HUB. TWEEDE BLAD Wosasiag 22 Janiari 1913 StafrOrerzfebt UIT OMMEN. Van welingelichte zijde meldt men Aan de „Nederlander" nader uit Om men, dat de aldaar opgerichte kics- •vereeniging eigenlijk die elementen omval, welke men vroeger in den Christ.-Hi si. Kiezers bond zou zoeken. Men is orthodox-Hervormd, vooral sterk tegen Rome", men ijverde voor den heer Bichon van IJselmonde, doch acht zich in dezen teleurgesteld, nu hij het bestaansrecht der coalitie er kende. Daartegenover wilde men deu invloed tegengaan van openbare on derwijzers jD het district, die vele orthodox-IIervormden naar links trekken. Hoewel de naam van mr. Van der Laar genoemd is, zou men eigenlijk veeleer in iemand als dr. Bronsveld den man zijner keuze zien, omdat men de beginselen der Chr. sociale partij niet w-enscht te aan vaarden. binnenland GEEN GOEDE BEDOELING. Een bewoner van de Bilderdijk- straat te 's-Gravenhage, de heer S., was zoo vertelt de N. R. Ct. op een avond in het laatst van de vori ge week bezig zijn fiets schoon te maken, die achter in de gang stond, toen hij plotseling de huisdeur hoor de opengaan. Hij liep naar voren en stond voor twee mannen, die blijk baar met een valschen sleutel waren binnengekomen. Op zijn vraag, wat zij daar moesten, ging het tweetal aan den haal. liet gelukte den heer S. achter op de Veenkadc een hunner te grijpen, dien hij aan de politic over leverde. De andc-re ontkwam. De aangehouden inbreker had te voren nog een bos sleutels in de Vcenkade geworpen, waarnaar de politie dregt. Vermoedelijk waren hel rijwieldieveu. EIGENAARDIGE QUAESTIE. Als bewijs, dat io sommige ge deelten van Amsterdam zonderling is gebouwd, dienc het volgend staal tje: De perceelen Lange Leidsohe- dwarsstraat 180-182 werden verkocht, teneinde, na slooping van de oude huizen, op dezen grond twee nieuwe huizer. te zetten. Vol inoed begonnen de slopers dc pannen en spanten en latten van do kap te verwijderen, toen de eigenaar van het belendende per ceel no. '184, hiertegen bezwaren in- bracht. Het bovenhuis van dit per ceel no. 184 heeft n.l. ccn kamer In no. 182, zoodat de bew:oners hiervan hun dak zagen wegnemen. Er werd zert^ al over gedacht hun eenigc be dekking, den zoldervloer, te sloepen. Het zal er nu om gaan aan wie bet kamertje toebehoort, aan dengene, die jarenlang huur van deze woning heeft ontvangen, of aan den eigenaar van den grond, waarboven het zich bevindt. E. en W. van Amsterdam hebben 'n fotografische opneming van den toestand laten maken. (N. R. Cl) STAKINGEN SIGARENMAKERS. De stakende sigarenmakers te Rot terdam posten voor de 21 fabrieken, bij welke gestaakt wordt. Dinsdag hielden de gecommitteerden uit de hoofdbesturen van de sigarenmakers- organisaties een bespreking, naar aan leiding van bet besluit van net bestuur van het Verbond van verccnl- gingen van sigarenfabrikanten in Ne derland, om, indien de werkstakin gen nie; vóór of cp 25 dezer worden opgeLeve.i, een uitsluiting voor to Etellen. ingaande op lö Februari, zoo meldt de „N. R. Ct.". AANVARING. Dinsdagmiddag is de rijnaak Ema nuel, sclipper D. Kruit te Hillegom, op de rivier te. Rotterdam, ter hoogte van boei 3, bij het-draaien van haal stee-rboot door het onklaar raken van den sleeptros, op de motorboot Ma ria, schipper A Vis, uit Leiden, ge- loop'cn. Deze beide voortuigen kregen averii, maar persoonlijke ongelukken vielen er niet vour, zoo meldt de „N. R. Ct.". AANGEVALLEN. Een jeugdig mijnwerker, die van de nf.jn Oranjo-Nussau te acnaesberg, op weg was naar Heerlen, is onver hoeds aangevallen cn met een mes zeer ernstig in den rug verwond, zoo meldt de „N. R. Cl.". BRANDEN. Zondagavond half negen brnlï te Bussum brand uit bij d-en stalhouder Banis aan den Meent weg. De hooizol der brandde uit. Do paaiden en rijtui gen werden gered. De inboedel was niet verzekerd. De oorzaak is onbe kend, zoo meldt de Tel. Door onfceker.do oorzaak ontstond Zaterdagavond brand bij den landbou- vver A. van der Ven te Leeuwen. Dc groote woning en de inboedel, waar onder een som van 1130, verbrand den. Het vee werd gered. Schuren en bergen zijn behouden. Alles was verze kerd. DE KINDERMOORDENAAR. Men meldt uit Leiden aan de Tel. Het blijkt eiken dag opnieuw, In welk gevaar kleine jongens in Leiden hebben verkeerd door het verdwaasd optreden van den jongen v. d. S., die Vrijdagavond kindermoord pleegde. Zoo heeft hij een dag te voren zich nog met een knaapje in de stilte laan tjes van Poelgeest begeven en had een bij! uit het pakhuis van zijn vader meegenomen. Daar wilde hij den knaap mee te lijf gaan, die echter schreeuwend wegliep en ontkwam. Na den moord had hij zich da over tegen zijn broeder uitgelaten, die daaraan echter geen geloof sloog. De vader van don moordenaar beeft, den ouders van het vermoerde kind een voortoopig maandgeld toegezegd. ONDER DEN TREIN. Door den trein is te Winterswijk overreden mejuffrouw U. aldaar. Zo was terstond dood. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. Men meldt uit Zwolle aan de „Nieu we Crt." Het bericht, dat de heer A. baron van Tteitem plan zou hebbc-n te bedanken voor een nieuwe candida- fuur, kan beslist worden tegengespro ken. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereni ging in het district Hilversum heeft in een te Bussum gehouden vergade ring den heer W. de Jong, Kamerlid voor Hoorn, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, zoo meldt de „Tel.". TRAMONGEVAL. Op liet Spui te Amsterdam sprong een man van een tramwagen, doch bleef met zijn voot haken, waardoor -hij een eindweegs werd medegesleurd. Ia bewusteloozen toestand werd dc man naar het gasthuis vervoerd. ARBEIDSCONFLICT. Over het dreigend arbeidsconflict aan de Noord-Nederl; Machinefabriek te Winschoten schrijft men nader, dat het ontslag dat den vice-voovzit- ter van de afdeeling „Winschoten" van den* Metaalbewerkersbond aan gezegd werd, over 14 dagen zal in gaan. In de vergadering van het per Boneel, dat op de fabriek werkzaam is, werd besloten, dat het werk zal worden neergelegd, indien 'het ont slag gehandhaafd wordt. Behalve een aantal jeugdige personen, die nog niet tot hot lidmaatschap toege laten kunnen worden, zijn de meeste werklieden bij den Bond aargesloten. De georganiseerden een 70 a SO tal Lebben tevens een aanvrage om loonsverhooging etc. aanhangig ge maakt. lieden wordt een der hoofdbestuur ders van den Boud te Winschoten verwacht, die dan zoo mogelijk oen onderhoud zal 'hebben, met de direc tie der fabriek. Men meent eenige reden te hebben om te mogen ver wachten dat dan tot een vergelijk zal worden gekomen. Hedenavond zal door de metaalbewerkers definitief een beslissing worden genomen. EEN BELANGRIJK AANBOD. Men meldt ons uit Amsterdam: Zooals men weet is men reeds ge- ruimen tijd begonnen met de weder opbouw van de „Groote Club" op de hoek van de Kaiverstraat en Dam. De terreinen waar de localiteten van de club zullen verrijzen beslaan ongeveer 900 M2. Deze zijn thans zon. der lasten. Naai- wij vernemen is bij •het bestuur van de club een aanvra ge ingekomen tot aankoop van haar terreinen tegen den prijs van 1 ni-11- lioen gulden. Hoewel nog geen defi nitieve beslissing is genomen moet het clubbestuur voornemens zijn dit aanbod van de hand te wijzen. In elk geval zal het leggen van de fundeericgen niet worden onderbro ken. Ook van de zijde van den aan bieder bestond daartegen niet liet minste bezwaar. DE TER 'AARDEBES TELLING VAN Mr. E. R. H. REGOUT. Nadat Maandagavond het stoffelijk overschot van Mr. Regout, In leven Minister van Justitie, ouder het zin gen van de „Miserére' van het sterf- huis naar de kerk van O. L. Vrouwe van Goeden Raad was overgebracht, had Dinsdag in genoemde kerk de plechtige uitvaartdienst plaats. Reeds vroegtijdig was een groote menigte aldaar aanwezig om bij den plechtigcn dienst tegenwoordig zijn. Ook buiten de kerk was de toe vloed zeer groot en moesten d-e men- schen -door politie op een afstand worden gehouden. De kerk was in wendig met rouwfloers behangen. liet stoffelijk overschot was op een katafalk geplaatst, bedekt met een zwart rouwkleed, met gouden franje afgezet. De honneurs in do kerk werden waargenomen door den griffier der Eerste Kamer jhr. tnr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, terwijl de ge zanten ontvangen werden door twee ambtenaren van het Ministerie van bui tenia ndscbe zaken, de hoeren Starkenborg en Haarsma de With. Onder de aanwezigen bevonden zich Jhr. v. d. Poll, vertegenwoordi ger van II. M. de Koningin, Jhr. van Tets, vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moedor, en de luit. tor zee Bijl de Vroe, vertegenwoordiger van Z. K. H. Prins Hendrik. Voorts waren aanwezig de Minis ters Heemskerk, Talraa, Kolkman, Colijn en de Waal Matefijt (de Minis ter van Waterstaat, Z.Exc. Regout, de broeder van den overledeno be vond zich bij de familie), de oud-mi nister Kelissen, de president en leden van den Hoogen Raad, de president en leden an den Raad van State, ve le leden der Rechterlijke Macht, de commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, de Gouverneur van de Residentie, vele leden van Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal, leden der Re ken kanjer enz. De rouvvmis werd opgedragen door Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem. Alle in de kerk dienstdoende gees telijken begaven zich in hun ornaat naar den ingang van de kerk om den Bisschop te ontvangen. Plechtstatig schreed de kerkvorst in het kleed zij ner waardigheid langs de dichte rijen van belangstellenden naar het altaar, weg daarheen de eerbiedige groe ten van de aanwezigen beantwoor dend met bet geven van den zegen. Even te voren waren de familieleden van minister Regout in het kerkge bouw aangekomen en namen hun zit plaatsen in. Toen begon de zeer inarukwekken- de dienst. Uitgevoerd werd de Mis van Perosi. De Mis werd opgedragen door den Bisschop; presbyter-adsis- tent was deken Wytenburg, troondia- ken waren: de provinciaal van de orde der Jezuïeten Vogels, pater Schoonbeek, en als diaken fungeer de mgr. Wittert van Hcogland; sub diaken was pater Beyplab, en als as sistenten fungeerden de hoeren Her- is, D3 Vlieger, Haver en Pater Peters. Op let altaar had voorts plaats ge: omen de secretaris van den Pa u £el ij ken Nuntius te 's Gravenha- en wel ter rechterzijde, terwijl links zat de deken van Roermond Le- bron de Vexela, vertegenwoordiger van deu Bisschop van Roermond. Do dienst uad zijn gebruikelijk ver loop. De zangnummers werden uitge voerd door het zangkoor van de kerk van O. L. Vrouwe van Goeden Raad, er leiding van den nem- meel, aer- ue sok weruon gezongen door den eei Anureou. Hei koor zong lu Paradisum. Vei...Md aal, u„. u.u begra- feuis niet gescmedde jvviji de familie j daarvoor had bedankt) met de eerbe-| jd, aile bij den uitvaartdienst in do' kerk aanwezige autoriteiten, behalve de vcrtege::vvi ordigers der Koninklijk© familie en de militairen, niet liet ambtsgewaad, doch zwarte kleeding droegen. Na dezen dienst vertrok do stoet naar iiet R. K. kerkhof aan den Ou den Scheven ingschen weg. De stoet waartoe ook de Ministers, hoofden van departementen van algemeen be- j stuur in volgrijtuigen ge te" be- j hoorden, trok eerst lai'gs het gebouw van het Ministerie van Justitie en vervolgons n3ar do begraafplaats. Er wareu geen bloemen. Op het Kerkhof bevond zich reeds lang voor 9e aankomst van den stoet oen talrijke menigte. Bijna alle leden van de Tweede Kamer met de leiders .hunner pariijfraeties waren daar te genwoordig. tal van leden van de Eer ste Kamer en verschillende oud-minis ters. Verder werden opgemerkt verte genwoordigers van hoog© staatscolle ges, van alle takken van de rechterlij ke macht, ook van buiten Don Haag, afgevaardigden van vereenigingen op godsdienstig, sociaal, philantropisch en zedeüjkheidsgebïed. De absolutie in de kapel werd ver richt door mgr. Wittert van Hoogland en de beaarding onder de arcade door denzelfden geestelijke. Na afloop de zer ceremoD>ën dankte de minister van waterstaat met een handdruk de verte genwoordigers van do Vorstelijke fa milie ieder afzonderlijk, verzoekende aan de Koninginnen en den Prins den dank der familie over te brengen voor de bewezen eer. Hiermede was de plechtigheid geëin digd. DE SCHOENEN VOOR IIET INDI SCHE LEGER. De Alg. Ned. Bond van Schoenfa brikanten heeft gastei-namiddag in zijn te Tilburg gehouden vergadering o.m. de volgende motie aangenomen: do vergadering enz., kennis geno men hebbende van een verzoekschrift aan den Minister van Koloniën be treffende de levering van schoeisel voor het leger in Ned.- Oost-Indaë; gehoord het daarop ontvangen ant woord, Inhoudende dat in de behoef te van dit schoeisel wordt voorzien door het gevangeniswezen In Ned. Oost-lndic; overwegende dat de levering door Nederlandsehe schoenfabrikanten nimmer aanleiding hoeft gegeven tot klachten, betreurt den genomen maatregel, spreekt zijne afkeuring en veront waardiging uit over de wijze waarop bun en hunnen werklieden het werk wordt ontnomen door gevangenen, die op kosten van het algemeen wor den gehuisvest en gevoed en draagt het bestuur op de noodige stappen te doen om te verkrijgen dat de levering van genoemd schoeisel weder wordt opgedragen aan particuliere firma's. DE ACTIE STOP. „Het Volk" meldt, dat naar aanlei ding van de circulaire van Minister Coli,n aan alle commandanten van do zeemacht en tevens, omdat cp het stuk van de passagiersregeling bereikt is, wat bereikt kon worden, en verder doorgaan slechts noodcioos slachtof fers kan maken, het lioufdbesiuur van den Bond voor Minder Marineperso neel j.l. Zaterdag heeft besloten zijn afdeelingen per circulaire te melden, dat van heden af alle aclie tegen de deelneming aan feesten en wedstrij den van bondswege is opgeheven. De leden zijn vrij, daaraan al öf niet deel te nemen en mogen daarover niet worden lastig gevallen. CRUS GEWORDEN IN GEMEENTE DIENST. Overleden is de heer E. H. van Gennip, oud-burgemeester der gemeen te Gestel. Hij bereikte den leeftijd jaar. Gedurende 3d jaren was bij burgemeester en 50 jaar Raads lid! P. VAN DEN HEUVEL. In den ouderdom van 68 jaren is te 's-Gravenhage overleden de beer P. van den Ileuvei, oud-hoofdinspecteur bij de Amsterdanische politie. DE BOND VOOR MINDER-MARINE- PERSONEEL. Naar wij verne men is volgens het eerstdaags verschijnende jaarverslag over 1912 van deze organisatie het ledental in dat j.au- gestegen van 2630 op 299-4 en wel 1S82 matrozen, 845 ma riniers en 467 stokers. In het geheel 78 percent van ailes dat volgens het reglement lid kan zijn, aangesloten. Van do matrozen is nagenoeg alles lid, van de mariniers 08 pCt. en de stokers 53 pCt. Het kapitaal der ver- lecmgutg is met inbegrip van het Nieuw Gebouwfonds groot bijna f 20,000, totaal f 88,807.04. (Het Volk). LEGATEN. Door nu wijlen mevrouw J. A. Bras ser, geb. Kievit van Haaften te Slie- drecht zijin o.m. do volgende legaten vermaakt onder bezwaar van vrucht gebruik: f 50JG aan de Nederd. Herv. kerk te Slied recht; f 5000 aan >het Herv. Oude Mannen- en Vrouwenhuis ie Slicdrecht; f 5000 aan het ziekenhuis te Sliedrecht; f 5000 aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Slie- dneolit, terwijl voorts eene som v an f 30.000 welke onder bepaalde voor. waarden tot f 70.000 kun worden ver hoogd bestemd is tot stichting van een „Van Haaftenfonds'waarvan do inkomsten zullen strekken tot het verleenen van hulp en steun aan Süe- drechtsche ingezetenen. (Dordi. Ct.) OUDE MUNTEN. Van de strandduinen even beoosten paal 16 op Terschelling, is aan den voet een gedeelte afgestoven, zoodat het roode zand te voorschijn komt. In dit roode zand zijn in de laatste dagen vele koperen muntstukken gevonden, ongeveer ter grootte van een rijksdaal der en ter dikte van een nieuw kwart je. Dc vinders hebben ze grootendoels op steenen afgeschuurd, zoodat van opschriften niets meer te zien is. Ecni- go exemplaren echte; v. „ruen sejn gemaakt met bijtende zuren om te of er opschriften op gevonden worden. DE VROUW 1S13—1913. Met de bedoeling, do aandacht ie vestigen o^; wreedheden en gruwelen, tegenwoordig op onderscheidene die ren gepleegd ter wille van de mode, zal ook de Nederland?olie Vereeniging tot bescherming van dieren, gevestigd to 's-Gravenhage, deelnemen aan de tentoonstelling „De Vrouw 1813 1913". Voor do uitvoering van dit. plan heeft zich een commissie gevormd. INVAL IN' EEN BOEKWINKEL. Maandagavond heeft de Justitie een inval gedaan in den boekwinkel van den heer B. D.. magazijn Insu- linde'te Amsterdam. Omstreeks- half zes stapten, de substituut-officier en de rechter-commissaris, vergezeld van een drietal rechercheurs, den winkel binnen en begonnen onmiddel lijk den geheelen voorraad te door zoeken. In het geheel werden op grond van art, 240 van het Strafwet- hoek, dat o.m. verbiedt „het in voor- ■aad hebben van ce.hg voor de eer baarheid aanstootelijk geschrift, waarvan hij den inhoud kent.'een 25-tol boeken in beslag genomen. Van den winkel begaf de Justitie zich naar liet magazijn van dea heer D. Daar werden nog ongeveer 750 soortgelijke boeken gevonden. S 1KERB1ETENVER BOU Vv ERS. De Vereeniging van Suikerbiet-ver bouwers beeft in een te Amsterdam gehouden vergadering dea heer L. Allard tot bestuurslid ie,kozen. Met algemeen© stemmen werd bet voor stel aangenomen, in onderhnr.delin- ;©n te treden met den Bond van sui- kerfabrikanten om eventueete wijzi gingen in het contract 1912 aan te brengen. Besloten werd verder nog geen Meten prijs vast te stellen, totdat een conferentie met dien bond om trent de contractsvoorwaarde!! heeft plaats gehad. Ten slotte drong de voorzitter er op aan, dat de leden geen contracten zouden afsluiten vóór het bestuur daaroe machtiging heeft verleend en sprak den wenscli uit dat men tot de oprichting van een coö peratieve suikerfabriek zou komen. ONDER ANTI-REV OLUTION- NAIREN. Over de feestvergadering te Ber- gum van de Centrale Anti-Revolu- tion.nai.re KiesV-areenIging in Tïet- jerksteradeel meldt nv-n aan 't N, v. d. D.: De voorzitter, de heer De Vries, opende de vergadering. Vervolgens besprak hij de geschiedenis der ver eeniging in de laatste 25 jaar. Na een kopte pauze kreeg minister Tabna het woord, die hulde bracht aan de vergadering en aan den voor zitter, wien hij een geschenk overhan digde als blijk van waardering, be staande In het boek van dr. A. Kuy- per, „Om de Oude Wereldzee" Na liet opwekkend woord van den minister, verkreeg do heer Van der Voort van Zijp het woord, die, even als de vorige spreker, hulde aan de vergadering en ibareu voorzitter bracht. INI,. ONDERWIJZERSBOND. Bij den Inlandschen Onderwijzers bond zijn reeds 1400 leden aangeslo ten. Daaraan is verbonden een le vensverzekering, die door haar goede organisatie en populariteit zoozeer de aundaciit trekt van de regcering dat deze ook. voor de bestuursamb tenaren een dergelijke inrichting overweegt, meldt de Expres. In ver hand hiermede gaat een der hoofd best uursteden van den Onderwijzers- bond op verzoek van dr. Rinkcs wel dra naar Batavia ter bespreking. EF.N* JEUGDIGE HELD. Aan den 12-jarigen Freerk van Wicuwcrd, die de vorige week met le vensgevaar een knaapje redde, weid door het echtpaar B. uit Bozum een prachtig zilveren horloge uiet ketting vereerd, ols erkenning voor de red- diug vtui hun zoontje op 11 Januari j.l., zoo meldt „De Tijd VE11ZJ2T EN MISHANDELING. Te Bussum is Zondagavond door zekeren Van Br., los werkman, bij zijn arrestatie wegens openbare dron kenschap ernstig verzet gepleegd te gen de politie. Daarbij hoeft hij deu politieagent Van W. een hevigon trap toy on do inuag gegeven, zoodat den agent hel bloed uit den mond kwam. Op medisch advies moei de getroffene het b.;d houden. Tegen Van Br. is pro ces-verbaal opgemaakt wegens verzet tegen en mishandeling van de politie, zoo meldt de „Tel.". DE DIEFSTAL AAN DE IIEMBRUG. Hei onderzoek, door het parket uit Haarlem ingesteld aan de artillerie- inrichtingen aan de Hembrug. heeft volgens de ,,N. R. Ct." niets opgele verd TWEEDE KAMER. Dc aanvang der vergadering vmv gisteren had 't karakter van een rouw- plechtigheid. De Kamer vergaderde eerst te 2 uur, na de plechtige uitvaart van den overleden Minister van Justi tie, Mr. Regout. Op de voorlezing van de missive der weduwe, houdende krr.- nis.eeving van het overlijden, hielden achtereenvolgens de Voorzitter on do Minister van Binnenlandsche Zaken, diep bewogen, korte redevoeringen, om de nagedachtenis van don ontsla pene te huldigen. De gehe. le vergade- "ng rees daarbij van haar zetels op De heer Van Nispen sprak in hoofd zaak aldus De Kamer is thans in droeve stem ming bijeen na de uitvaart van minis ter Regout bijgewoond te hebben, die ec-nige weken geleden nog in liet mid den der Kamer mocht zijn, vol levens lust. zoodat niemand zijn annstamiden dood vermoedde. Een lang leven heeft bij niet gehad, maar de jaren hem go- schonken, heeft hij" nuttig besteed. Hij was ecu man van groote gaven en werkkracht, zicli inspannend vent wat groot en goed en edel was en met toewijding zich gevend aan zijn zaak. Hij heeft uitgeklonken in alle rangen, waarin lid gewerkt heeft, als ambte naar bij liet O. M., daarna, van lOóó af, als Kamerlid. Door zijn kennis cn welsprekendheid werd hij in deze Ka mer spoedig een man van beteeken is. Als minister van Justitie volgde hij toon mr. Nelissen op. Met dankbaarheid brengt spr. voorts in berinnering de groote gaven ven zijn nobel en eerlijk karakter. Groote belangstelling is dan ook in den laat- sten tijd betoond, tijdens de ongesteld heid van mr. Regout. Voor menigeen is een nobele, trouwe vriend heenge gaan. Spr. schroomt bij zoo'n verlies te spreken van nier schei ijke troost, mo ge 't dan echter tot troost strekken, dat de naam van den begaafden man in hooge cere zal blijven. De Minister president (die omringd was door a! zijn ambtgenoolen. behal ve dien van Waterstaat) sprak onge veer aldus Hoewel men in de laatste weken op dit verlies voorbereid was, toen de slag viel, was er een diepe smart Regout was een staatsman, die met groote scherpzinnigheid en onver- moeiden ijver de belangen van het va derland Behartigd heeft. Hij was een trouw en hartelijk iend op wie men rekenen kon, voor wie met lietn te werken hadden. Ern stig in zijn christelijke overtuiging was hij niettemin steeds blijmoedig en opgewektmet heel zijn hart gaf hij zich aan zijn werk. Zij, die hem betreuren, mogen besef fen. dat wij zijn trouw karakter nim mer zullen vergeten. Moge God de troost schenken Hij, die de eenigo is, die troost schenken kan dat is t eenjge wat wij kunnen wenschen tot troost aan die achterble ven. Besloten werd de ontvangen missive met ccn brief van rouwbeklag te be antwoorden. liet debat werd daarna hervat over de Begrooting van Binnonlandsche Zaken. Daarbij had nog eenigc discussie plaats tusschen den lieer De Wyckcr- sloot de Weerdenstein on den Minis ter over de zoo noodzakelijke verbete ring van do gehouwen .van 't Gouver nement te Utrecht, waarvoor dc Minis ter hot gemankte plan als te duur of- wees. en tusschen de heeren De Meester, Dolk en Ter Laan en den Minister over de verbetering der po sitie van de ambtenaren bij het cen traal bureau voor de Statistiek cp F® u i 11 e to n 40) Hij haalde in dien nacht een stuk barnsteen van buitengewone grootte van den bodem der zee, niet waar zei de rechter, haai- met een vragenden liLii: aanziende. 't Is mogelijk, meneer, ik bekom merde mij daarover niet. M at doodt gij dau dien nacht in ie boot Ik waakte voor zijn leven. Hebt gij het stuk barnsteen ge lden Neen, antwoordde Bertha. Zoudt go alles wat ge hier ver klaard hebt met een eed kunnen beves tigen woord voor woord Elk oogenblik hen ik hiertoe be reid, meneer, want alles wat ik gezegd bob, is de zuivere waarheid. Do ambtenaar stond thans op, las Bertha het protocol voor en verzocht haar doze verklaring te onderteek'.men. Oogonblikkolijk voldeet zij aan dit jterzoek. Terwijl Bertlia mot den ambtenaar hog aau de tafel zat, sprak dn rechter van instructie cer.ige woorden tot La Grange. Mejuffrouw, sprak de rechter daarna tot Bertha, het doet ons innig genoegen, u te kunnen mede- declcu, dat er volstrekt geen redenen bestaan om u in hechtenis te nemen. Buitendien, de Pruisische regeer in g heeft tegen u geen aanklacht inge diend, er is van u in 't geheel goen sprakealleen de betrekking, waarin ge u tot don arrestant bevindt, gul aanleiding, dat de justitie verplicnt was u te ondervragen, evemvel wordt u de verplichting opgelegd, vooralsnog, zonder verlof Parijs niet te verlaten. De reenter van, instructie, vergezeld van zijn ambtenaar, verliet na een beleefde buiging voor Rertba te heb ben gemaakt de kamer, terwijl Lu Grange, na haur ook zeer hartelijk te hebben gegroet, hou volgde. Op madame Pompeja had het ge rucht, dat men door middel dor nieuwsbladen het verblijf van Metelei* wilde te weten komen, ten oigenaar- digen indruk gemaakt. Dientengevol ge doorlas ze met in liet oogloopendo attentie alle couranten, welke ze maar machtig kon worden, hetgeen de bijzondere aandacht van Metzier trokte meel', daar hij had opge merkt. dat al wat rechtszaken betrof, door haar met de grootste nauwkeu- ïigöeiü werd gelezen. 'Zoo dikwerf touji ..au hij zichzelven al afgevraagd „wat behoeft ze daar in toch altijd zoo te snuffelen, zou het de erfenis van La Franco, betreffen 'l Maar dan had ze mij er toch wei over gesproken. V. aarom voor mij iets ge heim te houdenen ook Metzier be gon mot ijver de couranten te bestu- deoren en in het bijzonder de rechts zaken. Madame Pompeja was sedert de laatste dagen zeer ambulant; beurte lings bezocht ze de hotels, restau rants, café's, casino's, ja alle plaat sen waar ze maar kon vermoeden nieuwsbladen te zullen aantrefien daar ze evenwel altijd toch iets incest gebruiken, kostte haar zulks nogal ee! geld, te meer omdat ze ook nu en dan entrée moest betalen, zoodat hier door haai- beurs wel wat uitgeput raakte; even wol gaf zo den moed idei op, maai- zette hear ontdekkingstocht met onvermoeiden ijver voort. Som mige advertentien knipte ze behendig met oen schaartje uit de een of an dere courant, hetgeen door Metzlcr opgemerkt was en zijne nieuwsgierig heid ongemeen had opgewekt. Daarom kocht Hij nieuwe couranten en confronteerde deze met. elkander, zoodat li ij op deze wijze juist kon te weten komen welke annonces er uit geknipt waren daardoor werd hij ge waar, dat el'.e uitgeknipte annonces betrekking hadden op hem. De oproeping door deze annonces wekte ten hoogste zijn verbazing. „Wat willen ze dan toch van mij liobben dacht hij bij zichzelven. „Is IIüLmsonLa Franca soius in hunne handen gevallen en word ik misschien opgeroepen om hem te herkennc-n Dn alka liep hem als een chaos door liet hoofd, doch hij kwam er uiet vor der mede. „Indien zulks iiet geval was, dan zou dit een leeliike» streep door mijn rekening zijn, want die schelm moet mij van zijn onbeschoft, ja bovenmate onbeschoft geluk, een flink deel afslaandaartoe zal ik hem het mes op de keel zetten. llij houdt zich zonder twijfel in Parijs opdit kou ik ook aan Bsr- thu merken en indien dit het geval is, dun zal ik hem wel krijgen. „Maar waartoe deze oproeping Hij wordt van rechtswege gezocht, meet ik hem soms mede helpen zoeken? Dat zou waarlijk in mijn kraam niet goed te pas komen. 1-Iet beste is", zoidc hij in zichzelven, „dat ik mij met al die rechtszaken maar niet bemoei, want daar kun voor mij toch nooit iets goeds uit voortvloeien. Om dien kerel echter op te sporen, dat zal mij weinig moeite kosten en die zaak kan geen uitstel lijden, maar Bertlia moet mij hierin de behulpzame hand bieden." Terwijl madame Pompeja wegens een lichte ongesteldheid haar kamer moest houden, nam Meizier de gele genheid waar, zonder baar hiervan kennis te geven, naar de hoofdstad te gaan. Bij zijn aankomst te Parijs kocht hij aan het station „Le petit Journal" en het eerste, waarop zijn oog viel, was liet nieuwsbericht, dat Mielowsky, de beroemde zanger, en Holmson—La Franca, den wegens moord vervolgde en zonder twijfel erfgenaam der drie millioenen, één en dezelfde persoon en gisterenavond om negen uur in hechtenis genomen was. De heer Metzer bleef eenige oogen- blikken ais wezenloos staan on moest op eene in de nabijheid staande bank gaan zitten. „Mielewsky en Holmson één per soon", mompelde hij, „dat is onzin en toch was er iets dat hein aan dien persoon herinnerde, er gebeuren toch »og wonderen in de wereld maar in arrest, dat is onaangenaam, hoogst onaangenaam, noodlottig, pijnlijk, en onder mijne omstandigheden ook zeer gevaarlijk. De kerel heeft nu geld, liij zal wel den ©enen advocaat na den anderen nemen dezen zuilen de zaken haarfijn uitpluizen en welke gevolgen dit voor mij kan hebben, is niet te overzien. Het beste was, mij maar zoo spoedig mogelijk uit de voe ten te maken maar waarheen en dan zonder geld Zou Bertha niet haar deel ontvanaen luthben van het geen hem dat stuk barnsteen opgele verd heeft Ik ben voor hot proces van het hoogste gewicht ik ben toch de eenigo persoon, die tegen hem ge tuigd heb, en nu nog tegen hem als getuige kan optreden «Jat blijkt uit de oproeping, dus ben ik niet tegenwoordig, dan ontbreekt de voor naamste getuige. Ziezoo, daarmede kan ik mijn voordeel doen en drie vlie gen in één klap slaan, teneinde geld te krijgen en dan het hazepad te kie zen Bertlia, die haar zinnen altijd nog op dien langen slungel gezet heeft, moet ik trachten over te haten, met mij zoo spoedig mogelijk de vlucht to nemen, en dan zorgen mijn persoon zoo goed mogelijk buiten schot te hon den in deze leelijke zaak, hetgeen van mijn zijde wel l>el voorzichtigste zal zij n."- Nadat Met zier alles goed gewikt en gewogen had, stond hij op en stapte met eenigen spoed naar de „Rue Jou- bert". De portier, die hem kendo, Het hem oogenblikkelijk binnen en spoedig bevond hij zich in het kamertje van Bertha. Johannes heeft zich in arrest be geven, riep Bertha, toen ze binnen trad, met een blik, waarop een men geling van triomf en haat te lezen stond. Zichzelven in arrest begeven sprak Met/lor verbaasd, terwijl ditbc-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5