uil South Pacific-waarden zijn nog ete-eds gedrukt op den weinigen voort gang. welke in de onderhandelingen over den verkoop der aandeelen South. Poe. door.de Union Pacific, valt te bespeuren. National Rail way's of Mex. waren gevoelig lager ('241/8 tbgeu 261/16) op do voortdu rende oniusten in Mexico, welke zich thans ook in de ontvangstcijfers de zer maatschappij gaan weerspiegelen. De lokale waarden waren in den aanvang der week zonder onderscheid Sjanstig gestemd en vooral in Petro- eum-Uubber en tabukswaarden viel, bij lev&ndigen handel, eevi opgewekte Stemming te constateeren. Van Petroleumwaarden liepen Ko ninklijke van 561 tot 574 1/2 op, doch op den laaleten dag moesten zij een achttal procenten prijsgeven, waar door de koers zich op 564 1/2 stelde. Geconsolideerde moteeren, na voor bijgaand tot 243 1/2 te zijn opgeloo- pon, 232 3/4 tegen 228, Van Rubberwaarden notecren Am sterdam Rubber 221 3/4 tegen 223 1/4, na tusschentijds tot 226 te zijn geste gen. Deli Batavia Rubber kwamen van 132 tot 141 1/2 op doch liepen tot 135 terug. De overige aandeelen deze rubriek hadden allen een gelijk verloop. Voor tabaksaandeelen was stemming aanvankelijk zeer opge wekt waardoor voor verschillende aandeelen flinke koersverbeteringen konden worden behaald. Zoo konden aandeelen Arendsburg van 786 tot 79S verbeteren, aand. Deli-Mij. van 584 tot 591, doch deze laatste sloten we der op 586 1/8. Batavia kwamen pei saldo van 516 tot 521 op, Medan van 262 1/2 tot 265 1,2. Rotlerdam Deli verloren per saldo 5 1/2 Van mijnwaarden was er eenige handel tegen óploopende koersen en Guyana Goud en Borneo-waarden, waardoor de verschillende aandeelen- soorten van deze ondernemingen ee nige procenten in koer3 konden beleren. Singkep tin no tee ren 284 1/2 tegen 278. Van diversen liepen pref. aandee len Peru van 55 12 tol 53 1/4 terug. Vermelding verdient nog een vaste f.temming voor aand. Westers imker, waarvan de koers van 189 tot 194 1/2 *on monteer en. Staatsfondsen aanvankelijk vast gestemd, doch op den ongunstigen politieken toestand algemeen ierug- loopend. Ned. Werk. Schuld onveran derd. Geld op prolongatie 3 1/2 Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin biedt '11 Februari het Jaarlijksch gastmaal den militairen autoriteiten aan, UIT DE STAATSCOURANT. Bij konk. besluit is, met ingang van 1 Febr., mr. A. J. M. Kuypers, adj.- insp. der dir. hel., invoerr. en acc., tijd. werkz. hij het Dep. v. Fin., be noemd tot insp. dier middelen en wordt hij als zoodanig werkz. gelaten bij voorm. Dep. is, met ingang van gem. datum, de pere. tinei verleend van insp. dir. bel., invoerr. aan A. Volkmaars, adj.-insp. van de 4de afd. te Amsterdam G. A. li. Kluytmans, id. van de 1ste afd. te Utrecht en T. 1. Sikkens, id. van de 3de afd. te Amsterdam. Zijn benoemd tot ontv. invoerr. en «acc. te Rotterdam (entrepot), II. Beijer- man, ontv. dir. bel., invoerr. en acc. te Vlaardïngen tot ontv. dir. l>el. en acc. te Breda (buitengem.), W. C. Kuyk, id. te Leiden (huitengem.), tol id. te Üorculo, N. Ardesch van Hamel, id. to Barnevelatot id. Ie lleeren veen, W. N. du Rieu, id. te I-isse; tot id. te Dordrecht, J. van Lith Azn, te Venlo (station) tot ontv. dir. bel., invoerr. en acc. te Roermond, F. I. II. Speeljens, id. tot ontv. dir. bel. en acc. te Amstenrade, F. Greidanus, sur numerair dir. bel. invoerr. en acc. uit de dir. Amsterdam. Is goedgekeurd, dat aan A. J. A. P. M. baron van Rijckevorsel van Rijsen- burg, byrgem. der gem. Blaricum. op verzoek, eervol ontslag is verleend als secr. dier gem. Is aan J Dii ks, op verzoek, met ing. van I Febr., eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Franeker. Is benoemd tot eerste-offieier bij de Kon. Mil. Academie en in verband daarmede overgepl. bij den staf der art., majoor M. A. Elout, v. li. 1ste rog. vest.-art. Bij res. van den Min. van Kol. zijn gesteld ter besch. v. d. G.-G. van Ned.- Indiè de dames Th. Niemeijer, Schagen van Soelen, A. E. van der Kloes, F. C. Warmoits, E. I. Vermeu len, P. Stap, J. \V. M. Rijnders, .4. de Jong, L. F. .1. Vermeulen, Th. II. Mul ler, F. I-I. Saudbergen, M. A. E. Ho- rensma. II. Nieraad, L. F. van der Mark, E. M. Voorn en B. M. W. Til Io nian, om te worden benoemd tot end. 3de lel. bij het openb. Eur. 1. o. en J. II. M. Elsenbroek, ten einde te worden benoemd tot klerk bij den post-, tele graaf- en telephooinlienst. DF. KINDERMOORD TE LEIDEN. Uit Leiden wordt ons gemeld, dat de ouders van het daar door Van der S. vermoorde knaapje bedankt 'heb- }>en voor het aanbod van den vader <les daders om hun voorloopig een maandgeld toe te kennen, INBREKERS. Te Onde-Pekcla is gisterennacht in gebroken in de behuizing van den heer Van der Meer, De dief of dieven verschaf te[n) zich toegang door een keklerraard. Ontvreemd werd een som gelds. henevens eenige gouden sieraden. Het is der politie nog niet gelukt de dader(s) op te sporen. GESCHENK VOOR 'S RIJKS MUSEUM. Mevrouw Edmund Gosse, geb. 'Alma Tadema dochter van nu wijlen den kunstschilder Sir Lawrence Al ma Tadema, heeft aan Jiet Rijksmu seum van Schilderijen geschonken een schilderij, geliteld: „Airs and Graces'vervaardigd door hare moe der nu wijlen Lady Laura Alma Ta dema, geb. Epps. Aan de schenkster wordt de dank der Regecring betuigd. (St. Ct.") EEN TREURIG GEVAL TE AMSTERDAM. Dr. M. de Hartcgh schrijft aan het Ilbld. lloe nijpend liet plaatsgebrek in on ze stedelijke ziekenhuizen is, moge 't volgende geval aautoonen Dinsdagmorgen jl. word ik geroepen bij een patiënt, bij wien zonder twij fel de diagnose acute heftige appen dicitis kon worden gesteld. Patiënt (jongon van pl. min. 15 jaar) behoort ongedierte. In ons hospitaal kunnen met geen mogelijkheid meer dan 120 patiënten een plaats vinden; en waar door ons ailcu dringend de behoefte werd gevoeld om aan meerderen hulp te verkenen, moest spoedig naar an dere gebouwen worden omgezien. Den 2Ssten December kregen wij boven dien de beschikking over eeno gehee- le moskee en over een gedeel te eon er Turksche kazerne. Sinds dien is liet ge heek- aantal patiënten, dat onder behandeling der ambulance is, geste gen tot 280. Zoowel in de moskee als in de Turk sche kazerne waren de toestanden meer dan bedroevend. Nocli het ver plegend personeel, noch do medici hadden tot nu too ook maar eenige zorg aan hunne zieken en gewonden besteed. Patient-en met temperaturen tot een groot gezin, zindelijk docliboven de 40 gr. lagen niet te bed, maar klein behuisd. Met 't oog op de boog©! hingen in deerniswekkonden toestand koortsen 'ternstige van het geval, achtom de kachol om maar eenigszins ik s p oe d-opneining en operatief in-warm te worden, dezelfde lijders war-, grijpen noodzakelijk (ik zag patiënt,den naar buiten in de koude gezou- binneii 24 uur nk 't optreden der den om van het privaat gebruik te ziokte.) I maken, het kwam voor, dat ze daar Ik telephoneerdc den Geneeskundi- j neervielen en eerst na eenige uren gen dienst, doch men zeide mij, dat ergevonden werden, nergens plaats was. Ik tclephoneer- Zij leden honger en dorst en nage- de daarna naar twee ziekenhuizen,noeg niemand bekommerde zich om doch tevergeefs ondanks 't feit, dat hen. ik voor patiënt opneming hoogst nood- Het is niet gemakkelijk duidelijk te jmaken, hoe veel en hoe hard hier moest gewerkt worden ora den pa tiënten zooveel mogelijk te geven wat hun toekomt. Maar kan men zich dankbaarder work voorstellen? liet is bedroevend op to merken, hoe slecht en vervallen bijna allen zakelijk achtte en zijn toestand levens gevaarlijk, kon ik zelf voor dit spoed geval geen plaats krijgen. Intusschen trachtte ik langs den ge wonen weg opneming te krijgen, doch dit gehikte den volgenden morgen Woensdag evenmin, ondanks dat. - mijn diagnose op het briefje aan den uitzien ;vooral in Tsjataldja moeten Gem. geneesk dienst vermeld was. Ik de toestanden ontzettend geweest zijn: behandelde patiënt thuis, doch de ter- 21 dagen achtereen een stroomenden mijn voor operatie verliep intusschen. I regen; de soldaten hebben daar dagen Woensdagmiddag werd ik in allerijlonafgebroken in de loopgraven gele geroepen, omdat patiënt stervend" heet-1 gen, tot aan de heupen in het grond- te te zijn. Ik vond den jongen man niet en zeewater, terwijl er herhaaldelijk stervend, maar tocli zóó ernstig, datbroodgebrek heersclite. Wat moet er ik het noodig vond den pastoor te laten j van een mensch terecht kom Vi, die ontbieden. Des avonds pl. min. 7 uur, in zulk een toestand ernstig verwond mocht ik in liet Katholieke ziekenhuis en daarna nog slecht verzorgd wordt? patiënt eindelijk opgenomen krijgen. .Opvallend is liet ook hoe klemzeerig \ldaav werd de toestand hoogst era- en overgevoelig velen onzer patiënten stig geacht, ook door den in consultzijn. natuurlijk gevolg van de ontzag- geroepen chirurg, die thans geen ope- hjke emoties en ontberingen, die ze ralie meer aandurfde. hebben doorgemaakt. Toen onlangs Een huikvliesontsteking heeft- zicli'««n muziekcorps hier in het plaatsje intusschen ontwikkeld en de toestanden uitvoering voor het ziekenhuis blijfi levensgevaarlijk, al bestaat er. gaf, en de verschil lende bekende lie- nog hoop. dat die huikvliesontstekingderen speelde, zooals de Mantza, Het "elocaliseord blijft lied voor den slaS Het lied aan de Is dit alles niet' afschuwelijk, alsgevallen helden, barstten velen in •men bedenkt, dal, zoo de opneming j tranen uit. Dinsdag reeds had kunnen geschieden, Door alle loden der ambulance wordt te operatie direct had kunnen j laats hnp'1 "«werkt. in hef hnzmirter »nn Ha hebben, met zéé groote kans van sla gen (zooals mij de chirurg mededeel de.) Hoe lang moeten wij nog wachten op een nieuw ziekenhuis? En bewijst "t bovenstaande niet de behoefte aan een dergelijke inrichting? WINKELSLUITING. De Middenstf-i'dsvereeniging te Har- lingon beeft onder de neringdoenden stemming gehouden betreffende ver plichte winkelsluiting om 9 uur. 1-43 winkeliers vorklaarden zich vóór en 113 tegen verplichte winkelsluiting. HOOG WATER. Uit Maastricht wordt geméld: De Maas is nog 7 c.M. gewassen en wijst nu 3.18 M. Vele kelders in Wijk zijn ondergeloopen. DE UITSLUITING TE GOOR. Een deel der weeffabriek van de fir ma Arntzenius Januink te Goor is weer aangezet De bazen, de vaste arbei dersbon een achttal nieuwe zijn begon nen te werken. Alles blijft rustig, maar bij het aai gaan der fabriek is veel volic op de been. OPLICHTING. Men meUlt ons uit Rotterdam: De bioscoopondernemer T. B. heeft aangifte geduan dat ziin compa; zekere V., hem heeft opgelicht voor f 500. ONGELUK IN EEN MIJN. In de staatsmijn Wilhelmina te Heerlen is. naar de ,,N. L. K." mee deelt, de 20-jarice J. G. uit Valken burg. door een vallend stuk steen dood. BORSTBEELD VAN WIJLEN MR. II 1. C. DE KRUIJFF JR. Men meldt aan dc Tol. Op 30 Augustus 1911 overleed rp slechts 43 jarigen leeftijd mr. II. P. L. C. de Krtujff Jr., in leven president- directeur van di Risico-bank, de Land- bon w-Onderlinge en de Tuinbouw- Onderlinge. Onder den indruk van het groote verlies, dat de genoemde organisaties door dit overlijden trof, werd het plan gevormd van mr. De Kruijff een buste in marmer te doen vervaardigen. Op dracht hiertoe werd gegeven aan den beeldhouwer Charles van Wijk in Den Haag. Dezer dagen had in tegenwoordig heid van vele industrieelen en voor mannen op landbouw- en tuinbouwge bied en van het personeel der organi saties de onthulling der buste plaats. Door den lieer jhr. mr. Wijck, voorzitter van de Commissie van toezicht, van de coöperatieve veree- niging ..Centraal Beheer", van welke vereeniging de bovengenoemde organi saties deel uitmaken, werden de bui tengewone verdiensten van den over- lcdan presidont-d 1 reet.eur herdacht en werd de buste ten slotte overgedragen aan de tegenwoordige directie. Door de beide directeuren, de heeren J. Moltzschue en F. E. Post hum a werd buste in dank aanvaard. Ook door deze beide sprekers werden de ver-' diensten van den tc vroeg gestorven stichter der organisaties gememo reerd. ONZE AMBULANCEN. Door tiet Hoofdcomité van het Ned. Rood© Kruis werd weer een schrijven dr. Sikemeijer ontvangen uit Tsjorloe: Daaraan ontIconen we: Hef, aantal patiënten hier en in de omstreken is onrustbarend groot, we gens de groote moeilijkheden aan het transport verbonden, is het volkomen uitgesloten de zwaar gewonden en zieken van hier te evacueeren. Nau welijks hadden wij dan ook eenige bedden gereed; of da ossenwagens met patiënten stonden voor de deur. Coen dag ging voorbij zonder nieu we patiënten, allen In deernïswek- kenden toestand, allen wemelend van hard gewerkt, in hel bijzonder aan de verpleegsters en de verplegers worden zeer hoog© eischen gesteld; het blijkt mij steeds meer, dat de laatstou voor zulke zware diensten volmaakt on misbaar zijn. Het is te betreuren, dat de omstan digheden het onmogelijk maakten het reservepersoneol over te laten komen: 20 Bulgaarsche militairen verplegers en 4 tolken weiden te onzer beschik king gesteld. I.n mijn voiTgen brief meldde ik u reeds, dat zich één I-Iol- landsehe verpleegster, zuster Baai man, bij de onzen voegde. Onze beide Röntgen-apparaten, zoo wel het kleine transportabele a,ls liet groote apparaat, bewezen ons en on zen collega's hier ter plaatse onschat bare dienstel): het zijn do eenige ap paraten hier in den goh celen omtrek. De operatie-kamer is veel in ge bruik: 3 ft 4 maal in do week wordt geopereerd, soins 5 operatiën daags. Do afdeeling voor interne zieken heeft zich vooral "In de laatste week sterk uitgebreid; liet aantal gevallen van fêbris lypliuidéa iu dezen oorlog is buitengewoon groot, de zwaarste gevallen worden ons, op verzoek, toe gewezen. Choleralijders worden alleen in on ze afdeeling in de Turksche kazerne opgenomen. I-Iet aantal cholera-geval- len in de linie van Tsjataldja is zeer hoog. Velen van ons hebben last van an gina, één der chirurgen kreeg eene in fectie aan de hand, die zich aanvan kelijk ernstig liet aanzien, thans weer genezende is. Overigens zijn allen vol komen gezond. B] iikens een Vrijdag bij het hoofd- cornité van het Ned. Roode Kruis ont vangen telegram van den chef der Bulgaarsche ambulance te Tjsorloe. dr. Sikemeijer, maken alle leden van de ambulance liet wel. KAMERVERKIEZINGEN. Men seint ons: Do heer C. II. Roe.ssingh (U. L.j lid van de Tweede Kamer voor hol dis trict Emmen, die een candidatnur van de a.s. verkiezingen reeds had aanvaard, heeft thans om gezond heidsredenen doorvoor bedankt. De afdeeling Gorinchem der S. D. A. P. stelde J. A. Bergmeijer te Dord recht candidaat voor de a.s. Kamer verkiezingen, zoo meldt Het Volk. GRONDSLAG DER LOONS- BEPALING. Ter behandeling in de eerstvolgen de algemeen© vergadering der Veree niging voor de Staathuishoudkunde en do Slatisfiek is door het bestuur aan de orde gesteld de vraag: „welke bi-hoort de grondslag te zijn der loonsbepaling?' Op uitnood'iging van bet bestuur hebben zich bereid verklaard als praeadviseurs over dit onderwerp op te treden de heeren prof. dr. I. D. J, Aengenent, Mr. S. van Houten en F. M. Wibaut. Kerk en School ACADEMISCHE EiXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is afge legd het theoretisch geneeskundig' exa men door den heer G. A. Sedee. Leiden. Bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap op proefschrift „Uit de practijk der beslissing van geschil len door de Kroon", de heer rnr.'A. L. Scholtens, geboren te Enkhuizen. Geslaagd voor het artsexamen eer ste gedeelte, de heeren P. C. Buchler en W. S. van deri Berg. Bevorderd tot arts de heer J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg. Utrecht. Bevorderd tot doctor In de echtswetenscliap op stellingen de heer W. A. P. van Lier, geb. te Utrechte INGEZONDEN MEDE DEE LING EN k 30 Cts. per regel. ECHT (natuurlijk) EiflSER ZOUT 60 cant par flaoon. LET OP NAMAAK. Bevoeligheld voor weers verandering. Gevoeligheid voor weersverande ring is evenals duizeligheid, prikkel- ba artreid, slapeloosheid, vermoeidheid bij bet opstaan, urinestoornissen, en voornamelijk rugpijn, een kenteeken, dat de nieren niet meer de schadelij ke stoffen ui't hel bloed terughouden. Een dezer stoffen, het urinezuur, zet zicil) af in de weefsels en gewrichten, en kan elke beweging moeilijk ma ken en pijn in d© ledematen, de zij den, en schouders veroorzaken (rheu- matiekj heupjiclut, jicht, zenuwpij nen) of wel Hiet kan zi'ch als neerslag in de urine veTtoonea 'en tal van u ri nek walen veroorzaken. Bij gebrek aan zorg worden de nieren steeds meer aangetast en een eenvoudige, •verwaarloosde rugpijn kan de ern stigste gevolgen met zich brengen en Leiden tot niersteen, waterzucht, sui kerziekte, Brighl's ziekte, albumiue- rïe enz. Men kan derhalve niet spoedig ge noeg zorg dragen voor de nieren. zoocLra zich de eerste verschijnselen vertoonen, en des te meer wanneer men verschijnselen als suizingen in de ooren. aandoeningen van liet gezicht, hartkloppingen, koude der ledematen benauwdheden, zwellingen onder de oogen of der Ledematen erbij opmerkt die liet ras naderend gevaar aandui den. Te Haarlem verkrijgbaar bij de h.h. K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. F.isoht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven staand handels- Van eon mijner afnemers den Heer G. REIJMERINK, Zuidereinde 260, 's-Graveland, ontving ik d.d. 29 Dec. '12 het volgende schrijven: Mijnbeer, Gelieve mij vooral morgen als be- stelgoed te zenden 12 tl. Smyrna- wijn en als vrachtgoed 40 tlesschen. Doet er s.v.p. nog wat. monsterflesch- jes hij, wa.nt dat .helpt goed den ver koop bevorderen. Zooals u ziet ben ik binnen 14 daag door de laatst ge zondene 24 fl. heen, trouwens de lui prijzen de kwaliteit zeer. Daar uw reiziger de Iheer POR- DIJK zeide, dat ik ze gerust kon la ten onderzoeken heb ik dat gedaan en kan ik u tot mijn genoegen mede- deelen, dat ik heden van het Chem. Laboratorium A. C. Pliester A'dam bericht ontving dat deze wijn abso luut zuiver is en voldoet aan de hoogste eischen welke aan een goede zoetwijn kunnen gesteld worden. Vertrouwende u zult zorgen ik mor gen de 12 fl. heb. Achtend. etc. Uit bovenstaande blijkt ten duide lijkste hoezeer de SMYRNAWIJN in den smaak valt. Neemt eens proef. ADRIANUS VAN DEN EELAART. Arnhem. S^semt U dagelijks een likeurglaasje Or. HOMMEL'b Haemato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd I Uw eetlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en hosl spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing! Men verlange uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. Rechtszaken EEN PEPERWERPSTER. Voor de Amsterdamse!)© rechtbank had een 26-jarige vrouw zich to ver- antwoorden, beklaagd dat zij A. T. lo. moedwillig een hoeveelheid peper in het aangezicht heeft geworpen, tenge volge waarvan, een gedeelte in T.'s oogen terecht kwam en hij hevige pijn in de oogen heeft gehad 2o. moedwil lig met liet ondereind van een honden zweep twee slagen in het aangezicht heeft toegebracht, waardoor T. pijnlijk werd getroffen. Uit de behandeling van deze zaak bleek, dat T. vroeger met bekl. zeer be vriend was. In Maart waren zij echter kwade vrienden geworden en scholden zij elkaar over en weer uit, wanneer zij elkaar op straat tegenkwamen. En toen ongeveer twee maanden geleden T. terechtstond wegens mishandeling van een andere vrouw en bekl. uit nieuwsgierigheid naai' het Paleis van Justitie gegaan was om den afloop van het proces te vernemen, zou T. baar bedreigd hebben haar van kant te ma ken. Van dat oogenblik af had bekl. steeds peper bij zich gedragen, om zich te kunnen verdedigen, indien zij aangevallen mocht worden. In den nacht van S op 9 November, omstreeks 2 uur, ontmoetten de twee vijanden elkaar in de Eerste Jan. Steen- straat te Amsterdam. Een scheldpartij volgde. Bekl. gooide pejicr in de rich ting van de oogen van haar tegenstan der, terwijl T. op zijn beurt een mes wierp in de richting van de bekl., die haar weg naar haar woning' ver volgde. Goed en wel thuis, werd er aan be- klaagde's woning aangescheldT. was met een aantal menschen aan haar woning verschenen. Hij greep bekl., toen zij de deur opende, hij haar blouse vast ca wilde haar uit. haar wo ning trekken. Bekl. rukte zich echter los en bracht '1'. een paar klappen toe met do hondenzweep, die zij in de hand had. 1-Iet O. M. achtte in deze wettige zelf verdediging aanwezig en eischte dat bekt. zou worden ontslagen van rechtsvervolging, oen eisch, waarbij do verdediger van bekl. zich natuurlijk aansloot. GEVOLGEN VAN EEN STAKING. Voor de rechtbank te Groningen werd behandeld do zaak tegen den heer Fimmen van Amsterdam, secre 's van den Alg. Ned. Bend van han dels- en kantoorbedienden, ter zake van beleediging van don lieer F. C. Tanchette, directeur van den Grand Bazar Francais te Groningen. Be klaagde had i-i een strooibiljet, waar in het, goed recht van het stakende per soneel van den Franschen Bazaar werd bepleit, gezegd, dat de bedienden zich „dc meest hondsche behandeling moesten laten welgevallen" en „als beesten werden behandeld". liet O. M. ©ischte 25 boete subsi diair 10 dagen hechtenis. Een viertal bedienden stonden we gens verspreiding der biljetten te recht. Tegen hen werd f 1U boete subs. 5 dagen hechtenis geëischt. ONVOORZICHTIG. De 54-jarige vrouw B., Ie Dwïngeloo, hing in een stookhok een schort te drogen bij een vuur. Eenige oogen- blikken daarna bemerkte zij, dat het schort in brand stond. Zij nam geen notitie van hel strooien dak. dat eveneens al smeulende was, wat tot gevolg had. dat het stookhok, de door haar bewoonde woning en twee ande re huizen met dc inboedels een prooi der vlammen werden. e rechtbank te Assen veroordeelde haar tot 2 maanden gevangenisstraf, een vonnis, waarvan het M. bij het hof te Leeuwarden thans bevestiging vorderde, zoo meldt de Tel. IN WAAN. De 5c kamer der rechtbank te Am sterdam heeft Vrijdag veroordeeld tot 4 dagen gevangenisstra (geëischt was 8 dagen) den villabewoner aan 't Melkpad te Hilversum, die in den naclit van 10 o;p 11 Dec. op 'liet erf van zijn villa een poliLie-agent had geslagen in den waan dat hij een in breker voorhad, terwijl integendeel de agent, wijl hij in de villa gerucht boorde, zoo waakzaam was om onder 'hel ontsteken van zijn eLeclrisclien Lantaarn den ludn in te gaan, ten ein de het terrein te verkennen. EÏLERS - De kantonrechter te Mcclemblik ver oordeelde II. J. Eilers Ie Oegstgeest, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde te Nibbikswoud, tot f 1500 boete. subs. 300 dagen hechte nis. De eisch luidde voor. '15 overtre dingen ieder f 200, subs. 60 dagen hechtenis. MISBRUIK VAN VERTROUWEN. Een.33-jarig man had zich voor de AinsterdamscTie rechtbank te verant woorden, beklaagd van verduistering. Hij was zeven jaren lang in dienst geweest van de naanvlooze vennoot schap P. van den Brul, laatstelijk als kassier. Het bleek, dut hij de vennoot schap in den tijd van zes maanden voor ƒ1500 had benadeeld, door ont vangen gelden ten eigen bate aan te wonden. Oorzaak van deze ontrouwe hande ling was zijn uitgaan, wat de inkom sten van den kassier, die 24 in de week verdiende, te boven ging. Het O. M. noemde de handeling van beklaagde een schandelijk misbruik van het vertrouwen. Eisch1 1,2 jaar gevangenisstraf. Voorts stond terecht een 19-jarige knaap, die in diejist was van den heer M. Elias op het Singel te Amsterdam. Tot zijn werkzaamheden behoorde het lichten der brievenbus, zoodra de postbestelling had plaats gehad. Hij maakte zich deze gelegenheid ten nutte, om zich verschillende postwis sels toe te eigenen, waarna hij die door het stellen van valsclie handtee- keningen op het postkantoor ging in nen. Ook eigende hij zich kleine be dragen van postwissels too, die hij op het postkantoor moest gaan storten, maar wat hij gewoonweg achterwege liet. Op die wijze benadeelde hij zijn patroon voor J 30. Van dat geld kocht hij zich schoe nen en kleeren, en ging hij uit. Het O. M. eischte zes maanden ge vangenisstraf. DE VERGIFTIGING TE RENKUM. In hooger beroep stond Donderdag voor het Gerechtshof te Arnhem te recht de 19-jurige koperslagersknecht J. II. '1'., te Renlcum. In eersten aan leg stond hij voor do Rechtbank Arnhem terecht terzake, dat hij op 19 Juni 1912 opzettelijk* en met voorbe duchten rade, zijn vader 1-1. W. T. van het leven heeft beroofd, door met de bedoeling zijn vader van liet leven te berooven, in een kop koffie, dien hij wist, dat zijn vader zou opdrinken, een mengsel uit te gieten) dat hij te voren lia~d gereed gemaakt en dat hij wist, dat arsenicum bevatte. Toen zijn vader dan ook werkelijk eenige oogen blikken later de koffie op dronk, werd hij onwel en overleed na eenige uren aan arsenicumvergifti ging. Beklaagde had een volledige beken tenis afgelegd eu werd overeenkom stig den eisch van het O. M., bij von nis van 26 November 1.1. veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Evenals voor de Rechtbank trad Mr. J. R. II. van Schaik als verdediger op. Getuigen k charge waren thans niet gedagvaard, doch door den verdediger waren gedagvaard een deskundige en twee getuigen. Het hof, na in raadkamer te hebben beraadslaagd, overwoog, dat twijfel aan bekl.'s toereker baarheid was ont staan, en gelastte terugwijzing der zaak naar den rechtor-commissaris, ten einde een o.nderz.oek naar bekl.'s geestvermogens to doen instellen. Stadsnieuws CHRIST. NATIONALE WERK MANSBOND. De afdeeling Haarlem van dezen bond hield Vrijdagavond de Jans- kerk haar 15de openbare jaarvergade ring. De bijéénkomst was niet zoo talrijk bezocht als vorige jaren. De eere-voorzilter, Ds. C. J. v. Paas- sen, heette de aanwezigen welkom, liet zingen Psalm 89:7, los voor Psalm 146 én ging voor in gebed. Als feestredenaar trad op Ds. G. Posthumus Meijjes, van Zandvoort, die sprak naar aanleiding van Johan nes 6 27 „Werkt niet om do spijze die vergaat, maar om de spijze die blijft In 't eeuwige leven, welke de Zoon des menschen u geven zal." In zijn toe lichting van dit bijbelwoord wees de feestredenaar op de plichten van deu Christen-werkman. Ter afwisseling zong de zangvereeni- ging „Soli Deo Gloria" eenige liederen „Christnacht", „Lied" en „Avondge bed". Ds. Van Paasscn sloot de bijeen» komst met dankgebed. BEGRAFENIS JIIR. MR M. J. VAN LENNEP. Te Hilversum werd Vrijdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van jhr. mr. M. J. van Lennep, oud-Raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam. Onder de talrijke aanwezigen merkte men op de heeren mr. .T. C. baron Baud, procureur-generaal bij het Ge rechtshof, mr. Van der Werk. oud-pre sident van het Gerechtshof. VV. baron RÖeli, ond-lid van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, en voorts vele familieleden en vrienden van den overledene. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten. dankte de oudste zoon, de lieer jhr. M. van Lennep, van Haar lem, voor de groote belangstelling. Hij wees op de groote gaven van verstand en hart, die zijn vader bezeten had voor zich zelf wenschte hij weinig, doch hij was voor anderen steeds vrij gevig, en gevoelig voor de nooden der armen. Voor de evangelisatie in ons vaderland was hij altijd tot grooten steun geweest. De eenvoudige, doch treffende plech tigheid was hiermede geëindigd. VEREENIGING OOST EN WEST. In een Donderdag gehouden verga dering werden door hot bestuur van de nieuw gestichte Haarlemscho af deeling der vereeniging Oost en West, de functiën als volgt verdeeld: W. F. L, Boissevain, voorzitter, I-I. F. Wa genaar Reisiger, secretaris, W. Vrij dag, penningmeester, Dr. J. Dekker, lid. De naam van het vijfde bestuurs lid zal nader worden medegedeeld, NED. PROT. BOND. Men meldt ons De afd. Haarlem van den Ned. Prol, Bond heeft het plan opgevat, de vol gende week een bijeenkomst te hou den, waar Dr. A. Rutgers van der Loeff een populaire rede zal houden over het recht en de beteckenis van het vrijzinnig godsdienstig teven, zooals dat door den Protcstantenboud begrepen wordt. Het Doopsgezind Zangkoor zal daarbij zijn welwillende medewerking verleenen. Baden. In het Douchebadhuis aan den Kou- denhom zijn in de afgeloopen weex 930 baden genomen. Uit de Omstreken H1LLEGOM. De beslissing der jury inzake den tooneelwedstrijd van „Vondel", te Ilillegom, is als volgt: le prijs: Justus van Maurik, le Am sterdam, met „Weldoeners der Menschheïd". 2e prijs: Onderling Genoegen, te Go- rïnchem, met ..De Lijdensweg". 3e prijs: Alle Oefening ten Beste, te 's-Gravenhage, met „Zielestormcn 4e prijs: Eendracht en Vooruit- gang, te Amsterdam, met „Verleden". Eerepi'ijs voor de beste Nederl. uit spraak: Eendracht en Vooruitgang, le Amsterdam. Een prijs voor de beste keuzo van stuk: „IJver en Broeder", te Dordrecht Een prijs voor dc beste keuze van stuk: „Justus van Maurik", te Am sterdam. Personeele prijs voor heer: den heer F. Wijnekes, van „Alle oefening ten beste", te 's-Graverihage. Personeele prijs voor heer: de lieer Cr B'akker—Jongojans, van „De Fa brieksbaas" le Velsen. De prijs voor dc vorstkomende ver- eeiuging': Gorinchem. De prijsuitdecMng zal plaats hebben a.s. Donderdag-, in café „Flora" al hier, des avonds le 8 uur, bij gebo genheid van een foesluitvoering va7i „Vondel". Kracht door Oefening. De uitvoering, die de gymnastiek- en schermverceniging Kracht door Oefening, Donderdag in de zaal van den lieer W. J. van Dril alhier gaf, was zooals gewoon zeer druk bezocht, Er werd door de verschillende afdee- lingen goed gewerkt; de lieer H. B. Dreijer, direciteur, 'beeft genoegen van het onderricht, dat hij aan groote en kleine leerlingen geeft. Pe toe schouwers juichten verscheidene cwy feningen hartelijk toe. De directeur werd met een surprise als blijk van waai'deering der wen 'kende leden verrast. II a r m o n i e k a p e 1. De Ilillegomsche Harnionickapel heeft Donderdag onder leiding van haren directeur, den heer J. D. Schouten, het tweede concert in de zaal van ÏJotel Sistermane alh'er ge geven.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6