luws Buslij ie bumkiei. TWEEDE BLAD Diisdag 21 Januari 1913 Buitenlandse!! Overzicht De Balkan-vulkaan. 't Antwoord van Turkije op lie nota lier mouenilhecleu. 'I Afwijzend antwoord van Turkije (in ons vorig overzicht meegedeeld) ls •blijkbaar nog niet officieel geweest. Of er dan nog een kansje is dal Tur kije toch nog zul toegeven? Uit Konstantinopel wordt geseind: „De Turksche pers bereidt dc open bare meening voor op een gunstig antwoord op de nota der mogendhe den. Dc „Ycni Gazette" zet uiteen, wel ke groote moeilijkheden voor Turkije uit een weigering zouden kunnen voortvloeien nu dc mogendheden zulk een dreigende houding aanne men." Uil den Turkschen ministerraad. Volgens andere telegrammen uit Konstantinopel ging het in den Turk schen ministerraad van Zondag zeor levendig toe en kwam het herhaalde lijk tot heftige, tooneelen. De minister van oorlog en do sliolk- ul-islam waren voor het voortzetten van den oorlog. De grootvizier Kiamil pasja scheen evenwel door een ver klaring een wending veroorzaakt te hebben, waardoor het mogelij-k wordt nog verder te co rite re er en. De grootvi zier wilde geen directe weigerende houding aannemen tegenover de mo- - gendheden, in de eerste plaats om don financieel en toestand van Turkije die tot ernstige binnenlundsche conflicten aanleiding moet geven wanneer de mogendheden Turkije finanicëcl zou den boycotten. I-lij deelde mede, dat alle pogingen om crediet tc verkrij gen, mislukt zijn. De mogendheden willen wel geld Iconen als Turkije eerst vrede sluit. Evenmin is het go- Jukt met de lnilp van don Khedive van Egypte schatkistbiljetten in omloop te brengen lot een bedrag van drie millioen. liet betoog van Kiamil pasja maakte diepen indruk. De Nationale V ergadering ver daagd. De Nationale v ergadering, die he den bijeen zou komen, is uitgesteld tot Woensdag; z:j zal plaats hebben in het paleis Dolmabagtsjc en in naam worden voorgezeten door den Sultan, die daar evenwel niet zal verschijnen. Dc algemcene indruk is, dat de hou ding van de regeering ten opzichte van de eischen der Balkan-bondge- noóten slapper wordt. Hot antwoord van Turkije op de nota der rnogend- heden zal worden gegeven na afloop van dc bijeenkomst van. de Nationale Vergadering. i Ontstemming in Bulgarije. Ljit Sofia werd geseind aan den nBcri. Kok. Anz."„Een misnoegde stemming, over de politieke situatie van dit oogcnblik maakt zich overal merkbaar. De troepen mopperen over den sleependen gang van de vredes onderhandelingen en verlangen óf naar het front gestuurd tc worden, èf naar huis te mogen gaan. Ci Laat ste zeker 't meest!) Deze stemming zou ook door de legeraanvoerders m den laatsien krijgsraad in Moeslafa pasja tot uitdrukking gebracht zijn. (Jok dc ontstemming tegen .de Bal- kaïi-bondgenooton neemt in Sofia toe. Een vergadering zal bijeen ge roepen worden om te protesteeren le gen do onderdrukking der Bulgaren dooi' dc Grieken en Serviërs in Salo- uiki, Bitolia en Koemahova. De hervatting der vijandelijkheden7 De Bulgaarschc eerste-minister machtigde dc vrede s-gcdelegeerden van Bulgarije te Londen om direct aan generaal Sawof te seinen, om de i iijkhcdën tc hervullen, zoo zij mccncn, dat er geen redelijke ver wachting meer is op het sluiten van den vrede. Uiteengezet wordt, dat de Balkan-hoepen in slaat moeten zijn om uiterlijk in februari naar hun velden terug te liccren, wijl anders hongersnood onvermijdelijk is. Alen wil dus een beslissing! Van de oorlogsvelden. De Griclische troepen. De Grieksche kroonprins hoeft zich tc Saloniki. ingescheept met den gene ra len staf op het jacht „Amphytnon", dat hem zal overbreugen naar Epi- vu.-j. waar hij als opperbevelhebber zal optreden. Uit Athene wordt geseind: Het Grieksche leger begon den beslissen- dtii aanval op Bizami. De rechter vleugel tracht een omtrekkende bewe ging uit te voeren F y i 1S e t d 39) Ik ben hici' gekomen om u iels ■mede 'tc deelcn, waarvan ge wel zuil ontstellen, maar ik bid jo houd je kalm, want we hopen, dat de zaak geen ernstige gevolgen zal hebben. Gisteren heeft je vriend en landgenoot 2icli vu ij willig in hechtenis begeven dit is reeds door geheel Parijs bekend en 't baart natuurlijk niet weinig op zien. Je bent ook eenigszins in de zaak betrokken dit weet inen ook. daarom wil ik je voorstellen niet eerder in T atelier te komen, alvorens ik met mijn broeder gesproken heb't is beter je niet aan de nieuwsgierige blikken der werksters bloot te stellen dit toch zou je ook onaangenaam aandoen. Je suit me dit niet kwalijk nemen, mijn Jieve, niet waar Je weet, niet, hoezeer ook mij die zaak getroffen heeft, voor al ook, omdat ik weet, dat jij er zoo zeer onder lijdt 't is enkel voor je belang, zonder nevenbedoeling, dat ik jo dit voorstel doe. Deze verzekering is onnoodig, ma dame Colbran. here om Bertha, ik ben De eerste tijdingen, die over het verloop van den slag binnenkomen, luiden gunstig. 't Vlootgevecht. De Turksche admiraal Abil die aan hot hoog-bevel om de Grieksche vloot te gaan aanvallen, niet wilde voldoen (omdat hij de Turksche zee macht niet sterk genoeg achtte) werd vervangen, liet moest maar eens blijken, meende dc Turksche regee ring. dat de Turksche vloot be?t in staat was den strijd met de Grieken te aanvaarden. De minister van marine, Salili-pas- ja, werd tot commandant der vloot aangewezen, om den strijd tegen de Grieken te wagon. Mij liet verloden week 't schip de „Uamidie" een verkenning doen. De Grieken, die niet waakzaam waren, werden overvallen. De „Hamidié" was in staat Syra te hombnrdecren cn deri Griekschen hulpkruiser „Makedonja" in den gr'ond'te boren. Dit had den moed der Turken doen Oiitviainrnen. Maar hoogmoed komt wel eens va ker ten val! Zaterdagmorgen voor dag en voor dauw. verliet dc Turksche vloot de Dardanelles Maarditmaal waren de Grie ken op hun post. De Turksche vloot werd bij Lemnos door de Grieken aan gevallen en naar do Dardanellen te ruggedreven. Do „I-Iamidió" is in Port Said binnengevallen en heeft vandaar den tocht aanvaard door het Kanaal van Suez naar de Roode Zee. De Turksche berichten maken mel ding van een schitterende Turksche overwinning. De Turksche pers, on der den indruk van de beschieting van Syra door de .Hamidié", roemt de koenheid van do Turksche marine, en voorspel!dat nu de heerschappij Over de Aegeischc Zee voor de Turken zal worden herwonnen, en de eilan den weer zullen worden heroverd; en in haai verbeelding ziet zij reeds de Turksche vloot den Piraeus bomüar- deeren en de Grieken om vrede sinec- kcn. In Turksche zeeinanskringen was men evenwel wat minder opgewon den en zag men de toekomst wat min der rooskleurig in. En heel spoedig werden de officiee- le Turksche overwinningsberichten tegengesproken. De Turksche vloot is iu de Dardanellen teruggekeerd, achtervolgd door de Grieksche sche pen, die tot binnen het bereik van het vestinggeschut kwamen. In welken toestand de Turken verkeerden, zal nu wel spoedig blijken, maar men vreest, dat ze leelijk klop gehad heb ben. Nu loqpt al te Konstantinopel 't gerucht, dat tweo Turksche schejien builen gevecht gesteld zijn en dat van een derde de commando-brug in el kaar geschoten is. Uit Kairo wordt geseind: Beves tigd wordt, dat 't Turksche schip de „llaiiiidié" Port Said verliet en naai de Roode Zee stoomde. De Grieksche gezant jirotcsteerde bij de Egyptische rogeering.-Hij zei, dat hel Turksche schip zes uur langer te Port Said is gebleven dan de wette lijk vastgestelde tijd, en dat het 200 ton steenkool heeft ingeladen,meer dan de reglementair vastgestelde .hoe veelheid. De.gezant verklaart, dat de Turksche equipage iu volslagen op roer is. De commandant gehoorzaamt niet meer aan de bevelen uit Kon stantinopel, maar treedt als. vrijbui ter op. Uit Athene wordt bei-ïcht: Ten ge volge van de overwinning ter zee. be toenen de Balkaii-bondgenoolen groo te blijdschap. Dc Grieksche gezant te Lottin je seint, dal de bevolking van Montenegro met groote geestdrift ue overwinning der Grieken toejuichte. De Turken beweren, dat ook de Grieken wat verloren hebben. Ze zeg gen, dat drie Grieksche schepen ern stig beschadigd zijn. Tussclüm üo-sieiiryk-Hongary'e en Servië. Zeer ongunstig zijn weer de be richten uit Belgrado over de betrek kingen tusschen Servië en Oostenrijk. Mag men die berichten gelooven, dan zet Oostenrijk-Hongarije de bewape ning tegen Servië en Rusland krach tig voort. Wat de Donau-monurchic daartoe leidt, is wellicht op te maken uit de hiededeelingen van de „Peter Lloyd". Dit blad zegl„Dc grootste fout die de Balkaaét'aten tegenover zich zelf en do Oostenrijksche monarchie begaan is. dat zij zich onder den invloed va-i niet al te oprechte vrienden in be langrijke oogeublikken tot een kunst matige vijandschap tegen de monar chie hebben laten overhalen. Do door de natuurlijke en tradiüo- ncele Betrekkingen aangegeven por tiek van de Bal kan sta ten, is die van een zoo nauwe en zoo vertrouwelijk mogelijke verhouding tot Oostenrijk. Door een onvermoeide ophitsing worden dc quaestic van de autonomie van Albanië, de strijd tusschen Roe menië en Bulgarije en ten slotte zeits liet optreden voor den vrede gebruikt, zoo gewoon vau u niets anders dan vriendelijkheid en liefde te ondervin den, dat ik te volle overtuigd ben, dat die woorden uit uw hart kómen. Ge vóórkomt mijn verzoek, madame, dat ik u juist had willen doen. Ach, ik kan u niet zeggen, hoe pijnlijk 't, me aandoet, hoeveel zielesmart 't mij kost dat ik voor zcovelo bewijzen van har- lelijkheid en .moederlijke liefde, u niets in' de .plaats geef dan verdriet, kommer en zorg, ja ook uw broeder, dien ik inderdaad hoog acht. Terwijl ze zoo vertrouwelijk eenige oogenblikken zaten te praten, kwam de portier en diende den heer La Grange aan, die gaarno mejuffrouw Pittor eenige oogeublikken vvenschto te spre ken. Bertha verbleekte op het hooren van den naam van La Grange, doch ze vatte moed en stond op, ten einde den portier te volgen. Madame Colbran nam haar echter zachlkens bij de band, trok haar naar zich toe en drukte een hartelijken kus op dat eipei w itto voorhoofd. Mijn lief kind, wees kalm en be daard, ge hebt steeds zooveel moed getoond, welnu, laat den moed niet zinken. Bertha was ontroerd, ze omhelsde madame Colbran en beiden gingen naar de kamer, waar La Grange reeds met twee hoeren op haar wachtte. La Grange kwam de dames te ge- moet, drukte zijn zuster en Bertha dc om bij de Balkanvolken den indruk te wekken, dat Oostenrijk ze als erf vij anden beschouwt. Daardoor werd het, van den beginne af, door Oostenrijk vastgestelde program van vriend schap voor de Balkimslaten misver staan en verkeerd uitgelegd, vooral door Servië, dat al zijn veroveringen zonder moeite had kunnen behouden, wanneer liet van den aanvang af be grepen had, dat het dc sympathie van Oostenrijk minstens even nooilig heeft als Oostenrijk de Servische vriendschap. Die natuurlijke, door de omstandig heden voorgeschreven staatkunde, behoeft voor Servië niet verbonden te zijn met eenige beperking van de politieke of economische vrijheid, en met geen benadeeling van derden. Oostenrijk koestert geen vijandschap tegen Servië, Het heeft vele bewijzen van vriendschap gegeven, on ver langt als eenige, maar onmiskenbare voorwaarde voor liet ongestoord", naast elkaar voortleven, een tegemoet koining van Servië. Naar wij hopen, zal de thans op nieuw mislukte poging om Oostenrijk van den Balkan uit te sluiten en da monarchie ats een .soort „quantitó nógligeable" te beschouwen, ook de laatste zijn. Want Oostenrijk ver wacht, dat Servië, nu deze onnatuur lijke staatkunde mislukt is, voor goed den weg van de natuurlijke politiek zal blijven volgen." Vrouwenkiesrecht In Engeland. Deze week zal de vrouwenweek m liet Engelsche Lagerhuis zijn. De quaestie van het vrouwenkiesrecht zal aan de orde komen, want in be handeling zal thans worden gebraent het wetsontwerp tot herziening van het kiesrecht. Tal van belangrijke wijzigingen zijn daarbij voorgesteld, o.a. afschaffing van den eisch van be zit. de afschaffing van het meervou dig kiesrecht en van de Uiiiversiteits- vertegenwoordiging en de invoering van algemeen mannen kiesrecht. De regeering, zelf verdeeld over de quaestie van het vrouwenkiesrecht, heeft in dit wetsontwerp geen bepa lingen omtrent het kiesrecht van de vrouw opgenomen, maar verschillen- d i amendementen zijn ingediend, om de invoering van het vrouwenkies recht alsnog mogelijk te maken. Zuoals onze lezers weten, heeft de eerste minister verklaard, dat'dc re- geëriiig zich, indien de meerderheid in liet Lagerhuis zich voor vrouwen kiesrecht in een of anderen vorm verklaart, tegen dit besluit niet zal verzetten. Naar vroegere uitlatingen te oor dcelen zijn er een achttal ministers voorstanders van vrouwenkiesrecht, n 1. dc liccren Lloyd George, Birreü, Buxlon, Runciman, Sir Edward Grey en de lords Haldane. Morley en Beaucliamp. De mecning van de iiee- ren Churchill, Isaacs en Mc Kinnon- Wopd is nog niet bekend, de andere ministers, onder wie dus de eerste minister Asquith, zijn tegenstanders. Ook in de oppositie liecrschl een ge lijke verdeeldheid. Van de leiders zijn do heeren Bonar Law, Balfour, Lyt- telton enWyndham voorstanders. Chamberlain, Waller Long, Smith en Sir Edward Carson tegenstanders vn n vrouwenkiesrecht. Het voornaamste amendement op liet kieswétsöntwcrp is van Sir Ed ward Grey, die in art. 1 van het ont werp bel woord „mannelijk wil doen vervallen, waardoor dus de mogelijk heid voor de invoering van vrouwen kiesrecht wordt geopend. De arbei derspartij stelt voor, algemeen kies recht voor volwassenen van beiderlei kunne in te voeren. 13 millioen vrou wen zouden aldus het kiesrecht krij gen. De heer Dickinson, gesteund door den heer Lloyd George en lordt Ro bert Cecil, wil het kiesrecht geveii aan alle vrouwen boven de vlj'f en twintig jaren,*die belasting betalen of echtgenooten van belastingbetalers. Zoo zouden 6 millioen vrouwelijke kiezers verkregen worden. Eindelijk wil de heer Lyttellon kies recht geven aan vrouwen, die zelf standig zijn. Aldus zouden ongeveer 11/2 millioen vrouwen het kiesrecht verkrijgen. Voor de vrouwenbeweging in En geland zal het dus een belangrijke week zijn. Dc militante suffragettes zullen zicli voorloopig van optreden onthou den, tot over Sir Grey's amendement is beslist. Wel echter zullen waar schijnlijk de verschillende organisa ties een dezer dagen voor hét parle mentsgebouw zich vereenigen, om te betoogCn. Allerlei. Dc Franschc kabinetscrisis. Briand nam de opdracht aan tot samenstelling van een ministerie. Waarschijnlijk wordt het kabinet als volgt Samengesteld Minister-president en minister van binnenlaiidsche zaken Briand, justitie Barthou; buitenlandseho zaken Ribot of Jonnart; oorlog Eliennc; marine Baudin; financiën Ivlotz; onderwijs Steeg; openbare werken Dupuy; han- hand en was diep aangedaan, toen hij Bertha's marmerbleek en lief gelaat aanschouwde hij zorgde echter haar blik niet te ontmoeten hij zelf zager ook zeer somber uit,, iets melancho lisch lag over zijn geheeld wezen ver spreid. Buiten hem hadden nog tvyee heeren aan de tafel plaats genomen de cene was een deftig heer, wiens schedel reeds de kroon der grijsheid sierde, terwijl de andere iemand van middelbaren leeftijd, niet papier en pen vóór zich zat. La Grange Verzocht zijn zuster zieh voor enkele oogeoblikken te verwijde ren. Toen madame Colbran vertrokken was, zei La Grange tot Bertha met een diep bewogen stom Mejuffrouw, u zult zeker de treu rige mare vei nomen hebben, dat uw landgenoot zie', vrijwillig in arrest heeft begeven thans legt mijn ambt mij den Ireuiïgen plicht op, u mede te deelen, dat de overheid u in deze zaak medeplichtig ach-- en dus een wettig onderzoek gelast heeft. Overweeg dus vooraf goed wat ge zeggen zult en spreek niet anders dan do volle waar heid. La Grange zag Bertha met een ernstigen blik aan. Gij bevindt u hier voor den rechter van instructie, slechts do waarheid kan licht in déze duistere zaak brengen en u tevens rei nigen van een smet, die ook u aan kleeft. del Mnrclle; landbouw David; Icolo-' niën Guist'hau; arbeid Bosnard. Mongolië en Tibet. Ik-t verdrag tusschen Mongolië en Tibet behelst de volgende hoofdpun ten De Dalai Lama keurt de uitroeping goed van den Hoeloechtoc tot hcer- sciier over Mongolië, terwijl deze zij nerzijds 2iju goedkeuring hecht aan de vorming van een zelf.-iandig Tibet en de proclamatie van den Dalai La ma tot vorst van Tibet Beide landen verplichten zicli wederzijds de ver breiding van het Boeddhisme te steu nen, elkaar voor altijd met hulp na bij te zijn en eikaars onderdanen be scherming te verlëenen. Mongolië, en Tibet openen hun grenzen voor den wederzij dschen handel, waarbij het den inwoners wordt veroorloofd industrieele en cre- dietinstellingen te openen. Binnenland HOFBERICHTEN. Aan tafel van de Koningin waren Maandag o.a. genoodigd de heer Cre- iner, oud-Minister, mevrouw Cr om er, vice-adrulraal Tydeman cn de heer Van der Houven v. Oordt, benoemd lid van den Raad van Ncd-Indië. BLINDEN. Bij den Zondagavond door de Kon. Zangvereènigiiig Maastréechtor Staar 1-6 Maastricht gehouden internationa len wedstrijd voor solozang is d© 2de prijs behaald door Voonschreuder. De beer Veenschreuder is blind en werd begeleid door zijn eveneens blin den broeder. DE VOLKSBANK TE ALKMAAR. Men schrijft uit Alkmaar aan t Hbld. Zondagmiddag vergaderden een 150- lal aandeelhouders, leden en spaar ders meest lieden uit den kleinen burgerstand die dupe zijn i-n van het wanbeheer van den overleden heer II. .T. Koster, directeur dor Volksbank en directeur van ..Hot Nieuws', èn van bet treurige toezicht, van commissaris sen dier bank. Omtrent het gevoerde wanbeheer werden rapporten uitge bracht door een commissie, die daar toe door een ledenvergadering was be noemd, én door den heer J. H. Elf-ring leoraar M. O. De door ons reeds vroe ger vermelde bijzonderheden werden bevestigd. Geconstateerd werd, dat overtredin gen waren geploegd ten opzichte van art. 33 der statuten, luidendenóch door den-directeur, nóch door commis sarissen kunnen voorschotten worden genomen van art. 20, luidende alle verbintenissen door de Vc-reenigi.ng Coöper. Volksbank aan te gaan, wor den door den directeur en een commis saris onderteekend en van art. 11 der Coóperatievvei. De voorzitter der vergadering, waar in ook eenige vrouwen worden opge merkt, herinnerde er aan, dat aandeel houders, leden en spaarders der Bank gemeenschappelijke belangen te behar tigen hebben, en thans dient onder zocht te vvorden m hoeverre commissa rissen aansprakelijk kunnen gesteld worden voor de geleden verliezen. Reeds is .voldoende gebleken, dat er rnotiovëir zijn' om een strafvervolging tegen commissarissen in te stellen, waarop zeker een veroordeeling zou volgen, doch spv. legde er den nadruk op, dat het er niet om te doen was ec n dergelijke vervolging uit te lokken, maar wél om te trachten te redden wat te redden valt en van commissa rissen. dié een naam hebben op te hou den, gedaan te krijgen de onschuldige slachtoffers schadeloos te stellen. Na langdurige besprekingen kwam de ver gadering tot het besluit, een- commis sie te benoemen, waaruit <le rechtbank een keuze'kan doen, om volgens art. 74 der wet op de faillissementen 'den cu rator door drie leden uit spaarders en aandeelhouders te doen bijstaan, ten einde een volledig onderzoek naar den stand van zaken te kunnen doen in stellen. JOHANNES DE RIJKE. Te Amsterdam is, volgens de „Te!.", op 70-jarigen leeftijd overleden de heer Johannes de Rijke, de Neder- landsclie ingenieur, die zich heeft be kend gcihaakt als dc uitvoerder van groote werken op waterbouwkundig gebied in het Verre Oosten. J. M. MENNO. HUIZINGA. Onder veel blijken van belangstelling is te Eibergen in Geldcrlund ter aarde besteld jet stoffelijk overschot van den heer J. Menno Huizinga, in leven di recteur van-' den gemeentelijken ge neeskundigen dienst te Amsterdam. Eerst werd voor het sterfhuis te Am sterdam door velen een laatste hulde gebracht aan den overledene, waaron der ook door verplegers en verpleeg sters en bureau-ambtenaren. De zoon, Ds. ,1. Menno Huizinga, dankte voor de betoonde beiaugsteiling. Het lijk werd per auto naar Eiber gen gevoerd. Aan de groeve spraken Jk zal de zuivere waarheid spre ken, meneer La Grange. Hoe heet gij. mejuffrouw vroeg de rechter van instructie. Bertha Mcseck, antwoordde zij met duidelijke stem. Bijgenaamd Marie Pitter Ja, meneer. Waarom hebt ge dezen naam aan genomen Op verlargen van mijn landge noot. E(n om welke redenen wenschte hij dit Dat heeft hij mij niet gezegd en ik heb hem er niet naar gevraagd. In welke betrekking staat ge tot uw landgenoot Dat laat zich moeilijk verklaren, antwoordde Bertha verlegen en erg blozende. Zijt gij' zijn bruid Neen, maar we zijn als kinderen steeds bij elkander geweest en vonden altijd behagen in elkanders gezel schap. Dus is hij uw vriend Ja, .mijn vriend, hernam Bertha, en nog meer dan dat. Gij bemint dezen man Tot hem op lo zien, is het licht van mijn leven, zonder hem zou ik in 't duister ronddelen. La Grange slaakte een diepe zucht, die door Bertha zeer goed werd opge merkt, de heeren dr. Josephus Jilt*, wethou der van Amsterdam, Doyll (namens de Amsterdamsche gemeente-artsen), Hob- ma (namens het verplegend personeel), De Vree (namens het bureau-j>erso- nec-1), «Ir. Pynajq-cl, dr. Schreve, S. J. YV. v. Buuren (namens de Vrijmetse laars; en dr. Catenius. Zuster Vis strooide groen en bloemen op '1 graf. De zoon van den overledene dankte voor de eer zijn vader bewezen. ERNSTIG ONGELUK. Op de Jacob Catskadc te Amster dam had een droevig ongeluk plaats. Jongens waren daar aan liet spelen met zandwagens, welke dienst doen bij het ophoogen van een terrein. Een dor zandwagens kipte plotseling om, waardoor twee jongens er onder bekneld raakten. Een hunner, de 11- jarige Van de Berg werd gedood, de andere werd in bedenkclijken toe stand naar het gasthuis vervoerd. STOOMBOO'l ONGEI.L'K TE BOSKOOP. Een der stoombooten der Maatschap pij ,,\rooruit" voer met vollen gang te gen de spoorwegbrug nabij Gouda. De boot was- reeds met den voorsteven on der de brug gekomen, toen de stuur man bemerkte, dal er niemand op 't voordek aanwezig was om de pijp te strijken. Het was reeds te laat om er zelf iets aan fe veranderen. Een bot sing was daardoor onvermijdelijk. De schoorsteen werd weggeslagen en daardoor kreeg juist de stuurstoel zijn deel, liet electrisch licht werd door den schok onmiddellijk op de geheale boot gedoofd, waardoor een pani-jk ontstond in de kajuiten der boot, die geheel gevuld waren met passagiers. De stuurman kwam echter zonder li chamelijk letsel vrij, door zicli tijdig tc verwijderen. De boot was zonder stuur eu daar de machines doorwerk ten, voer ze met volle kracht door. zoodat ze ten slotte, na de brug gepas seerd te zijn, met volle kracht op den wal liep. Dc schade is vrij aanzienlijk. De dienst der booten a on genoemde maatschappij ondervond belangrijke vertraging en verandering. OVERREDEN. Men meldt ons uit Den Bosch Het kind van den heer Verhoemen te Nieuwkuyk is door een kar overre den en was onmiddellijk dood. IN DE JENEVER GESTIKT. Op het politiebureau op het Alexan- derplein te 's-Gravenhage werd he denmorgen een man wegens dronken schap binnengebracht. De ongelukkige is in de jenever gc-stikt. A. STEKETEE. Tc Tleïnkenszand is in 66-jarigen ouderdom overleden de heer A. Ste- ketee, oud-leeraar aan de Theologi sche School tc Kampen. A. E. ARKENBOUT SCHOKKER. Te 's-Gravenhage is in den ouder dom van 65 jaar overleden de heer A. E. Arkenbout Schokker, gepensio neerd hoofdinspecteur voor de scheep vaart. DE TUCIIT BIJ DE MARINE. ,,llet Volk" publiceert de volgende geheime circulaire van minister Co- lijn aan alle commandanten van de zeemacht: „Ik heb de eer, u hierbij te doen toekomen eenige afdrukken van de redevoeringen op 13 en IS Dec. jl. bij de algemeene beraadslagingen, voor de Staatsbegrooting 1913 ln de Twee de Kamer der Stalen-Generaal ge houden door den Minister van Bin- nenlandsct.e Zaken, tijdelijk voorzit ter vuu den Ministerraad, in zake het standpunt der regeering tegenover vereenigingen van militairen. „In aansluiting met hetgeen blij kens de voorlaatste alinea van die rede door voornoemden bewindsman werd uitgesproken, zullen alle mili tairen der zeemacht, die hetzij in ge schriften, hetzij mondeling aanspo ren tot handelingen of gedragingen, die een lijdelijk of feitelijk verzet be- teekenen tegen maatregelen of beve len van bevoegde autoriteiten, of die de strekking hebben, om die maatre gelen of bevelen te ontzenuwen, moe. ten wórden voorgedragen voor ont slag uit den zeedienst en voor zoover zij in de overzeesche bezittingen die nende zijn in afwachting van de be slissing op de voordracht worden op gezonden naar Nederland. „Hetzelfde zal moeten geschieden ten aanzien, van degenen, die aaii aansporingen, ais hierboven l,edoeld, gevolg geven, of die zicili schuldig maken aan handelingen of gedragin gen, welke klaarblijkelijk ton doel hebben demonstratie tegen van hoo- gcr hand getroffea maatregelen of gegeven dienstvoorschriften. ..Ik noodig u uii, alle onder uwe Gij vluchtfei met den duiker Jo hannes HolmsoriLa Franca, die "zich ook wel Ottensen en ook Mielewsky noemde Ja meneer, dat is zoo. Met welk doel Om hem fe beschermen. Weet gij, dat hij een moord be gaan heeft Hij kan geen moord begaan heb ben, antwoordd' Bertha met vaste stem. Hóe kunt ge dat bewijzen Ik weet het. Hoe weet gij het dan Mijn hart zegt het inij. Ik ken Jo hannes zooals ik mijzelvc ken, 't is een bepaalde onmogelijkheid, dat hij een moord zo kunnen begaan en vooral niet om zulke lage redenen. Om welke redenen vluchtte de duiker Dat zeg ik liever niet. Weet ge. dat hij in dien nacht 'n nieuw vergrijp begaan heeft Hij heeft i.i dien nacht geen nieuw vergrijp gepleegd, zei Bertha op be slisten loon. Gij hebt den duiker willen be schermen, waarom Omdat ik bevreesd was, dat hem in den nacht, geheel alleen op zee in een rank bootje, zeer gemakkelijk een ongeluk kon overkomen. Ik vermoed de, ging ze op vastberaden toon voort, dat bij iets van plan was ik vreesde bevalen gestelde commandeei-ende of ficieren, onder uitreiking van een afdruk als bovenbedoeld, met het bo- veustaande in kennis te stellen." KAMERVERKIEZINGEN. Door de federatie t'er S. D. A. P. in bot kiesdistrict Tieijerksteradcèi is tot candidaat gesteld de heer W. II. Wie gen. De Y'rijzinnige Kiesvcreeiiiging in het voormalige vierde <fistrict van Zee land stolde voorlcopig candidaat voor de Tweede Kaïner in hot district Oost- burg den heer jlir. R. R. de Muralt te Zierikzee. Zondag is te Veendam een vergode ring gehouden van besturen van kies- vereenigingen aangesloten bij de Cen trale vrijzinnige kiesvereeniging „De Grondwet'1 in het district Ve-mdam. Deze bijeenkomst werd gehouden r aar aanleiding van het bekende schrijven van de heeren dr. Bos, Jhr. v. Here sie ijn eu 11. Snijders. Hei resultaat van de bespreking was dal de vergadering kennis nam van de mededeel ingen, welke werden gedaan over de besprekingen, gevoerd tus schen de heeren Bos. Y'an Beresteijn en Sriijdeis ten aanzien van liet ont staan der beide caiidïdaturen in bet district Veendam. Zij sprak haar leed wezen int over de misvattingen en misverstanden, welke in den strijd over deze cai.didaten zijn gerezen. Met applaus verklaarde de vergade ring zich eenstemmig in dezen zin, dat de voorstellers, zoowel van de eene als van de andere candidatuur daar toe op grond van bekwaamheid en I a- raktc-r van de candid aten ton volle ge rechtigd waren. Daarna beraadslaag de de vergadering zeer eendrachtig over de verdere voorbereiding van de verkiezingen. EEN 102-JARIGE. Zaterdagavond is te Drachten overle den de 102 jarige A. Bosch. Den 5en Januari had Bosch, die nog in den tiëiidaagscben veldtocht heeft meege streden, zijn ll)2en verjaardag gevierd, zoo meldt de Tei. BRAND IN EEN KERK. Zondag ontstond tijdens dc gods dienstoefening brand in de R. K. kerk te Obdam. Een algemeene ontsteltenis ontstond, doch met vereende krachten wist men het vuur. in de sacristie aangekomen, in den aanvang te blus- scht-n. VERGISSING. Dezer dagen kon men (volgens da N. R. Ct.) te Aalst (Bommelei waard) op een aanplakbord bet volgende le zen: Yroor jongelieden, dïo in 1914 ge- t-oren zijn, zal op 16 Januari 1913 ge legen beid gegeven worden zich voor de nationale militie aan tc melden. MOORDAANSLAG. Een moordaanslag heeft plaats had op den boekhouder van de Hout- warenfa'briek De Kroon te Noordwijk aan Zee. De dader heeft drie revol verschoten gelost op bovengenoem- den heer, doch zonder'ernstige gevol gen. De vermoedelijke dader is in verhoor genomen. Er schijnen geen plannen tot dief stal bestaan ie hebben, maar enkel wrok. De vermoedelijke dader, zekere V. toch, was eenigen tijd filiaalhouder to Katwijk geweest voor bovenge noemde firma, doch ontslagen. Op deze wijze, vermoedt men heeft hij wraak willen nemen, zoo meldt de N. Ct. DE VERANDERINGEN IN HET OFFICIERENKORPS der landmacht, die bet gevolg zullen zijn van de organisatie van het le ger, kunnen na goedkeuring van het desbetreffende wetsontwerp door öe Eerste Kamer der Staten-Generaalin April worden te gemoet gezien. EEN PRACHTIG LEGAAT. Mr. Enschedé, die onlangs tc Soe- rabaja-overleed, heeft volgens liet „Soer. Nbid." zijn bibliotheek aan de Grouingschc Universiteit vermaakt, een inderdaad zeer belangrijk legaat, bestaande uit zeer kostbare werken op schier elk gebied. EEN TELEGRAM VAN ONZE KO NINGIN AAN POINCARé. Poincaró ontving van H. M. Ko ningin Wilhelmina een telegram, lui dende: „liet bericht van uwe benoeming tol president der Republiek vernieuwt bij mij de aangename herinnering aan de gastvrijheid, die ik genoten heb aan de Quai d Orsa.'. Ik bied u, mijnheer de gekozen president, mijD hartelijke gelukwenschen aan. voor zijn leven en kwam, zonder dat hij er iots van wist bij het bootje, greep terstond zijn arm en liet hem niet meer los. Gij ónderstelndet dus als bij toe val 't misdrijf Ik heb geen misdrijf ondersteund, omdat hij er geen beging en was al leen bij hem gekomen en met liem me- degegaan, teneinde zoo mogelijk te zorgen, dat hem geen ongeluk over kwam. Ik zou niet in staat zijn ge weest een misdrijf te helpen ten uit voer brengen, ook al omdat Johannes nooit een misdaad bedreven heeft. Wat mijn vriend gedaan heeft, acht men bij ons te lande voor geen mis daad. Maar. waarom vluchtte de duiker Holmsou, welke reden bestond daar voor Dat zeg ik niet, vóórdat hij zulks zelf gezegd beeft. Gij weigert dus hieromtrent ge tuigenis af te leggen, niettegenstaan de ge het wee1. sprak de rechter op strengen toon. Ik zal zorgen over Johannes niets te zeggen, hetgeen men hem soms als misdaad zou kunnen toerekenen. La Grange zat strak vóór zich te staren met do hand tegen het voor hoofd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5