dmilem's Duslu IE MiNSIEMIEIi. TWEEDE BLAD Doadardag 23 Januari 1913 OM ONS HEEN No. 1364 Plan 1913. Do Raad liooft dan, hij naddre over weging, hot subsidie van ƒ2500 aan het Coinitd voor Plan 1913 te Haarlem toegestaan on d© burgemeester ver telaarde zich, op uitnoodiging van het Comité, bereid het «erevoorzitter- schap te aanvaarden. De volgorde is eigenlijk andersom, maar het Comité vond liet niet juist, aan Jhr. Sand- berg's toezegging openbaarheid te ge ven, vóórdat de Raad het subsidie had toegestaan zelfs alle -schijn van pressie diende te worden vermeden. Maar nu dan de aanvankelijk geop perde bedenkingen van den gemeente raad door de nader gegeven inlichtin gen blijken te zijn opgelost, mag met hartelijke waardeer!ng van 's burge meesters blijk van belangstelling mel ding gemaakt worden. Omtrent het werk en de plannen van het Comité schijnt hij velen in Haarlem nog een misverstand te be staan men heeft liet Comité voor een feestcommissie aangezien en dal is het niet, dat heeft het nooit willen wezen. Noch liier, noch ergens in Ne derland is het hoofddoel van Comité Plan 1913 geweest, om landgenoot en vreemdeling dit jaar eens op geweldi ge fuiven te onthalen, wel om nog eens bijzonderlijk de aandacht te ves tigen op. datgene, wat de Nederland- sche steden ook in gewone da gen kenmerkt. Daarom in Haarlem de tentoonstelling van de Halsen in het nieuwe museum, de retrospectieve (letterlijk achteruitziende) tentoon stelling van boekdrukkunst, omdat Haarlem de stad van Lourens Coster is. En aan de liefhebbers van de pret zij gevraagd, waar het Comité in Haarlem het geld vandaan had moe ten halen, om oen feest, of beter nog feesten, te geven, waar de vreem deling inet belangstelling naar was komen kijken. Daarmee zouden dui zenden en tienduizenden gemoeid zijn geweest. Meent iemand, die de kaart van 't land kent, dat daarvoor tien duizend gulden van den Raad en nog eens even zooveel van particulieren te krijgen zou zijn geweest? Stellig niet, en dan nog zou met dit besciieiden be drag een bescheiden feest mogelijk zijn geweest, dut den vreemde ling, gewend aan buitenlandsche breedheid van opvatting, geen oogen- blik geboeid zou hebben. Daarom is het Haarlemsclie Comité buiten hoste! ij kneden gebleven en heeft zich, als men wil, tot de ernsti ger zaken bepaald. Er zal gelegenheid wezen, onze beroemde Haarlemsche schilderijen te zien in haar nieuwe, schitterende omgeving, en 'ie tentoon stelling van boekdrukkunst zal haai' plaats eveneens krijgen in het nieuwe museum. Op sommigen schijnt het ge duchte woord „retrospectieve" een af schrikkende uitwerking te bebben zij denken, dat hier alleen voor de vakbeoefenaars, drukkers en snuffe laars in historische bijzonderheden, genoegen te halen zal zijn, maar de waarheid is, dal iedereen, die iets voelt voor het ontstaan en de ontwik keling van cm kunstvak als de typo graphic dan toch heeten mag, ge boeid zal worden door deze tentoon stelling, die hoofdzakelijk bestaan zal uit de zeer merkwaardige verza meling van de firma Enschedé en de Costeriana van de gemeente, hier en daar door bijdragen van anderen aangevuld. Naosr deze twee exposities komt Teyler's Genootschap in zijn eigen ge bouw met zijn mooiste kunstschatten, zal aan den vreemdeling getoond wordeu, wat er fraais en belangrijks te zien is in de musea van onze kolo niën en onze kunstnijverheid, in het r euiiieton él) Dat is een phantastisch en onzin nig ïdèe I riep Metzier met, een angstige en toornige uitdrukking op zijn gelaat uit een echte vrou wenlist om mij in het net te lokken ik ben nu toch waarlijk een te slimme kerel, om zoo zelf in den val te loo- pen. Welnu, dun kunt ge gaan, waar heen ge verkiest, laat mij dus met rust en kom mij niet meer onder de oogen, riep Bertha op zulk een toon, dat het Metzier door merg en been drong. Eindelijk vatte hij moed en zeide tot haar En, als ik de door u gestelde voorwaarden eens aannam, bezit gij dan de noodig© middelen om te za- men kunnen vluchten Ik heb door toedoen van Holmson al mijne be spaard© penningen moeten verleren. De middelen, hoe zou ik daaraan moeten komen Ce zult toch wel uw deel ontvan- Bl9schoppe)ijk Museum en Van Stolks verzameling. En wanneer de bezoeker, vermoeid van zien en vergelijken, in de frissche lucht terugkeert, zal hem op verschillende manier de gelegen heid woTden geboden, om Haarlem en de omstreken op zijn gemak te bewon deren. Ook zal er wel gelegenheid wezen, om hem even te herinneren aan de Nederlandsche nijverheid. Laat ons liet zacht zeggen, maar niet vergeten: Nederland zou wel een duitje willen verdienen aan al die vreemdelingen, oo.lt nadat ze weer vertroldcen zijn. De directe winst voor spoorwegmaat schappijen, hótels en koffiehuizen, voor sigarenwinkels en hande laars in oudheden is heel aardig, maar voor onze export is op den duur meer te behalen. Koopman blijft de Nederlander, ook wanneer in zijn land het Vredespaleis geopend wordt, en waarom zou hij zich daarvoor schamen 1 Al die vreemdelingen, schreef ik. Of er werkelijk een groot© stroom zal komen? Do Centrale Commissie ver wacht het stellig ze vindt daartoe aanleiding in de ontzaglijk groote me dewerking, die in het buitenland ge toond wordt, om de toeristen in dit jaar naar Nederland te krijgen. Als in 't voorjaar de oorlog tusschen de groot© mogendheden uitbreken mocht, ja, dan kunnen wij gezamenlijk al onze Plannen 1913 wel in de groote kast der onvervulde wenschen bergen, maar waarom zouden we pessimis tisch wezen voor den tijd 1 Dan liever gesteund op het voortduren van den vrede, die als een gezellig oud huis- meubel in de laatste jaren al zoo vaak een duw en een barst gekregen heeft, maai- nog nooit gebroken is. Zelfs de groote spoorwegmaatschap pijen in ons land zijn uit haar slof geschoten en hebben besloten, in Juli, Augustus en September abonnemen ten voor acht dagen op hoar voor naamste lijnen uit te geven. Nu zal, denk ik, ook menige Nederlander er aardigheid in hebben, acht dagen lang zijn eigen land te gaan ontdekken naar den Rijn of naar Zwitserland kom je gauw genoeg, maar er meet een aanleiding wezen om je geboorte land te bezoeken welnu, die is er nuhet goedkoop© achtdaagsche abonnement. De groote zorg is dus niet, dat er geen vreemdelingen zullen komen, maair dat er te veel zouden kunnen komen voor de gelegenheid tot onder dak, die wij in Nederland bezitten. Wij zijn niet, als Zwitserland óf do veelbereisde streken van Germanje, een hötel-land en ons logies loopt gauw vol. Daarom is de Centrale Commissie er op uit, om gelegenheid tot onderkomen te zoeken buiten de groote centra, daar het.lang niet on mogelijk is, dat wanneer Amsterdam en Den Haag vol zijn, de reizigers ko men afzakken naar* Haarlem en om geving Zand voort en Bloemend an 1. Des te beter, wij wachten den stroom, en het goudsldb, dat hij achterlaten zal, en hopen, dat do hotelhouders, over wie wel eens geklaagd wordt, de reizigers niet zullen afschrikken van een tweede bezoek, door hoog© prijzen to vragen. Kippen met gouden eieren worden nog altijd geslacht en nog altijd is dat onverstandig. „Ik ont moette", zoo verteld© een Nederlan der, „in den trein ©en Franschman, die op weg was naar St. Petersburg en zich er over beklaagde, dat er in Rusland zulke hooge prijzen werden gevraagd. „Maar", zoo voegde hij er bij, „daar zou u als Hollander zich zeker niet over verwonderen"." Of er ook een bijtende criliek lag in die paar woorden en of we ons ook moeten voorhouden dat bekende rijmpje In matters of business the fault of the Dutch Is giving too little and asking too much, De fout van de Nederlanders in za ken is, dat zij te weinig geven en te veel vragen. Maar ik kom nog even op de pret terug. Zóó stemmig is het Comité voor gen hebben van den buit? Van den buitvan wolken buit Wel, Holmson zal toch wel een goede som voor het stuk barnsteen ontvangen en gij uw deel daarvan ge- liad hebben. Wat praat gij van barnsteen 7 vroeg Bertha kortaf. Bezit gij dan niets, volstrekt niets vroeg Metzier op somberen toon. Drie honderd franken, die ik niet hel werk mijner handen verdiend heb, amtwooixlde Bertha. Dan kunnen we natuurlijk niet vluchten en de zaak blijft zooals ze is. hernam MoUlor. Dus ge zult als getuige op treden? vroeg Bertha met nadvuk. -- Natuurlijk zal >k wraak nemen. Plotseling namen Bertha's oogen een bijzondere uitdrukking aan, toen zo oog'enblïkkelijk daarop antwoord de Welnu, ik zal zorgen, dat er geld komtwacht nog twee, hoogstens drie .dagen hoeveel is er noodig Ja, hoeveel hernam Metzier, torsluiks oen blik op Bertha werpen de. Ik moet u zeggen, dat ik niet voornemens ben, wanneer ik zooveel wam». met u een sober leven te leiden. Vijftig duizend francs zouden wij ten minste noodig hebben. Vijftig duizend francs? Dat is Plan 1913 niet, of het ziet wel graag, dat door het bestuur van de Haarlem sche Handelsvereeniging pogingen worden voorbereid, om een feestweek ln Haarlem te houden, voornamelijk bestemd voor de ingezetenen zelf en voor de omgeving, de laatste zoo ver mogelijk opgevat. Ik vertel niets nieuws, wanneer ik zeg, dat de Handelsvereeniging bezig is, daarvoor de medewerking van velen in 1e roepen en binnenkort een bijeenkomst van afgevaardigden van veree.mgirig.en beleggen zal. Zij moge daarop succes hebben, want er is gec-n beter afwisseling van een jaar hard werkens, dan een paar dagen van jool. En ik mag van het Comité, van het ernstige Comité dan, wel vertellen, dat het nog plannetjes, die ik niet noemde, in de maak heeft, maar die naderhand wel zullen blijken. J. C. P. Buitenlanascis Overzicht D© BalStan-vuSkaan, Turkije geeft toe; üe vrede ls verzekerd! Men mag nu wol aannemen dat de Turksche regeering zal toegeven en op de eisehen der Balkanstaten vrede sluiten. Maar de Turk doet 't gedwongen. Op velerlei manier is de Turk dooi de groote mogendheden gedwongen. Ook van de zijde van Rusland. Deze Russische bedreiging werd door den minister Sasonof deze week mondeling tot den Turksclien gezant te Petersburg geuit. Met een verwij zing naar den politieken en financiec- len toestand in Turkije zei Sasonof, dat de Porte onmiddellijk vrede moest sluitenzoo niet dan zou Rusland ge noodzaakt zijn toe te geven aan d~en druk der openbare ineening en een bezetting van Armenische vilajets en een vlootbetoogïng vooy den Bospo rus overwegen. Een soortgelijke verklaring legde de Russische gezant Maandag te Kon- stantinopel bij den Turksclien minis ter af en de Russische gezantschaps- atlaché bij den grootvizier. Tegenover zulk een bedreiging kon dc Porte niet langer stand houden. De „Neue Freie Presse" juicht: De vrede is verzekerd. De ministerraad besloot, behoudens nadere goedkeu ring door den Sultan, een der vrede lievende raadgevingen le aanvaarden. De beslissing zal Donderdag aan de gezanten der mogendheden wordeu meegedeeld. De gezanten der Balkanstaten te Londen zullen dus geen gebruik be hoeven te maken van de machtiging, om tot het hervatten van de vijande lijkheden te besluiten. Hot plan was, zoo hel Turksche antwoord op de nota der mogendheden niet volkomen be vredigend uitviel, Vrijdag 24 Januari ■den wapenstilstand op te zeggen, en op 31 Januari den strijd te hervat ten. Dit zal niet noodig wezen. Want de vrede zal verzekerd we zen, voordat deze week ten einde spoedt. De gedelegeerden te Londen kunnen, zoodra het antwoord van de Porte aan de gezanten der mogend heden bekend is, de onderhandelingen hervatten. En dan kan de vrede in den Bal kan in enkele dagen zijn tot stand gekomen. Maarer is nog genoeg le rege len over! De AJbaneesche quaestie zal nog zorg genoeg verschaffen, temeer daar Rusland Servië toch wel schijnt te steunen. En de tusschen Roemenië en Bul garije hangende quaestie is ook nog niet geheel in 't reine. Turkije vraagt vergoedingen voor 'l toegeven. Turkije zal aan de mogendheden in haar antwoord op de nota de vredes- eischen in beginsel aanvaarden, maaf 't vraagt: le. hoe wil men de Moliammedaan- sclie belangen in Adrianopel hand haven, b.v. de moskeeën en graven van oud-vorsten? 2e. hoe wil men maken dat Turkije de kust van Klein-Azië kan bescher men als 't afstand moet doen van de eilanden in de Aegeïsche Zee? 3e. hoeveel geld willen de mogend heden Turkije leen en om hervormin gen in Klein-Azië door tc voeren. De eerste vraag is wel gemakkelijk te j beantwoorden, dc heilige gronden blijven onder souvereiniteit van den Sultan. Maar hoeveel men Turkije wil leeneD, dat is een moeilijker quaestie. De bank is niet heel se cuur Turkije wil blijkbaar ook geen oor logsschatting betalen. In Turkije is 't vrij rustig. De oor logspartij begint te zwijgen, ziet t geen kleinigheid, maar, dat is te veel; ik zie eeeukans, die som bijeen le krijgen, riep Bertiia verschrikt uit. Ja, ik heb waarlijk niet te veel gezegd, hernam Metzier. Nu, ik zal trachten liet bij elkaar t© krijgen, antwoordde Bertha. Wanneer krijg ik zekerheid, hoe de zaken staan vroeg Metzier. Morgen of overmorgen maai' waar moet ik hel antwoord adressee- ren Eenvoudig: „Metzier, hotel Bel- ievue, Dieppe". Dan is de zaak in orde, sprak Bertha. ■Metzier reikte haar de hand tot af scheid, maar Bertha scheen dit niet te zien. Krijg ik geen hand tot afscheid V vroeg hij. Die behoef ik u nu nog niet ie geven, hernam zij kortaf. Een bittere lach speelde om den mond van Metzier, ofschoon hij den schijn aannam, dat hij vergenoegd en wol gemoed haar verliet. Toen hij het huis verliet, kwam juist La Grange van de tegenoverge-1 stelde zijde aan en trad de woning van madame Colbran binnen. De po- litie-beainbte zag den heer Metzier 6cherp oari, keek hem nog eenige oogenblikken na en schelde toen "hij zijn zuster aan. De portier opende de deur. nutleloozé van voortzetting van den oorlog in, temeer nu de vlootactie weer gefaald heeft. De Nationale Vergadering in Kon stantinopel werd gisteren door 80 personen bezocht. De wijze heeren spraken zich uit voor 't sluiten van den vrede, nadat eerst een overzicht was gegeven van den toestand, van 't leger, van de vloot 6n (vooral!) van de geldmidde len. 't Vlootgevecbt. Omtrent het jongste zeegevecht tus schen de Grieken en de Turken, waarvan de beide officiëele lezingen, zoozeer uit-elkander loopen, wordt liet volgende uit Konstantinopel aan de „Berliner Morgenposl" geseind: De officiereu van het Russische stoom schip „Odessa" brachten als ooggetui gen van den zeeslag, de eerste bijzon derheden over de nederlaag van de Turksche vloot. Deze vloot werd des morgens bij Imbros door de Grieksche vloot van twee kanten aangevallen. Een Grieksch oorlogsschip vuurde 'n goed gericht schot tegen het admiraal schip „Torgaet Reis", dat, door zes granaten ernstig getroffen, spoedig den terugtocht aanvaardde. liet gros van de Turksche vloot volgde, door den vijand achtervolgd en beschoten, doch zich dapper werend, in de groot ste wanorde. Men zag, dat van de 9 Turksche schepc-u slechts 8 onder de bescherming van de kustbatlerijcn naur de Dardancllen terugkeerden. Verschillende schepen konden niet meer bestuurd worden en dreigden om te slaan, 's Avonds ging het ge rucht, dat twee schepen gezonken wa ren en drie op het strand gezet." Be Hamidie". liet Turksche oorlogsschip „Hami die" is te Suez teruggekeerd, maar weigert gevolg te geven aan den wensch der Egyptische regeering om de haven te verlaten. Nader wordt evenwel uit Kaïro ge seind: üe regeering machtigde den com mandant van de „Hamidie" om gedu rende vier dagen in de haven van Suez te blijven onder voorwendsel de ernstige averij te doen herstellen. In werkelijkheid wacht de commandant orders uit Konstantinopel. Volgens de bladen doorzocht de be manning van de „Hamidie" een Rus sisch schip tusschen Syra en Egypte en legde beslag op suiker en conser ven als contrabande. Van deoorlogsvelden. Dezer dagen hebben de Servische troepen aan de Adrjatische Zee ver schillende aanvallen van de Maiisso- ren en Mirditen moeten afslaan, waarbij 180 Serviërs sneuvelden. Uit Tirana en Kroja werden ijlings twee bataljons met berggeschut ter hulp gezonden, waarop de Malissoren zich in .het gebergte terug trokken. Reide bataljons lieten zich verleidim den vijand te vervolgen .tot bij Vinjalli: zij werden toen 's nachts door de Mir diten overvallen en volkomen versla gen en uiteengedreven. Zeshonderd Serviërs bleven op het slagveld liggen, de rest vluchtte met achterlating van trein en geschut. Tnsschsn Oostenrük-HongarUe en Serv.8. Servische voorzorgsmaatregelen. Uit Belgrado wordt geseind, dat alle met verlof zijnde officieren be vel hebben gekregen zich onmiddel lijk bij hun onderdeel te melden. Te Saloniki werden tien houwitser- batterijen en twaalf batterijen veld- nrlillerie, uit Frankrijk aangekomen, ontscheept. Allerlei. De kiesrechthervorming in Hongarije. De regeeringsparlij koos graaf Khuen licdervary tot president. Tij dens de bijeenkomst deden verschil lende sprekers uitkomen, dat de par tij eenstemmig is wat de kiesrecht- hervorming aangaat. Wat de bedreiging met algeineene staking aangaat, zei de minister-pre sident, dat onmogelijk is daarop ln te gaan, men poogt op tlie wijze pres sie te oefenen cp het parlement. Te genover de algemeene staking zal de regeering- de wet krachtig en zonder ecnig voorbehoud toepassen. Geen Skandinavische entente. In de Kamer betoogde de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, in antwoord op een desbetreffend© vraag van de oppositie, dat de door Zweden, Denemarken en Noorwegen on der tee kende verklaring aangaande wederzij dsclie neut ral itei tsbepalin- gen. volstrekt geen Skandinavische entente of bondgenootschap betee- kende. De onderteekenaars namen ook niet de verplichting op zich el kanders neutraliteit te deen eerbie digen. Hoe heet die heer, welke zooeven dit huis verliet vroeg La Grange aan den portier. Dat is dezelfde man, die zich eerst Muller noemde en later bleek Metzier le heeten, zooals madam© Col bran zeide. Hij moest juffrouw Pitter spreken en is geruimeu tijd bij haar geweest. Zonder verder- iets te zeggen steeg La Gra nge de trap op, die naai' de ka mer zijner zuster leidde en klopte aan. VIJFDE HOOFDSTUK. Madame Pompeja bevond zich we der bij haai' advoeaat, den heer Gas ton Bernard. Hij zat zeer son aise in zijn ka mer op de sofa en zus met welgeval len r.aar de prachtige diamanten aan zijn ring, waar het licht der zon op viel en daardoor een prachtig effect te weeg bracht. Madame Pom po ja zag er zeer opge wonden uit en maakte aJs gewoonlijk door haai' veelkleurig toilet een zot figuur Maar meneer, dat is toch ver schrikkelijk liet is om razend te wor den verbeeld u, daar werd mij he- denniorgen een schrijven van den na volgenden inhoud toegezonden, van wege de rechtbank en slechts 'n paar woorden, precies of 't geen zaak van Wel betec-ker.de de verklaring hei begin van een betere verstandhou ding tusschen de drie volkeren. Uit Mexico. Te Washington zijn alarmeerende berichten ontvangen betreffende een nieuwen, zeer uitgebreiden opstand in Zuid-Mexico. Gehuchten en boer derijen zouden zijn geplunderd. vrou-| wen als gevangenen meegesleept. De regeering schijnt onmachtig 1>e zijn. Een oorlogsschip der Vcreenigde Staten, zal waarschijnlijk naar Vera Cruz gezonden worden. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninkl. besluit is luit. ter zee le kl. M. W. Schaly, op verzoek, met 23 Jan. eervol ontslug uit den zee dienst verleend, en zijn niet ingang van dien datum bevorderd: tot kapt.- luit. ter zee, luit. ter zee le klas W. F. van Erp Taalman Kip en iot luit. ter zee le klas de luit. ter zee 2e kl. L. M. J. Gregory en W. E. Wolterbeek Muller. Bij res. zijn gesteld ter beschikking van den G.-G. van Ned.-Indië: II. Nij- boer, K. Th. Mollen, F. A. A. Fröüch, S. Oppenkamp, J. Tl. Claessen en M, V Roelofs, om te worden benoemd tot ond. 3e kl. bij het openb. Eut. L. O.; J. C. Sonneborn, ten einde voorl. tijd. werkzaam te worden gesteld bij het dep. van gou vernemen Isbed rij ven te Batavia, c-n P. Meen, F. Rem bonis, J. Oh. Ph. Schwencke en C. Ham, ten eind© te worden benoemd lot tele-j phoonopzichter, de eerste drie betreft der Isw kl., laatstgen. 2de kl. Bij beschikking van den Min, v Binnenl. Zaken is de toelating vaaW. H. Iclzerda, te 's-Gravenhage, als pri vaat. doe. aan de Techn. Hoogesehool, tot hel geven van ond. betreffende de photographic, op verzoek ingetrok ken. Bij beschikking van den Min. v. Landb. is, met ingang van 20 Jan., aan mej. K. J.«Hocke, Brouwersha ven, op verzoek, eervol ontslag ver leend als schrijver in alg. dienst bij de Rijksverzekeringsbank. VAN ONS ROODE KRUIS. Uiteen partlcul ere correspondentie van een Duitsche, te Saloniki ge trouwde dame. mevrouw Hadji Laza- ro, gob. Von Stein zu Nord und Osl- heim, welke dame een werkzaam aan deel heeft in het Hulpcomité voor noodlijdenden en vluchtelingen te Sa loniki verneemt liet. Ilbld.: Ons comité heeft de zorg voor 23.000 noodlijdenden en uit Holland zijn ons groote geldbedragen telegra- plüseh overgemaakt. Hiervoor is ons comité teu zeerste dankbaar. Vol lof zijn wij over de zóó complete uitrus ting en de werkwijze van de IIol- landsche Rooöe Kruis-ambulance, I zoodat geen der andere ambulances rncl haar kunnen wedijveren. Dat de vlag met eere over deze ge teisterd© landen mag waaien, dat hel Kruis niet door de Christenen ont- eerd moge worden, dat het Christen dom zich door krachtdadig, onpartij dig hulpbetoon moge doen kenmerken is de groote zorg van het comité. En juiist de waardige, onpartijdige wij ze, waarop de Hollanders hun hulp verleenen, wordt hier ten zéérste ge prezen. Hei zul velen aangenaam wezen nogmaals te vernemen, hoe de Hol- landsche hulp gewaardeerd wordt en hoe dankbaar de garen voor zieken en noodlijdenden wordon besteed. Uit Tsjorloe is te Arnhem een briefkaart d.d. 3 Jan. ontvangen van dezen inhoud: lk heb üe chirurgie verruild tegen de interne geneeskunde, eu behandel in een moskee 100 zieken, in een daarnaast liggend typhushuis 30 meest zware typkualijders. De lüer reed9 aanwezige geneesheenen plegen te 12 uur 's middags hun dagtaak te eindigen en wat te gaan wandelen. Ik zie daar geen kans toe. Met het eten wordt ontzettend ge knoeid, zoodat ik dat zelf moet con troleeren. lk heb een huis „gevonden" met 50 zieken, zonder medicijnen, ge durende 20 dagen halve porties eten, zonder diagnose, zoDder eontroLe. En liet moet hier nog veel erger geweest zijn! In de laatste week is geen posi be zorgd. Allerlei geruchten omtrent vrede liet hoogste belang was, een erfenis te ontvangen of er eene te verliezen „Madame, daar er zich zonder twijfel een rechtmatige erfgenaam heeft op gedaan in den persoon van Johannes Holmson—La Franca, zijn al uwe vermoedelijke aanspraken op de erfe nis-La Franca vervallen." Mijne aan spraken vervallen, is dut billijk, is dut rechtvaardig Daar eisch ik be wijzen voor; men kan zóóveel praten, muur dat bewijst nog niets, bewijzen wil ik zien, en.... Mijn waarde dame, viel de •heer Bernard liaar in de rede, wees toch een weinig je bedaard, de recht bank kan niet anders, dun naar be vind van zaken handelen. Maar wat hebt gij dan toch in t proces gedaan? vervolgde Pompeja driftig, dat zou ik wel eens willen weten kon ik het proces niet alléén verliezen Daar heb ik waarlijk geen hulp bij noodig Zeer zeker, waaide dame, ge zoudt dit even goed als ik verloren hebben. En nu viel de Creole hem toornig in de rede. Nu, mijne geëerde dame, ver volgde de heer Bernard met een zeer vriendelijk lachje, misschien zult ge wel zoo goed zijn u le herinneren, dat ik u deze mogelijkheid volstrekt niet als onmogelijk heb voorgesteld- Ik heb het u van den beginne af aan en oorlog gaan rond, Troepenmassa's trekken heen ea weer. F.©» onzer chi rurgen heeft bij eeue opc-ratie zijn vinger geïnfecteerd: het gaat hem goed, doch 't is toch lastig. INDISCHE DIENST. Voor den dienst ln Nederlandsch» Indic zijn bestemd om te worden be noemd tot a. administratief ambtenaar J. A.- H van Leeuwen, te 's-Gravenhage, G. A Kaslelijn Ie Leiden, F. H. Nieu- wenliuijzen te Leiden, J. C. de Klerk te Leiden, W. A. van der Capellen te Leiden, N. Beets t© Leiden, Th. A. Ul- jee te leiden W. van der Werft te Nijmegen, G. M. Wigman te 1-eeuwar den, J. Jongejans te Leiden b. onderwijzeres der 3de klasse bij het openbaar Europeesch lager onder wijs, de dames: G. Ancma t© 01st, K. Swerms te Amsterdam, \V. M. Sene- chal te 's-Gravenhage, A. M. W. II Antonijsen te Beverwijk. 11. van Klee f te Enschedé, A. M. Schuitcuiaker te Amsterdam VIVISECTIE. In het Comité tot beperking dof vivisectie heeft zich bereid verklaai-i zitting te nemen professor dr. C. C. Uhlenbeck te Leiden. BEGRAFENIS MINISTER REGOUT. Na te ongeveer G uur van de R.-K. begraafplaats naar het Stnatsspoor- stalion te 's-Gravenhage te zijn over gebracht, werd Woensdagochtend le 7 uur 17 minuten liet stoffelijk ovcr- sclio^ van den minister van justitie, mi'. E. R. II. Regout, naar Maastricht overgebracht, om daar in den grafkel der der familie le worden nedergela- ten. De overbrenging ging zonder eenig verder ceremonieel. In den gewonen reizigerstrein be vond zicli alleen een den Minister van Waterstaat en zijn familie aan geboden salonrijtuig, hetzelfde waar in weinige maanden geleden de thans ontslapen Minister niet zijn overige ambtgenooten welgemoed de speciale reis naur Limburg maakte tot hei brengen van een bezoek aan de mij nen. Het salonrijtuig werd onmiddel lijk voorafgegaan- door den, geheel tot rouwvertrek ingerJchten, goede- renwaggon, waarin de kist niet het stoffelijk omhulsel was geplaatst. Ondanks het vroege ochtenduur en liet ongunstige weer, waren nog vr:j velen op het perron getuigen van liet vertrok van den trein. Te 12.26 uur stoomde de trein te Maastricht binnc-n. Op het perron wa ren aanwezig familieleden, jhr. Van der Maesen de Sombreff, lid der Eer ste Kamer, de burgemeester van Maastricht en de commandant der marechaussee. De stoel, bestaande uit een lijkwa gen en zc-s volgrijtuïgen, begnf zich door de stad. waar alle lantaarns brandden met rouwfloers omkleed, veel vlaggen halfstoks hingen met romvwimpèl en op vele plaatsen liet licht ontstoken was. Voor liet Jezuïe tenklooster, waar de Btoet passeerde, waren de priesters opgesteld. Op het kerkhof waren aanwezig de Commis saris der Koningin, graaf de- Geious, kamerheer in buiiengevvenen dienst, de rector der Jezuïeten, de rechter lijke macht, het dageliiksch bestuur, vele familieleden en belangsteltenden. Mgr. Meuten en de pastoor van Oud-Vroenhoven, gingen op het kerk hof den stoet vooruit. Bij de groeve spraken genoemde geestelijken het gebed Daarna drukten de aanwezi gen de hand van minister Rcguut en was te haiftwee de plechtigheid afge- loopen. Een groote menigte was op gesteld in alle straten. STAKING. Ongeveer 40 losse werklieden, werk zaam in de rijstpellerij van de firma C. M. van Sillevoldt atui den Honin- gerdijk te Rotterdam, hebben vol gens de ,.N. R. Ct." wegens een loongeschil het werk gestaakt. Hier door kan bet vaste personeel, er werken in 't geheel 80 metischen in de fabriek, niet werken, waarom de firma de rijslpellerrj pasloten heeft totdat er zich voldoende los personeel aangemeld zal hebben om met de iu dienst gebleven vaste mc-nschen liei werk voort te zeiten. DIEVEN. Onderwijl bij druk bezoek Zondag avond bij gelegenheid der kermis de muziek in liet café M. bij de mijn te Hoensbroek lustig speelde, wisten dieven, naar de L. K. meldt, onge merkt naar boven te sluipen, waar zij uit oen kast een belangrijke som gelds ontvreemden. Naar men aan het blad mededeelt, wordt aan papie ren geld en specie een bedrag va a f 600 vermist. VECHTPARTIJ. Door de marechaussee is naar Arcs hem overgebracht de 17-jarige 11. YY., verdacht bij een vechtpartij te Groes- beek den 22-jarigen P., uit Eist, ver- gezegd een proces is een hazardspel, het hangt van honderden toeval lige omstandigheden af, om het i© winnen of te verliezen en gij hebt het nu verloren. Neen, gij, ge hebt hot mij doen verliezen, riep Pompeja uit. Natuurlijk, mijn best© dame, hernam de heer Bernard met een te vreden glimlachje. Ik ben de oor zaak, dat deze La Franca bestaatik liet dezen La Franca hier aan de kust drijven en bovendien liet ik hem nog in arrc-st nemen, voegde hij er lachende bij, terwijl hij eiken zin af brak door een licht trekje aan zijn fijne manilla, welke een heerlijken geur door het vertrek verspreidde. Neen, dat is zotteprauidaarvoor ben ik niet hier gekomen, riep Pom peja woedend uit. neen, gij liebt geld willen verdienen, anders niet, 'i was u te doen om de duiten, zoo is het, zeide ze, van woede opstuiven de en mot haar vuist op de tafel slaande. (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5