To li< er Kubblllga was als concert-' tauger hier wellicht minder hekend. Als operazanger daarentegen heelt hij ons publiek meermalen gelegenheid gegeven, zijn mooie basstem en zijn p zonde muzikaliteit te loeren waor- deeren." Gaarne breng ik hem hier lof voor de inderdaad voortreffelijke voordracht van de hoofdpartij in Mendelssohn's oratorium. Laat ik hier tegelijk een woord van waard co ring richten aan de ongenoemde .ver tolkster van do altpartij. In het dank bare arioso „Doch der I-Ierr vergisst der Seinen nicht" deed haar warm geluid en haar goed gevoelde voor dracht zeer gunstig en in de kwar tetten voegde zich haar stem hooi ge lukkig bij de drie ander®. Er is dus reden, deze bescheiden dame dank baar te zijn. voor hare medewerking. Van het belangrijk aandeel", dat het koor in deze uitvoering nam, kan mede niet groote ingenomenheid wor den gesproken. Een paar wèl-oange- brachto coupures hadden zijn taak ceniigszins verlichtmaar wat het te doen' had, deed het doorgaans zóó correct, zóó flink en zóó vol animo, dat een enkel zeer voorbijgaand zwak oogenblikje bij de hoeren op den hoogst gunstige» totaal-indruk van niet het minst belang mag heelen. Liet dus het vocale gedeelte van deze uitvoering redelijkerwijze niets te wenschen over, ook het Instrumentale dec! heeft volle aanspraak op onze waardeering. In t algemeen geno men was het work van hel Ulrechtsch orkest zeer prijzenswaardig al viel er dan, vooral bij de houtblazers, wel eens een onrein akkoord, of een min der gelijke inzet waar te nemen. Nu dient om den wille der volledig heid nog vermeld, dat de uitvoering met gebod werd geopend en gesloten dat in den loop van den avond aan d?n lieer Schoonderbeek een groote lauwerkrans en aan de dames-solisten bloemen werden overhandigd, en dat do toehoorders, die de zaal der „Ver eeniging bijna geheel vulden, aan het einde van liet eerste en van het tv. cede deel levendige voldoening over het gehoorde te kennen gaven. Goed gezien en fijn gevoeld leek het mij van Jiei publiek", niet na elk meer of min- dci belangrijk solo-nummer door luidruchtig applaus den gang van het geheel te onderbreken, maar daar voor de minst storende oogenblikken af te wachten vóór de pauze en aan liet einde der uitvoering. PHILIP LOOTS. NED. REIS VER EENIGING. De afd. Haarlem vergaderde Vrij dagavond in de bovenzalen van ,,de Kroon' onder voorzitterschap van den heer J. G. P. Sabel, die in deze eerste bijeenkomst van het nieuwe jaar de beste wenschen voor den voortdurende» bloei der afdecling uitsprak. Vervolgens werden de jaarversla gen uitgebracht, waaruit bleek dat het ledental dit jaar flink is toegeno men en thans 272 bedraagt; en dat de rekening en verantwoording met een klein voordeelig saldo sluit. Tot bestuursleden werden herkozen Mevr. Mesv. d. Bosch en de hecren Bremer en Heyblok. Tot afgevaardigden naar de alge- meene vergadering in Maart te Utrecht te houden, werden benoemd de heereu S. Ileyblok en C. de Wij- Na afloop der vergadering had eea gezellig samenzijn plaats. Met mu ziek, dans, en voordrachten, door en kele leden ten beste gegeven, werd de avond verder genoeglijk gepasseerd. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. Gevonden en terug te bekomen bij: J. i'\ van Uulick, Lage Duin en Daal- sche weg 3, te Bloemendaal, een zwart dauiesluschje; Nolet, Regulier- straat 21, ie Haarlem, een hoedenspeld aan het werk van D. van Kampen, Vijverweg te Bloemendaal, een zakje gereedschap; A. J. van der Pol, Kor te lUeveilaan 5, te Bloemendaal, een damesportemonnaie met inhoud; Scbolte Melkinrichting „Ilarlenlust", Bloemendaalscheweg, eeu kinder- sehortje; uan den politiepost te Bloe mendaal, een sleutel; aan het bureau van politic te Overveen, een bontje en een nikkelen rozenkrans. SCHOTEN. S. D. A. P. In de Donderdagavond voortgezette ledenvergadering van Dinsdag 1.1., der afd. van de S. D. A. P., is besloten deel te nemen aan de meeting tegen de Ta- rièfwet, welke op 23 Februari a.s, te Rotterdam wordt gehouden. De vaan deldrager zal de afdecling vertegen woordigen. Door de Soc.-Dem. Vrou- weiiclub. afd. Scholen, waren drie voorstellen ingediend voor het a.s. partijcongres, maar zo vonden geen ondersteuning, evenmin als een voor stel tut het vormen van een belasting- fonds. De penningmeester van den bro- churenhaiidel bracht verslag uit. 731 brochures zijn gedurende het laatste jaar verkocht. Als puuimfcuiutsier van de afdecling werd benoemd de heer J. Bies. HAARLEMMERMEER. JACOB KWAST TE HOOFDDORP. Donderdagavond gaf de overbekende vereen ign 12 „Jacob Kwast" van Wog- num in Ifutel De Hours te Hoofddorp een concert, dat door een 800-tal per sonen, komende van wijd en zijd, werd bijgewoond. Het programma, dat met een twee- lal oud-liöllandsche volksliedjes, be werkt door Röntgen, begon, bevatte voorts Lutijnscho, Hollandsche en ook een Duitsch lied. Het werd heel mooi uitgevoerd. De stommen zijn verwon derlijk gelijk. Nimmer wordt de loon geforceerd, die echter toch de noodi- ge kracht weet te bereiken. De afwer king wekt verbazing, terwijl ook de zuiverheid van lu en en de inzet lot de beste eigenschappen van dit koor be- hooren. Men heeft deze zangvoreeni- ging terecht wel eens het mensc-helijk orgel genoemd 1 Als stukken die uitblonken door hunne- uitvoering, noemen we „Christ- kiiidlciris-Wieger.lied". alsmede het Wiegenlied je"' var. Möhr, waar we volop gelegenheid hadden de prachti ge sopraan-soliste, die dit koor bezit, te bewonderen. Na liet laatste num-. mer „Ja, de lente is vveergekoinen", verkeerde het publiek in opgetogen heid, en on het herhaaldelijk applaus werd dit nummer nogmaals herhaald. Door den burgemeester werd met een kort- woord de bijeenkomst geopend en bij het einde met woorden van dank gesloten. TWEEDE-KAMER VERKIEZING. Naar men ons meldt, zal bij de a. s. verkiezing voor de Tweede Kamer in dit district ook vanwege de S. D. A. P. een candidaat gesteld worden. Een ge deelte van het district wordt thans reeds bewerkt door liet houden van lezingen, waarmede men geregeld hoopt voort te gaan. CHR. GEH.-ONTIIOUDERS- VEBEENIGING. Te Hoofddorp worden pogingen aan gewend om, evenals te Nieuw-Vennap, tot de oprichting van een Chr. Gcheel- onth. vereeniging te geraken. Door enkele personen zal, na alvo rens eenige propaganda daarvoor ge maakt te hebber, getracht worden om een openbare vergadering te beleggen en aldaar een spreker uit te noodigen, ten einde de oprichting dier vereeni ging tc bespoedigen. ZANDVOORT. DE VLOEK VAN DEN ALCOIIOL. Over dit onderwerp voerde Vrijdag avond voor de afd. Zandvoort der N. C. G. O. V. de heer W. P. J. Overmecr, van Haarlem, het woord. De alcohol is een woekerplant, die de menschheid een goed deel van haar beste sappen afzuigt. Wat al afgronden van mensclielijke ellende, wat al een krachtige volks stammen welke er door verloren gin gen! We denken aan de gevulde ge vangenissen en krankziiwigengestich ten, grootendeels door de drankel lende. Wij denken ook aan zooveel vrou wen en kinderen die zuchten, omdat vader steeds blijft drinken. Wij moeten blijven getuigen, wij weten dat het een heerlijke arbeid is, om mede le werken om veel ellen de uit de wereld te helpen. Spr. liet ook iets zien uit het leven van de z.g. werkelijke drankzuchti gen. Met diep medelijden sprak hij daar over. De families van dronk aards sterven meestal in het vierde geslacht uit of eerder. Spr. kon zich niet begrijpen, dat er nog zooveel Christenen waren die nog voort Weven gaan mei hun matig ge bruik. Ook dc vrouwen werden locgespro ken, en gevraagd hoe ze staan tegen over het drankvraagstuk. Geven zij ook al niet dikwijls aan hun jonge kinderen den gevaarlijken alcohol, waarvan zij later de vruchten pluk ken. Maar de vrouw is van nature de vijandin van den alcohol. Wie kan ook meer en beter weten den vloek van den alcohol dan zij? Dan de vele ongelukkige kinderen, Ouders, wilt gij dat het uw kind wel ga, breekt dan ook met 't matig gebruik. Komt over, en lielpt ons mede strijden om den vloek der alcohol weg te nemen. Spr. eindigde zijn rede onder ap plaus. De heer D. Paap, als voorzit ter, riep hem een „tot weerziens" toe. De heer Overmeer wist de aanwezigen tot liet einde zijner iezing te boeien. Amsterdamsche Kout LX. De ainexatie van buiten gemeenten. Het zal nu wel riet lang meer du ren of het advies van Gedeputeerde Staten inzake Amsterdam's annexatie- wenschen van de buitengemeenten, wordt bekend. 1 Januari 1915 is de termijn, dut al les in orde moet wezen. Vooraf moet dan gaan behandeling in de betrok ken gemeenteraden, commissies uit de burgerij, die over het vraagstuk oor- deelen, enfin, heel de wettelijke en ad ministratieve rompslomp, die met an nexatie gepaard gaat. Er is dus, zou men zoo zeggen, haast bij het werk, en ik vermeen dan ook, dat inderdaad het oordeel van Gedeputeerde Stateu niet lang op zich zal laten wachten. Groote belangen zijn hier in liet spel en ik wil daarom hier in enkele tiek- lten de betec-kenis én voor Amsterdam, èn voor de buitengemeenten, die in liet annexatieplan zijn opgenomen, trachten te schetsen. In de annexatie-plannen zijn begre pen Watergraafsmeer, Sloten, behal ve het eigenlijke dorp Sloten en Os dorp, een gedeelte van Zaandam en een gedeelte van Buiksloot. Dat is heelvvat, maar niet te veel, als men in aanmerking neemt, dat de tijd niet zoo ver meer af is of het gebrek aan bouwgrond zal zich in Amslcrdam zeer doen gevoelen. We komen hier vanzelf op het eerste belang, dat Amsterdam heeft hij de annexatie, nl. uitbreiding van bouw grond. Het gebrek aan woningen -ik wees er meermalen op doet zich nijpend gevoelen en niet bet, minst zijn goede arbeiderswoningen zeer noodig. Wij hébben nu, gelukkig, uitstekende bouwmaatschappijen, die, veelal met gemeentelijk subsidie, in dezen nood zooveel mogelijk voorzien, maar maak maar eens een vuist, als je geen hand hebt. Wanneer de uitbreiding Zuid zal zijn tot stand gekomen, wanneer vvo de beschikbare ruimte over liet IJ heb ben bebouwd en hier en daar nog een brokje grond aan de gemeen te-grens, dan zijn we er. Dan zitten we, met geweldigen wo ningnood en tevens aan alle kanten vast. Bouwgrond, nog eens bouwgrond, is voor Amsterdam een onontbeerlijke behoefte. Men denke, in dit verband, ook aan liet ontworpen en door den Raad goedgekeurde nieuwe haven complex, waarvoor, zooals van zelf spreekt, ook grond noodig is. Het streven zit voor, om alle ontwor pen nieuwbouw op moderne wijze tot stand te brengen. Niet alleen wordt met de bouv plar.nen in de kom dei- gemeente rekening gehouden met de eisehen, die aan een moderne groot stad in alle opzichten behooren te wor den gesteld, maar natuurlijk niet min der daar, waar geheel nieuwe wijken verrijzen moeten. De eisehen aan den bouw te stellen voor huizen-complexen, de moderne verkeers-eischen, maken, dat men, waar de grenzen van Am sterdam bebouwd worden, met de uiterste omzichtigheid en met het oog ook op eisehen in de toekomst, te werk behoort te gaan en ook te werk gaat. Nu komt hel vaak voor dat de grens van Amsterdam al zeer nadert lot de grens der buitengemeenten, die op hare beurt ook bare vleugels uit slaan. Waar dit het geval is ligt het voor dc hand, dat Amsterdam aan die elkaar naderende grenzen recht van zeggingschap wenscht, opdat niet: bouwplannen van aangrenzende ge meenten Amsterdamsche projecten bederven of onmogelijk maken. Door aankoop van grond is liieraan slechts ten deolc tegemoet te komen. Het ligt voor de hand. dat Amsterdam er het groote beteekenis gelden doet. Een .schikking te krijgen, over grond, wij der dan de naaste grenzen. Daar komen nog bij belangen van misschien nog ingrijpender beteeke nis. Zorg voor volkshygiëne is een eisch van den tijd, die niet het minst in een gemeente als Amsterdam zijn groote betekenis gelden doet. Een van de eerste eisehen is, in dit ver band, zeker wel de reinigiugszorg. Het moet gezegd dat die, hier in Am sterdam. aan hooge eisehen voldoet. Gesteld nu, Amsterdam heeft zijn vuilverbrandingsovens, Amsterdam dort, vooral in dagen van epidemie, alles wat in baar vermogen is om de eisehen van de hygiène te betrachten en, terwijl hiervoor groote kosten worden gemaakt, die zwaar drukken op het gemeente-budget, houden om liggende gemeenten er, heel huiselijk, hun mestvaalten op na. Denk daarbij aan verlichting, rio- lecring, waterleiding, politiezorg, keu ring van levensmiddelen, brandweer, belangen alweer, die wanneer men grensgemeenten heeft, zooals bij Am sterdam, een vereeniging ter ééne ge meente wenschelijk maken. Bij brihden, éven buiten de grens een zeer typisch geval heeft men nun den Admiraal de Ruyterweg heeft men herhaaldelijk het onge- wcnschte van den toestand ondervon den en met in- en uitvoer van onge keurd of slecht vleesch bemerken wij het nog bijna dagelijks. Ik behoef deze punten van gemeen te-belang en van gemeente-zorg slechts aan te stippen. De gemeente, wier samensmelting met Amsterdam in de eerste plaats wel van beteekenis moet worden ge acht, is de gemeente Watergraafs meer. Dit brengt in herinnering, dat men indertijd bij de annexatie van Nieu- wer-Amstel, een fout heeft gemaakt, die men, komen de huidige annexatie plannen tot stand, vermijden kan en ongetwijfeld vermijden zal Toen men n.l. Nieuwer-Amstel an nexeerde, was Watergraafsmeer niet veel meer dan een dorpje met een grooten polder. Men had daarvan, ware het toen aan Amsterdam geko men, kunnen maken wat men wilde. Thans is daar de boel bedorven en, als Watergraafsmeer eenmaal een deel vari Amsterdam zal zijn, zal er een massa dienen te worden verbe terd. Zorgt men nu, dat men bij de an nexatie, speciaal van Watergraafs meer, een veel wijder strook aan Am sterdam trekt, dan heeft men ruimte en ruimte is een groot gewin. Bij annexatie van Watergraafs meer, als daar een flinke strook om heen mede wordt geannexeerd, zou men een tuinstad kunnen bouwen en, nietwaar, de tuinsteden zijn de lon gen der groote gemeenten. Ik meen, trouwens, dat de hoofd redacteur van dit blad al eens het belang van tuinsteden duidelijk heeft uiteengezet, zoodat ik hierop thans niet nader behoef in te gaan. Er is nog veel, dat pleit, in ieder geval voor een vereeniging van Am sterdam met Watergraafsmeer.Laatst genoemde gemeente toch is 'n fo rensenplaats en alles draagt daarvan de sporen. De forensen, die in Am sterdam 'hua werkkning vinden en in Watergraafsmeer wonen omdat er do huishuren en de belasting lager zijn en omdat hét er, vooral 's zomers veel aangenamer wonen is dan in de groote stad bekommeren zich, over het algemeen niet veel om specifieke •gemeentebelangen. En vooral ndet, als die een zwaren druk op de bevol king leggen. Gemeentebelangen gaan hun niet zoo aan het hart. als dat het geval is bij gemeentenaren, die in een stad zoowel bun werkkring als hun woonplaats hebben. Vandaar, dat, om maar iets te noe men, de nioleering in Watergraafs meer zoo slecht en primitief is, ge volg ook van de verspreide ligging der bouw-complexen. Uit een oogpunt van algemeen be lang, voor Amsterdam zelf niet het minst, maar voor de betrokken ge meenten toch ook is de annexatie wenschelijk. De zorgen van gemeentabeheer, die ik boven noemde komen die nu kleine gcmeenlen ten goede en ze kunnen voor een dan heel groote hoofdzaak dan nog in alle opzichten verbc-terd worden. Da bewoners der buitenge meenten schrikken tegen annexatie allicht óp door de vrees voor bet be- lastingspook. Zeker, de belasting zal stijgen, maar de vraag is, of wat men er voor terug krijgt met oneindig daar tegen opweegt. Grooter Amsterdam zal zijn be drijven kunnen vergrooten en, men zal, om maar iets te noemen o.a. het tramwegnet aanmerkelijk uitbrei den, tot in de verste hoeken. Dan zullen inrichtingen, die thans in 'het centrum van Amsterdam zich bevin den of daarbij ook voor bewoners van de buitengemeenten dan Am sterdammers gemakkelijk bereik baar zijn. Door de uitbreiding der be drijven en wat ik nu zeg is nog wel niet zeker natuurlijk en slechts toe komstmuziek, maar toch zeer waar schijnlijk zullen ook de prijzen mis schien verminderen kunnen in elk I geval die bedrijven tot nog grooter •bloei gebracht en meer winst gevend. Zoodat ik maar zeggen wil, dat al les er op wijst, dat ón Amsterdam, én de te annexeeren gemeenten er wél bij zullen varen wanneer uilen te za- rnen worden vereenigd tot een groo ter Amsterdam. AMSTERDAMMER. Gemengd Nieuws TER DOOD VEROORDEELD, Tc Keulen is dc monteur Heinrich Abels, die in April van 't vorige jaar zijn bruid heeft doodgestoken, tor dood veroordeeld, zoo meldt de N. R. Ct. KINDERARBEID. Wij hebben ui mot een enkel woord gemeld, dat oud-president Roosevelt zijn belangstelling heeft getoond voor hol lot van de New-Yorksclie confec- tiewerkers en -werksters, dia een sta king zijn begonnen. Roosevelt was tot liet instellen van een enquête ge bracht door oen verzoek van het be stuur eener vereeniging, die opkomt voor de belangen van kinderen. De oud-president begaf zich eerst naar een zaal, waar 500 A COO staaksters bijeen waren, de moesten nog geen zestien jaar oud. Hij vroeg do meisjes uit over haar levensomstandigheden en arbeidsvoorwaarden. De antwoor den, waaronder verhalen in liet Spaansch, Italiaanse!), Turkseh, He- breewsch en Griekscli. werden voor Roosevelt vertaald. Hij zelf sprak Fransch met de meisjes, welke tan', in de buitenlondcrswijk van New-York moer algemeen wordt verstaan dan Engelsch. Het waren de gewone tries te verhalen van het „sweatiug- system" er. in ergon vorm die de ex-president te hooien kreeg. Hij was zoowel geschokt als verontwaardigd. Nog een andere vergadering van staakstertjes werd door den oud-pre sident. bezocht. Enkele van die meis jes vertelden den president, dat zij 81/2 gulden kregen voor 72 werkuren. (Hierbij dient te worden in aanmer king genomen, dat de koopkracht van een gulden in de Veroenigde Staten veel lager is dan b.v. hier te lande. De prijzen der eerste levensbehoeften zijji iu New-York aanzienlijk hooger dan hier). En omdat zij daarvan onmo gelijk konden rondkomen en niet liet volle bedrag voor kost en inwoning konden geven, moesten zij na hun dagtaak van 12 uur aan de machine thuis de kostjuffrouw nog ©en paar uur helpen in de huishouding. Bijzon der was Roosevelt getroffen door het verhaal van een 15-jarig llulioansch meisje, dat na van lange werkuren en karige bezoldiging te hebben ver teld de klacht uitte „En als ze ons dan nog maar wilden laten zin gen, terwijl wij werken". („N. R._Ct/'). Leger en Vloot SCHEIDING VAN INSTRUCTIE EN ADMINISTRATIE. Men meldt aan do „Avondpost" De voorgenomen scheiding van in structie en administratie voor het on- deróffieïorskader schijnt thans ver wezenlijkt te worden. Dientengevolge zullen sergeanten, die voldaan hebben aan het examen voor sergeant-inajoor-udmiriistrafceur, tot dien rang bevorderd kunnen wor den, zonder aan liet examen voor den rang van sergeant-majoor-instrucleur ook te hebben voldaan, zooals thans voreïscht wordt. ONS LEGER. Op 1 Januari 1913 ontbraken bij het wapen der infanterie 67 tweede-luite nants en waren overcompleet 40 eer- ste-luitenants en 7 kapiteins. Het aan tal reserve-officieren is gestegen tot 9 kapiteins, 158 eerste- en 304 tweede- luitenants, dat der militie-officieren tot 102 eerste- e'n 70 tweede-luitenants Pers-OverzicM ANTI-REVOLUTIONNAIREN EN CHRIS TELIJK-HISTOR1SCHEN. Uit ccn Zecuwsctien brief in dc (a. r.) „Rotterdammer": „Weet je, wat onzen trouwen anti- revolutionnairen broederen hier erg tegenvalt? Dat er blijkbaar Ln ons land nogal heel wat Christ-IIislori- sc'heu zijn, die meegaan met de vreemde, afkeurenswaardige wijze van doen van hun Ommensche vrien den. Dat vinden onze mannen hier nu gewoonweg treurig. En zoo onver diend onzerzijds. Wat hebben wij steeds trouw hun mannen gestemd, zoo roepen ze uit. En Ihebben ze geen gelijk? Is bijv. het district Goes oict eigenlijk een anti-revolutionnair dis trict? En steeds wordt door alle man van Nederland en Oranje met de grootste getrouwheid gestemd op den Christ.-Ilist. candidaat. En dat is nu wel in dit geval de zeer hoog staande en vooral hier in 't bedoelde district beminde Itueer De Savornin Lohman, maar dat neemt de zaak niet weg. De „Nederlander" zin speelde er een igen tijd geleden op, dat men in Goes ook wel (op de mar nier ongeveer als in Ommen) met een anti-rev. candidaat zou komen. Maai de leiders in dat district, stel al dat' de heer Lohman zich niet weer 'be schikbaar stelde, zouden zeer stellig zelfs weer een ChrisL-Hist. candi daat aanbevelen! Neen, op 't oogen- blik valt nog aan de trouw onzer- zij'ds niet te twijfelen! Maar... alles heeft een grens; zoo oc*k hier." FAILLISSEMENTEN. Middelburg. D. vuil Dis, onderne mer van verhuizingen, te Vlissingen. Rechtor-commissaris: mr. G. F. baron thoe Schwartsenberg en Ilohenlans- iberg; curator: mr. F. B. Evers. 's-Gravenhage. J. A. G. Gisolf, kap per. Den Haag. Rotti er Commissaris: mr. II. W. van Sandick; curator: mr. J. ter Spill. P. Haasnoot Mzn., reeder, te Katwijk aan Zee. Reen ter-commissa ris: mr. J. G. Gratama; curator: mr. E. C. Wiersma A. van Dam, scheepmaker, to Oegstgeest, Recht; r-conunissoris: mr. J. van Gelein Vitringa; curtor: mr. A. O. de Haan. Amsterdam. J. Kamerling,Amster dam. Rechter-commissaris mr. J. J. C. Eschauzier; curator: mr. II. A. van Zuijlen. M. Th. Stroethoff, huisvrouw van J. Kamerling, koopvrouw. Rechter commissaris en curator als voren. Geëindigd: P.-J. F. Moerings, bierbrouwer, te Princenhage. Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL. BEVALLEN L. van der ScheerLe Poole, d. A. M. HuijbensBeke. ONDERTROUWD A. J. de Graaff en N. H. G. Dijkstra. OVERLEDEN M. van Vuure, 76 j. S. Eweg, 86 J. A. C. J. van Eelde, 55 j SCHOTEN. BEVALLEN: C. Roeland—Mes, d. C. B. van Dijk Arps, z. Stoonivaartbsnchfen KON. NED. STOOMBOOT-MAAT SCHAPPIJ. Het st. Axnor 23 Jan. Bevezïer ge passeerd. Het st. Knor 24 Jan. bij Dungencss geloodst. Het st. Helena 23 Jan. van Patras naar Piraeus. Het st, Leda 23 Jan. van Stettin n. Amsterdam. Het st. Niobe, 23 Jan. te Bordeaux. Het st. Diana arriveerde 24 Jan. te Piïlau. Het st. Danaë vertrok 24 Jan. van Amsterdam naar Stettin. Het st. Pomona vertrok 24 Jan. van Amsterdam naar Kopenhagen. Het st. Euterpe 24 Jan. van Odessa naar Kopenhagen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND Het st. Groiius, Batavia-Ams'erd., vertrok 23 Jan. van Lissabon. Het st. Nïas, AmsterdamBatavia, vertrok 23 Jan. van Gena. Het st. Krakatau vertrok 23 Jan, v. Padang naar Amsterdam. Het st. Prinses Juliana vertrok 23 Jan. van Batavia naar Amsterdam. Het st. Koniing Willem III, Bata viaAmsterdam, vertrok 23 Jan. van Perim. Het st. Rembrandt, Amsterdam Batavia arriveerde 24 Jan. te Singa pore. KON. WEST-INO. MAILDIENST. Het st. Prins Willem IV 23 Januari Ie Paramaribo. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Dardanus, van Amsterdam, 1. v. Leith, naar Java, passeerde 24 Jan. Dun net Head. Het st. Neleus vertrok 21 Jan. van Hongkong naar Amsterdam. Het st. Patröclus vertrok 22 Jan. v. Shanghai naar Rotterdam. Het st. Laomedon vertrok 23 Jan. v. Kobe naar Amsterdam. Het st. Pyrrhus arriveerde 24 Jan. van Java te Amsterdam. Markfaienws BEVERWIJK. Groentenmarkt van 24 Jan. 1913. Andijvie 100 str. f 2 Koolrapen per 100 f 4. Wortelen, 100 bos f 12. Bieten per 100 f 1.25. Ramenas per 100 f 4. Schorseneeren per bos 10 ct. Aardap. klei, per Heet. I 2.50, ld. zand per Heet. f 4. Roode Kool per 100 f 5. Witte Kool per 100 f 5. Savoye kool per 100 f 5. Bloemkool per 100 f 15-f 22.50. Uien, per Heet. I 1. Prei, per bos 10 ct. Sla, per 100 krop f 5. Rabarber, per 100 bos f 15. Pieterselie per bos 5 ct. Selderie per bos 5 ct. Appelen per Heet. f 6f 7. Peren per Heet. f 3. PREDIKBEURTEN ZONDAG 26 JANUARI. EGLISE WALLONNE. 10 1/2 lieu res, Mr. Cosson, pasteur k Viohy. GEREFORMEERDE KERK. Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Mulder. WOENSDAG 29 JANUARI, 's Avonds 8 ure, Prof. Noordtzij, Hoogleeraar te Utrecht. Lezing voor do Chr. Jongelings- Vereeniging. EBEN-HAèZER-KERK. (Itlein-Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. 'l'ibben. 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Tibben. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 ure. Ds. W. Ringnaida. Nam. 6 ure, Ds. W. Ringnaida. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zuiderstraat). Voorm. 10 ure, Ds. Geels. 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Geels. DONDERDAG 30 JANUARI, 's Avonds 8 ure, Ds. Geels. LUTIIERSCHE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Schade van West rum. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Binnerts. 's Avonds 5 ure, Ds. Plantenga. Rli.VIONSTPA Nl SCH- GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Haentjens. Namiddag 1 ure, Zondagsschool in de Kerk. KERK DER BLOEDERGEMEENTE. Voorm. 10 ure. Ds. Hellström. VEREEN. V. VRIJZ. HERVORMDEN in het GEBOUW VAN DEN PRO TESTANTENBOND. Voorm. 10 uur, Prof. Dr. B. D. Eerdmans te Leiden. GEMEENTE VAN GEDOOPTE CHRISTENEN. (Lokaal: L. Wijngaardstraat 28). Voorm. 10 uur, Openb. Samenkomst Voorm. 12 uur, Zondagsschool. '6 Av. 5 ure, Ds. B. Planting. Dinsdagavond 8 ure, Ds. B. Plan ting. Bijbellezing Openbaring van Johan nes III. Woensdagavond 6 ure, Kleine Meis. j es vereeniging. Woensdagavond 7 ure, Jongedooh- ters vereeniging, Woensdagavo..d 8 1/2 uur, Repeti tie van liet Zangkoor. Donderdagavond 7 1/2 uur, Knapen» vereonigtng. EVANGFL1SATIEGEBOUW. Jacobijuestraat 20 Voorm. 10 uur, de heer II. J. Bosch. Voorm. 12 uur. Zondagsschool, 's Avonds 6 uur, de heer H. J. Bosch Maandagavond 7 1/2 uur, Kinder- zaïigrepetitie. Maandagavond 8 1/2 uur. Zangre petitie. Dinsdagavond 8 1/2 uur, Bijbelbe- sprekiug. Woensdagavond 8 uur, Naaikrans. Donderdagavond 8 1/2 uur. Bid stond. HAARLEMMERMEER. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Hoofddorp: Voorm. 9 1/2 ure, Ds. Bax. Nam. 2 uur, Geen d:enst. Lijnden: Voorm. 9 1/2 uur, de heer v d. Hoek Nam. 2 uur, Geen dienst. Aalsmeerderweg: Voorm. 9 1/2 uur, Geen dienst Nam. 2 uur, de heer v. d. Berg. Vijfhuizen: Voorm. 9 1/2 uur, Geen dienst Nam. 2 uur. Ds. Bax, van Hoofddorp. IJ. Doop. Nieu w-Ven nep: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. v. d. Bosch, 's Avonds 6 uur, Geen dienst Abbenes: Voorm. 9 1/2 uur, de heer v. <L Spiegel, Nam. 2 uur, Ds. v. d. Bosch, H. Doop. GEREF. GEMEENTE. Hoofddorp: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Schouten. Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. Nieuw-Vennep: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Dekker, Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. Aalsmeerderweg: Voorm. 9 1/2 ure, Ds. Hummelen, Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. Vij fhuizen: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Thielen. 's Nam. 3 uur, Dezelfde. Sloterweg: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Dijk. Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. CHR. GEREF. GEMEENTE. Nieuw-Vennep: Voorm. 9 1/2 ure, Leesgods dienst. Nam. 2 ure, Hetzelfde. PROTEST AN'1 E.NBOND. Hoofddorp: Voorm. 10 uur, Ds. M A. G. Vorst man, van Driehuizen. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk. H. Avondmaal. Nam. 2 1/2 ure, Ds. Gert a van Wijk, Dankzegging. BEVERWIJK. Vooral. 10 uur, Ds. J. C. V. van BemmeL H. Doop. 's Av. 6 uur, J. C. V. van Bemrnel. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Geen dienst. EV. LU TH. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. M. van Kleeft BLOEMENDAAL. Voorm. 10 uur, Ds J. A. v. Leeuwen H. Avondmaal, 's Av. 7 uur, Ds. J. A. v. Leeuwen- Dankzegging. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure. Ds. J. H. Woltera. 's Av. 6 1/2 uur, Ds. H. Woltera. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 uur, Ds. B. Baljon. Woensdagavond 7 V2 uur, Ds. Bal- jou, Bijbellezing. Bijbellezing. SAKTFOORT. Voorm. 10 uur, Ds. W. Bax Jr. Dnopsbedi en ing. EVANGELISATIE. Voorm. 10 uur, Ds. Dcevendans. van Amsterdam. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. LOKAAL COLENSOSTRAAT. Voorm. 10 uur, de heeren Foeken, Hulpprediker van Haarlem. Nam. geen dienst. VELSEN. Voorin. 10 ure, Ds. J. Ph. Eggink, 'a Avonds 6 1/2 uur, Ds. J. Ph. Eg gink. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 uur, Ds. S. Berkelbach v. d. Sprenkel. WOENSDAG 29 JANUARI, 's Av. 7 1/2 uur, Ds. S. Berkelbach v. d. Sprenkel Bijbellezing. IJMU1DEN. Voorm. 10 ure, Ds. Creutzterg. 's Av. 5 uur, Ds. H. W. Creutzberg. WOENSDAG 29 JANUARI, 's Av. 8 uur, Ds. H. W. Ceulzberg, Bijbellezing. DOOPSGEZ. GEM. en PROTESTAN TENPOND. Voorm. 1D 1/2 uur, Ds. D. Attema. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Ds Posthumus Mefjje®. Collecte voor de Kerk.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 11