NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang No. 9078 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 24 JANTJAHI 19*3 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTE NTlfiN: lt per DRIE maanden: ^an 1—re8e,s 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J J-2U <£ril Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen tn den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) Af Advertentiën vaft Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. oer plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 W50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. s OeiSustreerd Zortfagsbla'd, 'voor Haarlem* I OSIH Redactie en Administratie: Groofe Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600en der Administratie 724. Uitgave der Yennootscïiap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefecnnunimer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. AL/TA Wirmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 25 JANUARI. Sclrcfawburg: Bioscoopvoorstellin gen. De Kroon: LIederenavond Corry Nera, 8 uur. Brongebov.w: Na Arbeid Kunst, Uitvoering. 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Apollo-Tbeater: Bioscoopvoorstél- lingen. OM ONS HEEN No. 1S55 Be" en misiianfleling. Twee verschillende woordenbe handeling en mishandeling. Toch kan hot eerste het tweede zijn. En dat deze verwisselbaarheid nog niet altijd wordt ingezien, blijkt uit vele gevallen van dieronbehandeling, die inderdaad op mishandeling neerkomen. Menige eigenaar van een hondekar zal toe geven, dat hij zijn trekdieren mis handelt wanneer hij ze afrost met het dikke eind van de zweep, maar niet wanneer z© een zwaaien last trekken of te lang loopen dan zijn ze immers in beweging en laten geen gel did hooren Ja, dat laatste vooral, zo uiten och niet. Maar een dier geeft niet gauw kreten van pijn. Als dat anders was zou, vrees ik, de atmosfeer trillen van hun noodgeluid, want wij behan delen hen raar en tegennatuurlijk honden, katten, paarden, vogels, en dat nog wel dikwijls om hen mooier te maken, om hun het bestaan te ver gemakkelijken, wel te verstaan in ons oog. Konden de stomme schepsels spreken, dan zouden ze zeker vaak smeoken,,baas, laat mij maar zoo als ik ben, de natuur heeft haar goede redenen gehad met mij zóó te laten groeien en ontwikkelen, en niet an ders uw verbetering is mij lastig of pijnlijk". Maar ze zwijgen en ondergaan. Een van die staaltjes van behan deling vind ik gesignaleerd in het Weekblad voor Dierenvrienden, dat onder redactie van een achttal dames en hoeren te Amsterdam, Rokln 55, verschijnt De schrijver K. heeft het over het scheren der paarden en zegt daarvan o. a. Nu hol koude jaargetijde weer is ingetreden en de mensch zijn winter jas en andere beschuttende winter kleren voor den dag haalt en aan trekt nu de koetsier en voerman zich ir.. een extra jas wapent en de heerenkoetsier op den bok zit met een mantel met bont gevoerd en straks als het vriest tot over de ooren in een pels wordt gestoken; nu, het is eigenlijk een gekke geschiedenis, nu gaat de mensch. die zoo uiterst zorg vuldig voor zich zelf zorgt, het dier de hem door de natuur gegeven win terjas uittrekken. liet is nu de tijd van het. paarden- scheren, ullhans men ziet de dieren reeds hier en daar geschoren van de reis komen. Enkel© paardenbezitters wachten liever nog een poosje tot het nog wat kouder is. Hoe het ook zij, het is nu eenmaal een dwaze mode- manie geworden, den paarden do dek- haren te ontnemen, de natuurlijke beschutting tegen koude en andere Invloeden to verwijderen. Is dat nu eigenlijk niet een gekke geschiedenis Waar de natuur zelf voor winter-en zomerkleeding voor het paard zorgt, en dus ook door verharen de overtol lige haren in het voorjaar weer ver wijdert, daar treedt do mensch op om de natuur te wijzigen en in zijn betweterij liet paard van zijn winter vacht te ontdoen, kan het gekker Tot zoover de heer K., die deze ge woonte toeschrijft aan misplaatste mooivindorij en gemakzucht, omdat een geschoren naard gemakkelijker schoon te houden is, dan een, dat de winterharen heeft behouden. En is het soms nuttig en noodig, dat paarden worden geschoren, bijvoorbeeld wan neer ze in de dikke vacht last krijgen van parasieten of aan huidziekte lij den, welnu, dan moeten ze, zelfs in den stal, goed toegedekt worden, en moet niet maar, alleen wanneer gedurende het werk stilstaat, losjes een deken of de jas van den koetsier er overheen worden gegooid. Dit en zooveel andere dingen zijn van belang in het leven van een dier, dat immers toch ook een leven is. Wij mensehen weten immers wel, hoe vaak het kleinigheden zijn, die ons beslaan veraangenamen of.... anders om. In dat opzicht staat hot met een dier niet anders. In datzelfde weekblad vind ik daar omtrent een zeer juiste opmerking Het komt dikwijls voor, dat stukken glas, spijkers, scherven of puntige steenen op de straat liggen. Trekdie ren trappen hier dikwijls in en ver wonden zich den voet. Gaan de dieren ■er steenen, dan geeft hun de wagen een pijnlijken ruk. Wanneer men derhalve niet schul dig wil zijn aan de pijnen der dieren, dan moet men dergelijke zaken niet achteloos wegwerpen, terwijl men zeker een goed werk verricht, om bij bevinding van dergelijke onregelma tigheden op straat, deze te verwijde- De bedoeling is boter dan de vorm i we zeggen er licht van„natuur lijk, zoo moet het ook wezen, waarom hebben we dat niet vroeger ingezien?" Ja juist. In onze huiskamer zou een stuk glas of steen geen oogenblik blij ven liggen 't is maar de quaestie van een geringe attentie, om ongerechtig heden op straat even naai' den kant van den weg te duwen, slaan of schoppen, waar ze niemand hinderen en door de reiniging, als ze langs komt, worden weggenomen. Uetzelf !e weekblad geeft een heel merkwaardig staaltje van wat die zelfde dieren, waar wij dikwijls zoo gedachteloos-wreed mee omspringen, voor ons doen Een geleerd© liad de slechte ge woonte, dat hij bijna eiken avond, als hij reeds te bed lag, las. Somtijds sliep hij van vermoeidheid in, zonder de kaars, die op de toiel naast zijn bed stond, uitgedoofd te hebben. Tot zijne verwondering vond hij echter eiken ochtend, als hij ontwaakte, de kaars zorgvuldig uitgedoofd, hoewel hij stellig wist, dat hij ze had laten branden en er zich buiten hem geen mensch in de kamer bevond. Toen hij eens de kaars nauwkeuriger bezag, bemerkte hij, dat ze niet uitgeblazen, naar als met de vlakke hand neerge drukt was, Nu viel het hem in, dat zijn hond, die alle nachten naast het bed lag, dit kunststuk wel kon gedaan hebben. Om dit met zekerheid te we ten te komen, las hij den volgenden avond weer in bed, maar slechts een korten tijd en hield zich toen, alsof hij ingeslapen was. Het duurde niet lang, of de hond kwam aan het bed om te zien of zijn heer sliep. Daar hij geen© beweging bemerkte, sprong hij, van den stoel op de tafel, lichtte een voorpoot op en drukte de brandende kaars voorzichtig meer. Toen hij dit gedaan had, klom hij weer naar bene den en ging op zijn gewone slaap plaats liggen. Ik hoop, dat de redactie van het Weekblad voor Dierenvrienden mij er niet scheef om zal aankijken, dat ik wat veel aan haar courant ont leende. Het diende (en dit zij mijn excuus) ook om de aandacht er op te vestigen; abonneeren kan men zich niet, want de verspreiding is gratis, maar wel lid worden van de vereeni- ging tot verspreiding van lectuur tot bestrijding van dierenmishandeling, met een minimum contributie van 50 cents. Het adres gaI ik op en naar ik hoop zal menigeen zich geroepen voelen, het nuttige werk te steunen.Van ziekelijke overdrijving, die zoo vaak in deze soort lectuur te vinden is, heb ik in de nummers van het weekblad, dat ik onder de oogen kreeg, geen spoor aangetroffen, J. C. P. Stadsnieuws Ons is gc-bleken, dat een occasio nal correspondent, nog wel een lid van ons eigen personeel, kleine berichtjes overschreef uit de Nieuwe Haarlemsclie Courant en ens die daar na als eigen mededeelingen aanbood. Zooveel bobben wij te lezen, dat dit ons aanvankelijk ontging, totdat wij het Donderdagmiddag opmerkten. Natuurlijk ii bet jonge mensch on middellijk ontslagen. Aan de directie van de Nieuwe Haarlemscho Courant bieden wij bij deze onze verontschuldiging aan. CZAAR EN TLMMERMAN. Men schrijft ons Het is een zwaar werk, dat de heer J. de Nobel op zich heeft genomen, het opvoeren van een cpera als deze vor dert heel wat. Het is inet alleen mu ziek en zang, die goed moet verzorgd, ook aan het spel moet veel geadan worden en dan komt nog het tooneel- décor. Toch gaat alles naar wensch, de heer De Nobel kan op veel goede medewerking staat maken. Zoo wordt o. a. aan de tooneelbenoodigdheden veel zorg besteed. Het schip, waarme de de Czaar naar Rusland vertrekt, vaandels en banieren voor den op tocht, ai les is geheel nieuw en keurig gemaakt. Waarlijk, zooveel moeite en zorg verdienen beloond te worden met een goede opkomst. Het is te wenschen, dat alle plaatsen in den schouwburg bezet worden. DRANKBESTRIJDING. Voor de afd. Haarlem van de Chr. Nat. Geheelonth. vereeniging hield gisterenavond Ds. P de Haas, vit Purmerend, een lezing met het onder werp „God wil het". De talrijk op gekomen aanwezigen werden eerst toegesproken door Ds. A. J. Montijn. terwijl daarna het Gereformeerd Zang koor „Door Zang Vriendschap" di recteur de heer J. Luttik, op zeer ver dienstelijke wijze en belangloos ecD lied ten gehoore bracht. Ds. de Haas begon met de ramp der „Titanic" in herinnering te brengen om daarna te bespreken de gezonken levens, die liggen op den bodem van het jeneverglas. Spreker schetste daarna het lijden der vrouwen en kin deren van de dronkaards en zeide dat de vrouw van den drinker wordt ge roosterd op het braadspit der beproe ving. Geld te geven in zulke gezinnen is hoogst gevaarlijk, daar dit de drankzucht, van den man nog meer opwekt. Geholpen moet er worden, maar men doe het practisch en oor deelkundig. Vervolgens bracht spre ker zijn onderwerp over op het ter rein der christen-geheelonthouding De verschillende bezwaren tegen de geheel-onthouding werden door Ds. de Haas op do bekende wijze weerlegd en hij vroeg aan hen. die zeggen dat de kasteleins broodeloos zullen wor den. of ze dan ter, pleiziere van den herbergier drinken. Hij meende van niet, evenmin als dat iemand, die in geen jaren een dokter noodig heeft gehad, zich ten genoege van den geneesheer een been zal stuk slaan. Na nog een ernstig en opwekkend woord, eindigde de spreker zijn voordracht, die met bijzondere be langstelling was gevolgd en tot resul taat had, dat verschillende aanwezi gen weder de onthoudersbelofte tee kenden. Het zangkoor gaf tot slot nog een nummer. De volgende week houdt de afdee- ling een ledenvergadering, o.m. tot liet instellen eener commissie ten ba te der verpleging van drankzuchtigen. Ongeval. Donderdagmiddag omstreeks half vijf had do draaier W. v. Kampen, werkzaam in de afd. wielendraaierij van de Central© Werkplaats der II. S. M. het ongeluk met zijn linkerhand tusschen de draaibank bekneld te ra ken, met het gevolg, dat dit lichaams deel zoodanig verwond werd, dat hij, na aan de werkplaats verhonden te zijn, zich voor verdere behandeling naar het gasthuis moest begeven. Stationsversiering. Bezijden Ihet tot mi.niatuurtuin.tje (herschapen stootblok aan den viaduct van den Jansweg z.g.n. Beynesspoor, heeft de firma lleiming, tuinlieden, Prinsen Bolwerk 52, een strook grond ontgonnen en als begin voor station versiering beplant; deze grond is af gestaan door de firma Beynes met medewerking der H. IJ. S. M. Het terrein zal door deze samenwerking een fraaien aanblik krijgen. STUKKEN VAN DEN RAAD. De Instructie voor ds Gemeente veldwachters. Men herinnert zich de motie-Thiel c.s., waarin opgekomen wordt tegen de bc-palingen in de instructie voor de Buitengewone Gemeenteveldwach ters in Noord-Holland, voor zoover die betreffen bet deelnemen aan den politieleen strijd. In deze motie wordt voorts betoogd, dat de Gemeente-amb tenaren en -beambten vrij bclvooren te zijn of zij de functie van buitenge woon gemeente-veldwachter al dan niet zullen aanvaarden en dat dege nen. die deze functie reeds waarne men, daarvoor kunnen bedanken. Do zaak der instructie is verleden week ook door den -heer Vliegen in de Tweede Kamer ter sprake gebracht. B. en W. meenen in hun praead- vies over deze motie, dat 'het niet juist is, dat art. 7 der instructie de deel neming uan het staatkundig leven verkort. Huns inziens houdt dit ver bod alleen dit in, dat de bedeelde per sonen geen werkd a d i g aandeel mo gen nemen aan den politieken s:rijd, dus dat zij zich daarbij met op den voorgrond mogen plaatsen. Dit ver bod voor politie-ambtenaren en -be ambten schijnt B. en W. volkomen op zijn plaats. De buitengewone gemeente-veld wachter kan o,p gepast© wijze aan zijn staatkundige gevoelens uiting geven. In de practijk is de/© opvat ting van B. en W. ook steeds de over- beerschende geweest. Voor 't geval de Raad niet instemt met do opvatting van B. en W., wij zen dezen er op, dat het hen niet ge- wensoht voorkomt, dat de motie— Thiel aangenomen wordt. Beter is zonder meer uit te spreken, dut de Raad het niet wensdbelijk acht, dat ambtenaren of beambten der ge meente de functie vaii buitengewoon gemeente-veldwachter waarnemen, zoolang dit artikel der instructie ge handhaafd wordt. De Burgemeester, als hoofd der politie en B. en W. zul len dan rekening houden mei de wen schen van den Raad. Onderwijs-voordracht voor school no. 8 ter versterking van het perso neel i. W. W. Weide, Kampen 2. D. de Boer, Schoten, en 3. L. E. Bak ker, Loenen aan de Vecht. De Vereeniging van bewaarders van scholen verzoekt den Raad om instel lingen van salarisverhoogingen voor de bewaarders van scholen. B. en W. stellen nu voor, hun sala ris te bepalen op 550 tot 050, beno vens vrij wonen, vuur en licht, met driejaarlijkse he verhoogingen van 50.—. Wie geen dienstwoning heeft krijgt daarvoor en in de plaats van vrij vuu.r en licht 208 per jaar. Voor de thans aangestelden wordt het salaris met de nieuwe verordening in overeenstemming gebracht. Dit sa laris zal niet minder dan 600 bedra gen. i Voorts krijgt de bewaarder van de u. 1. o. school B een wedde-verhoo- ging van ƒ300 en 100 ter tegemoet koming in de dagelijksche schoon maakkosten, zoolang de Burger avondschool in dit schoolgebouw ge vestigd is. De bewaarder A an de H. B. S. met 5-jarigen cursus krijgt ƒ200 meer dan het genoemde salaris, zoolang daal de Avondschool voor handelsonder wijs gevestigd is. De bewaarders van de mulo-scholen nos. 1 en 2 krijgen een Bedrag van ƒ100 por jaar, ter tegemoetkoming in de dagelijksche-schoonmaakkostcn. De It aze r ne b r a n d. liet gedeelte afgebrande kazerne al hier is thans zoover gereed, dat dit gedeelte eerstdaags weder in gebruik zal worden genomen. Men verwacht, dat nu eerstdaags do aanbesteding zal plaats hebben Aan den wederopbouw der cantine. „V o or uitgang". In de Woensdagavond gehouden vergadering van de muziek vereeni ging „Vooruitgang", kAvom o.m. aan dn orde de bestuursverkiezing, ont staan door het bedanken van den heer Hoffschlag als voorzitter, en den heer Pietzier, als commissaris. Door de reglementswijziging, wel ke had plaats gevonden, werd het bestuur tevens uitgebreid van 5 tot 7 personen. In de vacature van voorzitter werd verkozen de beer Van Es. in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer Zwart, als secretaris, werd gekozen de heer Hoffschlag. als com missarissen werden gekozen de hee- ren Westerhoven en v. d. Broeke, en als algemeen functionaris de heer I Muser. liet bestuur is thans samengesteld uit de heeren: Van Es, voorzitter, Hoffschlag, secretaris, Campagne, penningmeester, Tames, v. d. Broeke en Westerhoven als commissarissen, en Moser, algemeen functionaris. Medegedeeld werd nog dat het voor stel, indertijd gesteld op den be schrijvingsbrief voor de jaarvergade ring van den Bond van Arbeiders- Muziekvereenigingen, n.l. om voort aan bij concoursen, uitgeschreven voor Arbeiders-Muziekvereenigingen, de kosten aan deelneming verhouden, ponds-ponds gewijze te berekenen over alle deelnemende korpsen, thans bij referendum was aangenomen. Verlof Drankwet. Door B. en W. is ter openbare ken nis gebracht, dat is ingekomen een verzoekschrift van C. Hoekstra, geb. Vooren, om verlof, ingevolge art. 34 der Drankwet, tot het verkoopen van alcohol houdenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in het perceel aan de Generaal Joubertstraat no. 52. „DE BIG VAN HET 168STE" Aangemoedigd door het groot© suc ces, vorige malen behaald, heeft de directie van „Het VrOolijk Toonee!" besloten, nog slechts één enkoio be slist laatste opvoering ie geven van bet tooneelstuk „De Big van het 168ste", waarin het geheele gezelschap zal optreden. Brood- en Ko i f i e-u i t dee- ling. Hedenmorgen hebben 417 kinderen en 60 volwassenen deelgenomen aan de koffie- en brocd-uitdeeling. KRIJGSRAAD TE HAARLEM. In den Krijgsraad te Haarlem wer den heden uitgesproken de vonnissen inzake een milicien-soldaat van liet 7c Re giment Infanterie, in garnizoen te Amsterdam, vrijgesproken van de aanklacht van „dienstweigering"; een milicien-soldaat van het 7c Re giment Infanterie, in garnizoen te Amsterdam, wegens mishandeling en Wederspanninglieid. veroordeeld tot zeven dagen gevangenisstraf; een milicien-soldaat van het 7e Re giment Infanterie in garnizoen te Amsterdam, wegens tweede desertie, veroordeeld tot twee maanden mili taire detentie; een landvveerplichtige-kanonnier van de 17e compagnie Landw. Vesting Artillerie in het 21e LandwccrUislrict, tc Haarlem, vrijgesproken van de aan klacht van tweede desertie; een milicien-soldaat van het 10de Regiment Infanterie, in garnizoen le Haarlem, wegen6 het niet voldoen aan een oproeping voor den wcrkelijken dienst, veroordeeld tot drie weken mi litaire detentie; een milicien-soldaat van het 7e Re giment Infanterie, in garnizoen te Amsterdam, wegens dienstweigering veroordeeld tot zeven dagen militaire gevangenisstraf een huzaar van het 2e Depot Huza ren, in garnizoen te Haarlem, wegens eerste desertie, veroordeeld lot twee maanden militaire detentie een milicien-soldaat van het 7e Re giment Infanterie, in garnizoen te Amsterdam, wegens overtreding der Aigemeene Politieverordening van Amsterdam, veroordeeld tot één gul den boete, subs. 1 dag hechtenis. PROF. LORENTZ. In het verslag van de lotgevallen der Universiteit te Leiden, over Sept. 1911—1612 (waarvan de tekst thans iu het Jaarboek der Rijks-Univ ersiteit te Leiden is uitgekomen) lezen wij aan gaande onzen iegeuvvoordigen stad genoot: „De hoogleeraar Lorentz is curator geworden van liet laborato rium van Teyler's Stichting. Heeft de Universiteit hem nu verloren of be houden? Waarschijnlijk hebben velen zich over dit onderwerp zeer ongerusi gemaakt. Nieuwsbladen hebben ge- Avaagd van een afscheidscollege. Ge lukkig vernamen wij uit de allerbeste bron, dat prof. Lorentz als hoog leeraar aan de Universiteit verbon den blijft. Door onze smart heen jui chen wij. Wij hopen dat, hoeveel goeds hem ook in'de bloemenstad mo ge wachten, hij zich te Leiden altijd thuis zal blijven gevoelen." Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: P. v. Esveld, Korte Heerenstraat 17, een bril; Bureau van politie, een keeshond; Dr. Ootmar, Schotersingel 163, een hondje; Mei M. Seegers, Berkheydestraat 31 rood, een para- pluie; G. Smits, Colcnsostraat 19 rd. Schoten, een zweep; M. Gigengack, N. Groenmarkt 7, een heerenhandschoen Mej. S. Monnier, v. .d. Hulststraat 9, een kinderhandschoentje; Mej. E. Dikkcboom, Burgerweeshuis, Olie- slagcrslaan, een Avollen das; C. v. Herwerden, Hageslraat 19rood, een zakmesje. (Zi© vervolg Stadsnieuws onder de Laatst© Berichten), Uit de Omstreken HALFWEG. Vanwege de alhier bestaande afdee- ling der S. D. Arbeiderspartij is een pro test vergadering uitgeschreven te gen de rede van den heer Meerei, die zooveel inslen niing bij de rechtsclio partijen A'erwierf. De lieer Nagtzaam van Haarlem zal hierin optreden. Onze corr. schrijft Een voor dat paardje blijkbaar tft zwaar beladen verhuiswagen van den stalhouder Van Vueren alhier, bracht gisterenmiddag met moeite, en bij de eerste kluft te Halfweg niet zon der liuip, den wagen tot de tweede kluft Bij het afrijden daarvan was het heest niet in staat den dagen te houden en viel aan den voet neer, nog een eind voortgesleurd Hulpvaardige handen maakten on middellijk de iuigen los en hielpen t paard weer op de poaten. De Aeld- wachter ter plaatse, heeeleidde hot voertuig nog een eind. doch gelukkig doen zich tusschen Halfweg en Sloter- dijk geen hellingen meer voor en stap pend werd verder gereden. ZANDVOORT. DE GASCONCESSIÈ. De concessie voor den bouw van eeft Resïdugas-fahrk'k te Zaï.dvoort, door de N. V. IToll. Residu gasmaatschap pij systeem Rincrer-Vollor, geves tigd te Rotterdam, bevat in art. 1 de bepaling, dal de gemeente zoolang de overeenkomst duurt geen residugas zal fabrioeeren, noch door anderen dan d© Mij. doen fabriceeven, noch aan anderen daartoe concessie ver kenen. De duur der concessie is be paald op 25 jaar, en eindigt dus op 1937. Do Mij. bouwt en install reu t een fa briek en bezorgt de ver spreidingstee- stellen, waaronder begrepen zijn de aanvoerbuïzen der gasmeters in de 'huizen, tot een maximum van 3 M. lengte binnen iedere woning. Binnen vier weken na het sin Item der con cessie dient de Mij. plannen in voor den bouw der fabriek (die ingericht moet zijn op een productievermogen van minstens 3900 kub. M. per dag) en van hel buizennet 'dat om de twee jaar wordt herzien). B. cn W. zullen die plannen binnen vier weken goed keuren, en na (eventueele) wijziging zal de Mij. ze weer na 4 weken indie nen ter goedkeuring, die binnen ge lijken termijn door B. en W. zal ver leend worden. Binnen 15 maanden na de goedkeuring van B. en W. moeien fabriek en buizennet gereed zijn.. De Mij. mag buizen leggen in wegen, pleinen en langs bruggen, maar er niet in de maanden Juni, Juli en Aug, aan werken. De Mij. moet lek ken, in bet buizennet ontslaan, on middellijk doen herstellen. Zij mag f 10 aan den eigenaar o' verbruiker in rekening brengen voor ihet aan brengen der dienstleiding lusschen ihoofd- en binnenleiding) in eeu huis. Meerdere lengte mag ten hoog ste f 1 per M. kosten. De Aerbruiker moet aan de Mij. als maandelijksche buur betalen: voor een 3 lichts gasmeter 18 cent, vcor een 5-lichts 20 ct., voor een 10-Hci U 25 ct., enz. (tot voor een 200-lichts: f 2.59). De gasprjjs bedraagt gedurende de eerste tien jaren 7 cent per kub. M. over de gewone gasmeters. Verhoo ging of verlaging van het tarief ge- durend© dezen termijn of den duur der concessie kan alleen met goed vinden van den Rand geschieden, De Mij. is bevoegd, bij' groot verbruik onder goedkeuring van B. en W. re ductie toe te staan. Wanneer een Aerbruiker tol den len Januari van het jaar, volgende op de aansluiting, en vervolgens in elk ka lenderjaar, wegon9 verhuizing meer dan eenmaal aansluiting mocht ver langen, zal hij voor elke meerdere aansluiting in die tijdperken f 2 moe ten betalen. Bij gebruik van muntgasmeters wordt de gasprijs 1 cent per kub. M. hooger. Die meters worden sïec'.iis geplaatst in woningen die niet meer dan f 159 huurwaarde hebben. Gaat de gemeente tot openbare ver- li enting over, dan vergoedt zij aan de Mij. voor elke avondlantaarn van: 32 kaarsen f 11.28; 50 kaarsen f 14.88; voor elke nachtlantaarn van: 32 kaarsen f 11.88; 50 kaarsen f 22.40. De Mij. zal waar B. en W. dat wenschen op 'het buizennet lantaarns met dienstleidingen doen plaatsen en

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1