEN- Te Cliicago heeft (zoo meldt de „Tel.") thans een reprise piaats van do stoute schelmstukken die verleden jaar te Parijs en andere plaatsen in Frankrijk wei-den bedreven en waar van tot dusverre de Fransche „auto bandiet" het monopolie scheen te hebben. Tot dusverre zijn te Cliicago gedurende de laatste maand niet minder dan 100 rooftochten gehouden van dieven per automobiel, die de burgers in grooten augst en vrees brengen. Door de stad rijden thans in taxi-auto's twaalf detectiven rond, gewapend met geladen geweren, om op die wijze paal en perk te stellen aan die gewelddaden. SPOORWEGONGELUK. Door den dikken mist liep bij Bir mingham een expresstreiu, komende van Leicester, met groote snelheid te gen een passagierstrein uit Walsall. Van dezen trein werden twee wag gons iueengedi'ukt. De locomotief van den expresstrein derailleerde. Twee personen werden gedood, een veertigtal werd gewond. CHOLERA AS1AT1CA TE ODESSA. Naar (volgens de „Tel,") aan do „Lokal Anzeiger" gemeld wordt, zijn te Odessa drie gevallen van cholera asiatica voorgekomen. Een der lij ders is reeds overleden, terwijl de twee anderen in barakken zijn onder gebracht. De overheid moet de meest uitgebreide maatregelen getroffen hebben, om de ziekte tegen te gaan. EEN SCHAAKSPEL VOOR DRIE PERSONEN. De ingenieur Siegmond Wellisch in Weenea 'heeft 'een schaakspel voor drie personen geconstrueerd. Hot bord is zeskantig, zoodat twee spe lers telkens een iedig© zijde iussclten zich hebben. De onderste rij bevat 6 velden, de volgend© 7 enz. De raads- heeren ontbreken, maar verder zijn alle stukken present met nog een 3© paard, doch de opstelling is eigenaar dig, o.a. staan de torens naast de vorstelijke personen. Het doel is om per slot alleen over te blijven en dus te bewerken dat de beide andere ko ningen sneuvelen. Men heeft witte, zwarte 'en rood© stukken. DE AANSLAG OP DEN LONDEN- SCHEN HOOFDCOMMISSA RIS VAN POLITIE. De Londensch© „Tel. "-correspondent schrijft Vijftien jaren dwangarbeid werd hier door het crimineel© gerecht van de Old Bailey opgelegd aan den 25-ja- rigen chauffeur Bowes, die 27 Novem ber schoot op den hoofdcommissaris vau politie en hem ernstig verwond de. Een zuster van den beklaagde go- tuigde voor hem en doelde mede, dat hun vader een groote dronkaard was en meermalen ruw handelde, terwijl diens ouders zeer zonderling waren. Een geneesheer verklaarde den be klaagde. echter ten volle toereken, haar. Sir Henry, de hoofdcommissaris, deed nog een goed woordje voor hem, om zijn straf te verlichten. En de rech ter verklaarde daardoor te zijn weer houden,, den beklaagde tot levenslan ge gevangenisstraf te veroord'-elen. KUNSTMATIGE MELK. Reeds meermalen heeft men be proefd kunstmelk te maken. Totuutoe is men er echter nog nooit in geslaagd een product te vervaardigen dat met recht den naam „kunstmelk" zou kun nen dragen. Steeds zijn er echter weer personen, die trachten het vraagstuk van de bereiding van melk langs kunstmatiger! weg op te lossen. Zoo los de Berliner Molkerei-Zeitung voor korten tijd in verschillende dag bladen het volgende bericht: De Professor voor Hygiene aan de Universiteit te Klausenburg (Koiozs- vér), Dr. Gustav Rigler. beeft, naar Hongaarsche bla-'en l>erichten, een uitvinding gedaan, d:e veel opzien verwekt. Na proefnemingen geduren de zes jaar, schijnt iic-t hem gelukt te zijn, melk langs kunstmatige» weg te bereiden, die. wat betreft de chemi- sclie samenstelling en de voedings waarde met de beste koemelk gelijk moet staan. Professor ltigler maakt de melk, naar hij zelf mededeelde, uitsluitend uit plantaardige stoffen, hoofdzakelijk uit korensoorter;, met behulp van een eenvoudige machine Deze plantenmeïk kost veel minder, ongeveer half zooveel als beste koe- of buffelmelk. De kleur is wit, evenals die van de natuurlijke melk; zij bezit een voortreffelijke» smaak, is zoet en heeft natuurlijk niet den dierlijken reuk. waarom velen geen melk willen drinken. Een voordeel van deze kunst melk moet verder daarin bestaan, dat zij gesteriliseerd is en dat er dus geen besmettelijke ziekten door kunnen den overgebracht Wat dit betreft, is de melk van Ri gler dus beter dan de natuurlijke melk. Wanneer de kunstmelk in de praktijk wordt toegepast men zal in Hongaarsche hospitalen er een proef rnee nemen zal dit een van de grootste uitvindingen zijn, die ooit ge daan zijn In de „Frankfurter Zeitung" schrijft nu oen arts hierover het volgende: „Een in uiterlijk, smaak en voe dingswaarde aan de natuurlijke melk gelijkwaardig product wordt sedert ouden tijd door Oost-Aziatische vol keren, namelijk Chineczou en Japan- neezen, uit de soja-boonen bereid. Deze sojaboon heeft hei uitzien, de grootte en den smaak van onze tuin- erwt en is bij ónzen landbouw en in de oliefabricaüe welbekend. Zij munt daardoor uit. dat zij verschoond blijft van plantenziekten en een hoog ge halte aan eiwit, vet en lecilhine bezit. De Aziaten bereiden op de eenvoudig ste wijze door uïtloogen gedurende 24 uren en uitpersen van de geweekte soja-massa hunne, voor de gezondeu en zieken even geschikte, en zeer goedkoop© „melk". Door deze primi tieve methode blijft aan de melk ech ter de smaak en de reuk der boonen hangen. Sedert jaren heeft daarom een Duit- sclie fabriek er zich met succes op toe gelegd, de sojamolk als een ook voor fijnproevers aangename eri smaakvol le drank, met afie voordeelen, zon der één enkel nadeel, tegen zeer goed- koopen prijs, ie maken. Daarbij wordl door pasteuriseeren gezorgd voor vol doende duurzaamheid, op (iezolMe wijze als wórdt vermeld van de melk van Rigler. Het is nu 7?er de vraag, ©f niet de Hongaarsche kunstmelk identiek is met de sojamelk. Men zal nu eerst moeten afwachten welke nadere opgaven omtrent her komst, bereiding en resultaat van zijn nieuw melksurrogaat Professor Gus tav Rigler zal doen." (Maandblad tegen vervalschïngenj. TRUC VAN EEN MELKVERVAL- SCHER. De Brusselsche „Gazette" geeft het volgende verhaal, dat de Red. van „Van IJsendijk's Maandblad" aardig genoeg vond om het uit het Franscb te vertalen. Sedert verscheidene weken be spiedde de Parijsche brigade ter be teugeling van vervalschingen; de handelingen van den Parijschen vee fokker Nozière. wonende Rue Villiot no. 27. Verschillende keeren waren de melkinonsters, die genomen waren bij dezen bandelaar, in het stedelijk la boratorium scheikundig onderzochten steeds hadden (1e scheikundigen te veel water en veel tc weinig room gevonden. Nozière protesteerde evenwel. Hij was zeker van zijn melk en de geleer de hoeren van het laboratorium ver gisten zich als zij hem beschuldigd

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7