SCHAATSEN Dr Dielil Laarzen FSANKEM's Laarzanmagazijn v. d. Firma A. HOEKSTRA A Co., Mjysiancisr vin H. 51!. Ie IjmjIi, ffarga (Frieslanfl), Giillaslrauis prijsccarant vsrkrijghiir. Alléénverkoop voor Haarlem en Omstreken iF- lES* HOUWER, Zadelmaker, ZIJLSTRAAT 20 - TELEFOON 1329 - Solide ledermonturen van eigen fabrikaat. Marktnieuws Firma K. MOESBERGEN, HASSAULAA^I 4 Zeer geschikt vo®r geveelige voeten ANEGANG 5 Stoomvaartfeerichten Wilt ge THEE drinken zooals Uwe Ouders en Grootouders gebruikten? Amsterdam. Theehandel E. BRANDSMA CORN. P. KRAAIJ den, dat hij met zijn waar knoeide. „Zend mij", vroeg hij aan den lieer Paul Guichard, den commissaris der Hallen (overdekte verkoopplaatsen), „twee of drie van uw beste inspec teurs. In hun bijzijn wil ik mijn bees ten enkele liters melk aftappen, die zij scheikundig kunnen onderzoe ken." Zijn wensch werd vervuld. De on der-brigadier Debout en de inspec teurs Gossard en Mortier begaven zich verschillende malen onverwachts tol hem. In hun tegenwoordigheid wilde Nozière bij elk bezoek zijn koe ien wel melken, maar de monsters die onmiddellijk werden medegenomen, kwamen van het Stedelijk Laborato rium terug met de vermelding: „Melk in hooge mate verdund". Dat was verbazingwekkend Ondanks de spotachtige overwin ning van Nozière verdubbelden de agenten hun waakzaamheid- Gisteren kwamen zij weer in de stallen in de xue Villot. „Je moet dat koetje eens melken," gelastten zij. terwijl zij op goed geluk af een van de beestjes aanwezen, die op zijn stroo lag -te herkauwen. Noz'ère hield zich bedaard. Geze ten op een laag stoeltje, een emmer tusscuen de beenen, had hij met één hand den opgezelten uier gegrepen. Schuimend en lauw gleed dc melk tusschen zijn vingers. Maar ondanks de schaduw, waarin zich menschen en dieren bewogen, was de onder-brigadier Debout erg nieuwsgierig geworden door de hou ding van Nozière. De man bediende zich slechts van één hand om te melken en terwijl de rechter den uier drukte, dwaalde de linker in de ceintuur van den fnel- ker af. „Wat doe je daar?" vroeg hem de inspecteur. „O,- niets, ik haal mijn bretels op." „O, haal je je bretels op, kom eens hier dan zal ik je een handje helpen." Spoedig bracht de brigadier het zaakje van den rnelkvervalscher, wiens truc hij ontdekt had, in de war. Met één greep maakte hij de kleeren los van Nozière, wiens vest hij zelfs losknoopte. Welk een verrassing! Rond zijn lendenen werden twee caoutchouc buizen vastgehouden door 'n vrij samengestelde reeks van band jes. Nog halfvol, lieten zij, verborgen onder de kleeding, iets lager dan de ceintuur, het water ontsnappen.dat zich met de melk vermengde! GEVALLEN. Uit Madrid wordt geseind: De infant Ferdinand heeft, doordat hij te vlug van zijn paard sprong, zijn opperarmbeen gebroken. Zijn al gemeens toestand is bevredigend. Nader wordt geseind: liet ongeval gebeurde Maandagoch tend. De infant maakte in de tuinen van het koninklijk paleis een wandel rit. Toen hem de militaire honneurs gebracht werden, werd zijn paard echicntig en de infant, vreezende In een sloot te vallen, sprong van zijn paard, en kwam met een smak op den grond neer, waardoor liet ongeluk ge beurde. De arm is met succes gezet. De toe stand van den infant geeft niet de minste aanleiding tot bezorgdheid. STERNICKEL, DE MOORDENAAR EN BRANDSTICHTER. Uit Berlijn wordt aan 't Hbld. ge schreven: In den nacht van den 9en op den lOen Juni 1905 brandde te Plagwitz, in Silezïë, de molen, woning en stal af van den eigenaar Knappe. De menschen, die het eerst bij den brand kwamen, zagen dat de slaapkamer van Knappe, die alleen in het huis woonde, nog volkomen donker was, terwijl de toegang tot het huis reeds zóó in lichterlaaie stond, dat aaneen binnendringen niet gedacht kon wor den. Men sloeg met een langen stok het venster van do slaapkamer in, doch van Knappe was geen spoor te ontdekken. Den volgenden morgen vond men in den koestal de beender- resten. Benige maanden later had een scherpzinnige inspecteur van de Ber- lijnsche recherche het verloop en de voorgeschiedenis van de misdaad want een misdaad was deze Historie gereconstrueerd door een onder zoek ter plaatse. De molenaarsknecht Sternickel had met een paar kornuiten zich toe gang weten te verschaffen tot Knap- pe's slaapkamer, door de deur een voudig uit de scharnieren te tillen. Met do revolver in de hand versche nen ze voor den ouden man, die zich niet verdtediigen 'kon, en diie tegen den grond geslagen en gewurgd werd. Nadat Sternickel vijfhonderd mark gestolen had, verdween 'hij met het lijk, dat hij in den koestal deponeer de, en stak hij den molen en de na burige gebouwen in brand. Do kornuiten werden gepakt, één hunner kreeg tien.jaar tuchthuis. Maar Sternickel was niet te vangen. En toch was zijn signalement 'be kend, want een paar jaar vroeger was hij reeds tot tuchthuisstraf ver oordeeld, wegens bedrog en diefstal in Berlijn gepleegd. Na zijn ontslag maakte hij de landwegen buiten Ber lijn onveilig, stal, stichtte brand. En terwijl men hem nog in de buurt zocht, beging hij den roofmoord in Silezié. Moeilijk kon het niet zijn hem te herkennen. Het signalement om schreef duidelijk de diepe, lange lit- teekens in zijn gezicht, in zijn hals, de wratten in zijn nek, do moeder vlekken op zijn borst, den misvorm den vinger van de rechterhand, het typische gebit, den niet dikwijls voor komenden stand der tanden. Maar Sternickel bleef zoek. In het Berlijnsche poli tie-presidium werd een afzonderlijk bureau ingericht al léén belast met het opsporen van Ster nickel. Honderden malen waren de achtervolgers 'hem op de hielen. Maar steeds ontsprong hij den dans. En toch beschikte do boef niet over veel geld. Met een paar pfennig op zak trok hij langs de stille landstra- ten en draaide do gendarmes, die graag de tienduizend mark verdienen wilden, uitgeloofd voor hem, die Ster nickel greep, een loer!' Een postbode, die hem arresteeren wilde, kreeg een paar duim staal in de borst. Eén en kele keer gelukte het, Sternickel te pakken. Het was in het jaar 1908, in het dorp Warnstedt, in do Altmark. Een Berlijnsche sigarenreiziger zag in het logement een molenaarsknecht, die zich Misch noemde, en herkende in hom, door het overal verspreide signalement, den langgezochten Ster nickel. Hij waarschuwde een gendar me. die Misch-Sternickel arresteerde. De arrestant bleef kalm., vroeg ver lof zich ie wasschen en te verkleeden, kwam in Zondagschen staat terug, sloeg met de rechterhand op de geld beurs en riep: ,.Geld haben wir nun. llerr Wachtmeisier, jetzt kann die Reise losgehen!" Plotseling viel liet hem in, dat hij nog een halsdoek moest omdoen. Hij nam de lantaarn mee om naar zijn kamer te gaan, liet de lantaarn beneden aan de trap staan, sprong aan den achterkant van het huis door een raam en ver dween in het donkere bosch. Sedert dien tijd werd opnieuw naar Sternickel gezocht. Telkens was men hem op liet spoor; telkens was hij der politie te slim af. Er kon bui ten, langs de stille landstraten geen moord gepleegd worden, of Sternic kel moest deze misdaad op het gewe ten hebben. Periodiek dook 't spook Sternickel in de kranten op: doch het verdween ook even periodiek. Sternickel was overal en nergens. Koevele moorden en brandstichtin gen op zijn rekening geschreven moe ten worden om alleen de ernstige vergrijpen te noemen wéét nie mand. Sternickel, direct te herkennen aan gezicht, handen en hals, bleef zoek in het land, waar legitimatiepapieren om de haverklap gevraagd worden, waar politieaangifte een uitdrukke lijk voorschrift is voor logementhou der, werkgever, kostbaas. Sternickel liep zeven jaar. lang 'har der dan hondorden gendarmes te voet en te paard... In het dorp Ortwig, in de Mark. niet ver van Berlijn, werd in het be gin van de vorige week een gruwe lijke, drievoudige moord gepleegd. Een moord, zooais men dezen lezen kan in de met bloed gedrenkte ver halen van Russische vertellers. Ik zal de geschiedenis niet Haar fijn vertellen, omdat ik den lezers onnoodige rillingen besparen wil. De buizen en hofsteden van het dorp Ortwig, dat 12C0 inwoners telt, liggen verspreid, ver van eikaar. Voor in het dorp, bijna geheel ver laten, lag de 'hofstede een keurige boerderij van den belastingont vanger Kalles. Woensdagmorgen werd er brand ontdekt in de hooischelf bij de bo'er- derij. De blusschers vinden onder het hooi twee verkoolde lijken, beiden nog roet een touw om den hals: bet echtpaar Kalies. Het woonhuis wordt doorzocht. In de keuken ligt de meid dood: gewurgd. De brandkast is leeg geplunderd. In de slaapkamer wor den de beide dochters gevonden, rneis jes van vijftien en elf jaar, doods bleek, te bang om een Woord te zeg gen, te radeloos zelfs om te builen. Na lang praten van den rechter van instructie vertellen ze het ver haal van het gebeurde. Hoe in den nacht van Maandag op Dinsdag de ■knecht Otto Schóne met een drietal jonge mannen het huis was binnenge drongen, den vader hadden beetge pakt, neergeslagen met hamer en bijl, en daarna geworgd. Hoe vervol gens moeder en de meid aan de beurt kwamen. De beide meisj-es schreeuw den. Wanneer ze nog lawaai maak ten. zei de knecht, zouden ook zij er aan moeten gelooven. En hij sloot de kinderen in een kast op. Tot de menschen, dta belasting kwamen betalen, zei de knecht, dat het echtpaar Kalies op reis was, om een bruiloft bij te wonen. Kalm scheepte hij allen af. De meisjes liet hij uit de kast, sloot haar in de lea rner op, na gezorgd te 'hebben, dat er wat te eten en te drinken stond voor de arme kinderen. Het optreden van den veertigjari gen knecht is een mengsel van on gelooflijke domheid en weldoordach te sluwheid. De moordenaar, dio heel goed wist, dat hij niet meer dan 360 mark kon stelen, omdat 'hij zich te voren overtuigd had, hoeveel er in da brandkast was, blijft na zijn beest achtige slachting nog een heelen dag in het moordhuis. Den volgenden nacht eerst laadt hij de lijken van het echtpaar op een wagen, rijdt naar de hooischelf, die hij in vlam steekt, om de vermoorden te verbranden. De meid laat hij in de keuken liggen. Hij maakte de ontdekking zoo gemak, kelïjk mogelijk, de geschiedenis van da misdaad zoo duidelijk mogelijk. Ook door te vertellen aan de belas tingschuldige dorpelingen, dat liet echtpaar op reis was. Een psychologisch raadsel is deze man: hij, die lang toeft in het moord huis, die na den brand er terugkeert, die beestachtig onverschillig bleef te genover zijn slachtoffers, ontziet de kinderen, die later alles vertellen kunnen, zorgt nog voor do kinderen. De toechit, Otto Schone, was er van door, toen de misdaad ontdekt werd. De drie kornuiten werden in Berlijn spoedig gevonden. Deze jon gens van 16, 18 en 19 jaar konden de weelde van bijna honderd mark op zak te hebben niet verdragen, kochten nieuwe pakken, maakten in een her berg, waar zij altijd kwamen, groote verteringen. De waard deelde het dé politie mee. De jongens vielen door de mand. Ze vertelden dat ze Maan dag, slenterende langs de stille land wegen, in Ortwig verzeilden, daar kennis maakten met den knecht Otto Schone, die hun voorstelde de brand kast leeg te plunderen van zijn baas Kalies. liet plan was spoedig ge maakt. Er werd afgesproken niet te moorden. Doch Otto Schóne had zich niet aan de afspraak gehouden. Na dat de buit verdeeld was, keerden de drie jongens naar Berlijn terug. Waar Otto Schóne was, wisten ze niet. Doch Donderdagmiddag vond de politie hem in een dorpje, vijftien ki lometers van Ortwig gelegen. Hij had zich dus niet zeex gehaast, om uit de voeten te komen. Bij een kap per liet hij zich den snor wegnemen. En vervolgens at thij kalmpjes zijn middagmaal in een herberg, waar de gendarmes hem arresteerden. Hij ontkende niet. doch deed aller hande rooververhalen van mannen, die hem met geladen revolvers dwon gen den moord te begaan. Hij .had ei genlijk geen schuld... Zóó was de droeve stand van za ken, toen de Berlijnsche recherche zich inliet met hei geval. Den inspec teur, die de moord in Plagwitz behan delde, viel de gelijkenis op tusschen de misdaden van Ortwig en Plagwitz. En hij vermoedde, dat ook nu Ster nickel wel de hand in het spel zou hebben. Het signalement klopte won-- dewl: de litteekens, de wratten, de moedervlek, de misvormde vinger wa ren aanwezig. En toen ook de vinger afdrukken hetzelfde be'eld gaven als, Stennickel's vingerafdrukken in Ber lijn bewaard, was er voldoende ze kerheid om don moordenaar in het gezicht tè verklaren, dat hij niet Otto Schóne heette, doch Sternickel. Otto Schóne ontkende eerst. Doch de slimmerd begreep, toen eindelijk bewezen werd hoe ook de sc'nedelvor- ming, de oorvorm, de plaatsing der tanden, dezelfde was, -dat ontkennen niet meer baat te. Hij bekende de moorden gepleegd te hebben en August Sternickel te zijn. Ditmaal zal hij zijn verdiende straf niet ontloopen. Zoodra de politie ze kerheid bad met den langgezochten, gewiekste.'!, gevaarlijken schurk te doen te hebben, bracht men hem naai de dichtstbijzijnde solide- gevange nis, die in Frankfort aan den Oder, waar bij wel goed bewaakt zal wor den. Zóó kwam eT een eind aan de be ruchte zwerftochten van den onvind baren Sternickel. Volgens den Berliner Lokal Anzei- ger heeft de moordenaar Sternickel bekend, dat hij ook een moord op zijn geweten heeft in Berlijn, en den moord op een gendarme in Oraniën- burg, die hem gevangen wilde nemen. Haarlem, 13 Jan. 1913. Botermarkt Aangeveerd en verkocht 45 kg. boter, 1.80—/ 1.70 per kg. Groenten markt. Appelen. Aangevoerd 31 H.L., verk. 20 H.L., S12. Peren. Aangeveerd 17 H.L., verkocht 10 H.L., 8—/ 12. Bloemkool. Aangevoerd 500 st., ver kocht 200 st., 0.20—ƒ0.30. Roodie kool. Aangevoerd en verkocht 3000 st., 0.01—0.05. Witte kool. Aangevoerd en verkocht 200 st., ƒ0.03—ƒ0.05. Savooiekool. Aangevoerd en verk. 3000 stuks, 0.03—ƒ0.10. Wortelen. Aangevoerd en verkocht 200 bos, 0.10—0.15. KON. NEDERL. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Het stoomschip Iris vertrok 12 Jan. van Amsterdam naar I-Iamburg. 1-let stoomschip Tellus arriveerde 12 Januari van Hamburg te Amster dam. Het stoomschip Venus arrivoerde 12 Januari van Valencia te Rotterdam. I-let stoomschip Achilles arriveerde 12 Jan. van Genua te Napels. 1-let stoomschip Pollux arriveerde 12 Januari van Konstantinopel te Odessa lel stoomschip Uranus arriveerde 12 Jan. van Malta te Catania. Het stoomschip Vulcanus arriveer de 12 Januari van Carthagena te Londen. Het stoomschip Adonis arriveerde 11 Januari van Alicante Barcelona. Het stoomschip Atlas arriveerde 11 Januari van Amsterdam te Lissabon. Het stoomschip Minerva vertrok 11 ;Jan. \an Valencia naar Amsterdam, i Het st. Amor arriveerde 13 Jan. v. j Algiers te San Lucar de Barrameda. j Het st. Juno, van Alexandrië naar IIull, passeerde 13 Jan. Dungeness. I-Iet st. Pluto, van de Levant naar 'Amsterdam, passeerde 13 Jan. Dun- geness. j Het st. Zeus arriveerde 11 Jan. van i Patras te Piraeus. Het st. Stella arriveerde 12 Jan. v. de Middell. Zee te Amsterdam. Het st. Apollo vertrok 12 Jan. van Amsterdam naar Hallundborg. ROl'TERDAMSCHE LLOYD. Het stoomscliip Besoeki vertrok 12 Januari van Hamburg naar Java en passeerde 13 Jan. CuxhaYen. Het stoomschip Djïbres (thuisreis) arriveerde 13 Jan. te Suez. Het stoomschip Djocja (uitreis) pas seerde 12 Jan. Perim. Het stoomschip Goentoer (thuisreis) vertrok 12 Jan. van Marseille. Het stoomschip Sindoro (uitreis) I vertrok 12 Jan. van Colombo. Het stoomscliip Tabanan (uitreis) i arriveerde 12 Jan. te Southampton. j Hel stoomschip Ternate (thuisreis) arriveerde 12 Jan. te Marseille. Het stoomschip Wilis (uitreis) pas- i sec-rdc 11 Jan. Kaap del Arini. Het st. Arakan luiireis) passeerde 13 Jan. Point de Galte. Het st. Pontianac (thuisreis) ver- 1 trok 13 Jan. van Tonecherry (Verb.) 1 STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Óopack arriveerde 13 Januari van Amsterdam te Singa pore. 1-let stoomschip Atreus, van Japan en Penang naar Amsterdam, vertrok 8' Januari van Colombo. Het stoomscliip Rhesus, van Japan en Singapore naar Amsterdam,pas seerde 13 Jan. Gibraltar. Het &t. Astyariax vertrok 12 Jan. v. Batavia naar Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Amsteldijk, van .Rotterdam naar Baltimore en New port News, passeerde 12 Januari Li zard. 1-let stoomschip Gorredijk, van Rot terdam naar Cuba, Mexico en New- Orleans. arriveerde 12 Januari te Antwerpen. Het stoomschip Nieuw Amsterdam, van Rotterdam naar New-York, pas seerde 11 Jan. Kaap Race. liet stoomschip Nooraam, van Rot terdam naar New-York, passeerde 12 Jan., voorm., Lizard. Het stoomschip Rotterdam, van New-York naar Rotterdam, passeerde 13 Januari, 5 uur voorm., Prawle- point. Het stoomschip Zijldijk, van Rot terdam naar Boston en P'hiladelpliia, passeerde 13 Jan. Prawlapoint. 1-let st. S'ommelsdijk, van Rotter dam naar Mexico en New-Orleans, vertrok 13 Jan. van Havana. Het st. Themisto, van Rotterdam naar Savannah, vertrok 13 Jan. van Geestemunde. Het, st. Pathan vertrok 12 Jan. v. New-York naar Rotterdam. Het st. Themisto, van Rotterdam naar New-York, vertrok 13 Jan. van Bremen. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het stoomschip Prins Willem I ver trok 11 Januari van New-York naar West-Indië. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Frisia arriveerde 11 Jan. van Amsterdam te Buenos-Ayres. Het st. Gooiland (uitreis) vertrok 11 Jan. van Santos. Het st. Zelandia (uitreis) vertrok 12 Jan. van Vigo (verb.) Intercommunaal Telefoonnummer 425. Lood- ert lïnkworker, Aanleg voor Gsts- en Walerleidinq. Alleen verkrijgbaar STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Koningin der Ne derlanden arriveerde 13 Januari van Java te Amsterdam. Het stoomschip Nias vertrok 12 Ja nuari van Amsterdam naar Java en passeerde 13 Jan. Dungeoiess. Het stoomschip Kanbangan (thuis reis) vertrok 12 Jan. van Marseille. Het stoomschip Rembrandt (uitreis) passeerde 12 Jan, Perim. Het st. Karimata (thuisreis) vertrok 13 Jan. van Porto Novo. Het st. Koning Willem- I (uitreis) vertrok 13 Jan. van Algiers. Het st. Grotius (thuisreis) arriv. 13 Jan. te Suez. Het st. Kangean (thuisreis) is 13 Jan. Ouessant gepass. Het st. Oranje arriv. 13 Jan. vaar Amterdam te Batavia, neemt dan onze Thee in WITTE pakjes. Dit is een China Melange en heeft den echten Theesmaak. HOOFDSOORTEN: f 0,90, 1,10, 1,30 per pond. Prefereert ge echter de in den laatsten tijd veel in zwang gekomen INDISCHE thee (Java, Assam, Ceylon), die in smaak zeer van de China Thee afwijkt, neemt dan onze JAVA-ASSAM Melanges in ROODE pakjes. HOOFDSOORTENf 0,90, 1,10, 1,30 per pond. Aan kenners bevelen wij echter steeds de China Melanges in witte pakjes aan. Onze Thee is verkrijgbaar bij die kruideniers, welke gewoon zijn goede waar tegen concurreerende prijzen te verkoopen. Gaarne doen wij U opgaaf van die adressen. Sn Februari begint een nieuwe Cursus voor Chauffeurs-SVléchaniciens Wilt gij toetreden? Zoo ja, meldt u persoonlijk! tusschen 12—2 uur, 's middags. 6—7 's avonds. Eerste Heemsteetische Sporihandel, CAfHPLAAN hook RAADHUISPLEIN HEEMSTEDE. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Maastricht, L. Lucassen, koopman in hout en fruit, te Eysden. Rechter commissaris: mr. de Wit; Curator: mr. L. Haex. Tiel. A." E. de Nijs. te Tricht, wedu we van J. J. Isselman, en G. J. van Wijk, stoffeerder, te Geldermalsen, echtgenoot van B. II. M. Isselman. Rechter-commissaris: mr. R. Kranen burg; Curator mr. J. Versteegh. Arnhem. J. van Weert, sergeant der infanterie, te Ede. Rechter-commissa ris: mr. H. J. van der Poel Hiddingh; Curator: mr. C. J. J. Wijckerhold Bis dom. Amsterdam. C. van den Berg, meu belmaker, Amsterdam. Rechter-com missaris: mr. B. M. de Vos; curator: mr. J. C. van Kempen. Opgeheven: G. Levie, koopman in meel en brood bakker, Amsterdam. Geëindigd: B. van Nimwegen. J. G. Hauer. J. van de Plasse .molenaar te Elle- woutsdijk. NASSAUSTRAAT 33 TELEFOON 1434 WINKELBETIMMERINGEN STOFDIGHTE ETALAGES EN VITRINES ETALAGE AFSCHEIDINGEN E. SASSEN Oo. COM MISSION HAIRS IN EFFECTEN. Parklaan 14 B. Tol. No. 2061 HAARLEM,

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 8